PDA

View Full Version : ΟΔΗΓΟΣ : Πως να εγκαταστήσετε τα Windows 7 μέσω του Bootcamp



Σελίδες : [1] 2

iGiorgio
30-09-2009, 17:42
Για να εγκαταστήσετε τα Windows 7 θα χρειασθείτε :


Το installation DVD των Windows 7.
To installation DVD του Leopard ή Snow Leopard
Τουλάχιστον 10GB ελεύθερο χώρο στο δίσκο
Ενα backup του OS X με το Time Machine
Κι εφ' όσον όλα πάνε καλά, κάποιες 5 ώρες από το χρόνο σας


Ξεκινήστε λοιπόν !

1. Κλείστε όλες τις ανοιχτές εφαρμογές, περιλαμβανομένων αυτών που τρέχουν στο Apple menu.

2. Πηγαίνετε Finder > Applications > Utilities και double-click το "Boot Camp Assistant".

4590

3. Click "Continue" στο αρχικό παράθυρο. Αγνοείστε ότι δεν αναφέρεται το Windows 7.

4. Προσδιορίστε το χώρο στο δίακο που θα διαθέσετε για τα Windows 7. Συνιστάται να αφήσετε χώρο μεταξύ 20-30GB. Γιά να το κάνετε, click το μικρό divider μεταξύ Mac OS X και Windows και σύρτε το προς τα αριστερά.
4591
5. Οταν προσδιορίσετε το χώρο που θα παραχωρήσετε στα Windows 7, click το μπουτόν "Partition".

Σημείωση : Πάντως, η προσπάθειά σας να κάνετε partition μπορεί αποδειχθεί ανέφικτη παρ' ότι έχετε κάνει repair permissions μέσω του Disk utility ή τρέξατε το Onyx (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=303), για παράδειγμα. Παρ' ότι επίσης ότι ο δίσκος έχει επαρκέστατο χώρο για το partition των Windows. Το πρόβλημα έχει συζητηθεί και σε άλλα fora, αλλά και στο δικόμας -δείτε το post # 62- όπου προέκυψε ότι η μόνη λύση είναι η χρήση ενός defragmentation utility, του iDefrag (http://www.coriolis-systems.com/iDefrag.php). Δυστυχώς πρέπει να το αγοράσετε αντί 26 Εuro περίπου, αφού το trial version του δεν δουλεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Θα πρέπει επίσης να κατεβάσετε και το CDMaker του, ώστε να δημιουργήσετε ένα bootable CD για να είναι εφικτό το defragmentation του δίσκου.
4592
6. Η διαδικασία του partitioning δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα, πάντως άν βγει κάποιο μήνυμα error συμβουλευθείτε το βήμα 10 (http://www.simplehelp.net/2008/05/28/using-boot-camp-to-install-vista-on-your-mac-the-complete-walkthrough/#step10) του οδηγού "How to install Vista with Boot Camp". Θα βρείτε όλες τις πληροφορίες για να επιλύσετε προβλήματα partitioning. Οταν λοιπόν ξεπεράσετε τυχόν προβλήματα, προχωρείστε στο επόμενο βήμα.
4593
7. Οταν τελειώσετε, θα εμφανισθεί στο desktop ένα νέο "Bootcamp" drive.

4594

8. Εισάγετε στο drive το Windows 7 DVD και click το μπουτόν "Start Installation".

Σημείωση: Αν τα Windows είναι στα Ελληνικά, επιλέξτε τα Αγγλικά και όταν τελειώσει η εγκατάσταση γυρίστε τα στα Ελληνικά. Διαφορετικά θα έχετε πρόβλημα με τα drivers και τον ήχο !. Μπορείτε να το κάνετε πολύ εύκολα με το Vistalizator (http://froggie.sk/). Περισσότερα εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=75438&postcount=99).
4595
9. To Mac θα επανεκκινήσει και το Windows 7 θα κάνει boot. Θα ζητηθεί να προσδιορίσετε το partition εγκατάστασης του Windows 7. Επιλέξτε το "Bootcamp" στη στήλη "Name". Επιλέγοντας οτιδήποτε άλλο, μπορεί να διαγραφεί το OS X ή να προκληθούν σοβαρά προβλήματα. Στη συνέχεια επιλέξτε "Drive options" (advanced) link.

4596
10. Με επιλεγμένο το δίσκο "Bootcamp", click το link "Format".

4597

11. Click "OK".

4598

12. Θα ξεκινήσει η εγκατάσταση του Windows 7, που θα πάρει αρκετό χρόνο. Oταν το Mac επανεκκινήσει, θα πρέπει να αφαιρέσετε το Windows 7 DVD.
4599
13. Οταν βγει το Windows 7 DVD, το Mac θα κάνει αυτόματα boot στα Windows 7 και η εγκατάσταση θα ολοκληρωθεί. Θα ζητηθεί να επιλέξετε γλώσσα, keyboard layout κλπ. Τα υπόλοιπα συμληρωματικά της εγκατάστασης είναι πολύ απλά.

14. Οταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και το Mac εκκινήσει ξανά, μπορείτε πλέον να χρησιμοποιήσετε τα Windows 7. To WiFi δουλεύει άμεσα, (δεν απαιτείται εγκατάσταση drivers), έτσι μπορείτε να συνδεθείτε στο internet. Στη συνέχεια τα Windows 7 θα αρχίσουν να κατεβάζουν updates, συμπεριλαμβανομένου του κατάλληλου video card driver. Αφήστε τα να ολοκληρώσουν.
4600
15. Με την ολοκλήρωση, θα ζητηθεί να επανεκκινήσετε. Κάντε το.

4601

16. Οταν ολοκληρώσει το Windows 7, θα διαπιστώσετε ότι η ανάλυση είναι πολύ καλύτερη, ενώ μπορείτε να ενεργοποιήσετε τα advanced graphics features.

4602

17. Ομως δεν υπάρχει ήχος, αφού δεν έχουν εγκατασταθεί τα sound drivers.

4603

18. Εισάγετε το OS X Leopard/Snow Leopard DVD και όταν ζητηθεί επιλέξτε "Run setup.exe".

4604

19. Θα ξεκινήσει το Boot Camp installer. Click "Next" για να προχωρήσετε.

4605

20. Επιλέξτε "I accept the terms…." και click "Next".

4606

21. Βεβαιωθείτε ότι είναι τικαρισμένο το box "Apple Software Update for Windows" και click "Install".

4607

22. Θα ενεργοποιηθεί τo Boot Camp installer και θα εγκαταστήσει τα απαραίτητα drivers.

4608

23. Θα ενημερώνεστε για κάθε ένα εγκαθιστώμενο driver.

4609

24. Οταν τελειώσει, click "Finish".

4610

25. Θα ζητηθεί να επανεκκινήσετε. Αφαιρέστε το Mac OS X Leeopard/Snow Leopard DVD από το drive και click "Yes" για επανεκκίνηση.

4611

26. Αυτό ήταν !. :d055:

Εφεξής, όταν το Mac ξεκινά, πιέστε το πλήκτρο "Option (alt)" για να επιλέξετε το λειτουργικό σύστημα.

4612

Πάντως, αν συνεχίζουν τα προβλήματα με τον ήχο, πρέπει να εγκαταστήσετε τα Realtek drivers. Αυτός ο οδηγός (http://www.simplehelp.net/2009/01/26/how-to-get-sound-working-in-windows-7-running-via-boot-camp/), εξηγεί τι πρέπει να κάνετε.

Related topics :


ΟΔΗΓΟΣ : πρόσβαση από τα Windows Vista σε φακέλλους Mac (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=3887#post3887)
ΟΔΗΓΟΣ : πρόσβαση στο OS X partition από τα Windows - Boot Camp (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=293)
Εγκατάσταση των Windows 7 drivers στο MacBook Air (Late 2010) (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=119947#post119947)


πηγή (http://www.simplehelp.net/2009/01/15/using-boot-camp-to-install-windows-7-on-your-mac-the-complete-walkthrough/)

leonbis2000
30-09-2009, 17:51
Αναλυτικός ο οδηγός Γιώργο. Θα βοηθήσει αρκετά..Μπράβο!:a020:

harris-3-
10-10-2009, 10:13
Γεια σας παιδια να κανω μια ερωτηση επειδη ειμαι καινουργιος και δεν κσερω γινεται να δημιουργησω partition με τον ιδιο τροπο και να βαλω μεσα windows xp αντι γiα ta 7?

leonbis2000
10-10-2009, 10:16
Ναι φυσικά και γίνεται. Τα ίδια ακριβώς βήματα ακολουθείς απλά βάζεις τον δίσκο από τα Xp ή τα Vista.

harris-3-
10-10-2009, 13:54
Να κανω και αλλη μια ερωτηση πως μπορω να περασω απο τα xp στα mac?

leonbis2000
10-10-2009, 14:08
Τί εννοείς? Πώς να bootαρει στο Mac OS X ενώ έχεις μπεί σε Windows από Bootcamp? Όταν εγκαθιστά τους drivers στα xp έχει μία επιλογή που μπορείς να επιλέξεις με πιο λειτουργικό να ξεκινήσεις. Συγκεκριμένα Control Panel -- BootCamp -- Startup Disk. Αντίστοιχα από το Bootcamp στο Mac OS X. Εναλλακτικά μπορείς να κρατήσεις πατημένο το option (Alt) την στιγμή που ανοίγει το Mac ώστε να σου εμφανίσει τον Boot Selector.

spartan
17-10-2009, 17:57
Παιδια καλησπερα θελω και εγω να περασω τα Windows 7 μεσο του bootcamp αλλα εχω καπιες αποριες.
Τους εξωτερικους δισκους μου τους εχω φορμαρει σε Mac OS Extended Journaled,για να μπορω να περναω τα αρχεια μου την μουσικη μου κ.τ.λ,εφοσον βαλω τα 7 θα μου τους αναγνωριζει?η χρειαζετε να κανω αλλην διαδικασια οσον αφορα τους δισκους?.
Και ακομα μεχρι ποσα γιγα partition μου συνιστατε να κανω στον εσωτερικο δισκο του imac μου τα 30 δεν ειναι λιγα?ευχαριστω.
Υ.Γ. Εχω ακουσει οτι η 64μπιτι εκδοση υστερη σε συμβατοτητα σε σχεση με την 32μπιτ εκδοση των Windows 7 αληθευει?

leonbis2000
17-10-2009, 21:19
Φίλε μου τα windows δεν μπορούν να αναγνωρίσουν δίσκους σε φορματ για mac. Θα πρεπε να γίνουν φορματ σε FAT η NTFS. Το ποσά γιγα θα είναι το παρτισιον εξαρτάται απο το τι δουλειά θέλεις να κανεις. Εγώ έχω επιλέξει το ελάχιστο δυνατό χώρο γιατί τα έχω μόνο για καμία περιστασιακή δουλειά. Αν θες να βάλεις προγραμμα και παιχνίδια και γενικά να δουλεύεις αρκετά με αυτά θα χρειαστείς κάπου 40-50 γιγα, αλλά και πάλι αυτό εινα σχετικό. Όχι τα 64bit δεν υστερούν σ σχέση με τα 32bit αλλά γενικότερα δεν ξέρω τι γίνεται με τους drivers του bootcamp για τα 7.

spartan
17-10-2009, 21:46
Φίλε μου τα windows δεν μπορούν να αναγνωρίσουν δίσκους σε φορματ για mac. Θα πρεπε να γίνουν φορματ σε FAT η NTFS. Το ποσά γιγα θα είναι το παρτισιον εξαρτάται απο το τι δουλειά θέλεις να κανεις. Εγώ έχω επιλέξει το ελάχιστο δυνατό χώρο γιατί τα έχω μόνο για καμία περιστασιακή δουλειά. Αν θες να βάλεις προγραμμα και παιχνίδια και γενικά να δουλεύεις αρκετά με αυτά θα χρειαστείς κάπου 40-50 γιγα, αλλά και πάλι αυτό εινα σχετικό. Όχι τα 64bit δεν υστερούν σ σχέση με τα 32bit αλλά γενικότερα δεν ξέρω τι γίνεται με τους drivers του bootcamp για τα 7.
Τα θελω κυριως για παιχνιδια και για αυτο θελω χωρο φιλε μου ,αμα του βαλω παραπανω απο 100 γιγκα στο partition που θα κανω θα εχω προβλημα με το λειτουργικο του μακ μου? η δεν παιζει κατι τετιο και μπορω να του βαλω και παραπανω γιγκα?Σε ρωταω, γιατι δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω πια τους εξωτερικους μου δισκους στα 7 οπως λες θα μου ειναι αχρηστοι ,ευχαριστω.:)
Υ.Γ οσων τις εκδοσεις εχω μαθει για προβληματα ασυμβατοτητας και οι πιο πολλοι συνιστουνε 32μπιτες εκδοσεις σε bootcamp για αυτο σε ρωτησα.

leonbis2000
17-10-2009, 22:14
Καταρχάς τι σκληρό έχεις στον μακ σου; Οχι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ποσά γιγα θα είναι το παρτισιον φυσικά αλλά να φροντισεις αυτά που θα σου απομείνουν στο μακ να μπορούν να ικανοποησουν τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα αν είναι να μείνεις με 10 γιγα στο μακ δεν θα είναι και η σοφοτερη λύση. Εγώ είχα 7 64 μπιτ στο PC που είχα και δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με προγράμματα η καινούργια παιχνιδια. Σε bootcamp δεν τα είχα βάλει ποτέ και ίσως να υπάρχει έλλειψη drivers. Αν έχεις διαβάσει σε φόρουμ ότι υπάρχουν ασυμβατοτητες καλητερα να βάλεις τα 32 μπιτ.

spartan
17-10-2009, 23:42
Καταρχάς τι σκληρό έχεις στον μακ σου; Οχι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ποσά γιγα θα είναι το παρτισιον φυσικά αλλά να φροντισεις αυτά που θα σου απομείνουν στο μακ να μπορούν να ικανοποησουν τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα αν είναι να μείνεις με 10 γιγα στο μακ δεν θα είναι και η σοφοτερη λύση. Εγώ είχα 7 64 μπιτ στο PC που είχα και δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με προγράμματα η καινούργια παιχνιδια. Σε bootcamp δεν τα είχα βάλει ποτέ και ίσως να υπάρχει έλλειψη drivers. Αν έχεις διαβάσει σε φόρουμ ότι υπάρχουν ασυμβατοτητες καλητερα να βάλεις τα 32 μπιτ.
Ο δισκος που εχω στον ι μακ μου ειναι 600αρις εσωτερικος, ποσα θα μου συνιστουσες με αυτα τα γιγα να χωρισο για τα 7.

leonbis2000
18-10-2009, 00:52
Δεν ξέρω πόσα γίγα έχεις ελεύθερα αυτή την στιγμή αλλά αν ήμουν εσύ και ο δίσκος ήταν άδειος, θα τον χώριζα 100gb για Windows και τα υπόλοιπα για Mac. Εντάξει πόσα games θα βάλεις? Αν σκεφτείς περιπου 8gb στο κάθε game αν είναι απ' τα καινούργια μπορείς να κάνεις έναν πρόχειρο υπολογισμό και αν επίσης θές να βάλεις μουσική κτλ. Και φυσικά θα αφήσεις λίγο περισσότερο χώρο από αυτόν που θα υπολογίσεις.

spartan
18-10-2009, 01:09
Δεν ξέρω πόσα γίγα έχεις ελεύθερα αυτή την στιγμή αλλά αν ήμουν εσύ και ο δίσκος ήταν άδειος, θα τον χώριζα 100gb για Windows και τα υπόλοιπα για Mac. Εντάξει πόσα games θα βάλεις? Αν σκεφτείς περιπου 8gb στο κάθε game αν είναι απ' τα καινούργια μπορείς να κάνεις έναν πρόχειρο υπολογισμό και αν επίσης θές να βάλεις μουσική κτλ. Και φυσικά θα αφήσεις λίγο περισσότερο χώρο από αυτόν που θα υπολογίσεις.
Ευχαριστω φιλε μου για της απαντησεις σου θα κανω αυτο που μου λες .
Α και κατι τελευταιο ,οταν περασω τα 7 πρεπει να περασω και το καταληλο αντιβαιρους? ευχαριστω.

leonbis2000
18-10-2009, 01:18
Ε ναι σαφώς. Δεν έχει σημασία το ότι τρέχουν σε Μακ, το λειτουργικό είναι Windows και είναι το ίδιο ευάλωτο σε ιούς. Ένα καλό free Antivirus για τα Windows είναι το Avira Antivir (http://www.filehippo.com/download_antivir/).

spartan
19-10-2009, 16:59
Καλησπερα περασα μεσω bootcamp τα 7 στον μακ μου με επιτυχια, αλλα εχω 1 προβλημα παιδια. Στους
drivers που περασα στο τελος απο το cd του μακ μου για τα Windows, δεν μου βρισκει τους drivers για την καμερα του ι μακ μου ,τι θα πρεπει να κανω?Και τελος εχω μια απορια οταν γυρναω σε μακ ος λειτουργικο στην επιφανεια εργασιας μου βγαζει εναν δισκο με την ονομασια υντιτλεντ,λογικα πρεπει να ειναι τα 7 που εχω σωστα?δεν την σβηνουμε την συντομευση?.Ευχαριστω.

leonbis2000
19-10-2009, 20:27
Προφανώς δεν έχουν βγεί όλοι οι drivers από την Apple για τα 7. Το μόνο που κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι να και αν βγούν. Τί όνονα είπες ότι έχει ο δίσκος??? Προφανώς είναι των 7 και δεν τον πειράζεις.

spartan
20-10-2009, 00:33
Προφανώς δεν έχουν βγεί όλοι οι drivers από την Apple για τα 7. Το μόνο που κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι να και αν βγούν. Τί όνονα είπες ότι έχει ο δίσκος??? Προφανώς είναι των 7 και δεν τον πειράζεις.
To ονομα ειναι untitled και εχει αρχεια τον windows μεσα οταν τον ανοιγω,τελος θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ακομα, οταν παω να μπουταρω στα 7 μου βγαζει μια μαυρη οθονη με μια παυλα ασπρη πανω αριστερα πριν μπω στο λειτουργικο,ειναι σωστος ο τροπος που μου μπουταρουν ετσι?Ευχαριστω.

Economou D.
20-10-2009, 07:08
Ναι, είναι φυαιολογικό, μην ανησυχείς. Όσο για την κάμερα, κάνε ένα software update μέσα στα Windows μπας και βρει driver να κατεβάσει.

spartan
20-10-2009, 13:31
Ναι, είναι φυαιολογικό, μην ανησυχείς. Όσο για την κάμερα, κάνε ένα software update μέσα στα Windows μπας και βρει driver να κατεβάσει.
Eυχαριστω για την πληροφορια φιλε μου ,αλλα απο τι παρατηρω μπουταρουν πιο αργα σε σχεση με τα μακ τα Windows,υπαρχει καπια εξηγηση σε αυτο?ευχαριστω.

Economou D.
20-10-2009, 14:05
Χε, χε, αυτή ήταν η απορία του μήνα! Ναι, υπάρχει εξήγηση... Είναι Windows!

leonbis2000
20-10-2009, 14:16
χααχ. Ε δεν είναι τυχαίο όταν λέμε ότι το Mac OS X είναι καλητερο λειτουργικό. Κάποιος λόγος θα υπάρχει..(Και όχι μόνο ένας φυσικά)..

spartan
20-10-2009, 14:46
Χε, χε, αυτή ήταν η απορία του μήνα! Ναι, υπάρχει εξήγηση... Είναι Windows!
Φυσικα πλακα εκανα με την απορια να δω αμα τσιμπησετε:D,παντως τρελη διαφορα στο λειτουργικο χεχε Macintosh rules.:a020:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:46 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 15:45 ----------


χααχ. Ε δεν είναι τυχαίο όταν λέμε ότι το Mac OS X είναι καλητερο λειτουργικό. Κάποιος λόγος θα υπάρχει..(Και όχι μόνο ένας φυσικά)..
Macintosh rules φιλε μου. :a020:

l1t0h0r0
21-10-2009, 14:56
ωραιο!!! φιλος

Tommy
24-10-2009, 20:33
Καλησπέρα!

Φίλτατε igiorgio, κατ'αρχάς ο οδηγός σου είναι εξαιρετικός και κατατοπιστικότατος. Έχω όμως μία απορία. Γράφεις ότι θα χρειαστώ συν τοις άλλοις και


To installation DVD του Leopard ή Snow Leopard

Καλά μέχρι εδώ. Το μηχάνημα μου "τρέχει" Snow Leopard κατόπιν upgrade απο Leopard. Άρα πιό installation DVD θα χρειαστώ; Του Leopard ή του Snow Leopard κατά τη διαδικασία;

MihalisGR
24-10-2009, 23:06
Θωμά το DVD του Mac OS X χρειάζεται ώστε να εγκατασταθούν οι απαραίτητοι οδηγοί (drivers) για τα windows. Αρα εφόσον έχεις εγκατεστημένο το Snow, θα χρησιμοποιήσεις το DVD του Snow Leopard.

a40
24-10-2009, 23:39
Με windows 7 εμενα και με οποιο dvd να βαλω δεν εχω ηχο.

Economou D.
25-10-2009, 00:04
Δοκίμασες να κάνεις Windows Update για να δεις αν σου κατεβάζει driver για την κάρτα ήχου;

iGiorgio
25-10-2009, 07:28
Θωμά, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Την απάντηση στο ερώτημά σου την έδωσε ήδη ο Μιχάλης. :)

Spirakos
25-10-2009, 23:43
Έκανα ακριβώς ότι γράφει ο οδηγός, αλλά έχω ένα πρόβλημα!!!
Με το που πάει να ξεκινήσει το DVD είτε για windows 7 ή και windows vista για την αρχή της εγκατάστασης μου βγάζει μια πλατιά παύλα αριστερά και δεν ξεκινά η εγκατάσταση τον windows καθόλου. Αυτό το έχω πάθει στο imac 24 που έχω, ενώ σε ένα mamini που έβαλα τα windows 7 δεν είχα απολύτος κανένα πρόβλημα. Τι μπορεί να παίζετε εδώ?
:thumbsdown:

myronlas
30-10-2009, 10:47
Έβαλα και εγώ πρώτη φορά windows στο macbook pro 13.3 προκειμένου να δώ κάποια DRM videos που δε παίζανε στο snow leopard.
Αφού με τα XP δεν έβγαινε άκρη (πέταγε μετα το πρώτο reboot disk error), δοκίμασα τα 7 ultimate, τα οποία εγκαταστάθηκαν νορμάλ.
Drivers κλπ όλα καλά, το bluetooth mighty mouse δεν έψαξα να δώ πως θα λειτουργήσει, αλλά δουλεύει τέλεια το trackpad, και είναι και γίνεται και customized μέσω του εικονιδίου bootcamp στο control panel των windows.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι τα ηχεία παίζουν πολύ χαμηλά, αλλά ίσως ρυθμίζεται μέσω του control panel (δε το έχω ψάξει πολύ).

konnos_l
10-11-2009, 23:42
Να κάνω και εγώ τώρα μια ερώτηση με την σειρά μου. Άν βάλω τα x64 bit θα έχω πρόβλημα;;;

leonbis2000
11-11-2009, 01:13
Ίσως να υπάρχει πρόβλημα με κάποιους drivers στα 64bit. Γενικά δεν θα έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα λογικά.

dream21
11-11-2009, 17:31
ερωτηση.εαν πχ εχω 50gb δηλωμενα μεσω boot camp για τα windows 7 και αργοτερα θελησω να δωσο αλλα 30-40gb παραπανω μπορω?

leonbis2000
11-11-2009, 17:44
ερωτηση.εαν πχ εχω 50gb δηλωμενα μεσω boot camp για τα windows 7 και αργοτερα θελησω να δωσο αλλα 30-40gb παραπανω μπορω?

Όχι νομίζω ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Αν σβήσεις όμως το Bootcamp ο δίσκος θα ξαναγίνει merge και θα είναι ενιαίος όπως πριν.

dream21
11-11-2009, 17:53
Όχι νομίζω ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Αν σβήσεις όμως το Bootcamp ο δίσκος θα ξαναγίνει merge και θα είναι ενιαίος όπως πριν.

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ειλικρινα βαριεμαι να κανω install απο την αρχη 3 games ,τα 2 εκ τον οποιων ειναι download απο ιντερνετ 10gb το καθενα :(
η βλακεια μου ειναι οτι δεν κρατησα τον client για να μπορω να τα ξανακανω εγκατασταση και τωρα πρεπει να τα ξανακατεβασω.

djarte
11-11-2009, 18:18
ευχαριστω για την απαντηση αλλα ειλικρινα βαριεμαι να κανω install απο την αρχη 3 games ,τα 2 εκ τον οποιων ειναι download απο ιντερνετ 10gb το καθενα :(
η βλακεια μου ειναι οτι δεν κρατησα τον client για να μπορω να τα ξανακανω εγκατασταση και τωρα πρεπει να τα ξανακατεβασω.

Υπάρχει μία εφαρμογή που επιτρέπει την αναπροσαρμογή μεγέθους σε ήδη υπάρχοντα partitions και ονομάζεται ipartition (http://www.coriolis-systems.com/iPartition.php). Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσο υποστηρίζει ntfs file systems που υποθέτω ότι έχεις κάνει το bootcamp partition. Δεν χάνεις να ρίξεις μια ματιά.

iGiorgio
11-11-2009, 18:29
@dream21, ρίξε μια ματιά στον οδηγό (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=70) μας, όπου έχουμε και ένα ημιτελές revue του iPartition. Θα βρεις επίσης το link για ένα όμοιο utility της Micromat.

dream21
11-11-2009, 18:47
thnx all :)

konnos_l
12-11-2009, 03:54
Παιδιά εχω το εξης προβλημα..Όταν βάζω το cd του mac για να εγκαταστισω τους οδηγούς για τον ηχο και δεν μου ανοιγει το boot camp οταν τρεχω το .exe αρχειο. Μου βγάζει 2 επιλογές 1: Remote Install Mac OS X και 2: DVD or CD sharing.. πρεπει να έχω θέμα με το boot camp γιατι οταν εκανα στην αρχη φορματ το παρτισιον του boot camp εξαφανιστικε το bootcamp και ελεγε μονο παρτισιον 3.. καμια ιδεα;;

MihalisGR
12-11-2009, 07:35
Δεν κατάλαβα τίποτα...:confuzed:

user4567
12-11-2009, 14:48
Δεν κατάλαβα τίποτα...:confuzed:

Ακου:
にほんさくらギリシャアテネ日本文化ようです。 ミシュランガイドによると、 ... ギリシャ料理って トルコとかレバノン料理ともシャに返還すると約束せよ」と要求したが、その後も返還される兆し はない ... 日本ブログ村バナー ↓こちらをクリックしてください ブログランキング にほんブログ村 ...
Ποιό απλά δεν μπορώ!

MihalisGR
12-11-2009, 14:50
Ακου:
にほんさくらギリシャアテネ日本文化ようです。 ミシュランガイドによると、 ... ギリシャ料理って トルコとかレバノン料理ともシャに返還すると約束せよ」と要求したが、その後も返還される兆し はない ... 日本ブログ村バナー ↓こちらをクリックしてください ブログランキング にほんブログ村 ...
Ποιό απλά δεν μπορώ!

Εμ πέστο ντέ να καταλάβω.:silly:

konnos_l
12-11-2009, 19:46
Δεν κατάλαβα τίποτα...:confuzed:
Εχεις δικιο Μιχαλη εχω κατι λαθακια..Λοιπον ελεγα οτι ενω εχει γινει η εγκατασταση των windows κανονικα, μολις βαλω το install dvd του mac στα windows για να κανω εγκατασταση τους οδηγους για τον ηχο. δεν ενεργοποιειται το boot camp οπως λεει ο igiorgio αλλα μου βγάζει 2 αλλες επιλογες. Ελπιζω να ξεκαθαρισα το τοπιο καπως.

johniesilver
06-12-2009, 17:47
Παλικάρια καλησπέρα.Όπως και ο Spirakos ποιο πάνω έτσι και εγώ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο προσπαθώ να λύσω και δεν έχω βρει πουθενά καμία λύση.Έχω ενα macbook 13.3 που αγόρασα με το που κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2008 και θέλω να του περάσω τα 7 αφού έσβησα τα ΧΡ πριν από λίγο καιρό.Κάνω την διαδικασία που γνώριζα μέχρι χτες,αυτή που περιγράφεται και στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά αφού γίνεται κανονικά η εγκατάσταση των 7 μετά από τα απαιτούμενα restarts στο τελευταίο δείχνει να έχει ένα underscore (_) πάνω αριστερά, να τρεμοπαίζει και να μην μπαίνει στο λειτουργικό. Έχω δοκιμάσει τη διαδικασία της επανεγκατάστασης,της επιδιόρθωσης αλλά και να μπω στο command prompt μέσω του DVD και να σβήσω τους drivers της κάρτας γραφικών αλλά δεν γίνεται κάτι.Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι help me γιατί έχω τρελαθεί να ψάχνω

Economou D.
06-12-2009, 18:04
Το underscore είναι φυσιολογικό για τα 7. Ξαναπέρνα τα αν δεν σου μπουτάρουν καθόλου.

johniesilver
06-12-2009, 18:33
Το underscore είναι φυσιολογικό για τα 7. Ξαναπέρνα τα αν δεν σου μπουτάρουν καθόλου.

Το έκανα φίλε μου πάνω από 5 φορές...το πέρασα σε 64bit αλλά και 32bit και δεν έγινε τίποτα!!!

Economou D.
06-12-2009, 19:18
Γράφε αν θέλεις στα ελληνικά γιατί απαγορεύονται τα greeklish στο forum. Ευχαριστώ!

Στο θέμα μας: Σβήσε το partition με τα Windows χρησιμοποιώντας το bootcamp, κάνε verify τον δίσκο από το Disk Utility και ξαναδοκίμασε.

Spirakos
07-12-2009, 00:25
Παλικάρια καλησπέρα.Όπως και ο Spirakos ποιο πάνω έτσι και εγώ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο προσπαθώ να λύσω και δεν έχω βρει πουθενά καμία λύση.Έχω ενα macbook 13.3 που αγόρασα με το που κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2008 και θέλω να του περάσω τα 7 αφού έσβησα τα ΧΡ πριν από λίγο καιρό.Κάνω την διαδικασία που γνώριζα μέχρι χτες,αυτή που περιγράφεται και στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά αφού γίνεται κανονικά η εγκατάσταση των 7 μετά από τα απαιτούμενα restarts στο τελευταίο δείχνει να έχει ένα underscore (_) πάνω αριστερά, να τρεμοπαίζει και να μην μπαίνει στο λειτουργικό. Έχω δοκιμάσει τη διαδικασία της επανεγκατάστασης,της επιδιόρθωσης αλλά και να μπω στο command prompt μέσω του DVD και να σβήσω τους drivers της κάρτας γραφικών αλλά δεν γίνεται κάτι.Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι help me γιατί έχω τρελαθεί να ψάχνω

Λοιπών να σου πω τι έκανα αν θυμάμαι καλά γιατί είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα με σένα.
όταν ανοιγε το MAC με τον γνωστό ήχο, δεν το άφηνα να μπουτάρει μόνο του και να ξεκινήσει η εγκατάσταση των windows 7, αλλά πατούσα σταθερά το alt και διάλεγα εγώ manual να μπουτάρει με επιλογή τον windows.
Μετά την πρώτη φορά όλα διορθώσανε.

johniesilver
07-12-2009, 08:19
Σε πρώτη φάση sorry για τα greeklish.Σε δεύτερη ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά δυστυχώς ακόμα δεν έχει λυθεί τίποτα.Δοκίμασα αυτό που είπες και δεν είχα κάνει πιο πριν,verufy disk,και μετά από την αρχή bootcamp process.Όλα όπως και πριν δούλευαν κανονικά και τίποτα στο τέλος δεν δούλεψε.
Έκανα αυτό που λέει και ο Spirakos αλλά δυστυχώς δεν φορτώνουν και έχω τρελαθεί.Δοκίμασα και άλλο δισκάκι Windows 7(δοκιμασμένο αλλού και αυτό) αλλά τίποτα...
Φοβάμαι πως στερέψατε από ιδέες μετά και από αυτά που σας έγραψα,αλλά please try a lil bit more.
Ευχαριστώ προκαταβολικα.

arlam
07-12-2009, 10:35
Να υποθεσω οτι τα windows 7 or xp θα πρεπει να ειναι original σωστα?

Economou D.
07-12-2009, 10:48
Αυτό είναι στην κρίση του καθενός :) Ενδέχεται, πάντως, κάποιες «πειραγμένες» εκδόσεις να μην παίζουν σωστά.

johniesilver
07-12-2009, 11:12
Στη δική μου περίπτωση τα Windows 7 ήταν γνήσια,κατεβασμένα από το site της Microsoft.

:a122:

MihalisGR
09-12-2009, 19:10
Η έκδοση των 7 που έχεις είναι full ή update;

PanosGR
13-12-2009, 15:29
Παιδια βοηθεια. Πεω να τρελαθω. Πηγα και εγω να βαλω τα windows7 στον καινουριο μου imac 27". Τι τοθελα γαμωτο;;; Η εγξατασταση εγινε κανονικα. Μολις εγινε το πρωτο ρεσταρτ το ιμακ ανοιγει μεχρι την αρχικη οθονη των windows και μετα μαυριζει εντελως η οθονη σαν να ειναι κλειστη. Το κακο ειναι οτι οταν ξεκινα καθε φορα μπουταρει στα windows kai den m exei epilogh gia to leopard. To dvd των windows ειναι μεσα στο drive αφου τα imac δεν εχουν κουμπι eject. Tι συνεβει; Παω να παιθαν απο στενχορια και τωτ
ρα γραφω απο το iphone

leonbis2000
13-12-2009, 15:35
Καταρχήν ηρέμησε! Κουμπί eject έχει το πληκτρολόγιό σου πάνω δεξιά, αλλιώς κράτα πατημένο το κουμπί του ποντικιού κατά την εκκίνηση. Για να σου εμφανίσει Boot option κράτα πατημένο το Option (Alt) κουμπί κατά την εκκίνηση.

PanosGR
13-12-2009, 15:54
Κατα την εκινηση δεν λειτουργουν τα κουμπια αυτα . Μαλον ειναι για περιβαλον imac. To dvd παραμενει μεσα και τα windows δεν ξεκινουν η οθονη ειναι μαυρη σαν να ειναι κλειστο. Προσπαθησα να μπουταρω απο safe mode και μου βγαζει μυνημα οτι η εγκατασταση δεν μπορει να συνεχιστει απο safe mode και να κανω επανεκινηση. Κανω επανεκινηση και ξανα μαυρη οθονη. Τι αλο να κανω; Υπαρχει ελπιδα για μενα;

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:54 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 16:43 ----------

Το μονο που καταφερα ειναι με το alt να μπω στο leopard. Το προβλημα ομως με τα windows παραμενει. Δηλαδη απο δω και περα καθε φορα που τον ανοιγω πρεπει να εχω πατημενο το alt για να μπαινει στο leopard?

leonbis2000
13-12-2009, 15:59
Σβήσε τα windows να ξεμπερδεύεις.

PanosGR
13-12-2009, 16:34
πως να τα σβησω? και να ξανα ενοσω τα partition του δισκου ομως?

Economou D.
13-12-2009, 17:03
Τρέξε πάλι το Bootcamp.

leonbis2000
13-12-2009, 17:11
πως να τα σβησω? και να ξανα ενοσω τα partition του δισκου ομως?

Καλό είναι να ψάχνουμε και λίγο στο φόρουμ. Υπάρχει οδηγός (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=561) του Γιώργου.

Nast
14-12-2009, 11:09
Λοιπον τσακαλια.....

Οπως σας ειπα σε ενα διαγωνισμο κερδισα ενα πακετο windows 7 ultimate.Η εγκατασταση γινεται κανονικα με bootcamp , αλλα...

Υπαρχουν 2 προβληματα , και οπως ειδα σε ολα τα forum του εξωτερικου συμβαινουν σε ολους.

1) Δεν αναγνωριζεται η καρτα ηχου . Συνεπαγεται δεν μπορειτε να εχετε ηχο απο τα ηχεια του μηχανηματος σας , μονο απο εξωτερικα. Λυση μπορειτε να βρειτε απο το site της Realtec . (εγω προσωπικα δεν τα καταφερα)

2)Δεν μπορει να αναγνωριστει η καρτα γραφικων nvidia ( εχω ενα macbook 2.2 unibody και εναν imac 24 2,9
ghz)...H λυση ειναι να κανεις update τους drivers απο το site της nvidia (ουτε αυτο το καταφερα :S)

Αναφερεται οτι απλα και μονο αν βαλεις το cd του leopard θα μπουν αυτοματα οι drivers,,,,Καρι τετοιο δεν ισχυει δυστηχως ....

Παντως σε ολα τα forum του εξωτερικου αναφερεται οτι θα υπαρχει επισιμη υποστηριξει για τα νεα windows 7 τελη της χρονιας....Οποτε doom 3 lovers περιμεντε μεχρι τοτε οπως κανω και εγω :ice:

jasonx
05-01-2010, 11:37
να προσθεσω και γω την εμπειρια μου...αποφασισα να δωσω το παλιο μου win pc στη μανα μου :cheer2::cheer2:!

συνεπως θελω ενα bootcamp για καποια προγραμματα/παιχνιδια που ισως δεν θα μπορω να χω στο mac. προς το παρον δεν το χρειαζομαι εχω vmware μονο κ μονο για τηλεοραση απο εξωτερικο.


Τσπ... το ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

Το Bootcamp δεν ηθελε με τπτ να μου κανει partition. Εννοειται εκανα τα βηματα repair disk and permissions from disk utility and Onyx. Παρ'αυτα τπτ!!
Εψαξα στο νετ και βρηκα τη λυση του iDefrag BOOTABLE. πρεπει δλδ να φτιαξεις ενα bootable με το εν λογω προγραμμα να κανεις defrag (compact) το σκληρο να ρθουν ολα τα αρχεια στην αρχη του δισκου για να μεινει χωρος στο τελος να κανει παρτισιον.

Προσωπικα το βρηκα απογοητευτικο που η apple δεν το χει προβλεψει μιας κ το bootcamp δεν ειναι 3rd party. Αλλα τσπ...
Τωρα εγκαθιστανται τα win 7 κ ελπιζω ολα να πανε καλα.
Αυτο ηθελα να μοιραστω σε περιπτωση που δεν τα καταφερνει κ αλλος.

Οι admins θα μπορουσαν να το προσθεσουν στον οδηγο.

iGiorgio
05-01-2010, 11:48
Δώσε το link. :)

jasonx
05-01-2010, 13:03
των πληροφοριων?
δεν το χω τις βρηκα σε φορουμς μετα απο πολλα σχολια κοσμου που ειχε αναλογα προβληματα κ εκανε διαφορα.

το iDefrag ειναι εδω http://www.coriolis-systems.com/iDefrag.php
επι πληρωμη!
Αυτο σου δινει το CDMaker οπου μπορεις να κανεις bootable dvd με το iDefrag. Στην trial version δεν σου το επιτρεπει. Βεβαια και με το cd ενος φιλου βολευεστε.
Αυτα για καθε αλλη βοηθεια εδω ειμαι.
:)

iGiorgio
05-01-2010, 13:23
Σημαντικά αυτά που λες φίλε ..., (δεν γνωρίζω το ονομάσου), και προτίθεμαι να τα περιλάβω στον οδηγό. Μια τελευταία ερώτηση· τι σε ανάγκασε να χρησιμοποιήσεις τι iDefrag ;. Θέλω να πω, μήπως ο δίσκος ήταν μικρός, ή γεμάτος και κατά συνέπεια δεν υπήρχε ο αναγκαίος χώρος για το partition ;.

jasonx
05-01-2010, 13:37
ο δισκος ειναι 250 και ειχε ελευθερο χωρο 70GΒ. Του ζητουσα απο 30gb μεχρι και στα 20 επεσα χωρις επιτυχια.
Δοκιμασα να σβησω μεγαλα αρχεια (πχ parallels), δοκιμασα fix permissions οπως ειπα κ τπτ.
Ολοι στο ινετ λεγαν οτι το λυσαν με το idefrag! Απλα επειδη ειναι ο κυριος δισκος δεν μπορεις απλα να τον κανεις defrag πρεπει να φτιαχτει bootable dvd το οποιο δεν στο δινει στην trial version.

Επειτα απο αυτο ολα δουλεψαν ρολοι.

υγ. Ιασονας :)

kanekati
07-01-2010, 16:48
Παιδιά έχω στήσει τα Win 7 64bit σε MacBook (όχι PRO) και παιδεύτηκα πολύ με τους drivers, αλλά τελικά τους έστησα. Όταν βγήκε το BootCamp 3.0 ήλπιζα πως η εγκατάσταση των συσκευών θα είναι τόσο εύκολη όπως περιγράφεται στο παρόν νήμα. Όμως όταν πάω να τρέξω την έκδοση 3.0 για 64bit μου λέει πως δεν είναι για το σύστημα συτό (το MacBook δηλ.).
Σε Pro το χει στήσει ο αδελφός μου κανονικά. Υπάρχει καμμιά λύση ή πρέπει όταν θες 64bit και BootCamp 3.0 να πρέπει να έχεις MacBook Pro?

leonbis2000
08-01-2010, 00:45
Αυτά είναι ψιλά γράμματα για το BootCamp γιατί ακόμη δεν υποστηρίζει επίσημα Windows 7 οπότε είναι αναμενόμενο να υπάρχουν τέτοιου είδους προβληματάκια.

King
30-01-2010, 13:38
παιδια καλησπερα και μπραβο για το ωραιο φορουμ. Πηρα λοιπον κι εγω ενα mac book pro και επειδη θελω να τρεχω προγραμματα της autodesk λογω της δουλειας μου πρεπει να βαλω τα windows..Κατεβασα λοιπον σπασμενα τα windows 7 & και εκαψα το iso σε dvd. εκανα κανονικα partition με το bootcamp και μετα πηγα να κανω install ta windows και οταν παει να μπουταρει βγαζει μια μαυρη οθονη και λεει οτι δεν βρισκει device για να μπουταρει. λετε να φταιει που ειναι σπασμενα? και αν ναι να βαλω τα windows 7 τα starter που τα εχω γνησια η μετα autocad 3d max klp δε θα τρεχουν σωστα??? ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

iGiorgio
30-01-2010, 16:10
@King καλώς ήλθες στην παρέα.

Η οποιαδήποτε συζήτηση για παράνομο λογισμικό απαγορεύεται από τον κανονισμό του forum, που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου.

Προτού λοιπόν συνεχίσεις την παρουσία σου στο forum, καλό θα ήταν να έριχνες μια ματιά εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=459).

iSif
04-02-2010, 18:33
Καλησπερα παιδια...Σας ευχαριστω πολυ για τον οδηγο..ηταν λεπτομερεστατος αν και θα προτοιμουσα να μην το χρειαζομουνα...εβαλα και εγω σημερα τα (κολο)παραθυρα αναγκαστικα για μια εμπορικη διαχειριση που χρειαζομαι για το μαγαζι..ενω πηγε μια χαρα η εγκατασταση..το προβλημα μου ειναι οτι οταν παταω αλτ και διαλεγω να ανοιξουν τα μακ αργει αρκετα σε σχεση με το χρονο που ηθελε πριν...μπορειτε να βοηθησετε???οσο πιο απλα μπορειτε γιατι δεν ειμαι pro...ευχαριστω

cebit
05-02-2010, 11:25
Προχώρησα και εγώ στην εγκατάσταση του θαυμαστού (από του reviewers) OS της Microsoft. Δεν ξετρελάθηκα, η εμπειρία του OSX είναι ανεπανάληπτη και ασυναγώνιστη εν έτη 2010, αλλά ούτε συνάντησα κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

Όμως, κατά την εγκατάσταση των Windows 7 64 bit, επέλεξα partition σε άλλο δίσκο και όχι σε άλλο partition του δίσκου που περιέχει και το OSX.

Αν πατήσω alt κατά το boot του Mac Pro δεν μου εμφανίζει επιλογή για Windows 7. Προσωρινά το πρόβλημα λύθηκε με ένα script που δουλεύει μέσα στο OSX. Τί κάνει το script ? Θέτει ως boot device για την επόμενη εκκίνηση και μόνο τον δίσκο που περιέχει τα 7.

Πρέπει δηλαδή κάθε φορά που θέλω να τρέξω τα 7άρια να τρέχω πρώτα OSX. To χειρότερο είναι ότι δεν έχω βρεί κάτι που να θέτει τα 7 ως default ή κάποιο άλλο workaround.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς επιτυχώς το παραπάνω σκηνικό;

Economou D.
05-02-2010, 11:53
Δοκίμασε το rEFIt. Μπορεί να σου κάνει την δουλειά που θες.

larry3
09-02-2010, 00:40
καλησπέρα σε όλους παιδιά !είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα να πω πως διαβασα προσεκτικά όλες τις γνώμες και δεν κατεληξα πουθενά.δεν ξέρω αν υπάρχουν και αλλοι σαν και εμένα.επισης θα ήθελα να κάνω copy -paste κάτι που διάβασα και μου έδωσε θάρρος.συγνώμη αν δεν επιτρέπεται.
*********
αύριο θα κάνω την προσπάθεια.ελπιζω να μην σας χρειαστώ..:d030:ο οδηγος καταπληκτικός!!

leonbis2000
09-02-2010, 15:51
Αλέξανδρε καλώς ήρθες. Μιας και είμαστε ελληνικό forum είναι προτιμότερο να μεταφράζουμε ένα κείμενο αν είναι να το κάνουμε quote.

larry3
10-02-2010, 13:00
συγνώμη το κεντρικό νοήμα ηταν οτί τα vista έπιασαν τρομερή απόδοση και βαθμολογήθηκαν με 5 με άριστο το 5.9 δηλαδή την καλύτερη βαθμολογία απο ότι σε pc .:d030:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:00 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 13:27 ----------

θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση.έχω γνήσια τα windows7 αλλά τα έχω περάσει ήδη σε ένα pc .ξέρει κανείς αν υπαρχει πρόβλημα να τα περάσω και στο μακ;επειδή καλό θα είναι λογικά να είναι γνήσια.και όλα αυτά τα προβλήματα μονο και μόνο για το autocad!:bang:

jasonx
10-02-2010, 13:05
Σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα να περασεις το ιδιο σεριαλ σε αλλο pc, το χω κανει. Φανταζομαι εχεις καποιο αριθμο pc που μπορεις να χρησιμοποιησεις...αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν μπορεις να τα λειτουργεις ταυτοχρονα μιας και δεν το χω κανει ποτε. εννοω ισως το ενα pc και καλα δεν πρεπει να ξαναβρεθει online για να ισχυει το license στο αλλο...

larry3
10-02-2010, 13:23
δεν έχω σκοπό να τα περάσω και σε αλλον υπολογιστή.αλλά οτι θα είναι και οι δυο online θα είναι .ευχαριστώ πάντως .με αναγκάζουν δηλαδή με τον τρόπο τους να περάσω σπασμένα;:a018:

MihalisGR
10-02-2010, 14:16
Αν δεν κάνω λάθος, στο activation που κάνει το λειτουργικό, τσεκάρει το hardware που έχεις, κι αν είναι πολύ διαφορετικό δεν σε αφήνει να τα ενεργοποιήσεις. Τουλάχιστον στα Vista έτσι ήταν, για τα 7 δεν το έχω ψάξει, έχω όμως την αίσθηση ότι δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.

george263
15-02-2010, 00:42
καλησπέρα ...

εγώ πάντως εγκατέστησα windows 7 μέσω vmware fusion και έπειδή δεν είχα ξανασχοληθεί

με τέτοια πράγματα μου φάνηκε πολύ κορυφαίο ...

εύκολο , έχει εγκατασταθεί , ενεργοποιήθηκε (για τα windows λέω) ...

έκανε τα update του ...και μετά πήρα ένα μύνημα από το fusion που μου έλεγε

ότι έπρεπε να εγκαταστήσω ένα antivirus για τα windows ...

εντάξει λίγο σην αρχή μου φάνηκε κάπως ....

αλλά για μια ακόμα φορά λέω μπράβο σε μένα που πήρα mac ...

πάντως το parallels δεν το κατάφερα ....

στο bootcamp κάτι δεν προχωρούσε ....

cebit
18-02-2010, 03:25
Δοκίμασε το rEFIt. Μπορεί να σου κάνει την δουλειά που θες.

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Επειδή ήλπιζα σε μια λύση με λιγότερα hacks, διάβασα το manual του Boot Camp. Λέει ότι στην πράξη πρέπει να μείνουν πάνω στο σύστημα μόνο ο δίσκος του OSX και ο (άδειος) δίσκος στον οποίο θα <<κάτσουν>> τα Windows.

Fingers crossed !

cebit
18-02-2010, 18:56
Δεν έπιασαν τα <<μαγικά>>.

Και οι δύο δίσκοι (OSX + Bootcamp) είναι SSDs, κοτσαρισμένοι στα κρυμμένα SATA ports του 2008 HarperTown MacPro. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο λόγος που δεν εμφανίζονται στο παράθυρο επιλογής <target partition> του installer των Windows 7.

morfeas-dsl-
19-02-2010, 20:48
το προβλημα που εχεις ειναι απλα οτι δε λειτουργει το alt στην αρχη για επιλογη?
Εαν ναι και εχεις ασυρματο πληκτρολογιο οφειλεται σε αυτο μιας και δεν προλαβαινει να αναγνωριστει απο το mac. Παντως δεν ειναι κατι που πρεπει να σε απασχολει.

Οταν εισαι στα leopard και θελεις να κανεις boot σε win7 απο τις επιλογες system preferences-startup disk πατας win 7 και restart.
Oταν παλι εισαι σε win7 και θες να πας σε leopard κατω δεξια εχει ενα βελακι με ολα τα προγραμματα που τρεχουν. Το πατας διαλεγεις το εικονιδιο του bootcamp και πατας restart σε leopard :)

cebit
20-02-2010, 01:01
το προβλημα που εχεις ειναι απλα οτι δε λειτουργει το alt στην αρχη για επιλογη?
Εαν ναι και εχεις ασυρματο πληκτρολογιο οφειλεται σε αυτο μιας και δεν προλαβαινει να αναγνωριστει απο το mac. Παντως δεν ειναι κατι που πρεπει να σε απασχολει.

Οταν εισαι στα leopard και θελεις να κανεις boot σε win7 απο τις επιλογες system preferences-startup disk πατας win 7 και restart.
Oταν παλι εισαι σε win7 και θες να πας σε leopard κατω δεξια εχει ενα βελακι με ολα τα προγραμματα που τρεχουν. Το πατας διαλεγεις το εικονιδιο του bootcamp και πατας restart σε leopard :)

Δεν μπορώ να προχωρήσω σε εγκατάσταση Windows. Δεν εμφανίζεται το target disk στον installer των Win_7, αν και στον Finder φαίνεται μια χαρά, όπως και στο Disk Utility.

Το πληκτρολόγιο είναι wired.

Θα δοκιμάσω να κάνω την εγκατάσταση μέσα από Virtual machine με ολόκληρο τον δίσκο αφιερωμένο. Ελπίζω μετά με κάποιον τρόπο να bootάρω.

takisdask
04-03-2010, 17:19
Λοιπόοον.Αποφάσισα και εγώ για λόγους ανωτέρας βίας(δεν το ήθελα με τίποτε),να εγκαταστήσω τα XP,SERVICE PACK 2τα οποία τα είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια.Διάβασα τον οδηγό του φόρουμ,οπλίστηκα με υπομονή και ξεκίνησα.Έχω τον imac με 600 γίγα σκληρό από τον οποίο έδωσα 70 γιγα στα windows.Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα προς το παρόν(windows είναι αυτά).Έχω δύο απορίες:
1) Δουλεύω με το ασύρματο ποντίκι της apple(magic mouse) το οποίο δεν κατάφερα να κάνω να δουλέψει.Καμμιά ιδέα;;;(ξαναέβαλα το ενσύρματο)

2)Όταν με το καλό αποφασίσω να τα στείλω (τα windows) από εκεί που ήρθαν,το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να εκτελέσω τον οδηγό και όλα θα γίνουν όπως πριν;;Δηλαδή σαν να μη τα έβαλα ποτέ;;

ευχαριστώ

telis
08-03-2010, 17:27
Μερικες φορες αν κανεις εγκατασταση windows 7 σε imac 21.5" η 27" Late 2009 μενει σε μαυρη οθονη!!
Τοτε πρεπει να κατεβασεις τα drivers iMac_Late_2009_Win7_Drivers (http://support.apple.com/kb/DL995) σε 1 usb να κανεις restart με alt>windows και τρεχουν μονα τους τα drivers

Υ.Γ στο usb περαστε μονο τον φακελο drivers kai το AutoUnattend.xml (για να τρεξουν αυτοματα)

Ξεχασα κατι σημαντικο,το usb πρεπει να αδειο οταν βαλεις τα drivers

peskat
09-03-2010, 17:03
Μετά από 5 ώρες απογοήτευσης τα παράτησα... Νόμιμα Win7 x64 Pro (ας είναι καλά το πανεπιστήμιο) και να μην μπορώ να τα βάλω με τίποτα. Μαύρη οθόνη στο τελευταίο reboot. Δοκίμασα και τους drivers... τίποτα...

Επιτέλους, ας βγει μια καινούρια έκδοση BootCamp (στο 10.6.3 ?) να δουμε κανα παράθυρο. Όχι τίποτα, παιχνίδια να παίξω θέλω. Η δουλειά βγαίνει μόνο από OSX.

episkeptis
09-03-2010, 21:46
καλησπερα, εκανα κανονικα τον οδηγο με την διαφορα πως οταν εβαλα το dvd tou snow leopard για να κανω εγκατασταση το bootcamp και το update gia ta windows μου εμφανισε ενα πινακα με 2 επιλογες, 1. να κανω επανεγκατασταση το mac os στο mac book air! (εχω imac) και 2. να μπορω να δω αυτο το dvd απο καποιο αλλο λειτουργικο.
εκανα εγκατασταση windows 7 64bit, και ειχα snow leopard, οταν δοκιμασα να κανω εγκατασταση του bootcamp χειροκινητα απο το dvd tou snow leopard μου εγραψε οτι δεν υποστηριζει 64βιτ το μηχανημα μου.
Το προβλημα ειναι οτι δεν "βλωπω" με τιποτα snow leopard, στην αρχη το alt με πηγαινει μονο στην οθωνη των windows για επιλογη λειτουργεικου αλλα εμφανιζει μονο τα windows 7,
καμια ιδεα?

peskat
10-03-2010, 02:32
Ένα update για το πρόβλημα της μαύρης οθόνης (για όποιον το χρειάζεται). Αφού κολλήσει, κάνουμε boot σε OSX και σβήνουμε το αρχείο ATIKMDAG.SYS από το WINDOWS/SYSTEM32/DRIVERS/ στο bootcamp partition. Μετά ξεκινάν κανονικά τα Win7.

Μάλλον οι drivers της ATI είναι ακατάλληλοι για την 4670 και την 4850 των νέων iMac.

ΥΓ φυσικά πρέπει με κάποιο τρόπο να έχουμε δικαίωμα εγγραφής σε NTFS.

episkeptis
10-03-2010, 10:49
καλησπερα, εκανα κανονικα τον οδηγο με την διαφορα πως οταν εβαλα το dvd tou snow leopard για να κανω εγκατασταση το bootcamp και το update gia ta windows μου εμφανισε ενα πινακα με 2 επιλογες, 1. να κανω επανεγκατασταση το mac os στο mac book air! (εχω imac) και 2. να μπορω να δω αυτο το dvd απο καποιο αλλο λειτουργικο.
εκανα εγκατασταση windows 7 64bit, και ειχα snow leopard, οταν δοκιμασα να κανω εγκατασταση του bootcamp χειροκινητα απο το dvd tou snow leopard μου εγραψε οτι δεν υποστηριζει 64βιτ το μηχανημα μου.
Το προβλημα ειναι οτι δεν "βλωπω" με τιποτα snow leopard, στην αρχη το alt με πηγαινει μονο στην οθωνη των windows για επιλογη λειτουργεικου αλλα εμφανιζει μονο τα windows 7,
καμια ιδεα?

τελικα επαιξαν ολα κανονικα, απλα εκανα εκκινηση με το cd toy snow διορθοσα τα permissions και τωρα στην εκκινηση με πατημενο alt μου βγαζει να διαλεξω λειτουργικο, παιζει κανονικα και το magic mouse.

episkeptis
10-03-2010, 12:53
τελικα επαιξαν ολα κανονικα, απλα εκανα εκκινηση με το cd toy snow διορθοσα τα permissions και τωρα στην εκκινηση με πατημενο alt μου βγαζει να διαλεξω λειτουργικο, παιζει κανονικα και το magic mouse.

και συμπληρωνω οτι η ολη διαδικασια ειχε διαρκεια οπως αν εκανα εγκατασταση σε pc, περιπου 30-35 λεπτα

Destiny_keeper
11-03-2010, 01:19
χαιρετω και εγω.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
περασα τα windows 7 και γω ολα οκ απλα θελω να μου πειτε πως μπορω οταν κλεινω το pc και μετα το ξαναανοιγω να μην μου βγαζει σαν πρωτο OS τα windows αλλα τα Mac.....

Spiros P.
11-03-2010, 01:28
χαιρετω και εγω.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
περασα τα windows 7 και γω ολα οκ απλα θελω να μου πειτε πως μπορω οταν κλεινω το pc και μετα το ξαναανοιγω να μην μου βγαζει σαν πρωτο OS τα windows αλλα τα Mac.....

System Preferences / Startup Disk:

Kαι διαλέγεις το Mac.

takisdask
14-03-2010, 09:56
System Preferences / Startup Disk:

Kαι διαλέγεις το Mac.
ή από τα windows από τις ιδιότητες του bootcamp ορίζεις να ξεκινά από το mac.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:56 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 10:34 ----------


ή από τα windows από τις ιδιότητες του bootcamp ορίζεις να ξεκινά από το mac.
Συγνώμη λάθος.WINDOWS-ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ-BOOT CAMP,και επιλέγεις να ξεκινά με τον MAC.:a068:

giwrgosd
22-03-2010, 16:33
Προβλημα!!
Επιχειρω την εγκατ/ση των windows ,εχω κανει ολα τα βήματα και στην πρωτη επαννεκίνηση δεν μπορω να βγάλω to dvd .πατάω το πλήκτρο εξαγωγης δίσκων αλλα δεν γινεται τπτ με αποτέλεσμα να μην ολοκρηρώνεται η εγκατ/ση ,αλλα ουτε να με αφηνει να κανω οπιαδήποτε ενεργεια
Τι κανω λάθος??

iGiorgio
22-03-2010, 16:46
Μπορεί να μην βγαίνει, όταν πατάς το μπουτόν eject, διότι ίσως να είναι ακόμη
σε χρήση. Περίμενε λοιπόν λίγο και ξαναδοκίμασε. Περισσότερα στον οδηγό (http://www.maclife.gr/forum/showpost.php?p=202&postcount=25) μας.

Spiros P.
23-03-2010, 17:50
Ερώτηση κρίσης....

Γιατί δεν φαίνονται στο System Preferences / Startup Disk τα 7 οέο???
Και δεν είμαι ο μόνος όπως διαβάζω.. Εχει να κάνει με τα 7? Στο άλλο μηχάνημα τα xp φαίνονται.

leonine
28-03-2010, 18:31
πως θα ξερουν καλα αυτη που εχουν 27ιντσα...
αν πας να βαλεις windows με bootcamp μετα το τελευταιο βημα
το μακ κανει ρεσταρτ και μαυριζει η οθονη...
αυτο γινεται επειδη υπαρχει ενα bug οπου τα windows περνανε drivers της ατι..

η λυση ειναι η εξης...
κανεις ρεσταρτ μετα την μαυρη οθονη..
πατας να κανεις ξανα εγκατασταση αλλα αυτην την φορα δεν συνεχιζεις στο install now αλλα πατας κατω εκει που λεει repair...
διαλεγεις πια θες να κανεις repair...και διαλεγεις το command promt που ειναι κατω κατω..
μολις ανοιξει το παραθυρο εντολων
διαγραφεις τον driver πατωντας del c:\windows\system32\drivers\atikmdag.sys
κλεινεις την γραμμη εντολων πατας ρεσταρτ και μετα αφηνεις τα windows να φορτωσουν χωρις να πατησεις κατι...

τωρα θα μπει κανονικα στο τελευταιο βημα για το username...ktl ktl...

jery
25-04-2010, 14:26
Παιδια καλησπερα, δεν εχω mac αλλα περασα windows 7 home premium ελληνικα σε εναν imac 27" late 2009 i5, και πεδευτικα παρα πολυ,
εκανα install τος drivers χωρις αποτελεσμα, σαν να μην υπηρχαν οι συσκευες.
Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την apple μου ειπαν οτι υπαρχει προβλημα με τα ελληνικα.
Οι drivers πρεπει να γινουν install σε περιβαλον με αγγλικα windows 7

εγω το εκανα με το προγραμματακι vistalizator
wχχ.froggie.sk

κανουμε την εγκατασταση, αμεσως αλλαζουμε γλωσσα στα αγγλικα(με το προγραμματακι) ,
κανουμε install bootcamp 3.0 και 3.1 , επισης στους drivers της καρτας γραφικων παρεμειναν τα προβληματα και εκανα install τον τελευτο driver απο το site της ATI.
Aφου κανουμε install τους drivers ξαναγυρναμε στα ελληνικα.

Παρακαλω να το βαλετε στον οδηγο γιατι δεν βρηκα πουθενα τη παραπανω πληροφορια, (faq στο site της apple, σε forum κτλ):doh:
και εφαγα ωρες ατελειωτες να παιδευομαι

EcoVag
10-05-2010, 21:39
Παιδια καλησπερα,
εκανα τα παντα πως λεει ο οδηγος μεχρι και το βημα που κανεις install τα bootcamp drivers απο το cd του Mac OSX. Κανοντας restart στα Windows, παατησα το alt και επελεξα να μπω στο Mac OSX. Απο τοτε κανοντας restart η shut down και κρατωντας το alt πατημεο κατα την εκκινηση δεν μου εμφανιζει την επιλογη λειτουργικων. Εχετε καμια ιδεα. Μηπως πρεπει να κανω την διαδικασια απο την αρχη?

mpampalos
13-05-2010, 14:40
καλημέρα εκανα κανονικά όλα τα βήματα έγινε κανονικα όλη η εγκατάσταση κ μετα το restart μου έβγαλε σε μαύρη οθόνη:PRESS ANY KEY TO BOOT FROM CD
DISC ERROR
PRESS ANY KEY TO RESTART
και δέν με αφήνει να πατήσω τίποτα δεν αποκρίνετε καν....
εχω imac c2d 27" και εβαλα το σι ντι με τα win xp(οχι αυθεντικα)
τι να κανω?sos

iGiorgio
13-05-2010, 17:47
....και εβαλα το σι ντι με τα win xp(οχι αυθεντικα)


Απλά, πάρε αυθεντικά !.:)

Greek
13-05-2010, 18:41
Είναι προτιμέστερο το BootCamp ή το Fusion;

leonbis2000
13-05-2010, 19:27
Εξαρτάται την δουλειά που το θές. Και σε τέστ επιδόσεων καλύτερο εμφανίζεται το Parallels παρά το Fusion.

mpampalos
13-05-2010, 19:32
Απλά, πάρε αυθεντικά !.:)

δηλαδή αυτό είναι το προβλημά?γιατι ρώτησα το παιδί που μου τα δωσε και είναι τεχνικός και μου πε ότι δεν είναι αυτό πρόβλημα....
μού είπε να κάψω πάλι το σι ντι σε πίο χαμηλή ταχύτητα.....

iGiorgio
13-05-2010, 19:35
Φίλε μου, οι διάφορες «πατέντες» σπάνια δουλεύουν. Αν θέλεις να κάνεις σωστά την δουλειά
σου, χωρίς «κρεμάσματα» γενικότερα ή ακόμη πιό άγριες καταστάσεις αγόραζε πάντοτε
γνήσια προγράματα.

vlasjo
14-05-2010, 19:25
Φίλε μου, οι διάφορες «πατέντες» σπάνια δουλεύουν. Αν θέλεις να κάνεις σωστά την δουλειά
σου, χωρίς «κρεμάσματα» γενικότερα ή ακόμη πιό άγριες καταστάσεις αγόραζε πάντοτε
γνήσια προγράματα.

χμμμ....Δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά όπως ξέρουμε όλοι (εδώ στο MacLife) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να αναφερόμαστε σε ΜΗ ΓΝΗΣΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ....
Υ.Γ. Πάντως όλα γίνονται.....

nivam
14-05-2010, 21:49
Είναι προτιμέστερο το BootCamp ή το Fusion;

Εξαρταται, για προγραμματα γραφειου το parallels ειναι ιδανικο, για 3d το bootcamp ειναι μονοδρομος

jimbakl
21-05-2010, 18:57
καλησπέρα σας.

μάλλον δυστυχώς πρέπει να βάλω τα windows 7 γιατι πρέπει να βάλω μερικά προγράμματα όπως spss , matlab, c++, relex, autocad και ms project...
από αυτά βρήκα trial το ms project αλλα σε παραπλήσιο , τιποτα άλλο. Αλλα πρεπει να τα παίρνω όλα αυτά στην σχολή....

Μήπως υπάρχει κατι σαν drivers, έτσι ώστε να τα κατεβάσω αυτά στον mac μου αλλά να παίζουν σαν στα windows???

αν τελικά δεν παίζουν αυτά έτσι οπως λέω,

εγώ έχω το macbook pro 13,3".
με 110 gb υπολειπόμενο χώρο, δεν θέλω να βάλω κανένα παιχνίδι ή μουσική ταινείες και άλλα μεγάλα σε χωρητικότητα αρχεία μέσα στα win παρα μόνο προγράμματα σαν και αυτά...
α) πόσο χώρο να τους βάλω να πιάνουν???

β) έχω τα windows 7 που τα χα κατεβάσει από το πανεπιστήμιο από το microsoft alliance, αλλα τα έχω βάλει και στον σταθερό μου υπολογιστή. Θα παίζουν και στο mac???

γ) θα έχει καμία κακή συμπεριφορά ή θα χάσει δυνατότητες το macbook pro μου βάζοντας και τα win???

δ) θα χρειαστώ να αγοράσω κάνα πρόγραμμα ή κάτι που δεν είναι free??? γιατί και εγώ σαν φοιτητής είμαι ταπί.


μπορείτε να μου απαντήσετε όποιος ξέρει???
ευχαριστώ.

leonbis2000
24-05-2010, 13:19
Αν θές να κάνεις σοβαρή δουλειά με τέτοια βαριά προγράμματα πρέπει να βάλεις bootcamp.

jasonx
25-05-2010, 00:10
Η καλύτερη λύση ειναι το bootcamp. αν θες εκει που καθεσαι βεβαια να ανοιγεις και αυτά τα προγραμματακια τοτε θές να τρεχεις τα win σε virtual machine (είτε με το Parallels Desktop ή με το VMWare Fusion - και τα δυο κοστίζουν) ωστόσο έχε υπόψην οτι θα τρέχουν πολύ πιο αργά. Ενω με bootcamp θα τρέχουν κανονικά αλλα θα πρέπει να κανεις restart. Το καλύτερο είναι να χρησιμοποιείς και τα δυο κατα τη γνώμη μου.

α) γυρω στα 25GB πιστευω θα σε υπερκαλυψουν. εκτος κ αν σκέφτεσαι να βάλεις παιχνίδια πιο μετά.
β) εγώ έχω κανει κατι αντίστοιχο με επιτυχία, δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι νόμιμο, ή πόσες εγκαταστάσεις σου επιτρέπει.
γ) οχι, ίσως οταν είσαι στα win απλα μια παραπάνω χρήση της μπαταριας μιας και η αυτονομία που προσφέρει το apple είναι υπολογισμένη για MacOS
δ) οχι

iDSioulas
21-06-2010, 17:59
Καλησπέρα σε όλους...

Καλώς σας βρήκα....

Πριν 2 ημέρες πήρα και εγώ τον 1 μου iMac...
Πρώτες εντυπώσεις... η ημέρα με την νύχτα, δεν χρειάζεται να τα γράψω
τα γνωρίζεται καλύτερα απο εμένα...

Στο δια ταύτα...

Προσπαθώ να περάσω τα Win 7 Ultimate Ελληνικά και δεν μπορώ...

[ Αγορασμένα οχι σπασμένα ]

Δεν κατάλαβα πότε χρησιμοποιούμε το Vistalizator;; [ είναι Win πρόγραμμα ]

Κάνω εγκατάσταση στα Ελληνικά μιας και δεν έχω επιλογή για Αγγλικά και κολλάμε
στην μαύρη οθόνη...

Διάβασα για την μαύρη οθόνη, αλλά πως μπορώ να κάνω restart όταν
δεν βλέπω τίποτα;;;

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Ευχαριστώ για τον χρόνος σας...

Γιάννης

george263
21-06-2010, 23:03
Καλησπέρα σε όλους...



Πριν 2 ημέρες πήρα και εγώ τον 1 μου iMac...


Προσπαθώ να περάσω τα Win 7 Ultimate Ελληνικά και δεν μπορώ...






οφτοπικ

χωρίς να ξέρω για ποιο λόγο χρειάζεται να το κάνεις αυτό (δουλειά, διασκέδαση ..)

αλλά μια ερώτηση αδερφέ:

έκανες το βήμα τον πήρες τον mac

θέλεις να του βάλεις και τα windows επάνω...?

γιατί τι σου έκανε?

δεν σου φτάνει το snow leopard?

ρητοτική ερώτηση...

οφτοπικ

iDSioulas
22-06-2010, 11:18
οφτοπικ

χωρίς να ξέρω για ποιο λόγο χρειάζεται να το κάνεις αυτό (δουλειά, διασκέδαση ..)

αλλά μια ερώτηση αδερφέ:

έκανες το βήμα τον πήρες τον mac

θέλεις να του βάλεις και τα windows επάνω...?

γιατί τι σου έκανε?

δεν σου φτάνει το snow leopard?

ρητοτική ερώτηση...

οφτοπικ

Για την Πασιέντζα αδερφέ, για την Πασιέντζα....

[ Για τα παιχνίδια και για κάποια προγράμματα που ξέρω να χρησιμοποιώ σε PC,
μιας και στον iMac είμαι άπειρος - ανάπηρος ]....

rockybalboagr
26-06-2010, 17:49
Καλησπέρα σε όλους...

Καλώς σας βρήκα....

Πριν 2 ημέρες πήρα και εγώ τον 1 μου iMac...
Πρώτες εντυπώσεις... η ημέρα με την νύχτα, δεν χρειάζεται να τα γράψω
τα γνωρίζεται καλύτερα απο εμένα...

Στο δια ταύτα...

Προσπαθώ να περάσω τα Win 7 Ultimate Ελληνικά και δεν μπορώ...

[ Αγορασμένα οχι σπασμένα ]

Δεν κατάλαβα πότε χρησιμοποιούμε το Vistalizator;; [ είναι Win πρόγραμμα ]

Κάνω εγκατάσταση στα Ελληνικά μιας και δεν έχω επιλογή για Αγγλικά και κολλάμε
στην μαύρη οθόνη...

Διάβασα για την μαύρη οθόνη, αλλά πως μπορώ να κάνω restart όταν
δεν βλέπω τίποτα;;;

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Ευχαριστώ για τον χρόνος σας...

Γιάννης

Πρεπει να βάλεις το δισκακι εγκαταστασης των windows 7 και να κανεισ επανεκκινηση το μηχανημα.Οταν σου λεει press any key to boot from cd πατα ενα πληκτρο να ξαναρχισει η εγκατασταση.Στο 2ο βημα αν θυμαμαι καλα λεει κατω κατω για επιδιορθωση ή κατι σχετικο.Πατας εκει και μετα σου βγαζει το μενου με διαφορες επιλογες μεσα στις οποιες ειναι και το comand line.Κατοπιν κανεις τη διαδικασια που προαναφερανε τα παιδια με το σβησιμο του εν λογω αρχειου.Μολις ξεμπλεξα εγω αλλα δεν εχω ηχο καθολου και εχο εγκαταστησει τους τελευταιους realtek drivers.Any ideas?


(φυσικα και το leopard δεν συγκρινεται με windows αλλα λογω εργασιας 1-2 προγραμματακια τρεχουν δυστυχως σε windows οποτε εκανα ενα μικρο partition για αυτα.)

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγάκι.Αν εχετε καμια ιδεα με τo τι παιζει με τον ηχο στο iMac 27 i7 στα windows 7 παρακαλω τη βοηθεια σας! :)

AKHS
26-06-2010, 17:52
Πως να εγκαταστήσετε Win 7?

ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ !!!!!!!
:priest::priest::priest::priest::priest::priest:

:a122::a122::a122::a122::a122::a122::a122::a122:

rockybalboagr
26-06-2010, 19:18
Πως να εγκαταστήσετε Win 7?

ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ !!!!!!!
:priest::priest::priest::priest::priest::priest:

:a122::a122::a122::a122::a122::a122::a122::a122:

ye!Αν και σενα φιλε Ακη μερικα προγραμματα με τα οποια βγαζεις το ψωμι σου δεν τρεχουν σε macos τοτε να δουμε τι θα εκανες. Δεν θεωρω ιεροσυλια φυσικα να εγκαταστησει καποιος και windows για επαγγελματικο λογο!Φυσικα το leopard kai o Mac πανε πακετο και ειναι τελεια!

AKHS
26-06-2010, 21:56
ye!Αν και σενα φιλε Ακη μερικα προγραμματα με τα οποια βγαζεις το ψωμι σου δεν τρεχουν σε macos τοτε να δουμε τι θα εκανες. Δεν θεωρω ιεροσυλια φυσικα να εγκαταστησει καποιος και windows για επαγγελματικο λογο!Φυσικα το leopard kai o Mac πανε πακετο και ειναι τελεια!

Χιούμορ you know?:d030:

iDSioulas
27-06-2010, 09:37
Ευχαριστώ για τις οδηγίες [ rockybalboagr ]

Τελικά κατάφερα να τα εγκαταστήσω [ χρειάστηκαν οι drivers της Realtek για τον ήχο ]

Και πάλι ευχαριστώ

Γιάννης. :yes:

rockybalboagr
27-06-2010, 12:04
Χιούμορ you know?:d030:

Ναι βρε καταλαβα!Ειπα να σε πειραξω λιγακι ;) Φυσικα και συμφωνο μαζι σου!!Πριν 1 μηνα ειχα τον ενδοιασμο mac or pc!Πηρα και γω τον 1ο μου imac 27 i7 και εχω μεινει αναυδος!Τα ξερεισ τα περισσοτερα, διοτι επαθα πολιτισμικο σοκ ,τερμα τα κολληματα,οι μπλε οθονες και φυσικα απολυτη ηρεμια σε full load!Απλα εχω κανα 2 προγραμματακια και χτες παλευα καμποσες ωρες να βαλω και windows στο imac και φυσικα εκνευριστηκα διοτι οντως ειναι ιεροσυλια!Γενικο συμπερασμα δεν ξανασχολουμαι με pc αλλα με mac μονο!Απορο βεβαια γιατι πολλοι κατασκευαστες δεν υποστηριζουν τα macos kai linux παρα μονο windows,και δεν λεω για αυτους που εχουν υπογραψει συμβολαιο με την microsoft ως επιχειρησεις αλλα για τους υπολοιπους!!Για να μην χρονοτριβώ όντως ειναι μια ιεροσυλια (μερικες φορες δυστυχως αναποφευκτη)το να βαλεις windows σε macos!

Φιλικά Rockybalboagr!:priest:

gtpaonik
07-07-2010, 16:05
Καλησπερα απο μενα εβαλα και εγω στον 27αρι μου τα windows 7 ολα οκ αλλα δεν μοθ βλεπει το ποντικι και το πληκτρολογιο και αναγκαζομαι και τα δουλευω ενσυρματα τα ''παλια δηλαδη που ειχα''.....Μπορει να βοηθησει κανεισ?

episkeptis
10-07-2010, 15:50
εγω εχω το magic mouse στην αρχη δεν το βρηκε μετα χωρις να κανω κατι ιδαιτερο το βρισκει κανονικα, απλα οταν μπενω εχει τον κερσορα κολλημενο και ακινητο και μολις κλικαρω στο ποντικι μετα δουλευει κανονικα, σπανια μου ξανακολαει και δεν το βρισκει καθολου οποτε βαζω παλι το ενσηρματο ποντικι με το οποιο ηρθε ο imac

mac_donald
13-07-2010, 00:20
παιδια να ρωτησω κ εγω κατι. Καταρχας να πω οτι εγκατεστησα χθες τα windows χωρις κανενα προβλημα ακολουθωντας τον οδηγο. Οταν ανοιγω το μακ κ δεν πατησω alt μου φορτωνει τα windows αυτοματα. Τι μπορω να κανω για να χω σαν 1η επιλογη τo leopard?

WolfRathmA
13-07-2010, 02:40
System Preference -> Start Up Disk

Και το διαλεγεις απο εκει αν δε κανω λαθος...

mac_donald
14-07-2010, 02:01
Αυτο ηταν. Σ ευχαριστω πολυ!

gio_b27
14-07-2010, 14:22
Καλησπερα απο μενα εβαλα και εγω στον 27αρι μου τα windows 7 ολα οκ αλλα δεν μοθ βλεπει το ποντικι και το πληκτρολογιο και αναγκαζομαι και τα δουλευω ενσυρματα τα ''παλια δηλαδη που ειχα''.....Μπορει να βοηθησει κανεισ?

Το bluetooth το έχεις αντοιχτό; Για δες τις ρυθμίσεις του. Γιατί και τα 2 συνδέονται μέσω bluetooth.

Εγώ σε 27αρι iMac δεν έχω κανένα προβλημα, εκτός από μία μικρή καθυστέρηση όταν το ανοίγω σε windows.

vtsotras
15-07-2010, 13:36
Να κανω και εγω μια ερωτηση ρε παιδια .Εχω εγκαταστησει win 7 μεσω vmware και θελω να τα βαλω και με bootcamp .Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ;;Πρεπει να σβησω το αρχειο win 7 η και να βγαλω και το vmwarε ;;;

vtsotras
17-07-2010, 00:42
Να κανω και εγω μια ερωτηση ρε παιδια .Εχω εγκαταστησει win 7 μεσω vmware και θελω να τα βαλω και με bootcamp .Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ;;Πρεπει να σβησω το αρχειο win 7 η και να βγαλω και το vmwarε ;;;


Καμια απάντηση ρε παιδιά???

Economou D.
17-07-2010, 08:51
Δεν είναι απαραίτητο. Μπορούν να λειτουργήσουν και ταυτόχρονα. Οπότε ή κρατάς την εγκατάσταση στην Virtual Machine και κάνεις εγκατάσταση ΚΑΙ στο Bootcamp ή σβήνεις το Virtual Machine με τα Windows (όχι όλο το VMware) και κάνεις εγκατάσταση στο Bootcamp την οποία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και με το VMware.

Δημοσθένης Κωσταράς
28-08-2010, 23:58
Θα την κανω την ερωτηση και ας ειναι ανοητη . Εχουμε το CD εγκαταστασης των Window , αλλα δεν εχουμε στο MAC Drive, γιατι ειναι ας πουμε χαλασμενο . Υπαρχει τροπος να εγκαταστησουμε τα Window στο ΜΑC ;

dimitrisasp
29-08-2010, 00:25
^^ Αν εχεις το iso απο "καπου" νομιζω γινεται..

Δημοσθένης Κωσταράς
29-08-2010, 06:24
^^ Αν εχεις το iso απο "καπου" νομιζω γινεται..

Δεν καταλαβα τιποτε!!

iGiorgio
29-08-2010, 07:08
Δημοσθένη, παίρνεις για το μηχανάκι σου το MacBook Air DVD drive και κάνεις την δουλειά σου.

Διαφορετικά.... :confuzed:

Δημοσθένης Κωσταράς
29-08-2010, 07:26
Δημοσθένη, παίρνεις για το μηχανάκι σου το MacBook Air DVD drive και κάνεις την δουλειά σου.

Διαφορετικά.... :confuzed:

Σε ευχαριστω Γιωργη,αλλα το MacBook Air DVD drive δεν αναγνωριζεται απο το MacBook Pro (Εχω ενα MBP παλαιο που εχει το drive χαλασμενο, στο MacBook Air δε βαζω Win με τιποτα !!)

iGiorgio
29-08-2010, 07:56
Α, δεν ήξερα ότι έχεις και δεύτερο μηχάνημα. Αν πιάνουν θα χέρια σου αντικατέστησε το drive
και θα είσαι μια χαρά. Διαφορετικά πάρε ένα εξωτερικό οπότε και πάλι θα είσαι μια χαρά. :)

nmavra
29-08-2010, 18:16
thanks, μολις τα εκανα εγκατάσταση τα 7 ακολουθόντας τον οδηγό!

tiesto fun
10-09-2010, 15:02
Κανω εγκατασταση τα windows 7 στο mac και οταν κανει επανεκκινηση το μηχανιμα και ξεκινανε μοθ εμφανιζει μια μαυρη οθονη και δεν γινετε τιποτα μετα. Τι πρεπει να κανω?

leonine
10-09-2010, 16:15
μέσα σε αυτό το topic έχω ήδη δώσει την απάντηση..
ψάξε λίγο..

άντε να το παίξω καλώς...
πάνε στην σελίδα 10.. δες τι έχω γράψει..

afilopou
16-09-2010, 08:22
Καλημέρα φίλοι,

Προσπάθησα χθές να βάλω vista (32bit) με bootcamp σε imac 27 [email protected] και ενώ όλα πήγαν κατ ευχή, το magic mouse αρνείται να συνδεθεί στα windows. Καμία ιδέα?


Σημ. Έβαλα το dvd του snow leopard και έκανε update τους drivers αλλά πάλι τίποτα

apple_boy007
16-09-2010, 08:59
Καλημέρα φίλοι,

Προσπάθησα χθές να βάλω vista (32bit) με bootcamp σε imac 27 [email protected] και ενώ όλα πήγαν κατ ευχή, το magic mouse αρνείται να συνδεθεί στα windows. Καμία ιδέα?


Σημ. Έβαλα το dvd του snow leopard και έκανε update τους drivers αλλά πάλι τίποτα

ΟΧΙ VISTA!!!!!!!!!!!!!!

afilopou
16-09-2010, 09:09
ΟΧΙ VISTA!!!!!!!!!!!!!!



:nono: :a050::a050::a050: έχω ήδη κάνει format το partition.Περισσότερο το έκανα για την εμπειρία.

afilopou
16-09-2010, 21:15
πως θα ξερουν καλα αυτη που εχουν 27ιντσα...
αν πας να βαλεις windows με bootcamp μετα το τελευταιο βημα
το μακ κανει ρεσταρτ και μαυριζει η οθονη...
αυτο γινεται επειδη υπαρχει ενα bug οπου τα windows περνανε drivers της ατι..

η λυση ειναι η εξης...
κανεις ρεσταρτ μετα την μαυρη οθονη..
πατας να κανεις ξανα εγκατασταση αλλα αυτην την φορα δεν συνεχιζεις στο install now αλλα πατας κατω εκει που λεει repair...
διαλεγεις πια θες να κανεις repair...και διαλεγεις το command promt που ειναι κατω κατω..
μολις ανοιξει το παραθυρο εντολων
διαγραφεις τον driver πατωντας del c:\windows\system32\drivers\atikmdag.sys
κλεινεις την γραμμη εντολων πατας ρεσταρτ και μετα αφηνεις τα windows να φορτωσουν χωρις να πατησεις κατι...

τωρα θα μπει κανονικα στο τελευταιο βημα για το username...ktl ktl...





:yes::yes::yes::yes:

apple_boy007
18-09-2010, 09:41
parallels 6 !!!! ουτε bootcamp ουτε τπτ!!! :gyros::gyros:

leonine
18-09-2010, 11:05
λάθος είσαι..
κ τα δύο μαζί.. ειδικά άμα σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια..

apple_boy007
18-09-2010, 11:11
λάθος είσαι..
κ τα δύο μαζί.. ειδικά άμα σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια..
:priest::priest::priest::priest::priest::priest::p riest::priest:

Greek
22-09-2010, 21:45
Ακολούθησα πιστά τον οδηγό αλλά μετά από το τελευταίο restart (δηλαδή εκεί που λέει windows is finalizing your settings) βγάζει μόνο την παύλα.:doh:

afilopou
23-09-2010, 07:12
Ακολούθησα πιστά τον οδηγό αλλά μετά από το τελευταίο restart (δηλαδή εκεί που λέει windows is finalizing your settings) βγάζει μόνο την παύλα.:doh:

Καλημερα φιλε.Δες την παραθεση που εχω κανει στο post 142.Μαλλον ο driver της Ati που περνανε τα windows φταιει.

Greek
23-09-2010, 19:59
Μου λέει πως δεν βρίσκει το αρχείο

afilopou
23-09-2010, 20:09
Αν μπορούσες να πείς ποιό σύστημα έχεις,νομίζω θα βοηθούσε.

Greek
23-09-2010, 21:03
iMac 27" late 2010 quad core i7 2.93 GHz

macgeorge
03-10-2010, 12:50
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ξέρω ότι μπορώ να βάλω Linux στο Mac μέσω BootCamp, εκτός αν κάνω λάθος. Αν λοιπόν ισχύει έκανα τα παρακάτω βήματα και με βάση τον οδηγό φυσικά του iGiorgio. Κατέβασα το Ubuntu και με το Disk Utility δημιούργησα ένα installation cd. Μετά κλέινω όλα τα προγράμματα και ανοίγω το BootCamp, εκεί δημιουργώ partition 10GB διότι δεν έχω άλλο χώρο αλλά κατά την διαδικασία μου βγάζει το εξής μήνυμα

http://farm5.static.flickr.com/4105/5047045006_afd247d68b.jpg

Ξέρει κανένας τίποτα?

jasonx
03-10-2010, 22:36
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ξέρω ότι μπορώ να βάλω Linux στο Mac μέσω BootCamp, εκτός αν κάνω λάθος. Αν λοιπόν ισχύει έκανα τα παρακάτω βήματα και με βάση τον οδηγό φυσικά του iGiorgio. Κατέβασα το Ubuntu και με το Disk Utility δημιούργησα ένα installation cd. Μετά κλέινω όλα τα προγράμματα και ανοίγω το BootCamp, εκεί δημιουργώ partition 10GB διότι δεν έχω άλλο χώρο αλλά κατά την διαδικασία μου βγάζει το εξής μήνυμα

http://farm5.static.flickr.com/4105/5047045006_afd247d68b.jpg

Ξέρει κανένας τίποτα?

Δες το παλιότερο μου ποστ εδώ και τη συζήτηση που προηγήθηκε

http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?p=56130#post56130

Economou D.
03-10-2010, 22:57
Δεν νομίζω πως θα βοηθήσει το iDefrag όπως στην δική σου περίπτωση γιατί ο χώρος που έχει ελεύθερο ο Γιώργος είναι πολύ μικρός και πρέπει να δεσμεύεται από την virtual memory του MacOSX. Νομίζω πως η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση είναι η ελευθέρωση χώρου στον δίσκο.

macgeorge
03-10-2010, 23:11
Δημήτρη και εγώ αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει. Πόσο χώρο πιστεύεις ότι πρέπει να έχω? Αυτή τη στιγμή έχω 25GB ελεύθερα στο δίσκο και έβαλα 10GB για το partition στο οποίο θέλω να βάλω το ubuntu. Δοκίμασα και με το ελάχιστο, δηλαδή 5GB αλλά πάλι τίποτα. Μήπως πρέπει υποχρεωτικά να μένει συγκεκριμένος ελεύθερος χώρος για το MacOS?

Economou D.
03-10-2010, 23:17
Οπωσδήποτε πρέπει να μείνει χώρος για το λειτουργικό (για την VM) αλλά το θέμα είναι μάλλον ότι ο χώρος που ζητάει το BootCamp να γίνει partition, περιλαμβάνει αρχεία που χρησιμοποιούνται εκείνη την ώρα και δεν μπορεί να τα μετακινήσει. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις δοκιμάζοντας τον τρόπο του Jason πάντως.

Σε τι μηχάνημα όλα αυτά; Γιατί αν θέλεις να τρέξεις Linux, βαλ' το σε Virtual Machine. Πάει σφαίρα και δεν θα έχεις όλη την ώρα restart και τα ρέστα.

macgeorge
03-10-2010, 23:23
Σε MBP 13”. Δημήτρη βασικά πειραματίζομαι γιατί μου αρέσει γενικά να ψάχνω και θέλω να δω πως δουλεύει και το ubuntu. Θα προσπαθήσω να ελευθερώσω χώρο και να ξαναπροσπαθήσω. Με το Virtual Machine τι εννοείς, αν δεν σε κουραζω?

Economou D.
03-10-2010, 23:35
Με κάποιο πρόγραμμα σαν αυτό (http://www.parallels.com/landingpage/dskd63-4/) ή αυτό (http://www.vmware.com/) τρέχεις οποιοδήποτε λειτουργικό μέσα στο MacOS. Virtual Machine = Εικονικός Υπολογιστής μέσα στον υπολογιστή σου.

Δοκίμασε και το VirtualBox (http://www.virtualbox.org/) που είναι δωρεάν, καθώς τα άλλα δύο είναι επί πληρωμή.

macgeorge
03-10-2010, 23:41
Τα δύο προγράμματα που είναι επί πληρωμή τα γνωρίζω αλλά αυτή τη στιγμή δεν θέλω να αγοράσω κάποιο γιατί όπως σου είπα απλά “παιζω”. Θα δοκιμάσω για την ώρα το VirtualBox. Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

macgeorge
04-10-2010, 09:07
Με κάποιο πρόγραμμα σαν αυτό (http://www.parallels.com/landingpage/dskd63-4/) ή αυτό (http://www.vmware.com/) τρέχεις οποιοδήποτε λειτουργικό μέσα στο MacOS. Virtual Machine = Εικονικός Υπολογιστής μέσα στον υπολογιστή σου.

Δοκίμασε και το VirtualBox (http://www.virtualbox.org/) που είναι δωρεάν, καθώς τα άλλα δύο είναι επί πληρωμή.

Καλημέρα. Λοιπόν Δημήτρη εγκατέστησα το ubuntu με το Virtual Box και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ εύκολο. Πάντως η ανάλυση της εικόνας στο λειτουργικό είναι πολύ χαμηλή 800Χ600 με ratio 4:3 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω μεγέθυνση του παραθύρου.Αρκετά ενδιαφέρον το Linux.

Economou D.
04-10-2010, 13:38
Κάποια ρύθμιση έχει σίγουρα για να λειτουργεί σε native ανάλυση. Έκανες εγκατάσταση τα Guest Additions;

macgeorge
04-10-2010, 14:31
Ναι έκανα. Η ανώτερη ανάλυση απο τις ρυθμίσεις του συστήματος είναι αυτή που σου είπα (800Χ600). Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα σου πω.

macgeorge
05-10-2010, 10:19
Δημήτρη μήπως ξέρεις πως μπορώ να απεγκαταστήσω ένα OS από το VirtualBox, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Ubuntu? Με τον οδηγό δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:19 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 11:17 ----------

Μήπως απλά διαγράφοντας το “vdi” που έχει δημιουργηθεί?

lagoudakis
13-10-2010, 11:22
θελω να βαλω στο mac book pro και τα win 7 μεσω bootcamp,τι να διαλεξω;32αρια η 64αρια;ρωταω για να μην μπλεξω με drivers,εχω 4 giga μνημη,η γνωμη σας ποια ειναι;

leonbis2000
13-10-2010, 12:19
Ε τότε να βάλεις τα 32άρια.

lagoudakis
13-10-2010, 14:46
Ε τότε να βάλεις τα 32άρια.thanks Λεωνιδα,ξεκιναω.....

jimbakl
14-10-2010, 21:58
κυριοι βοηθεια...
εκανα ολη την διαδικασια κανονικα, , μετα εβαλα και το dvd των mac os , ekana kai απο εκει τα drivers, και ολα παιζουν και στα δυο λειτουργικα ρολοι...

αλλα..
1ον)
δεν θελω να ανοιγουν αυτοματα τα windows 7....τι πρεπει να κανω για να ανοιγει αυτοματα το snow leopard ;;;

2ον)
το ποντικι...δεν εχω κανενα ποντικι, μονο το trackpad,εχω το macbook pro 13,3'' ...
για να κανω κλικ πρεπει να το πατησω μεσα, δεν γινεται σαν αφης οπως το χα sto snow leopard. ομοιως και το δεξι κλικ, θελει δυο δακτυλα, αλλα και αυτο πατημα μεσα...
πως μπορω να το κανω να γινεται με αφης...;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;

leonbis2000
15-10-2010, 00:20
Για το πρώτο ερώτημα πήγαινε System Preferences-startup disk και διάλεξε αυτόν που θές.
Για το δεύτερο δεν ξέρω γιατί δεν χρησιμοποιώ bootcamp αλλά υποθέτω ότι αν κάνεις όλα τα update κάτι θα φτιάξει. Τσέκαρε και τις ρυθμίσεις στα windows.

starblind
27-10-2010, 16:45
Καλησπέρα,μου είχαν βάλει τα windows 7 με το bootcamp,αλλά έχω το πρόβλημα με τον ήχο.Να κάνω το bootcamp από την αρχή ή να δοκιμάσω με το DVD του snow leopard?

user4567
27-10-2010, 18:04
Καλύτερο θα ήταν εαν παραμέναμε εδω (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=8173#post102385) μέχρι να βρεθεί η λύση! Ετσι παρακολουθούμε καλύτερα την πορεία του προβλήματος

michkal13
03-11-2010, 12:48
παιδια εβαλα τα 7 απο το bootcamp αλλα εβαλα 32 giga σκληρο και δεν μου φτανουν,γινεται να δωσω περισσοτερο χωρο χωρις να τα περασω απο την αρχη?&#223;

leonbis2000
04-11-2010, 09:29
Μπορείς με το CampTune (http://www.paragon-software.com/home/camptune/).

alkis
04-11-2010, 17:16
παιδια εχω προβλημα παω να περασω τα windows 7 κανω το partition βαζω το σιντι κανει ρισταρτ το ιμακ και μου βγαζει μαυυρη οθονη και μου λεει no bootable devise insert boot disk and press any key. τι να κανω?

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 17:58 ----------

παιδια απαντηστε μου σας παρακαλω

iGiorgio
04-11-2010, 17:32
Ποιό CD βάζεις, του Snow ή των Windows ;.
Σε κάθε περίπτωση, ρίξε μια ματιά στους οδηγούς (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=8192) μας.

alkis
04-11-2010, 17:44
των windows.εκανα τα βηματα κανονικα ειμαι στο σημειο που μου ζηταει να βαλω το σιντι των ουιντοους το βαζω παταω σταρτ ινσταλλατιον κανει επανεκινηση και μου βγαζει το παρα πανω μηνυμα

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:44 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 18:38 ----------

το θεμα ειναι πως να βαλω τα παραθυρα.εκλεισα το μακ και οταν τον ανοιξα πατησα cmd+alt+r+p και με εβαλε στα λεοπαρντ.απο κει και περα πως θα εκταστησω τα παραθυρα κανω παλι την ιδια διαδικασια και παλι το ιδιο προβλημα

iGiorgio
04-11-2010, 17:48
Για δες εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=8194). Αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να ξεκινήσεις από το windows DVD.
Μια ερώτηση· είναι γνήσιο ;.

alkis
04-11-2010, 17:54
ναι.στο startup disk δεν μου δειχνει το ντιβιντι μονο το σκληρο δισκο του μακ.εχω απελπιστει

iGiorgio
04-11-2010, 17:58
Για βάλτο στο drive και κάνε restart με πατημένο το πλήκτρο C. Θα πρέπει να σε βγάλει στο
windows DVD. Αν και φοβάμαι ότι υπάρχει θέμα με το DVD.

alkis
04-11-2010, 18:12
σε πσ μια χαρα μπηκαν.θατο κανω

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:04 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:02 ----------

μ[πα τιποτα θα δοκιμασω τα βιστα

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:12 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:04 ----------

τζαμπα τα παραθυρα 7 λεσ και εχουμε λεφτα για πεταμα

alkis
05-11-2010, 21:55
εχω προβλημα εβαλα τα βιστα εκανε ρεσταρτ και μου λεει εγκατασταση χωρις να μου ζητηθει σε πιο παρτιτιον να τα τοποθετηση.τι να κανω? να πατησω εγκατασταση

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:55 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 22:54 ----------

μια γρηγορη απαντηση σας παρακαλω

edafermosjunior
16-11-2010, 18:50
Βρε παιδια να σας ρωτησω κατι ??Για να το αναγνωρισει το δισκακι των win7 64 bit πρεπει να ειναι σε μορφη .iso το dvdaki ??ευχαριστω...

mpouzaki
18-11-2010, 16:49
Καλησπέρα!!!

Μόλις εγκατέστησα τα windows 7 σε mac 21.5'' late 2010. Ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού για εγκατάσταση με boot camp (Μπράβο σας και ευχαριστώ για τη βοήθεια :yes:), μόνο που υπάρχει ένα θεματάκι με το ασύρματο ποντίκι, τρέχοντας σε windows δεν αναγνωρίζεται.

Υπάρχει τρόπος να το διαβάσει ή να συμβιβαστώ με ένα κλασικό ενσύρματο??

Ευχαριστώ

marga
04-12-2010, 01:44
Μου ειπε σημερα ο καθηγητης μου στη σχολη οτι μπορει να μου δωσει τα windows, αλλα να ξερω αν το συστημα μου ειναι 32αρι ή 64αρι γιατι αλλιως ισως να εχω προβλημα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι ειναι :a050:

που το βλεπω αυτο ρε παιδια?? χρησιμοποιησα την αναζητηση αλλα με το bit ηταν παρα πολλα τα ποστς κ δε βρηκα κατι. Εψαξα και στο μενου του Μακ αλλα δεν..

Economou D.
04-12-2010, 01:57
64bit είναι το σύστημά σου αν και μπορείς να τρέξεις και 32bit :)

marga
04-12-2010, 14:34
Σ ευχαριστω! το καλυτερο ειναι να βαλω 64 ή 32??

Economou D.
04-12-2010, 18:04
Εγώ θα έβαζα τα 64bit :) Αν και νομίζω ότι σαν φοιτήτρια, δικαιούσαι και τις δύο εκδόσεις.

redcom7
06-12-2010, 00:02
μπήκαν τα windows 64bit μια χαρά, αλλά δεν έχω ήχο ..... Drivers έβαλα realtek και το cd του iMac ...


Είχε ήχο για μια φορά αλλα τώρα πάλι δεν έχει....

Τι μπορώ να κάνω

Ευχαριστώ

madart
28-12-2010, 23:36
Γεια σας
εβαλα τα xp ακολουθοντας τον οδηγο στη πρωτη σελιδα αλλα εχω 2 προβληματακια δεν μου περναει το sp3 λεει οτι θελει αλλα 4mb ελευθερο χωρο στο δισκο ενω εχει 97giga και δευτερον δε μου περναει το antivirus της microsoft

ξερει καποιος να μου πει γιατι;
ευχαριστω

kmangr
07-01-2011, 16:53
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόρφατα το MacBook Air και θέλω να περάσω τα windows αλλα στις οδηγίες αναφέρει κατι για DVD του Leopard ή Snow Leopard κατι που δέν υπάρχει μέσα στο κουτί. τί κάνω?
Ευχαριστώ,
Κώστας

iGiorgio
07-01-2011, 17:05
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόρφατα το MacBook Air και θέλω να περάσω τα windows αλλα στις οδηγίες αναφέρει κατι για DVD του Leopard ή Snow Leopard κατι που δέν υπάρχει μέσα στο κουτί. τί κάνω?
Ευχαριστώ,
Κώστας

Το MacBook Air έρχεται με το Software Reinstall Drive (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=9204). Δεν δέχεται βέβαια κανένα DVD,
αφού στερείται σχετικού media drive. Δεν γνωρίζω, αν μπορείς να εγκαταστήσεις τα Windows
ασύρματα, όπως αναφέρεται στον οδηγό (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=9047) και στο manual του μηχανήματος ή αν θα
πρέπει να αγοράσεις το MacBook Air Superdrive (http://www.isquare.gr/store/macbook-air-superdrive.html).

kmangr
07-01-2011, 19:19
Εχω αγοράσει και το Superdrive και πραγματικά δέν ξέρω τι να κανω?

iGiorgio
07-01-2011, 19:24
Ε, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακολούθησε τους οδηγούς και εγκατέστησε και τα Windows.

kmangr
09-01-2011, 01:27
το αποτελεσμα ήταν το εξής. ολα καλα μεχρι και το βημα 13 μετα το χαος δηλαδη δεν μου αναγνωριζει τιποτα και καλα ολα αυτα ελα που δεν μπορω να μπω στα mac ξανα

Abraham21r
30-01-2011, 21:53
Καλησπέρα σε όλους.
Μία ερώτηση.

Τα windows θα πρέπει να είναι αυθεντικά;
Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω μη αυθεντικά;
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα εαν βάλω windows με εγκατεστημένο Service Pack;

Σας ευχαριστώ πολύ.

iGiorgio
31-01-2011, 06:29
Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω μη αυθεντικά;


Οποιαδήποτε αναφορά σε παράνομο λογισμικό αντίκειται στον κανονισμό (http://farm6.static.flickr.com/5004/5319253201_5441490f58_z.jpg).

Economou D.
31-01-2011, 09:40
Καλησπέρα σε όλους.
Μία ερώτηση.

Τα windows θα πρέπει να είναι αυθεντικά;
Θα υπάρξει πρόβλημα εαν βάλω μη αυθεντικά;
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα εαν βάλω windows με εγκατεστημένο Service Pack;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Τα Mac είναι σαν οποιονδήποτε άλλο υπολογιστή και ως εκ τούτου, μπορείς να κάνεις ό,τι θα έκανες εκεί.

Alkis1977
25-02-2011, 20:38
Γεια σας παιδιά!Επειδή είμαι καινούριος σε μακ και μου είπε κάποιος ότι η ίδια διαδικασία μπορεί να γίνει με το πρόγραμμα reFIT που διατίθεται δωρεάν, γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό? Επίσης μπορώ να αντιγράψω ένα αρχείο σε εξωτερικό σκληρό και μετά να το δουλέψω με windows?

Aiv
28-02-2011, 16:17
Ερωτηση. Παιζει ρολο αν τα windows ειναι 32 η 64 bit γιατι απο οσο ξερω τα OSX ειναι 64bit?

leonbis2000
28-02-2011, 16:19
Με τον ίδιο τρόπο γίνεται η εγκατάσταση και στις 2 εκδόσεις των windows.

Economou D.
28-02-2011, 16:19
Όχι, δεν παίζει ρόλο. Θα σου πρότεινα τα 64bit πάντως.

petros047
20-03-2011, 15:14
Μια ερωτηση και απο εμενα
Θελω να χρησιμοποιησω εξ.σκληρο δισκο για τα win7 και οταν δεν το θελω να τον αφαιρω και το mac να ειναι οπως ηταν.
Ειναι εφικτο κατι τετοιο?
Δλδ το bootcamp να ειναι ενεργο οταν υπαρχει ο εξωτερικος δισκος

apple_boy007
21-03-2011, 13:56
το bootcamp δεν ειναι ενεργο σε εξωτερικο δισκο γιατι τα win δε μπαινουν σε εξωτερικο γενικως

SteliosD
21-03-2011, 21:49
Αποφάσισα σήμερα να περάσω win7 στο mac μεσω bootcamp αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στο βήμα 5 του οδηγού.Συγκεκριμένα κατα το partitioning μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:"The disk cannot be partitioned because some files cannot be moved.Back up the disk and use Disk Utility to format it as a single Mac OS Extended(Journaled) volume.Restore your information to the disk and try using Boot Camp Assistant again."
Ακολούθησα εν συνεχεία το λινκ που υπάρχει στον οδηγό σε περίπτωση σφάλματος και έκανα όλες τις εναλλακτικές ενέργιες χωρίς όμως αποτέλεσμα...Θέλω βέβαια να αποφύγω την επανεγκατάσταση του λειτουργικού.Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

SteliosD
22-03-2011, 11:07
Πιο συγκεκριμένα να πω οτι ούτε το repair permissions μέσω disk utility και onyx βοήθησε,ούτε και το defragmentation με το iDefrag έκανε κάτι.Παραθέτω και τα logs όπως μου πρότινε και ο giannisg2004 μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

system.log
Mar 22 11:49:19 localf81edfe4cb65 mds[36]: (Error) LSOF: File '/private/var/run/utmpx' (fd=4) left open on device 234881026
Mar 22 11:49:19 localf81edfe4cb65 mds[36]: (Error) LSOF: File '/' (fd=7) left open on device 234881026
Mar 22 11:49:19 localf81edfe4cb65 mds[36]: (Error) LSOF: File '/System/Library/Frameworks/CoreFoundation.framework/Versions/A/Resources/tokruleLE.data' (fd=15) left open on device 234881026
Mar 22 11:49:19 localf81edfe4cb65 mds[36]: (Error) LSOF: File '/usr/share/langid/langid.inv' (fd=25) left open on device 234881026
Mar 22 11:49:19 localf81edfe4cb65 mds[36]: (Error) LSOF: File '/usr/share/germantok/german.index' (fd=33) left open on device 234881026

kernel.log
Mar 22 11:51:14 localf81edfe4cb65 kernel[0]: hfs_reclaim_file: BlockAllocate(metazone) (error=-34) for fileID=3861717 0:(71121148,262108)
Mar 22 11:51:14 localf81edfe4cb65 kernel[0]: hfs_reclaimspace: Error reclaiming datafork blocks of fileid=3861717 (error=-34)
Mar 22 11:51:14 localf81edfe4cb65 kernel[0]: hfs_truncatefs: couldn't reclaim space on Macintosh HD (error=-34)

Economou D.
22-03-2011, 11:27
Κάνε εκκίνηση από το DVD του λειτουργικού και κάνε από εκεί "Repair Disk" και "Repair Permissions" και κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι εντάξει.

SteliosD
22-03-2011, 12:30
Δημήτρη μόλις το δοκίμασα αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα...

JimK
22-03-2011, 12:40
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο μήνυμα, έχω δοκιμάσει όλα αυτά που αναφέρονται αλλά το πρόβλημα παραμένει.

giannisg2004
22-03-2011, 14:11
Για κάποιον λόγο, ακόμη και μετά από defragmentation, δεν μπορεί να συγκεντρώσει τον ελεύθερο χώρο που απαιτείται για την δημιουργία partition. Και σου βγάζει error -34, που άμα δείς εδώ (http://support.apple.com/kb/HT1618), είναι για γεμάτο δίσκο! (Ίσως βέβαια να φταίει κάποιο corrupted αρχεία ή κάποιο bad block).
Ακόμη, τα πρώτα errors, το μόνο που βρήκα είναι αυτές (http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2178861&start=0&tstart=0) οι συζητήσεις, αλλά εκεί το σχετίζουν με Time Machine.
Πραγματικά, προος το παρόν δεν βλέπω άλλη λύση από επανεγκατάσταση. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας βοηθήσει.

SteliosD
22-03-2011, 20:01
Μόλις τελείωσα τον καθαρισμό" με το onyx αλλά και πάλι τίποτα...Καμιά ιδέα κάποιος;

GiannisRethymno
30-03-2011, 23:45
Kαλησπέρα παιδιά,έκανα κανονικά την εγκατάσταση Windows 7 64bit Greek με το bootcamp όλα κανονικά.
Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση του bootcamp έβαλα και όσους drivers είχε το cd rom της apple αλλά τζίφος
.Δεν μου δουλεύουν ο ήχος,η ασύρματη κάρτα και το bluetooth σε macbook pro i5.


http://i240.photobucket.com/albums/ff315/giannisrethymno/1-8.jpg


Έχετε καμμιά ιδέα;

Abraham21r
14-06-2011, 22:48
Καλησπέρα και πάλι.
Μία ερώτηση.Θέλω να σβήσω το bootcamp που έχω κάνει.
Εαν κάνω τα Windows που έχω στο Bootcamp,Image (με το Acronis),θα μπορώ να τα ξαναπεράσω μετά μέσω του Image;
Βασικά θέλω να το κάνω,γιατί βαριέμαι να ξαναπερνάω ένα ένα τα προγράμματα που δουλεύω (δυστυχώς δεν υπάρχει mac version για αυτά),γιατί είναι τεράστια σε όγκο,και είναι εκνευριστικό να περνάω ένα ένα τα προγράμματα και τα plugins τους.
Γίνεται ή όχι;
Ευχαριστώ.

8u88l3
15-06-2011, 09:07
Kαλησπέρα παιδιά,έκανα κανονικά την εγκατάσταση Windows 7 64bit Greek με το bootcamp όλα κανονικά.
Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση του bootcamp έβαλα και όσους drivers είχε το cd rom της apple αλλά τζίφος
.Δεν μου δουλεύουν ο ήχος,η ασύρματη κάρτα και το bluetooth σε macbook pro i5.

http://i240.photobucket.com/albums/ff315/giannisrethymno/1-8.jpg


Έχετε καμμιά ιδέα;

Από ότι ξέρω υπάρχουν θεματάκια με τα ελληνικά Win. Έχεις κάνει update τα πάντα (Bootcamp + Windows);;


Καλησπέρα και πάλι.
Μία ερώτηση.Θέλω να σβήσω το bootcamp που έχω κάνει.
Εαν κάνω τα Windows που έχω στο Bootcamp,Image (με το Acronis),θα μπορώ να τα ξαναπεράσω μετά μέσω του Image;
Βασικά θέλω να το κάνω,γιατί βαριέμαι να ξαναπερνάω ένα ένα τα προγράμματα που δουλεύω (δυστυχώς δεν υπάρχει mac version για αυτά),γιατί είναι τεράστια σε όγκο,και είναι εκνευριστικό να περνάω ένα ένα τα προγράμματα και τα plugins τους.
Γίνεται ή όχι;
Ευχαριστώ.

Δε το έχω κάνει αλλά βάση λογικής θα έκανα τα εξής:
Για αρχή δοκίμασε να bootάρεις από το δισκάκι του Acronis, εφόσον με αυτό το τρόπο θα άρχιζες το restore του partition έτσι και αλλιώς...Bootάρει;; Αν όχι, δύσκολα τα πράγματα. Από τη άλλη αν όντως ξεκινάει και έχεις κρατήσει ενα image backup με το Acronis, φαντάζομαι ότι την επόμενη φορά που θα θες να τα ξαναπεράσεις (εφόσον βέβαια έχεις σβήσει το partition των Windows και έχεις μόνο το MACOS σε ένα HFS+ δίσκο) θα πρέπει μάλλον ξεκινήσεις κανονικά την διαδικασία μέσω Bootcamp μέχρι και την εγκατάσταση των Windows και μετά, χωρίς δηλαδή να ασχοληθείς με drivers + προγράμματα, να έκανες restore το partition που έχεις πάνω στο partition που θα σου έχει φτιάξει το Bootcamp.Μου φαίνεται πιο safe αυτή η λύση (εαν παίζει) για το MACOS, παρά να χωρίρεις εσύ το δίσκο και να κάνεις restore το partition σου...

toul
24-06-2011, 20:49
καλησπέρα.

έχω βάλει στο macbook white 13 inche 2010.. τα windows 7 ultimate 32 βιτ

δεν μπορει να δουλεψει το wireless.

στους drivers μου δειχνει οτι δεν βρηκε του δικτυου και isight (καμερας ειναι αυτο ? η καμερα ομως δουλευει.. αν και σκοτεινη).

πως θα γινει να δουλεψει ομως και το ασυρματο ?

εχω βαλει ξανα το boot camp αλλα αυτα δε τα βρηκε..

εκανα και τα winodws update k sp1 αλλα παλι τιποτα..

εψαξα στην apple αλλα δινει παντα λυση για τα windows.. για imac macbook pro air klp.. δεν δινει κανενα αρχειο για macbook

έχει λυσει κανεις αυτο το προβλημα?

ευχαριστώ

songailakom
01-07-2011, 22:36
καλησπερα και απο μενα.. εχω ενα προβλημα.. εδω ακριβώς σε μένα δεν εμφανίζεται αυτό: το bootcamp στο dekstop !!!!!
παρολα αυτα συνεχίζω στην παρακατω διαδικασια οπου βαζω το cd (γνησιο) windows xp εχει χρησιμοποιηθει μια μονο φορα σε ενα pc.
κανει επανεκινηση κ μετα βγαινει μια μαυρη οθονη κ γραφει -------no boot device ----- και δ μπορω κατι να κανω παρα να κανω παλι επανεκινηση με πατημενο το alt ωστε να ξεκινησει σε mac.. το δοκιμασα ξανα και ξανα αλλα τιποτα το ιδιο μηνυμα στο ιδιο σημειο... εχω τον νεο imac i3

val
03-07-2011, 22:11
καλησπέρα, πως φτιάχνω cd για να κάνω defrag ( με το idefrag ) ξέρει κάποιος την διαδικασία?

---------- Post added at 23:11 ---------- Previous post was at 22:45 ----------


Μόλις τελείωσα τον καθαρισμό" με το onyx αλλά και πάλι τίποτα...Καμιά ιδέα κάποιος;

ta ίδια και εδώ..

val
04-07-2011, 11:36
παίδες αν κάνω clean install και μετά restore από time machine θα μπορέσω να κάνω το bootcamp partition ή θα μου βγάλει πάλι το μήνυμα σαν αυτό εδώ??

http://www.maclife.gr/forum/showthread.php/2783-ΟΔΗΓΟΣ-Πως-να-εγκαταστήσετε-τα-Windows-7-μέσω-του-Bootcamp?p=97998&viewfull=1#post97998

tempo
15-07-2011, 16:00
καλησπέρα, 2 απορίες έχω

1) αν βάλω τα win7 μέσω bootcamp θα έχω καλές ταχύτητες με τα windows; (γιατί με vmware,parallels σέρνεται όλο το μηχάνημα)
2) σε περίπτωση ιού στα windows υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί ο δίσκος και κατά συνέπεια το macOS;

lagoudakis
15-07-2011, 17:02
μεσω bootcamp δουλευει καλυτερα απο ταχυτητες,ναι υπαρχει αν ειναι κατι που μπορει να σου χαλασει τον δισκο θα παρει η μπαλα και το mac os

esykas
07-08-2011, 10:29
δοκίμασα με lion έβαλα το σιντι που έχω κάψει και βγάζει κενό στο mycomputer !! όταν πατήσω το εικονίδιο του lion
δεν έχω δεξί αριστερό κλικ και ήχο από αυτό πυ έχω δει μέχρι τώρα
κάνει όλα τα update τώρα και βλέπουμε

Simos805
17-08-2011, 23:54
Έχω μια ερώτηση, τα βήματα είναι τα ίδια και για το Mac OS X Lion?

Alexandros*
20-08-2011, 14:47
καλησπέρα..μου λέτε έναν τρόπο να κάψω dvd lion από ήδη εγκατεστημένο Os lion??

Illuvatar1981
21-08-2011, 09:28
καλησπέρα..μου λέτε έναν τρόπο να κάψω dvd lion από ήδη εγκατεστημένο Os lion??

Καλημέρα Αλέξανδρε. Εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php/11719-Πως-να-κάψετε-το-Mac-OS-X-Lion-σε-Bootable-DVD/page2) είναι η απάντηση που ψάχνεις. Κάνε όμως ένα search πρώτα στο forum γιατί ίσως αυτό που ψάχνεις να έχει απαντηθεί ξανά κάπου. Εντελώς φιλικά το λέω γιατί βλέπω ότι είσαι και καινούριος στο forum. :welcome:

Alexandros*
24-08-2011, 19:44
Καλησπέρα , ευχαριστώ πολύ έχεις δίκιο, Ακολούθησα τον οδηγό για bootcamp αλλα δυστυχώς αντιμετωπίζω 3 προβλήματα 1) to wireless den einai egkatestimeno apo mono toy opote ekana ola ta updates mesw ethernet , 2) ολοκλήρωσα όλα τα updates αλλα η ανάλυση της οθόνης δεν άλλαξε καθόλου , και 3) δεν ανοίγει το bootable dvd των μακ μεσα στα windows , κ δεν ξέρω τι να κάνω... ειδικά με τα 2 πρώτα

aTeofovos
24-08-2011, 22:06
Καλησπερα σας!

Καταφερα και εγω μετα απο 2 βραδια συνεχομενης αναζητησης να βαλω μεσω bootcamp windows 7. Αντιμετωπισα το γνωστο προβλημα που εμφανιζεται ενα μικρο παραθυρο ξαφνικα και αναφερει οτι δεν μπορει να κανει partition διοτι καποια αρχεια εχουν προβλημα κτλπ. Εγω καταλαβα οτι αυτο γινοταν επειδη εδινα 70gb στα windows (εχω 250 συνολικα) μολις εβαλα 60gb για τα windows 7 μετα προχωρησε η διαδικασια και την εκανα οπως εχετε στον πολυ χρησιμο οδηγο σας.
Βεβαια μετα ειχα προβλημα με τον ηχο στα windows ομως εβαλα το προγραμμα driver genius μου κατεβασε αυτο drivers για πολλα οπως και για την καρτα γραφικων. Το προγραμμα ειναι πραγματικα απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο σας το προτεινω να το χρησιμοποιησετε.
Εχω καποιες ερωτησεις:

1. Το macbook μου ειναι τωρα ειναι εκτεθειμενο χωρις antivirus σε περιβαλλον windows ? Πρεπει να βαλω ?
2. Μπορω αντι να παταω το alt καθε φορα που θελω το mac os να μπαινει αυτοματα στην οθονη που με ρωταει ποιο λειτουργικο θελω ?


Σας ευχαριστω για την βοηθεια με τον οδηγο...ειναι εξαιρετικος οπως και το λινκ με το ξενο site.

spartan
25-08-2011, 01:39
Καλησπερα σας!

Καταφερα και εγω μετα απο 2 βραδια συνεχομενης αναζητησης να βαλω μεσω bootcamp windows 7. Αντιμετωπισα το γνωστο προβλημα που εμφανιζεται ενα μικρο παραθυρο ξαφνικα και αναφερει οτι δεν μπορει να κανει partition διοτι καποια αρχεια εχουν προβλημα κτλπ. Εγω καταλαβα οτι αυτο γινοταν επειδη εδινα 70gb στα windows (εχω 250 συνολικα) μολις εβαλα 60gb για τα windows 7 μετα προχωρησε η διαδικασια και την εκανα οπως εχετε στον πολυ χρησιμο οδηγο σας.
Βεβαια μετα ειχα προβλημα με τον ηχο στα windows ομως εβαλα το προγραμμα driver genius μου κατεβασε αυτο drivers για πολλα οπως και για την καρτα γραφικων. Το προγραμμα ειναι πραγματικα απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο σας το προτεινω να το χρησιμοποιησετε.
Εχω καποιες ερωτησεις:

1. Το macbook μου ειναι τωρα ειναι εκτεθειμενο χωρις antivirus σε περιβαλλον windows ? Πρεπει να βαλω ?
2. Μπορω αντι να παταω το alt καθε φορα που θελω το mac os να μπαινει αυτοματα στην οθονη που με ρωταει ποιο λειτουργικο θελω ?


Σας ευχαριστω για την βοηθεια με τον οδηγο...ειναι εξαιρετικος οπως και το λινκ με το ξενο site.
1 θα πρεπει να περασεις οπωσδηποτε αντιβαιρους!!!μιας μπορει να εκτεθει ολος ο εσωτερικος δισκος!!!!με αποτελεσμα να καταστραφει και το λειτουργικο του μακ.
2 Αμα θελεις να μπουταρεις μονο με τα γουιντος!!!πας ιδιοτητες start up disk!!!και εκει επιλεγεις με πιο λειτουργικο θα θελεις να μπεις αυτοματα!!!χωρις να πατας το αλτ για να διαλεγεις!!!
Αυτο γινεται και αντιστροφα και στο λειτουργικο τον γουιντος

aTeofovos
26-08-2011, 00:22
Καλησπερα σας, θελω να ρωτησω για ποιο λογο τα windows 7 που τρεχω μεσο bootcamp δειχνουν αλλη ωρα ? Τα ρυθμιζω συνεχεια, κανω επανεκκινηση και την ξανα χανουν την ωρα.

lalap
29-08-2011, 18:57
Καλησπερα igiorgio και σε ολουσ. Σημερα προσπαθησα να εγκαταστησω τα windows 7(GR) στον μακ μου (macbook pro mc723), ομως αφου κανει reboot μου βγαζει ενα παραθυρο οτι δεν μπορει να βρει ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΔΗΣΗΣ, τι να κανω??, εντωμεταξυ δεν μπορω να βγαλω το cd εγκαταστασης και δεν μπορω να μπω ουτε στα mac o sx τωρα... τι κανω?? τα εχω παιξει.....

8u88l3
29-08-2011, 19:13
Έχω ακούσει ότι υπάρχουν θεματάκια με τα ελληνικά windows...Θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers μέσω boot camp. Για να βγάλεις το cd πήγαινε Ο Υπολογιστής μου, δεξί κλικ πάνω στο CD-ROM και επέλεξε εξαγωγή. Αν το κάνεις επανεκκίνηση, με το που ανοιξει (ακριβώς μετά το χαρακτηριστικό ήχο που δείχνει και το μηλαράκι) κράτα πατημένο το κουμπί Option (Alt). Θα σου εμφανίσει τα 2 λειτουργικά και θα διαλέξεις σε ποιο θες να μπεις. Επίσης γίνεται και μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου > Boot Camp, ή αν στο έχει και κάτω δεξιά στην ώρα, με δεξί κλικ θα το βρεις και εκεί αν θυμάμαι καλά...

aTeofovos
30-08-2011, 16:30
Καλησπερα σας, θελω να ρωτησω για ποιο λογο τα windows 7 που τρεχω μεσο bootcamp δειχνουν αλλη ωρα ? Τα ρυθμιζω συνεχεια, κανω επανεκκινηση και την ξανα χανουν την ωρα.

Καλησπερα, μηπως εχετε καποια ιδεα γιατι μου συμβαινει το παραπανω ? Ρυθμιζω την ωρα στα 7 και μετα απο επανεκκινηση την χανει :scratch:

8u88l3
30-08-2011, 18:10
Μάλλον δεν έχεις ορίσει ρυθμίσεις Ελλάδος (Time Zone) για την ώρα και μόλις κάνει update στη γυρνάει για την περιοχή που θα είναι ορισμένο..

Economou D.
30-08-2011, 21:10
Παρεμπιπτόντως, αυτό συνέβαινε και όταν πρωτοβγήκε το Bootcamp και λύθηκε σε κάποιο update. Ποιά έκδοση Mac OS έχεις;

aTeofovos
31-08-2011, 08:36
Μάλλον δεν έχεις ορίσει ρυθμίσεις Ελλάδος (Time Zone) για την ώρα και μόλις κάνει update στη γυρνάει για την περιοχή που θα είναι ορισμένο..

Καλημέρα σας, το εχω ρυθμίσει gmt +2 νομιζω οτι ειμαι σωστος :a068:


Παρεμπιπτόντως, αυτό συνέβαινε και όταν πρωτοβγήκε το Bootcamp και λύθηκε σε κάποιο update. Ποιά έκδοση Mac OS έχεις;

Εχω το 10.6. κατι...snow leopard με ολα τα updates.

Babis_ECE
01-09-2011, 20:13
Σε λίγο θα προχωρήσω κι εγώ (δυστυχώς) στην διαδικασία εγκατάστασης των Windows 7 ultimate μέσω Bootcamp, μιας και το βασικό πρόγραμμα που χρειάζομαι για την διπλωματική μου εργασία (EMTP) βγαίνει αποκλειστικά για το λειτουργικό της Microsoft.
Με το που ανοίγω το bootcamp πάντως μου δίνει την επιλογή να κατεβάσω απαραίτητα αρχεία, "Windows Support Software", τα οποία και αφού κατέβασα γράφτηκαν κατευθείαν σε CD. Είναι οι drivers φαντάζομαι για να τρέχουν όλα ok στα Windows, σωστά?
Αν δώσω 25-30GB είναι καλά? Μόνο το EMTP θέλω να τρέχω στα Win, όλα τα άλλα προγράμματά μου (Matlab, Autocad, Navigon Fresh, κλπ έχουν εκδόσεις για Mac..)

Economou D.
01-09-2011, 21:06
Μια χαρά είναι τα 20-30GB που θες να δώσεις στα Windows εφόσον τα θέλεις για συγκεκριμένο σκοπό.

Babis_ECE
02-09-2011, 06:22
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, ξεκινάω λοιπόν.

Babis_ECE
02-09-2011, 08:10
Μετά από 1.5 ώρα έτοιμο και όλα δουλεύουν μια χαρά. Εγκαταστάθηκαν οι drivers, έγιναν τα updates.
2 Παρατηρήσεις:
- Μου φαίνεται πολύ περίεργο να τρέχουν τα Win στο MacBook... Ιεροσυλία βασικά..
- Πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε προεπιλογή στο bootάρισμα του υπολογιστή να είναι το MacOS και όχι το BOOTCAMP? Γιατί θα είναι βαρετό να χρειάζεσαι να μπουτάρεις με Alt πατημένο και να επιλέγεις το Macintosh HD κάθε φορά..

george263
02-09-2011, 09:07
Νομίζω ότι η λύση στο πρόβλημα σου , αν είναι πρόβλημα , είναι αυτή

http://refit.sourceforge.net/

8u88l3
02-09-2011, 09:37
Μετά από 1.5 ώρα έτοιμο και όλα δουλεύουν μια χαρά. Εγκαταστάθηκαν οι drivers, έγιναν τα updates.
2 Παρατηρήσεις:
- Μου φαίνεται πολύ περίεργο να τρέχουν τα Win στο MacBook... Ιεροσυλία βασικά..
- Πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε προεπιλογή στο bootάρισμα του υπολογιστή να είναι το MacOS και όχι το BOOTCAMP? Γιατί θα είναι βαρετό να χρειάζεσαι να μπουτάρεις με Alt πατημένο και να επιλέγεις το Macintosh HD κάθε φορά..

Μπάμπη αν θυμάμαι καλά από ένα φίλο που το είχα δει, από το Control Panel > Boot Camp (ή το εικονίδιο του Boot Camp κάτω δεξιά στην ώρα), ανοίγεις τα settings και έχει την επιλογή εκεί...

Νομίζω λεγόταν restart in Mac Os, και μετά όσα restart ή shutdown και να κάνεις, φορτώνει το Mac Os μέχρι να ξαναπατήσεις Alt και να φορτώσεις τα Windows για να κάνεις την δουλειά σου. Απλά κάθε φορά που θα τελειώνεις με τα Windows, αντί να κάνεις restart/shutdown από το δικό τους μενού, κάνεις από το μενού που σου είπα...

Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά...:banplease:

Economou D.
02-09-2011, 09:43
Καλύτερα από τα Preferences του Mac OS. Πήγαινε System Preferences-> Start Up Disk και επιλέγεις το Macintosh HD.

8u88l3
02-09-2011, 09:47
Χεχε..Το ίδιο από την απέναντι μεριά..!!! Από τη μεριά του "καλού" μας μήλου!!!:runrun:

Babis_ECE
02-09-2011, 10:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά από τα System Preferences ήταν ο πιο γρήγορος τρόπος. :)

MihalisGR
02-09-2011, 10:59
Μπάμπη από την στιγμή που θέλεις να ξεκινάς τον υπολογιστή σου συνήθως στο Mac OS X, θα σου πρότεινα ένα utility όπως το Quickboot (http://buttered-cat.com/products/QuickBoot). Δεν αλλάζει το Startup disk και εκκινεί σε Windows μόνο όταν θέλεις.

Babis_ECE
02-09-2011, 11:59
Πολύ καλή εφαρμογούλα Μιχάλη, ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Ανάθεμα τα Windows που μπλέκουμε πάλι με partitions για ένα και μόνο πρόγραμμα... :(

maxsto
02-09-2011, 13:54
Πολύ καλή εφαρμογούλα Μιχάλη, ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Ανάθεμα τα Windows που μπλέκουμε πάλι με partitions για ένα και μόνο πρόγραμμα... :(

Έλα ρε Μπάμπη.....κατα βάθος πιστεύω σου αρέσουν τα win....!!! Xaxaxa!!


Sent from my iPad using Tapatalk

kostas_tio
02-09-2011, 14:22
Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν εγκαταστησουμε windows κατα ποσο επιβαρυνεται γενικα το mac μας???? Θα υπαρχει μεγαλη διαφορα απο αυτο που βλεπουμε τωρα???
Ευχαριστω

Babis_ECE
02-09-2011, 15:11
Έλα ρε Μπάμπη.....κατα βάθος πιστεύω σου αρέσουν τα win....!!! Xaxaxa!!

Μάκη ξέρεις ότι εγώ ήμουν linuxάκιας..!!


Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν εγκαταστησουμε windows κατα ποσο επιβαρυνεται γενικα το mac μας???? Θα υπαρχει μεγαλη διαφορα απο αυτο που βλεπουμε τωρα???
Ευχαριστω

Σε ξεχωριστό partition δεν επηρεάζει καθόλου την απόδοση του MacOS. Όταν ανοίγεις το MacOS είναι σαν ένας ακόμα σκληρός δίσκος το bootcamp.

davidfis3234
04-09-2011, 20:33
Γεια σας παιδιά.
Είμαι καινούργιος και εγώ στον κόσμο των MAC και σίγουρα μπορώ εδώ και 2 μήνες να πω ότι δεν έχω μετανοιώσει για κανένα λόγο που πήρα ενα MAC BOOK PRO 17''.Συγχαρητήρια για την σελίδα σας είναι εξαιρετική ειδικά για εμάς που τώρα αρχίζουμε και μαθαίνουμε αυτό το λειτουργικό, όντας άγνωστο σε εμάς τόσο καιρό.Όμως δυστυχώς έχω πέσει και εγώ σε ένα προβληματακι και αναγκάστηκα να ακολουθήσω τις οδηγίες σας σε αυτό το τόπικ και έκανα μια προσπάθεια να βάλω τα windows 7.Ενώ μπήκαν κανονικά όταν πατούσα για να κάνει boot windows έβγαζε μια πα'υλα π'ανω αριστερά η οποία αναβόσβηνε και δεν ξεκινούσαν τα windows αν δεν έβαζα μέσα το installation disk των windows.Όταν το έβαζα και το διάβασε τότε όλα ξεκινούσαν μια χαρά.Κάποια στιγμή έκανα format έσβησα τα windows και ξαναεγκατέστησα από την αρχη το snow leopard επαναφέροντας το ΜΑC στις εργοστασϊακές του ρυθμίσεις.Τώρα όταν πάω να ξαναβάλω τα windows μέσω του bootcamp μου βγάζει αυτότο μήνυμα::

The startup disk must be formatted as a single Mac OS Extended (Journaled) volume or already partitioned by Boot Camp Assistant for installing Windows.

Αυτό απότι καταλαβαίνω σημαίνει ότι ο δίσκος έχει ήδη particion.Όταν πηγαίνω στο disk Utility βγάζει ένα δίσκο των 750.16gb και ακριβώς από κάτω του ένα δίσκο Macintosh HD 749.16gb.Όταν πατάω όμως τον αρχικό δίσκο και επιλέγω το particion βλέπω ότι ο δίσκος δεν ειναι χωρισμένος και δεν βλέπω κανένα partition.Ούτε στο σχήμα του δίσκου βλέπω ότι είναι χωρισμένος και το format του είναι mac os extended journalled.
Δεν έχω ιδέα τί να κάνω και ψάχνω όλη την ώρα να βρω κάποια λύση αλλά μάταια.
¨οταν ξεκινάω τον υπολογιστή και πατάω αλτ μου βγάζει δύο επιλογές: Μacintosh και Recovery HD.Πατώντας το δεύτερο και έπειτα το disk Utility βλέπω ακριβώς τα ίδια πράγματα.
Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.Βασικά αν κάποιος μου έδινε μια λύση πώς μπορώ να βάλλω τα win7 για να παίξω το Flight Simulator X ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να το τρέξω από το OSX.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων καλή συνέχεια σε όλους και καλό σας φθινόπωρο.

koumis
14-10-2011, 17:34
Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση WIn7 μέσω bootcamp αλλα και τις 4 φορές που προσπάθησα σταματάει στο τελευταίο βήμα (εκεί που ολοκληρώνει την εγκατάσταση) και κολλάει. Το κλείνω με παρατεταμένο πατημα του power button και μετά όπως είναι αναμενόμενο δεν μπορεί να συνεχίσει την εγκατάσταση….

Οποτε και κάθε φορα ξαναέμπαινα στο MacOsX και έκανα διαγραφή partition από το bootcamp assistant και εκ νέου δημιουργία του χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού κάθε φορα κολλάει στο ίδιο σημείο.

p.s. να σημειώσω πως το μονο βήμα που δεν ακολουθώ από τον οδηγό είναι ότι δεν βγάζω το dvd πριν το restart και αυτό γιατί δεν γίνεται. Ούτε με 2πλο παρατεταμένο κλικ ούτε με το eject button. Μπορεί να κάνει αυτό την στραβή ?

jig
18-10-2011, 17:44
Γεια σας παιδιά.
Είμαι καινούργιος και εγώ στον κόσμο των MAC και σίγουρα μπορώ εδώ και 2 μήνες να πω ότι δεν έχω μετανοιώσει για κανένα λόγο που πήρα ενα MAC BOOK PRO 17''.Συγχαρητήρια για την σελίδα σας είναι εξαιρετική ειδικά για εμάς που τώρα αρχίζουμε και μαθαίνουμε αυτό το λειτουργικό, όντας άγνωστο σε εμάς τόσο καιρό.Όμως δυστυχώς έχω πέσει και εγώ σε ένα προβληματακι και αναγκάστηκα να ακολουθήσω τις οδηγίες σας σε αυτό το τόπικ και έκανα μια προσπάθεια να βάλω τα windows 7.Ενώ μπήκαν κανονικά όταν πατούσα για να κάνει boot windows έβγαζε μια πα'υλα π'ανω αριστερά η οποία αναβόσβηνε και δεν ξεκινούσαν τα windows αν δεν έβαζα μέσα το installation disk των windows.Όταν το έβαζα και το διάβασε τότε όλα ξεκινούσαν μια χαρά.Κάποια στιγμή έκανα format έσβησα τα windows και ξαναεγκατέστησα από την αρχη το snow leopard επαναφέροντας το ΜΑC στις εργοστασϊακές του ρυθμίσεις.Τώρα όταν πάω να ξαναβάλω τα windows μέσω του bootcamp μου βγάζει αυτότο μήνυμα::

The startup disk must be formatted as a single Mac OS Extended (Journaled) volume or already partitioned by Boot Camp Assistant for installing Windows.

Αυτό απότι καταλαβαίνω σημαίνει ότι ο δίσκος έχει ήδη particion.Όταν πηγαίνω στο disk Utility βγάζει ένα δίσκο των 750.16gb και ακριβώς από κάτω του ένα δίσκο Macintosh HD 749.16gb.Όταν πατάω όμως τον αρχικό δίσκο και επιλέγω το particion βλέπω ότι ο δίσκος δεν ειναι χωρισμένος και δεν βλέπω κανένα partition.Ούτε στο σχήμα του δίσκου βλέπω ότι είναι χωρισμένος και το format του είναι mac os extended journalled.
Δεν έχω ιδέα τί να κάνω και ψάχνω όλη την ώρα να βρω κάποια λύση αλλά μάταια.
¨οταν ξεκινάω τον υπολογιστή και πατάω αλτ μου βγάζει δύο επιλογές: Μacintosh και Recovery HD.Πατώντας το δεύτερο και έπειτα το disk Utility βλέπω ακριβώς τα ίδια πράγματα.
Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.Βασικά αν κάποιος μου έδινε μια λύση πώς μπορώ να βάλλω τα win7 για να παίξω το Flight Simulator X ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να το τρέξω από το OSX.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων καλή συνέχεια σε όλους και καλό σας φθινόπωρο.
To ιδιο ακριβως κ σε εμενα σημερα προσπαθωντας να περασω win σε macbook 2010(white) μιας φιλης

episkeptis
18-10-2011, 21:42
To ιδιο ακριβως κ σε εμενα σημερα προσπαθωντας να περασω win σε macbook 2010(white) μιας φιλης
γιατί δεν δοκιμάζεται με pararrels?
το flight simulator x υπάρχει και για mac

jig
18-10-2011, 22:04
Aδικο δεν εχεις, αλλα εκεινη προτιμαει με Boot Camp.
Θα μου το φερει παλι αυριο, θα αγορασω το iDefrag 2 (http://www.coriolis-systems.com/iDefrag.php) και ελπιzω να πανε ολα καλα :)