PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο color profile χρησιμοποιείτε ?


vtsakiris
26-09-09, 18:58
ο τιτλος τα λεει ολα...

εγω χρησιμοποιώ:

στο iMac 24" το profile της Apple που το ονομαζει με τον ευφανταστο τιτλο "iMac",
και στο MacBook Pro και παλι το profile της Apple που το ονομαζει "Color LCD".

Μετα απο αναβαθμηση σε snow leopard στο MacBook Pro προστεθηκε και ενα ακομα color profile με το ονομα "Display",
αλλα δεν μου αρεσε και το γυρισα πισω στο "Color LCD".

voreas
26-09-09, 19:16
Adobe RGB (1998) στον imac. Μου αρέσει περισσότερο.

grpap
26-09-09, 19:20
Να καλιμπραρεις με calibrator τα εργοστασιακα προφιλ και τα νεα που θα προκυψουν να τα μετονομασεις "****calibrated.icc".
Φυσικα και να χρησιμοποιησεις το προφιλ του Snow.Καλιμπραρισμενο εννοειται.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:20 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:17 ----------

Adobe RGB (1998) στον imac. Μου αρέσει περισσότερο.

Σου αρεσει Αντωνη γιατι κοβει τα ακρα του φασματος.Στις ΤΝ οθονες σα τη δικη σου (και τη δικη μου) αν δεν ειναι ακριβως καλιμπραρισμενες η εικονα ενοχλει.
Το καλυτερο ειναι το iMac.icc με σωστο καλιμπραρισμα.Αυτο πλησιαζει περισσοτερο στο Adobe RGB.Στην πραγματικοτητα το ατοφιο Adobe μπορουν ελαχιστες οθονες να το δειξουν και μαλιστα οχι ολο.Το 85-90%.

nicos00
26-09-09, 19:40
Εμένα πάλι όλα τα calibrated μου βγαίνουν πολύ μπλε, χάλια. Δεν ξέρω γιατί, παρ'όλο που έκανα το calibration με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια μπορούσα.. Οπότε ξαναγύρισα στο default, το Color LCD. Πάντως μου φαίνεται οτι η οθόνη "χάνει". Δηλαδή σε εικόνες που έχουν gradient, και έχουν μια ομαλή μετάβαση απο τη μία απόχρωση στην άλλη, η οθόνη του MacBook Pro εμφανίζει "σκαλοπατάκια", σαν να μην εμφανίζει όλο το φάσμα. Δεν ξέρω αν φταίει το calibration ή η οθόνη. Σε άλλο pc πάντως, οι ίδιες εικόνες φαίνονται πολύ πιο ομαλά, δεν μπορείς δηλαδή να ξεχωρίσεις τη μετάβαση απο τη μία απόχρωση στην άλλη.

grpap
26-09-09, 19:45
Το καλιμπραρισες με εφαρμογη+βεντουζα η με το ματι;

nicos00
26-09-09, 19:51
Βεντούζα??.. όχι.. Δεν θυμάμαι αν είχα χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή τρίτου, ή μέσα απο το Leopard, πάντως με το μάτι τη ρύθμισα, με κάποιο εργαλείο calibration.

grpap
26-09-09, 20:56
Θελει οργανο Νικολα.Εγω ειχα παιδευτει και αναγκαστηκα να αγορασω ενα.Δε γινεται διαφορετικα.

nicos00
26-09-09, 20:58
Αυτό που παρατηρώ δηλαδή στα gradient, είναι θέμα calibration? Αν τη ρυθμίσω σωστά θα φτιάξει?

voreas
26-09-09, 21:10
Θελει οργανο Νικολα.Εγω ειχα παιδευτει και αναγκαστηκα να αγορασω ενα.Δε γινεται διαφορετικα.

Γρηγόρη, οι εκτυπώσεις φωτογραφιών που κάνεις (δικές σου ή σε Lab) έχουν αποκλίσεις από το πώς φαίνονται στην οθόνη σου;
Ποιο όργανο πήρες για καλιμπράρισμα και πόσο κόστισε;

grpap
26-09-09, 21:39
Αυτό που παρατηρώ δηλαδή στα gradient, είναι θέμα calibration? Αν τη ρυθμίσω σωστά θα φτιάξει?

Οχι,αυτο ειναι θεμα πανελ.Ολα τα αλλα ομως θα ειναι μερα με νυχτα.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:28 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:24 ----------

Γρηγόρη, οι εκτυπώσεις φωτογραφιών που κάνεις (δικές σου ή σε Lab) έχουν αποκλίσεις από το πώς φαίνονται στην οθόνη σου;
Ποιο όργανο πήρες για καλιμπράρισμα και πόσο κόστισε;

Οχι,δεν εχουν διαφορα.Εννοειται οτι το προφιλ των εικονων ειναι η το sRGB η το παρεχομενο απο το εργαστηριο.Πηρα το Spyder Elite και κοστισε 200+ευρω.Εχει και το Spyder Pro το οποιο ειναι πιο φτηνο αλλα εχει προκαθορισμενες ρυθμισεις gamma ενω το Elite εχει συνεχομενες.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:39 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:28 ----------

Μην το ξεχασω:ενα απο τα πλεονεκτηματα του Aperture ειναι το on screen proofing profile το οποιο ειναι μεγαλη ευκολια.Ανεξαρτητα απο το προφιλ οθονης μπορεις να επιλεξεις το προφιλ που θελεις να δουλευεις με το προγραμμα και το χρωμα ειναι παντα ακριβες.Spot on που λενε και οι Αγγλοσαξωνες.

nicos00
26-09-09, 21:40
Οχι,αυτο ειναι θεμα πανελ.Ολα τα αλλα ομως θα ειναι μερα με νυχτα.

Τι εννοείς θέμα panel? Απο που ρυθμίζεται αυτό δηλαδή?

grpap
26-09-09, 21:44
Ο τυπος της LCD οθονης.Δεν μπορεις να τον ρυθμισεις.Ειναι κατασκευαστικο θεμα.Απλα αυτος ο τυπος οθονης χρησιμοποιει dithering για την απεικονιση των 16,7 εκατομμυριων χρωματων αφου η πραγματικη δυνατοτητα του ειναι 65.000 χρωματα.Γιαυτο πρεπει να καλιμπραρουμε το εργοστασιακο προφιλ που το βοηθαει σημαντικα.

dali13gr
27-09-09, 02:48
Γρηγόρη, τον 24άρη έχεις ή τον 20άρη; Αν έχεις τον πρώτο, είναι εύκολο να ανεβάσεις το profile που έχεις καλιμπράρει για μας που δεν έχουμε Spider; Αν και το μάτι μου είναι σκέτη καλίμπρα! :D

grpap
27-09-09, 08:38
Δημητρη εχω τον 20αρη και δυστυχως ειναι εντελως ακαταλληλο το προφιλ για σενα.Εσυ εχεις το καλο πανελ.Παρ'ολα αυτα το ανεβαζω για οποιον εχει 20αρη iMac.

Dimitris Asimomytis
27-09-09, 15:21
Σε εμενα το Imac βγαινει πολυ washed. Καλιμπραρα ενα με native gamma και white balance και ειναι αρκετα καλο.

Aris
14-10-09, 22:55
Σε εμενα το Imac βγαινει πολυ washed. Καλιμπραρα ενα με native gamma και white balance και ειναι αρκετα καλο.

Δημήτρη μήπως θα μπορούσες να το στείλεις;