PDA

View Full Version : Μετατροπη από AVI σε DVD



Ramone
10-10-2009, 12:30
Για χαρά σε όλους

Μέχρι προσφατα ήμουν χρήστης PC και για την μετατροπή από AVI σε DVD χρησιμοποιούσα το ConvertX to DVD.
Ποιο είναι το αντίστοιχο για το Mac.

Ευχαριστώ:ddfg23:

JimK
10-10-2009, 12:37
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=877&highlight=toast)

user4567
10-10-2009, 12:39
To HandBrake είναι πολύ καλό και free

Spiros P.
10-10-2009, 16:48
Toast!! το πετάς μέσα και το παίρνεις με 2 πατήματα σε δισκάκι dvd!!

Ανάλογα το μέγεθος της ώρας, κάνει ανάλογα τον χρόνο να στο κάνει convert και μετά εγγραφή...

gpelekanos
11-10-2009, 13:38
Toast!! το πετάς μέσα και το παίρνεις με 2 πατήματα σε δισκάκι dvd!!

Ανάλογα το μέγεθος της ώρας, κάνει ανάλογα τον χρόνο να στο κάνει convert και μετά εγγραφή...
Ένα αρχείο 700mb περίπου πόσο χρόνο θέλει και σε ποιό μηχάνημα;
:thanks:

Spiros P.
11-10-2009, 15:37
Ένα αρχείο 700mb περίπου πόσο χρόνο θέλει και σε ποιό μηχάνημα;
:thanks:

Δεν έχει να κάνει με τα MB η μετατροπή, αλλά με τον χρόνο διάρκειας του...
Αν π.χ είναι μία ταινία θέλει περίπου μία ώρα, και ανάλογα και με τον υπολογιστή σου...

leonbis2000
11-10-2009, 15:37
Αυτό που ρωτάς είναι πολύ σχτικό και εξαρτάται από την ταχύτητα εγγραφής του drive σου και την ταχύτητα που υποστηρίζει ο δίσκος. Γενικά κανά 5-8 λεπτά γιατί δεν νομίζω ότι τα drive είναι και πολύ γρήγορα.

Spiros P.
11-10-2009, 15:42
Να το γράψει εννοείς αν καταλαβαίνω σωστά όχι και με την μετατροπή...

leonbis2000
11-10-2009, 15:51
Ναι Σπύρο καλά το διευκρίνισες. Μόνο για την εγγραφή του δίσκου είπα. Η μετατροπή είναι καθαρά θέμα μηχανήματος.

gpelekanos
11-10-2009, 17:51
Ναι Σπύρο καλά το διευκρίνισες. Μόνο για την εγγραφή του δίσκου είπα. Η μετατροπή είναι καθαρά θέμα μηχανήματος.
Για την μετατροπη ηθελα να μαθω :a025dfg:
Ευχαριστω.

Georgia
11-10-2009, 18:24
Τώρα εγώ μπορεί να πω βλακεία (big news), αλλά είχα μια απορία ανέκαθεν..

Γιατί να μετατρέψω μια avi ταινία σε dvd αφού οι dvd-players παίζουν και τα αρχεία που είναι καμένα ως data σε δισκάκι; Παίζει κάτι με την ανάλυση (αν και δε μου φαίνεται πιθανό)...Δεν μιλάω βέβαια για την περίπτωση του blu-ray.

Spiros P.
11-10-2009, 19:04
Τώρα εγώ μπορεί να πω βλακεία (big news), αλλά είχα μια απορία ανέκαθεν..

Γιατί να μετατρέψω μια avi ταινία σε dvd αφού οι dvd-players παίζουν και τα αρχεία που είναι καμένα ως data σε δισκάκι; Παίζει κάτι με την ανάλυση (αν και δε μου φαίνεται πιθανό)...Δεν μιλάω βέβαια για την περίπτωση του blu-ray.

Την μετατρέπεις μόνο αν το Player δεν παίζει Αvi αρχεία.
Δεν παίζει κάτι με την ανάλυση, και σίγουρα δεν στην κάνει καλύτερη απλά στην μετατρέπει σε Format Pal. Ανάλογα πάντα με το αρχείο..

Αν είναι μικρότερο από 720x576 τότε θα στο κάνει και χειρότερο αν το μετατρέψεις σε DVD από να το δεις σε Mορφή Avi..

Georgia
11-10-2009, 19:19
Ευτυχώς, διότι είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος που καίω 3-3 τις ταινίες στα dvd, μπας και είμαι τελικά απλώς τσιγγούνα!:a045:

seal
19-10-2009, 13:01
Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.Επειδή σκέφτομαι τον επόμενο μήνα να αγοράσω και εγώ ένα macbook pro και να κάνω switching απο windows,ήθελα να ρωτήσω αν το toast που αναφέρατε σε προηγούμενα μηνύματα δέχεται αρχεία srt. aν δηλαδή ενσωματώνει υπότιτλους όπως κάνει το convertx to dvd..Στο site της Roxio πάντως δεν αναφέρει κάτι τέτοιο απ'οτι είδα..

JimK
19-10-2009, 13:25
Δυστυχώς το Toast δεν δέχεται αρχεία .srt, απλά πριν κάνεις την μετατροπή θα τους ενσωματώσεις στο avi με το Submerge. Δες εδώ (http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=735&highlight=submerge)για την ενσωμάτωση.

seal
19-10-2009, 15:56
Το submerge εχει κάποια επίπτωση στην ποιότητα της ταινίας?Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

JimK
19-10-2009, 16:21
Το submerge εχει κάποια επίπτωση στην ποιότητα της ταινίας?Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Όχι καμία.

ar03412
19-10-2009, 16:23
Αυτό ήθελα να ρωτήσω κ εγώ, αφενός έχω διαπιστώσει αλλαγή (προς το χειρότερο) της ποιότητας μετά την ενσωμάτωση υποτίτλων στο submerge, αφετέρου ενώ το αρχείο παίζει κανονικά με υπότιτλους, μετά την εγγραφή του με το toast οι υπότιτλοι εξαφανίζονται! Ψάχνω καιρό ένα πρόγραμμα να κάνει αξιόπιστα αυτή τη δουλειά, όποιος μπορε΄.ι ασ βοηθήσει!

gkok
19-10-2009, 20:14
Το toast τους δέχεται κανονικά αρκεί να είναι στον ίδιο φάκελο με το έργο και με το ίδιο ακριβώς όνομα.

esykas
31-10-2009, 20:16
Μία βοήθεια
Χρησιμοποιώ το toast 7.1.3 και μέχρι τώρα μπορούσα με την βοήθεια του mac the riper να φτιάχνω αντίγραφα των dvd μου που ήταν μέχρι τότε σε σε αρχεία με το όνομα video_ts!!το πρόβλημα μου άρχισε όταν άρχισα να έχω αρχεία iso και vli τα οποία τα αντιγράφω μέν σε δισκάκια αλλά είναι τέτοια η μορφή μάλλον που δεν πάιζει το dvd player που έχω.
Η ερώτηση μου είναι σε τι πρέπει να γίνουν μετατροπή έτσι ώστε να τα παίζει ένα απλό dvd και όχι κάποιο με περισσότερες δυνατότητες.

gkok
31-10-2009, 22:27
Μία βοήθεια
Χρησιμοποιώ το toast 7.1.3 και μέχρι τώρα μπορούσα με την βοήθεια του mac the riper να φτιάχνω αντίγραφα των dvd μου που ήταν μέχρι τότε σε σε αρχεία με το όνομα video_ts!!το πρόβλημα μου άρχισε όταν άρχισα να έχω αρχεία iso και vli τα οποία τα αντιγράφω μέν σε δισκάκια αλλά είναι τέτοια η μορφή μάλλον που δεν πάιζει το dvd player που έχω.
Η ερώτηση μου είναι σε τι πρέπει να γίνουν μετατροπή έτσι ώστε να τα παίζει ένα απλό dvd και όχι κάποιο με περισσότερες δυνατότητες.
Πρέπει να είναι σε μορφή vob,πήγαινε πάλι με το TOAST και κάνε την μετατροπή σου.

iGiorgio
13-11-2009, 15:36
Παίδες, τα φώτα σας, παρακαλώ...

Εχω μια φωτογραφική camera και ευκαιριακά τραβάω και κανένα βιντεάκι, από το οποίο με την βοήθεια του DVD Snap (http://www.tool-forcesw.com/dvdsnap/), θέλω να τραβάω κάποιες φωτό. Λοιπόν, κατά τα γνωστά, το νideo κατεβαίνει στο iPhoto και από εκεί γίνεται export σε DVD στο drive του Mac, σε AVI format. Το export γίνεται, διότι το DVD Snap αναγνωρίοζει μόνο videos δε DVD στο drive. Οταν λοιπόν ενεργοποιείται το DVD Snap, ενεργοποιείται ταυτόχρονα και το μόνο συνεργαζόμενο με αυτό DVD Player της Apple, που όμως δυστυχώς δεν αναγνωρίζει το video clip. Εκαψα το DVD και με το Burn (http://burn-osx.sourceforge.net/Pages/English/home.html), αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα ;.
Ευχαριστώ

http://farm3.static.flickr.com/2508/4099952515_bf8295241f.jpg

speedbull
24-04-2010, 20:35
γεια χαρα! εχω ενα καιν ουργιο 27αρι i7..ειναι δυνατον για να κανω μια μετατροπη ταινιας με το toast 10 να καν ει το μηχανημα περιπου καμια ωρα? σαν πολυ δεν ειναι?

MihalisGR
24-04-2010, 20:47
Εξαρτάται από το αρχείο βίντεο, την ανάλυσή του, το φόρμα, το μέγεθός του κ.ο.κ. για να πούμε αν είναι πολύ ή όχι. Επιπλέον το Toast δεν είναι κι ότι καλύτερο για τέτοιες μετατροπές.

speedbull
24-04-2010, 21:32
Βασικά είμαι καινούργιος με τα mac, μόλις χθες πήρα το πρώτο μου από το madmacs, και περίμενα ότι μια μετατροπή βίντεο θα εκανε πολύ λιγότερο..αλλά δυστυχώς διαπίστωσα πριν από λίγο πως νόμιζα λάθος!! Είμαι λίγο στην αναζήτηση γιατί αυτά που βλέπω στο μηχάνημα μου τα βλέπω για πρώτη φορά..ασε που κατα την μετατροπή το μηχάνημα ήταν που ήταν ζεστό, έγινε φούρνος! Τα ανεμιστηρια δούλευαν σαν τρελά!