PDA

View Full Version : Σύνδεση του mac με ένα pc μέσω δικτύου



papakon
30-09-2009, 16:05
Σε αυτόν τον οδηγό θα δούμε πως μπορούμε να συνδέσουμε τον mac με το pc μέσω δικτύου.θα πρέπει και ο mac και το pc να είναι συνδεδεμένα σε ένα κοινό και για τους δυο router.Η σύνδεση έγινε σε εμένα από snow leopard σε vista.

Πρώτα ρυθμίζουμε τα vista

αρχικά δημιουργούμε ένα useraccount στα vista αν δεν το έχουμε κάνει ήδη κατά την εγκατάσταση των vista,φτιάχνουμε δηλαδή ένα username και ένα password,με τα οποία από εδώ και πέρα θα μπαίνουμε στα vista,ως username χρησιμοποιούμε το όνομα που δώσαμε στον υπολογιστή κατά την εγκατάστασή των vista και password όποιο θέλουμε,αυτά τα δυο θα μας χρειαστούν στην συνέχεια όταν προσπαθήσουμε να μπούμε από τον mac στα vista.

στην συνέχεια πάμε στο κέντρο δικτύωσης για να βρούμε την ip που έχουμε στα vista
κάνουμε κλικ στο προβολή κατάστασης και μετά κλικ στο λεπτομέρειες,και στο παράθυρο που ανοίγει βρίσκουμε την ip

1349

1350

μετά κλικ στο υπολογιστής μου όπου εκεί βρίσκουμε τον δίσκο που θέλουμε να ελέγχουμε από τον mac

1351

με δεξί κλικ στον δίσκο επιλέγουμε κοινή χρίση,κλικ στο κοινή χρήση για προχωρημένους,τικαρουμε το κοινή χρήση αυτού του φακέλου,και κλικ εκεί που λέει δικαιώματα και στο παράθυρο που ανοίγει τικάρουμε όλα τα δικαιώματα για να μπορούμε
ύστερα μεσα από τον mac να έχουμε πλήρη έλεγχό του δίσκου που βρίσκετε στα vista

1352

αφού ολοκληρώσουμε αυτήν την διαδικασία κλείνουμε όλα τα παράθυρα απο τα vista πατώντας εφαρμογή και οκ.

Ρυθμιση του MAC
Στον mac πάμε στον finder-Go-connect to server

1353

μετά στο παράθυρο που ανοίγει βάζουμε την ip που βρήκαμε στα vista δηλαδή smb://192.168.1.3/oνομα δισκου τον vista (D,C η Z) θα μας ζητηθεί username και password βάζουμε αυτά που χρησιμοποιούμε για να μπούμε στα vista και αν όλα έχουν πάει καλά τότε θα εμφανιστούν στην επιφάνεια του mac οι δίσκοι από τα vista

1355


1356

τον οδηγό αυτόν τον βρήκα μετά από ψάξιμο στο google,δεν θυμάμαι που,ήταν οδηγός σύνδεσεις xp με vista και απλά τον προσάρμοσα στο να γίνει η σύνδεση από τον mac στα vista.οταν εφανισουν ο δισκος η οι δισκοι πoυ επιλέξαμε απο τα vista αν εχουμε τικάρι σωστα στα δικαιόματα των δίσκων θα μπορούμε άνετα να του χρησιμοποιήσουμε απο τον mac.

leonbis2000
30-09-2009, 16:27
Μπράβο Κώστα πολύ χρήσιμος ο οδηγός σου και θα βοηθησει πολλούς.

iGiorgio
30-09-2009, 16:53
Μπράβο Κώστα, σε ευχαριστούμε για τη πρωτοβουλία σου !. :)
Ελπίζουμε να ακολουθήσουν κι άλλες.

papakon
30-09-2009, 18:26
παιδιά επειδή είδα μέσα στο site ένα παλιότερο post με κάποιον χρήστη που προσπαθούσε να συνδέσει τον mac με το pc και του έλεγε οτι είναι λάθος τα στοιχεία που δίνη username, password,υπάρχουν δυο τρόποι για να διορθωθεί αυτό
1.βρίσκουμε το πλήρες όνομα του υπολογιστή στα vista,πηγαίνοντας έναρξη,υπολογιστής ,δεξί κλικ ιδιότητες

1357

στο παράθυρο που ανοίγει παμε στο ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους και στο αμέσως επόμενο παράθυρο επιλέγουμε το, όνομα υπολογιστή ,και σε αυτό το παράθυρο,μας δείχνει το πλήρες όνομα του υπολογιστή,και την ομάδα εργασίας,οπότε ένα από τα δυο θα χρησιμοποιήσουμε για username

1358

σε λίγο και ο δεύτερος τρόπος

1359

papakon
30-09-2009, 19:35
και ο δεύτερος τρόπος είναι να γίνουμε administrator ,αν δεν το έχουμε κάνει ακόμα

πηγαίνουμε στο search των vista και πληκτρολογούμε την εντολή secpol.msc και μετά εντερ

1360

μόλις πατήσουμε εντερ,μας ανοίγει το παράθυρο security settings μετά κλικ στο local policies και μετά security options και αλλάζουμε το administrator account status από disabled σε enabled

1361

1362

κάνουμε επανεκκίνηση και πριν μπούμε μέσα στο λειτουργικό περιβάλλον μας εμφανίζει του δύο λογαριασμούς,ένας ο παλιός,και ένας ο καινούριος με την λέξη andiministrator
τον οποίο και επιλέγουμε για να μπούμε στα vista,όπου εκεί διαγράφουμε των παλιό μας λογαριασμό και κρατάμε αυτόν που λέγετε πια administrator.
επειδή αυτό το να έχω τα vista ως administrator,έχει πολύ καιρό που το έκανα δεν θυμάμαι αν διαγράφοντας τον παλιό λογαριασμό και κρατώντας τον καινούριο έπρεπε από την αρχή να εγκαταστήσω τα προγράμματα,αλλά τώρα πια δεν με απασχολεί αυτό γιατί όπως είπα και αλλού τα vista τα έδωσα στην γυναίκα μου και εγώ ασχολούμε με τον mac που θέλω πολύ να μάθω......οχ πάλι πολύ μίλησα.
τώρα στο προκείμενο όταν έκανα την σύνδεση mac με vista ως username οταν μου ζητήθηκε από τον mac έγραψα την λέξη administrator και password............ μην περιμένετε να σας το πω(χα,χαα,χα)και συνδέθηκα κατευθείαν χωρίς πρόβλημα εδώ και 5 ήμερες.τώρα όσοι φοβηθούν να το κάνουν αυτό μήπως και υπάρξει κάποιο πρόβλημα στα vista, μέχρι στιγμής δεν εμφανίστηκε τίποτα

voreas
30-09-2009, 22:36
Ευχαριστώ πολύ για το οδηγό!
Ακολούθησα κανονικά τα βήματα, αλλά δεν μπορώ να συνδεδώ. Δεν μου αναγνωρίζει το username & passoword.

leonbis2000
30-09-2009, 22:45
Κώστα εσύ τον δοκίμασες πριν τον ποστάρεις? Δουλεύει σίγουρα? Γιατί παλιότερα είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα το δίκτυο, δεν βρήκα άκρη και τα παράτησα!

papakon
01-10-2009, 09:06
Λεωνίδα και Αντώνη ενοείτε οτι το δοκίμασα πριν τον ποσταρο και τα screenshot ειναι απο το δικα μου vista και απο τον δικό μου mac,τα screenshot δεν τα βρηκα σε αλλη σελιδα,ειναι απο τα δικα μου μηχανηματα και τωρα γράφω απο τον mac και εχω ανοικτο και το pc συνδεμενο με τον mac
δειτε.
1364

1365

αυτοι ειναι οι δυο δίσκοι οι άδιοι που εχω εσωτερικούς στο pc και τωρα πια, με ανοικτο και το pc τους δουλεύω απο τον mac,μάλλον κάτι δεν κανετε καλα η με την ip.η με του κωδικους,για να βαλουμε κωδικο στα vista παμε,εναρξη,πινακας ελενχου,λογριασμοι χρηστων και εκει,βαζουμε τo passwrd οσο για το username στο παραθυρο με τους λογαριασμους χρηστων,εκει εχει μια εικονιτσα με ενα ονομα,εινει το ονομα χρηστη του υπολογιστη,εμενα οπως θα δειτε λεει administrator,αυτο χρησημοποιοισα σαν username και password oποιο ηθελα και εδω και 4 η5 μερε συνδέωμε κανονικά,και ελέγχω το pc απο τον mac,τωρα που γραφω εχω ανοικτα και τα δυο.παντος δέστε την δευτερη περίπτωση το να γίνετε εσεις administrator στα vista και μήπως μπορήται έτσι να συνδεθητε,παντος τα screenshot και απο τον mac και απο τα vista ειναι δικα μου,και θα δειτε στο screenshot των vista λεει administrator προστασια με κωδικο,εγω για να συνδεθω απο τον mac στα vista ως username εβαλα την λεξη administrator κια συνδεομε κανονικα.

1366

papakon
01-10-2009, 09:25
Αντώνη εκει που σου βγαζει το μυνημα με τον δισκο,και οτι το username και password δεν ειναι σωστα παει να πει οτι αναγνωριζη των δισκο στο pc,αλλα δεν μπωρη να μπει γιατ δεν βαζεις τον σωστο κωδικό

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:25 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 09:14 ----------

προσπαθήστε πάντως αν θέλετε την 2 περίπτωση με το να γίνετε εσείς admin στα vista και ξανά δοκιμάστε,αλλά όπως λέω και πιο πάνω,για να μην σας πάρω στον λαιμό μου,εγω ετσι το έκανα,δηλαδή έγινα admin στα vista όπως περιέγραψα πιο πάνο,αλλά δεν θυμάμαι αν όταν δημιούργησα τον καινούριο λογαριασμό στα vista ως administrator καταργώντας τον παλιό,χρειάστηκε να ξαναβάλω από την αρχή τα προγράμματα,για αυτό δεν θέλω να σας πάρω στον λαιμό μου,η αποφαση δική σας.

papakon
01-10-2009, 09:33
δείτε αυτό το screenshot τη λέει για να καταλάβετε όπως θα δείτε αριστερά στη πλαϊνή μπάρα εμφανίζει την οθόνη από το pc με την ip 192.168.1.3.και στη επάνω μπάρα λέει
connect as andministrator

1367

papakon
01-10-2009, 13:50
Πριν λίγο ταΐζοντας τον πιτσιρίκο
1368

μου ήρθε μια φλασιά για αυτά που σας έλεγα πιο πάνω,για την δημιουργία λογαριασμού administrator στα vista,μήπως αν δημιουργούσατε τον λογαριασμό,δίχως να διαγράφατε τον παλιό,και κατά την εκκίνηση του υπολογιστή επιλέγατε τον καινούριο λογαριασμό χρήστη,για να μπείτε μέσα,χωρίς επαναλαμβάνω να διαγράψετε τον παλιό , κάνατε τόσο στα vista όσο και στον mac ότι λέει ο οδηγός και βάζατε για username administrator και password ότι θέλετε,μήπως έτσι μπορείτε να συνδεθείτε από τον mac στα vista,αν αυτο πετηχη και δείτε οτι στο καινουριο λογαριασμο μπένετε απο τον mac στα vista να μου το πειτε.

telis
09-10-2009, 19:53
Οντως δουλευει!!
Εψαχνα να το βρω στο internet αλλα βρηκα μονο xp και mac os 10.4(Tiger)

Eιναι τα ιδια βηματα

http://www.ifelix.co.uk/tech/3020.html

dj_vts
14-12-2009, 22:41
Παιδια προσπαθω να συνδεθω στο δικτυο με το pc μου που εχει windows 7 αλλα δεν τα καταφερνω. Συγκεκριμενα απο το pc μπαινω μια χαρα στο mac, αλλα απο το mac ενω βρισκει τους shared δισκους μου, μολις πατησω για να μπω μου βγαζει το μηνυμα: The operation could not be completed because the original item cannot be found...

Μονο στο φακελο users που εχω κοινο με αφηνει να μπω. Δεν εχω βαλει καποιο password στα windows για κοινη χρηση. Τι μπορει να φταιει;

dviixv
14-12-2009, 23:00
Κάνε κλικ ακριβώς από πάνω στην μπάρα που σου λέει : "Connect as" και βάλε τα στοιχεία...

dj_vts
15-12-2009, 22:10
Μηπως εννοεις "connect to server"; Γιατι αυτο κανω κ ενω μου εντοπιζει 2 κοινους δισκους, παρ'ολα αυτα δεν μπαινει με τιποτα.

papakon
16-12-2009, 01:41
πρέπει να πας στο ¨κοινή χρίση για προχωρημένους¨ στα vista και εκεί που λέει δικαιώματα να τικαρις όλα τα κουτάκια για να έχεις από τον mac τον πλήρη έλενχο τω δίσκων για να μπορείς να τους διαχειριστής μέσα από τον mac

dj_vts
16-12-2009, 14:09
Το εχω κανει απο την αρχη αυτο, αλλα και παλι τιποτα...

leonbis2000
16-12-2009, 14:22
Γενικότερα δεν βγάζεις άκρη με την σύνδεση των δύο λειτουργικών. Σε μένα μία το έβλεπα και μία όχι. Ε δεν ασχολήθηκα και πολύ. Απλά πούλησα το pc!

dj_vts
16-12-2009, 15:00
Η καλυτερη λυση! Αλλα δυστυχως το εχω για "κατεβαστηρι" το pc μιας και το mbp δεν το αφηνεις να δουλευει ολη μερα και να κατεβαζει... Το λυπαμαι!

Το προβλημα μαλλον ειναι στα vista/7 γιατι στη δουλεια οταν συνδεω το mbp στο router αμεσως βρισκει τους αλλους 2 υπολογιστες του δικτυου που εχουν XP...

Sub8Routine
16-12-2009, 20:52
Καλησπέρα σε όλους! Δυστυχώς καμία τύχη...Ο account στα vista είναι administrator και πλεον με password, η ip είναι ΟΚ, ο φάκελος είναι κοινόχρηστος με full permissions και παρόλου που εντοπίζει το δίκτυο το mac το username & password δεν του κάνουν!!:a015rt: έχω ακριβώς το ίδιο μύνημα με τον Αντώνη Π.

Τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει?? Please help! Το να πουλήσω το pc που λέει ο Λεωνίδας πιο πάνω είναι πράγματι η καλύτερη λύση but not an option for now!!!

Άντε βοηθήστε να το φτιάξουμε :a042:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:52 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 20:27 ----------

Παιδιά το θέμα λύθηκε... Αντί για το όνομα του υπολογιστή, έβαλα το όνομα του χρήστη δηλαδή παρατήρησα ότι στο c:Χρήστες ο φάκελος που περιέχει τα έγγραφα κλπ δεν είχε το ονομα του pc αλλά άλλο (πότε & πως το έκανα εγώ αυτό δεν θυμάμαι αλλά μόνο του δεν θα έγινε...)
Όπως και να έχει με username το όνομα του χρήστη και το password του account, παίζει κανονικά!
Δοκιμάστε όσοι αντιμετωπίσατε το πρόβλημα, ενδεχομένως να είναι αυτή η λύση.

dj_vts
17-12-2009, 02:51
Ναι και σε μενα μπαινει στους φακελους χρηστων κανονικα. Δηλαδη εχω κανει κοινη την επιφανεια εργασιας, αυτο που μου κολλαει ειναι ο δισκος C και ο δισκος D (κοινοι και αυτοι) δε μπαινει με τιποτα!

Sub8Routine
17-12-2009, 22:43
Ναι και σε μενα μπαινει στους φακελους χρηστων κανονικα. Δηλαδη εχω κανει κοινη την επιφανεια εργασιας, αυτο που μου κολλαει ειναι ο δισκος C και ο δισκος D (κοινοι και αυτοι) δε μπαινει με τιποτα!


Μάλλον πρόκειται για άλλη περίπτωση. Απ'ότι κατάλαβα συνδέεσαι αλλά δεν βλέπεις συγκεκριμένους δίσκους. Checkαρες τα δικαιώματα στους δίσκους?

dj_vts
18-12-2009, 11:28
Ναι ολα ειναι τσεκαρισμενα στο Allow. Μηπως επειδη το εχω στο everyone? Πως μπορω να το καθορισω να μοιραζεται συγκεκριμενα με το macbook?

Sub8Routine
18-12-2009, 19:04
Στο everyone είναι και εμένα. Να προτείνω κάτι τελευταίο, γιατί στις πολλές προσπάθειες αρχικά μου έτυχε και αυτό... Στο connect to server μην βάζεις το γράμμα του σκληρού κεφαλαίο (αντί για D βάλε d)

dj_vts
18-12-2009, 19:23
Δεν βαζω γραμμα σκληρου, μονο την ip του pc. Εκτοτε με ρωταει αυτο ποια volumes θελω να κανω mount. Επιλεγω C και μου βγαζει σφαλμα "The operation could not be completed because the original item for C not found"....... Μονο το Users δεχεται και μου το βγαζει στο desktop μου.

papakon
21-12-2009, 14:16
όταν πάμε από τον mac "go conect to server βαζουμε την ip μας και το /c η d η g ονόματα δίσκων και συνδέεται κανονικά εγώ βλέπω και έναν εξωτερικό δίσκο που εχω συνδεμένο στο pc μέσα απο τον mac,το δοκίμασα απο περιέργια και συνδέθηκα κανονικά

arlam
21-12-2009, 14:50
Ο ιδιος οδηγος ισχυει και για xp? (πανω κατω?)

dj_vts
21-12-2009, 16:04
Ο ιδιος οδηγος ισχυει και για xp? (πανω κατω?)
Με τα XP φιλε εγω προσωπικα δε χρειαστηκε να κανω τιποτα παραπανω απο το κλασσικο δεξι κλικ - κοινη χρηση του δισκου που θελω. Και στο mac βγαζει το pc κατευθειαν... Τα vista/7 ειναι λιγο "μυστηρια"...

arlam
21-12-2009, 17:08
Υπαρχει κατι που πρεπει να φοβαμαι σε ολο αυτο?
Μεταφορα ιου απο το pc η οτιδηποτε αλλο?

user4567
21-12-2009, 17:10
Τα Mac δεν κολλανε ιους απο τα PC!

averick
08-01-2010, 22:12
Υπάρχει τρόπος να ελέγχουμε το pc από mac, δηλαδή μία εφαρμογή σαν το Remote Desktop Connection των Windows?

leonbis2000
09-01-2010, 01:58
Βεβαίως και γίνεται. Αρκεί να βρείς ένα πρόγραμμα για Remote Desktop που να υποστηρίζεται και στις 2 πλατφόρμες. Το LogMeIn είναι ένα από αυτά.

osirisis
22-01-2010, 13:36
Μετά από αλλεπάλληλες απόπειρες-αποτυχημένες όλες-ακολούθησα τις οδηγίες σου και όλα δούλεψαν τέλεια. Είχα ξεχάσει πως υπάρχει και η απλή οδός ενίοτε, όχι μόνο routers και ασύμβατο hardware. Thanks.

Virtuous
27-01-2010, 15:54
Παιδία για όποιον δεν κατάφερε να λύσει ακόμη το πρόβλημα του, ας ρίξει μια ματία σε αυτόν (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=4421) τον οδηγό.

gcop33
18-02-2011, 19:31
τι γίνετε όταν ένας σκληρός του δικτύου κοιμάται; από ένα άλλο pc μπορώ να τον ξυπνήσω, από τον Mac δεν τον βλέπει καν στο δίκτυο... τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό; αν μπορούμε!

gostoso
18-02-2011, 19:58
Δηλαδή όταν πέφτει σε sleep mode ο δίσκος ο Mac παύει να τον βλέπει ? Συνήθως οι δικτυακοί δίσκοι ξυπνάνε μόλις αντιληφθόυν δραστηρίοτητα. Ποιον δίσκο έχεις ?

gcop33
18-02-2011, 20:35
όλοι οι Western Digital το παθαίνουν αυτό... είναι εργοστασιακή ρύθμιση!

gostoso
18-02-2011, 22:51
Μάλλον κάτι άλλο είναι. Και εγώ δυο δικτυακούς της WD έχω και δεν αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο.