PDA

Επιστροφή στο Forum : <<ΑΠΟΡΙΕΣ SNOW LEOPARD>>


Σελίδες : [1] 2

Σπύρος Π.
31-08-09, 19:00
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί υπάρχουν διάφορα θέματα εμβόλιμα με απορίες και θα χάσουμε την μπάλα...

Τουλάχιστον εδώ θα είναι μαζεμένα όλα και θα έχουμε μία συνολική εικόνα, αφού δεν μπαίνουν η ερωτήσεις στα διάφορα θέματα που έχουμε...

domal
31-08-09, 19:51
Παιδια μολις εβαλα το snow και ειναι απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!
Μια βασικη απορια , πως μεταφερουμε (αλλαζουμε θεση !!) τα εικονιδια στο dock ************ δεν γινεται πλεον με τον κλασικο τροπο μαλλον γιατι με το που το πατας παρατεταμενα κανει expose

evripidis
31-08-09, 19:52
Απλά drag & drop. Δεν χρειάζεται παρατεταμένα

thegeorge
31-08-09, 20:03
Επιτέλους. Σωστή κίνηση ρε Σπύρο :a020:

dream21
31-08-09, 20:15
ενημερωτικα για αυτους που μπορει να μην το ξερουν,μετα την εγκατασταση της 10.6 ετσι και πατε να αδειασετε τον καδο ανακυκλωσης σας πεταει μηνυμα empty thrash securely και για 1 αρχειο που μπορει να ειναι 500mb να σας κανει να αδειασει 20 λεπτα και βαλε.αυτο αλλαζει πηγαινοντας στα preference του finder -advanced -και ξετικαρουμε την επιλογη empty thrash securely.

vayero79
31-08-09, 20:28
Παιδια μολις εβαλα το snow και ειναι απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!
Μια βασικη απορια , πως μεταφερουμε (αλλαζουμε θεση !!) τα εικονιδια στο dock ************ δεν γινεται πλεον με τον κλασικο τροπο μαλλον γιατι με το που το πατας παρατεταμενα κανει expose

Καλορίζικα και καλοδούλευτα!!! Sorry αν βγαίνω offtopic, από που τα πήρες;

spg100
31-08-09, 20:45
Τελικά το γύρισα σε full 64bit μιας και για την ώρα όλα δουλεύουν προγράμματα και περιφερειακά

Χρήσιμο αυτό εδώ για μας τους αδαείς

http://www.ahatfullofsky.comuv.com/English/Programs/SMS/SMS.html

Μετά την αλλαγή φορτώνει πάντα με τον 64bit Kernel και με 3+2 κατά την διάρκεια του boot μπορείς να μπεις με τον 32bit

cc. Έχω MacbookPro με Intel Core 2 Duo στα 2.53

nikoss
31-08-09, 20:50
Τελικά το γύρισα σε full 64bit μιας και για την ώρα όλα δουλεύουν προγράμματα και περιφερειακά

Χρήσιμο αυτό εδώ για μας τους αδαείς

http://www.ahatfullofsky.comuv.com/English/Programs/SMS/SMS.html

Μετά την αλλαγή φορτώνει πάντα με τον 64bit Kernel και με 3+2 κατά την διάρκεια του boot μπορείς να μπεις με τον 32bit

cc. Έχω MacbookPro με Intel Core 2 Duo στα 2.53

δλδ πως το γυρίζεις σε μόνιμα 64bit.
όταν κάνουμε εγκατάσταση το 10.6 δεν είναι 64bit?

spg100
31-08-09, 21:02
δλδ πως το γυρίζεις σε μόνιμα 64bit.
όταν κάνουμε εγκατάσταση το 10.6 δεν είναι 64bit?

Όχι δεν είναι !!!
Τρέχει με τον 32bit kernel ο οποίος μέσω ενός interface τρέχει και τις 64bit εφαρμογές.

Μπορείς φυσικά να φορτώσεις τον 64bit kernel πατώντας 6+4.

Εναλλακτικά πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές μέσω terminal εάν θες το default mode να είναι τα καθαρά 64bit.

H apple to έκανε αυτό για λόγους συμβατότητάς γιατί δεν είναι όλα τα mac με 64bit επεξεργαστές.

Για όσους δεν τα παν καλά με το να παίζουν με τον terminal το πρόγραμμα αυτό κάνει την δουλεία και σου λέει και το mac σου μπορεί να τρέχει στα 64bit.

domal
31-08-09, 21:16
φιλος μου απο το eshop

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:14 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:05 ----------

Τελικά το γύρισα σε full 64bit μιας και για την ώρα όλα δουλεύουν προγράμματα και περιφερειακά

Χρήσιμο αυτό εδώ για μας τους αδαείς

http://www.ahatfullofsky.comuv.com/English/Programs/SMS/SMS.html

Μετά την αλλαγή φορτώνει πάντα με τον 64bit Kernel και με 3+2 κατά την διάρκεια του boot μπορείς να μπεις με τον 32bit

cc. Έχω MacbookPro με Intel Core 2 Duo στα 2.53

ΜΕΓΑΛΕ ΤΡΟΜΕΡΟΣΣΣΣΣΣΣΣ υπαρχει πραγματι διαφορα στην ταχυτητα !!!!!!:a038-1:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:14 ----------

Απλά drag & drop. Δεν χρειάζεται παρατεταμένα
μπραβο ρε φιλε !!!!! και το blog σου τρομερο, λυση με το apptrap βρεθηκε ???

leonbis2000
31-08-09, 21:26
Παιδιά εδώ (http://www.maclife.com/article/feature/100_snow_leopard_tips_tricks_and_features) μπορείτε να δείτε τα 100 νέα χαρακτηριστικά, tips & tricks του χιονάτου στην εκτενής παρουσίασή τους στο ξένο Maclife!

evripidis
31-08-09, 21:31
Όχι δεν είναι !!!
Τρέχει με τον 32bit kernel ο οποίος μέσω ενός interface τρέχει και τις 64bit εφαρμογές.

Μπορείς φυσικά να φορτώσεις τον 64bit kernel πατώντας 6+4.


Να ρωτήσω τότε κάτι; Δεν γνωρίζω πολλά στο συγκεκριμένο για να μπορώ να το αμφισβητήσω, αλλά πρόσεξα κάτι.

Γιατι τότε όταν πατάω σε κάποια εφαρμογή του system preferences με γράφει πως πρέπει να γίνει restart για να τρέξει, και μόλις ξαναγίνει το restart του system preferences, τότε γράφει επάνω στο παράθυρο 32bit ;
Αν κατάλαβα καλά του λέω να τρέξει κάτι σε 64 ενώ δεν είναι συμβατό και με το restart αυτό αλλάζει μόνο του σε 32 για να τρέξει.

Κάποια επεξήγηση;

leonbis2000
31-08-09, 21:38
Από βιασύνη σε λάθος κατηγορία το μύνημα. Ας σβηστεί το ποστάρω στην σωστή.

spg100
31-08-09, 21:42
Να ρωτήσω τότε κάτι; Δεν γνωρίζω πολλά στο συγκεκριμένο για να μπορώ να το αμφισβητήσω, αλλά πρόσεξα κάτι.

Γιατι τότε όταν πατάω σε κάποια εφαρμογή του system preferences με γράφει πως πρέπει να γίνει restart για να τρέξει, και μόλις ξαναγίνει το restart του system preferences, τότε γράφει επάνω στο παράθυρο 32bit ;
Αν κατάλαβα καλά του λέω να τρέξει κάτι σε 64 ενώ δεν είναι συμβατό και με το restart αυτό αλλάζει μόνο του σε 32 για να τρέξει.

Κάποια επεξήγηση;

Μάλλον έχει να κάνει με το interface που έχει ο 32bit kernel για να τρέχουν οι 64bit εφαρμογές αλλά και αυτό που λέω είναι εικασία.

Μιχάλης Σ.
31-08-09, 23:33
Να ρωτήσω τότε κάτι; Δεν γνωρίζω πολλά στο συγκεκριμένο για να μπορώ να το αμφισβητήσω, αλλά πρόσεξα κάτι.

Γιατι τότε όταν πατάω σε κάποια εφαρμογή του system preferences με γράφει πως πρέπει να γίνει restart για να τρέξει, και μόλις ξαναγίνει το restart του system preferences, τότε γράφει επάνω στο παράθυρο 32bit ;
Αν κατάλαβα καλά του λέω να τρέξει κάτι σε 64 ενώ δεν είναι συμβατό και με το restart αυτό αλλάζει μόνο του σε 32 για να τρέξει.

Κάποια επεξήγηση;

Σωστά κατάλαβες.

evripidis
01-09-09, 02:30
Εάν σωστά κατάλαβα, τότε προς τι το παραπάνω app ; Εάν είναι έτσι τρέχω με την εκκίνηση μου σε 64 και όταν κάτι βρεθεί που δεν το τρέχε, το γυρνάει σε 32.

Σπύρος Π.
01-09-09, 02:38
Και συγνώμη, αυτή η δουλειά θα γίνεται συνέχεια???

Τότε μήπως ακόμα δεν πρέπει όσοι το έχουν να μην τρέχουν σε 64 ??

Το βρίσκω λίγο κουραστικό, εκτός αν δεν χρησιμοποιείς αυτές που τρέχουν σε 32..:47:

Αυτό στο μέλλον θα εξαλειφθεί φαντάζομαι...

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 10:03
Ρε παιδιά, δεν έχει νόημα να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit γιατί δεν κερδίζετε κάτι ουσιαστικό. Το μεγαλύτερο plus σε πυρήνα στα 64-bit είναι η αύξηση της θεωρητικής μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί το λειτουργικό, που μπορεί να φτάσει τα 16 δισ. GB μνήμης. Πρός το παρόν δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit. Αυτό που έχει σημασία είναι οι 64άμπιτες εφαρμογές, από εκεί έρχεται η αύξηση των επιδόσεων.

Carpe_Diem_Rj
01-09-09, 10:31
Για να το κανω εγκατασταση πρεπει να εχω μαζι μου και το dvd του leopard η μπορω να κανω απλη καθαρη εγκατασταση απο dvd των 29 ε ?

thegeorge
01-09-09, 10:36
Μπορεις να κάνεις εγκατάσταση -καθαρή- απο το DVD των 29 ευρω!:a068:

Carpe_Diem_Rj
01-09-09, 11:15
Κατι αλλο στις επιλογες στο τι να εγκαταστησει τι πρεπει να επιλεξω (ροσετα,κτλπ)
Τι χρειαζεται το καθενα?

evripidis
01-09-09, 11:20
Μπορεις να κάνεις εγκατάσταση -καθαρή- απο το DVD των 29 ευρω!:a068:
Γιατί έχω την υποψία πως αυτό δεν γίνεται; Διότι το clean install δεν υπάρχει στο 10.6 και πρέπει να σβήσεις τον δίσκο μέσα από το disc utility. Έπειτα όταν θα κάνεις install σαν update δεν θα ζητήσει πρώτα leopard; Είναι εξακριβωμένο αυτό;

Carpe_Diem_Rj
01-09-09, 11:21
Ναι πως μπορω να κανω το clean install? Οταν εβαλα το δισκακι εβγαλε τι θελω να εγκαταστησω και οταν προχωρησα αρχισε την εγκατασταση δεν με ρωτησε αν θελω clean η κατι αλλο....ποια ειναι η διαδικασια?

evripidis
01-09-09, 11:26
Ρε παιδιά, δεν έχει νόημα να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit γιατί δεν κερδίζετε κάτι ουσιαστικό. Το μεγαλύτερο plus σε πυρήνα στα 64-bit είναι η αύξηση της θεωρητικής μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί το λειτουργικό, που μπορεί να φτάσει τα 16 δισ. GB μνήμης. Πρός το παρόν δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit. Αυτό που έχει σημασία είναι οι 64άμπιτες εφαρμογές, από εκεί έρχεται η αύξηση των επιδόσεων.

Πιο πολύ μπερδεύτηκα με αυτό...:confuzed:

- Τελικά με την εκκίνηση τρέχει σε 32 ή 64 από μόνο του;
Εαν 64, τότε η εφαρμογή πιο πάνω είναι "άσκοπη".

- Εαν τρέχει σε 32, τότε γιατι συμβαίνει αυτό στο system preferences;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:26 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 11:23 ----------

Ναι πως μπορω να κανω το clean install? Οταν εβαλα το δισκακι εβγαλε τι θελω να εγκαταστησω και οταν προχωρησα αρχισε την εγκατασταση δεν με ρωτησε αν θελω clean η κατι αλλο....ποια ειναι η διαδικασια?

Στο 10.6 υπάρχει μόνο το απλό ιnstall (update) σαν επιλογή στον installer .

Όταν θα bootαρεις, θα πας επάνω στο Disc utility και θα κάνεις erase τον δίσκο. Μόλις τελειώσει αυτό, θα κάνεις quit το disc utility και θα αρχίσεις την εγκατάσταση. Όμως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω πως με το upgrade dvd μπορείς να το κάνεις.

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 11:26
Γιατί έχω την υποψία πως αυτό δεν γίνεται; Διότι το clean install δεν υπάρχει στο 10.6 και πρέπει να σβήσεις τον δίσκο μέσα από το disc utility. Έπειτα όταν θα κάνεις install σαν update δεν θα ζητήσει πρώτα leopard; Είναι εξακριβωμένο αυτό;

Δεν υπάρχει έκδοση update. Ολες οι εκδόσεις οι ίδιες είναι. Και ναί το clean install γίνεται απευθείας με εκκίνηση από το δισκάκι, διαγραφή του δίσκου μέσω Disk utility και εγκατάσταση. Από την στιγμή που το DVD μπουτάρει και δεν χρειάζεται να ξεκινήσει από Leopard, δεν υπάρχει θέμα update.

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 11:32
Πιο πολύ μπερδεύτηκα με αυτό...:confuzed:

- Τελικά με την εκκίνηση τρέχει σε 32 ή 64 από μόνο του;
Εαν 64, τότε η εφαρμογή πιο πάνω είναι "άσκοπη".

- Εαν τρέχει σε 32, τότε γιατι συμβαίνει αυτό στο system preferences;

Με την εκκίνηση μπουτάρει by default στα 32. Δεν κατάλαβα για ποιά εφαρμογή μιλάς.

Τα System Preferences τρέχουν στα 64 bit. Δές το screenshot. Οπότε όταν προσπαθείς να τρέξεις μια ρύθμιση όπως πχ. το NTFS for mac που παίζει στα 32, επανεκκινεί στα 32.

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1202&stc=1&d=1251793912

evripidis
01-09-09, 11:36
Εννοώ αυτό που γράφτηκε στο post #7.

thegeorge
01-09-09, 11:37
Με πρόλαβε ο Μιχάλης...disc utility erase τον δίσκο όπως λέει ο Ευρυπίδης και εγκατάσταση το Snow. Η εκδοση είναι μία!

Carpe_Diem_Rj
01-09-09, 11:38
Για να μπουταρει απο το δισκακι τι παταμε για απο μονο του δεν μπαινει στο δικο.

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 11:47
Εννοώ αυτό που γράφτηκε στο post #7.

Ευριπίδη απ' οτι βλέπω το εν λόγω utility εκτός από το να σου παρέχει πληροφορίες για τις δυνατότητες του εκάστοτε Mac σε σχέση με τα 64bit, αναλαμβάνει να τρέξει τις κατάλληλες εντολές στο terminal ώστε ο kernel να μπουτάρει μόνιμα στα 64. Το utility είναι άσχετο με την λειτουργία των system preferences. Αυτό που συμβαίνει στα preferences θα συμβαίνει είτε τρέχεις τον πυρήνα στα 32 είτε στα 64.

doctor_zoo
01-09-09, 12:55
Sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος. Ερώτηση: αν γυρίσεις σε 64bit, μπορείς να τρέχεις τα XP 32bit μέσω Bootcamp, ή θέλεις 64άρια

Δημοσθένης Κωσταράς
01-09-09, 17:54
Σκοπευω να εγκαταστησω τα SL στο MBAir οπου εχω και 15 GB του δισκου για τα Windows απο τα 80 του δισκου συνολικα.Θελω να διατηρησω τα Windows .α)Ποιο ειναι το ελαχιστο του χωρου του δισκου που μπορω να δωσω στα Windows; β) Τι πρεπει να προσεξω κατα τη νεα εγκατασταση αφου εχω δισκο μοιρασμενο; γ) Στην περιπτωση μου ποια απο τις δυο προσφερομενες επιλογες εγκαταστασης ειναι προτιμοτερη; δ) Μπορω να διατηρησω το ελληνικο μενου , απο Rainbow, ή οχι;

leonbis2000
01-09-09, 17:58
Δημοσθένη βάζεις το δισκάκι και κάνεις install (δηλ. update). Όλα θα τα βρείς όπως ήταν πρίν, τα partition δεν επηρεάζονται. Το ελληνικό μενού όμως δεν ξέρω αν παραμένει και γνώμη μου αν δεν διατηρηθεί μην το βάλεις πάλι.

Δημοσθένης Κωσταράς
01-09-09, 19:01
Σε ευχαριστω πολυ Λεωνίδα . Ομως θελω τα Ελληνικα διοτι και τα εχω συνηθισει και το κυριοτερο δεν ξερω αγγλικα.

domal
01-09-09, 19:02
ναι φιλε μου, βγαλε το ελληνικο δημιουργει παρα πολλα προβληματα ,αλλωστε τα αγγλικα του ειναι απλα !!!! (και η ελληνικη μεταφραση περιεργη) ποτε δεν μπορεσα να εχω υπολογιστη με ελληνικα

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 19:03
Σε ευχαριστω πολυ Λεωνίδα . Ομως θελω τα Ελληνικα διοτι και τα εχω συνηθισει και το κυριοτερο δεν ξερω αγγλικα.

Δημοσθένη, όταν λές Ελληνικά εννοείς το GRUpdate της Rainbow;

cebit
01-09-09, 21:21
Για να μπουταρει απο το δισκακι τι παταμε για απο μονο του δεν μπαινει στο δικο.

Κράτα πατημένο το πλήκτρο C κατά την εκκίνηση του Mac. Έτσι το αναγκάζεις να μπουτάρει από το DVD.

Εναλλακτικά κράτα πατημένο το Option Key. Θα σου βγάλει όλες τις διαθέσιμες θέσεις εκκίνησης (σκληρούς, οπτικά μέσα, ...). Οπότε επιλέγεις το DVD.

NonBorn
01-09-09, 21:41
Ρε παιδιά, δεν έχει νόημα να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit γιατί δεν κερδίζετε κάτι ουσιαστικό. Το μεγαλύτερο plus σε πυρήνα στα 64-bit είναι η αύξηση της θεωρητικής μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί το λειτουργικό, που μπορεί να φτάσει τα 16 δισ. GB μνήμης. Πρός το παρόν δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε τον πυρήνα στα 64-bit. Αυτό που έχει σημασία είναι οι 64άμπιτες εφαρμογές, από εκεί έρχεται η αύξηση των επιδόσεων.

Εντάξει σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο αλλά αν μπορείς να τρέξεις 64bit και δεν έχεις πρόβλημα με εφαρμογές και συσκευές κυρίως τότε τρέξε 64bit. Μπορείς να βρεις μια ανάλυση για το συγκεκριμένο θέμα εδώ: http://arstechnica.com/apple/reviews/2009/08/mac-os-x-10-6.ars

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... Έχω ένα mac mini 2009 και δυστυχώς έχει πάνω ακόμη 1GB RAM. Βάζοντάς του SL μάλλον πάει πιο αργά από πριν... Λέτε να φταίει η μνήμη ή το ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση αλλά το πέρασα πάνω από το leopard? Έχει κανείς εμπειρία με mac mini και SL?

Το σίγουρο είναι ότι θα πάρω 4gb να του βάλω πολύ σύντομα απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται...


EDIT: Δεν ξέρω που να το βάλω οπότε το γράφω εγώ...

Το SL δίνει την δυνατότητα εκτός από την ώρα στην menu bar να έχουμε και την ημερομηνία και την μέρα και μάλιστα στα ελληνικά... Date & Time -> Clock -> Date Options: Show the day of the week , Show date . Για να ρυθμίσετε τα ελληνικά πηγαίντε στο Language & Text -> Formats -> Επιλέξτε Region Greece (Greek)

Eπίσης δεν ξέρω αν υπήρχε και στο Leopard αλλά κάνοντας click στο εικονίδιο του ήχου στο menu bar κρατώντας πατημένο το alt μπορείς να επιλέξεις κατευθείαν input, output device...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:41 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:27 ----------

Ήθελα να βάλω και φωτογραφίες αλλά δε μαφήνει να κάνω edit οπότε την βάζω εδώ:

http://img379.imageshack.us/img379/3086/screenshot20090901at934.png

Δημοσθένης Κωσταράς
01-09-09, 22:54
Μιχαλη, ναι εννοω ακριβως αυτο GRUpdate της Rainbow.

spg100
01-09-09, 23:10
Μερικοί ακόμα λόγοι να έχεις τον kernel στα 64bit

http://macperformanceguide.com/SnowLeopard-Performance.html

thegeorge
01-09-09, 23:13
Φίλε Δημοσθένη, είναι θέμα επιλογής σου καθαρα!
1ον Ξερεις λιγα βασικα αγγλικα? Τοτε κρατα την αγγλικη γλώσσα, δεν θα δυσκολευτείς καθόλου.
2ον Δεν ξέρεις καθόλου? Μα καθόλου αγγλικα? Τίποτα? Ούτε έχεις ακούσει ποτέ? ( Για τέτοιο επίπεδο μιλάμε) Τότε βάλε το GR UPDATE!

Μιχάλης Σ.
01-09-09, 23:20
Δημοσθένη το πιθανότερο είναι το GRUpdate να σου δημιουργήσει πρόβλημα αφού απευθύνεται μόνο στο Leopard κι όχι στο Snow. Δεν μπορώ να ξέρω τι είδους προβλήματα θ' αντιμετωπίσεις, αλλά προσωπικά πάντα συνιστώ μακρυά από το GRUpdate, ένα λογισμικό που δεν αναβαθμίζεται μαζί με το λειτουργικό, ώς πηγή πολλαπλών προβλημάτων. Υποθέτω πως κυκλοφορήσει αναβαθμισμένη έκδοση του GRUpdate, για το Snow αν εν τω μεταξύ δεν αλλάξει κάτι.

Δημοσθένης Κωσταράς
01-09-09, 23:53
Ευχαριστω παρα πολυ ολους σας που με βοηθησατε ! Τερμα τα GRUpdate ,γιατι ειναι αληθεια πως δεν προκειται για κατι που με εχει βοηθησει και τοσο πολυ.

evripidis
02-09-09, 00:44
Το SL δίνει την δυνατότητα εκτός από την ώρα στην menu bar να έχουμε και την ημερομηνία και την μέρα και μάλιστα στα ελληνικά...

Και πριν γινόταν αυτό, απλά τώρα γίνεται απλά με ένα check. Απλά για την ιστορία το αναφέρω :a055:

idnik
02-09-09, 19:00
για καθαρή εγκατάσταση θέλω να κρατήσω κανονικά την οργάνωση των φωτογραφιών που υπάρχουν στο iPhoto. και όχι μόνο... Θέλω και τα faces και places
Αποτι ξέρω κρατάμε μόνο απο το pictures--> το iPhoto library και είμαστε οκ με όλα;

teriparatide
03-09-09, 23:53
παιδια ειμαι σχετικα καινουργιος (και απολυτα ενθουσιασμενος και ευχαριστημενος στον κοσμο των Mac. θελω να ρωτησω το εξης: εχω το macbook pro uni. ειναι 32 η 64 bit ο processor? μπορω να περασω Snow Leopard 64 bit?

ευχαριστω!

panosz
04-09-09, 10:09
Ερωτηση και απο μενα!! εκανα θπδατε απο LEOPARD se SN και στα θτιλιτιε μου εχει εμφανισει το raid tool το οποιο δεν ανοιγει και επισης παλι ενα raid tool με την ονομασια "p" που παλι δεν ανοιγει!!! τι ειναι αυτο???

Μιχάλης Σ.
04-09-09, 10:16
παιδια ειμαι σχετικα καινουργιος (και απολυτα ενθουσιασμενος και ευχαριστημενος στον κοσμο των Mac. θελω να ρωτησω το εξης: εχω το macbook pro uni. ειναι 32 η 64 bit ο processor? μπορω να περασω Snow Leopard 64 bit?

ευχαριστω!

Είναι 64-bit. Μπορείς να τρέξεις το Snow στα 64 αν και δεν θα έχεις κάποιο όφελος.

spg100
04-09-09, 11:05
Είναι 64-bit. Μπορείς να τρέξεις το Snow στα 64 αν και δεν θα έχεις κάποιο όφελος.

Δεν θα το έλεγα. Οι 64bit εφαρμογές πάνε σαφώς καλύτερα. Αλλά και τα διάφορα benchmark δείχνουν σημαντική βελτίωση των εφαρμογών (Τουλάχιστων όσο αφορά την φωτογραφία) σε σχέσει με τα 32bit.

Μιχάλης Σ.
04-09-09, 11:31
Δεν θα το έλεγα. Οι 64bit εφαρμογές πάνε σαφώς καλύτερα. Αλλά και τα διάφορα benchmark δείχνουν σημαντική βελτίωση των εφαρμογών (Τουλάχιστων όσο αφορά την φωτογραφία) σε σχέσει με τα 32bit.

Οι εφαρμογές στο Snow τρέχουν στα 64-bit όπως και να έχει και φυσικά δεν αναφέρομαι σε αυτές. Αναφέρομαι στον πυρήνα(kernel) και φαντάζομαι πως η ερώτηση του φίλου μας αυτό εννοεί.

spg100
04-09-09, 11:48
Οι εφαρμογές στο Snow τρέχουν στα 64-bit όπως και να έχει και φυσικά δεν αναφέρομαι σε αυτές. Αναφέρομαι στον πυρήνα(kernel) και φαντάζομαι πως η ερώτηση του φίλου μας αυτό εννοεί.

Και εγώ στον Kernel αναφέρομαι. Τα benchmark σε εφαρμογές σχετικές με την φωτογραφία δείχνουν ότι είχαν αύξηση της ταχύτητας με τον 64bit kernel εναντι του 32bit kernel στον Snowleopard.

Υπάρχει σε προήγουμενο Post και το link με τα τεστ.

Μιχάλης Σ.
04-09-09, 12:05
Μου παραθέτεις το σχετικό λίνκ σε παρακαλώ... γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικώς.

Edit: ΟΚ το βρήκα. Αυτό παίρνει αρκετή κουβέντα και πρός το παρών τα τέστ περιορίζονται σε συγκεκριμένες εφαρμογές και σε επεξεργαστή Nehalem τετραπύρηνο με 12GB μνήμης RAM. Οι διαφορές θα είναι σημαντικά μικρότερες σε ένα MacBook Pro άρα για μένα παραμένει η αρχική μου τοποθέτηση ότι δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό όφελος.

spg100
04-09-09, 14:30
Οι διαφορές ποσοστό % θα είναι ίδιες. Ο τελικός χρήστης θα νιώσει την ίδια διαφορά είτε είναι με mac mini είτε με Mac Pro μιλάω πάντα για ποσοστά απόδοσης και όχι απόλυτα νούμερα σε κλίμακα χρόνου.

Π.Χ εαν η απόδοση του x προγράμματος είναι 5% καλύτερη με την χρήση kernel 64bit έναντι το 32bit kernel σε Mac Pro να περιμένεις έαν όχι την ίδια αλλά σε αυτά τα επίπεδα βελτίωση σε ένα Macbook Pro ή iMAC.

Απλά γιατί η μόνη μεταβλήτη που αλλάξαμε είναι ο kernel

Μιχάλης Σ.
04-09-09, 16:57
Θα ήθελα να μου αναπτύξεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου και σε ποιά στοιχεία στηρίζεις το γεγονός ότι τα ποσοστά αναλογικά θα είναι τα ίδια ασχέτως hardware setup έστω κι αν το συγκεκριμένο benchmark έχει δίκιο. Εκτός κι αν το συζητάμε θεωρητικά. Γιατί εμένα πρός το παρών όλο αυτό μου ακούγεται πολύ γενικό.

Δεν το λέω για να αμφισβητήσω την δική σου λογική, απλά αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό το συγκεκριμένο benchmark (http://macperformanceguide.com/SnowLeopard-Performance.html) που στηρίζεις υποθέτω την άποψή σου.

Μιχάλης Σ.
04-09-09, 17:26
Κι επειδή εμένα μου αρέσει πάντα να έχω συγκεκριμένα στοιχεία προκειμένου να σχηματίσω άποψη, θα παραθέσω τις δύο μετρήσεις που μόλις έκανα με το Xbench. To πρώτο screenshot είναι στα 32-bit και το δεύτερο στα 64-bit.

Oι μετρήσεις έγιναν σε οκταπύρηνο Mac Pro στα 2,8GHz και 6GB μνήμης RAM.

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1231&stc=1&d=1252074101 http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1232&stc=1&d=1252074101

Οι διαφορές που βλέπω εγώ από τα παραπάνω benchmarks είναι πολύ μικρές για να δικαιολογήσουν σημαντικές διαφορές. Ειδικά σε εφαρμογές που τρέχουν ακόμη στα 32-bit. Προσωπικά κάτι δεν μου κάθεται καλά.

grpap
04-09-09, 17:35
Κανουν πουλακια τα ματια μου η βλεπω οτι στα 32μπιτ ειναι λιγο πιο καλο στα γραφικα;

spg100
04-09-09, 18:44
Θα ήθελα να μου αναπτύξεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου και σε ποιά στοιχεία στηρίζεις το γεγονός ότι τα ποσοστά αναλογικά θα είναι τα ίδια ασχέτως hardware setup έστω κι αν το συγκεκριμένο benchmark έχει δίκιο. Εκτός κι αν το συζητάμε θεωρητικά. Γιατί εμένα πρός το παρών όλο αυτό μου ακούγεται πολύ γενικό.

Δεν το λέω για να αμφισβητήσω την δική σου λογική, απλά αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό το συγκεκριμένο benchmark (http://macperformanceguide.com/SnowLeopard-Performance.html) που στηρίζεις υποθέτω την άποψή σου.

Σίγουρα το συζητάμε θεωρητικά γιατί ο μόνος τρόπος να αποδειχθεί είναι να δούμε τα ίδια τεστ σε διαφορετικά μηχανήματα και δούμε εάν το ποσοστιαίο κέρδος είναι το ίδιο.

Όσο αφορά το hardware setup εδώ τα πράγματα είναι στάνταρτ για το τι έχουμε. Έξαλλου δεν αλλάξαμε το setup το software αλλάξαμε.

Νομίζω εάν δεν έχεις θέμα συμβατότητας των εφαρμογών σου δεν βλέπω λόγο γιατί να έχεις τα 64bit ακόμα και εάν έχεις κέρδος έστω και 1%.

Προσωπικά είμαι εδώ και 6 ημέρες με τον 64bit kernel χωρίς κανένα πρόβλημα για την ώρα.

Σπύρος Π.
05-09-09, 01:12
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... Έχω ένα mac mini 2009 και δυστυχώς έχει πάνω ακόμη 1GB RAM. Βάζοντάς του SL μάλλον πάει πιο αργά από πριν... Λέτε να φταίει η μνήμη ή το ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση αλλά το πέρασα πάνω από το leopard? Έχει κανείς εμπειρία με mac mini και SL?

Το σίγουρο είναι ότι θα πάρω 4gb να του βάλω πολύ σύντομα απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται...


Εγώ είχα ξεχάσει το σκονισμένο:banplease:Macmini στο γραφείο του σπιτιού και λέω να τα βάλω αλλά αν σέρνεται όπως λες δεν θα το έκανα..

Τα έχει βάλει άλλος να μας πει πως συμπεριφέρεται...

Χαρακτηριστικά:

Model Name: Mac mini
Model Identifier: Macmini2,1
Processor Name: Intel Core 2 Duo
Processor Speed: 2 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 4 MB
Memory: 2 GB
Bus Speed: 667 MHz
SMC Version: 1.19f0

papakon
05-09-09, 02:33
επηδη εχω κανει και τα δυο σας λεω οτι μπορουμε να κανουμε εγκατασταση πανω στο ιδη υπαρχων λειτουργικο,σαν αναβαθμηση του leopard σε show leopard,ητε να βαλουμε το dvd του show leopard των 29 και να διαγραψουμε το παλιο λειτουργικο και να εγκαταστησουμε μονο το show,και στην συνεχια να βαλουμε οτι προγραμματα εχουμε

phaethon
05-09-09, 12:03
Καλημερα!Ειμαι καινουργιος στην παρεα&συγχαρητηρια για το site καθως&για το συγκεκριμενο θεμα.Εδω&κατι μερες ειμαι ευτυχης,θα ελεγα κατοχος ενος macbook pro 17".Εστειλα μεσω site τη φορμα σχετικα με το update λογισμικου snow(ακομα δεν το εχω παραλαβει).Εχω μια απορια σχετικα με αυτο&θα ηθελα τη βοηθεια σας.Διαβασα στοapple inside οτι μετα τη τοποθετηση του δισκου στο s.drive για την εγκατασταση του ,μετα απο αυτο δεν λειτουργει η τελος παντων σε καποιους παρουσιαστηκε προβλημα μη λειτουργιας τοy drive.Ισχυει οντως αυτο&αν ναι οταν το παραλαβω να προχωρησω στο update??Ευχαριστω πολυ!

domal
05-09-09, 12:22
επηδη εχω κανει και τα δυο σας λεω οτι μπορουμε να κανουμε εγκατασταση πανω στο ιδη υπαρχων λειτουργικο,σαν αναβαθμηση του leopard σε show leopard,ητε να βαλουμε το dvd του show leopard των 29 και να διαγραψουμε το παλιο λειτουργικο και να εγκαταστησουμε μονο το show,και στην συνεχια να βαλουμε οτι προγραμματα εχουμε
και εγω ετσι το εκανα , εβαλα το dvd με το snow leopard και εκανα restart με πατημενο το c για να ξεκινησει κατευθειαν απο το dvd , πηγα utilities εκανα format τον δισκο και εγκατεστησα τα προγραμματα που ηθελα μετα
ηθελα καθαρη εγκατασταση (εχω τρελα εγω ......) μια χαρα ομως

phaethon
06-09-09, 22:44
Καλησπερα!Ξερει κανεις αν ισχυει οτι μετα την τοποθετηση του δισκου για εγκατασταση του snow leopard παρουσιαζεται προβηλα στο s drive&δεν αναπαραγει dvd?(πληροφορια απο το aplle inside).Aν οχι ποιο τροπο εγκαταστασης προτεινετε(το macbookειναι ολοκαινουργιο&μονο ο setup εχει γινει&αυτο οχι ολοκληρωμενα.)?

evripidis
06-09-09, 22:57
[...]Καλησπερα!Ξερει κανεις αν ισχυει οτι μετα την τοποθετηση του δισκου για εγκατασταση του snow leopard παρουσιαζεται προβηλα στο s drive&δεν αναπαραγει dvd?(πληροφορια απο το aplle inside).[...]

Ναι, ξέρω εγώ :c030: Όχι κανένα πρόβλημα.
Για την εγκατάσταση διάλεξε και πάρε. 2 είναι. Ότι σε βολεύει, δεν είναι θέμα πρότασης. Χρειάζεσαι ένα πλήρες φρεσκάρισμα, erase. Δεν χρειάζεσαι; Update.

PhotoVillager
07-09-09, 11:22
Γεια σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί τα macbook unibody αδυνατούν να εκκινήσουν σε 64 bit, εφόσον διαθέτουν firmware-abi" = <"EFI64".; Παλιότεροι iMac μπορούν!

leonbis2000
07-09-09, 11:59
Γεια σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί τα macbook unibody αδυνατούν να εκκινήσουν σε 64 bit, εφόσον διαθέτουν firmware-abi" = <"EFI64".; Παλιότεροι iMac μπορούν!

Δεν μπορούν να εκκινήσουν διότι η Apple αποφάσισε για κάποιους δικούς της λόγους να μην το επιτρέψει και το κλέιδωσε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε με μελλοντικό firmware update που να το διορθώνει.

PhotoVillager
07-09-09, 12:09
Πάντως, υποστηρίζεται κανονικά και από όλο το hardware των εν λόγω macbook τα 64 bit σωστά;

Μου κάνει εντύπωση, πάντως, το γεγονός, ότι παλιότεροι iMac εκκινούν σε 64bit. Ελπίζω να το κοιτάξει η Apple αυτό.:(

leonbis2000
07-09-09, 12:13
Ναι από το Hardware των Macbook υποστηρίζεται κανονικότατα. Το κόλλημα της Apple φαίνεται να είναι μόνο στις ίντσες!

vayero79
07-09-09, 18:42
Παιδιά συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος αν αγοράζοντας το Snow Leopard Family Pack (49 euro) θα μπορέσω να το εγκαταστήσω (λογικά σ'αυτό σίγουρα) τόσο σε ένα macbook με leopard που έχω όσο και σε ένα macbook με tiger?

Σπύρος Π.
07-09-09, 18:46
Παιδιά συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος αν αγοράζοντας το Snow Leopard Family Pack (49 euro) θα μπορέσω να το εγκαταστήσω (λογικά σ'αυτό σίγουρα) τόσο σε ένα macbook με leopard που έχω όσο και σε ένα macbook με tiger?

Έχει ειπωθεί Εδώ... (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=33190&postcount=85):ice:

Τhe search is your frend!!!!:c030:

Δημοσθένης Κωσταράς
07-09-09, 18:51
Μπορει οι ερωτησεις μου να φανουν αστειες αλλα ειναι αποριες και ζητω τη βοηθεια σας ,ευχαριστωντας εκ των προτερων. Εχω το MBAir με σκληρο 80GB και εχω 65 GB για το Leopard , 15 Gb για τα Win . Τα Win θελω να τα απεγκαταστησω γιατι πλεον ουτε τα χρησιμοποιω ( τα ειχα προ παντων για το Excel που ειναι εξελληνισμενο) . Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ετσι ωστε να εχω ενα λειτουργικο καθαρο με SL και να απαλλαγω απο τα Win εντελως και δια παντος και ποια απο τις δυο προσφερομενες επιλογες εγκαταστασης νομιζετε οτι ειναι πιο καλη στην περιίπτωσή μου;

evripidis
07-09-09, 18:56
Όλα έχουν απαντηθεί. Για ακόμη μια φορά πολύ περιεκτικά.

1. Disc Utility : Διαγράφεις το part των win και το ενσωματώνεις με τον υπόλοιπο δίσκο.
2. Κάνεις update με το δισκάκι του λειτουργικού

:a057:

vayero79
07-09-09, 19:32
Έχει ειπωθεί Εδώ... (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=33190&postcount=85):ice:

Τhe search is your frend!!!!:c030:

Πάντως για κάποιον που ρώτησε μερικά μηνύματα πιο πίσω τι γίνεται στην περίπτωση που έχει Tiger, τότε μπορεί να εγκαταστήσει απευθείας το Snow Leopard πάνω από το Tiger χωρίς να χρειάζεται η box set έκδοση. Αυτό λέει τουλάχιστον ο Mossberg.
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως το δισκάκι των 29 ευρώ δεν είναι μια έκδοση update αλλά η πλήρης και κανονική έκδοση του Snow, όπως άλλωστε και όλες οι προηγούμενες εκδόσεις του Mac OS X (γι' αυτό μου έκανε εντύπωση όταν άκουσα πιο πάνω για έκδοση update). Απλά η Apple όπως πάντα πιστεύει στην καλή θέληση των χρηστών και θεωρεί επισήμως πως όποιος δεν έχει αγοράσει το Leopard, οφείλει να πάρει το Box Set του Snow.


ΟΚ αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν αποδεδειγμένα το έχουν χρησιμοποιείσει το family pack τόσο σε mac με leopard όσο και σε tiger, δεν ξέρω αν με κατάλαβες, εννοώ αν με τις 5 άδειες που προσφέρει το family pack μπορείς να τις χρησιμοποιείσεις και στα 2 παλαιότερα λειτουργικά. Το ρωτάω γιατί από Rainbow λένε όχι, από madmacs.gr λένε ναι.

Σπύρος Π.
07-09-09, 19:35
Πάντως για κάποιον που ρώτησε μερικά μηνύματα πιο πίσω τι γίνεται στην περίπτωση που έχει Tiger, τότε μπορεί να εγκαταστήσει απευθείας το Snow Leopard πάνω από το Tiger χωρίς να χρειάζεται η box set έκδοση. Αυτό λέει τουλάχιστον ο Mossberg.
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως το δισκάκι των 29 ευρώ δεν είναι μια έκδοση update αλλά η πλήρης και κανονική έκδοση του Snow, όπως άλλωστε και όλες οι προηγούμενες εκδόσεις του Mac OS X (γι' αυτό μου έκανε εντύπωση όταν άκουσα πιο πάνω για έκδοση update). Απλά η Apple όπως πάντα πιστεύει στην καλή θέληση των χρηστών και θεωρεί επισήμως πως όποιος δεν έχει αγοράσει το Leopard, οφείλει να πάρει το Box Set του Snow.


ΟΚ αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν αποδεδειγμένα το έχουν χρησιμοποιείσει το family pack τόσο σε mac με leopard όσο και σε tiger, δεν ξέρω αν με κατάλαβες, εννοώ αν με τις 5 άδειες που προσφέρει το family pack μπορείς να τις χρησιμοποιείσεις και στα 2 παλαιότερα λειτουργικά.

Από την στιγμή που μπορείς να το βάλεις και στο tiger δεν έχει κανένα πρόβλημα με την άδεια..
Μπορείς να το βάλεις..

vayero79
07-09-09, 19:43
Από την στιγμή που μπορείς να το βάλεις και στο tiger δεν έχει κανένα πρόβλημα με την άδεια..
Μπορείς να το βάλεις..

Σπύρο σ'ευχαριστώ και για να μη μακρυγορώ και σας ζαλίζω όλους και για να δω αν κατάλαβα σωστά, τελευταία ερώτηση πάνω σ'αυτό, παίρνω το family pack με 49 ευρώ και τις 5 άδειες που δίνει τις χρησιμοποιώ ως εξής: 2 σε tiger & 3 σε leopard, άρα θα είμαι ok?

Σπύρος Π.
08-09-09, 01:38
Αρα θα είμαι ok?

Και με το παραπάνω!!:d055:

Δεν μας ζαλίζεις καθόλου..
Να΄σαι καλά!!

Δημοσθένης Κωσταράς
08-09-09, 22:09
Όλα έχουν απαντηθεί. Για ακόμη μια φορά πολύ περιεκτικά.

1. Disc Utility : Διαγράφεις το part των win και το ενσωματώνεις με τον υπόλοιπο δίσκο.
2. Κάνεις update με το δισκάκι του λειτουργικού

:a057:

Ευριπιδη , συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα οταν μου λες οτι "το ενσωματώνεις με τον υπόλοιπο δίσκο" πως γινεται αυτο; Μπορεις να με οδηγησεις ; Και μια απορια: Πηγαινεις στο Disc Utility κανεις Erase το part των Win και μετα ;

WolfRathmA
08-09-09, 23:01
Μολις τελειωσα και εγω με το upgrade!!! Χεχε... Ολα δουλευουν μια χαρα. Πιο γρηγορα απο οτι πριν :)

Μηπως ξερετε που ειναι αυτος ο φακελος οπου εχει βαλει ολα τα πραγραμματα που δεν ειναι συμβατα; Αν και δε βλεπω να μου εσβησε κανενα απλα το ψαχνω και δε μπορω να το βρω...

dali13gr
08-09-09, 23:24
Μήπως γιατί δεν έχεις ασύμβατα προγράμματα;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:24 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:19 ----------

Άσχετο και μπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά προστέθηκε δυνατότητα ορισμού μιας εικόνας ως Desktop background με δεξί κλικ στο αρχείο εικόνας και Set Desktop Picture (επιτέλους).

Σπύρος Π.
09-09-09, 00:32
Μήπως γιατί δεν έχεις ασύμβατα προγράμματα;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:24 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:19 ----------

Άσχετο και μπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά προστέθηκε δυνατότητα ορισμού μιας εικόνας ως Desktop background με δεξί κλικ στο αρχείο εικόνας και Set Desktop Picture (επιτέλους).

Αυτό το παρατήρησα και εγώ!!

WolfRathmA
09-09-09, 00:37
Μήπως γιατί δεν έχεις ασύμβατα προγράμματα;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:24 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:19 ----------

Άσχετο και μπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά προστέθηκε δυνατότητα ορισμού μιας εικόνας ως Desktop background με δεξί κλικ στο αρχείο εικόνας και Set Desktop Picture (επιτέλους).


Αν ειχα θα τα ειχε βαλει σε ξεχωριστο φακελο στο desktop;:o

dali13gr
09-09-09, 00:44
Δεν ξέρω που θα τον έβαζε, πάντως χλωμό το κόβω στο Desktop. Το πιθανότερο μέσα στο Applications. Υπομονή, κάποιος που του έτυχε θα σου απαντήσει σύντομα.

Δημοσθένης Κωσταράς
09-09-09, 17:39
Ευριπιδη , συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα οταν μου λες οτι "το ενσωματώνεις με τον υπόλοιπο δίσκο" πως γινεται αυτο; Μπορεις να με οδηγησεις ; Και μια απορια: Πηγαινεις στο Disc Utility κανεις Erase το part των Win και μετα ;

Λοιπον ευχαριστω ολους που με βοηθησατε και ελυσα το προβλημα. Πρωτα-πρωτα μου εκανε εντυπωση που δεν μου απαντουσε ο Ευριπιδης στο ερωτημα μου. Ειχε απολυτο δικιο που δεν μου απαντουσε γιατι ολα υπαρχουν . Ετσι εγω βρηκα τη λυση στον εξαιρετικο οδηγο του Γιωργου : Πως να διαγραψετε ενα Boot Camp partition τον ακολουθησα πιστα και ελυσα το προβλημα , παροτι ασχετος , μεσα σε 3 λεπτα . Συμπερασμα : Πριν αρχισομε να ρωταμε, πρεπει να ερευνουμε .

Μιχάλης Σ.
09-09-09, 17:41
Συμπερασμα : Πριν αρχισομε να ρωταμε, πρεπει να ερευνουμε .

Δημοσθένη αυτή είναι η φράση της χρονιάς!:a023:

igiorgio
09-09-09, 18:05
. Ετσι εγω βρηκα τη λυση στον εξαιρετικο οδηγο του Γιωργου : Πως να διαγραψετε ενα Boot Camp partition .

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !.:)

filippos
09-09-09, 18:31
μια ερώτηση για το quicktime X 10.0(51)
Μετά την αναβάθμιση στο snow υπάρχουν μέσα εγκατεστημένα και τα 2 quicktime.
Και το 7 και το καινούργιο το X (version 10).
Αλλά πάντα τρέχει το παλιό by default.
Υπάρχει λόγος να βρίσκονται και τα 2 εγκατεστημένα;
Αν όχι, τότε πως θα βγάλω το quicktime 7 και που υπάρχουν οι ρυθμίσεις του quicktime X;
Προσπαθώ να βρώ το preferences και δεν το βρίσκω! :frusty:

Δημοσθένης Κωσταράς
09-09-09, 18:32
Μιχαλη , αυτη ειναι η αληθεια . Εγω εχω καποια ηλικια , 62 ετων , ξεκινησα με Win σε μεγαλη ηλικια , με το Mac ασχοληθηκα πριν ενα χρονο περιπου. Συνεπως ειμαι αρχαριος. Ομως το ΜαcLife μου ελυσε πολλες αποριες και αρα μια φορα ακομα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την ολη δουλεια.
Γιωργο, κακα τα ψεματα ειναι πολυ καλες οι δουλειες που κανεις και εσυ και οι αλλοι φιλοι.Εμας τους αρχαριους μας βοηθατε πολυ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ!!

DARKCHILD
09-09-09, 21:18
γεια χαρα γνωριζει καποιος να μου πει αν το snow leopard τρεχει στο tiger στην εκδοση 10.4.11 ? ευχαριστω,

dali13gr
09-09-09, 21:20
Αν μπαίνει από πάνω εννοείς προφανώς. Ναι.

WolfRathmA
09-09-09, 23:23
Παιδια το ορθογραφικο δε δουλευει. Καπου ειχα διαβασει οτι πλεον ειναι ενσωματομενο αλλα δε μπορω να το βρω. Μπορει να με βοηθησει κανεις;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:23 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:08 ----------

OK OK! Βιάστηκα το ξερω! Μολις το βρηκα! Sorryyyyyy!!!! :)

evripidis
10-09-09, 02:58
Πρωτα-πρωτα μου εκανε εντυπωση που δεν μου απαντουσε ο Ευριπιδης στο ερωτημα μου.
Δεν πρόσεξα καν ότι υπήρχε νέο ερώτημα. Δεν παρακολούθησα μετά για λίγο το θέμα:a068:

PhotoVillager
10-09-09, 09:44
Παιδιά δυο ερωτησούλες.

1) Μετά την αναβάθμιση σε Snow Leopard, παρατήρηση, ότι στο adium καμιά φορά, όταν το ανοίγω δε φαίνεται η contact list και πρέπει να κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του adium στο dock και στη συνέχεια contact list για να δω τη λίστα.

2) Πολλές φορές, όταν ανοίγω το firefox από το dock, ανοίγει στο "παρασκήνιο", κοινώς χρησιμοποιώ expose για να δω το παράθυρο του φυλλομετρητή. Δε γίνεται να εμφανίζεται στο προσκήνιο;

Ευχαριστώ

Δημοσθένης Κωσταράς
10-09-09, 10:45
Δεν πρόσεξα καν ότι υπήρχε νέο ερώτημα. Δεν παρακολούθησα μετά για λίγο το θέμα:a068:

Ευριπιδη, μην το παιρνεις προσωπικα.Απο το υφος μου πρεπει να καταλαβες οτι δεν υπηρχε δοση πικριας ή παραπονου , απεναντιας με το ολον του σχολιου ειχα την προθεση καταγραφης μιας παρατηρησης που ως κεντρικη ιδεα αποδιδεται με αυτο που διατυπωνει ο Μιχαλης πιο πανω.Ευχαριστω!

leonbis2000
10-09-09, 11:38
1) Μετά την αναβάθμιση σε Snow Leopard, παρατήρηση, ότι στο adium καμιά φορά, όταν το ανοίγω δε φαίνεται η contact list και πρέπει να κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του adium στο dock και στη συνέχεια contact list για να δω τη λίστα.

2) Πολλές φορές, όταν ανοίγω το firefox από το dock, ανοίγει στο "παρασκήνιο", κοινώς χρησιμοποιώ expose για να δω το παράθυρο του φυλλομετρητή. Δε γίνεται να εμφανίζεται στο προσκήνιο;

Όσων αφορά το Adium αυτό συνέβαινε πάντα και δεν έγινε με το Snow Leopard και πιο συγκεκριμένα συμβαίνει όταν ήδη έχεις ένα παράθυρο του Adium ανοιχτό και έχεις κλήσει το contact list. Έτσι πατώντας το εικονίδιο του Adium θα εμφανίζεται μόνο το/τα παράθυρα και για να δείς το contct list ή το κάνεις με δεξί κλίκ όπως είπες ή κλείνεις το παράθυρο συνομιλίας και κάνεις κλικ στο εικονίδιο. Για να μην σου συμβαίνει αυτό μην απλά μην κλείνεις το contact list όταν έχεις ανοιχτό ένα παράθυρο.
Για τον Mozilla δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεντον χρησιμοποιώ.

WolfRathmA
10-09-09, 17:37
Παιδια ακολουθω αυτον εδω τον οδηγω απο το φιλο μας http://www.macapps.gr/blog/?p=1301 για να βαλω το iMac να τρεχει στα 64bit αλλα οταν παω να τροποποιησω το αρχειο που λεει δε το αποθηκευει για τον λογο οτι χρησιμοποιειτε... Τι μπορω να κανω;

Σπύρος Π.
10-09-09, 17:43
Παιδια ακολουθω αυτον εδω τον οδηγω απο το φιλο μας http://www.macapps.gr/blog/?p=1301 για να βαλω το iMac να τρεχει στα 64bit αλλα οταν παω να τροποποιησω το αρχειο που λεει δε το αποθηκευει για τον λογο οτι χρησιμοποιειτε... Τι μπορω να κανω;

Κλείστα όλα και πέρασε αυτή την εφαρμογή (http://www.ahatfullofsky.comuv.com/English/Programs/SMS/SMS.html) που στο κάνει αυτόματα.

Nemon
11-09-09, 18:22
Καλησπέρα!!

Πως μπορω να ξερω οτι το μηχανημα μου υποστηριζει 64Βit??

Eχω το macbook pro 15" 3.1 2007
Eυχαριστω!

WolfRathmA
11-09-09, 18:27
Καλησπέρα!!

Πως μπορω να ξερω οτι το μηχανημα μου υποστηριζει 64Βit??

Eχω το macbook pro 15" 3.1 2007
Eυχαριστω!

Ανοιξε terminal και γραψε το παρακατω

ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi

αν βγαλει το μηνυμα
«firmware-abi» = <»EFI64″>

τοτε εισαι οκ :)

Nemon
11-09-09, 18:42
Σε ευχαριστω θα το δοκιμασω.

idnik
11-09-09, 19:58
Εγώ πάντως ακόμα περιμένω το leopard απο το e-shop αν και το έχω παραγγείλει απο τις 3/9... Μάλλον μας έχουν βάλει στην 2η δόση των παραγγελιών τους. Γιατι αποτι βλέπω δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό store για άμεση αγορά

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:58 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:55 ----------

μια ερώτηση για το quicktime X 10.0(51)
Μετά την αναβάθμιση στο snow υπάρχουν μέσα εγκατεστημένα και τα 2 quicktime.
Και το 7 και το καινούργιο το X (version 10).
Αλλά πάντα τρέχει το παλιό by default.
Υπάρχει λόγος να βρίσκονται και τα 2 εγκατεστημένα;
Αν όχι, τότε πως θα βγάλω το quicktime 7 και που υπάρχουν οι ρυθμίσεις του quicktime X;
Προσπαθώ να βρώ το preferences και δεν το βρίσκω! :frusty:
Για το πρώτο ερώτημα δεν ξέρω μιας και ακόμα δεν τα έχω βάλει ακόμα...
Πάντως για τα prefs του 10 αποτι ξέρω δεν έχει... γιαυτό μπορείς να τα ενεργοποιήσεις εσύ ακολουθώντας τον επόμενο σύνδεσμο http://www.macedonas.gr/2009/09/07/quicktime-x-preferences/

leonbis2000
11-09-09, 20:12
μια ερώτηση για το quicktime X 10.0(51)
Μετά την αναβάθμιση στο snow υπάρχουν μέσα εγκατεστημένα και τα 2 quicktime.
Και το 7 και το καινούργιο το X (version 10).
Αλλά πάντα τρέχει το παλιό by default.
Υπάρχει λόγος να βρίσκονται και τα 2 εγκατεστημένα;
Αν όχι, τότε πως θα βγάλω το quicktime 7 και που υπάρχουν οι ρυθμίσεις του quicktime X;
Προσπαθώ να βρώ το preferences και δεν το βρίσκω! :frusty:

Βρίσκονται και τα 2 εγκατεστημένα όταν το 7 έχει άδεια Pro. Και ναι υπάρχει λόγος να είναι και τα δύο διότι έχει ακουστεί ότι το Χ είναι σαν το 7 Pro όμως διαφέρει κατά πολύ διότι ναι μεν σου δίνει δυνατότητα να αποθηκεύσεις σε άλλο φορμάτ ένα video όμως οι επιλογές του είναι πολύ περιορισμένες σε σχέση με το 7.
Αν θές να τρέχουν τα αρχεία σου by default με τον Χ πάτα get info σε ένα κοινό τύπο αρχείου που θές να ανοίγει με το Χ, στο open with επέλεξε το πρόγραμμα που θές και πάτα change all για να ανοίγει όλα τα αρχεία αυτού του είδους με το πρόγραμμα αυτό.

Σπύρος Π.
11-09-09, 20:43
Είδες το ξάχασα αυτό με τα format στην μία ματιά του 10 X θα το βάλω σαν εξτρά....

Ένα σημαντικό τουλάχιστον για μένα είναι η απουσία του in/out που έχει το 7...

http://farm3.static.flickr.com/2640/3910287644_ba076d81b6.jpg


Και έτσι μπορείς να απομονώσεις ένα κομμάτι από το video και κάνοντας File / New Player και με drag&drop να έχεις μόνο αυτό που θες.....

Και δεν υπάρχει να σβηστεί!!!

filippos
11-09-09, 23:40
πριν απο λίγο παρατήρησα κάτι παράξενο.
Στο home directory υπάρχει ενας φάκελος που λέγεται Applications
αλλα είναι άδειος ενώ όταν μπάινω στον κατάλλογο applications που βρίσκεται δεξιά στην λίστα βλέπω όλες τις εφαρμογές.
Γιατί;

nicos00
12-09-09, 01:42
Μάλλον πρόκειται για διαφορετικό φάκελο. Ο φάκελος Applications που έχεις στη λίστα, είναι συντόμευση απο φάκελο που βρίσκεται μέσα στον Macintosh HD -> Applications, και έχει μέσα όλα τα προγράμματά σου. O φάκελος όμως που έχεις στο home και είναι άδειος, βρίσκεται στο Macintosh HD -> Users -> (username) -> Applications, και μάλλον τον δημιούργησε κάποια εφαρμογή. Για να σιγουρευτείς, ενεργοποίησε στον Finder το μενού View -> Show path bar. Στο κάτω μέρος του παραθύρου του Finder θα εμφανίζεται η διαδρομή του φακέλου που βρίσκεσαι. Μπες και στους δύο φακέλους Applications, και κατά πάσα πιθανότητα θα δεις οτι πρόκειται για διαφορετική τοποθεσία στον δίσκο.

filippos
12-09-09, 02:06
έχεις δίκιο. Νομιζα πως ήταν φάκελος του συστήματος

iCreate
13-09-09, 17:13
να σας ρωτήσω κατι... δεν εχω βάλει ακόμα SL, όμως πριν να το βάλλω πρέπει να κάνω update σε ολα τα προγράμματα???
Εγω για παράδειγμα το Garage Band δεν το χρησιμοποιώ καθόλου...πρέπει να τα κατεβάσω τώρα ολα τα up date για αυτό?

dali13gr
13-09-09, 22:09
Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Και αφού δεν το χρησιμοποιείς, μπορείς να το απεγκαταστήσεις.

filippos
14-09-09, 00:48
Στο repair disk perimissions, αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία μου εμφανίζει τα 2 παρακάτω:

Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DesktopServicesPriv.framework/Versions/A/Resources/Locum" has been modified and will not be repaired.

Είναι φυσιολογικό;

leonbis2000
14-09-09, 01:52
Στο repair disk perimissions, αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία μου εμφανίζει τα 2 παρακάτω:

Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DesktopServicesPriv.framework/Versions/A/Resources/Locum" has been modified and will not be repaired.

Είναι φυσιολογικό;

Την ίδια ακριβώς απορία έχουμε εγώ και ο Νίκος και το έχουμε ξαναποστάρει αλλά κανείς δεν μας έχει απαντήσει μέχρι τώρα.. Εμένα δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά δεν μου φαίνεται και σοβαρός λόγος να προχωρήσω σε clean install. Το έχει παρατηρήσει-λύσει άλλος??

Σπύρος Π.
14-09-09, 02:21
Την ίδια ακριβώς απορία έχουμε εγώ και ο Νίκος και το έχουμε ξαναποστάρει αλλά κανείς δεν μας έχει απαντήσει μέχρι τώρα.. Εμένα δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά δεν μου φαίνεται και σοβαρός λόγος να προχωρήσω σε clean install. Το έχει παρατηρήσει-λύσει άλλος??

Μe too...

Αλλά δεν ασχολούμαι δεν πάει να λέει....:c030:

evripidis
14-09-09, 04:31
Στο repair disk perimissions, αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία μου εμφανίζει τα 2 παρακάτω:

Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DesktopServicesPriv.framework/Versions/A/Resources/Locum" has been modified and will not be repaired.

Είναι φυσιολογικό;

Η επίσημη εκδοχή για αυτά τα μηνύματα : ΕΔΩ (http://support.apple.com/kb/TS1448)

(δεν είναι ""πρόβλημα"" του SL. προϋπήρχαν αυτά ;))

phaethon
15-09-09, 00:21
Καλημερα!Ειμαι νεος εδω&γενικα στο χωρο των mac.Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την εγκατασταση του snow leopard.Eχω ενα macbook pro εχοντας κανει μονο το αρχικο set up.Περιμενω το δισκακι το snow &θα ηθελα να μου πει καποιος πως μπορων α κανω καθαρη εγκατασταση(ποια τα βηματα γιοα ειμαι εντελως αρχαριος).Ευχαριστω πολυ&αναμενω σε βοηθεια σας!

leonbis2000
15-09-09, 00:56
Φίλε καλώς ήρθες. Απλά βάζεις το δισκάκι μέσα, πατάς install συμφωνείς με ότι σου γράφει και αυτό ήταν. Μετά από περίπου 40 λεπτά θα είσαι αναβαθμισμένος. Καλό θα είναι να ανβαθμίσεις ότι πρόγραμμα έχεις στην τελευταία έκδοσή του πριν την αναβάθμιση για τυχόν ασυμβατότητες.

dali13gr
15-09-09, 01:21
Καλημερα!Ειμαι νεος εδω&γενικα στο χωρο των mac.Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την εγκατασταση του snow leopard.Eχω ενα macbook pro εχοντας κανει μονο το αρχικο set up.Περιμενω το δισκακι το snow &θα ηθελα να μου πει καποιος πως μπορων α κανω καθαρη εγκατασταση(ποια τα βηματα γιοα ειμαι εντελως αρχαριος).Ευχαριστω πολυ&αναμενω σε βοηθεια σας!


1. Βάζει δισκάκι, restart, κρατάς πατημένο το C για να μπουτάρει από το DVD.

2. Διαλέγεις γλώσσα. Στην επόμενη οθόνη πας στο μενού Utilities στην μπάρα και διαλέγεις το Disk Utility.

3. Επιλέγεις τον δίσκο σου στα αριστερά και από την δεξιά πλευρά την καρτέλα Erase. Πατάς το κουμπί Erase κάτω δεξιά. Μόλις τελειώσει, κλείνεις το Disk Utility.

4. Τώρα, προχωράς κανονικά στην εγκατάσταση μέσω του οδηγού που έχει εμφανιστεί. Δηλαδή Next, next κλπ, κλπ. Περιμένεις κάνα τέταρτο και έχεις έτοιμο το Snow Leopard.


Στάνταρ θα προκύψουν κι άλλες απορίες κατά την εγκατάσταση, οπότε να έχεις δίπλα ακόμα έναν υπολογιστή με internet για να ρωτήσεις εδώ.:a052:

phaethon
15-09-09, 10:39
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Θα ακολουθησω τις οδηγιες&θα σας πω...Ελπιζω να τα καταφερω...

iCreate
16-09-09, 01:21
3. Επιλέγεις τον δίσκο σου στα αριστερά και από την δεξιά πλευρά την καρτέλα Erase. Πατάς το κουμπί Erase κάτω δεξιά. Μόλις τελειώσει, κλείνεις το Disk Utility.

Δηλαδή για να βάλλω το SnowL πρέπει να σβήσω εντελώς το Leopard? Παίρνει πολύ χρόνο?

Σπύρος Π.
16-09-09, 01:28
Δηλαδή για να βάλλω το SnowL πρέπει να σβήσω εντελώς το Leopard? Παίρνει πολύ χρόνο?

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, αν θες να κρατήσεις όπως είναι τον υπολογιστή σου κάνεις απλά update δλδ το περνάς από πάνω...

voreas
16-09-09, 13:21
Να ρωτήσω κάτι: Σκέφτομαι να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση του SL, αλλά βαριέμαι να εγκαταστήσω ξανά τις εφαρμογές. Μπορώ μετά την εγκατάσταση του SL να βάλω τις εφαρμογές από το Time Machine;

Takis
16-09-09, 13:27
δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Κάνε update. Σε δουλειά να βρισκόμαστε άνευ λόγου. Έχω κάνει update σε 6 μακ όλα πήγαν μιά χαρά. Δεν είναι windows να έχει ξεσκιστεί η registry και να έχει λόγο η καθαρή εγκατάσταση. Σκεφτείτε διαφορετικά οι καινούργιοι mac user. Κάντε ένα φορμάτ σε αυτά που ξέρατε.

leonbis2000
16-09-09, 13:41
Αντώνη πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο. Και εγώ αναβάθμιση έκανα και όλα λειτουργούν άψογα και όταν σκέφτηκα τί θα έπρεπε να ξαναστήσω από την αρχή με έπιασε η καρδιά μου!! Πάντως σε καθαρή εγκατάσταση νομίζω μπορείς να επαναφέρεις τα προγράμματα και ρυθμίσεις με το Time Machine.

evripidis
16-09-09, 13:51
Καλά πριν απλά πείτε δεν αξίζει κτλ κτλ, ρωτήστε το παιδί, γιατι σκέφτεται να κάνει καθαρή εγκατάσταση; Ποιος είναι ο λόγος και σκέφτεται αυτό;;
Ούτε για φοβίες όπως στα win μίλησε ούτε τίποτα.
Και το δεν αξίζει, συγγνώμη δεν είναι και πολύ σωστά διατυπωμένο :a025dfg:

voreas
16-09-09, 14:13
Απλώς, όταν το αγόρασα μου το είχε σετάρει άλλος το μηχάνημα και τώρα θα ήθελα να το κάνω μόνος μου :)
Αλλά μάλλον θα κάνω μόνο update.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό που ρώτησα.
Παρεπιπτόντως, μόλις παρέλαβα τη "χιονάτη" :)

Takis
16-09-09, 14:15
evripidis δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι με υπολογιστές αλλά στα 15 χρόνια windows και τα αμέτρητα φορμάτ κάθε νέα έκδοση ήταν και αφορμή για ένα clean install μπας και το συνεφέρω που σερνόταν. Πες μου πόσα χρόνια έχεις μακ (εγώ 3) και εάν είδες κάποια διαφορά σε σχέση με τη πρώτη μέρα που το πήρες γιατί εγώ δεν έχω δεί. Εάν ερχόμενος στην πλατφόρμα της apple κουβαλάς τα βιώματα του παρελθόντος μειώνεις την ευχρηστία, απόλαυση και ηρεμία που σου προσφέρεται από το λειτουργικό. Ο φίλος δεν είπε πως έχει κάποιο πρόβλημα τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα. Εκτιμώ πως δε υπάρχει λόγος καθαρής εγκατάστασης και στη τελική ας κάνει το update και εάν έχει πρόβλημα ας κάνει καθαρή εγκατάσταση έπειτα. Διάβασες πουθενά να προτείνετε καθαρή εγκατάσταση. Εδώ η Apple αφαίρεσε τις επιπλέον επιλογές στο βασικό παράθυρο που ανοίγει με το dvd. Δεν τους εμπιστεύεσαι?

thegeorge
16-09-09, 14:54
Παρεπιπτόντως, μόλις παρέλαβα τη "χιονάτη" :)

Εγω ουτε τους 7 νάνους δεν παρέλαβα ακόμα!!!!:a094:

evripidis
16-09-09, 17:06
evripidis δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι με υπολογιστές αλλά στα 15 χρόνια windows και τα αμέτρητα φορμάτ κάθε νέα έκδοση ήταν και αφορμή για ένα clean install μπας και το συνεφέρω που σερνόταν. Πες μου πόσα χρόνια έχεις μακ (εγώ 3) και εάν είδες κάποια διαφορά σε σχέση με τη πρώτη μέρα που το πήρες γιατί εγώ δεν έχω δεί. Εάν ερχόμενος στην πλατφόρμα της apple κουβαλάς τα βιώματα του παρελθόντος μειώνεις την ευχρηστία, απόλαυση και ηρεμία που σου προσφέρεται από το λειτουργικό. Ο φίλος δεν είπε πως έχει κάποιο πρόβλημα τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα. Εκτιμώ πως δε υπάρχει λόγος καθαρής εγκατάστασης και στη τελική ας κάνει το update και εάν έχει πρόβλημα ας κάνει καθαρή εγκατάσταση έπειτα. Διάβασες πουθενά να προτείνετε καθαρή εγκατάσταση. Εδώ η Apple αφαίρεσε τις επιπλέον επιλογές στο βασικό παράθυρο που ανοίγει με το dvd. Δεν τους εμπιστεύεσαι?


1. Ναι έχω δει διαφορές και πολλές μάλιστα. Το θέμα είναι τι είδος χρήστης είσαι, πόσο ασχολείσαι με το μηχάνημα σου, πόσο επεμβαίνεις σε αυτό. Εάν ανοίγεις ένα word και ένα safari την ημέρα, ναι δεν θα έχεις πρόβλημα. (αναφέρομαι γενικά). Εγώ πάντως δεν είμαι στην κατηγορία το απλών home users ούτε σε win ούτε σε mac και είναι γνωστό. Γι'αυτό το λόγο στα μηχανάκια μου επέλεξα σε ποιο θα κάνω clean install και σε ποιο όχι.

2. Ποσώς με ενδιαφέρει και εμένα και τον οποιονδήποτε χρήστη εάν προτείνεται καθαρή εγκατάσταση από την Apple και από οποιαδήποτε εταιρία. Είμαι ή δεν είμαι ο χρήστης του μηχανήματος μου; Εφόσον πω πως χρειάζομαι, γιατι κάτι δεν βλέπω να πάει καλά, τότε θα προβώ σε καθαρή εγκατάσταση. Όλοι αυτοί που δεν προτείνουν την καθαρή εγκατάσταση (γιατι έχεις δίκιο κανείς δεν το προτείνει), ας αναφέρουν 1 "σοβαρό" λόγο γιατι να μην το κάνω, περαν του κλασσικού "δεν χρειάζεται, τζάμπα χρόνος, ποιος ξαναβάζει τις ρυθμίσεις, η Apple ξέρει".

3. [...]και στη τελική ας κάνει το update και εάν έχει πρόβλημα ας κάνει καθαρή εγκατάσταση έπειτα.[...]
Εδώ συμφωνούμε.

ΥΓ. Για μένα ο λόγος του Voreas "Για να το κάνω μόνος μου να δω πω είναι, είναι πολύ σημαντικός και προσωπικά θα τον έλεγα να το κάνει. Είναι μια διαδικασία πολύ απλή και δεν διαφέρει σημαντικά από τπ update. Αλλά θα στήσει το μηχάνημα του από το 0. Για μένα πολύ σημαντικό.

ΥΓ2. Μπορούμε να το συζητήσουμε εκτενέστερα σε κάποιο άλλο thread, ας μην το συνεχίσουμε εδώ γιατι δεν κάνει να τα μπερδεύουμε :a068:

Μιχάλης Σ.
16-09-09, 23:30
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό που ρώτησα.
Παρεπιπτόντως, μόλις παρέλαβα τη "χιονάτη" :)

Δημοσθένη μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και να επαναφέρεις, εφαρμογές, ρυθμίσεις, ηλεκτρονική αλληλογραφία κι ότι άλλο επιλέξεις από ένα Time Machine backup. Μπορείς μάλιστα αν θέλεις να κρατήσεις τον λογαριασμό Admin του Mac σου από την καθαρή εγκατάσταση και να επαναφέρεις τον παλιό λογαριασμό ώς ξεχωριστό νέο χρήστη.

nikosxeng
17-09-09, 00:12
δεν περασα κατα την εγκατασταση
κανεναν εκτυπωτη,

μπορειο καποιος που τους εχει βαλει ολους να δει
αν υπαρχει ο Epson Aculaser C1100 ;

mkarpodinis
21-09-09, 23:29
καλησπερα παιδια ειναι το πρωτο μου ποστ και ηθελα να ρωτησω αν βαλω snow ston imac που πηρα περισυ και το δουλεψω στα 64 bit μπορω μεσω boot camp na βαλω win xp 64 η win 7?

dali13gr
21-09-09, 23:36
Δεν έχει σχέση σε τι θα δουλεύει το Snow Leopard. Τρέχουν ανεξάρτητα μεταξύ τους, οπότε μπορείς να κάνεις όποιον συνδυασμό θέλεις.

mkarpodinis
22-09-09, 08:52
Δεν έχει σχέση σε τι θα δουλεύει το Snow Leopard. Τρέχουν ανεξάρτητα μεταξύ τους, οπότε μπορείς να κάνεις όποιον συνδυασμό θέλεις.
στης οδιγειεσ του boot camb λεει μονο vista η *xp service pack 2 oxi 64 bit

evripidis
22-09-09, 15:02
στης οδιγειεσ του boot camb λεει μονο vista η *xp service pack 2 oxi 64 bit

Έχω περασμένα win7 κανονικά.

phaethon
24-09-09, 13:04
Μολις μου ηρθε&εμενα το sl!

vayero79
27-09-09, 08:00
Ανοιξε terminal και γραψε το παρακατω

ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi

αν βγαλει το μηνυμα
«firmware-abi» = <»EFI64″>

τοτε εισαι οκ :)

Tο έκανα κι εγώ αυτό και μου έβγαλε το εξής
"firmware-abi" = <"EFI64">
παίζουν κάποιο ρόλο τα διαφορετικά αποσιωπηιτικά/χαρακτήρες σε σύγκριση με αυτά που έχει γίνει παράθεση πιο πάνω; Μπορώ να τρέξω 64bit, είναι τέτοιος ο επεξεργαστής;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:44 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 07:28 ----------

Έχω περασμένα win7 κανονικά.

Μέσω Boot Camp, με Snow Leopard; Εντυπώσεις; Είναι προτιμότερο να αφήνουμε μόνο OS X;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:00 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 07:44 ----------

Επιπρόσθετα θα ήθελα να παραθέσω ορισμένα ερωτήματα ακόμη, που πιστεύω ότι ίσως και άλλοι να έχουν.
1) Έχω αγοράσει το Family Pack. Οι 5 άδειες που έχει μπορούν να εγκατασταθούν/ενεργοποιηθούν οποτεδήποτε; Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο από Apple που να θέτει χρονικό όριο (πχ έως τέλος 2009);
2) Αν κάνω την εγκατάσταση σε 1 ή 2 μήνες και υποθέσουμε ότι έχει κυκλοφορήσει και επόμενο update (πχ 10.6.2), θα πρέπει ή θα είναι καλύτερο να εγκαταστήσω και το προηγούμενο ή όλα τα πριν από αυτό updates;
3) Όταν γίνονται ορισμένα (τουλάχιστον 2-3 φορές) clean install λειτουργικού και erase δίσκου, προκύπτουν προβλήματα (πχ χρόνος απόκρισης συστήματος ή κάτι άλλο);
Ευχαριστώ προκαταβολικά, αναμένω με αγωνία τις συμβουλές/προτάσεις/γνώμες σας.

leonbis2000
27-09-09, 17:23
1) Έχω αγοράσει το Family Pack. Οι 5 άδειες που έχει μπορούν να εγκατασταθούν/ενεργοποιηθούν οποτεδήποτε; Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο από Apple που να θέτει χρονικό όριο (πχ έως τέλος 2009);
2) Αν κάνω την εγκατάσταση σε 1 ή 2 μήνες και υποθέσουμε ότι έχει κυκλοφορήσει και επόμενο update (πχ 10.6.2), θα πρέπει ή θα είναι καλύτερο να εγκαταστήσω και το προηγούμενο ή όλα τα πριν από αυτό updates;
3) Όταν γίνονται ορισμένα (τουλάχιστον 2-3 φορές) clean install λειτουργικού και erase δίσκου, προκύπτουν προβλήματα (πχ χρόνος απόκρισης συστήματος ή κάτι άλλο);
Ευχαριστώ προκαταβολικά, αναμένω με αγωνία τις συμβουλές/προτάσεις/γνώμες σας.

Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στην εγκατάσταση του λειτουργικού.
Αν κάνεις εγκατάσταση και έχει βγεί update απλά κάνε το update! Θα δεί τι σου λείπει και θα το κατεβάσει.
Όχι τα συνεχόμενα erase ενός δίσκου δεν επηρεάζουν την απόδοσή του. Αλίνομο τότε όσοι έχουν windows με τα φορμάτ που κάνουν κάθε 3 και λίγο!!

thegeorge
27-09-09, 17:31
Αλίνομο τότε όσοι έχουν windows με τα φορμάτ

:a014: Φοβερό



που κάνουν κάθε 3 και λίγο!!
Να και το QUIZ επόμενης Κυριακής... Τι να σημαίνει άραγε και απο που να προερχεται αυτη η φραση?? :hysterical: :hysterical: :hysterical:

leonbis2000
27-09-09, 17:32
Να και το QUIZ επόμενης Κυριακής... Τι να σημαίνει άραγε και απο που να προερχεται αυτη η φραση?? :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Σωστός!!!:yes:

igiorgio
27-09-09, 17:55
Να και το QUIZ επόμενης Κυριακής... Τι να σημαίνει άραγε και απο που να προερχεται αυτη η φραση?? :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Λέγεται ότι προέρχεται από τα θεατρικά έργα του Ρωμαίου συγγραφέα Οβίδιου, όπου οι ήρωες άλλαζαν συνεχώς πρόσωπα, εξ' ου και η έκφραση «Οβιδιακές μεταμορφώσεις». Δεν είναι καθόλου κολακευτική σ' αυτόν που απευθύνεται, αφού του προσάπτεται μομφή ότι αλλάζει συνέχεια θέσεις ή απόψεις. Εμεις το εκλαϊκεύσαμε στο «κάθε τρεις και λίγο».

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:55 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 17:52 ----------

Ειδοποιήθηκα από το e-shop ότι ήλθε το SL family pack μου !. :a040:

Η παραγγελία έγινε στις 30 Αυγούστου, καλά ε ;. :a052:

thegeorge
27-09-09, 18:12
Η παραγγελία έγινε στις 30 Αυγούστου, καλά ε ;. :a052:

Καλά ε???? Δε λες καλα που ήρθε...

TasosK
28-09-09, 18:07
Εγκατέστησα και εγώ το Snow Leoperd! Περίπου 50 λεπτά πήρε η όλη διαδικασία! Τελικά έκανα upgrade και οχι clean install! Όλα είναι όπως τα άφησα! Δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής ασυμβατότητα σε προγράμματα! (δεν είδα να δημιουργεί φάκελο με προγράμματα μη συμβατα. αλήθεια που θα τον εμφανίσει αν δημιουργηθεί τέτοιος;)
Πρώτες εντυπώσεις: γλιτωσα κάπου στα 7-8 GB στο σκληρό, παρατήρησα ότι ανόιγει λιγάκι πιο γρήγορα το macbook, το quicktime φαίνεται καλό με μια πρώτη ματιά και...αυτά μεχρι στιγμής! Περισσότερα προσεχώς!
Τράβηξα την εγκατάσταση και βίντεο και ελπίζω να φαίνονται όλα καλά και να το φτιάξω οδηγό! (ακόμα δεν το έχω δει)

igiorgio
29-09-09, 09:19
Πάντως, αν παρουσιασθούν προβλήματα με addons ή plugins που δεν ανοίγουν ή δεν δουλεύουν, δείτε εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=38767#post38767). :)

TasosK
29-09-09, 13:28
Eμφανίστηκαν τα πρώτα προβληματακια με το Snow! Λοιπόν, όταν πάω να κατεβάσω ένα .dmg αρχείο για κάποιο προγραμματακι, μου δείχνει κενή σελίδα και δεν κατεβάζει, ενώ του έχω ορίσει να ανοίγει αυτόματα το Speed Download σε αναλογες πειπτώσεις. Αντίθετα όταν πάω να κάνω την ίδια διαδικασία με firefox γίνεται κανονικά. Καμιά ίδεα τι να κάνω γι' αυτό;

EDIT: Άκυρο. Το διόρθωσε αυτό που παραθέτει ο Γιώργος στο ακριβώς από πάνω πόστ!

vayero79
29-09-09, 17:17
Στο dvd snow leopard όταν το ανοίγω μέσα από το λειτουργικό έχει και μία επιλογή για optional installs, το οποίο όταν δοκίμασα σε macbook(tiger) μετά από clean install μου έδειξε ότι κάποιες εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν είναι παλαιότερης έκδοσης από αυτές που υπήρχαν!!! Γνωρίζει κάποιος περί αυτού; Επίσης, στα βήματα εγκατάστασης αυτό με τις επιλογές στους printers δεν κατάλαβα (nearby κλπ). Όσοι κάνατε upgrade μόνο σας άφησε άθικτα τα email,rss feeds,recent history από safari. Δηλαδή όπως ήταν πριν;

leonbis2000
29-09-09, 17:35
Ακριβώς τα πάντα μένουν όπως ήταν πριν. Τίποτα δεν λείπει.

vayero79
29-09-09, 17:39
Ακριβώς τα πάντα μένουν όπως ήταν πριν. Τίποτα δεν λείπει.

Thanks Leo! Φύγαμε για Snow!!!
Με τις επιλογές σε εκτυπωτές, ποια είναι καλύτερη

leonbis2000
29-09-09, 18:04
Ποιές επιλογές για printers έχει δεν θυμάμαι? Εγώ πάντως απλά σύνδεσα και άφησα τον εκτυπωτή ανοιχτό για σιγουριά. Αλλά και μετά την εγκατάσταση να τον συνδέσεις θα βρεί αυτόματα τους drivers ή μπορεί να τους κρατάει από το Leopard κιόλας αν τον έχει αναγνωρίσει σπό πριν. Και επίσης θα σου κάνει και update για καινούργιους drivers μετά από την Apple. Τουλάχιστον σε Canon και HP κάνει.

igiorgio
29-09-09, 18:11
Thanks Leo! Φύγαμε για Snow!!!
Με τις επιλογές σε εκτυπωτές, ποια είναι καλύτερη

Στο installation DVD > customize, τικάρισε το box των printers ή κάπως έτσι το λέει. Αυτό έκανα, έχω έναν ΗΡ και έναν Samsung και δουλεύουν μια χαρά.

domal
29-09-09, 21:06
τελικα βρεθηκε καμια λυση σχετικα με το ntfs ???στο snow 64 bit ???

cebit
29-09-09, 21:24
τελικα βρεθηκε καμια λυση σχετικα με το ntfs ???στο snow 64 bit ???

Προσωπικά, δεν βρίσκω λόγο στην πράξη να τρέχουν 64 bit όλα. Οι drivers δεν επωφελούνται γιατί ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται να <<βλέπουν>> με 64-bit τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Π.χ. δεν έχουν απαιτήσεις σε μνήμη >4gb.

To photoshop και τα υπόλοιπα μνημοβόρα apps μπορούν να δουλέψουν με 64-bit addressing και με τον 32-bit kernel, με ένα μικρό(σκοπικό) penalty, για τα σημερινά τέρρατα ισχύος μηχανήματα, απο το mode-switching του πυρήνα.

Και στα 32-bit, το paragon ntfs δουλεύει μια χαρά.

nikosxeng
29-09-09, 22:28
ραδιο στο e-radio.gr ακουτε;

stayros
29-09-09, 22:44
ραδιο στο e-radio.gr ακουτε;

εγω που δοκιμασα δεν παιζει

djmanosv
30-09-09, 01:41
flip4mac και θα παιζει μια χαρα

domal
30-09-09, 09:43
Προσωπικά, δεν βρίσκω λόγο στην πράξη να τρέχουν 64 bit όλα. Οι drivers δεν επωφελούνται γιατί ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται να <<βλέπουν>> με 64-bit τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Π.χ. δεν έχουν απαιτήσεις σε μνήμη >4gb.

To photoshop και τα υπόλοιπα μνημοβόρα apps μπορούν να δουλέψουν με 64-bit addressing και με τον 32-bit kernel, με ένα μικρό(σκοπικό) penalty, για τα σημερινά τέρρατα ισχύος μηχανήματα, απο το mode-switching του πυρήνα.

Και στα 32-bit, το paragon ntfs δουλεύει μια χαρά.

τελικα εχεις δικαιο το γυρισα και εγω στα 32 bit για να εχω συμβατοτητα με ntfs , παντως ολα καλα με την apple αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ NTFS ωστε να υπαρχει συμβατοτητα :mad:

TasosK
30-09-09, 11:18
ραδιο στο e-radio.gr ακουτε;

Εγώ ακούω μια χαρά!

TasosK
30-09-09, 12:32
Λοιπόν, σήμερα παρατηρησα το εξής πρόβλημα με το Flip4mac. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει αυτό που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Σημειωτεόν, ότι έχει γίνει το τελευταίο update!

http://i598.photobucket.com/albums/tt61/TasosK/Screenshot2009-09-30at122345.jpg

Μιχάλης Σ.
30-09-09, 12:33
Τάσο βάλε την beta έκδοση που είναι 64bit. Οταν το βγάζει αυτό είπαμε ότι πρόκειται για preference που τρέχει στα 32bit.

Δημοσθένης Κωσταράς
30-09-09, 23:30
Καλησπερα σε ολους ! Σημερα αγορασα τα SL ,αλλα απλως κοιταζω το DVD και δεν τολμω να τα περασω φοβουμενος μην καω κανενα λαθος . Υπαρχει κανεις που να εχει χρονο να με βοηθησει να κανω την εγκατασταση . Αν ναι, τοτε ας το πει να επικοινωνησουμε . Ευχαριστω εκ των προτερων.

TasosK
30-09-09, 23:34
Δημοσθένη δεν εχεις κάτι να φοβάσαι. Βάζεις το dvd μέσα και install. Έτσι απλά!

Δημοσθένης Κωσταράς
30-09-09, 23:44
Μια κουβεντα ειναι αυτη φιλε Τασο . Δεν το αποτολμω και θα κανω υπομονη μεχρι τελος του Οκτωβρη να ερθει ο γιος μου απο το Delft να μου κανει εγκατασταση γιατι αν μεινω χωρις υπολογιστη ενα μηνα μαλλον θα στενοχωρηθω πολυ. Παντως σε ευχαριστω για το θαρρος που μου δινεις καθως και για τη γρηγορη απαντηση.

TasosK
30-09-09, 23:47
Τράβηξα σε βίντεο την εγκατάσταση που εκανα μηπως την κάνω οδηγό, αλλά δυστυχώς δεν είναι πολύ καλή η ανάλυση. Αν καταφέρω να το φτιάξω κάπως θα το ανεβάσω. Πάντως, αν έχεις κανει και backup με time machine, δεν έχεις να φοβηθεις κάτι. Δεν είναι δύσκολο...τολμησέ το!

Δημοσθένης Κωσταράς
30-09-09, 23:57
Σημερα εκανα backup με time machine . Αλλα θα κανω υπομονη για κατι σιγουρο γιατι αν μια στο εκατομμυριο μου παει κατι στραβα δεν θα αντεξω χωρις τον mac.Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον !

WolfRathmA
02-10-09, 05:44
Εχει βγει το flip4mac σε 64bit; Δε μπορω να το βρω...

Μηπως εχει βγει και το DivX σε 64; Γιατι και αυτο οταν παω να το ανοιξω απο το system pref μου κανει restart και ανοιγει στα 32bit.

nikosxeng
02-10-09, 06:23
http://www.macupdate.com/info.php/id/17787
Flip4Mac WMV Player 2.3.0.11b
μπορείς να το κατεβάσεις.

WolfRathmA
03-10-09, 03:52
Να'σαι καλα φιλε! Σε ευχαριστω πολυ!

akibaba
03-10-09, 10:35
Ερωτηση !!
Τελικα τι ειναι καλητερα να βαλουμε την χιονατι στα 64 η στα 32 ??
Εγω την εβαλα εδω και 3-4 μερες στα 64 και ολα μου φαινοντε οπως ηταν πριν στα 32 !!
Απλως παρατηρησα (μπορει να ειναι και στην ιδεα μου ) οτι η μπαταρια καραταει λιγω πιο πολυ !! Εσεις τι προτεινετε ?? :bang:

gkok
03-10-09, 17:00
Λοιπόν μετά την εγκατάσταση του Snow Leopard και ενώ όλα πήγαν καλά με το update μόλις πάω να ανοίξω μία εφαρμογή,όποια και να ειναι αυτή μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:

"Type your password to allow PlugSuit Agent.app to make changes"
και μου ζητάει να βάλω τον κωδικό μου.

Το έχει κάνει σε κανέναν αυτό;

Μιχάλης Σ.
03-10-09, 17:07
Προφανώς εχεις εγκαταστήσει το PlugSuit (http://infinite-labs.net/plugsuit/). Δεν είναι συμβατό με Snow. Ακολούθησε τις οδηγίες (http://infinite-labs.net/kb/plugsuit/ps-remove-on-10.6.html) για να το αφαιρέσεις.

gkok
03-10-09, 17:13
Ευχαριστώ πολύ.:d055:
Με τι όμως εγκαταστάθηκε αυτό;Γιατί εγώ δεν θυμάμαι να το είχα εγκαταστήσει.

Μιχάλης Σ.
03-10-09, 17:15
Αυτό δεν το ξέρω. Αν δεν το εγκατέστησες εσύ αυτόνομα, μπορεί να περιλαμβάνεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις. Μήπως έχεις βάλει το Afloat;

igiorgio
03-10-09, 17:20
Πήαινε System Preferences, πού θα κάνουν quit και restart. Απενεργοποίησε το PlugSuit, restart κι είσαι έτοιμος.

gkok
03-10-09, 18:33
Αυτό δεν το ξέρω. Αν δεν το εγκατέστησες εσύ αυτόνομα, μπορεί να περιλαμβάνεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις. Μήπως έχεις βάλει το Afloat; Νομίζω ναι το είχα βάλει πριν κανα χρόνο αλλά δεν το δούλεψα.Έκανε διαφανή τα παράθυρα σε κάποιες εφαρμογές που το υποστήριζαν αν δεν κάνω λάθος.
Τέλος πάντων το πρόβλημα διορθώθηκε γιατί άρχισα να νοιώθω σαν τα Σvista που για να κάνεις οτιδήποτε ζήταγαν λογαριασμό χρήστη.

Δημοσθένης Κωσταράς
03-10-09, 23:44
Καλησπερα σε ολους . Τελικως εγκατεστησα σημερα τα SL.Επειδη ειμαι ασχετος λεω οτι μαλλον σωστα τα εγκατεστησα γιατι κατι εφαρμογες που τρεχω συνηθως δουλεψαν σωστα.Δεν μπορω να δω πολλα πραγματα αλλα εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ελευθερωθηκαν 12.5 GB στο δισκο . Σαν πολλα δεν ειναι; Μηπως δεν εγκατασταθηκε κατι; Υστερα για πειτε μου σας παρακαλω καποιος που μπορω να βρω τισ εφαρμογες που δεν ειναι συμβατες με SL; Επισης στο Leopard ειχα εγκαταστησει αυτο GRUpdate και αυτο δεν το βρισκω. Που στα κομματια πηγε;

TasosK
03-10-09, 23:58
Αποκλείεται να μην εγκαταστάθηκε κάτι. Υπάρχουν αρκετοι που τους ελευθερώθηκαν πανω από 7-8GB.
Όσο για τις εφαρμογες, υποτίθεται ότι δημιουργείται ο φάκελος με τις μη συμβατες, αλλά εγώ δε βρήκα κάτι, παρόλο που κάποιες δε λειτουργουν μετα την αναβάθμιση σε snow. Παρέμειναν απλά στη θέση τους.
Όσο για το GRupdate, αυτό ηταν για το leopard. Αλλά ούτως ή αλλως κακώς το είχες βάλει γιατί περισσότερα προβλήματα προκαλεί παρά βοηθάει.

gha
04-10-09, 07:30
Καλημέρα και πάλι,
Προσπάθησα πριν από λίγο να ξεκινήσω το SL σε 64bit κρατόντας πατημένα τα πλήκτρα 6 και 4, ξεκίνησε αλλά μετά ήταν σαν να είναι "όλα παγωμένα"! Δεν λειτουργούσε τίποτα! Ούτε trackpad ούτε πληκτρολόγιο, μόνο το κουμπί που το κλείνεις-ανοίγεις και το έκλεισα αναγκαστηκά. Είναι φυσιολογικό αυτό? Ή μήπως βιάστηκα να το κλείσω?

Δημοσθένης Κωσταράς
04-10-09, 07:48
Θελω να ρωτησω το εξης : Με το Leopard ειχα εγκαταστησει αυτο το GRuptade και στο System Preferens αυτο υπηρχε ως " Ελληνικη Γλωσσα " . Με την εγκατασταση των SL το " Ελληνικη Γλωσσα " δεν υπαρχει πλεον και δεν ξερω που εχει " παει " γιατι θελω να το απεγκαταστησω . Εν τω μεταξυ πως θα γινει η απεγκατασταση ;

Μιχάλης Σ.
04-10-09, 11:11
Καλημέρα και πάλι,
Προσπάθησα πριν από λίγο να ξεκινήσω το SL σε 64bit κρατόντας πατημένα τα πλήκτρα 6 και 4, ξεκίνησε αλλά μετά ήταν σαν να είναι "όλα παγωμένα"! Δεν λειτουργούσε τίποτα! Ούτε trackpad ούτε πληκτρολόγιο, μόνο το κουμπί που το κλείνεις-ανοίγεις και το έκλεισα αναγκαστηκά. Είναι φυσιολογικό αυτό? Ή μήπως βιάστηκα να το κλείσω?

Το μηχανάκι σου είναι συμβατό με τα 64bit; Οχι δεν είναι φυσιολογικό.

Θελω να ρωτησω το εξης : Με το Leopard ειχα εγκαταστησει αυτο το GRuptade και στο System Preferens αυτο υπηρχε ως " Ελληνικη Γλωσσα " . Με την εγκατασταση των SL το " Ελληνικη Γλωσσα " δεν υπαρχει πλεον και δεν ξερω που εχει " παει " γιατι θελω να το απεγκαταστησω . Εν τω μεταξυ πως θα γινει η απεγκατασταση ;

Δημοσθέση, το GRUpdate έχει ήδη διαγραφεί με την εγκατάσταση του Snow, οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

oromenon
08-10-09, 14:25
Διάβασα όλη τη συζήτηση και ειλικρινά, λόγω απειρίας, έχω μπερδευτεί.
Κρατάω στα χέρια μου το cd του snow και δεν ξέρω τελικά τι να κάνω, clean install ή πέρασμα απλό από πάνω ; επειδή για clean install με βλέπω να ρωτήσω τότε, τι θα γίνει με apps που έχει κρατήσει το itunes απ΄το iphone, τι θα γίνει με όλα τα προγράμματα ;
Αντιλαμβάνομαι οτι φωτό και βίντεο τα έχω όλα back up (αν και τα projects από το i-movie τα πέρασα με copy paste διότι το time machine μου κάνει back up μόνο ότι έχει το desktop).

Βοηθήστε με παρακαλώ...

TasosK
08-10-09, 14:41
Φίλε μου κάνε πέρασμα από πάνω και θα έχεις το mac σου μετα με τα πρόγράμματα όπως ηταν πρίν την εγκατάσταση του snow. Δε θα έχεις προβλήματα.

dimpapas
08-10-09, 14:43
Αν κανείς clean install θα σου διαγράψει όλες τις ρυθμίσεις, τα προγράμματα και οτιαλλο υπάρχει στο σύστημα αλλά εάν έχεις κρατήσει backup τα αρχεία και τις ρυθμίσεις σου θα μπορέσεις να τα επαναφερεις. Πάντως κατα τη γνώμη μου, κανε ένα update και δε θα μπεις στη διαδικασία επαναφοράς ρυθμίσεων. Με το update δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα που έχει να κάνει με app στο iTunes, αρχεία και ρυθμίσεις.

Όσο για τι time machine κοιτά στις ρυθμίσεις του για φακέλους που εξαιρούνται απ το backup που κρατά.

leonbis2000
08-10-09, 17:46
Διάβασα όλη τη συζήτηση και ειλικρινά, λόγω απειρίας, έχω μπερδευτεί.
Κρατάω στα χέρια μου το cd του snow και δεν ξέρω τελικά τι να κάνω, clean install ή πέρασμα απλό από πάνω ; επειδή για clean install με βλέπω να ρωτήσω τότε, τι θα γίνει με apps που έχει κρατήσει το itunes απ΄το iphone, τι θα γίνει με όλα τα προγράμματα ;
Αντιλαμβάνομαι οτι φωτό και βίντεο τα έχω όλα back up (αν και τα projects από το i-movie τα πέρασα με copy paste διότι το time machine μου κάνει back up μόνο ότι έχει το desktop).

Βοηθήστε με παρακαλώ...

Φίλε κάνε ένα απλό update. Δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα και δεν υπάρχει λόγος να κάνεις clean install. Δεν είναι Windows το MAC OS X ώστε να θέλει φορμάτ για να μην μπερδευτούν το ένα πάνω στο άλλο! Είναι ο πλεόν ασφαλής και ενδεδειγμένος τρόπος να βάλεις το Snow Leopard. Τώρα αν επιμένεις να κάνεις clean install κράτα back up με το Time Machine σε κάποιον εξωτερικό δίσκο και μετά κάνε restore.

Aris
09-10-09, 18:44
Καλησπέρα.
Καλώς σας βρήκα.
Το πρώτο μου μνμ ξεκινά με μια απορία.
Μόλις εγκατέστησα το SL και αφού επανέφερα επιτυχώς το color στην όμορφη χρωματική επιλογή που είχα (καθότι μου το άλλαξε στο απαίσιο χλωμό-αχνό) έβαλα το προγραματακι για να μπαίνει 64bit... αλλά δεν... μπαίνει....
Το μηχάνημα μου είναι imac 2.4GHz Intel Core 2 Duo με 2 GB 667MHz DDR2 SDRAM. (Το πήρα τον Γενάρη του 2007).
Καμιά ιδέα;

Σπύρος Π.
09-10-09, 19:15
Αν δεν κάνω λάθος δεν υποστηρίζεται ο υπολογιστής για 64 bit..

Για βάλε αυτό το πρόγραμμα και θα σου γράψει αν το υποστηρίζει..
32- or 64-bit Kernel Startup Mode Selector

Aris
09-10-09, 19:21
Αυτό έβαλα και αν κατάλαβα καλά μου λέει ότι ενώ υποστηρίζει δεν θέλει η apple... Μπορώ να κάνω κάτι;

Σπύρος Π.
09-10-09, 19:23
Ότι έχει συμβεί και με το mac mini μου.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, για κάποιο λόγο δεν έχει αφήσει να γίνει σε κάποια μηχανήματα...

Aris
09-10-09, 19:32
Μάλιστα ... Τέλος πάντων θα το πιω κι αυτό το ποτήρι το πικρό.

Aris
11-10-09, 17:07
Άλλη μια ερώτηση.
Ξέρει κάποιος αν μπορώ και με ποιόν τρόπο να αλλάξω το όνομα του υπολογιστή από αυτό που είχα καταχωρήσει αρχικά;

MacGreg
11-10-09, 17:11
Αν δεν κανω λαθος απο το System preferences>Sharing.

Aris
11-10-09, 17:18
Ευχαριστώ πολύ!!

oromenon
12-10-09, 20:00
μετά την αναβάθμιση δεν μου εμφανίζεται πλεον το spotlight πάνω δεξιά !!!
απο τα preferences δεν βρίσκω άκρη.
βοήθεια κανείς;

Dimitris Asimomytis
12-10-09, 20:27
Παιδια μολις το εβαλα και μου απελευθερωσε 18 Γιγα .....ειναι φυσιολογικο ;

Aris
12-10-09, 20:57
Εμένα απελευθερώθηκαν γύρω στα 20. Αλλά όλα δουλεύουν ρολόι!

stayros
12-10-09, 21:04
ναι ειναι φυσιολογικοτατο

igiorgio
12-10-09, 21:31
μετά την αναβάθμιση δεν μου εμφανίζεται πλεον το spotlight πάνω δεξιά !!!
απο τα preferences δεν βρίσκω άκρη.
βοήθεια κανείς;


Με το Leopard το πρόβλημα λυνότανε ως εξής :

Macintosh HD/System/Library/Core Services
Στο Core Services folder, ανοίγουμε το εικονίδιο του Spotlight.
Restart το Mac.

Mε το Snow, δεν μπορώ πλέον να εντοπίσω το επίμαχο εικονίδιο στα Core Services ούτε κάπου αλλού. :confuzed:

Update : ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει να σύρεις το .plist στο κάδο και να επανεκκινήσεις το Mac.

http://farm3.static.flickr.com/2464/4006935315_13a6e1d76c.jpg

Dimitris Asimomytis
12-10-09, 23:16
Αλλη αισθηση σαν να αλλαξα imac!

moon
13-10-09, 14:00
Λοιπόν, σήμερα παρατηρησα το εξής πρόβλημα με το Flip4mac. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει αυτό που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Σημειωτεόν, ότι έχει γίνει το τελευταίο update!

http://i598.photobucket.com/albums/tt61/TasosK/Screenshot2009-09-30at122345.jpg

Και όταν δεν σου ανοίγει από τα System Preferences ούτε το Network,ούτε το ΒΤ, ούτε το Accounts,ούτε το Security και πολλά άλλα(όχι ομως όλα π.χ. Appearance,Desktop τα ανοίγει) αυτό τι είναι? Τι συμβαίνει? Είμαι και λίγο άσχετος ωστόσο πήγα να κάνω restart τον Μακ (10.6.1) και από τότε μην τον είδατε μην τον απαντήσατε...

dimpapas
13-10-09, 14:48
Κωνσταντινε, σου ζηταει να επανεκινησεις το system preferences και όχι το Μac και αυτό γίνεται διότι η εφαρμογή πχ perian δεν είναι 64bit και το system preferences ανοίγει σε 32bit για να μπορείς να ανοίξεις τα 32bit panes.

moon
13-10-09, 15:59
Σ ευχαριστώ Δήμο για την απάντηση σου. Ωστόσο πρώτον έχω βγάλει(remove) ολες τις εφαρμογές π.χ. Perian,DivX,Sizzling Keys & Flip4Mac που είχα από το System Preferences/Others και δεύτερον δεν τρέχω την 10.6.1 σε 64bit εξάλλου δεν την παίρνει κιόλας (MacBook Pro-unibody) . Τέλος πάντων το θέμα είναι τώρα ότι δεν ανοίγει καθόλου ο Μακ μπούκης και μένει στην οθόνη με το μηλαράκι (όλη νύχτα) κι έτσι το πήγα στο σέρβις στην Elite εδώ (έχει εγγύηση) όπου μου είπαν αν είναι θέμα software θα πληρώσω και 50 Ευρώπουλα...

oromenon
13-10-09, 16:05
τελικά ξαναπέρασα το snow και όλα οκ

moon
13-10-09, 17:06
Θα το έχω περάσει και 5 φορές...Τι να πω!

Μιχάλης Σ.
13-10-09, 19:00
Θα το έχω περάσει και 5 φορές...Τι να πω!

Εγώ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις. Δεν σου ανοίγουν τα System Preferences;

Georgia
13-10-09, 22:51
Guys, sorry και κράξτε με οι admins -δίκιο θα 'χετε- αλλά το θέμα έχει φτάσει αισίως τις 20 σελίδες και ζαλίστηκα μέχρι να βρω την πιθανή απάντηση στην απορία μου, δεν την παλεύω κάστανο, οπότε ξανα-ρωτάω (πιθανότατα έχει ήδη απαντηθεί) και συγχωρήστε μου την "αμέλεια" (ωστόσο διάβασα 11 σελίδες από τις 20 :f045: )

Έχω τον iMac, στα 2,66 (Intel Core 2 Duo) με 4gb RAM.

Σκοπεύω να κάνω clean install του SL και μιας και είναι η πρώτη μου φορά (περίεργο ακούστηκε αυτό ε; ) πρέπει να "προσέξω" κάτι; Έχω κάνει το back up που ήθελα, απλά ρωτάω σε επίπεδο εγκατάστασης. Απλά θα τρέξω το SL και θα έχει επιλογή "clean install" ή πρέπει να κάνω κάτι χειροκίνητα;

TasosK
13-10-09, 23:13
Φίλε μου γιατί να κανεις clean install; Γιατί δεν το περνάς από πάνω; Θα είσαι κομπλέ και δε θα χρειαστεί να περάσεις τη διαδικασία εγκατάστασης πάλι όλων των προγραμμάτων σου! Θα έχεις τον imac σου όπως ηταν πριν.

Georgia
13-10-09, 23:16
Διότι κολλάνε διάφορα ψιλοπραγματάκια τα οποία ελπίζω να πάψουν να κολλάνε :( Άσε που έκανα back up σε 7 dvd's μιας και ξέμεινα από εξωτερικό σκληρό πρόσφατα...Πελάγωσα...Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω από το να τρέξω το SL?

leonbis2000
13-10-09, 23:33
Ναι πρέπει να κάνεις χειροκίνητα το delete του partition μεσω του wizard του dvd επιλέγοντάς το για να κάνει clean install. Όμως εξακολουθώ να τονίζω ότι αν έχεις κάνει back up χειροκίνητα μόνο τα data σου θα πρέπει να ξανακάνεις όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή, όπως ρύθμιση λογαριασμών email, εγκατάσταση πρόσθετων plugins για video κτλ κτλ.. Αν έχεις κάνει back up με Time Machine μπορείς να τα επαναφέρεις όλα. Δοκίμασες τα προγράμματα που κολάνε να τα διαγράψεις και να τα ξαναπεράσεις?

Georgia
14-10-09, 00:52
Ένα χαρακτηριστικό κόλημα που τρώει είναι πχ όταν διαβάζει ένα cd ή dvd και για κάποιον λόγο είτε κολλάει (πρόβλημα στο δισκάκι), είτε θέλω εγώ να ακυρώσω την διαδικασία...Το "x" και το "cancel" είναι νεκρά...πατιούνται μεν, νεκρά δε. Με αποτέλεσμα, ο μόνος τρόπος να "ξεκολλήσει" το drive του cd/dvd να είναι το restart και μάλιστα το ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ, από το κουμπί (αφού δεν μπορεί να κάνει κανονικό restart μιας και "τρέχει" το drive) κάτι το οποίο βρίσκω τραγικό ως διαδικασία...

Κατα τα αλλα, δνε έχω κάνει κάποιες πρόσθετες ρυθμίσεις, είναι η αλήθεια...Δεν με τρομάζει τόσο αυτό, όσο το να μην κάνω κάποια χοντράδα κατά την εγκατάσταση...Πχ αυτό το "delete" του partition μου ακούγεται λίγο τρομακτικούλι...(Αν δεν βαρεθείς, στείλε μου ένα πμ να σιγουρευτώ ότι "το 'χω" ως διαδικασία) :a068:

(Εννοειται ότι όταν συμβεί το παραπάνω, δεν κάνει καν eject το dvd)

leonbis2000
14-10-09, 01:36
Το ότι σου τρώνε κόλλημα τα δισκάκια που βάζεις μέσα δεν σημαίνει ότι φτάιει το λειτουργικό. Συνήθως το drive φταίει γιατί δεν είναι και πολύ καλό και με την παρατεταμένη χρήση τα φτύνει και με κάποιους δίσκους δεν είναι και απόλυτα συμβατό. Συνεπώς το πιο πιθανό είναι να μην διορθωθεί αυτό που λές. Αλλά και να υποθέσουμε ότι είναι πρόβλημα του Leopard, όταν μπεί στο Snow με upgrade ουσιαστικά σβήνει το Leopard και εγκαθίσταται από την αρχή οπότε θεωρητικά θα λυνόταν και πάλι το πρόβλημα!
Εσύ όμως ανέφερες ότι έχεις πρόβλημα με προγράμματα. Ποιά είναι αυτά? Διότι αν δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, θέλω να σου πώ ότι δεν έχεις κανένα ουσιαστικό λόγο να κάνεις clean install!
Όσον αφορά το clean install δεν το έχω κάνει και θυμάμαι στο περίπου τις επιλογές από θέμα που το διάβασα εδώ στο forum, έχει αναθερθεί το πώς γίνεται.

moon
14-10-09, 09:12
Εγώ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις. Δεν σου ανοίγουν τα System Preferences;
Quote
Και όταν δεν σου ανοίγει από τα System Preferences ούτε το Network,ούτε το ΒΤ, ούτε το Accounts,ούτε το Security και πολλά άλλα(όχι ομως όλα π.χ. Appearance,Desktop τα ανοίγει) αυτό τι είναι? Τι συμβαίνει? Είμαι και λίγο άσχετος ωστόσο πήγα να κάνω restart τον Μακ (10.6.1) και από τότε μην τον είδατε μην τον απαντήσατε... Quote

Μιχάλη καλημέρα. Από τα System preferences δεν μου ανοίγουν τα παραπάνω (Network κλπ.) .Συγκεκριμένα λέει " Can not load Network Preferences Pane" και πήγα να κάνω reboot και από τότε δεν ξανάνοιξε ο MacBook Pro.Συγνώμη κιόλας ίσως από τα νεύρα μου να μην το εξήγησα καλά το πρόβλημα.

Μιχάλης Σ.
14-10-09, 09:36
Καλημέρα Κώστα,

Αν καταλαβαίνω σωστά, δεν σου ανοίγουν λοιπόν τα συγκεκριμένα preferences. Είπες ότι έκανες εγκατάσταση 5 φορές αν δεν κάνω λάθος και τίποτα. Εκανες upgrade ή καθαρή εγκατάσταση;

moon
14-10-09, 10:30
Σωστά. Εκανα upgrade Μιχάλη.

Georgia
14-10-09, 10:49
leon, δεν είπα ότι κολλάνε προγράμματα, είπα ψιλοπραγματάκια :D :D :D Ωστόσο, κρασάρουν συχνά safari (αυτό, όλο και κάπως το λύνω μέσω κάποιων fora), garage band, toast. Ίσως δοκιμάσω το upgrade κι αν συνεχίσει η φρίκη, να κάνω μετά clean....γίνεται, ε; Πάντως, το θέμα με το drive που λες με προβληματίζει πολύ....δεν είναι φυσιολογικό να τα έφτυσε ένα drive 2-3 μηνών που έχει κάψει 20 dvd...:confuzed:

idnik
14-10-09, 10:49
Σωστά. Εκανα upgrade Μιχάλη.
ε τοτε αφου είπες οτι έχεις κάνει και τα backup σου θα σου πρότεινα να κάνεις ενα clean install το οποίο θα είναι και το τελευταίο...
Γιατι μάλλον το μηχανάκι μπερδεύτηκε απο τα πολλά upgrades...

Μιχάλης Σ.
14-10-09, 11:32
ε τοτε αφου είπες οτι έχεις κάνει και τα backup σου θα σου πρότεινα να κάνεις ενα clean install το οποίο θα είναι και το τελευταίο...
Γιατι μάλλον το μηχανάκι μπερδεύτηκε απο τα πολλά upgrades...

Η προφανώς από κάποια κατάλοιπα των προηγούμενων preferences. Μάλλον χρειάζεσαι το clean install όπως λέει κι ο Κώστας.

idnik
14-10-09, 12:45
παιδιά μια απορία μου η οποία δεν νομίζω να έχει απαντηθεί ξανά..

Όπως θα διαπιστώσατε στο snow δεν μπορείς μέσα απο το get info των εφαρμογών να διαλέξεις γλώσσα των εφαρμογών. Π.χ. για το adium να επιλέξουμε να ξεκινάει στα ελληνικά.
Γι αυτό τον λόγο έβαλα την εφαρμογή language service με την οποία πλέον μπορώ με δεξί κλικ να ανοίγω μια άλλη επιλογή μου να διαλέγεις με ποια γλώσσα να ανοίγει το πρόγραμμα.
Αυτό συμβαίνει όμως μόνο μια φορά αφου την δεύτερη που θα ανοίξεις το πρόγραμμα θα ανοίξει πάλι με την default γλώσσα του.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

moon
14-10-09, 16:09
Ευχαριστώ παιδιά.Θα κάνω clean install να δούμε.Να είστε καλά.

phaethon
15-10-09, 19:37
Μετα απο clean install &εγκατασταση του sl εμαφανιζεται αυτο στην εκδοση λογισμικου 10.6.1.Εχω κανει εγκατασταση του sl η οχι?(ειμαι εντελως αρχαριος)

TasosK
15-10-09, 19:42
Ναι είσαι κομπλέ! Χιονίζει στα μέρη σου!!! :d055:

leonbis2000
15-10-09, 19:42
Ναι το 10.6 και μετα είναι Snow Leopard.

edit: Με πρόλαβες Τάσο!

pkoumoutsos
15-10-09, 20:00
τελικα τωρα ολα τα μηχανηματα ερχονται με προεγκατεστημενο το SL η πρεπει να αγορασουμε και το update δισκακι?

phaethon
15-10-09, 20:04
Ναι το 10.6 και μετα είναι Snow Leopard.

edit: Με πρόλαβες Τάσο!

Εγω το πηρα πριν κανα 1.5μηνα&μου ηρθε το δισκακι σπιτι με 10$.Εκανα clean install με βοηθεια του Τασου απο εδω...Απλα ηθελα να ξερω αν οντως την εκανα καλα γιατι εκει που σε καποια φαση ξεκινησε απο 45λ ως χρονος εγκαταστασης&κατεβαινε ,ξαφνικα στα 7λ εσβησε&επανεκινησε....&ελεγα μηπως &δεν τα καταφερα...

TasosK
15-10-09, 20:08
Κωνσταντίνε έτσι κάνει κατα την εγκατάσταση, οπότε μη σε απασχολεί! Όλα μια χαρά! :d055::a042:
Τώρα ψάχτο και μη το φοβάσαι όπως μου έλεγες!

leonbis2000
16-10-09, 00:19
τελικα τωρα ολα τα μηχανηματα ερχονται με προεγκατεστημενο το SL η πρεπει να αγορασουμε και το update δισκακι?

Εξαρτάται από το αν έχει προλάβει να φύγει το στόκ κάποιων καταστημάτων ώστε να φέρουν τις νέες παρτίδες. Είναι υποκειμενικό και δεν μπορεί κανείς να απαντήσει απόλυτα πάντως στο μεγαλήτερο ποσοστό ΔΕΝ έχουν το Snow Leopard.

pkoumoutsos
16-10-09, 00:28
Μαλιστα....Οποιος εχει αγορασει μεσα στον ΟΚτωβρη μηλαρακι ας μας πει ! :thanks:

pkoumoutsos
16-10-09, 02:50
(δεν βρηκα τροπο να κανω edit το παραπανω Post... sorry)

Σε πολλα καταστηματα βλεπω οτι υπαρχει τοσο η ελληνικη οσο και η αγγλικη εκδοση.
Το gr update που εχει η ελληνικη εκδοση εκτος απο τους χαραγμενους ελληνικους χαρακτηρες εχει καποια αλλη διαφορα στο SL?

igiorgio
16-10-09, 07:19
Το gr update που εχει η ελληνικη εκδοση εκτος απο τους χαραγμενους ελληνικους χαρακτηρες εχει καποια αλλη διαφορα στο SL?

Αν με gr update, εννοείς το δίσκο της Rainbow με το "εξελληνισμένο" λειτουργικό, σου συνιστώ να μην το εγκαταστήσεις. Σού επιφυλάσσει μόνο προβλήματα.

leonbis2000
16-10-09, 18:00
Γιώργο νομίζω ότι ο Πάνος αναφέρεται στην έκδοση του Mac και όχι στον ελληνικό update. Πάνο η μόνη διαφορά της ελληνικής έκδοσης είναι ότι υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες χαραγμένοι στο πληκτρολόγιο και τίποτα άλλο. Το ελληνικό update cd που θα σου δώσουν μαζί φυσικά μην το βάλεις όπως πολύ σωστά λέει ο Γιώργος.

idnik
16-10-09, 20:04
παιδιά μια απορία μου η οποία δεν νομίζω να έχει απαντηθεί ξανά..

Όπως θα διαπιστώσατε στο snow δεν μπορείς μέσα απο το get info των εφαρμογών να διαλέξεις γλώσσα των εφαρμογών. Π.χ. για το adium να επιλέξουμε να ξεκινάει στα ελληνικά.
Γι αυτό τον λόγο έβαλα την εφαρμογή language service με την οποία πλέον μπορώ με δεξί κλικ να ανοίγω μια άλλη επιλογή μου να διαλέγεις με ποια γλώσσα να ανοίγει το πρόγραμμα.
Αυτό συμβαίνει όμως μόνο μια φορά αφου την δεύτερη που θα ανοίξεις το πρόγραμμα θα ανοίξει πάλι με την default γλώσσα του.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
παιδες υπάρχει λύση γι αυτο; Γιατι δεν μπορώ να το βρω με τίποτα

MacGreg
16-10-09, 22:13
Μολις εκανα την εγκατασταση του Snow, ολα πηγαν καλα και δε μου πηρε πανω απο μιση ωρα. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι εμφανιζονται δυο icons στο Dock, σαν σκληροι δισκοι, το ενα ονομαζεται home και το αλλο net. Τιειναι αυτα ? Νομιζω πως εμφανιζονται με το που ανοιγω το παραθυρο του Finder.

pkoumoutsos
16-10-09, 22:14
@leonbis
αυτο ακριβως εννοουσα και μου ελυσες την απορια...
Σε ευχαριστω!

idnik
16-10-09, 22:35
Μολις εκανα την εγκατασταση του Snow, ολα πηγαν καλα και δε μου πηρε πανω απο μιση ωρα. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι εμφανιζονται δυο icons στο Dock, σαν σκληροι δισκοι, το ενα ονομαζεται home και το αλλο net. Τιειναι αυτα ? Νομιζω πως εμφανιζονται με το που ανοιγω το παραθυρο του Finder.
έχει ξανα απαντηθεί http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2856&highlight=home

MacGreg
16-10-09, 23:03
My bad, sorry !!!!! θα το κοιταξω, ευχαριστω !

Dimitris Asimomytis
17-10-09, 09:22
Καλημέρα και από εμένα είναι Σάββατο και κατα συνέπεια οι απορίες θα πέσουν βροχή . Δυστυχώς ανακάλυψα για εμένα το πρώτο bug . Όταν λοιπόν κάνω ότι κάνω με την χιονατη οταν κλεινω τον μακ μου αφήνει ανοιχτό μόνιμα το Dix x converter το χειρότερο είναι δε ότι ο μόνος τρόπος να κλείσω τον μακ είναι μέσω forced quit του Div x converter. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά είναι πολύ εκνευριστικο και επειδή έχω καλομαθει ι στην apple να με προσέχουν πρέπει να βρω γρήγορα μια λύση

dali13gr
17-10-09, 09:51
Όταν λοιπόν κάνω ότι κάνω με την χιονατη


LOL!


Στο θέμα μας. Είναι κάποιο πρόβλημα του προγράμματος, όχι του λειτουργικού. Απλά, θα τερματίζεις το προγράμματα πριν κανείς shutdown.

Dimitris Asimomytis
17-10-09, 10:02
Συμφωνω αλλα απο εκει και περα ειναι κατι που ουδεποτε ηταν προβλημα με το 10.5, ας ελπισουμε οτι ειναι μια ακομη παιδικη ασθενεια. Αλλωστε θυμαμαι πριν καποιο major release του 10.5 ειχα ενα παρομοιο προβλημα που ο Μακ δεν εκλεινε καθολου παρα μονο με παρατεταμενο πατημα του on/off

idnik
17-10-09, 11:34
μάλλον θα πρέπει να βγάλει κάποιο update το ίδιο το πρόγραμμα ώστε να υποστιρίζει πλήρως το snow

thegeorge
17-10-09, 15:15
.Όταν λοιπόν κάνω ότι κάνω με την χιονατη

Πες μας λεπτομερειες!!!!!!:pop2:

TasosK
11-11-09, 18:22
Λοιπόν, λίγο καθυστερημένα, να αναφέρω και εγώ ένα "προβληματάκι" που εμφανίστηκε μετά την εγκατάταση του Snow Leopard! Περιστασιακά, ανοίγοντας το mac μου εμφανίζεται το menu bar όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

http://farm3.static.flickr.com/2786/4094949995_6f2d155ae2.jpg

Μένει έτσι μέχρι να κάνω κάποιο κλικ κάπου στην οθόνη (είτε κάνω το κλικ αμέσως είτε μετά από 10 λεπτά, για παράδειγμα) και μετά φαίνεται κανονικά, όπως πρέπει να φαίνεται.

http://farm3.static.flickr.com/2677/4094949999_1d80ccd79a.jpg

Να σημειώσω ότι αυτό δεν το κάνει πάντα, αλλά όποτε του τη βαρέσει!!!

Δημοσθένης Κωσταράς
11-11-09, 18:37
Συμβαινει και σε μενα το ιδιο οπως στον Τασο

thegeorge
11-11-09, 21:14
Αυτό το έκανε και σε μένα αλλα στο 10.5 όχι στο Snow. Κόλλαγε και καμιά φορά! Τελικά όποτε έβγαζα τον εξ. δίσκο δεν το έκανε! Μετά απο μια απλη επαναγκατάσταση δεν το ξανάκανε. Στο Snow μεχρι τώρα, όλα καλά!

dimpapas
11-11-09, 22:03
Τάσο και μένα μερικές φορές το κάνει αλλά δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Το κάνει και σε MacBook και σε iMac με Snow και στα δύο

TasosK
11-11-09, 22:10
Δήμο, δεν είναι οτι δημιουργεί πρόβλημα κάπου, απλά μου έχει φανεί περίεργο, τίποτε άλλο! Γι'αυτό και δεν έχω πολυδώσει σημασία!

Aris
16-11-09, 16:19
Καλησπέρα παιδιά. μήπως ξέρει κανείς πως εμφανίζονται αυτές οι επιλογές στο safari;
http://img10.imageshack.us/img10/3082/screencaptureoc.png

leonbis2000
16-11-09, 16:23
Εμφανίζονται μόνο όταν ανοίξεις σελίδα που περιέχει αρχείο .pdf και στο προβάλει και όταν πάς το δείκτη του ποντικιού προς το κάτω μέρος της οθόνης. Για παράδειγμα δές σε αυτό το link (http://www.saturn.com.gr/pdf/date_sigrou/flyer.pdf). Αν πάς το ποντίκι κάτω θα στο εμφανίσει.

Aris
16-11-09, 16:28
Εμφανίζονται μόνο όταν ανοίξεις σελίδα που περιέχει αρχείο .pdf και στο προβάλει και όταν πάς το δείκτη του ποντικιού προς το κάτω μέρος της οθόνης. Για παράδειγμα δές σε αυτό το link (http://www.saturn.com.gr/pdf/date_sigrou/flyer.pdf). Αν πάς το ποντίκι κάτω θα στο εμφανίσει.

Μάλιστα. Εμένα μου ανοίγει κατευθείαν το pdf μάλλον επειδή έχω acrobat.

tsofras
17-11-09, 15:59
Ρε παιδιά, δεν ήξερα που αλλού να γράψω, θέλω να αγοράσω το Snow Leopard, αλλά ακούω αρκετά προβληματάκια, τι λέτε να προχωρήσω?

igiorgio
17-11-09, 16:11
Και βέβαια θα το προχωρήσεις. :d055:

tsofras
17-11-09, 16:28
οκ τότε εμπιστεύομαι τους παλιούς του φόρουμ :a055:

atsddd
18-11-09, 14:59
Εμενα χτες μου εκανε ενα προβληματακι το 10.6.2 που δεν το ειχα ξαναδει.

Εχω το dock να κανει auto hide. Ενω ημουν στο ιντερνετ για αρκετη ωρα, παω καποια στιγμη να επιλεξω απ το dock το mail app. Κατεβαζω τον κερσορα στο σημειο που το παω καθε φορα για να εμφανιστει το dock και τπτ. το ξανακανω παλι τπτ. Κανω κλικ για να περασει απ τον firefox στον finder και τοτε εμφανιστηκε. μπορουσα να το ανοιξω μονο με αυτον τον τροπο. Οκ λεω ας προχωρησω.

Πηγαινω στη μπαρα του dock που την εχω να κανει magnification και τπτ. κολλημενη σαν φωτογραφια. Παταω στα διαφορα προγραμματα που εχω ολα τα ανοιγε κανονικα. Το μονο προβλημα ηταν οτι το dock ειχε κολλησει. Του αλλαζω ρυθμισεις απ το system preferences μήπως και.....παλι τπτ.

Τελικα το προβλημα λυθηκε με ενα log out και log in αλλα με παραξενεψε αρκετα.
Το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος???

Μιχάλης Σ.
18-11-09, 15:40
Το πρόβλημα του korn μεταφέρθηκε σε νέο θέμα εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=46745#post46745).

geovass
19-11-09, 15:32
Μιας και δεν εχει απαντησει κανεις στο αλλο thread, το κανω copy paste και εδω...

Ξερει κανεις γιατι αμα εχω ενεργοποιημενα Ελληνικα ΔΕΝ μου δείχνει σωστά τα ερωτηματικα (ειτε το ? ειτε το ;)? Ειναι πολυ σπαστικο να πρεπει να γυρισεις στα Αγγλικα για να πάρει αυτούς τους χαρακτήρες...
Εχω Snow leopard σε iMac...

Σπύρος Π.
19-11-09, 15:37
Για βάλε μας λίγο περισσότερο γιατί σε εμένα ότι γλώσσα και να έχω το αγγλικό ερωτηματικό παίζει μία χαρά (?)

Τώρα όσο αφορά το ελληνικό ( ; ) παραδόξως παίζει όταν έχεις τα αγγλικά..



ΕDIT:
Μάλιστα τώρα κατάλαβα γιατί με την φατσούλα μας μπέρδεψες.. Αν δεν κάνω λάθος εκεί έχεις βάλει το ελληνικό ερωτηματικό...

Αυτό θα έλεγα είναι περίεργο τώρα που το λες το ελληνικό να μην παίζει όταν έχεις τα ελληνικά ενεργοποιημένα... Αν δεν υπάρχει λύση βάζε το αγγλικό....

geovass
19-11-09, 15:40
Για βάλε μας λίγο περισσότερο γιατί σε εμένα ότι γλώσσα και να έχω το αγγλικό ερωτηματικό παίζει μία χαρά (?)

Τώρα όσο αφορά το ελληνικό ( ; ) παραδόξως παίζει όταν έχεις τα αγγλικά..

Χμ, τι αλλο θα ηθελες να σου πω... :(
Με εκνευρίζει πολυ αυτη η κατάσταση. Μήπως δεν εχω κανει κατι σωστά εγω ?
Τι να προσεξω ?

Σπύρος Π.
19-11-09, 16:48
Του ψάχνω... Αλλά δεν βρίσκω κάτι, εγώ τουλάχιστον...



ΕDIT:

Λοιπόν μετά από πολλές προσπάθειες μπας και βρω κάποιον συνδυασμό, και που τελικά δεν βρήκα, έβαλα από το input sourse το greek polytonic..

System Preferences / Language & Text / input sourse

http://farm3.static.flickr.com/2712/4117483964_ff0dc31177_o.png

Και έτσι πατώντας alt (δίπλα απο το cmd) και το ελληνικό ερωτιματικό στο βγάζει χωρίς αν αλλάξεις γλώσσα. ( ; )

Προς το παρών αυτό μπόρεσε και βρήκα..