PDA

View Full Version : Microsoft Office, iWork ή OpenOffice



TasosK
10-12-2008, 21:39
Από όταν αγόρασα το MacBook, και λόγω και της συνήθειας που υπήρχε από τα windows, άρχισα να χρησιμοποιώ το Microsoft Office. Το iWork, λόγω και της μη συμβατότητας με τα windows (επειδή άρχισα να γράφω και το διδακτορικό μου, δε θέλησα να το ρισκάρω) αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω. Με τον καιρό άκουσα αρκετους εδώ μέσα να μιλάνε για το OpenOffice. αποφάσισα σήμερα λοιπόν να το κατεβάσω, το εγκατέστησα και είδα ότι είναι εξίσου εύχρηστο με το Microsoft Office. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτησεις.
1) Επείδη ήδη άρχισα να γράφω το διδακτορικό μου, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στα αρχεία σε σχέση με το Microsoft Office; Θα δίνω τα αρχεία στην καθηγητριά μου για διορθώσεις οπότε με ενδιαφέρει. Και το Text Templates που είναι το αντίστοιχο Word στο OpenOffice, είναι εξίσου λειτουργικό;
2)Όσον αφορά το Spreasheet του OpenOffice, είναι απόλυτα συμβατό με το excel και κάνει την ίδια δουλειά με αυτό ή υπολείπεται κάπου; Χρησιμοποιώ αρκετα και το excel για την επεξεργασία των πειραμάτων μου και με ενδιαφέρει αρκετά αυτό.

grpap
10-12-2008, 23:14
Δεν ξερω για το openoffice αλλα επειδη ανεφερες το iWork θα σου πω οτι ειναι πληρως συμβατο με το microsoft office και στις δυο κατευθυνσεις,εισαγωγη και εξαγωγη αρχειων.Δεν κανει κουταμαρες σε τετοια η apple.Μια επιπλεον δυνατοτητα ειναι και η εξαγωγη αρχειων σε pdf που ειναι για μενα ανεκτιμητη.
Μπορεις να σωσεις εγγραφα,λογιστικα φυλλα και παρουσιασεις σε οποια μορφη αναγνωρισιμη απο το ms office θελεις.
Κοστος του προγραμματος 84 ευρω με το φπα.
Βεβαια το open office ειναι τσαμπα αν δεν κανω λαθος.
Αυτα.

siakar
11-12-2008, 16:07
Από όταν αγόρασα το MacBook, και λόγω και της συνήθειας που υπήρχε από τα windows, άρχισα να χρησιμοποιώ το Microsoft Office. Το iWork, λόγω και της μη συμβατότητας με τα windows (επειδή άρχισα να γράφω και το διδακτορικό μου, δε θέλησα να το ρισκάρω) αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω. Με τον καιρό άκουσα αρκετους εδώ μέσα να μιλάνε για το OpenOffice. αποφάσισα σήμερα λοιπόν να το κατεβάσω, το εγκατέστησα και είδα ότι είναι εξίσου εύχρηστο με το Microsoft Office. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτησεις.
1) Επείδη ήδη άρχισα να γράφω το διδακτορικό μου, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στα αρχεία σε σχέση με το Microsoft Office; Θα δίνω τα αρχεία στην καθηγητριά μου για διορθώσεις οπότε με ενδιαφέρει. Και το Text Templates που είναι το αντίστοιχο Word στο OpenOffice, είναι εξίσου λειτουργικό;
2)Όσον αφορά το Spreasheet του OpenOffice, είναι απόλυτα συμβατό με το excel και κάνει την ίδια δουλειά με αυτό ή υπολείπεται κάπου; Χρησιμοποιώ αρκετα και το excel για την επεξεργασία των πειραμάτων μου και με ενδιαφέρει αρκετά αυτό.
εγω χρησιμοποιώ το neooffice αλλά και το OpenOffice 3 στον imac Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.... ούτε και στο excel. Στο pc έχω εγκαταστήσει το OpenOffice.Δεν μου έχει δημιουργηθεί ασυμβατότητα. Πατάς άνοιγμα με.... και όλα ok

siakar
11-12-2008, 17:11
Δεν ξερω για το openoffice αλλα επειδη ανεφερες το iWork θα σου πω οτι ειναι πληρως συμβατο με το microsoft office και στις δυο κατευθυνσεις,εισαγωγη και εξαγωγη αρχειων.Δεν κανει κουταμαρες σε τετοια η apple.Μια επιπλεον δυνατοτητα ειναι και η εξαγωγη αρχειων σε pdf που ειναι για μενα ανεκτιμητη.
Μπορεις να σωσεις εγγραφα,λογιστικα φυλλα και παρουσιασεις σε οποια μορφη αναγνωρισιμη απο το ms office θελεις.
Κοστος του προγραμματος 84 ευρω με το φπα.
Βεβαια το open office ειναι τσαμπα αν δεν κανω λαθος.
Αυτα.
και πολύ καλό και τσάμπα

JimK
17-12-2008, 09:37
Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)

JimK
17-12-2008, 09:43
Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)

Τι μου προτείνεται να χρησιμοποιώ, έχω Microsoft Office από τότε που πήρα τον iMac και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

Σημ: Σκανάρω αρκετά με το iReadiris σε OCR (απλώς το αναφέρω μήπως παίζει κάποιο ρόλο για την επιλογή που θα κάνω)

iGiorgio
17-12-2008, 11:03
Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)

Δες εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=122).:)

JimK
17-12-2008, 11:39
Ευχαριστώ πολύ.

TasosK
12-01-2009, 17:57
Καλησπέρα! Έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το OpenOffice. Σήμερα πήγα να ανοίξω με το Spreadsheet κάτι αρχεία που είχα δημιουργήσει στο excel. Δε μου εμφάνιζε τα κελιά όμως, δεν ήταν ευδιάκριτα. Αν πατούσες πάνω βέβαια το μάρκαρε. Είναι κάποια επιλογή που δεν τη βρίσκω; θέλω να φαίνονται και τα κελιά όταν κάνω τις επεξεργασίες των αρχείων μου.

TasosK
12-01-2009, 18:02
Και κάτι άλλο. αν το excel κλείνει απρόσμενα εκεί που επεξεργάζεσαι τα αρχεία σου, πρέπει να σβήσω κάποιο .plist αρχείο; Ευχαριστώωωωω!

iGiorgio
12-01-2009, 18:19
Και κάτι άλλο. αν το excel κλείνει απρόσμενα εκεί που επεξεργάζεσαι τα αρχεία σου, πρέπει να σβήσω κάποιο .plist αρχείο; Ευχαριστώωωωω!

Δοκίμασε πρώτα με το OnyX με ένα rebuild του launchservices database.

TasosK
12-01-2009, 18:26
Δοκίμασε πρώτα με το OnyX με ένα rebuild του launchservices database.

Ευχαριστώ Γιώργο! Δεν εχω ξαναχησιμοποιήσει το Onyx, αλλά θα βρώ το αναλογο thread εδω. κάπου συζητήθηκε τις τελευταίες μέρες.
Για το άλλο που ρώτησα πιο πριν έχεις καμιά ιδέα; αν συνεχίσει να μου 'κάνει νερά' το excel να χρησιμοποιήσω το Spreadsheet.

iGiorgio
12-01-2009, 18:38
Tάσο, ο οδηγός του OnyX είναι εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=303). Επ' ευκαιρία, τρέξτον ολόκληρο, μόνο καλό μπορεί να κάνει στο σύστημά σου. Οσο αφορά στο Open Office, δεν έχω καμία εμπειρία, μπορεί πάντως να το διορθώσει το OnyX.

TasosK
12-01-2009, 18:40
Ευχαριστώ Γιώργο, και για τη γρήγορη απάντηση. Αν έχει κανένας άλλος εμπειρία από OpenOffice, καλοδεχούμενες οι συμβουλές! :a068:

TasosK
12-01-2009, 21:10
Καλησπέρα! Έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το OpenOffice. Σήμερα πήγα να ανοίξω με το Spreadsheet κάτι αρχεία που είχα δημιουργήσει στο excel. Δε μου εμφάνιζε τα κελιά όμως, δεν ήταν ευδιάκριτα. Αν πατούσες πάνω βέβαια το μάρκαρε. Είναι κάποια επιλογή που δεν τη βρίσκω; θέλω να φαίνονται και τα κελιά όταν κάνω τις επεξεργασίες των αρχείων μου.

Εκτός από αυτήν την απορία θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Σε κάποια από τα αρχεία που έχω φτιάξει με το excel, ότα τα ανοίγω με το Spreadsheet, κάποια κελιά που έουν ορισμένες πράξεις, αντί να μου δείχνουν αριθμό, μου δείχνουν ###. Τι κάνω για αυτό; ξέρει κανεις;

iGiorgio
12-01-2009, 21:25
Εκτός από αυτήν την απορία θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Σε κάποια από τα αρχεία που έχω φτιάξει με το excel, ότα τα ανοίγω με το Spreadsheet, κάποια κελιά που έουν ορισμένες πράξεις, αντί να μου δείχνουν αριθμό, μου δείχνουν ###. Τι κάνω για αυτό; ξέρει κανεις;

Κρίνοντας από το Excel, δεν χωράνε στο κελί, (Cell). Στο Column λοιπόν, πρέπει να αυξήσεις το εύρος του, ή με "Autofit Selection" - εφ' όσον έχει, ή πληκτρολογώντας μεγαλύτερο αριθμό στο "Width".

TasosK
12-01-2009, 21:30
Πάντως γενικά θα με τρελάνει το OpenOffice σήμερα!!!! Άλλα αρχεία μου τα είχνει μια χαρά και άλλα όχι!!!

iGiorgio
12-01-2009, 21:38
Αυτό με το εύρος, δούλεψε ;

TasosK
12-01-2009, 21:42
Μου κόλλησε το Open Office και έκανα force quit. Βαρέθηκα να ασχοληθώ και άλλο απόψε και για σήμερα επιστρέφω στο excel. Έχω να επεξεργαστώ πολλά πειράματά μου και προβλέπεται μακρια η βραδιά. Ήδη με καθυστερησε. Θα ξανασχοληθώ αύριο και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ Γιώργο και συγνώμη για τον κόπο.

iGiorgio
12-01-2009, 21:48
Τάσο, γνώμη μου, πάρε το Office 2008 - Mac, Home & Student Edition, να ξενοιάσεις. Κοστίζει από 129 E, αξίζει τα λεφτά του, κάνει ότι μπορεί να φαντασθεί κανείς και προ παντός είναι αξιόπιστο.

TasosK
12-01-2009, 21:51
Προς το παρόν δεν υπάρχουν χρήματα για προγράμματα. Πάντως με την πρώτη ευκαιρία, μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, γιατί όλα τα προγράμματα του Office είναι ότι χρησιμοποιώ περισσότερο, οπότε μάλλον πρέπει να το πάρω να ξενοιάσω.

andreaseto
12-01-2009, 22:29
Αν και έχω αγοράσει το Office 2008 δεν είναι 100% αξίοπιστο. Κάποια ελληνικά έγγραφα από windows word μου τα εμφάνιζε με κουτάκια (αντί για γράμματα είχε κουτάκια). Τα ίδια έγγραφα το open office και pages μου τα εμφάνιζαν σωστά.

TasosK
12-01-2009, 22:46
Μπορείς να μου πεις όμως εμένα γιατί μου εμφάνισε αυτό που είπα παραπάνω με τα κελιά. και δεν το κάνει σε όλα τα αρχεία. (δε θυμαμαι βέβαι αν κάποια από αυτα τα έχω κάνει σε windows, μήπως φταίει και αυτό όπως είπες παραπάνω)

andreaseto
12-01-2009, 23:40
Δεν έχω ιδέα....

TasosK
13-01-2009, 14:29
Τα αρχεία .xls που επεξεργάζομαι είναι από 7,5 ΜΒ και πάνω. Είναι λογικό με 4GB RAM να μου καθυστερεί ακόμα και να τα σώσει, και να τα φορτώσει (μέχρι και το OpenOffice που είναι πιο ελαφρύ από το excel της Microsoft). Μάλλον χρειάζεται κανένα έλεγχο το σύστημα; Μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει και γίνεται λιγάκι πιο αργό τις τελευταίες μέρες. Θα κάνω δουλειά με το Onyx που πρότεινε ο Γιώργος;

iGiorgio
13-01-2009, 14:37
Τάσο, τρέξε το OnyX στο συνολό του και τα ξαναλέμε. :d055:

TasosK
13-01-2009, 14:39
Οκ! Ευχαριστώ Γιώργο! Θα ενημερώσω αν χρειαστώ βοήθεια σε αυτό. :d055:

nikoss
09-03-2009, 12:21
μία ερώτηση και απο μένα
τι είναι καλύτερο το neooffice η OpenOffice?
έχουν και τα 2 ελληνικούς ορθογράφους ?

iGiorgio
09-03-2009, 12:39
Νίκο, για ορθογράφους, όσο αφορά στο Openoffice, νομίζω ότι τον έχει ενσωματωμένο. Για το NeoOffice δες εδώ ("http://www.neurolingo.gr/el/products/proofing_tools/oo.jsp).

nikoss
09-03-2009, 12:41
Νίκο, για ορθογράφους, όσο αφορά στο Openoffice, νομίζω ότι τον έχει ενσωματωμένο. Για το NeoOffice δες εδώ (http://www.shop21.gr//product/product.software.asp?pfid=25208&prid=25687).

Γιώργο κατα την εμπειρία σου στο mac mini μου g4 τη απο τα 2 είναι καλύτερο να περάσω ?

iGiorgio
09-03-2009, 12:45
Νίκο μου, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου κανένα από τα δύο.

nikoss
09-03-2009, 12:53
Νίκο μου, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου κανένα από τα δύο.

φτου......


λοιπών αγαπητή συνφοτήτες καλείστε εσείς με την εμπειρία σας να βγάλετε το φίδι απο την τρύπα:e040fdd:

open office η neo office?

JimK
09-03-2009, 13:13
Νίκο,
Open Office χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα με συμβατότητες, το μόνο πρόβλημα (παρόλο που τα παιδιά εδω μου είχαν δώσει οδηγίες) είναι ότι δεν έχω βγάλει άκρη με τον ορθογραφικό έλεγχο.

simoboy
09-03-2009, 14:17
εγώ δουλεύω καθημερινά στο γραφείο και με τα δυο αλλά περισσότερα χρησιμοποιώ το Open Office ......για μένα είναι πιο αξιόπιστο και εύκολο στη χρήση

TasosK
09-03-2009, 16:58
Εγω είχα κάνει την ερωτηση εδω μέσα νομιζω κάποια στιγμή, και καποιος μου είχε πει OpenOffice με κλειστα μάτια σε σχεση με το neoOffice. Μου ειχαν πει οτι το δευτερο ειναι φτηνή απομίμηση του πρώτου. Το Open Office έχει και περισσοτρες επιλογές όσον αφορά και τα πρόσθετα που έχει. Δεν έχω χρησιμοποιησει το NeoOffice, οπότε σου μεταφέρω αυτα που έχω ακούσει.

evripidis
09-03-2009, 17:29
+1 Open Office

nikoss
10-03-2009, 11:29
απο τη βλέπω το open office προηγείται κατα κόρον θα σας εμπιστευτώ:d055:

Nast
11-03-2009, 12:15
Παιδες αγορασα το iwork 09 την προηγουμενη εβδομαδα...Το καλο ειναι οτι αγορασα μονο το cd key οποτε το ειχα ΑΜΕΣΑ και αρχισα να το δουλευω αμεσως...

1)ΠΛΗΡΗΣ συμβατοτητα με windows (μη σε απασχολει καθολου)
2)Ετοιμοι σκελετοι για να να κανεις ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ κειμενα
3)Απο ebay πηρα 52 ευρω to ilife09 kai 56 ευρω το iwork09 (αρκετα μας κολοπιανουν εδω με τις αδικαιολογητα αυξημενες τιμες)

voreas
13-05-2009, 19:54
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω!
Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να αγοράσω imac, αλλά με προβληματίζει κατά πόσο θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πολυτονικά και άλλα κείμενα που έχω δημιουργήσει με το MS Office για windows, στην αντίστοιχη σουΐτα για mac ή στο iwork. Πρόκειται για δουλειά πολλών ετών. Υπάρχει η συμβατότητα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

andreaseto
13-05-2009, 19:58
Θεωρητικά υπάρχει (σίγουρα με το MS office 2008) αλλά κ αν έχεις πρόβλημα σε κάποια κείμενα, βάζεις σε ένα virtual machine κάποια έκδοση των windows και τρέχεις μέσα από το mac όποια έκδοση του MS office για windows θέλεις. ;)

MihalisGR
13-05-2009, 20:16
Καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr!

Εκτιμώ πως δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Η ανάγνωση πολυτονικών κειμένων εξαρτάται καθαρά από τις γραμματοσειρές. Ακόμη και στην χειρότερη των περιπτώσεων που μπορεί να έχεις θέμα από την μία έκδοση στην άλλη εγκαθιστάς την ίδια γραμματοσειρά και είσαι μια χαρά.

Πάντως αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος προκειμένου να προχωρήσεις σε αγορά, δεν έχεις παρά να μας δώσεις ένα μικρό κομμάτι από κάποιο αρχείο και να το δοκιμάσουμε εμείς.;)

Nast
13-05-2009, 20:19
Na σε ρωτησω..Γιατι οχι ολa??? Εγω εχω και office και iwork 09 :hippy:

voreas
13-05-2009, 22:04
Καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr!

Εκτιμώ πως δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Η ανάγνωση πολυτονικών κειμένων εξαρτάται καθαρά από τις γραμματοσειρές. Ακόμη και στην χειρότερη των περιπτώσεων που μπορεί να έχεις θέμα από την μία έκδοση στην άλλη εγκαθιστάς την ίδια γραμματοσειρά και είσαι μια χαρά.

Πάντως αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος προκειμένου να προχωρήσεις σε αγορά, δεν έχεις παρά να μας δώσεις ένα μικρό κομμάτι από κάποιο αρχείο και να το δοκιμάσουμε εμείς.;)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Παραθέτω ένα κείμενο σε Word2007.

Προσήκειν δὲ ἔγωγε νομίζω, ὅταν νομοθετῶμεν, τοῦθ’ ἡμᾶς σκοπεῖν, ὅπως καλῶς ἔχοντας καὶ συμφέροντας νόμους τῇ πολιτείᾳ θησόμεθα, ἐπειδὰν δὲ νομοθετήσωμεν, τοῖς νόμοις τοῖς κειμένοις πείθεσθαι, τοὺς δὲ μὴ πειθομένους κολάζειν, εἰ δεῖ τὰ τῆς πόλεως καλῶς ἔχειν. Σκέψασθε γάρ, ὦ ἄνδρες Ἀθηναῖοι, ὅσην πρόνοιαν περὶ σωφροσύνης ἐποιήσατο ὁ Σόλων ἐκεῖνος, ὁ παλαιὸς νομοθέτης, καὶ ὁ Δράκων καὶ οἱ κατὰ τοὺς χρόνους ἐκείνους νομοθέται. Πρῶτον μὲν γὰρ περὶ τῆς σωφροσύνης τῶν παίδων τῶν ἡμετέρων ἐνομοθέτησαν καὶ διαρρήδην ἀπέδειξαν, ἃ χρὴ τὸν παῖδα τὸν ἐλεύθερον ἐπιτηδεύειν, καὶ ὡς δεῖ αὐτὸν τραφῆναι, ἔπειτα δεύτερον περὶ τῶν μειρακίων, τρίτον δ’ ἐφεξῆς περὶ τῶν ἄλλων ἡλικιῶν, οὐ μόνον περὶ τῶν ἰδιωτῶν, ἀλλὰ καὶ περὶ τῶν ῥητόρων. Καὶ τούτους τοὺς νόμους ἀναγράψαντες ὑμῖν παρακατέθεντο, καὶ ὑμᾶς αὐτῶν ἐπέστησαν φύλακας. Βούλομαι δὴ καὶ ἐγὼ νυνὶ πρὸς ὑμᾶς τὸν αὐτὸν τρόπον χρήσασθαι τῷ λόγῳ ὅνπερ τοῖς νόμοις ὁ νομοθέτης.

MihalisGR
13-05-2009, 23:19
Εννούσα το ατόφιο κείμενο σε αρχείο Word. Δεν έχει νόημα να το κάνω copy paste από εδώ. Φτιάξε ένα μικρό αρχείο Word με το παραπάνω κείμενο και ανέβασέ το σε κάποιον σέρβερ να το πάρω.

TasosK
13-05-2009, 23:28
Μιχάλη δεν ξέρω κατά πόσο δεν έχει νόημα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά άν κάποιο από τα προγράμματα δεν αναγνώριζε τα σύμβολα του κειμένου θα τα έβγαζε ακαταλαβίστικα, σωστά; Οπότε αν το κάνεις copy-paste ίσως βγάλεις συμπέρασμα αν θα τα αναγνωρίσει ή όχι.

MihalisGR
13-05-2009, 23:32
Κι όμως Τάσο. Ο φίλος μας έχει ήδη τα αρχεία σε Word από τα Windows. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν θα κρατήσει το πολυτονικό με το άνοιγμα ενός αρχείου σε έκδοση Word για Mac. Με το copy/paste δεν ανοίγει κάποιο αρχείο οπότε δεν τίθεται θέμα συμβατότητας.

TasosK
13-05-2009, 23:35
Δεν ξέρω, αλλά δεν πείθομαι ακόμα! Ασε με να το σκεφτώ (γιατί τωρα ψιλονυστάζω κιόλας :D ) και θα στηρίξω το επιχείρημά μου...

atma
14-05-2009, 17:29
Για πτυχιακές οι περισσότεροι χρησιμοποιούν LATEX κειμενογράφο για... διάφορους λόγους. Αφού το άρχισες σε MS Word καλύτερα να το κρατήσεις εκεί, για να μην έχει πρόβλημα κι ο καθηγητής ή όποιος την διαβάσει με διάφορες μορφοποιήσεις κλπ.

Πάντως, τα πολυτονικά είναι καθαρά θέμα γραμματοσειρών όπως είπαν τα παιδιά.

voreas
14-05-2009, 18:22
Ευχαριστώ πολύ για την προθυμία και τη βοήθειά σας! Δοκίμασα να ανεβάσω ένα link με το αρχείο, αλλά υπάρχει περιορισμός, επειδή δεν έχω το ελάχιστο όριο μυνημάτων.
Σε περίπτωση ασυμβατότητας υπάρχει και η λύση του boot camp τελικά και ξεκινάω κάθε νέα δουλειά σε iwork ή office mac.

atma
17-05-2009, 18:38
Σε κάθε περίπτωση το Open Office είναι καλύτερη επιλογή από το Neo-Office αν μιλάμε performance-wise. Επίσης σε G4 θα έβαζα όχι το 3.0 (υπάρχει και για ppc) αλλά κάποια άλλη έκδοση.

Νομίζω ότι το Open Office 3.x είναι εξαιρετικό για αυτά που προσφέρει δωρεάν. Προσωπικά το βρήκα πολύ πιο σταθερό από το Office 2008 της MS για Mac. Δεν γνωρίζω πολλούς που να χρησιμοποιούν το OOffice στο 100% για να πω ότι τους "χρειάζεται" το MS Office.

voreas
22-05-2009, 14:08
Τελικά αγόρασα τον imac μου και δοκίμασα να δω τα πολυτονικά μου κείμενα που είχα δημιουργήσει σε pc με το ms office. Συμβαίνει το εξής "παράδοξο": ενώ το mac office δεν αναγνωρίζει τους πολυτονικούς χαρακτήρες (είναι γραμμένοι σε γραμματοσειρά palatino linotype) και τους εμφανίζει ως κουτάκια, αντίθετα το pages του iwork τα εμφανίζει κανονικά!!!! Τι ακριβώς γίνεται και πώς μπορώ να το λύσω, έχει κανείς σας καμιά ιδέα;

TasosK
22-05-2009, 14:19
Εγώ έχω αυτό το πρόβλημα με το powerpoint. Αλλά ακόμα δεν έχω βρει λύση!!!

MihalisGR
22-05-2009, 14:37
Εχεις την συγκεκριμένη γραμματοσειρά περασμένη στο Office;

voreas
22-05-2009, 15:06
Αν εννοείς στο mac office, όχι.

MihalisGR
22-05-2009, 15:10
Εμ πως θα την αναγνωρίσει μαναμ αν δεν την βρίσκει; Θα πρέπει να την εγκαταστήσεις στον Mac σου από το font book αν δεν την έχει ήδη και μετά αν εξακολουθεί να μην στην εμφανίζει, κάνε highlight το κείμενο και άλλαξέ την σε palatino linotype.

TasosK
22-05-2009, 15:39
Ρε Μιχάλη, εγώ έχω αρκετές παρουσιάσεις φτιαγμένες σε Arial ή σε Comic Sans, οι οποιές υπάρχουν στο office mac. Γιατι να μου τις κάνει μαντάρα τις παρουσιάσεις; Με keynote ανοίγουν σχεδον μια χαρά!

voreas
22-05-2009, 15:40
Εμ πως θα την αναγνωρίσει μαναμ αν δεν την βρίσκει; Θα πρέπει να την εγκαταστήσεις στον Mac σου από το font book αν δεν την έχει ήδη και μετά αν εξακολουθεί να μην στην εμφανίζει, κάνε highlight το κείμενο και άλλαξέ την σε palatino linotype.

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Το πρόβλημα λύθηκε :a049:

MihalisGR
22-05-2009, 15:44
Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Το πρόβλημα λύθηκε :a049:

Νο Prob!:d055:


Ρε Μιχάλη, εγώ έχω αρκετές παρουσιάσεις φτιαγμένες σε Arial ή σε Comic Sans, οι οποιές υπάρχουν στο office mac. Γιατι να μου τις κάνει μαντάρα τις παρουσιάσεις; Με keynote ανοίγουν σχεδον μια χαρά!

Τάσο τα έγγραφα που έχεις από που προέρχονται;

TasosK
22-05-2009, 15:52
Από windows, φτιαγμένα με office 2003.

TasosK
22-05-2009, 16:18
Ορίστε και 2 screenshots για το πως φαίνονται σε windows office 2003 και office mac 2004.

MihalisGR
22-05-2009, 17:34
Αυτές είναι οι γλύκες της Microsoft. Να παίζει το αρχείο της σωστά όχι στο δικό της πρόγραμμα αλλά στου ανταγωνιστή!:whistle:

Τι να σε πώ... το powerpoint είναι περίεργο νταβαντούρι. Προφανώς κάποια ασυμβατότητα μεταξύ εκδόσεων win 2003 και mac 2004 ή ο τρόπος που έκανες εξαγωγή στα Windows ή τρέχα γύρευε. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να τα γυρίσεις σε keynote και να ξεμπερδεύεις μια και καλή με το ρημάδι το powerpoint.

TasosK
22-05-2009, 17:50
Μιχάλη το έχω δει το keynote και είναι αρκετά καλό! Αλλά λόγω όλων αυτών που έχω συναντησει δεν ξέρω κατα πόσο θα με βολέψει γιατι τα αρχεία μου τα επεξεργάζονται και οι καθηγητές μου που έχουν windows. οπότε, για powerpoint συνήθως ανατρέχω σε windows.

MihalisGR
22-05-2009, 17:53
Τάσο τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να εισάγεις τα αρχεία σου σε κάποια νεότερη έκδοση του Win Office, και να τ' αποθηκεύσεις εκ νέου. Ισως αυτό να λύσει το πρόβλημα.

TasosK
22-05-2009, 17:55
Μμμμ, δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Βέβαια δεν είμαι και ιδιαιτερα αισιόδοξος, γιατί είναι...ότι να'ναι η συμβατότητα των καινούριων office με παλιότερα! Τέλος πάντων!
Θενκς Μάικ!:d055:

leonbis2000
23-05-2009, 02:00
Μιχάλη το έχω δει το keynote και είναι αρκετά καλό! Αλλά λόγω όλων αυτών που έχω συναντησει δεν ξέρω κατα πόσο θα με βολέψει γιατι τα αρχεία μου τα επεξεργάζονται και οι καθηγητές μου που έχουν windows. οπότε, για powerpoint συνήθως ανατρέχω σε windows.

Τάσο δουλεύω συχνά το keynote για παρουσιάσεις στην σχολή μου. Σε διαβεβαιώνω ότι είναι το μόνο πρόγραμμα που κάνεις την δουλειά σου και δεν χρειάζεται να αγγίξεις Windows. Και το export του σε excel μορφή είναι απόλυτα συμβατό όσον αφορά το θέμα κτλ, εκτός φυσικά από τα transisions. Χρησιμοποίησέ το άφοβα! Είναι πολύ απλό. Τα περισσότερα γίνονται από τον inspector και κάνει παπάδες!

TasosK
23-05-2009, 10:08
Ευχαριστώ Λεωνίδα! Θα το κοιτάξω σε επόμενες παρουσιάσεις! :d055:

stayros
26-05-2009, 21:25
λοιπον ειτε εχετε neooffice ειτε openoffice δειτε εδω (http://javapapo.blogspot.com/2009/05/neooffice-openoffice-3-mac.html) πως ευκολα και γρηγορα θα περασετε τον Eλληνικο ορθρογραφο

TasosK
05-07-2009, 21:53
Ορίστε και 2 screenshots για το πως φαίνονται σε windows office 2003 και office mac 2004.

Πιο πάνω είχα αναφέρει προβλήματα συμβατότητας που είχε αρχείο powerpoint που είχε φτιαχτεί σε windows office και πως παρουσιαζόταν σε microsoft office for mac.
Αποφάσισα σήμερα να απεγκαταστήσω το office από το mac και να κάνω επανεγκατάσταση! Και ναι, ως εκ θαύματος δούλεψε! Και παιδευόμουν τόσο καιρό με το powerpoint! (βέβαια στο ενδιάμεσο το γύρισα σε keynote, και προσεχώς εξ ολοκλήρου σε iWork)
Ποιός ξέρει τι φλασιά είχε φάει ή τι δεν είχα κάνει σωστά στην εγκατάσταση (αυτό το αποκλείω βέβαια, γιατί τα είχα εγκαταστήσει 2-3 φορές)!
Άβυσσος η ψυχή της Microsoft! :banplease:

Spiros P.
05-07-2009, 22:32
Μήπως είχες την ελληνική γλώσσα επιλεγμένη όταν σου έκανε τα τσαλιμάκια...

TasosK
05-07-2009, 22:42
Κατα την εγκατάσταση εννοείς; Δε θυμάμαι!
Αλλά αν είναι κατα την ανάγνωση του αρχείου δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο. (ούτε και κατά την εγκατάσταση κατ' εμέ)

leonbis2000
05-07-2009, 22:48
Ξεχάστε το Office τα πάντα μπορούν να γίνουν με το iWork. Ο μόνος λόγος του office είναι κανένα απαιτητικό excel και οι συμβατότητες εμφάνισης office αρχείων.

Spiros P.
05-07-2009, 22:53
Κατα την εγκατάσταση εννοείς; Δε θυμάμαι!
Αλλά αν είναι κατα την ανάγνωση του αρχείου δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο. (ούτε και κατά την εγκατάσταση κατ' εμέ)

Οχι δεν εννοώ αυτό...

Αν είχες το ελληνικό μενού επιλεγμένο ?? Αν το είχες δεν την άνοιγε ποτέ την εφαρμογή...

@Leo@

Aυτό εξυπακούεται !!!:f045:

TasosK
05-07-2009, 22:57
Ξεχάστε το Office τα πάντα μπορούν να γίνουν με το iWork. Ο μόνος λόγος του office είναι κανένα απαιτητικό excel και οι συμβατότητες εμφάνισης office αρχείων.

Χρησιμοποιώ απαιτητικά αρχεία excel γι'αυτό χρησιμοποιώ ακόμα το microsoft office, αλλιώς ήδη θα είχε πάρει πόδι. Απλά με έτρωγε η περιέργεια τόσο καιρό γιατί να μη δουλεύει...


Οχι δεν εννοώ αυτό...
Αν είχες το ελληνικό μενού επιλεγμένο ?? Αν το είχες δεν την άνοιγε ποτέ την εφαρμογή...:

Δεν είχα πρόβλημα στο να ανοίγει την εφαρμογή. Αν δείς πιο πάνω που είχα επισυνάψει 2 εικόνες, μου παραμόρφωνε τις παρουσιάσεις.

Spiros P.
05-07-2009, 23:01
Δεν είχα πρόβλημα στο να ανοίγει την εφαρμογή. Αν δείς πιο πάνω που είχα επισυνάψει 2 εικόνες, μου παραμόρφωνε τις παρουσιάσεις.

Α μάλιστα!!! Οκ!!!:a020:

TasosK
08-07-2009, 12:59
Λοιπόν, όπως είπα και αλλού, τελικά το πρόβλημά μου δε λύθηκε και ακόμα μου κάνει μαντάρα τις παρουσιάσεις! Μάλλον πυροτέχνημα ήταν τη φορά που το άνοιξε μια χαρά.
Λοιπόν, όταν πάω να ανοίξω παρουσίαση με το powerpoint στο mac (η παρουσίαση έχει φτιαχτεί σε windows) μου βγάζει την παρακάτω εικόνα. Μήπως σημαίνει κάτι αυτό και πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι;

leonbis2000
08-07-2009, 17:18
Όχι Τάσο νομίζω είναι λογικό το Keynote να κάνει convert ένα αρχείο .ppt για να το εμφανίσει και φυσικά στην διαδικασία του convert οφείλονται οι ασυμβατότητες.

TasosK
08-07-2009, 17:37
Λεωνίδα, όπως γράφω παραπάνω, πάω να ανοίξω με το powerpoint στο mac αρχείο .ppt που έχει φτιαχτει σε powerpoint σε windows, και εκεί κάνει convert.

leonbis2000
08-07-2009, 17:56
Α σόρυ νόμιζα ότι εννούσες το keynote. Προφανώς τότε το ppt σου έχει στοιχεία που δεν υποστήρονται από την έκδοση του powerpoint στο Mac. Αυτό μπορεί να είναι από ένα χρώμα γγραμματοσειρών που υπάρχει απλά σε άλλο τόνο, ένα template και γενικά οτιδήποτε.

TasosK
08-07-2009, 18:09
Δεν ξέρω! Ισως να φταίει και αυτό που λες! Πραγματικά όμως έχω κουραστεί να το ψάχνω μηπως βγάλω άκρη.

leonbis2000
08-07-2009, 18:17
Κοίτα οι ασυμβατότητες είναι ασυμβατότητες και από την στιγμή που δεν μπορείς να πειράξεις τον κώδικα κατά το conversion θα έχεις πάντα πρόβλημα σε κάποιες επιλογές. Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν έχεις την όρεξη είναι αλλεπάλληλες δοκιμές να καταλήξεις σε ρυθμίσεις που υποστηρίζονται και από τις δύο σουίτες της M$ και δεν δημιουργούν conflict κατά το conversion. Δεν γίνεται κάτι άλλο.

TasosK
08-07-2009, 18:22
Δεν έχω όρεξη και δε νομίζω ότι αξίζει...! Απλά αυτό που θα περίμενε κανεις είναι ότι ίδια εταιρία είναι και λογικά δε θα έπρεπε α έχουν προβλήματα τέτοια! Αλλά, microsoft είναι αυτή!!!!
Μάλλον όμως θα το γυρίσω σε iWork να ησυχάσω! (μόνο excel θα αφήσω, γιατί το numbers δε συγκρίνεται μαζί του)

atma
09-07-2009, 08:33
Δεν ξέρω! Ισως να φταίει και αυτό που λες! Πραγματικά όμως έχω κουραστεί να το ψάχνω μηπως βγάλω άκρη.

Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε σε δημόσια σχολεία, έγγραφα, παρουσιάσεις, ανακοινώσεις κλπ. να χρησιμοποιοίυνται αποκλειστικά open standards formats σαν το Open Document κλπ. Οπότε η λύση για ευρεία χρήση είναι το open office.

Ασυμβατότητες μπορεί να προκύψουν από μια γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί ένα theme και δεν την έχει το άλλο... :a022:

τέσπα κουράγιο :e080:

member
04-02-2010, 14:26
Καλημέρα και από εμένα
Έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δημιούργησα ένα αρχείο σε word 2003 μεγέθους 23,2 mb και το πρόβλημα είναι ότι δεν μου το ανοίγει με το openoffice. Κολλάει το πρόγραμμα. Μήπως υπάρχει λύση σε αυτό;

Ευχαριστώ πολύ

gpelekanos
04-02-2010, 23:05
Ξαφνικά και χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο σημερα δεν μπορρώ να κάνω με το ποντίκι drag και copy ενα κειμενο που ξεπερναει την μια σελίδα, μολις παω το ποντίκι προς τα κατω να αλλλαξει την σελίδα κολλαει και μου βγαζει για λιγα δευτερολεπτα τον τροχο!!!!
Γνωριζει κανεις τι συμβαίνει ; Ειναι πολυ άσχημο με καθυστερεί αφάνταστα!!!
Σας ευχαριστω

leonbis2000
04-02-2010, 23:55
Δοκίμασε να το μεταφέρεις σταδιακά. Το γιατί γίνεται τώρα...

Katana
05-02-2010, 08:12
Δοκίμασα λίγο το Office for Mac, με δυσκόλεψε και πήγα στο Open Office.

Είμαι ευχαριστημένος απο αυτό, αν και έχει ψιλοπροβληματάκια, πχ μερικές σειρές ''τραβιούνται'' σαν να έχουν χαλάσει τα πίξελ κτλ, αλλά είναι τελείως περιστασιακό.

gpelekanos
05-02-2010, 10:16
Δοκίμασα λίγο το Office for Mac, με δυσκόλεψε και πήγα στο Open Office.

Είμαι ευχαριστημένος απο αυτό, αν και έχει ψιλοπροβληματάκια, πχ μερικές σειρές ''τραβιούνται'' σαν να έχουν χαλάσει τα πίξελ κτλ, αλλά είναι τελείως περιστασιακό.

Ναι συνεχεια παραμορφωνει τα γραμματα και σε εμενα οταν κανω delete copy κτλ

kostaseg
05-02-2010, 13:20
Για μένα η μοναδική ολοκληρωμενη λύση για οποιον εχει απαιτησεις επαγγελματικής χρησης των Office ειναι τα γνησια MS Office 2007 να τρεχουν μεσα απο windows XP και Fusion η Parallels.

Περνας τα ΧΡ μεσω του Fusion, και βαζεις μονο Office, Phtoshop και οτι αλλο σου χρειαζεται.
Δειτε το βιντεακι απο το macbook pro μου και πείτε μου:
http://qik.com/video/4660183

gha
05-02-2010, 18:06
Κώστα στο video φαίνεται ότι το Office και γενικότερα τα Windows τρέχουν αρκετά γρήγορα. Επειδή έχω και εγώ το Fusion (και το MacBook Pro 13") μπορείς να μου πείς πόση μνήμη RAM έχεις δώσει στο Fusion?

Ευχαριστώ

kostaseg
05-02-2010, 19:47
Κώστα στο video φαίνεται ότι το Office και γενικότερα τα Windows τρέχουν αρκετά γρήγορα. Επειδή έχω και εγώ το Fusion (και το MacBook Pro 13") μπορείς να μου πείς πόση μνήμη RAM έχεις δώσει στο Fusion?

Ευχαριστώ

Γιώργο στα XP εχω δώσει την βασικη μνημη που απαιτει το fusion δηλαδη 512ΜΒ.
Διευκρινιζω οτι εχω γνησιο Fusion upgrated στην τελευταια εκδοση.
Προσφατα εβαλα τα γνησια windows 7 Profetional δινοντας και πάλι την minmum μνημη 1Giga δηλαδη.
Δεν μπορω να πω οτι ειμαι το ιδιο ευχαριστημενος με τα XP.
Πρωτα πρωτα ειναι ενα κλικ πιο αργα και δευτερον κρατανε πολυ περισσοτερη μνημη.
Τα περασα αναγκαστικα γιατι δεν εχω γνησια XP αλλα ψαχνω να αγοράσω απο κανενα που εκανε αναβαθμιση σε επταρια.
Με τα XP η 4αρα μνημη που εχω δεν καταλάβαινε τιποτα. Ηταν σαν να εχω ανοικτό ενα ακομα προγραμμα.
Από την στιγμη που τα windows τα χρησιμοποιω μονο για office & phoroshop δεν μ ενδιαφερουν τα seven.
Δες και το επομενο βιντεο που ειναι απο τα seven.
http://qik.com/video/4702495

tempo
28-02-2010, 21:27
παιδιά sorry άλλα μπερδεύτηκα διαβάζοντας αυτό και ένα ακόμη ανάλογο topic.

Τελικά: το iworks έχει πλήρη συμβατότητα με αρχεία του office για windows?

grpap
28-02-2010, 21:40
Εχει. .

TasosK
28-02-2010, 21:58
Δεν έχει! Εγώ θα διαφωνήσω με το Γρηγόρη!

tempo
28-02-2010, 22:40
ααααα!!!!!
μου άρεσε που έκανα την ερώτηση για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα!!! :danceyes:

TasosK
28-02-2010, 22:43
Εγώ έχω παρατηρήσει ασυμβατότητες τόσο στο Pages (μικρές) όσο και στο Keynote (κυρίως)! Βέβαια πολλές φορές εξαρτάται και από τις απαιτήσεις που έχεις. Και δεν το συζητάμε ότι το excel είναι μακράν καλύτερο από το Numbers.

grpap
28-02-2010, 22:50
Εγω ομως με τη λεξη συμβατοτητα δεν εννοουσα ποιο ειναι καλυτερο,σαφως και ειναι το excel.Εννοουσα αν μπορει να ανοιξει τα αρχεια του Office.Και αν τα αρχεια του μπορουν να ανοιχτουν απο το Office.Αυτη για μενα ειναι η συμβατοτητα.Συμφωνω για το Keynote.

TasosK
28-02-2010, 23:05
Ναι Γρηγόρη, το ξέρω! Απλά είπα με την ευκαιρία να συγκρίνω και αυτά!