PDA

View Full Version : Λογαριασμός hotmail στο mail...



irapol
01-12-2008, 09:28
Έχει καταφέρει κανένας να συνδέσει λογαριασμό @hotmail.com στο mail; Έψαξα να βρω τους διακομιστές εισερχομένων και εξερχομένων και δεν μπόρεσα να τους βρω στο hotmail όπως καθαρά φαίνονται π.χ. στο yahoo! :help:

esykas
02-12-2008, 20:19
ούτε εγώ έχω hotmail στο mail μου όπως και yahoo ενώ στο iPhone έχω yahoo! για το hotmail δεν το συζητάω:d030:

MihalisGR
02-12-2008, 21:27
Παιδιά απευθείας τρόπος σύνδεσης κάποιου mail client μέσω POP για το hotmail προσφέρεται μόνο στους επί πληρωμή accounts (hotmail plus). Υπάρχει πλάγιος τρόπος επίλυσης του θέματος αλλά έχει αρκετή βαβούρα. Οποιος το αντέχει εδώ (http://www.leoparduser.com/leopard-mail-hotmail).

Αν πάλι έχετε hotmail plus λογαριασμό πρέπει να κατεβάσετε το ανάλογο plugin (http://sourceforge.net/projects/httpmail-plugin).

nicos00
30-01-2009, 18:38
.... Υπάρχει πλάγιος τρόπος επίλυσης του θέματος αλλά έχει αρκετή βαβούρα. Οποιος το αντέχει εδώ (http://www.leoparduser.com/leopard-mail-hotmail).....

Το πάλεψα αρκετά... Δεν έβγαλα άκρη!.. Επίσης δοκίμασα τα plugins του Thunderbird για hotmail, που παλιότερα στα windows λειτουργούσαν. Παλι τίποτα!... Μάλλον θα φάει delete το hotmail, έτσι κι αλλιώς για 2ο το έχω, να γράφομαι σε site που δεν εμπιστεύομαι (το MacLife εχει το κανονικό μου φυσικά :a068:) Για να μην πουμε για τις διαφημίσεις που κοτσάρει απο κάτω σε κάθε μήνυμα ετσι και στείλεις mail, του στυλ "Try the new windows now!" κλπ... (Ήταν τα πρώτα πράγματα που άρχισα να ξενερώνω με microsoft, απέρριψα το mail, μετά σιγά σιγά τα software, μέχρι να απορρίψω κ το λειτουργικό..) Άλλωστε απο το να κάνουμε τόση διαδικασία και τόσο ψάξιμο για να βλέπουμε hotmail στο Mac, και με την πρώτη αλλαγή που θα κάνει η microsoft στο hotmail να ψάχνουμε πάλι, να περιμένουμε updates για τα plugins κλπ, πιο εύκολο είναι να φτιάξουμε ένα google mail, να ενημερώσουμε τις επαφές μας και να ξεμπερδεύουμε!

leonbis2000
31-01-2009, 02:47
Παιδιά απευθείας τρόπος σύνδεσης κάποιου mail client μέσω POP για το hotmail προσφέρεται μόνο στους επί πληρωμή accounts (hotmail plus). Υπάρχει πλάγιος τρόπος επίλυσης του θέματος αλλά έχει αρκετή βαβούρα. Οποιος το αντέχει εδώ.

Αν πάλι έχετε hotmail plus λογαριασμό πρέπει να κατεβάσετε το ανάλογο plugin.

Το έκανα και το Hotmail μου δούλεψε!!Χίλια ευχαριστώ..!!Είχα ψάξει πολλές ώρες χωρίς να τα καταφέρω..

irapol
31-01-2009, 04:15
Νίκο και εγώ το ίδιο έπαθα, το πάλεψα αρκετά αλλά άκρη καμιά... τελικά και εγώ άνοιξα έναν λογαριασμό στο gmail, που ο συγχρονισμός με την εφαρμογή mail είναι αυτόματος και κατάργησα το hotmail. Θα ήταν χρήσιμος ένας οδηγός από τον leonbis2000 μιας και τα κατάφερε για όσους θέλουν να κρατήσουν τον λογαριασμό hotmail. Πάντως η δικιά μου συμβουλή: Καταργήστε τον λογαριασμό hotmail για τα e-mail σας... :thumbsdown:

leonbis2000
31-01-2009, 09:01
Το μόνο πράγμα που έκανα ήταν να ακολουθήσω βήμα βήμα τις οδηγείες στο link (http://www.leoparduser.com/leopard-mail-hotmail) που δίνει ο Μιχάλης.Όπως λέει και ο οδηγός για να δουλέψει το Hotmail θα πρέπει να χρησιμποιήσεις το πρόγραμμα MacFreePops και να δηλώσεις στον outgoing mail server κάποιον άλλο εκτός Hotmail (εγώ χρησιμοποίησα Gmail).Τον ίδιο outgoing mail server χρησιμοποίησα και για να ρυθμίσω τον Yahoo! λογαριασμό μου.
Έτσι πλέον στο Apple Mail χρησιμοποιώ ταυτόχρονα 3 λογαριασμούς (Gmail,Yahoo!,Hotmail).

nicos00
31-01-2009, 12:21
Νίκο και εγώ το ίδιο έπαθα, το πάλεψα αρκετά αλλά άκρη καμιά... τελικά και εγώ άνοιξα έναν λογαριασμό στο gmail, που ο συγχρονισμός με την εφαρμογή mail είναι αυτόματος και κατάργησα το hotmail. Θα ήταν χρήσιμος ένας οδηγός από τον leonbis2000 μιας και τα κατάφερε για όσους θέλουν να κρατήσουν τον λογαριασμό hotmail. Πάντως η δικιά μου συμβουλή: Καταργήστε τον λογαριασμό hotmail για τα e-mail σας... :thumbsdown:
Κι εγώ χτες το βράδυ έφτιαξα gmail για 2ο. Και σήμερα θα φτιάξω και στην κοπέλα μου, να καταργήσει κι αυτή το hotmail, (μια και πλέον την έβαλα στον κόσμο των ubuntu..!)...Γιατί να κρατήσεις ένα mail που έχει διαφημίσεις, και ασυμβατότητες με όλα τα προγράμματα για mail?Τι σου προσφέρει? Και μην ακούσω "συνήθεια, που να δινεις παλι το καινουριο σου mail σε ολους"...! Όλοι χρήστες Mac είμαστε εδω μέσα και κάποια στιγμή αλλάξαμε απο windows. Οπότε έχουμε μάθει πως αξίζει να αλλάζεις συνήθειες αν είναι προς το καλύτερο... Όσο για το msn που λένε κάποιοι, δεν ισχύει. Χρειάζεται live id, όχι απαραίτητα hotmail. Με οτι mail θες μπαίνεις. Οπότε και η δικιά μου συμβουλή, μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη με hotmail... Αλλάξτε άλλη μια συνήθεια προς το καλύτερο!..

leonbis2000
31-01-2009, 14:17
Κι εγώ χτες το βράδυ έφτιαξα gmail για 2ο. Και σήμερα θα φτιάξω και στην κοπέλα μου, να καταργήσει κι αυτή το hotmail, (μια και πλέον την έβαλα στον κόσμο των ubuntu..!)...Γιατί να κρατήσεις ένα mail που έχει διαφημίσεις, και ασυμβατότητες με όλα τα προγράμματα για mail?Τι σου προσφέρει? Και μην ακούσω "συνήθεια, που να δινεις παλι το καινουριο σου mail σε ολους"...! Όλοι χρήστες Mac είμαστε εδω μέσα και κάποια στιγμή αλλάξαμε απο windows. Οπότε έχουμε μάθει πως αξίζει να αλλάζεις συνήθειες αν είναι προς το καλύτερο... Όσο για το msn που λένε κάποιοι, δεν ισχύει. Χρειάζεται live id, όχι απαραίτητα hotmail. Με οτι mail θες μπαίνεις. Οπότε και η δικιά μου συμβουλή, μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη με hotmail... Αλλάξτε άλλη μια συνήθεια προς το καλύτερο!..

nico δίκιο έχεις στο ότι το msn λειτουργεί με οποιοδήποτε mail account, αλλά στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, που εχω 150 επαφές δεν θα μπορούσα να στείλω σε όλους για να με κάνουν αλλαγή..!Είναι σαν να αλλάζεις αριθμό κινητού μετά από πολλά χρόνια..!Επίσης έχουν ακουστεί αρκετά περί Gmail όσον αφορά την ιδιοτικότητα και τα στοιχεία που κρατά η Google για τα πάντα..Προσωπικά το Gmail μου παραμένει άχρηστο.

nicos00
31-01-2009, 14:32
nico δίκιο έχεις στο ότι το msn λειτουργεί με οποιοδήποτε mail account, αλλά στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, που εχω 150 επαφές δεν θα μπορούσα να στείλω σε όλους για να με κάνουν αλλαγή..!Είναι σαν να αλλάζεις αριθμό κινητού μετά από πολλά χρόνια..!Επίσης έχουν ακουστεί αρκετά περί Gmail όσον αφορά την ιδιοτικότητα και τα στοιχεία που κρατά η Google για τα πάντα..Προσωπικά το Gmail μου παραμένει άχρηστο.

Σ'αυτό έχεις δίκιο. Κι εγώ όταν άλλαξα έπρεπε να στέιλω σε καμια 80αριά άτομα στο msn ένα ένα "Άλλαξα mail, θα σε κάνω add με το καινούριο, αυτό σβήστο!". Αλλα δεν ήταν κ τίποτα τραγικό, έβαλα για όνομα για λίγο καιρό "Το mail αυτό θα σβηστεί, το καινούριο είναι τάδε", κ το άφηνα ανοιχτό, οπότε όποιος έμπαινε το έβλεπε. Αλλα ναι, είναι διαδικασία... Τωρα για την ιδιοτικότητα του Gmail που λες αυτό δεν το ξέρω.. Και δεν το αποκλείω φυσικά, το πιο πιθανό είναι να έχεις και σ'αυτό δίκιο. (Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει οτι εμπιστεύομαι τη hotmail περισσότερο..)

nicos00
15-03-2009, 21:06
Σήμερα διάβαζα οτι η hotmail επέτρεψε επιτέλους την ανάγνωση των mail μέσω POP3. Αυτό σημαίνει οτι όσοι έχουν λογαριασμό hotmail μπορούν επιτέλους να βλέπουν κι αυτοί τα mail τους απο το Apple Mail σαν άνθρωποι, ή απο όποιο πρόγραμμα θέλουν να χρησιμοποιούν! Αμήν!!... Άντε με το καλό να βγάλουν και τις διαφημίσεις απο τα εξερχόμενα μηνύματα.. Αν κάποιος έχει λογαριασμό και το δοκιμάσει ας μας πει... Αν και γενικώς διαβάζω θετικά σχόλια απο όσους το δοκίμασαν. Οι ρυθμίσεις που χρειάζονται είναι οι εξής:

POP server: pop3.live.com (Port 995)
POP SSL required? Yes
User name: Your Windows Live ID, for example [email protected]
Password: The password you usually use to sign in to Hotmail or Windows Live
SMTP server: smtp.live.com (Port 25 or 587)
Authentication required? Yes (this matches your POP username and password)
TLS/SSL required? Yes

iCreate
10-05-2009, 16:19
...εγω με το httpMail plugin καταφερα μονο να στελνω μαιλ απο hotmail, ομος δεν λαμβανει γραμματα.
...και το yahoo δεν λειτουργει καθολου.

iCreate
10-05-2009, 16:44
μια διορθοση... με αυτο το λινκ εφτιακσα μολις τορα το hotmail mou. http://www.macosxhints.com/article.php?story=20090407112314693
δουλευει μια χαρα.
εχω κανονικο hotmail και οχι hotmail plus.:a023:

τωρα εμινε το yahoooooo

kerrang
10-05-2009, 17:11
καλησπερα σε ολους,
οι οδηγιες του nikos00 δουλεψαν μια χαρα στο να προσθεσω το hotmail στο apple mail,

μια ερωτηση: μολις δημιουργηθηκε ο λογαριασμος αρχισε να κατεβαζει ολα τα email που υπαρχουν στον hotmail λογαριασμο μου, υπαρχει ρυθμιση στο apple mail που να αποτρεπει αυτο να συμβει? και απλα να βλεπω τα email που θα δεχομαι απο εδω και περα?

iCreate
10-05-2009, 17:22
Viev/Select/Oll masage και μετα Delite ή Mark as readed.

WolfRathmA
22-06-2009, 19:01
Μια ερωτηση παρακαλω.

Πως μπορω να φτιαξω ξεχωριστους φακελους μεσα στο mail.app;

dimpapas
22-06-2009, 19:21
Μια ερωτηση παρακαλω.

Πως μπορω να φτιαξω ξεχωριστους φακελους μεσα στο mail.app;

Φίλε μου είναι απλό, πας κάτω δεξιά στο πάνελ της εφαρμογής πατάς το + και μετά New Mailbox... όπως φαίνεται και στην εικόνα παρακάτω.

WolfRathmA
22-06-2009, 19:46
LoL... νομιζα οτι αυτο ηταν για νεο λογαριασμο. Δικο μου λαθος!

Ευχαριστω!

(Μη βαρατε μαθαινω σιγα σιγα :))

idnik
22-06-2010, 23:59
Σήμερα διάβαζα οτι η hotmail επέτρεψε επιτέλους την ανάγνωση των mail μέσω POP3. Αυτό σημαίνει οτι όσοι έχουν λογαριασμό hotmail μπορούν επιτέλους να βλέπουν κι αυτοί τα mail τους απο το Apple Mail σαν άνθρωποι, ή απο όποιο πρόγραμμα θέλουν να χρησιμοποιούν! Αμήν!!... Άντε με το καλό να βγάλουν και τις διαφημίσεις απο τα εξερχόμενα μηνύματα.. Αν κάποιος έχει λογαριασμό και το δοκιμάσει ας μας πει... Αν και γενικώς διαβάζω θετικά σχόλια απο όσους το δοκίμασαν. Οι ρυθμίσεις που χρειάζονται είναι οι εξής:

POP server: pop3.live.com (Port 995)
POP SSL required? Yes
User name: Your Windows Live ID, for example [email protected]
Password: The password you usually use to sign in to Hotmail or Windows Live
SMTP server: smtp.live.com (Port 25 or 587)
Authentication required? Yes (this matches your POP username and password)
TLS/SSL required? Yes
παιδιά δημιούργησα πρόσφατα τον λογαριασμό μου hotmail στο mail του iPhone.
Και μου δημιούργησε απο μόνο του τις παραπάνω ρυθμίσεις..
Δηλαδή κανονικά τώρα δουλεύει; Όταν βλέπω ή σβήνω e-mail απο το κινητό θα σβήνετε και απο τον server κανονικά;

leonbis2000
23-06-2010, 00:02
Ναι θα σβήνεται και από τον server ένα mail όταν το σβήνεις από το iPhone. Αντίθετα αν το σβήνεις από το Mail.app στο mac δεν σβήνεται από τον server.

xfighter46
23-06-2010, 01:10
ρε παιδια λετε αυτο (http://email.about.com/cs/mailplugins/gr/httpmail.htm) να βοηθάει την κατασταση? δηλαδη οταν τα σβηνουμε απο το mail.app θα σβηνονται και στο hotmail?

leonbis2000
23-06-2010, 22:19
Υπάρχει μία πιθανότητα. Με μία γρήγορη ματιά δεν διάβασα κάτι τέτοιο στην περιγραφή του plug in. Δοκίμασε το να δείς.

zour
16-10-2010, 12:03
Μόλις δημιούργησα έναν account hotmail στο Mail !!! Απλά έδωσα το username και το password του λογαριασμού μου και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία τα βρήκε μόνο του !! Η διαδικασία είναι απλούστερη από τη δημιουργία account Yahoo !!!

lunatic
22-10-2010, 16:55
μια ερωτηση παιδια???? προσπαθω να στειλω email αλλα δεν βρισκω τις επαφες μου(hotmail) στον mac ή πρεπει να αλλαξω τον τροπο που στελνω email????
ευχαριστω πολυ

Economou D.
22-10-2010, 17:26
Οι επαφές σου είναι αποθηκευμένες στο Hotmail και όχι στο Mac. Στο Mac κατεβαίνουν μόνο τα mail που δέχεσαι και όχι και οι επαφές.

lunatic
22-10-2010, 17:53
ευχαριστω
αλλα?μηπως υπαρχει τροπος να τις βαλω?
συγνωμη εαν σας ζαλιζω παιδια

Economou D.
22-10-2010, 22:24
Για να τις έχεις στο Mail, πρέπει να τις κάνεις export σε .csv και μετά να τις κάνεις import στο Adress Book με το οποίο συνεργάζεται το Mail.

Πως; Δες εδώ :) http://email.about.com/od/windowslivehotmailtips/qt/Export_Contacts_Email_Addresses_from_Windows_Live_ Hotmail.htm

magicmush
23-10-2010, 10:50
εχω σεταρει το μαιλ με το hotmail μου.....ενω λαμβανω τα εισερχομενa δεν μπορω να στειλω μειλ μου εμφανιζει cannot sent message using the server smtp.live.com..select a different outgoing mail server from the list below......καμια ιδεα γιανα μην πεδευομαι?



ok το βρηκα δεν ηταν τσεκαρισμενο το ssl :)

lunatic
25-10-2010, 19:10
το ιδιο και εμενα μου κανει

chris_r
28-10-2010, 15:15
Εμένα πάλι μου έρχονται τα μηνύματα επιλεκτικά!Κάποια έρχονται κανονικά και κάποια άλλα μπαίνω στο site του hotmail για να τα δώ!!Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;

leonbis2000
28-10-2010, 15:17
Μήπως τα θεωρεί spam και πάνε στο Junk?

chris_r
28-10-2010, 15:21
No no!Δυστηχώς όχι!Έχω την εντύπωση οτι η "επιλογή" αυτή στα mail γίνεται μόνο για τα junk.Δηλαδή τα inbox μου φτάνουν όλα κανονικά στο mail,τα junk όμως μερικά έρχονται μερικά όχι!

leonbis2000
28-10-2010, 15:25
Ε τότε τι σε ενοχλεί? Αφού είναι junk. Μήπως σου πηγαίνουν και μη-junk στα junk?

chris_r
28-10-2010, 18:15
Απ'ότι παρατήρησα όταν μπαίνω στο hotmail μερικά junk είναι στα inbox,ενώ στο mail είναι κανονικά στα junk.Το πρόβλημα είναι οτι μερικά mails δε μου έρχονται καθόλου στο mail.app,ενώ στο site του hotmail τα βλέπω κανονικά!!

leonbis2000
28-10-2010, 19:33
όταν μπαίνω στο hotmail μερικά junk είναι στα inbox,ενώ στο mail είναι κανονικά στα junk.

Αυτό είναι πρόβλημα του Hotmail, δεν τα πιάνει το φίλτρο του. Για αυτά που δεν έρχονται δεν ξέρω κάτι. Πάντως το hotmail με το mail.app δεν έχει την χειρότερη συνεργασία. Εγώ στην θέση σου θα έφτιαχνα έναν νέο λογαριασμό σε yahoo ή google σαν κύριο mail και θα είχα το hotmail για να το δηλώνω από δω και από κεί και να δέχεται το spam.

koumis
01-11-2010, 00:57
να ρωτήσω και εγώ κάτι για να μου φύγει η απορία πιο πολύ μιας και δεν με ενοχλεί...

Γιατί στα αλλα 2 mail accounts εμφανίζει όλους του φακέλους-επιλογές και στο hotmail όχι ??

Ορίστε και ένα screenshot για να καταλάβετε
http://i973.photobucket.com/albums/ae211/koumis/Screenshot2010-11-01at125159AM.png


Και επίσης γιατί το gmail έχει 2 φορές τους ίδιους φακέλους μια στα αγγλικά και μια στα ελληνικα ?
http://i973.photobucket.com/albums/ae211/koumis/Screenshot2010-11-01at125426AM.png

gostoso
01-11-2010, 08:39
Όταν μπάινεις μέσω web σε τι γλώσσα έχεις ορίσει το gmail? Ελληνικά μήπως?:scratch: