PDA

View Full Version : Ερώτηση: iphoto 9 αγορά βιβλίου



vagelisr
28-07-2009, 12:15
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο forum σας!

Έχω ετοιμάσει στο iphoto 09 ένα ibook και θέλω να το στείλω για εκτύπωση.

Πατώντας το buy book και συνεχιζοντας στην φόρμα εγγραφής δεν έχει την Ελλάδα στα στοιχεία αποστολής.

Μήπως έχει δοκιμάσει κανένας να κάνει την συγκεκριμένη αγορά εδω στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ!!!

Maria F.
28-07-2009, 12:20
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Δεν ισχύει για Ελλάδα. Θα πρέπει να καταφύγεις σε κάποια άλλη ιστοσελίδα που να έχει στις χώρες αποστολής και την Ελλάδα αν είναι εξωτερικού.

vagelisr
28-07-2009, 12:24
Ευχαριστω πολύ!!!

Maria F.
28-07-2009, 12:26
Και καλώς μας ήρθες στην παρέα!!!
Δες το www.photoworks.com (http://www.photoworks.com) . Έχω φτιάξει εκεί και ήταν μια χαρά!

idnik
05-08-2009, 19:49
επίσης αν θέλεις για ξένο κοιτα αυτό http://www.blurb.com/
Το θεωρώ απο τα καλύτερα σε σχέση με τα ελληνικά δηλαδή

pathfinder
16-12-2009, 17:56
Ηθέλα να ρωτήσω ξέρει κανεις για την υπηρεσία της apple που εχει σχέση με την εκτυπώση φωτογραφίων σε αλπουμ ή ημερολογίο κ καρτα? όπως περιγράφεται και εδω (http://www.apple.com/ilife/iphoto/print-products.html)...βασικά φτιάχνεις το αλμπουμ όπως το θες μεσα απο το iphotο και μετα το στελνεις στην apple, το τυπωνει κ στο στέλνει...το θεμα ειναι στέλνει ελλαδα?

γιατι με ενδιαφέρει για δώρο κλπ εχω βρει κατι αλλά που κάνουν την ιδια δουλεια απλα ηθέλα να δω τι παιζει και με την apple.!

leonbis2000
16-12-2009, 20:11
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2092). Καλύτερα να ψάχνουμε λίγο πρώτα.
Όχι η υπηρεσία αυτή δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως κάποιες εναλλακτικές. Διάβασε το θέμα και θα λυθούν οι απορίες σου!

pathfinder
17-12-2009, 00:17
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2092). Καλύτερα να ψάχνουμε λίγο πρώτα.
Όχι η υπηρεσία αυτή δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως κάποιες εναλλακτικές. Διάβασε το θέμα και θα λυθούν οι απορίες σου!

σορρυ αλλα το εψαξα λιγο πιο πριν ...τελοσπαντων ας το διαγραψει καποιος αδμιν το ποστ!

pathfinder
17-12-2009, 00:18
επίσης αν θέλεις για ξένο κοιτα αυτό http://www.blurb.com/
Το θεωρώ απο τα καλύτερα σε σχέση με τα ελληνικά δηλαδή

μπορούμε με βάση τα templates of iphoto 09 να φτιάξουμε ενα αλμπουμ και να το αποστείλουμε στην blurb? εστω και σαν pdf?

LeicaR9
17-12-2009, 00:27
απόσο ξερω όχι...Μονο το aperture βγάζει καλά pdf αλλα το blurd είναι καταπληκτικό δεν θα έχεις αναγκη το iphoto..

papits
02-12-2010, 13:29
Θα ανοιγα καινούριο θέμα αλλά στην αναζήτηση βρήκα το συγκεκριμένο και λεώ να συνεχίσω από εδώ!

Οπως λέει ο τίτλος έφτιαξα ένα αλμπουμ στο iphoto και πηγαίνοντας και εγώ να το παραγγείλω δεν είχε στο πλαίσιο την χώρα μας. Οπότε έβαλα μία στην τύχη και αυτή είναι η Φιλανδία!
μόλις μου ζήτησε τα στοιχεία της χρέωσης έβαλα τον itunes account μου και αναγνώρισε όλα μου τα στοιχεια και προχώρησα κανονικά!

Εδωσα την παραγγελιά εν αγνοία μου νομίζοντας ότι δεν θα μου έρθει!

Η παραγγελία λοιπόν ήρθε κανονικά! Το άλμπουμ είναι υπέροχο και ποιοτικά και κατασκευάστικά! το συγκεκριμένο άλμπουμ μάλιστα ήταν από αραβώνες όπου το έκανα δώρα και όσοι το είδαν ξετρελάθηκαν!!

Στην διέυθυνση έγραφε τα πλήρη στοιχεία μου και στο τέλος
HELLAS-GREECE
FINLAND!

Παραδόθηκε κανονικά στην πόρτα μου με UPS

Οπότε πιστέυω ότι οι παραδόσεις γίνονται κανονικά και στην χώρα μας!
εγώ θα ξαναπαραγείλω σίγουρα καθώς έμεινα και ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα!!

dimpapas
02-12-2010, 14:33
Μπορείς να μας πεις αναλυτικά τις χρεώσεις και πόσο καιρό έκανες να το παραλάβεις. Πάντως το θέμα είναι φλέγον γιατί πίστευα ότι δεν μπορούμε με τίποτα να παραγγείλουμε από Ελλάδα.

papits
02-12-2010, 15:08
Μπορείς να μας πεις αναλυτικά τις χρεώσεις και πόσο καιρό έκανες να το παραλάβεις. Πάντως το θέμα είναι φλέγον γιατί πίστευα ότι δεν μπορούμε με τίποτα να παραγγείλουμε από Ελλάδα.

το βιβλίο όπου έφτιαξα είχε 32 σελίδες με φωτογραφίες όπου όπως καταλαβαίνεις σε κάποιες είναι όλοκληρη η σελίδα σε άλλε σελιδες είχε 3 ή 4 φωτογραφίες! το άλμουμ αυτό έκανε γύρω στα 32 ευρω + 9 ευρώ φόροι + 7 ευρώ αποστόλη! όλα μαζι 51 ευρώ περίπου!

νομίζω ότι πάνω από 50 ευρώ η αποστολή είναι δωρεάν !!πχ. 2-3 αλμπουμ!

Νομίζω ότι συμφέρει διότι ένα ανάλογο άλμπουμ σε φωτογραφείο θα σου κόστιζε πολύ παραπάνω!

άν συνδεθεις με το λογαριασμό σου στο itunes όπου ξέρουν τα στοιχεία σου και την πιστωτική σου δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω θα σου έρθει κανονικά!
εμένα πάντως μου ήρθε στην πόρτα μου!!!

κρίμα που το δώρησα και δεν μπορώ να το δείξω! στο επόμενο που θα παραγγείλω για μένα θα κάνω βίντεο με παρουσίαση!

dimpapas
02-12-2010, 16:03
Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη.... σε ποιο μέρος της Ελλάδας παρέλαβες το Album;

papits
02-12-2010, 16:29
Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη.... σε ποιο μέρος της Ελλάδας παρέλαβες το Album;
αθήνα - στο πειραια!!!!

θα φτιάξω άλλα δύο και θα τα παραγγείλω για να ρίξω και το κόστος ...

eyedoc
07-12-2010, 09:12
Υπαρχει καποιος λογος που διαλεξες Φιλανδία?
Η περιπτωση να παει το βιβλιο πρωτα στη Φιλανδια.. και ισως να μεινει για παντα εκει?

dimpapas
07-12-2010, 13:24
Την έβαλε στην τύχη όπως φαίνεται στο μήνυμα #11, θέτεις βέβαια έναν προβληματισμό...
Μπορούμε όντως να παραγγέλνουμε από Φιλανδία ή στάλθηκε κατα λάθος στο φίλο μας Παναγιώτη. Ένα mail θα μας πείσει.

papits
07-12-2010, 21:35
κατα τύχη την έβαλα!!
και μου ήρθε!

τώρα ότι θες κάνεις! ή ακολουθείς την σίγουρη λύση :a068: ή βάζεις καμία άλλη για να έχουμε εναλλακτικες!:d030::d030:

dimpapas
09-12-2010, 09:17
Θα ήταν καλό εάν κάποιος άλλος έκανε παραγγελία από το Φιλανδικο να μας ενημέρωνε εάν του ήρθε κανονικά.

papits
09-12-2010, 14:02
Σκέπτομαι να κάνω άλλο ένα τις επόμενες μέρες!
φυσικά θα ενημερώσω!

eyedoc
10-12-2010, 18:20
Ωραιο ακουγεται το συστηματακι, αν και καπως.. κουφο!!
Μακαρι να ειν αι ετσι, γιατι κι εγω θελω να παραγγειλω!

Teo74
10-12-2010, 23:52
επιβεβαιώνω και εγώ παρήγγειλα 2 βιβλία με χώρα Γαλλία, γιατί εκεί έπαιρνε τον τκ μου. Παρασκευή βράδυ έγινε η παραγγελία Τετάρτη τα είχα στα χέρια μου. Ετοιμάζομαι για ημερολόγια-δώρα για τις γιορτές!

eyedoc
13-12-2010, 22:14
xxxxxxxx
xxxxxxxx
Greece
France ......δηλαδη?...

Teo74
13-12-2010, 23:57
Απλά στο πεδίο πόλη έβαλα Athens, Greece και από κάτω μπήκε αυτόματα το France. αλλά ήρθε μια χαρά!

dimpapas
14-12-2010, 00:31
Η τιμή είναι αυτή που βγάζει κάτω αριστερά ή αλλάζει λόγω αποστολής του στην Ελλάδα, και πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά έξοδα;

Επίσης θα ήθελα αν μπορείτε να μας περιγράψετε, με αυστηρότητα, τις εντυπώσεις σας από την ποιότητα. ευχαριστώ :d030:

leonbis2000
14-12-2010, 03:33
Ρε παιδιά από που αλλάζει η χώρα? Εμένα έχει UK μόνιμο και δεν μπορώ να το αλλάξω. Είτε κάνω log in από το ελληνικό είτε από το αμερικάνικο iTunes account. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου δέχεται την μορφή του ΤΚ με χώρα την Αγγλία.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:12 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 02:56 ----------

Οκ το βρήκα! Στα Preferences/Advanced/Print Product Store.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:33 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 03:12 ----------

Ωραία. Μόλις παρήγγειλα και εγώ 2 κάρτες από Γερμανία. Όλα καλά στην διαδικασία περιμένω να μου έρθουν.

Το αρνητικό με την Αγγλία είναι ότι δεν δέχεται τον ελληνικό ΤΚ (θέλει και γράμμα εκτός από αριθμούς), οπότε αναγκαστικά συμφέρει να παραγγείλεις από μία άλλη κοντινή χώρα (Γαλλία, Γερμανία κ.α.) που δέχονται τον Τ.Κ. Το μειονέκτημα είναι ότι μπορεί κάποιος να δυσκολευτεί να συμπληρώσει την φόρμα αν δεν ξέρει άλλη γλώσσα εκτός των Αγγλικών για τις άλλες χώρες. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να παραγγείλει από Φιλανδία, που δέχεται τον ΤΚ και η φόρμα είναι στα Αγγλικά, αλλά μάλλον με το μειονέκτημα ότι θα καθυστερήσει περισσότερο η παράδοση της παραγγελίας του.

leonbis2000
21-12-2010, 13:54
Παιδιά επιβεβαιωνω μόλις ήρθαν στα χέρια μου οι δυο letterpress cards! Το σύστημα λειτουργεί έτσι για οποιαδήποτε παραγγελία απο το iPhoto. Και είναι τελειες!!!

http://grab.by/80mm

http://grab.by/80mn

Και με δικό τους φάκελο.

http://grab.by/80mq

xainis2004
21-12-2010, 20:00
Ναι κι εγώ πήρα καρτούλες από Φιλανδία και μου τις φέραν σήμερα!!!

gostoso
22-12-2010, 09:37
Λεωνίδα απο ποιότητα χαρτιού κτλπ οκ?
Σκέφτομαι για το ημερολόγιο....

leonbis2000
22-12-2010, 22:02
Άλεξ η ποιότητα του χαρτιού είναι πολύ καλή. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από την Apple. Όσο βλέπουν και πιάνουν την κάρτα ξετρελαίνονται!

Teo74
23-12-2010, 00:50
έλαβα και τα 3 μου ημερολόγια. ένα έχω να πω: όποιος το σκέφτεται να σταματήσει να το σκέφτεται και να παραγγείλει. Η ποιότητα είναι άριστη επιπέδου μήλου!!

papits
23-12-2010, 01:07
Συμφωνώ και επαυξάνω για την ποιότητα!!

αντε σας ανοιξα το δρόμο για τις παραγγελίες!:c026::c030::a050:

godfather77
23-12-2010, 22:54
έλαβα και τα 3 μου ημερολόγια. ένα έχω να πω: όποιος το σκέφτεται να σταματήσει να το σκέφτεται και να παραγγείλει. Η ποιότητα είναι άριστη επιπέδου μήλου!!

Πόσο καιρό έκαναν για να φτάσουν ???
Σήμερα έκανα την παραγγελία ενός ημερολογίου αρχικά για test από ¨Ιταλία¨ και θέλω να μάθω πότε περίπου να τα περιμένω...

Teo74
23-12-2010, 23:45
4-5 εργάσιμες μέρες

godfather77
31-12-2010, 17:24
Έλαβα τελικά και εγώ σήμερα το ημερολόγιο που είχα παραγγείλει από "Ιταλία". Η ποιότητα είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή, η παράδοση της παραγγελίας έγινε σχετικά γρήγορα (από 23/12) αν σκεφτεί κανείς ότι έπρεπε να δημιουργηθεί κιόλας το ημερολόγιο.
Ένα έχω να πω, καλή χρονιά σε όλους και καλές παραγγελίες.....:c026:

iPant
14-01-2011, 16:23
Αφού το θέμα είναι κουφό ας κάνω κι εγώ μια κουφή ερώτηση. Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια books προσωπικά και για τη δουλειά (κάτι σαν portfolio). Η απορία μου έχει να κάνει με τα κείμενα... Επειδή αρκετές φωτογραφίες μου θα συνοδεύονται από κείμενα, τι γίνεται με τα ελληνικά? Θα τυπωθούν σωστά -όπου κι αν παραγγείλω Γαλλία, Ιταλία, κλπ- ή θα έρθουν κινέζικα?

Έχει δοκιμάσει κανείς να πάρει book με ελληνικά κείμενα? Ή να τα γράψω κατευθείαν στα Αγγλικά για να είμαι σίγουρος?

godfather77
14-01-2011, 16:44
Αφού το θέμα είναι κουφό ας κάνω κι εγώ μια κουφή ερώτηση. Σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια books προσωπικά και για τη δουλειά (κάτι σαν portfolio). Η απορία μου έχει να κάνει με τα κείμενα... Επειδή αρκετές φωτογραφίες μου θα συνοδεύονται από κείμενα, τι γίνεται με τα ελληνικά? Θα τυπωθούν σωστά -όπου κι αν παραγγείλω Γαλλία, Ιταλία, κλπ- ή θα έρθουν κινέζικα?

Έχει δοκιμάσει κανείς να πάρει book με ελληνικά κείμενα? Ή να τα γράψω κατευθείαν στα Αγγλικά για να είμαι σίγουρος?

Έχω και εγώ την ίδια απορία και γι΄ αυτό το λόγο τα κείμενα στην παραγγελία μου ήταν στα αγγλικά. Οπότε περιμένω και εγώ μια απάντηση για τις νέες μου παραγγελίες....

Economou D.
14-01-2011, 23:38
Μια χαρά θα τυπωθούν ρε σεις.

papits
15-01-2011, 00:02
Τύπωσα τον Αρραβώνα του κουμπάρου μου όπως σας είχα πει με πολλά κείμενα και αφιέρωση στο τέλος!!!!
ακόμα και στο εξώφυλο έγραφα ο αρραβώνας μας κλπ κλπ!

Όλα ήρθαν κανονικά!!!:yes::yes:

leonbis2000
15-01-2011, 00:19
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι τα ελληνικά είναι μια χαρά από τις κάρτες που πήρα. Μην ανησυχείτε!

johnyboy
15-01-2011, 13:33
books μπορεί να ετοιμάσει κανείς μόνο με το ilife 11??

leonbis2000
15-01-2011, 13:59
Τι εννοείς με το iLife '11? Αυτό περιλαμβάνει το iPhoto και τα υπόλοιπα προγράμματα. Μόνο το iPhoto '11 αρκεί για να φτιάξεις photo albums, calendars και cards. Με το παλιότερο iPhoto '09 νομίζω έφτιαχνες μόνο albums και calendars.

user4567
15-01-2011, 14:06
Με το '09 μπορούσες και cards! :)

iPant
25-01-2011, 18:51
Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.

Το πρώτο iPhoto Book είναι στα χέρια μου. Softcover σε διαστάσεις περίπου A4, σελίδες 40, κόστος 43€ μαζί με τα μεταφορικά. Η παραγγελία έγινε από Γαλλία, Πέμπτη 20/1 το βράδυ και ήρθε στα χέρια μου σήμερα. Αν συμπεριλάβουμε και το ΣΚ έφτασε την 3η εργάσιμη...

Ήρθε μέσα σε ένα χάρτινο κουτί με τα λογότυπα της Apple και εσωτερικά το βιβλίο ήταν καλυμμένο με ζελατίνα. Δεν έχω εμπειρία από αντίστοιχα βιβλία για να κρίνω την ποιότητα εκτύπωσης... Υποκειμενικά, είναι αρκετά καλή αλλά όχι άριστη καθώς είναι εμφανή τα σημάδια της εκτύπωσης αν κοιτάξεις από σχετικά κοντινή απόσταση (εννοώ κάτι μικρά μικρά κυκλάκια που συνθέτουν την εικόνα, εμφανή και σε διάφορα portfolios και περιοδικά που έχω στο γραφείο μου για να συγκρίνω) Το softcover μάλλον δεν ήταν και πολύ καλή επιλογή, αφού στα σημεία που τσακίζει το εξώφυλλο καθώς και στις ακμές τα σκούρα χρώματα "ξεφτίζουν", πράγμα που συμβαίνει στην πλειονότητα των softcover βιβλίων (θα έπρεπε να το έχω σκεφτεί αυτό)

Η διαδικασία παραγωγής του βιβλίου στο iPhoto είναι πανεύκολη, διασκεδαστική και πολύ user friendly.

Συμπερασματικά, θα ήθελα να δοκιμάσω και την Blurb για να αποφασίσω. Οι τιμές της είναι σχεδόν τα 2/3 από της Apple, αλλά το πρόγραμμα δημιουργίας του βιβλίου είναι άστα να πάνε. Παρ' όλα αυτά, μια προσπάθεια της αξίζει για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης...

godfather77
07-02-2011, 23:09
Επιβεβαίωση για την αναγραφή ελληνικών και από μένα.
Έλαβα σήμερα το πρώτο μου βιβλίο. Hardcover με 34 σελίδες (115 φωτογραφίες). Πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα, την ταχύτητα αποστολής, την πολύ όμορφη βιβλιοδεσία και από το γεγονός ότι τα αρκετά πεδία με κείμενο που περιείχε ήρθαν τυπωμένα κανονικότατα.
Τώρα έχει σειρά το επόμενο (2 παιδιά βλέπεις οπότε......)

csavoui
23-08-2011, 22:22
Έκανα και εγώ την παραγγελία μου ( ένα hardcover 40 σελίδων ) έβαλα χώρα την Ιταλία και σε 5 εργάσιμες έφτασε σπιτι μου με την UPS. Όπως μου είπαν το δέμα ήρθε απο Ολλανδία. 60€ η τιμή και ετοιμαζω και αλλά photobook μέσω Ιταλίας!

Aiolos
23-08-2011, 23:20
Να φανταστώ ότι και με το aperture θα γίνεται το ίδιο πράγμα εεε;

gkok
23-08-2011, 23:47
Έκανα και εγώ την παραγγελία μου ( ένα hardcover 40 σελίδων ) έβαλα χώρα την Ιταλία και σε 5 εργάσιμες έφτασε σπιτι μου με την UPS. Όπως μου είπαν το δέμα ήρθε απο Ολλανδία. 60€ η τιμή και ετοιμαζω και αλλά photobook μέσω Ιταλίας! Έκανα και γω παραγγελία τον Ιούλιο και έβαλα χώρα Ιταλία αλλά δεν μου ήρθε ποτέ.Μου έστειλαν mail ότι η διεύθηνση που έβαλα δεν είναι σωστή.Κατά σύμπτωση στις 4 Αυγούστου θα ήμουν Ιταλία και τους απάντησα στο mail να μου το στείλουν εκεί που θα ήμουν,αλλά τίποτα.Τσάμπα τα 40 ευρώ.

Apple
24-08-2011, 08:29
Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για εκτύπωση βιβλίου και δεν θέλω να πάνε χαμένα 50 ευρώ μπορέιτε να μου πείτε ποιά χωρα να διαλέξθω κατα την παραγγελία? επίσης σε διαστάσεις βιβλίου γνωρίζεις κανείς τη διαφορά του medium me to large? ευχαριστώ προκαταβολικά.

leonbis2000
24-08-2011, 09:12
Να φανταστώ ότι και με το aperture θα γίνεται το ίδιο πράγμα εεε;

Απ' όσο ξέρω το Aperture δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Είναι πιο επαγγελματικό πρόγραμμα.


Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για εκτύπωση βιβλίου και δεν θέλω να πάνε χαμένα 50 ευρώ μπορέιτε να μου πείτε ποιά χωρα να διαλέξθω κατα την παραγγελία? επίσης σε διαστάσεις βιβλίου γνωρίζεις κανείς τη διαφορά του medium me to large? ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εγώ από Γερμανία που παρήγγειλα δεν είχα πρόβλημα. Νομίζω ήταν από τις λίγες που δέχονταν τον Τ.Κ. που δήλωνα χωρίς σφάλμα. Όσων αφορά τις διαστάσεις πρέπει να τις λέει παραγγείλεις. Αν όχι ρίξε μια ματιά στο site της Apple.

WolfRathmA
26-08-2011, 21:22
Πως γίνεται ρε παιδιά να αγοράσουμε βιβλίο; Δε το ήξερα. Βάζουμε άλλη χώρα με τα στοιχεία διεύθυνσης τα δικά μας;;;

iPant
26-08-2011, 23:47
Έτσι ακριβώς. Εγώ παρήγγειλα τον Ιανουάριο από Γαλλία και ήρθε κανονικά. Γενικά, μπορείς να κάνεις παραγγελία από χώρες που έχουν αριθμούς μόνο στον ΤΚ. Οπότε γράφεις, οδό, αριθμό, κλπ, κλπ, Athens, Greece, France !!!!

gkok
26-08-2011, 23:54
Προσοχή παιδιά ξαναλέω γιατί την "πάτησα" πριν από ένα μήνα και το photo book δεν μου ήρθε ποτέ.

Economou D.
27-08-2011, 13:59
Δεν γίνεται να την πατήσεις. Πάρε στην εξυπηρέτηση της Apple και ζήτα επιστροφή χρημάτων.

Mirdin
27-08-2011, 15:35
Δεν γίνεται να την πατήσεις. Πάρε στην εξυπηρέτηση της Apple και ζήτα επιστροφή χρημάτων.

Δημήτρη δεν θα γίνει κάτι γιατί η Apple θα πει ότι Ελλάδα δεν στέλνω και επειδή έχουμε βρει εμείς ένα παραθυράκι στον τρόπο παραγγελίας/αποστολής δεν είναι σίγουρο ότι θα του δώσουν επιστροφή.
Είμαι 95% σίγουρος ότι θα υπάρχει και σχετικός όρος στην φόρμα παραγγελίας.

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει είναι αν έχει το tracking number να μιλήσει με την εταιρεία και να πει ότι έκανα "βλακεία" και έβαλα Ιταλία αλλά έπρεπε να έχει Ελλάδα.
Αν του πουν ότι θα πρέπει να τους ενημερώσει η Apple για την αλλαγή τότε θα ισχύει το ότι δεν στέλνουν Ελλάδα και τέλος.
Εκτός και αν του τύχει κανείς ελαστικός και του πει ότι για μια φορά θα κάνουμε εξαίρεση και σας κάνουμε επιστροφή, χλωμό αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;)

Economou D.
27-08-2011, 16:04
Τι είναι αυτά που λέτε βρε παιδιά... Δεν γίνεται πουθενά αυτό. Επιστροφή θα γίνει κανονικά και με τον νόμο. Που έχετε ακούσει να σε χρεώνει κάποια εταιρεία γιατί έβαλες διεύθυνση χώρας που δεν υποστηρίζεται;;;!

Ακόμα και αν το πάρουμε όπως λες, τι με εμποδίζει να κάνω μια καταγγελία στην Apple γιατί έχει "παραθυράκι" για να κλέβει τον κόσμο;

Να μην σου πω ότι θα του ζητήσουν και 100 φορές συγγνώμη επειδή το σύστημά τους "μπερδεύεται" και στέλνει Ελλάδα.

Παρεμπιπτόντως, Γιώργο, είσαι βέβαιος ότι έχει γίνει η χρέωση εξαρχής ή ότι δεν έχει γίνει επιστροφή στην κάρτα;

gkok
27-08-2011, 18:35
Δημήτρη η χρέωση έχει γίνει γιατί μου ήρθε η ανάλυση της κἀρτας.Τώρα για επιστροφή στην κάρτα δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα η καινούρια ανάλυση.

Πάντως μου είχανε στείλει 6 emails : 1 με την επιβεβαίωση της παραγγελίας και με το χρόνο παραλαβής της 13-15 Ιουλίου, 1 άλλο με την επιβεβαίωση της αποστολής της

παραγγελίας "11 Ιουλίου" από Ιρλανδία,1 ἀλλο με την ενημέρωση ότι άλλαξε η διεύθηνσή μου σε Greece,Italy!!!!!!!!! , 1 άλλο με την απόδειξη αγοράς, 1 άλλο ότι απέτυχε η

παράδοση με την UPS και 1 άλλο από κάποιον "John Cargnin Apple operations Europe "ότι προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζί μου αλλά το τηλέφωνο που είχα βάλει (το

κινητό μου και το σταθερό μου στην Ελλάδα) δεν ήταν έγκυρα και να του έδινα ένα άλλο νούμερο για να επικοινωνήσουμε.Του απάντησα ότι στις 4 Αυγούστου θα βρίσκομαι

Ιταλία και του έδωσα την διεύθυνση του ξενοδοχείου για να μου το στείλει εκεί.Απάντηση δεν έλαβα.Όταν ήμουν στην Ιταλία έβαλα την ρεσεψιονίστ να μου γράψει ένα

email(γιατί δεν ξέρω ιταλικά) ότι είμαι στην Ιταλία και μπορεί να μου το στείλει εκεί.Αλλά πάλι δεν πήρα απάντηση.Να σημειώσω ότι όλα τα email που έλαβα ήταν στα Ιταλικά

πλην αυτό που με πληροφορούσε για την αλλαγή στον λογαριασμό μου.

Mirdin
27-08-2011, 19:42
Τι είναι αυτά που λέτε βρε παιδιά... Δεν γίνεται πουθενά αυτό. Επιστροφή θα γίνει κανονικά και με τον νόμο. Που έχετε ακούσει να σε χρεώνει κάποια εταιρεία γιατί έβαλες διεύθυνση χώρας που δεν υποστηρίζεται;;;!

Ακόμα και αν το πάρουμε όπως λες, τι με εμποδίζει να κάνω μια καταγγελία στην Apple γιατί έχει "παραθυράκι" για να κλέβει τον κόσμο;

Μην λέμε χαζομάρες πόσες φορές έχετε δοκιμάσει να πάρετε κάτι από πχ το Amazon US/UK και λέει ρητά ότι αυτό που θες δεν το στέλνει στην χώρα σου?

Και τυπικά δεν έβαλες σαν διεύθυνση λάθος χώρα, τα παιδιά εν γνώση τους έβαλαν Ιταλία/Ολλανδία ή άλλες χώρες, απλώς κοτσάρανε να το πω απλά και ένα Greece στην διεύθυνση/οδό και έγινε ανακατεύθυνση 90% από την ίδια την κουριερ και όχι την Apple. Η Apple σε όλες τις παραγγελίες νομίζει ότι τα στέλνει στις σωστές χώρες.

Γιατί με το on-line Apple Store η ίδια δουλεία δεν γίνεται? Δεν σου λέει ότι εκτός της χώρας που είναι το Apple Store δεν στέλνει???



Να μην σου πω ότι θα του ζητήσουν .. συγγνώμη επειδή το σύστημά τους "μπερδεύεται" και στέλνει Ελλάδα.
Πάνω σε αυτό θα συμφωνήσω αλλά μετά μην παρεξηγηθεί κανείς ότι δεν θα μπορεί να παραγγέλνει πλέον γιατί θα το έχουν φτιάξει το σύστημά τους..

Economou D.
27-08-2011, 20:42
Στο Amazon, ελέγχεται ο Τ.Κ. και αν δεν αντιστοιχεί στη χώρα που επιτρέπεται, σου λέει από την αρχή ότι δεν μπορεί να αποσταλεί και δεν προχωράει. Ανακατεύθυνση δεν μπορεί να κάνει από μόνη της η UPS για τον απλό λόγο ότι τα έξοδα αποστολής είναι διαφορετικά από χώρα σε χώρα. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά της Apple και γι αυτό θα πάρει τα χρήματα πίσω 110%.

Ελπίζω να το διορθώσουν στο μέλλον ή ακόμα καλύτερα, να στέλνουν και Ελλάδα.

Mirdin
27-08-2011, 21:50
Ελπίζω να το διορθώσουν στο μέλλον ή ακόμα καλύτερα, να στέλνουν και Ελλάδα.

Το να υποστηρίξουν και Ελλάδα θα είναι το ιδανικό σίγουρα... :)

Αν τα καταφέρει και πάρει επιστροφή ο Γιώργος ακόμα καλύτερα, απλώς θα είμαι λίγο επιφυλακτικός αν θα το κάνουν τελικά.

Diesssel
24-02-2012, 09:26
Προσοχή παιδιά ξαναλέω γιατί την "πάτησα" πριν από ένα μήνα και το photo book δεν μου ήρθε ποτέ.


Φίλε gkok, την πάτησες προς στιγμήν, αλλά τα λεφτά σου μπορείς να τα πάρεις πίσω.
Απλά πήγαινε σε ένα κατάστημα της τράπεζας στην οποία ανήκει η πιστωτική που έχεις δηλώσει στο apple store.
Εκεί θα ζητήσεις μια φόρμα για 'αρνηση συναλλαγής από πιστωτική'.
Την συμπληρώνεις, και τικάρεις την επιλογή που έχουν 'παρήγειλλα προιόν από το ιντερνετ, και δεν το έλαβα ποτε'.
Το δίνεις στην τράπεζα επιτόπου, και το πολύ σε 2 μήνες, θα σου έχουν επιστραφεί τα χρήματα στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος στην πιστωτική σου.
Το έχω κάνει ήδη 2 φορές με απόλυτη επιτυχία.
Απλά χρειάζεται να κάνεις μια βόλτα ως την τράπεζά σου. Κρίμα να τους αφήσεις τα 40 ευρώ...