PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυμβατότητα προγραμμάτων , drivers κ.λ.π. μετά απο update σε snow leopard.


passlog
28-08-09, 15:40
Ανοίγω αυτό το θέμα για να περιγράψουμε τυχών ασυμβατότητες , προβλήματα μετά απο update σε snow leopard.
Ποιά προγράμματα , drivers κ.λ.π. παρουσιάζουν προβλήματα.

Καλό είναι εκτός απο το όνομα να αναφέρουμε έκδοση καθώς και να δώσουμε μια μικρή περιγραφή του προβλήματος.

Ξεκινάω με τον driver της logitech για το vx revolution .
Το ποντίκι δουλεύει μιά χαρά το πρόβλημα είναι οτι δεν λειτουργεί ο driver με αποτέλεσμα να μήν μπορείς να ορίσεις τα επιμέρους κουμπιά που έχει .

Το spelling της cocospell ενω διορθώνει (με δεξί κλικ) το ορθογραφικό λάθος , δεν το αναγνωρίζει δηλ. δεν το μαρκάρει με την κόκκινη γραμμή

Xmarks for Safari 1.2.1
Δεν λειτουργεί.

NeoOffice 3.0.1
Δεν λειτουργεί. Δεν μου ανοίγει κάν

Προς το παρών αυτά.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:11 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 13:41 ----------

Να αναφέρω επίσης οτι πρίν προβώ σε update στο snow, έκανα όλα τα διαθέσιμα update των προγραμμάτων , καθώς και απεγκατάσταση των προγραμάτων που αναφέρονται απο την επίσημη ιστοσελίδα τους ως μη συμβατά με το snow, ή απο site του διαδικτύου.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:40 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 14:11 ----------

pic2icon
Για να λειτουργήσει πρέπει να εγκαταστήσεις την Rossetta.

MihalisGR
28-08-09, 15:56
pic2icon
Για να λειτουργήσει πρέπει να εγκαταστήσεις την Rossetta.

Καλά αυτό δεν θεωρείται πρόβλημα ασυμβατότητας, απλά δεν είναι universal.

simoboy
28-08-09, 19:32
Καλησπέρα ...σε μένα μετά από το upgrade όλα είναι μια χαρά ... :banana:

passlog
28-08-09, 22:31
Το spelling της cocospell ενω διορθώνει (με δεξί κλικ) το ορθογραφικό λάθος , δεν το αναγνωρίζει δηλ. δεν το μαρκάρει με την κόκκινη γραμμή

το πρόβλημα διορθώθηκε μετά από απεγκατάσταση του cocospell , ripair permissions και ξανά εγκατάσταση.

spg100
28-08-09, 23:23
Έγινε και από εμένα η εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα και ολα δουλεύουν μια χαρά.
Το μόνο πρόγραμμα που δεν παίζει είναι το booksmart της blurd για εκτυπωση photobook.

Αναφορικά με το Quicktime εαν έχεις το pro το διατήρει στον φάκελο Utilities έτσι το perian παίζει κανονικά αρχεία .mkv

Επίσεις ο εκτυπώτης που είναι πάνω στο airport και αυτός χωρίς πρόβλημα για εκτύπωση μέσω wifi.

leonbis2000
28-08-09, 23:32
Και εγώ μετά την αναβάθμιση τσέκαρα όλα τα προγράμματα και κανένα δεν παρουσίασε πρόβλημα, αλλά βέβαια είχα αφαιρέσει ότι δεν ήταν συμβατό σύμφωνα με τις λίστες συμβατότητας. Το μόνο που χρειάζομαι και δεν παίζει είναι το iStat Menus, το οποίο όμως έχει βγάλει beta έκδοση για το Snow Leopard που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ (http://islayer.com/files/istatmenus2/istatmenus_build110.zip).

Υ.Γ. Αν ψάξετε στο site του iStat Menus δεν θα βρείτε την beta καθώς φαίνεται δεν έχει γίνει ακόμα public. Το link μου το έστειλαν από το site όταν επικοίνώνησα μαζί τους με e-mail.

spg100
28-08-09, 23:46
Επίσης το Adobe Photoshop Elements 6 μου παίζει κανονικά

cyreptiles
29-08-09, 12:46
μολις τωρα μου ηρθε το πρωτο bug μεσα στα snow leopard.
μετα απο 1 ημερα συνεχομενης λειτουργιας macbook uni το bluetooth σταματησε να λειτουργα στο φορητο.
οπως βλεπεται στη φωτο χαθηκε η συνδεση με το bluetooth του φορητου και οχι με της συσκευες που εχω συνδεδεμενες επανω.
ειχα:
logitech bluetooth mouse
apple wireless keyboard.

μετα απο ενα shut down ολα ειναι οκ!
http://img243.imageshack.us/img243/5081/bugkxq.jpg

igiorgio
29-08-09, 12:57
Δεν κατάλαβα, που είναι το bug ;.:confused:
Θάθελα επίσης να παρατρήσω ότι ανοίχθηκε σχετικό με ασυμβατότητες, προβλήματα κλπ. νήμα (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=33319#post33319). Προς τι λοιπόν το νέο θέμα σου ;.

cyreptiles
29-08-09, 13:03
το bug ειναι οτι χανεται η hardware συνδεση του blutetooth. τα snow δεν το αναγνωριζουν. ειναι σαν να λεμε εγινε disconnect to bluetooth stick :)
( να μετακινισθει τοτε)

leonbis2000
29-08-09, 15:33
Δοκίμασε κανείς με την εγκαταστάση του Snow να κάνεις repair permissions? Σε μένα αναφέρει ότι κάποια permissions έχουν υποστεί μετατροπή και δεν μπορούν να γίνουν repair. Είναι φυσιολογικό αυτό?

passlog
31-08-09, 13:59
βρέθηκε λύση για το VX Revolution mouse.

Αρχικά απεγκαταστούμε την προηγούμενη έκδοση.

Έπειτα κατεβάζουμε την εκδοσή 3.0 από εδώ (http://www.logitech.com/index.cfm/428/165&cl=roeu,en?softwareid=659&osid=9) (η οποια δεν υποστηρίζει snow αλλά δουλέυει)

Δεν τρέχουμε το Logitech Control Center Installer γιατί θα μας βγάλει το εξής σφάλμα.

1198

Αλλά κάνουμε το παρακάτω

Δεξί κλίκ > Show Package Contents , ''ανοίγουμε το φάκελο'' Contents > Resources > και τρέχουμε το αρχείο Logitech Control Center.mpkg .
Μετά την εγκατάσταση θα ζητήσει επανεκκίνηση.

Σε μένα δουλεύουν όλα όπως πριν.

soulfreak808
31-08-09, 14:20
Καλησπέρα....
Τα εγκατεστησα κ εγω χτες και το μονο προβλημα που αντιμετωπiσα ηταν με το itunes που για καποιο λογο δεν εβλεπε το iphone μου...Με τα πολλα το ξανα εκανα εγκατασταση και ολα ενταξει τωρα!

Τα προγραμματα που εχω εγκαταστησει μεχρι τωρα και δουλευουν αψογα ειναι:
Ableton Live 7.0.14
Photoshop CS 3
Logic Studio 9
Mixed In Key 2.8
Reason 4.0
Unrarx
VLC (μια'ς και το flip 4 mac ειναι ακόμα σε beta)

Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο...

hasodikis
31-08-09, 15:01
Το coco - aspell δε χρειάζεται πλέον

Ελληνικά:
1. Κατεβάζεις το zipaki από εδώ http://uploading.com/files/1DCAOXS7/el_GR.zip.html
2. αποσυμπιέζεις
3. αντιγράφεις το αρχείο ( .dic και .aff) στο /library/spelling
4. πας στα system preferences--> language and text και πατάς το tab text
5. στο spelling επιλέγεις το { Ελληνικά (Library) } που θα σου έχει βγάλει
6. Βουαλά....
να σημειώσω ότι σε μια επανεκκίνηση δε μου δούλεψε επειδή δεν έβλεπε τα λεξικά.

Επίσης δε δουλεύουν
1. coolbook (με τίποτα) όμως
2.safari adblock plus (εκτός αν τρέχεις το safari σε 32 bit).

fotis
01-09-09, 02:22
Φίλε χασοδίκη,
το coolbook 2.15 έχει beta έκδοση ειδικά για snow που τρέχει μια χαρά.

hasodikis
01-09-09, 05:13
Φίλε χασοδίκη,
το coolbook 2.15 έχει beta έκδοση ειδικά για snow που τρέχει μια χαρά.

την γνωρίζω αγαπητέ Φώτη ... ήδη τρέχει ..... στο μικρό μου.
Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να τρέξει μονο με 32bit kernel και extensions

nicos00
01-09-09, 15:03
Σήμερα έκανα κι εγώ την αναβάθμιση! Δύο ασυμβατότητες συνάντησα κι εγώ, iStat menu και Logitech drivers. Ακολουθώντας όμως τις παραπάνω συμβουλές εξαλείφθηκαν κι αυτά! Thanks παιδιά! Θα τσεκάρω και όλα τα προγράμματα μου σιγά σιγά, αν συναντήσω κάτι άλλο θα ενημερώσω.

voreas
01-09-09, 15:06
Έχει τσεκάρει κανείς αν είναι συμβατό το Nik Software σε PS4 ή Aperture με Snow;

filippos
01-09-09, 15:42
visualhub και submerge λειτουργούν;

evripidis
01-09-09, 17:33
visualhub και submerge λειτουργούν;

Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, οπότε ναι.

grpap
01-09-09, 17:34
Έχει τσεκάρει κανείς αν είναι συμβατό το Nik Software σε PS4 ή Aperture με Snow;

Αυτο ψαχνω και εγω Αντωνη αλλα φαινεται οτι δεν ειναι προς το παρον.

leonbis2000
03-09-09, 14:27
Μόλις ανακοινώθηκε η έκδοση iStat Menus 2.0 που είναι συμβατή με Snow Leopard. Κατεβάστε εδώ (http://islayer.com/apps/istatmenus/).

nicos00
03-09-09, 20:06
(Άκυρο γι αυτό που ρώτησα πριν, για κάποιο λόγο είχαν γίνει mute κάποιες ρυθμίσεις για συγκεκριμένα alerts. :scratch:)

Έχω την ίδια απορία με τον Λεωνίδα, που δεν απαντήθηκε ακόμα:
Δοκίμασε κανείς με την εγκαταστάση του Snow να κάνεις repair permissions? Σε μένα αναφέρει ότι κάποια permissions έχουν υποστεί μετατροπή και δεν μπορούν να γίνουν repair. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Κι εμένα το ίδιο εμφανίζει. Γνωρίζει τίποτα κανείς??..

passlog
03-09-09, 20:27
Εγώ έκανα repair permissions μετά από την αναβάθμιση σε snow και όλα πήγαν καλά.

leonbis2000
06-09-09, 14:13
Παιδιά άλλο ένα 'κόλλημα' η μπέρδεμα που παρατήρησα στο Snow Leopard είναι στο ίδιο το Mail.app και πιο συγκεκριμένα στον συγχρονισμό με το iPhone όπου μπερδεύει τα Notes που έχω δημιουργήσει στο κινητό και εκτός από την ξεχωριστή κατηγορία Notes στο Mail όπου τοποθετούνται κανονικά, τα περνάει χωρίς λόγο χοίμα και στα e-mail accounts μου. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

nicos00
06-09-09, 15:01
Εγώ δεν έχω iPhone για να ξέρω το παραπάνω, αλλά σε 'μένα αργεί να ενημερώσει τα smart folders μερικά δευτερόλεπτα, μόλις σβήσω τα mail απο το inbox, σαν να τρώει κόλλημα για λίγο. Και γενικώς ακούω κι άλλους να έχουν κολλήματα με το mail..

dimpapas
06-09-09, 15:14
Αν και δεν έχω αναβαθμίσει ακόμη λόγο ταξιδιού, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Όλα αυτά τα σκαλωματα που αναφέρετε, παρουσιάζονται μετά από αναβάθμιση του Leopard ή μετά από καθαρή εγκατάσταση (clean install);

leonbis2000
06-09-09, 15:18
Σε μένα μετά από αναβάθμιση του Leopard αλλά δεν νομίζω ότι οφείλεται εκεί.

Takis
06-09-09, 15:27
Το έκανε και σε εμένα. Πήγαινε στις ρυθμίσεις λογαριασμού και στο mailbox behaviors ξετσέκαρε τα notes.

nicos00
06-09-09, 15:28
Αν και δεν έχω αναβαθμίσει ακόμη λόγο ταξιδιού, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Όλα αυτά τα σκαλωματα που αναφέρετε, παρουσιάζονται μετά από αναβάθμιση του Leopard ή μετά από καθαρή εγκατάσταση (clean install);

Κι εμένα μετά απο αναβάθμιση.

leonbis2000
06-09-09, 16:06
Το έκανε και σε εμένα. Πήγαινε στις ρυθμίσεις λογαριασμού και στο mailbox behaviors ξετσέκαρε τα notes.

Μπράβο Τάκη το πρόβλημα λύθηκε! Δεν είχα παρατηρήσει ότι είχε προστεθεί αυτή η επιλογή!

vtsakiris
07-09-09, 12:35
μετα απο αναβαθμηση σε snow leopard δεν λειτουργει πλέον ο virtual printer του acrobat.

πληρη περιγραφη του προβληματος οπως και η λυση του εδω:

indesignsecrets.com/acrobats-adobe-pdf-printer-replaced-in-snow-leopard.php

forums.adobe.com/message/2213316

Εμενα ενω ολα λειτουργισαν αψογα στον iMac στο MacBook pro επρεπε να απεγκαταστησω και στην συνεχεια να επαναεκαταστησω το acrobat για να μπορω να τυπώσω σε pdf.

gha
08-09-09, 07:02
Καλημέρα και πάλι,
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Εχω εγκαταστήσει το SL και κάθε φορά που ανοίγω το MBP με ρωτάει αν θέλω να εγκαταστήσω την Rosseta για να μπορεί να λειτουργεί το Microsoft AU Daemon. Αυτό μου έχει ξεμείνει (και μάλιστα στα login items) από μια παλιά εγκατάσταση του MS Office 2004. Τώρα χρησιμοποιώ (όποτε το χρειάζομαι, δλδ σπάνια) το MS Office 2008. Το χρειάζομαι το Microsoft AU Daemon? Να το ξηλώσω?

nicos00
15-09-09, 14:44
Κι άλλο ένα προβληματάκι που παρατήρησα μετά την αναβάθμιση. Στον finder, στις συντομεύσεις στα αριστερά, συνεχώς χάνονται τα εικονίδια!

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/nicos00/MacLife/Screen20shot202009-09-1520at202.png

Αυτό συμβαίνει σε όσες συντομεύσεις είναι απο τον εξωτερικό σκληρό. Το εικονίδιο επανέρχεται αν ανοίξω αυτή τη συντόμευση και περιμένω λίγη ώρα, αλλα κάποιες φορές πάλι δεν επανέρχεται, και πρέπει να βγάλω τη συντόμευση, και να σύρω τον φάκελο που θέλω πάλι στο places. Μετά απο λίγο όμως θα ξαναχαθεί το εικονίδιο, είτε σε κάποια άλλη συντόμευση του εξωτερικού σκληρού. Είναι πολλές μέρες αυτό το κόλλημα, έκανα και διάφορες εργασίες συντήρησης στους δίσκους, και check, και όλα. Τζίφος!

Σπύρος Π.
15-09-09, 17:51
Αν αφήσεις το δικό του και το βάλεις πάλι στην μπάρα στο κάνει πάλι....??


Αν το αποσυνδέσεις το εξωτερικό η συντόμευση παραμένει???

nicos00
15-09-09, 19:11
Όχι, όταν τον αποσυνδέω φεύγουν όλες οι συντομεύσεις, και όταν τον ξανασυνδέσω πρέπει να τις ξαναβάζω. Θα δοκιμάσω αν χωρίς εικονίδιο συμβαίνει το ίδιο, απλώς απο περιέργεια. Και να μην έχει πρόβλημα όμως, δεν είναι λύση γιατί εγώ θέλω τα δικά μου εικονίδια.

Σπύρος Π.
15-09-09, 19:25
Σου βρήκα τρόπο να μην φεύγουν όταν βγάζεις τον σκληρό και έτσι μάλλον δεν θα χάνεται το εικονίδιο!!!!!!!:a068:


Δεξί κλικ στο folder που θες και Make Alias και βάλε αυτό στην μπάρα και έτσι δεν πάει πουθενά, και δεν είσαι αναγκασμένος να το βάζεις κάθε φόρα!!!!

Μόλις το βάλεις στην μπάρα μπορείς να το σβήσεις το Alias από το σκληρό σου!!!

nicos00
15-09-09, 19:33
Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια... Και μου πέρασε απο το μυαλό, αλλά είχα την εντύπωση οτι το εικονίδιο θα έχει και το ενοχλητικό βελάκι του Alias, και δεν το δοκίμασα καν. Thanks Σπύρο, τώρα λογικά θα λειτουργεί νορμάλ!

Σπύρος Π.
15-09-09, 19:39
Αφού το σκέφτηκες κάντουουου!!!!! Μια δοκιμή θα σε πείσει!!!

Και μιας που το είπαμε κάτσε να βάλω και εγώ μερικές !!!!!:silly:


Να σαι καλά!!! :a038:

nicos00
16-09-09, 14:23
Τζίφος, και τα Alias εξαφανίζεται το εικονίδιο και μου αφήνει άσπρη κενή σελιδούλα, όπως πριν. Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα είναι αυτό. Υποθέτω bug του καινούριου Finder??....

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/nicos00/MacLife/Screen20shot202009-09-1520at202.png

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:23 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 14:09 ----------

Και δεν είναι το μόνο πρόβλημα που έχω,συνεχώς κόβεται ο ήχος απο τις ειδοποιήσεις! (E-mail κλπ). Μπαίνω κάθε φορά στο sound preferences, και το alerts είναι χαμηλωμένο!! Το δυναμώνω, όλα καλά, μπορεί για όλη τη μέρα, μπορεί για καμιά ώρα. Κάποια στιγμή θα ανακαλύψω πάλι οτι το mail και άλλα προγράμματα έχουν μουγγαθεί. Μόλις μπω στο sound preferences, πάλι είναι χαμηλωμένο το volume!! Μόνο το alerts, το output δεν μετακινείται απο μόνο του, χωρίς λόγο. Τι γίνεται ρε παιδιά? Μήπως το κλείνει κανείς συνέχεια για να μου σπάσει τα νεύρα? Αμα μου κάνει κανείς πλάκα να το κόψει, δεν είναι αστείο!!

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/nicos00/MacLife/Screen20shot202009-09-1620at202.png

Σοβαρά τώρα, έχετε καμιά εξήγηση? Δεν έχω συνδεδεμένη την εξωτερική κάρτα ήχου, και έχω τσεκάρει τη λίστα με τις συντομεύσεις του πληκτρολογίου, μήπως όρισα καταλάθος να κάνει mute με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων που χρησιμοποιώ και αλλού, αλλά δεν βρήκα κάτι. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος??

leonbis2000
16-09-09, 14:30
Εγώ δεν το έχω παρατήσει ή τουλάχιστον δεν το έχω αντιληφθεί όταν συμβαίνει. Πάντως ήχο έχω σε ειδοποιήσεις γενικά. Φτιάχνει και μόνο του αν το αφήσεις ή μένει πάντα έτσι?

nicos00
16-09-09, 14:37
Όχι δεν φτιάχνει, πρέπει να μπαίνω στα preferences κάθε τρεις και λίγο να το δυναμώνω...:mad:

leonbis2000
16-09-09, 14:39
Άρα τότε εγώ δεν έχω αυτό το πρόβλημα και ούτε έχει παρουσιαστεί. Πιθανόν να φταίει κάτι άλλο. Κανένα προγραμμα ή plugin να επηρεάζει. Η λύση φαίνεται μονόδρομος και λέγεται...δοκιμές!!

igiorgio
16-09-09, 14:45
Νίκο, νομίζω ότι αυτό το plist πρέπει κάνει τη ζημιά. Σύρτο στο desktop, κάνε restart το Mac... και βλέπoυμε. :)

1272

nicos00
16-09-09, 14:57
Thanks παιδιά. Για να δούμε, το έκανα κι αυτό και είναι υπο παρακολούθηση, θα δείξει πως θα πάει.. Τα είχα απο τις πρώτες μέρες αυτά τα κολλήματα, αλλά είπα να περιμένω το πρώτο update της Apple (το οποίο δεν άργησε να έρθει), και ενημερώσεις στις εφαρμογές μου μήπως κάποια απο αυτές δημιουργεί πρόβλημα. Αλλά δεν βλέπω βελτίωση μέχρι στιγμής..

Σπύρος Π.
16-09-09, 15:25
Τζίφος, και τα Alias εξαφανίζεται το εικονίδιο και μου αφήνει άσπρη κενή σελιδούλα, όπως πριν. Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα είναι αυτό. Υποθέτω bug του καινούριου Finder??....

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/nicos00/MacLife/Screen20shot202009-09-1520at202.png

Αυτό συμβαίνει όταν ανοίγεις το μηχάνημα και σκληρός δεν είναι συνδεδεμένος, αν είναι τότε το εικονίδιο παραμένει εκεί.

Π.χ εγώ εχτές που πήρα το Laptop στο σπίτι και μόλις το άνοιξα είχε το εικονίδιο της Photos σου, σήμερα στο γραφείο όταν σύνδεσα τον σκληρό έκανα εκκίνηση και το εικονίδιο επανήλθε όπως ήταν εχτές, το χάνει αν δεν είναι συνδεδεμένος ο σκληρός και κάνεις εκκίνηση χωρίς αυτόν προφανώς..

nicos00
16-09-09, 15:29
Οχι, τον σκληρό δεν τον αποσυνδέω καθόλου! Χάνεται στα καλά καθούμενα. Τα βάζω κανονικά, και κάποια στιγμή μόλις ανοίξω τον Finder κάποια απο αυτά έχουν χαθεί. Χωρίς να πειράξω τίποτα.. Τα ξαναβάζω, αλλα γίνεται συνεχώς το ίδιο.

Σπύρος Π.
16-09-09, 16:17
Τι να σε πω βρε νίκομμ, σε μένα δεν το κάνει αυτό...
Ίσως το εικονίδιο να έχει πρόβλημα η ο τρόπος που το έβαλες..

Βέβαια εγώ όταν πέρασα στo leopard ήθελα να έχω στην μπάρα κάποια folder, και επειδή στο leopard όταν βάζεις τον φάκελο εκεί δεν βλέπεις το εικονίδιο όπως ήταν στο tiger αλλά το περιεχόμενο του και μάλιστα το πρώτο πράγμα που έχει ο φάκελος, έβαλα και το εικονίδιο μέσα στον φάκελο για να το βλέπει..

Το ονόμαζα (!!!!) Και έτσι ήταν πάντα πρώτο πρώτο...


Δες εδώ:

Εικονίδιο folder.
http://farm3.static.flickr.com/2481/3925313773_d85e30201d_o.png

Εικονίδιο μέσα στο folder.
http://farm4.static.flickr.com/3492/3925313821_be18517752_o.png

Αποτέλεσμα.
http://farm3.static.flickr.com/2441/3926098270_5c2cb8d636_o.png

nicos00
16-09-09, 16:26
Δεν λέω για το Dock, εκεί όλα κομπλέ. Στις συντομεύσεις του Finder λέω!

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/nicos00/MacLife/Screen20shot202009-09-1620at204.png

Αυτή τη στιγμή που βγάζω το screenshot είναι οκ τα εικονίδια, επειδή πριν 5 λεπτά τα ξαναέφτιαξα, είχαν χαθεί πάλι.

Σπύρος Π.
16-09-09, 16:31
Βρε το κατάλαβα, ένα δείγμα σου έδειξα για το τρόπο που έχω κάνει για τα βλέπω στο dock...



Και εγώ από τον εξωτερικό σκληρό έχω βάλει στην μπάρα και μου το εμφάνισε κανονικά, αλλά και εκεί έχω βάλει το εικονίδιο μέσα στο folder όπως και στο παραπάνω που σου δείχνω..

Nα και το δικό μου από τον εξωτερικό.
http://farm4.static.flickr.com/3481/3926143624_e3a21869ef_m.jpg

voreas
16-09-09, 17:46
Μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να τυπώσω, γιατί ο HP LaserJet P1006 δεν υποστηρίζεται από το Snow Leopard ούτε η HP διαθέτει driver για το Snow (ενώ διατίθεται για τα Windows 7!). Καμιά ιδέα;
Μάλλον πρέπει να ξεθάψω το φορητό με τα Windows :(

leonbis2000
16-09-09, 21:57
Αντώνη στην έσχατη λύση αντί να ξεθάψεις δεύτερο pc απλά σήκωσε virtual τα windows στον Mac με parallels.

nikosxeng
17-09-09, 00:07
macam
iusbcam
δεν δουλευουν...
αντιο εξωτερικη καμερα... :(

voreas
17-09-09, 00:22
Μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να τυπώσω, γιατί ο HP LaserJet P1006 δεν υποστηρίζεται από το Snow Leopard ούτε η HP διαθέτει driver για το Snow (ενώ διατίθεται για τα Windows 7!). Καμιά ιδέα;
Μάλλον πρέπει να ξεθάψω το φορητό με τα Windows :(

Τελικά κατάφερα να τυπώσω τουλάχιστον σε word και openoffice, χωρίς να περιμένω το νέο driver.
Καταρχάς έκανα reset τους driver των εκτυπωτών από το system preferenceσ και τους αφαίρεσα. Στη συνέχεια εγκατέστησα τον οδηγό που κατέβασα από εδώ: http://driverscollection.com/?file_cid=399489231573f9b4ad62f5159c3. Έκανα επανεκκίνηση και όλα ήταν εντάξει :)
Για περισσότερα: http://h30434.www3.hp.com/psg/board/message?board.id=Macintosh&message.id=2590

nicos00
17-09-09, 01:50
Νίκο, νομίζω ότι αυτό το plist πρέπει κάνει τη ζημιά. Σύρτο στο desktop, κάνε restart το Mac... και βλέπoυμε. :)

1272

Τίποτα και πάλι. Συνεχίζει να κάνει mute τα alert sounds σε ανύποπτο χρόνο. Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι κάτι που κάνω, μήπως σχετίζεται με κάποιο πρόγραμμα (πχ οταν βλέπω ταινία, ή αν χαμηλώνει απο κάποιο messenger όπως το skype όταν έχω κλήση κλπ), αλλά δεν βρίσκω κάτι, δεν έχει συγκεκριμένες φάσεις που κάνει mute. Όποτε του κατέβει...

georgetsapalos
17-09-09, 02:15
Το θεμα που αφορα την ασυμβατοτητα του LCC για το ποντικι MX Revolution και αλλα, δεν εχει λυθει ακομα,τουλαχιστον επισημα, το LCC 3.1 εχει καθυστερησει να βγει και μονο με ενα ας πουμε fix που υπαρχει μπορει να λειτουργησει με την εκδοση 3.0 αλλα με τον kernel στα 32bit.Σε αναμονη λοιπον της ενημερωσης αυτης, κυκλοφορησε νομιζω σημερα η τελευταια εκδοση του USB Overdrive για snow που κανει την δουλεια μια χαρα και τρεχει στα 64bit απροβληματιστα.Τα κουμπια δουλευουν με λιγο πειραματισμο ακριβως με τον ιδιο τροπο.Προσωπικα το εγκατεστησα και επιτελους πληρως λειτουργικο Revolution και με kernel+exrensions στα 64 bit.Να πω οτι η προσωπικη μου εκτιμηση στον Mac Pro ειναι οτι το συστημσ εχει αισθητη διαφορα προς το γρηγοροτερο και αμεσοτερο εφοσον και ο πυρηνας ειναι και δουλευει στα 64bit.-

nicos00
18-09-09, 04:48
Έχω και τρίτο πρόβλημα μετά το update. Παρουσιάζεται πάλι μια περίεργη συμπεριφορά στον Finder. Όταν αλλάζω φακέλους απο τις συντομεύσεις, αναβοσβήνει το παράθυρο του Finder. Επειδή είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω, τράβηξα ένα βίντεο να το δείτε και μόνοι σας: (Μην κοιτάτε το περιεχόμενο, αυτό το κάλυψα εγώ για να μη φαίνονται τα αρχεία μου. Δείτε ολόκληρο το παράθυρο που "τρεμοπαίζει" κάπως..)

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/R6RTVuF_2LA&hl=en&fs=1&rel=0&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/R6RTVuF_2LA&hl=en&fs=1&rel=0&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

Μου το κάνει συχνά, εδώ και λίγες μέρες, και σταματάει μόνο αν κάνω μια επανεκκίνηση του Finder. Όταν γίνεται συνέχεια, είναι πολύ κουραστικό, και πολλές φορές το κάνει πολύ πιο έντονα. Μπορεί να πατήσω έναν φάκελο, και να αναβοσβήσει 5-6 φορές το παράθυρο μέχρι να το εμφανίσει σωστά.Το κάνει αυτό σε κανέναν άλλον, ή όλα τα bugs πάνω μου έπεσαν??... (Μάλλον ήρθε η ώρα να πάω σε Path Finder μέχρι να βγουν κι άλλα update της Apple...)

leonbis2000
18-09-09, 04:56
Νίκο επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μετά την αναβάθμιση..Δεν ξέρω αλλά όλα αυτά τείνουν προς clean install για μένα.:scratch:

grpap
18-09-09, 09:35
Εχω κι'εγω σοβαρο προβλημα με την αναβαθμιση σε Snow Leopard!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν δε το μαντεψατε να σας το πω:δεν βρισκω πουθενα το Snow!!!!!!!!!!!Πουθενα.
Και το μονο που εχω να πω στον Ελληνα αντιπροσωπο ειναι ΝΤΡΟΠΗ!!!!
Ειστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!!!

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:35 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 09:24 ----------

Και μετα λεμε για τη Microsoft! Τη Microsoft κυριοι εχετε μυξες ακομα για να τη φτασετε στην εξυπηρετηση πελατων!

thegeorge
18-09-09, 09:38
Εχω κι'εγω σοβαρο προβλημα με την αναβαθμιση σε Snow Leopard!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν δε το μαντεψατε να σας το πω:δεν βρισκω πουθενα το Snow!!!!!!!!!!!Πουθενα.
Και το μονο που εχω να πω στον Ελληνα αντιπροσωπο ειναι ΝΤΡΟΠΗ!!!!
Ειστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!!!

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:35 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 09:24 ----------

Και μετα λεμε για τη Microsoft! Τη Microsoft κυριοι εχετε μυξες ακομα για να τη φτασετε στην εξυπηρετηση πελατων!

:a122:Πωωωω.... Γρηγόρη τα εχεις παρει αγρια ε? :boxing:

grpap
18-09-09, 09:41
Γρηγορης Γιωργο.Ειναι να μην τα εχω παρει;Κοντευει ενα μηνα το λειτουργικο και ακομα το φερνουν σε 2-3 κοματια τη φορα!
Γιατι;Για να σκασουμε 170 ευρω για την πληρη εκδοση;Ειναι πονηροι;
Η Microsoft στη θεση τους θα το ειχε και στα περιπτερα!!!!!!!!!

TasosK
18-09-09, 09:44
Εχω κι'εγω σοβαρο προβλημα με την αναβαθμιση σε Snow Leopard!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν δε το μαντεψατε να σας το πω:δεν βρισκω πουθενα το Snow!!!!!!!!!!!Πουθενα.
Και το μονο που εχω να πω στον Ελληνα αντιπροσωπο ειναι ΝΤΡΟΠΗ!!!!
Ειστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!!!

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:35 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 09:24 ----------

Και μετα λεμε για τη Microsoft! Τη Microsoft κυριοι εχετε μυξες ακομα για να τη φτασετε στην εξυπηρετηση πελατων!

+1
Θα συμφωνήσω με το Γρηγόρη και εγώ! Τόσο καιρό το έχω παραγγείλει και από βδομάδα σε βδομάδα μου λένε!Αυτή πέρασε, άντε να δούμε την επόμενη τι θα γίνει!!! :a122:

thegeorge
18-09-09, 09:47
Γρηγορης Γιωργο.

Εκ παραδρομής το λάθος.
Δε διαφωνώ μαζί σου γι αυτό. Εξάλλου έτσι η Micro έγινε μεγάλη. Εχουν σωστη ΕΞ. ΠΕΛΑΤΩΝ!

filippos
18-09-09, 12:42
εγώ πάλι το παρήγγειλα απο το amazon.uk και μου ήρθε σε 6 μέρες

thegeorge
18-09-09, 13:14
εγώ πάλι το παρήγγειλα απο το amazon.uk και μου ήρθε σε 6 μέρες

Ok. Αλλα δεν πρέπει κάποια στιγμή να φτάσουμε στο σημειο οταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι να μη περιμένουμε μέρες?

leonbis2000
18-09-09, 13:16
Αν η αγορά είναι από εξωτερικό αυτό είναι αδύνατον! Αν μιλάς για Ελλάδα φυσικά και συμφωνώ!

thegeorge
18-09-09, 13:24
Αν η αγορά είναι από εξωτερικό αυτό είναι αδύνατον! Αν μιλάς για Ελλάδα φυσικά και συμφωνώ!

Πάντα για Ελλάδα μιλώ. Θέλω να πάρω το snow -ας πούμε- απο κατάστημα που το διαφημιζει κιολας οτι το έχει και όταν πας εκει σου λένε παράδοση σε 10 μέρες και αν... ε... εντάξει τι να λέμε? Το ιδιο είναι και στο Hardware...

nicos00
18-09-09, 13:31
Νίκο επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μετά την αναβάθμιση..Δεν ξέρω αλλά όλα αυτά τείνουν προς clean install για μένα.:scratch:

Μμμμ... Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω.. Παράτησα τα win επειδή σιχάθηκα να κάνω format. Πραγματικά αν και δεν μου ακούγεται κακό ένα "φρεσκάρισμα", δεν έχω καμία όρεξη να μπω σε τέτοια διαδικασία.. Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι, είναι οτι το Mac δεν έχει περάσει clean install απο τη μέρα που το πήρα, και σαν αρχάριος έκανα στις αρχές αρκετές βλακειούλες, χωρίς φυσικά να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα, αλλά είμαι σίγουρος οτι έχει αρκετά άχρηστα αρχεία, άχρηστες ρυθμίσεις, και απομεινάρια απο παλιές απεγκαταστάσεις προγραμμάτων. Αλλά πέρα απο αυτό, και τα 3 αυτά προβλήματα που έχω, δεν υπάρχει άλλος σοβαρός λόγος για να κάνω τέτοια διαδικασία. Θα περιμένω μήπως προτείνει κάποιος λύση, ή να βγει κανα update ακόμα, και βλέπουμε...

Σπύρος Π.
18-09-09, 13:36
Καταλαβαίνω την οργή σου φίλε γρήγορη, (Με το special Avatar!) αλλά ξεφύγαμε λίγο από το θέμα...


Νίκο ούτε εμένα παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα...

grpap
18-09-09, 15:29
Ναι ρε Σπυρο,sorry!!!!!!

Thessalos
18-09-09, 16:44
Γρηγόρη κάνε μια ερώτηση στο fnac μήπως έχουν ακόμα

για ασυμβατότητα: έχω πάρει εδώ και κανα 2 μήνες το ιντερνετ on the go (adsm) μιας και μετακινούμε συχνά και μόλις έβαλα SL ενώ ανοίγει το παράθυρο (αυτό που βάζουμε pin και πατάμε connect) μου λέει no service! Κάνω restart με ρύθμιση του SL στα 32bit και τότε συνδέομαι κανονικά! Δεν συνδεομαι με τιποτα δηλαδη στα 64...
επίσης τα γνωστα με το istat, κατέβασα την ενημερωμένη έκδοση και όλα οκ αλλά δεν μου εμφανίζει τις rpm των fans. Θέλω δηλαδή να φαίνονται συνέχεια όπως η χρήση cpu, temp κτλ. Πως γίνεται αυτό?

leonbis2000
18-09-09, 17:39
Απλά τα πιάνεις στο menu του iStat και τα σέρνεις ακριβώς από πάνω στα Active items!

http://farm3.static.flickr.com/2522/3931780990_029d277ac4_o.jpg

nicos00
20-09-09, 17:03
Κι άλλο πρόβλημα με το SL. Ειλικρινά έχω αρχίσει να μετανιώνω που έκανα την αναβάθμιση. Έχει πρόβλημα το mouse, το οποίο είναι Logitech, το VX nano. Αρχικά κατέβασα τους παλιούς drivers, (3.0) και με τον τρόπο που αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα έκανα την εγκατάσταση, και φαίνεται να λειτουργεί. Συνέχεια όμως κάνει "διακοπες" στην κίνηση, το κουνάω και δεν κάνει τίποτα για λίγα δευτερόλεπτα, δεν πιάνουν τα κλικ και πρέπει να πατήσω 5 φορές μέχρι να πιάσει, γενικώς σαν να μην πιάνει καλά. Αρχικά νόμιζα οτι τα παίζει το mouse, αλλά το έβαλα σε άλλο pc και λειτουργεί άψογα. Επίσης έβαλα ένα microsoft mouse στο mac και λειτουργεί κι αυτό άψογα. Άρα το πρόβλημα είναι η ασυμβατότητα Mac-Logitech. Ευτυχώς χρησιμοποιώ και το trackpad, γιατί μου την έχει δώσει το mouse, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για 10 λεπτά και να μη σε εκνευρίσει.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:


Εξαφανίζονται συνεχώς τα εικονίδια απο τις συντομεύσεις του Finder.
Γίνεται συνεχώς mute στα alert sounds και πρέπει συνεχώς να μπαίνω να τα δυναμώνω.
Τρεμοπαίζει κάθε τόσο το παράθυρο του Finder και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του Finder.
Το mouse δεν λειτουργεί σωστά, σε σημείο που δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω καν.

Οφείλω να ομολογήσω πως μετά απο μερικές μέρες με το Snow Leopard, δεν βλέπω καμια αισθητή διαφορά στο Mac στην απόδοση, και δεν χρησιμοποιώ κάποιο απο τα νέα χαρακτηριστικά, όπως τον Quick time, ή τις νέες λειτουργίες των stacks, ή το preview απο τα εικονίδια στον Finder, κλπ. Το μόνο που άλλαξε είναι οτι έχω τα παραπάνω προβλήματα. Σκέφτομαι σοβαρά ένα clean install, και εγκατάσταση του Leopard που όλα λειτουργούσαν ρολόι, και ίσως γυρίσω στo Snow σε μερικούς μήνες, που πιθανότατα θα έχουν διορθωθεί αυτά τα προβλήματα, και θα έχουν κυκλοφορήσει νεότερες εκδόσεις προγραμμάτων πλήρως συμβατές με Snow Leopard..

leonbis2000
20-09-09, 17:18
Α ρε Νίκο όλα τα στραβά και ανάποδα σε εσένα έχουν τύχει! Εγώ δεν μπορώ να πώ ότι δεν έχει δεί θετικές διαφορές ή ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει τα παραπάνω χαρακτηριστικά αλλά αν ήμουν στην θέση σου το ίδιο ακριβώς θα σκεφτόμουν. Κάνε το ριμάδι το clean install και ξεμπέρδευε!

Σπύρος Π.
20-09-09, 19:36
Πάντως δεν φταίει το SL κάτι άλλο είναι που άντε βρες το...

Από την ημέρα που τα έβαλα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα και στα 2 μηχανάκια μου, και μάλιστα στο δίσκο του mac μίνι που είναι από την εποχή 10.4.5 χωρίς cleen κοντά 4.5 χρόνια..

Τι να πω ρε νίκο και εγώ μάγια παιδί μου μάγια, κάνει μία καθαρή εγκατάσταση και βλέπεις!!

djarte
23-09-09, 14:55
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το snow και το teamviewer.

Η εφαρμογή δεν ανοίγει και λαμβάνω το συγκεκριμένο log file:

Process: TeamViewer [268]
Path: /Applications/TeamViewer.app/Contents/MacOS/TeamViewer
Identifier: com.TeamViewer.TeamViewer
Version: ??? (???)
Code Type: X86 (Native)
Parent Process: launchd [123]

Date/Time: 2009-09-23 14:50:11.918 +0300
OS Version: Mac OS X 10.6.1 (10B504)
Report Version: 6

Interval Since Last Report: -86481 sec
Crashes Since Last Report: -12
Per-App Crashes Since Last Report: -5
Anonymous UUID: 70C68882-8CCB-4B2D-A230-A84541C14D5A

Exception Type: EXC_CRASH (SIGABRT)
Exception Codes: 0x0000000000000000, 0x0000000000000000
Crashed Thread: 0 Dispatch queue: com.apple.main-thread

Application Specific Information:
abort() called

Thread 0 Crashed: Dispatch queue: com.apple.main-thread
0 libSystem.B.dylib 0x91b39912 __kill + 10
1 libSystem.B.dylib 0x91b39904 kill$UNIX2003 + 32
2 libSystem.B.dylib 0x91bccb99 raise + 26
3 libSystem.B.dylib 0x91be2c50 abort + 93
4 libstdc++.6.dylib 0x9837efda __gnu_cxx::__verbose_terminate_handler() + 433
5 libstdc++.6.dylib 0x9837d17a __cxxabiv1::__terminate(void (*)()) + 10
6 libstdc++.6.dylib 0x9837d1ba __cxxabiv1::__unexpected(void (*)()) + 0
7 libstdc++.6.dylib 0x9837d2b8 __gxx_exception_cleanup(_Unwind_Reason_Code, _Unwind_Exception*) + 0
8 libstdc++.6.dylib 0x98339991 std::__throw_runtime_error(char const*) + 158
9 libstdc++.6.dylib 0x98377027 std::locale::facet::_S_create_c_locale(int*&, char const*, int*) + 89
10 libstdc++.6.dylib 0x9833c7fe std::locale::_Impl::_Impl(char const*, unsigned long) + 80
11 libstdc++.6.dylib 0x9833d7c0 std::locale::locale(char const*) + 1468
12 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0022a2e1 boost::(anonymous namespace)::externally_launched_thread::~externall y_launched_thread() + 3959
13 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0022a362 boost::(anonymous namespace)::externally_launched_thread::~externall y_launched_thread() + 4088
14 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0022a3e9 boost::(anonymous namespace)::externally_launched_thread::~externall y_launched_thread() + 4223
15 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0000f7a8 0x1000 + 59304
16 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0005bb0c 0x1000 + 371468
17 com.TeamViewer.TeamViewer 0x002076ee boost::shared_ptr<CEncryption>::shared_ptr(boost::shared_ptr<CEncryption> const&) + 13326
18 com.TeamViewer.TeamViewer 0x00207a04 boost::shared_ptr<CEncryption>::shared_ptr(boost::shared_ptr<CEncryption> const&) + 14116
19 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0019a095 std::map<vtools::VString, int, std::less<vtools::VString>, std::allocator<std::pair<vtools::VString const, int> > >::map() + 24775
20 com.TeamViewer.TeamViewer 0x001aefdd void boost::shared_ptr<CEncryption>::reset<CEncryption>(CEncryption*) + 131
21 com.TeamViewer.TeamViewer 0x0008146f 0x1000 + 525423
22 com.TeamViewer.TeamViewer 0x000029d2 0x1000 + 6610
23 com.TeamViewer.TeamViewer 0x000028f9 0x1000 + 6393

Thread 0 crashed with X86 Thread State (32-bit):
eax: 0x00000000 ebx: 0x91be2bff ecx: 0xbfffea5c edx: 0x91b39912
edi: 0xa01a4b10 esi: 0x0270151c ebp: 0xbfffea78 esp: 0xbfffea5c
ss: 0x0000001f efl: 0x00000286 eip: 0x91b39912 cs: 0x00000007
ds: 0x0000001f es: 0x0000001f fs: 0x00000000 gs: 0x00000037
cr2: 0x003b8000


Model: MacBookPro5,1, BootROM MBP51.0074.B01, 2 processors, Intel Core 2 Duo, 2.4 GHz, 4 GB, SMC 1.33f8
Graphics: NVIDIA GeForce 9600M GT, NVIDIA GeForce 9600M GT, PCIe, 256 MB
Graphics: NVIDIA GeForce 9400M, NVIDIA GeForce 9400M, PCI, 256 MB
Memory Module: global_name
AirPort: spairport_wireless_card_type_airport_extreme (0x14E4, 0x8D), Broadcom BCM43xx 1.0 (5.10.91.19)
Bluetooth: Version 2.2.1f7, 2 service, 1 devices, 1 incoming serial ports
Network Service: AirPort, AirPort, en1
Network Service: Ethernet, Ethernet, en0
Network Service: USB Ethernet (en4), Ethernet, en4
Serial ATA Device: Hitachi HTS543225L9SA02, 232,89 GB
Serial ATA Device: MATSHITADVD-R UJ-868
USB Device: Built-in iSight, 0x05ac (Apple Inc.), 0x8507, 0x24400000
USB Device: USB2.0 Hub, 0x05e3 (Genesys Logic, Inc.), 0x0608, 0x26200000
USB Device: USB2.0 Hub, 0x05e3 (Genesys Logic, Inc.), 0x0608, 0x26230000
USB Device: DeskJet 940C, 0x03f0 (Hewlett Packard), 0x1604, 0x26210000
USB Device: FreeAgent, 0x0bc2, 0x3001, 0x26220000
USB Device: Apple Internal Keyboard / Trackpad, 0x05ac (Apple Inc.), 0x0236, 0x04600000
USB Device: IR Receiver, 0x05ac (Apple Inc.), 0x8242, 0x04500000
USB Device: BRCM2046 Hub, 0x0a5c (Broadcom Corp.), 0x4500, 0x06100000
USB Device: Bluetooth USB Host Controller, 0x05ac (Apple Inc.), 0x8213, 0x06110000


Να σημειώσω ότι με το guest account και αφού έδωσα δικαιώματα admin στην εφαρμογή αυτή ανοίγει κανονικά. Δεν ανοίγει από το user account μου παρόλες της προσπάθειες που έκανα τις οποίες και συνοψίζω παρακάτω:

1) Επανεγκατάσταση της εφαρμογής αφού πρώτα έχω διαγράψει όλα τα .plist αρχεία που συνδέονται με αυτήν.
2) Σβήσιμο των system και user caches με την βοήθεια του onyx.
3) Repair disk permissions

Η συγκεκριμένη έκδοση 4.1 είναι συμβατή με τα snow, καθώς το επιβεβαίωσα με τον Σπύρο Π. όπου στο δικό του μηχάνημα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :danceyes:

voreas
23-09-09, 16:53
Μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να τυπώσω, γιατί ο HP LaserJet P1006 δεν υποστηρίζεται από το Snow Leopard ούτε η HP διαθέτει driver για το Snow (ενώ διατίθεται για τα Windows 7!). Καμιά ιδέα;
Μάλλον πρέπει να ξεθάψω το φορητό με τα Windows :(

Τελικά σήμερα μου έκανε αυτόματα software update και για τον οδηγό του εκτυπωτή και όλα είναι Ok. Δεν χρειάστηκεν καν να ψάξω :)

nicos00
24-09-09, 20:48
Κυκλοφόρησε νέα έκδοση Logitech Control Center. Για να δούμε, μήπως και απαλλαχτώ απο το πρόβλημα με το mouse, που είναι και το πιο ενοχλητικό...

Napo
24-09-09, 21:37
Εγω ειχα κατεβασει το ACDsee Beta που δουλευε μια χαρα αλλα μετα το update (Snow Leopard) σταματησε να δουλευει. Ειχα το ACDsee γιατι το iPhoto δεν μου πολυαρεσει. Το Photoshop CS4 παντως δουλευει καλα.

stayros
24-09-09, 21:46
Κυκλοφόρησε νέα έκδοση Logitech Control Center. Για να δούμε, μήπως και απαλλαχτώ απο το πρόβλημα με το mouse, που είναι και το πιο ενοχλητικό...
εγω το μονο προβλημα που ειδα στο logitech ειναι οτι ενα απο τα πληκτρα του δεν λειτουργει οτι εντολη και να του βαλω μεσα απο το προγραμμα παραμετροποιησης του control center

nicos00
24-09-09, 22:01
Κυκλοφόρησε νέα έκδοση Logitech Control Center. Για να δούμε, μήπως και απαλλαχτώ απο το πρόβλημα με το mouse, που είναι και το πιο ενοχλητικό...

Οοοουουουφ!!! Έφυγε ένα βάρος!! Νιώθω σαν να είχα τόσες μέρες δεμένο το χέρι, και μου το έλυσαν. Πετάει το mouse! Είδα ένα-δυο σκαλωματάκια βέβαια, αλλά ελπίζω πως ήταν τυχαία. Καμία σχέση πάντως με πριν, που δεν μπορούσα ούτε δυο λεπτά να το κουνήσω σαν άνθρωπος χωρίς σκαλώματα. Άντε να δούμε, και με τα υπόλοιπα προβλήματα..

Επίσης κυκλοφόρησε η πρώτη έκδοση για SL του Onyx, για όσους το χρησιμοποιούν. Είναι beta βέβαια, και εγώ φοβάμαι λίγο να το χρησιμοποιήσω, αφού κάνει "ευαίσθητες" εργασίες που δεν θα ήθελα να πάνε στραβά, αλλά φαντάζομαι σε λίγο θα βγει και η τελική έκδοση!

djarte
25-09-09, 00:27
Τελικά παιδιά επειδή δεν κατάφερα να βρω λύση με το teamviewer προχώρησα σε clean install του snow. Η αλήθεια είναι ότι καιρό τώρα έψαχνα μια αφορμή και τελικώς την βρήκα . Τώρα οπως είναι φυσικό όλα δουλεύουν ρολόι και μπορώ πλέον να ξανά στησω το σύστημα από την αρχή απαλαγμενο πλέον από μη συμβατά προγράμματα .:danceyes:

voreas
25-09-09, 00:48
Και το xmarks είναι πλέον συμβατό με το snow leopard :a023:

esykas
29-09-09, 09:17
Στο Αspell έβαλα το λεξικό που ανέφερε φίλος στα πρώτα ποστ και δουλεύω πλέον κανονικά, αλλά στο system preference και πηγαίνοντας στο Aspell συνεχίζει να βγαίνει το ίδιο μήνυμα............ To use the “Spelling” preferences pane, System Preferences must quit and reopen.......!!!!!!!!! τι πταίει :respect7:

MihalisGR
29-09-09, 09:21
Στράτο απλά είναι στα 32bit και επανεκκινεί και τα system preferences στα 32bit για να τρέξει.

nicos00
06-10-09, 12:44
Τελικά έχω ακόμα προβλήματα με το mouse.. Τώρα κινείται κανονικά, αλλά συνεχώς το κλικ συμπεριφέρεται σαν διπλό κλικ. Είναι πολύ ενοχλητικό, γιατί κάνεις κλικ να επιλέξεις ένα παράθυρο και κάνει minimize, ή κάνεις κλικ να επιλέξεις ένα αρχείο και αυτό κάνει διπλό κλικ και το ανοίγει, και γενικώς όπου και να κάνεις κλικ το mouse κάνει διπλό κλικ. Είδα με μια αναζήτηση οτι έχουν κι άλλοι αυτό το πρόβλημα μετά την αναβάθμιση στο Snow Leopard, αλλά κανείς δεν έχει λύση.. Το έχει αυτό το κόλλημα κανένας άλλος? Γενικώς όσοι έχετε Logitech ποντίκια, λειτουργούν νορμάλ? (Συγκεκριμένα το VX nano έχω, και βλέπω οτι γενικώς παρουσιάζει προβλήματα στο Snow Leopard)

passlog
06-10-09, 16:44
Νίκο έχω το ίδιο ποντίκι με σένα .
Μετά την νέα έκδοση των drivers της Logitech , δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

dali13gr
06-10-09, 16:52
Τελικά έχω ακόμα προβλήματα με το mouse.. Τώρα κινείται κανονικά, αλλά συνεχώς το κλικ συμπεριφέρεται σαν διπλό κλικ. Είναι πολύ ενοχλητικό, γιατί κάνεις κλικ να επιλέξεις ένα παράθυρο και κάνει minimize, ή κάνεις κλικ να επιλέξεις ένα αρχείο και αυτό κάνει διπλό κλικ και το ανοίγει, και γενικώς όπου και να κάνεις κλικ το mouse κάνει διπλό κλικ. Είδα με μια αναζήτηση οτι έχουν κι άλλοι αυτό το πρόβλημα μετά την αναβάθμιση στο Snow Leopard, αλλά κανείς δεν έχει λύση.. Το έχει αυτό το κόλλημα κανένας άλλος? Γενικώς όσοι έχετε Logitech ποντίκια, λειτουργούν νορμάλ? (Συγκεκριμένα το VX nano έχω, και βλέπω οτι γενικώς παρουσιάζει προβλήματα στο Snow Leopard)


Βασικά, το διπλό κλικ μπορεί να μην οφείλεται στο LCC. Μπορεί να έχει χαλάσει το κουμπί. Ένας φίλος με το MX Revolution, επείδή έχει κοντά δάχτυλα και πατάει το κουμπί πιο πίσω από το κανονικό, χάλασε το κουμπί από μέσα και έκανε συνέχεια διπλό κλικ. Δοκίμασέ το και σε άλλο μηχάνημα για να το επιβεβαιώσεις (ή όχι).

nicos00
06-10-09, 17:25
Το έχω δοκιμάσει και σε άλλο laptop, και λειτουργεί κανονικά, γι αυτό με παραξενεύει! Και δοκίμασα επίσης άλλο mouse στο Mac, και λειτουργεί επίσης κανονικά. Και μάλιστα πριν την τελευταία έκδοση του LCC έκανε πολλά προβλήματα, μόλις έβαλα την τελευταία διορθώθηκε η κίνηση και χάλασε το κλικ, οπότε δεν είναι προβλημα του hardware, το mouse μια χαρά είναι απ'ότι φαίνεται. Και επίσης φαίνεται οτι δεν είναι hardware το πρόβλημα γιατί είναι με τις ώρες του. Χθες ας πούμε ήταν μια χαρά, ελάχιστα κολήματα. Σήμερα απο την ώρα που άνοιξα το Mac το πρωί, με είχε τρελάνει! Εδώ και κανα 2ωρο λειτουργεί πάλι κανονικά.. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι φταίει, δεν κάνω κάτι διαφορετικό. Και το πρωί και τώρα, την ίδια χρήση κάνω, internet και itunes.. :confuzed:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:25 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 17:23 ----------

Ελπίζω να μην αναγκαστώ τελικά να το αλλάξω, γιατί είναι το κορυφαίο mouse που είχα ποτέ μου! Και βολικό, με τα κουμπιά που πρέπει, βαριά ροδέλα, καλή ποιότητα και υπέροχο εμφανισιακά. Δεν θέλω να το αποχωριστώ... :(

aineias
08-10-09, 00:56
Καλησπέρα! Έχω περάσει το Snov Leopard και δεν τρέχει το aMSN. Υπάρχει καμιά ελπίδα με κανένα update; Δεν ήθελα να πάω σε λυσεις mercury δεν μου πολυαρέσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

dimpapas
08-10-09, 12:29
Δεν γνωρίζω σχετικά με το aMSN αλλά για MSN μπορείς να δοκιμάσεις το Adium (http://adium.im/) το οποίο σε μένα δουλεύει μια χαρά με Snow. Βεβαία δεν υποστηρίζει ακόμη φωνητική και video κλήση :(

leonbis2000
08-10-09, 17:56
Δεν υπάρχουν και πολλές λύσεις. Δοκιμάζεις ένα από τα γνωστά προγράμματα και όποιο σου αρέσει και τρέχει το κρατάς. Microsoft MSN, aMSN, Adium, Mercury, Skype, iChat. Εγώ χρησιμοποι'ω Adium και για βιντεοκλήσεις Skype.

Volcom
08-10-09, 22:53
Παιδιά καλησπέρα, δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα post αν οχι move it. Το προβλημα μου ειναι το εξης, προχθες εκανα καθαρο install το snow και προσεξα οτι η θερμοκρασια του ειναι περιπου στουσ 60 - 70 βαθμους, αλλα τα ανεμηστηρακια παραμενουν στου 2000, πριν την εγκατασταση η θερμοκρασια το πολυ να εφτανε τουσ 60 και αν καποια φορα τουσ περναγε (συνηθως οταν εκανα αδειασμα του καδου με secure) τοτε τα ακουγεσ να δουλεβουνε στο full... εχει κανεισ προσεξει αν του κανει το ιδιο?

leonbis2000
09-10-09, 01:14
Παιδιά καλησπέρα, δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα post αν οχι move it. Το προβλημα μου ειναι το εξης, προχθες εκανα καθαρο install το snow και προσεξα οτι η θερμοκρασια του ειναι περιπου στουσ 60 - 70 βαθμους, αλλα τα ανεμηστηρακια παραμενουν στου 2000, πριν την εγκατασταση η θερμοκρασια το πολυ να εφτανε τουσ 60 και αν καποια φορα τουσ περναγε (συνηθως οταν εκανα αδειασμα του καδου με secure) τοτε τα ακουγεσ να δουλεβουνε στο full... εχει κανεισ προσεξει αν του κανει το ιδιο?

Όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει προφανώς χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής. Πρόσεξε ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί τους περισσότερους πόρους από τον επεξεργαστή εκείνη την στιγμή (από Activity Monitor) και θα ξέρεις τι φταίει. Τώρα αν θές να στροφάρουν περισσότερο τα ανεμιστήρια μπορείς να βάλεις το Fan Control.

Volcom
09-10-09, 01:25
Ευχαριστω, τελικα κατεβασα το fun control. Απλα προσεξα οτι μετα την αναβαθμιση τα ανεμηστηρακια δεν ανεβαζαν στροφες σε σχεση με την θερμοκρασια. Παλιοτερα οταν εφτανε 60 - 70 τα ακουγα, τορα και 70 που φτανει παραμενουν στις 2000 στροφ.:mad:

leonbis2000
09-10-09, 01:31
Πιθανόν αυτό το έκανε επίτηδες η Apple για να μειώσει τον θόρυβο. Τα Mac έχουν την φήμη των αθόρυβων υπολογιστών και η Apple προτιμά να φλερτάρει λίγο με την θερμοκρασία για να επιβεβαιώσει την φήμη. Εντάξει άλλοι έχουν μάθει από τα Windows με τους 10 βαθμούς πάνω να βγάζουν καντίλες και άλλους δεν τους νοιάζει παρά μόνο αν δεν μπορούν να το ακουμπήσουν! Εγώ προτιμώ να ρυθμίζω μόνος μου τα ανεμιστήρια και την θερμοκρασία.

Aris
10-10-09, 14:01
Καλημέρα. Ύστερα από εγκατάσταση του SL παρουσιάζεται πρόβλημα στο safari. Όταν πάει να κατεβάσει κάτι απλά δεν το κατεβάζει. Υπάρχει καμιά λύση;

leonbis2000
10-10-09, 14:29
Μήπως έχεις ή είχες το Speed Download και το αφαίρεσες? Έχει παρατηρηθεί ότι αυτό το πρόβλημα οφείλεται σ' αυτόν.

Aris
10-10-09, 14:31
Ναι έχω speed download αλλά τον θεωρώ απαραίτητο για κατέβασμα πολλών rapidshare αρχείων (από firefox βέβαια).

leonbis2000
10-10-09, 14:35
Δοκίμασε να τον απεγκαταστήσεις με έναν unistaller όπως AppCleaner και δες αν θα διορθωθεί.
Ρίξε και μια ματία εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2361&page=4) που έχει ξανασυζητηθεί και λύθηκε.

idnik
14-10-09, 12:07
Δεν υπάρχουν και πολλές λύσεις. Δοκιμάζεις ένα από τα γνωστά προγράμματα και όποιο σου αρέσει και τρέχει το κρατάς. Microsoft MSN, aMSN, Adium, Mercury, Skype, iChat. Εγώ χρησιμοποι'ω Adium και για βιντεοκλήσεις Skype.
το microsoft msn εννοείς μάλλον το messenger:mac έτσι;
Τι λέει αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς;
Αποτι ξέρω βιντεοκλήσεις υποστηρίζει μόνο το aMSN;

domal
14-10-09, 12:23
το adium το τελευταιο καιρο μου εχει σπασει τα νευρα σχετικα με το facebook ολο μου ζηταει οτι δηθεν δεν ειμαι εγω και μου λεει να συμπληρωσω ημερομηνια γεννησης κλπ , τα συμπληρωνω και παλι τα ιδια .......( αυτο δεν γινεται συνεχεια , οποτε το πιασει ) με συνδεει στο facebook και με αποσυνδεει συνεχως :a098::a098::a098:

georgetsapalos
14-10-09, 16:09
Το ιδιο προβλημα ακριβως αντιμετωπιζω κι εγω.

domal
14-10-09, 20:17
καλα τι βλακεια ειναι αυτο ?? ξερει κανενας?

aineias
14-10-09, 20:33
Εμένα με πετάει συνέχεια από το chat του facebook μέω iphone αλλά είμαστε εκτός τοπικ :):f045:

leonbis2000
15-10-09, 19:09
το microsoft msn εννοείς μάλλον το messenger:mac έτσι;
Τι λέει αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς;
Αποτι ξέρω βιντεοκλήσεις υποστηρίζει μόνο το aMSN;

Ναι αυτό εννοώ. Για μένα δεν είναι καθόλου εύχρηστο και πολύ πρόχειρο. Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά Adium για chat και Skype για βιντεο κλήσεις.
Βιντεοκλήσεις εκτός από τo aMsn μπορούν να γίνουν και με το Mercury.

sophiemj
23-10-09, 17:16
εχω κατι ψηλα θεματακια με τα γουιν ομως δε κανει μπουτ εκει μετα που κατεβασε το νεο update των snow, δε μου δουλευει το amsn και τελος μου βγαζει που και που ενα μηνυμα κατι για CTLoader κατι σχετικο με τη dock ...κοιταω τωρα να δω ....εκανα repair permissions & disc και απο το dvd και απο μακ περιβαλλον αλλα δε διορθωθηκε, ενω οταν παταω τα 2 alt στο μπουτ μου δειχνει κανονικα το γουιν παρτισιον αρνειται πεισματικα να το δει το bootcamp και να μπουταρει. Μπορω να κανω κατι γιατι βαριεμαι να ξαναβαζω τα γουιν που τα εχω μονο και μονο για 2 games και για το θειο μου που εχει κολλησει στον ΙΕ ?:p

leonbis2000
24-10-09, 00:03
Όσον αφορά το aMsn δεν είναι συμβατό με το Snow.

sophiemj
24-10-09, 10:50
εσβησα το γουιν παρτισιον και παω να τα ξαναβαλω απο την αρχη, αλλα μολις παει να μπουταρει απο το dvd να αρχισει το setup τιποτα κολαει μαυρη οθονη, εχετε καμια ιδεα τι φταιει ?

MihalisGR
24-10-09, 11:07
Σοφία δεν ανοίγεις ένα θεματάκι ξεχωριστό εδώ (http://www.maclife.gr/forum/forumdisplay.php?f=42) για να δούμε το πρόβλημά σου με μεγαλύτερη προσοχή;

LeicaR9
31-10-09, 19:15
Καλησπέρα και από εμένα.Πρώτο πόστ και θέμα ασυμβατότητα...
Καλά πάμε.Λοιπόν το πρόβλημα που εχω είναι το εξής.Μετά την εγκατάσταση δεν μου δουέυει ο συγκερκιμένος εκτυπωτής."UP-DR200".είναι από την sony και ο μοναδικός driver που εχουν δεν παίζει μάλλον.Με το leopard όλα ήταν μια χαρά.Αν ξέρει κανέις κάτι και βοηθήσει...

leonbis2000
31-10-09, 19:53
Έψαξες στο site της Sony για τους τελευταίους drivers? Αν δεν έχει βγάλει κάτι η Sony μάλλον θα πρέπει να περιμένεις.

LeicaR9
31-10-09, 19:57
η sony δεν εχει τίποτα νεο.Οπότε λογικά θα πρέπει να περιμένω,απλά ειπα μπάς και έχει κανέις παρόμοιο πρόβλημα...

leonbis2000
31-10-09, 20:23
Δεν στον αναγνωρίζει ούτε για απλή εκτύπωση ή απλά δεν έχει τις προχωρημένες επιλογές?

LeicaR9
31-10-09, 20:33
Δεν μπορεί να στείλει τίποτα για εκτύπωση.Το μύνημα λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στο softwear..

djarte
31-10-09, 20:34
Δεν μπορεί να στείλει τίποτα για εκτύπωση.Το μύνημα λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στο softwear..

Στην αρχική εγκατάσταση των Snow, είχες επιλέξει να περαστούν όλοι οι drivers?

LeicaR9
31-10-09, 20:38
Δεν εκανα εγκατάσταση σαν update.Το πέρασα ξανά από την αρχή,Το θέμα με τον driver είναι ότι το έχει η sony στην σελίδα της,Από εκεί το κατέβασα ξανά..

manthos21
04-11-09, 01:56
μολις σημερα εγκατεστησα το snow leopard στο macbook μου αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν μου ανοιγει το application dictionary. και μου λεει dictionary quit unxpectedly click reopen...... το εκανα 10 φορες αλλα τιποτα. καμμια ιδεα τι να κανω;

leonbis2000
04-11-09, 02:24
Το application Dictionary είναι προφανώς τρίτο πρόγραμμα και όχι το dictionary του Mac αν κατάλαβα καλά έτσι? Για να κάνει quit σημαίνει ότι δεν τρέχει με Snow Leopard. Ψάξε για τυχόν αναβάθμισή του.

lefterix
06-11-09, 10:22
Καλησπέρα κ από μένα,

ζω με το λατρεμένο μου MBP εδώ και 6-7 μήνες και χτες μόλις ασχολήθηκα πρώτη φορά μαζί του για κάποιο "πρόβλημα". Πριν από 10 ημέρες έκανα το upgrade σε Snow Leopard που έφερα από Αμερική και προχτές έκανα και το software update σε 10.6.1 .
Χτες όμως άρχισαν τα προβλήματα με το wireless. Δεν συνδέεται πάντα στο access point του σπιτιού μου αυτόματα και γενικώς δεν βλέπει πάντα και τα access points των γειτόνων. Όταν συνδεθηκα είχε μεγάλο Packet loss ενώ από το desktop Μου δεν είχα Packet loss προς το internet, οπότε και θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στο wireless.

Σας ρωτώ λοιπόν, να σβήσω/μεταφέρω αλλού τα:
/Library/Preferences/SystemConfiguration/

NetworkInterfaces.plist,
com.apple.network.identification.plist,
preferences.plist

και να κάνω ένα ωραίο restart μήπως και ισιώσει;

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;


Ευχαριστώ και ελπίζω τώρα που βρήκα ένα ωραίο forum για τον κόσμο των Mac nα τα λέμε συχνά(όχι μόνο για προβλήματα)!

:e080:

andreaseto
06-11-09, 10:54
Έχω και εγώ ένα σχετικό πρόβλημα, όταν καμιά φορά αποσυνδέεται χωρίς λόγο από το router του σπιτιού μου κάτι που δεν έκανε ποτέ επί Leopard. Αλλά δε συμβαίνει συχνά και περιμένω και το 10.6.2 που αντιμετωπίζει πολλά θέματα.

igiorgio
06-11-09, 10:58
Λευτέρη, καλώς ήλθες στη παρέα μας :)

Ρίξε ματιά σε αυτόν (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=181#post181) και αυτόν (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=189&postcount=14) τον οδηγό μας, όπου καλύπτονται πιθανώς όλες οι δυσλειτουργίες της ασύρματης σύνδεσης.

Πάντως, για διεκόλυνσή σου, όσο αφορά στη μελλοντική παρουσία σου στο forum μας, ρίξε μια ματιά στο νήμα οδηγίες σε νέα μέλη (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=459), θα βρεις πολλά και χρήσιμα.

lefterix
14-11-09, 17:07
fyi. Ενώ σβήνοντας τα plist αρχεία δεν κατάφερα τίποτα, με την αναβάθμιση σε 10.6.2 το πρόβλημα λύθηκε.

Βέβαια ακόμα έχω το πρόβλημα με το perian που δεν παίζει υπότιτλους. Καμιά ιδέα γι αυτό έχετε;

Ευχαριστώ όλους,
:a062:

grpap
14-11-09, 20:52
Ενα νεο bug στους drivers της καρτας γραφικων εκανε την εμφανιση του.Πιο συγκεκριμενα δεν κραταει τη ρυθμιση φωτεινοτητας ο iMac.
Το παρατηρησα στους δικους iMac και μετα απο μια ερευνα ειδα οτι εχει και πολυς κοσμος το ιδιο προβλημα.Στην δικη μου περιπτωση δεν ειναι τοσο σοβαρο μιας και μετα απο reboot ή νεα εκκινηση η φωτεινοτητα ειναι ελαχιστα χαμηλοτερη απο την ρυθμισμενη.Σε αλλους ομως η οθονη επανερχεται στη μεγιστη φωτεινοτητα.
Περιμενουμε την διορθωση με το καλως να ορισει 10.6.3!

leonbis2000
14-11-09, 23:22
fyi. Ενώ σβήνοντας τα plist αρχεία δεν κατάφερα τίποτα, με την αναβάθμιση σε 10.6.2 το πρόβλημα λύθηκε.

Βέβαια ακόμα έχω το πρόβλημα με το perian που δεν παίζει υπότιτλους. Καμιά ιδέα γι αυτό έχετε;

Ευχαριστώ όλους,
:a062:

Το perian με τους υπότιτλους δεν νομίζω ότι έχει σχέση. Μάλλον με το πρόγραμμα αναπαργωγής. Ποιό χρησιμοποιείς? Τα δύο αρχεία (βίντεο - υπότιτλοι) έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα? Έχεις ρυθμίσει το encoding για τους ελληνικούς στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς?

gkok
15-11-09, 08:55
Εμένα από τότε που έβαλα το 10.6.2 δεν μου δουλεύει καλά το msn.Όταν ξυπνάει από sleep δεν μπορεί να κάνει sing in (γυρνάει πολύ ώρα η μπαλίτσα) και δεν κλείνει το πρόγραμμα μόλις κάνεις Quit.Kλείνει μόνο με force quit.
Το κάνει και σε άλλον αυτό;

leonbis2000
15-11-09, 11:36
Εμένα από τότε που έβαλα το 10.6.2 δεν μου δουλεύει καλά το msn.Όταν ξυπνάει από sleep δεν μπορεί να κάνει sing in (γυρνάει πολύ ώρα η μπαλίτσα) και δεν κλείνει το πρόγραμμα μόλις κάνεις Quit.Kλείνει μόνο με force quit.
Το κάνει και σε άλλον αυτό;

Αν αναφέρεσαι στο Microsoft msn δεν το χρησιμοποιώ. Το Adium που έχω είναι μια χαρά όμως και συνδέεται.

stayros
27-11-09, 04:56
Λοιπον, μετα τον imac που εχει αναβαθμιστει εδω και καιρο εχθες ηρθε και η σειρα του macbook. Mετα την αναβαθμιση ομως δυστηχως εχω ενα προβληματακι που σχετιζετε με το touchpad.
Σταματησε να μου λειτουργει το δεξι κλικ με τα δυο δαχτυλα. Ετσι πρεπει να πιεζω το pad στην κατω δεξια γωνια. Στα prefference παντως ειναι ολα τσεκαρισμενα σωστα.

leonbis2000
27-11-09, 23:38
Δοκίμασες να τα αποεπιλέξεις και να τα ξαναεπιλέξεις?

dimpapas
27-11-09, 23:47
Το είχε παρουσιάσει και σε μένα και με ένα απλό reboot έστρωσε, αυτά όλα όμως στην 10.6.1 διότι με την 10.6.2 δεν το ξανασυνάντησα.

stayros
27-11-09, 23:52
Δοκίμασες να τα αποεπιλέξεις και να τα ξαναεπιλέξεις?
Eισαι θεος..

leonbis2000
27-11-09, 23:58
Ε όχι και θεός..Ημίθεος...:hysterical::hysterical: