PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Κολλάει ο Safari


360kias
15-10-09, 19:53
Παιδιά οταν καμια φορά σερφάρω στο intrnet με το safari οταν θέλω να πάω απο μία καρτέλα σε μια άλλη μου βγαίνει ο πολύχρωμος κύκλος δλδ οτι φορτόνει ειναι λογικό να το κάνει έτσι στο άσχετο??αυτο επίσης το παθαίνω όταν θέλω να κλείσω και δίαφορες εφαρμοφές δεν μου το κάνει πάντα αλλα το κάνει....Να σας πω επίσης ότι στον imac μου έχω 1 gb ram.

leonbis2000
15-10-09, 19:59
Ε προφανώς λόγο ram στο κάνει το μηχανάκι. Θές τουλάχιστον 2gb όταν κάνεις πολλά μαζί. Άνοιξε το Activity Monitor και δές στο System Memory πόση free μνήμη έχει.

telis
15-10-09, 20:02
Απλα πρεπει να κανεις Reset safari,delete cookies,Reset PRAM και SMC
Αν παλι εχεις το ιδιο verify and repair disc and permition με το instalation cd

1.safari>επιλεγης την λεξη safari πανω αριστερα >Reset safari
μετα παλι safari>empty cache
2. safari>preference>security>delete cookies
3.Reset PRAM,κανεις restart και πατας τa P+R+alt+cmd μεχρι να ακουσεις 3 ηχους εναρξεις

360kias
15-10-09, 20:10
Ε προφανώς λόγο ram στο κάνει το μηχανάκι. Θές τουλάχιστον 2gb όταν κάνεις πολλά μαζί. Άνοιξε το Activity Monitor και δές στο System Memory πόση free μνήμη έχει.

Φίλε μου free εχει 66 μάλλον θέλω ram ε??

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:10 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:03 ----------

Απλα πρεπει να κανεις Reset safari,delete cookies,Reset PRAM και SMC
Αν παλι εχεις το ιδιο verify and repair disc and permition με το instalation cd

1.safari>επιλεγης την λεξη safari πανω αριστερα >Reset safari
μετα παλι safari>empty cache
2. safari>preference>security>delete cookies
3.Reset PRAM,κανεις restart και πατας τa P+R+alt+cmd μεχρι να ακουσεις 3 ηχους εναρξεις
Φίλε μου το 3 ανάλυσέτο μου λιγο πότε τα πατάω όλα αυτά???

telis
15-10-09, 20:10
Απλα πρεπει να κανεις Reset safari,delete cookies,Reset PRAM και SMC
Αν παλι εχεις το ιδιο verify and repair disc and permition με το instalation cd

1.safari>επιλεγης την λεξη safari πανω αριστερα >Reset safari
μετα παλι safari>empty cache
2. safari>preference>security>delete cookies
3.Reset PRAM,κανεις restart και πατας τa P+R+alt+cmd μεχρι να ακουσεις 3 ηχους εναρξεις

4.βγαλε το power adapter για 15-20 δευτερολεπτα μετα συνδεσετο και αναψετο
5.verify and repair disc and permition βαζεις το instalation cd και ξεκινας με το C
μεχρι να εμφανιστει το menu με τις γλωσσες,διαλεγεις την γλωσσα
οταν μπεις πανω στο menu σου γραφει utilitys>disk utilitys>(διαλεγεις αριστερα τον σκληρο σου) verify permition και αν εχεις error repair
6.Για να βγεις κλεινεις το παραθυρο πας πανω στο menu>installer>quit install>restart

leonbis2000
15-10-09, 20:15
Teli καλά όλα αυτά που λές αλλά νομίζω ότι είναι περιττά να τα κάνει αφού δεν έχει Ram! Σίγουρα χρειάζεσαι Ram. Αν στα κάνει και μετά την προσθήκη Ram δοκίμασε και τα υπόλοιπα. Δεν έχεις να χάσεις κάτι, πιθανόν να βελτιωθούν λίγο οι ταχύτητες αλλά γενικά το πρόβλημα θα παραμένει.

360kias
15-10-09, 20:16
Και γτ να μην πάω απο το disc utillities να κάνω verify and repair??

telis
15-10-09, 20:21
Φίλε μου το 3 ανάλυσέτο μου λιγο πότε τα πατάω όλα αυτά???

Θα κανεις restart η εκινησει του comp και οταν θα ειναι μαυρη η οθονη θα εχεισ πατημενα τα πληκτρα P,R,alt,cmd μεχρι να ακουσεις 3 ηχους του start,μετα θα τα αφησεις!!

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:21 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 19:19 ----------

T το πρόβλημα θα παραμένει.

Σιγουρα θα παραμηνει αλλα δεν θα σρνετε τοσο οπως λεει ο φιλος

360kias
15-10-09, 20:22
Θα κανεις restart η εκινησει του comp και οταν θα ειναι μαυρη η οθονη θα εχεισ πατημενα τα πληκτρα P,R,alt,cmd μεχρι να ακουσεις 3 ηχους του start,μετα θα τα αφησεις!!

Και μετά απο αυτα τι θα μου δείξει??θα κάνει απλά επαννεκίνιση

telis
15-10-09, 20:26
Και μετά απο αυτα τι θα μου δείξει??θα κάνει απλά επαννεκίνιση

Θα μπει στο λειτουργιικο του,κανονικα οπως μπαινεις καθε φορα

360kias
15-10-09, 20:34
Θα μπει στο λειτουργιικο του,κανονικα οπως μπαινεις καθε φορα

Φίλε μου το έκανα τώρα θα δούμε πως θα πάει...Οταν το έκανα άργησε να μπει στο λειτουργικό γτ??

dimpapas
15-10-09, 20:43
Φίλε μου το έκανα τώρα θα δούμε πως θα πάει...Οταν το έκανα άργησε να μπει στο λειτουργικό γτ??

Είναι φυσιολογικό που άργησε μετά από Reset PRAM.


Μια απορία έχω μόνο. Το Θέμα που άνοιξες έχει τίτλο ????????? πως θα καταλάβουνε κάποιοι άλλοι που έχουν την αντίστοιχη απορία με σένα ψάχνοντας στο forum? Καλό θα ήταν φίλε μου να περιγράφεις λίγο στον τίτλο του θέματος.

MihalisGR
15-10-09, 20:45
Να παρακαλέσω κι εγώ να είμαστε λίγο πιο περιγραφικοί στους τίτλους ώστε να μπορούν να τα εντοπίσουν κι άλλοι που αντιμετωπίζουν πιθανώς το ίδιο πρόβλημα.

Επειτα να λέμε τι μηχανάκι έχουμε και ποιά έκδοση του λειτουργικού. Αν δηλαδή τρέχουμε leopard σ΄έναν iMac G5 με μνήμη στο 1GB τότε τα πράγματα είναι μάλλον όπως τα λέει ο Λεωνίδας και απαιτείται περισσότερη μνήμη. Αν μιλάμε για iMac με intel επεξεργαστή, τότε το reset του Safari που σου πρότεινε ο telis μάλλον θα βελτιώσει τα πράγματα και λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα στην πλοήγηση με τον Safari εκτός κι αν πρόκειται για σελίδες με flash ή πολλά javascipts.

Το να κάνεις repair disk και reset PRAM και τα ρέστα δεν έχουν σχέση με την πλοήγηση και το κόλλημα που παρουσιάζεται στον Safari. Επίσης ένα repair perimissions όπως είπε ο telis μπορεί να έχει αποτέλεσμα αν γενικότερα έχεις εγκαταστήσει μεγάλο πλήθος εφαρμογών.

360kias
15-10-09, 21:16
Παιδιά 1000 συγγνώμη ηταν βλακεία μου που δεν έβαλα τίτλο...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 20:14 ----------

Μάλλον χρειάζομαι μνήμη παιδιά γτ το κάνει και πχ οταν θέλω να κλείσω το VLC καμια φορά όμως δεν το κάνει

igiorgio
15-10-09, 21:17
Παιδιά 1000 συγγνώμη ηταν βλακεία μου που δεν έβαλα τίτλο...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 20:14 ----------

Μάλλον χρειάζομαι μνήμη παιδιά γτ το κάνει και πχ οταν θέλω να κλείσω το VLC καμια φορά όμως δεν το κάνει

Για πες μας λοιπόν ένα τίτλο, να τον προσθέσουμε εμείς.

dali13gr
15-10-09, 21:55
Άλλαξε Γιώργο :c026:

stayros
18-10-09, 09:35
Παιδιά 1000 συγγνώμη ηταν βλακεία μου που δεν έβαλα τίτλο...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 20:14 ----------

Μάλλον χρειάζομαι μνήμη παιδιά γτ το κάνει και πχ οταν θέλω να κλείσω το VLC καμια φορά όμως δεν το κάνει

Σε καμια περιπτωση δεν προκειται για θεμα μνημης. Ενοειται βεβαια οτι καλο ειναι να βαλεις μεγαλυτερη. Παντως κατι αλλο φταιει.