PDA

Επιστροφή στο Forum : Snow Leopard Greek Support


vtsakiris
29-09-09, 11:59
κυκλοφόρησε το "Snow Leopard Greek Support" απο τον γνωστό Βαγγέλη Πεταλια (aka Thrilos).

Είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια που ουσιαστικά σε ενα πακέτο προσφέρει:

* Ελληνικό Ορθογράφο
* Ελληνικό Λεξικό
* Widget Αναζήτησης Ελληνικών Τηλεφωνικών Αριθμών

Είναι παν-εύκολο στην εγκατάσταση και η ουσιαστική διάφορα του από το cocoAspell είναι οτι το λεξικό που χρησιμοποιεί είναι native στο mac osx δηλαδή δεν χρειάζεται κάποιο pref. pane για να λειτουργήσει με αποτέλεσμα να χρειάζεται λιγότερους πόρους από το σύστημα μας.

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1325&stc=1&d=1254214613

δελιδα web: http://www.greek-mac.com (http://www.greek-mac.com/)
download: http://greek-mac.com/get/grsnowleopardsupport.zip

TasosK
29-09-09, 12:05
Φινεται καλό! Το έχεις χρησιμοποιήσει; Το δεύτερο λίνκ μου δείχνει μαύρη σελίδα. Μηπως δεν είναι σωστό;

vtsakiris
29-09-09, 12:18
Φινεται καλό! Το έχεις χρησιμοποιήσει; Το δεύτερο λίνκ μου δείχνει μαύρη σελίδα. Μηπως δεν είναι σωστό;

Δουλεύει τελεία... (ο ορθογράφος είναι από το πανεπιστήμιο πατρας για το openoffice)
μπορείς να διαβάζεις τι προσφέρει παραπάνω το snow leopard σε σχέση με το leopard όσων άφορα τα γλωσσικά εργαλεία εδώ:

http://www.gomac.gr/2009/06/snow-leopard.html

το link σε έμενα παίζει μια χαρά (firefox)

TasosK
29-09-09, 12:25
Οκ, λέω να το εγκαταστησω και να το δώ, μιας και το cocoAspell δε βλέπω αν δουλεύει μετα την εγκατάσταση του Snow!
Όσο για το λινκ, το firefox το άνοιξε μια χαρά, το Safari όχι!

Ο ορθογράφος μόνο για το OpenOffice ή και για άλλα Applications (πχ: word, pagw, safari);

vtsakiris
29-09-09, 12:32
Οκ, λέω να το εγκαταστησω και να το δώ, μιας και το cocoAspell δε βλέπω αν δουλεύει μετα την εγκατάσταση του Snow!
Όσο για το λινκ, το firefox το άνοιξε μια χαρά, το Safari όχι!

EDIT: Ο ορθογράφος μόνο για το OpenOffice ή και για άλλα Applications (πχ: word, pagw, safari);

ορθογραφια θα εχεις σε ολες τις cocoa εφαρμογες, δηλαδη pages, text edit, notes, κτλ

αλλα ΟΧΙ σε carbon εφαρμογες δηλαδη microsoft word

(αυτοι οι τυποι της microsoft δεν θα σοβαρευτουν ποτε...
αλλα μαλλον θελουν να τα αρπαζουν πουλωντας και spelling πακετα...
εγω τους διαολ***ειλα και βρηκα την υγεια μου με το iWork...)

TasosK
29-09-09, 12:34
Οκ! Ευχαριστώ Βασίλη! Θα το σεκάρω και επανέρχομαι με εντυπώσεις!

MihalisGR
29-09-09, 12:47
Σημαντική προσπάθεια από την κοινότητα. Μπράβο!:yes:

Carpe_Diem_Rj
29-09-09, 13:24
Αν το βαλουμε δεν θα εχουμε προβλημα ? Οπως με το πακετο που εδινε η rainbow για εξελληνισμο??

vtsakiris
29-09-09, 13:43
Αν το βαλουμε δεν θα εχουμε προβλημα ? Οπως με το πακετο που εδινε η rainbow για εξελληνισμο??

καμια σχεση...

η εγκατασταση βαζει ελληνικη ορθογραφια, λεξικο, και ενα widget αναζητησης τηλ. αριθμών.

ΔΕΝ αλλάζει την γλωσσα στο περιβάλλον του mac osx, και ΔΕΝ τροποποιεί αρχεια...

Carpe_Diem_Rj
29-09-09, 13:52
Aaaa οκ δεν το καταλαβα καλα...

TasosK
29-09-09, 13:59
μμμ, εμένα δε φαίνεται να δουλεύει στο pages. καμια ιδέα;

vtsakiris
29-09-09, 14:13
μμμ, εμένα δε φαίνεται να δουλεύει στο pages. καμια ιδέα;

πρεπει να ανοιξεις τον inspector και να πας text > more > language και να επιλεξεις Ελληνικά (Library).

TasosK
29-09-09, 14:16
Ευχαριστώ Βασίλη! Δούλεψε!

dimpapas
29-09-09, 15:22
Ευχαριστούμε Βασίλη!

Τελικά με την ταυτόχρονη ορθογραφία σε Ελληνικά και Αγγλικά τι γίνεται, δουλεύει;

vtsakiris
29-09-09, 15:25
Ευχαριστούμε Βασίλη!

Τελικά με την ταυτόχρονη ορθογραφία σε Ελληνικά και Αγγλικά τι γίνεται, δουλεύει;

οχι ακομα... φανταζομαι οτι κατι θα γινει συντομα..

αλλα και παλι, απο το τιποτα...

dimpapas
29-09-09, 15:30
οχι ακομα... φανταζομαι οτι κατι θα γινει συντομα..

αλλα και παλι, απο το τιποτα...

Θα το δοκιμάσω τότε όπως και να χει γιατί το Aspell άρχισε να με εκνευρίζει.

ioterl
03-10-09, 09:25
Οκ, λέω να το εγκαταστησω και να το δώ, μιας και το cocoAspell δε βλέπω αν δουλεύει μετα την εγκατάσταση του Snow!
Όσο για το λινκ, το firefox το άνοιξε μια χαρά, το Safari όχι!

Ο ορθογράφος μόνο για το OpenOffice ή και για άλλα Applications (πχ: word, pagw, safari);

Το cocoAspell και εμένα δεν δούλευε (εγκατάσταση snow leopard και επαναφορά από time machine). Το απ εγκατέστησα, έσβησα τον φάκελό του και το πέρασα ξανά και τώρα λειτουργεί. Το Greek Support δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω.

idnik
04-10-09, 19:16
παιδιά είχα το spelling σαν pref menu και μου έκανε ορθογραφία εκτός των pages και στο adium..
Αυτό δεν με διορθώνει στο δεύτερο γιατί;

gusdaver
20-12-09, 21:35
πολυ καλο :a023:

dali13gr
20-12-09, 22:42
παιδιά είχα το spelling σαν pref menu και μου έκανε ορθογραφία εκτός των pages και στο adium..
Αυτό δεν με διορθώνει στο δεύτερο γιατί;


Δεξί κλικ στο πλαίσιο που γράφεις στο Adium και επιλέγεις: Spelling and Grammar-> Show Spelling and Grammar και διαλέγεις τα Ελληνικά.

drspeed
21-12-09, 01:00
δεν ξέρω κατά πόσο είναι γνωστό αυτό που γράφω αλλά άν σε κάποιο πεδίο γραφής πχ όταν ποστάρουμε κάτι χρησιμοποιώντας τον firefox κάνουμε right click τότε στις επιλογές που εμφανίζονται κάτω κάτω λέει languages και μετά εμφανίζει add dictionaries από εκεί μπορούμε να βάλουμε Ελληνικό ορθογράφο για τον firefox που συνδυάζει και Ελληνικό και Αγγλικό spelling απλά επιλέξτε το αρχείο που λέει el-EN.Δουλεύει αρκετά καλά

djarte
29-12-09, 20:54
Παιδιά για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζεται πουθενά το greek spelling στις ρυθμίσεις του text και δεν λειτουργεί η αυτόματη διόρθωση. Ξανά εγκατέστησα το πακέτο αλλά πάλι τα ίδια. :thumbsdown:

neke
29-12-09, 22:11
Για Ελληνο - Αγγλικό λεξικό εδώ (http://dl.getdropbox.com/u/1317693/GR-EN%20Spelling.zip).
Δουλεύει μια χαρά. Δες εδώ (http://www.gomac.gr/2009/06/snow-leopard.html) στα σχόλια του TSiRKO.

djarte
29-12-09, 23:25
Δυστυχώς φίλε neke, το πρόβλημα μου είναι ανεξάρτητο του ποιου tool χρησιμοποιώ για το greek spelling. Είτε βάλω το greek support for Snow Leopard είτε το Cocoaspell και ενώ μου εγκαθίστανται κανονικά στην συνέχεια δεν εμφανίζονται σαν επιλογές στο spelling στο μενού languages & text --> text. Μέχρι τώρα μου δούλευε μια χαρά το greek support. Σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί και για αυτό το λόγο δοκίμασα να περάσω και το cocoaspell.

djarte
30-12-09, 01:02
Τελικά παιδιά μετά από μία επανεκκίνηση έστρωσε και πλέον έχω δύο επιλογές ( Ελληνικός ορθογράφος μέσω του Greek Support και μέσω του Cocoaspell ) :priest:

neke
30-12-09, 09:17
......Σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί και για αυτό το λόγο δοκίμασα να περάσω και το cocoaspell.
Πριν κάποιες μέρες μου το έκανε και μένα και με επανεκκίνηση έστρωσε. Από τότε δεν μου το ξαναπαρουσίασε. Ποιος ξέρει τι φταίει ?

dimisx
30-12-09, 10:12
Το cocoaspell να το βγάλουμε τώρα.. ή να το αφήσουμε? Μήπως κάνουν κανένα conflict μεταξύ τους τα λεξικά? αν και δεν νομίζω..

dimpapas
30-12-09, 18:22
Το cocoaspell να το βγάλουμε τώρα.. ή να το αφήσουμε? Μήπως κάνουν κανένα conflict μεταξύ τους τα λεξικά? αν και δεν νομίζω..

Το πιο ενδιαφέρον θα ήταν να μπορούσαμε να έχουμε ταυτόχρονο έλεγχο ορθογραφίας Αγγλικών - Ελληνικών. Άραγε αυτό γίνεται στους ενσωματωμένους ορθογράφους, πχ Αγγλικά - Γερμανικά;

neke
30-12-09, 18:33
Το πιο ενδιαφέρον θα ήταν να μπορούσαμε να έχουμε ταυτόχρονο έλεγχο ορθογραφίας Αγγλικών - Ελληνικών. Άραγε αυτό γίνεται στους ενσωματωμένους ορθογράφους, πχ Αγγλικά - Γερμανικά;

Δήμο, αυτό που γράφω 5 post πιο πάνω είναι αυτό που ζητάς. Ταυτοχρόνως σου διορθώνει Ελληνικά και Αγγλικά.

dimpapas
30-12-09, 18:44
Για Ελληνο - Αγγλικό λεξικό εδώ (http://dl.getdropbox.com/u/1317693/GR-EN%20Spelling.zip).

Ουπς! δεν το πρόσεξα ότι είναι για ταυτόχρονη ορθογραφία. :bang:
μόνο που το link δεν δουλεύει. Μήπως έχεις τα αρχεία για να τα πάρουμε και μεις :d030:

neke
30-12-09, 19:21
Βλέπω ότι το κατέβασαν το link. Για δοκίμασε εδώ (http://dl.dropbox.com/u/2620441/GR-EN%20Spelling/Archive.zip)

idnik
03-01-10, 13:48
παιδιά πως εξηγείται το φαινόμενο μερικές φορές που ανοίγω το macbook να μην εμφανίζεται η διόρθωση ελληνικών;
Μάλιστα και μέσα στα system preferences στο language χάνετε το ελληνικά(library)
Όταν κάνω επαννεκίνηση εμφανίζεται κανονικά.

Επίσης το ίδιο πρόβλημα συναντώ τελευταία με το quicktime το οποίο δεν μου παίζει τα avi αρχεία. Και αναγκάζομαι να απεγκαταστήσω και εγκαταστήσω το perian....

Τι σημβαίνει;

dali13gr
03-01-10, 13:51
Repair Peemissions :)

idnik
03-01-10, 14:38
με onyx λογικά;

dali13gr
03-01-10, 15:07
Ή με Disk Utility, ό,τι σε βολεύει :)

idnik
04-01-10, 12:00
το έκανα με onyx 2-3 φορές συνεχόμενες. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα;
Μέχρι τώρα πάντως σαν να έχει φτιάξει το πρόβλημα μου.
Σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα ξεχάσει το θέμα συντήρησης

thanar
22-02-10, 11:33
Μόλις διαπίστωσα και γω πως το νέο σύστημα του Snow Leopard για ορθογραφικό έλεγχο είναι εξαιρετικό! Σε όλες τις εφαρμογές Cocoa έχουμε πλέον ορθογραφικό έλεγχο, ακόμα και ταυτόχρονα σε πολλές γλώσσες.

Το Pages με παίδεψε λίγο. Πρέπει κανείς να ορίσει ένα τμήμα κειμένου (ή όλο το έγγραφο) σε τι γλώσσα είναι μέσα από τον Inspector > Text > Language. Μπορεί δηλαδή κανείς να έχει σε μια σελίδα δύο παραγράφους, η μια στα αγγλικά, η άλλη στα ελληνικά και ο Ελληνικός έλεγχος να λειτουργεί ταυτόχρονα και για τις δύο γλώσσες!

Εξαιρετικό!

MihalisGR
22-02-10, 15:54
Βλέπω ότι το κατέβασαν το link. Για δοκίμασε εδώ (http://dl.dropbox.com/u/2620441/GR-EN%20Spelling/Archive.zip)

Πάντως η καλύτερη λύση για ταυτόχρονο έλεγχο σε Ελληνικά Αγγλικά είναι το λεξικό που προτείνει ο Γιάν παραπάνω. Για firefox επίσης η λύση που προτείνει ο φίλος drspeed:

δεν ξέρω κατά πόσο είναι γνωστό αυτό που γράφω αλλά άν σε κάποιο πεδίο γραφής πχ όταν ποστάρουμε κάτι χρησιμοποιώντας τον firefox κάνουμε right click τότε στις επιλογές που εμφανίζονται κάτω κάτω λέει languages και μετά εμφανίζει add dictionaries από εκεί μπορούμε να βάλουμε Ελληνικό ορθογράφο για τον firefox που συνδυάζει και Ελληνικό και Αγγλικό spelling απλά επιλέξτε το αρχείο που λέει el-EN.Δουλεύει αρκετά καλά

για να τα συνοψίζουμε.

leonbis2000
22-02-10, 16:11
Πάντως η καλύτερη λύση για ταυτόχρονο έλεγχο σε Ελληνικά Αγγλικά είναι το λεξικό που προτείνει ο Γιάν παραπάνω.

Μία απορία. Από το link του Γιάν κατεβαίνουν 2 αρχεία. Ένα .aff και ένα .dic. Ποιό και πού πρέπει να βάλουμε ώστε να εμφανίζεται το ελληνικό-Αγγλικό λεξικό στο Spelling του System Preferences?

edit: Α οκ το βρήκα από το blog του Σιγάλα! Πρέπει να μπούν στο φάκελο Spelling στο Macintosh HD/Library!

neke
22-02-10, 16:15
Ναι Λεωνίδα, τα βάζεις στο library και εγώ έβαλα και τα δυο αρχεία.

thanar
22-02-10, 19:01
Θα μας πει κανένας από πού είναι αυτό το λεξικό; Είναι του Πατρών, ή κάποιου άλλου συγγραφέα; Άντε, βρήκαμε ένα αρχείο και το μοιράζουμε στον κόσμο;

koumis
22-02-10, 19:52
Δηλαδη αλλο ειναι αυτο που δινει ο Γιαν και αλλο αυτο που υπαρχει στο αρχικο (post #1) link ?

dali13gr
22-02-10, 21:27
Θα μας πει κανένας από πού είναι αυτό το λεξικό; Είναι του Πατρών, ή κάποιου άλλου συγγραφέα; Άντε, βρήκαμε ένα αρχείο και το μοιράζουμε στον κόσμο;

Αν ξέρεις ποιανού είναι, ανάφερέ το. Αλλιώς, ναι, βρήκαμε ένα λεξικό και το μοιράζουμε στον κόσμο. Που είναι το κακό;

leonbis2000
22-02-10, 22:06
Δηλαδη αλλο ειναι αυτο που δινει ο Γιαν και αλλο αυτο που υπαρχει στο αρχικο (post #1) link ?

Ναι φίλε μου γιατί του Γιαν είναι ταυτόχρονα και ελληνικό και αγγλικό, ενώ το πρώτο μόνο ελληνικό.

neke
22-02-10, 23:10
Δεν ξέρω την προέλευση του λεξικού. Το βρήκα στου Aντόνη Σιγάλου site (GoMac-blog)που υπήρχε και το ανάλογο λινκ, οποίο τώρα δεν δουλεύει και το αρχείο το ξανανέβασα εγώ για τους φίλους του forum.

igiorgio
23-02-10, 07:58
Παιδιά, κι αυτό το link δεν δουλεύει πλέον.

MihalisGR
23-02-10, 08:54
Λοιπόν για να μην το ζαλίζουμε το θέμα, από που είναι το λεξικό... προέρχεται από το σχετικό plugin του firefox. Κατεβάστε λοιπόν το plugin για τον Firefox από εδώ (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3451) και μετά απλά πηγαίνετε:

home folder>library>application support>firefox>profiles>όνομα προφίλ>extensions>[email protected]>dictionaries

...όπου και θα βρείτε τα ζητούμενα αρχεία. Νομίζω να απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα.