PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση: Μεταφορά βιβλιοθήκης iTunes από Windows σε MacOS


georgersx
04-05-09, 01:12
Καλησπερα σε ολους.
ειμαι νεος στο forum ,κατοχος iphone 3g και απο σημερα κατοχος macbook 13.3 ..
Εχω ενα θεμα που με απαχολει απο το πρωι και δεν βρισκω λυση.|
Πως θα περασω τα αρχεια του itunes(music,iphone apps)απο το παλιο laptop (windows) στο mac..Αυτο που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι να περασω τον φακελο itunes απο το pc σε εναν σκληρο και να κανω authorized τα itunes στο mac...

MihalisGR
04-05-09, 09:28
Καλώς όρισες στο φόρουμ!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το κάνεις. Αν ψάξεις στο Google θα βρείς αρκετούς. Θεωρώ πως ο πιο εύκολος είναι ο τρόπος που περιγράφεται εδώ (http://www.myfirstmac.com/index.php/mac/articles/how-do-i-move-my-itunes-library-from-pc-to-mac-and-keep-my-settings-intact). Ρίξε μια ματιά κι αν έχεις απορίες, μας λές.

georgersx
04-05-09, 18:53
Ευχαριστω Μιχαλη.Δουλεψε.το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μου περασε ολες τις εφαρμογες του ιiphone...:whistle:

MihalisGR
04-05-09, 18:57
Χμμμ... φρονώ πως τις εφαρμογές αν τις μεταφέρεις στον φάκελο "Mobile Applications" του iTunes θα σου δουλέψουν. Τα αρχεία λογικά δεν πρέπει να διαφέρουν. Στο Mac OS X έχουν κατάληξη .ipa. Αν έχουν την ίδια και στα win, απλά κάνε copy όσες σου λείπουν. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχω ιδέα σε τι φορμά αποθηκεύονται οι εφαρμογές στα win. Εναλλακτικά μπορείς απλά να τις ξανακατεβάσεις αφού σου παρέχει αυτό το δικαίωμα το App Store, πρόσεξε μόνο να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λογαριασμό.

dali13gr
09-05-09, 20:43
Ευχαριστω Μιχαλη.Δουλεψε.το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μου περασε ολες τις εφαρμογες του ιiphone...:whistle:


Είναι όλες νόμιμες ή μήπως έχεις και "σπασμένες" μέσα;

oromenon
16-05-09, 16:35
γεια σας παιδια. εκανα κι εγω το ιδιο για να μεταφερω απο εξ. σκληρο σε mac και βγαινουν αλαμπουρνεζικα.
δοκιμασα και το id3 αλλα καποια τα μετετρεψε καποια οχι.
αν αγορασω εναν νεο σκληρο και τον κανω hfs φορμα και τα πεταξω ολα μεσα εκει θα μου τα διαβαζει το i-tunes ;

nicos00
16-05-09, 18:59
Δοκίμασες να σβήσεις απο το library ο,τι είναι σε αλαμπουρνέζικα, να τα διορθώσεις και να τα ξανακάνεις import? Αν έχουν μείνει στο library, ακόμα και να τα διορθώσεις θα συνεχίζει να στα εμφανίζει έτσι. Πρέπει να τα βγάλεις και να ξανακάνεις import τα διορθωμένα. Και επίσης δοκίμασες και αυτήν την επιλογή ΕΔΩ (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=13415&postcount=4) που λέει ο djarte?

dali13gr
16-05-09, 19:06
γεια σας παιδια. εκανα κι εγω το ιδιο για να μεταφερω απο εξ. σκληρο σε mac και βγαινουν αλαμπουρνεζικα.
δοκιμασα και το id3 αλλα καποια τα μετετρεψε καποια οχι.
αν αγορασω εναν νεο σκληρο και τον κανω hfs φορμα και τα πεταξω ολα μεσα εκει θα μου τα διαβαζει το i-tunes ;


Να προσθέσω σε αυτά που λέει ο Νίκος, πως δεν παίζει ρόλο το file system του δίσκου. Και hfs να τον κάνεις τον δίσκο, πάλι έτσι θα στα δείχνει. Έχει να κάνει με το encoding των ID3 tags.

oromenon
18-05-09, 21:24
ναι δοκιμασα κι αυτο που λεει ο djarte αλλα δεν εγινε τιποτα.
τι περιεργο κι αυτο. λετε να δοκιμασω αλλο προγραμμα;
επισης δεν σας ειπα οτι χτες το πετυχα αλλα μεταξυ των τροποποιηθεντων ελληνικων καποιοι ελλ. τιτλοι δεν επαιζαν καθολου και δεν ειχαν και πανω τους το σηματακι των i-tunes παρα ηταν ασπρα τα εικονιδια τους.

nicos00
18-05-09, 21:27
Αυτά τα αρχεία που λες, που δεν είχαν ούτε το σηματάκι, τι μορφής είναι? Μήπως είναι αρχεία που δεν υποστηρίζει το iTunes, όπως .wma?

idnik
02-09-09, 18:53
Καλώς όρισες στο φόρουμ!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το κάνεις. Αν ψάξεις στο Google θα βρείς αρκετούς. Θεωρώ πως ο πιο εύκολος είναι ο τρόπος που περιγράφεται εδώ (http://www.myfirstmac.com/index.php/mac/articles/how-do-i-move-my-itunes-library-from-pc-to-mac-and-keep-my-settings-intact). Ρίξε μια ματιά κι αν έχεις απορίες, μας λές.
παιδιά αυτό ισχύει και αν τώρα με τα snow leopard θέλουμε να κάνουμε καθαρή εγκτάσταση και σβηστούν όλα;
Θα κρατήσει κανονικά την library με τα cd που έχω βάλει απο τον εξωτερικό μου;

nicos00
02-09-09, 19:08
Τον εξωτερικό σου δίσκο δεν θα στον πειράξει. Φρόντισε να κάνεις backup όλων των αρχείων μουσικής σου, αλλά ΚΑΙ το iTunes libray που βρίσκεται στο home folder σου στον φάκελο της μουσικής (εκτός αν το έχεις μετακινήσει). Μετά την εγκατάσταση, θα ξαναβάλεις τη library και τα mp3 σου εκεί που ήταν, και θα του πεις να τα διαβάζει απο αυτή την τοποθεσία. Το iTunes είναι το ίδιο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας με τη library ή κατι τέτοιο. Το πιο σημαντικό όμως πάντα είναι το backup! Όσο σίγουροι και να είμαστε, καλό είναι πάντα πριν απο μεγάλες αλλαγές όπως η εγκατάσταση νέου λειτουργικού, να παίρνουμε backup με όλα τα σημαντικά μας αρχεία!

idnik
02-09-09, 23:20
να υποθέσω οτι το backup της library γινεται και με αυτόν http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=11065&postcount=11 τον τρόπο που είχατε πει παλιότερα...

nicos00
02-09-09, 23:25
Ναι, έτσι ακριβώς!