PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαρμογές "σπασμένες" και κακόβουλο λογισμικό


vayero79
26-07-09, 01:05
Παρά την πρόθεση μου να εμείνω σε αυθεντικό freeware ή μη λογισμικό για το macbook και να μην ακολουθήσω τις "κακές συνήθειες των windows", αναζητώντας ένα πρόγραμμα συμπίεσης-αποσυμπίεσης-επεξεργασίας αρχείων rar κλπ σκέφτηκα να δοκιμάσω το betterzip επειδή προσφέρει και επιλεκτική αποσυμπίεση ενός ή περισσότερων αρχείων σε ένα φάκελο. Αν κατεβάσω "σπασμένη" έκδοση θα εγκυμονεί κάποιος κίνδυνος για εγκατάσταση κακόβουλου λογισμικού στο σύστημα, γιατί βρήκα ένα και έχει ένα έτοιμο αρχείο .dmg μέσα σε άλλα, όμως δεν γνωρίζω αν ...κρύβεται κάτι παρ'όλο που το έλεγξα σε windows με kaspersky antivirus, spybot-search&destroy και eset nod32 online scanner.

evripidis
26-07-09, 02:17
Κανονικά δεν πρέπει να γίνονται τέτοιες συζητήσεις (βάση κανονισμών) άσχετα που αν στην συγκεκριμένη περίπτωση ουσιαστικά μιλάμε για την ασφάλεια.
Όμως εγώ θα πω το άλλο. Και μόνο που κατέβασες κάτι τέτοιο και κάθεσαι και το scanαρεις σε windows...το λιγότερο που μπορώ να πω είναι..τζάμπα κόπος....

nicos00
26-07-09, 02:48
Έχει δίκιο ο Ευριπίδης, δεν έχει νόημα να το σκανάρεις σε windows. Εξ'άλλου υπάρχουν antivirus για Mac, όπως το iAntivirus πχ. Πέρα απο το θέμα της ασφάλειας, δεν μπορούμε ούτε να σε καθησυχάσουμε, ούτε να σε παροτρύνουμε να χρησιμοποιήσεις πειρατικό λογισμικό, αλλά ούτε και να σου πούμε όχι, να χρησιμοποιείς μόνο αυθεντικά. Προφανώς σ'αυτές τις περιπτώσεις ο καθένας χρησιμοποιεί οτι νομίζει με δικιά του ευθύνη. Δεν μπορούμε να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα στο forum..

vayero79
26-07-09, 09:20
ΟΚ έχετε δίκιο, επικίνδυνη η ερώτηση μου, οπότε πάμε για freeware γιατί πιστεύω ότι εδώ "κλέφτης" είναι αυτός που ζητάει ένα ποσό έξω από τα στοιχειώδη όρια της λογικής για το "βάρος" ενός τέτοιου προγράμματος, προσωπική μου άποψη πάντα! Είμαι σε μία προσπάθεια συνεχόμενου απεγκλωβισμού από τα windows (τουλάχιστον να πιάσουν τόπο τα χρήματα και να περάσει ένα αίσθημα ικανοποίησης), γι'αυτό και ψάχνω κάποια προγράμματα ουσιαστικά και χρήσιμα και όσο είναι δυνατό να κάνουν περισσότερα (combo) χωρίς να υστερούν σε αξιοπιστία-χρηστικότητα. Ευχαριστώ

evripidis
26-07-09, 13:12
[...]πιστεύω ότι εδώ "κλέφτης" είναι αυτός που ζητάει ένα ποσό έξω από τα στοιχειώδη όρια της λογικής για το "βάρος" ενός τέτοιου προγράμματος[...]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό. Η πειρατεία όμως δεν είναι η λύση. Η μη επιλογή και χρήση των προγραμμάτων είναι και η χρήση άλλων και η στήριξη αυτών.

Anyway στο θέμα μας. Μπορείς να δεις εδώ (http://www.pure-mac.com/compen.html)μια λίστα με προγράμματα συμπίεσης, αν και προσωπικά θα σε έλεγα να δουλέψεις με rar αρχεία και όχι zip (εάν μπορείς φυσικά).

atma
26-07-09, 20:05
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό. Η πειρατεία όμως δεν είναι η λύση. Η μη επιλογή και χρήση των προγραμμάτων είναι και η χρήση άλλων και η στήριξη αυτών.

Anyway στο θέμα μας. Μπορείς να δεις εδώ (http://www.pure-mac.com/compen.html)μια λίστα με προγράμματα συμπίεσης, αν και προσωπικά θα σε έλεγα να δουλέψεις με rar αρχεία και όχι zip (εάν μπορείς φυσικά).

Νομίζω ότι κάνουμε ένα μικρό λαθάκι... Το τι πιστεύουμε εμείς έχει λίγει σημασία. Αν ο άλλος φτιάξει ένα πρόγραμμα που κάνει encrypt rar αρχεία και θέλει να το χρεώνει 15 ? είναι δικαίωμα του. Αν είναι κλέφτης μην το αγοράζεις, αν το "σπας" γιατί είναι "κλέφτης" ο άλλος τότε ρε φίλε είσαι άξιος της μοίρας σου αν σε πιάσουν...

Για εμένα κλέφτες είναι η adobe που χρεώνει το PS 700 USD (ή όσο το δίνει τέσπα) γιαυτό έχω το Acorn. Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κάνω και καμιά σοβαρή δουλειά στην φωτογραφία, κι αν χρειαστεί κι αυτο στην τελική υπάρχει το inkscape...

Στο acorn έχω άδεια και το inskakpe είναι GPLv2.

Αν έχετε πρόβλημα, τόσο μεγάλο, βάλτε Linux...

vayero79
28-07-09, 17:18
Νομίζω ότι κάνουμε ένα μικρό λαθάκι... Το τι πιστεύουμε εμείς έχει λίγει σημασία. Αν ο άλλος φτιάξει ένα πρόγραμμα που κάνει encrypt rar αρχεία και θέλει να το χρεώνει 15 ? είναι δικαίωμα του. Αν είναι κλέφτης μην το αγοράζεις, αν το "σπας" γιατί είναι "κλέφτης" ο άλλος τότε ρε φίλε είσαι άξιος της μοίρας σου αν σε πιάσουν...

Για εμένα κλέφτες είναι η adobe που χρεώνει το PS 700 USD (ή όσο το δίνει τέσπα) γιαυτό έχω το Acorn. Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κάνω και καμιά σοβαρή δουλειά στην φωτογραφία, κι αν χρειαστεί κι αυτο στην τελική υπάρχει το inkscape...

Στο acorn έχω άδεια και το inskakpe είναι GPLv2.

Αν έχετε πρόβλημα, τόσο μεγάλο, βάλτε Linux...

Αν και δεν θα επιθυμούσα να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, μήπως κάνεις κάποια λαθάκια καθώς και να ομολογήσω ότι η συμπεριφορά σου... ήταν κάπως επιθετική;;;...
1) Η απορία που παρέθεσα παραπάνω έγκειται στο κατά πόσο είναι ασφαλή ή όχι αρχεία "σπασμένα". Δεν ζήτησα να μου πεί κάποιος που μπορώ να βρω τέτοιου είδους αρχεία, ούτε τι είναι νόμιμο. Αν απαγορεύεται να υποβάλλονται τέτοιου είδους ερωτήματα, ζητώ συγνώμη από όλους καταρχήν και κατά δεύτερον παρακαλώ τους administrators να κλείσουν το θέμα ή να το διαγράψουν.
2) Δεν ήξερα ότι το "κλέψιμο" (που ΠΟΤΕ δεν υφίσταται από τον developer μίας εφαρμογής!!!!!!!!!!) έχει πλαφόν ή τιμολόγηση!!!
3) Ποιοί έχουμε πρόβλημα και πρέπει να βάλουμε linux;;;!!! ΕΓΩ;;;!!! Δεν επιθυμώ να προσθέσω κάποιο σχόλιο διότι παρά τον εκνευρισμό μου όπως και προανέφερα δεν εισήλθα στην "κοινότητα" αυτή για συγκρούσεις και έριδες αλλά για συνεργασίες και οφέλη!!!

codedash
28-07-09, 18:28
E καλά δε σου πε κ τπτ. :a022:Ένα κυρίως είναι το θέμα με τα σπασμένα/μη αγορασμένα προγράμματα: να περιέχουν κακόβουλο κώδικα. Επειδή καμμιά φορά ζητάει δικαιώματα admin για να κάνει εγκατάσταση(άρα έχει φουλ έλενχο του mac η συγκεκριμένη εγκατάσταση) αν το πρόγραμμα που κατέβασες είναι πειραγμένο μπορεί να εκτελέσει μια εντολή και να σβήσει πχ όλα τα αρχεία του δίσκου ή όλο τον iTunes folder. Στα windows υπάρχουν τα antivirus και έτσι προχωράς με μια σχετική(σε αρκετά εισαγωγικά) ασφάλεια σε τέτοια μονοπάτια γιατί αν εντοπίζουν περίεργη κίνηση στο αναφέρουν. Στο mac όμως είναι καθαρά δικό σου θέμα. Γιαυτό καλύτερα βρες free ή αγόρασε την να σαι ησυχος.
Όσο για τις τιμές της Adobe συμφωνώ ότι έιναι εκτός πραγματικότητας του απλού χρήστη. Αν ήταν πιο φτήνα θα έβγαζαν παραπάνω λεφτά κ θα είχαν καλύτερες πωλήσεις. Να βγάλουν μία home κ μια pro έκδοση.

atma
28-07-09, 21:13
Αν και δεν θα επιθυμούσα να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, μήπως κάνεις κάποια λαθάκια καθώς και να ομολογήσω ότι η συμπεριφορά σου... ήταν κάπως επιθετική;;;...
1) Η απορία που παρέθεσα παραπάνω έγκειται στο κατά πόσο είναι ασφαλή ή όχι αρχεία "σπασμένα". Δεν ζήτησα να μου πεί κάποιος που μπορώ να βρω τέτοιου είδους αρχεία, ούτε τι είναι νόμιμο. Αν απαγορεύεται να υποβάλλονται τέτοιου είδους ερωτήματα, ζητώ συγνώμη από όλους καταρχήν και κατά δεύτερον παρακαλώ τους administrators να κλείσουν το θέμα ή να το διαγράψουν.
2) Δεν ήξερα ότι το "κλέψιμο" (που ΠΟΤΕ δεν υφίσταται από τον developer μίας εφαρμογής!!!!!!!!!!) έχει πλαφόν ή τιμολόγηση!!!
3) Ποιοί έχουμε πρόβλημα και πρέπει να βάλουμε linux;;;!!! ΕΓΩ;;;!!! Δεν επιθυμώ να προσθέσω κάποιο σχόλιο διότι παρά τον εκνευρισμό μου όπως και προανέφερα δεν εισήλθα στην "κοινότητα" αυτή για συγκρούσεις και έριδες αλλά για συνεργασίες και οφέλη!!!

Κι όμως ήμουν πολύ ευγενικός... :confuzed:

Το (1) είναι άσχετο... :doh: όσο για το (2), λέγονται πνευματικά δικαιώματα. Το κατά πόσο είναι σωστό το τρέχων σύστημα είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση. Με βάση τους υπάρχων νόμους, είναι παράνομο, τι άλλο θέλεις σου γράψω; Ότι δεν είναι επειδή εσύ διαφωνείς με το σύστημα; Δηλαδή σε ένα δικαστήριο αυτό θα πεις;

Ναι όσοι έχουν πρόβλημα να βάλουν GNU/Linux γιατί είναι υπό άδεια GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html) (copyleft). :a023:

Οπότε δεν έχουν προβλήματα με πνευματικά δικαιώματα για το λογισμικό που χρησιμοποιούν.

Οι άλλες εκδοχές είναι παράνομες, δεν είπα ότι δεν έχω κατεβάσει ποτέ τίποτε παράνομο, κλπ κλπ. Αλλά ήμαστε σε δημόσιο forum, κι έτσι πως τα γράφουμε αν τα διαβάσει κάποιος τρίτος, θα νομίσει ότι δεν ξέρουμε τι ισχύει και τι όχι.

ps. Το αστείο είναι ότι οι παρατηρήσεις σου είναι σε πλήρη αρμονιά με το "location" σου... :-) Αλλά εδώ δεν θα βρεις τρελούς.

MihalisGR
28-07-09, 21:48
Παρακαλώ πολύ οι θέσεις του καθενός να διατυπώνονται με σεβασμό στον συνομιλητή, χωρίς εριστικούς χαρακτηρισμούς. Δεν είναι απαραίτητο να πείσουμε για τις θέσεις μας, αρκεί που ακούγονται.

vayero79
28-07-09, 22:13
Κι όμως ήμουν πολύ ευγενικός... :confuzed:

Το (1) είναι άσχετο... :doh: όσο για το (2), λέγονται πνευματικά δικαιώματα. Το κατά πόσο είναι σωστό το τρέχων σύστημα είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση. Με βάση τους υπάρχων νόμους, είναι παράνομο, τι άλλο θέλεις σου γράψω; Ότι δεν είναι επειδή εσύ διαφωνείς με το σύστημα; Δηλαδή σε ένα δικαστήριο αυτό θα πεις;

Ναι όσοι έχουν πρόβλημα να βάλουν GNU/Linux γιατί είναι υπό άδεια GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html) (copyleft). :a023:

Οπότε δεν έχουν προβλήματα με πνευματικά δικαιώματα για το λογισμικό που χρησιμοποιούν.

Οι άλλες εκδοχές είναι παράνομες, δεν είπα ότι δεν έχω κατεβάσει ποτέ τίποτε παράνομο, κλπ κλπ. Αλλά ήμαστε σε δημόσιο forum, κι έτσι πως τα γράφουμε αν τα διαβάσει κάποιος τρίτος, θα νομίσει ότι δεν ξέρουμε τι ισχύει και τι όχι.

ps. Το αστείο είναι ότι οι παρατηρήσεις σου είναι σε πλήρη αρμονιά με το "location" σου... :-) Αλλά εδώ δεν θα βρεις τρελούς.

1) Άσχετο;;; Δες το ξανά!!!! Κατάλαβες ότι το θέμα το άνοιξα για ένα και μόνο λόγο, την ασφάλεια ή μη που προκύπτει ενδεχομένως από την χρήση προαναφερθέντων εφαρμογών;
2) Ούτε αυτό κατάλαβες προφανώς! Ένα καυστικό σχόλιο-σύγκριση πάνω στην τιμή του adobe ps που ανέφερες, σε αντίθεση με την τιμή του προγράμματος που ξεκίνησα στο θέμα και κατά βάθος την αντίφαση που προέβαλες! Πνευματικά δικαιώματα και νομικά πλαίσια σαφώς και γνωρίζω, δεν ζήτησα διευκρίνηση εξ'αρχής σε κάτι τέτοιο! Επίσης γιατί προσπαθείς να μου αναφέρεις αν έχεις κατεβάσει κάτι παράνομο ή όχι, ζήτησα τέτοια διευκρίνηση... ΟΧΙ!
Μερικές φορές, ίσως δεν αρκεί απλώς η γνώση μίας γλώσσας για την κατανόηση ενός κειμένου... "location"! Οπότε βεβιασμένα συμπεράσματα υπό του άγχους της αυτοπροβολής... τουλάχιστον οδηγούν επιφανειακή προσέγγιση και λάθος εκτιμήσεις!!!
Επειδή δεν προσβλέπω σε κάτι από την συνέχιση της διένεξης και σεβόμενος τους "συμφορουμίτες"... λυπάμαι πολύ και χαιρετώ!

atma
28-07-09, 22:29
1) Άσχετο;;; Δες το ξανά!!!! Κατάλαβες ότι το θέμα το άνοιξα για ένα και μόνο λόγο, την ασφάλεια ή μη που προκύπτει ενδεχομένως από την χρήση προαναφερθέντων εφαρμογών;
2) Ούτε αυτό κατάλαβες προφανώς! Ένα καυστικό σχόλιο-σύγκριση πάνω στην τιμή του adobe ps που ανέφερες, σε αντίθεση με την τιμή του προγράμματος που ξεκίνησα στο θέμα και κατά βάθος την αντίφαση που προέβαλες! Πνευματικά δικαιώματα και νομικά πλαίσια σαφώς και γνωρίζω, δεν ζήτησα διευκρίνηση εξ'αρχής σε κάτι τέτοιο! Επίσης γιατί προσπαθείς να μου αναφέρεις αν έχεις κατεβάσει κάτι παράνομο ή όχι, ζήτησα τέτοια διευκρίνηση... ΟΧΙ!
Μερικές φορές, ίσως δεν αρκεί απλώς η γνώση μίας γλώσσας για την κατανόηση ενός κειμένου... "location"! Οπότε βεβιασμένα συμπεράσματα υπό του άγχους της αυτοπροβολής... τουλάχιστον οδηγούν επιφανειακή προσέγγιση και λάθος εκτιμήσεις!!!
Επειδή δεν προσβλέπω σε κάτι από την συνέχιση της διένεξης και σεβόμενος τους "συμφορουμίτες"... λυπάμαι πολύ και χαιρετώ!

????????????? :47:

:d040g:

nicos00
28-07-09, 22:41
Παρακαλώ πολύ οι θέσεις του καθενός να διατυπώνονται με σεβασμό στον συνομιλητή, χωρίς εριστικούς χαρακτηρισμούς. Δεν είναι απαραίτητο να πείσουμε για τις θέσεις μας, αρκεί που ακούγονται.

H παρατήρηση του Μιχάλη ήταν διακριτική και ευγενέστατη. Αν αυτό δεν είναι αρκετό για να σταματήσουν μηνύματα με τέτοιο ύφος, ας θυμόμαστε τους κανονισμούς του forum:

Απαγορεύσεις:
...
7. Οι προσωπικές επιθέσεις προς μέλη μας, (flaming), ή δημοσίευση μηνυμάτων με σκοπό την πρόκληση οργισμένης αντίδρασης, (flame baiting). "Ο σεβασμός σε κάθε επίπεδο των συνομιλητών μας, ακόμη κι όταν οι απόψεις μας διαφέρουν, αποτελεί προσόν κι όχι ελάτωμμα".
8. Η χρήση απρεπών, ειρωνικών, προκλητικών, προσβλητικών, δυσφημιστικών ή υβριστικών εκφράσεων κατά μέλους μας είτε δημόσια, είτε με προσωπικό μήνυμα.
...



Παρακαλώ κι εγώ να λήξει το θέμα εδώ. Άλλωστε δεν υπάρχει σοβαρός λόγος που κατέληξε εδώ η κουβέντα, ας μη δημιουργήσουμε προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του forum χωρίς λόγο.

atma
28-07-09, 23:06
οκ πάσο. :a010:

PanosGR
09-12-09, 05:35
περα απο το αν ειναι σωστο η οχι, σιγουρα δεν ειναι σωστο, αλλα επειδη ποτε δεν ειχα mac , υπαρχουν στο νετ σπασμενα προγραμματα για mac? και α ναι ειναι ασφαλη? (καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους η ερωτηση):a025dfg:

leonbis2000
09-12-09, 08:20
περα απο το αν ειναι σωστο η οχι, σιγουρα δεν ειναι σωστο, αλλα επειδη ποτε δεν ειχα mac , υπαρχουν στο νετ σπασμενα προγραμματα για mac? και α ναι ειναι ασφαλη? (καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους η ερωτηση):a025dfg:

Γενικά η συζητήσεις περί πειρατικών απαγορεύονται στο φόρουμ σύμφωνα με τους κανονισμούς. Όποιος έχει την περιέργεια ψάχνει και βρίσκει.:google: Και φυσικά πάντα υπάρχει ρίσκο τα πειρατικά να περιέχουν malware.