PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Ψάχνω πρόγραμμα που να υποστηρίζει κάμερα


skorpios_1982
27-05-09, 18:54
Καλησπέρα έχω το εξής προβλημα εχω κατεβάσει το πρόγραμμα msn για mac κάνω chat αλλα δεν υποστηρίζει βιντεοκλησεις μου προτειναν το a-msn και το skype με το πρωτο δε συνδεεται παντα η καμερα εχω προβλημα και δεν λειτουργει παντα με το δευτερο πρεπει να το εχει εγκαταστησει και ο αλλος αλλως τρεχα γυρευε τι να κανω παιδιά? βοηθηστε με! ολες οι επαφες μου και φιλοι μου χρησιμοποιουν το msn και οι περισοτεροι έχουν λογαριασμο hotmail τι να κανω?

Carpe_Diem_Rj
27-05-09, 18:58
φιλε εχει βγει η εκδοση 8 του msn για mac αλλα ειναι beta . Εγω αυτην εχω και λειτουργει μια χαρα.
ψαξε λιγο στο google και θα την βρεις.

evripidis
27-05-09, 22:12
Για να παίξει το βίντεο στο Amsn πρέπει να έχεις ορίσει μια ανοιχτή port στο router σου. Μέσα στις ρυθμίσεις του Amsn θα βρεις ένα σημείο που πρέπει να την δηλώσεις.

atma
27-05-09, 23:59
Υπάρχει και το mercury που παίζει σωστά με msn video call. Για ports κλπ ψάξε στο website.

dali13gr
28-05-09, 00:21
Καλησπέρα έχω το εξής προβλημα εχω κατεβάσει το πρόγραμμα msn για mac κάνω chat αλλα δεν υποστηρίζει βιντεοκλησεις μου προτειναν το a-msn και το skype με το πρωτο δε συνδεεται παντα η καμερα εχω προβλημα και δεν λειτουργει παντα με το δευτερο πρεπει να το εχει εγκαταστησει και ο αλλος αλλως τρεχα γυρευε τι να κανω παιδιά? βοηθηστε με! ολες οι επαφες μου και φιλοι μου χρησιμοποιουν το msn και οι περισοτεροι έχουν λογαριασμο hotmail τι να κανω?


Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να έχει και ο άλλος κάτι εγκατεστημένο. Δεν υπάρχει καλύτερο για βιντεοκλήσεις από το Skype σε όλες τις πλατφόρμες. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να παροτρύνεις όλους τους φίλους σου να βάλουν Skype. Πέντε λεπτά υπόθεση είναι.

skorpios_1982
28-05-09, 00:36
Αυτο το γνωριζω πολυ καλά αλλα έχω μερικά άτομα που δεν σκαμπάζουν απο υπολογιστες γενικώς και είναι μακριά μου και πρέπει να τους δίνω οδηγίες όλη την ώρα αλλα τους λέω να κάνουν άλλα καταλήγουν στο τέλος. οπότε....

skorpios_1982
28-05-09, 00:56
Για να παίξει το βίντεο στο Amsn πρέπει να έχεις ορίσει μια ανοιχτή port στο router σου. Μέσα στις ρυθμίσεις του Amsn θα βρεις ένα σημείο που πρέπει να την δηλώσεις.

πως το κάνω αυτό? πως ορίζω δηλαδή ανοιχτο πορτ στο ρουτερ? βρήλα στις ρυθμίσεις του αμσν για το πορτ αλλα τι βάζω?

djarte
28-05-09, 02:25
πως το κάνω αυτό? πως ορίζω δηλαδή ανοιχτο πορτ στο ρουτερ? βρήλα στις ρυθμίσεις του αμσν για το πορτ αλλα τι βάζω?

http://portforward.com/

Σε αυτό το site θα βρεις οδηγίες για το πως θα χρησιμοποιήσεις το NAPT.
Έχει πολλά μοντέλα router αλλά εάν δεν βρεις τον δικό σου εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.:help::help:

skorpios_1982
28-05-09, 14:08
http://portforward.com/

Σε αυτό το site θα βρεις οδηγίες για το πως θα χρησιμοποιήσεις το NAPT.
Έχει πολλά μοντέλα router αλλά εάν δεν βρεις τον δικό σου εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.:help::help:

Φίλε μου αρτέμη εψαξα στη σελιδα που μου προανεφερες και δεν υπάρχει το δικό μου μοντέλο το οποίο είναι Thomson TG782

η εικόνα που έχω στις ρυθμίσεις του a-msn είναι εδω:
σε ποιο σημείο διορθωνω το port του router που λεγαμε?

skorpios_1982
28-05-09, 14:12
/Users/panagiotis/Desktop/Εικόνα 3.jpg

djarte
28-05-09, 16:13
/Users/panagiotis/Desktop/Εικόνα 3.jpg

Παναγιώτη ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό. http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG797/default.htm

Είναι για το thomson tg797 αλλά δεν νομίζω το web interface του να είναι διαφορετικό από το δικό σου.

Στο σημείο που ορίζεις manual port θα πρέπει να βάλεις την τιμή 1863 στα πεδία port range και translate to όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

http://img.skitch.com/20090528-decnhd1shjf5bu35q719if7pjy.jpg

Εάν έχεις απορίες ξαναρωτάς....

TAN
29-05-09, 13:09
Έχω βάλει την beta του msn 8 και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημά σταθερότητάς.

skorpios_1982
30-05-09, 01:29
Φιλε αρτεμη τα εκανα κουλουβαχατα με κολησε το a-msn τελειως αρχισε να κρασαρει τελειως σε σημειο να μη λειτουργει με τιποτα πηρε ποδι και εντελλει βρηκα το msn messenger για mac την beta εκδοση την 8 μιας και δεν βγηκε η επισημη ακομα με αυτη δουλευω μια χαρα τωρα σωθηκα μπορω να πω!σας ευχαριστω και τους δυο και σενα θαναση!

skorpios_1982
30-05-09, 01:32
Επισης να αναφερω οτι εμενα δε λειτουργησε ''τελεια'' αλλα την δουλεια την εκανα με msn messenger την 7 την ειχα κι εγω πιο πριν αλλα κανει μονο τσατ οποτε με την beta 8 υπομονη μεχρι να βγει η επισημη!:ranger: