PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSM: Huawei E169G και Snow


filippos
21-10-09, 18:21
Μετά απο πολύ καιρό και σκέψη αποφάσισα να δοκιμάσω κι εγώ το ADSM.

Γνωρίζοντας πως στην Ελλάδα οι υπηρεσίες του ίντερνετ κοστίζουν ακριβά αποφάσισα να κάνω μια προεργασία στο ίντερνετ και να διαβάσω τόσο το τί δηλώνουν επίσημα οι παροχείς (Cosmote, Vodafone, Wind) όσο και τις εμπειρίες των καταναλωτών που χρησιμοποιούν αυτή την υπηρεσία.

Με μια ματιά στις σελίδες των εταιριών δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα θετικά.
Τα υποτιθέμενα απεριόριστα πακέτα προσφορών μόνο απεριόριστα(*) δεν είναι.
Όλα έχουν τον φραγμό ορθής χρήσης, γεγονός που δεσμεύει κάποιον αρκετά στο τι θα κάνει διαδικτυακά. Προσοχή στο τί θα κατεβάσει, προσοχή στο πόσα MB θα πάρει και θα δώσει, κι όλα αυτά πακέτο μ’ένα μεγάλο κατα την γνώμη μου μηνιαίο χαράτσι.

Φυσικά κανένας δεν με υποχρεώνει να δεσμευτώ στις εταιρίες απο τη στιγμή που βρίσκω τόσο την υπηρεσία αυτή “ελλειπή” όσο και τις χρεώσεις αυτής αδικαιολόγητες.

Οι γνώμες των χρηστών που διάβασα απο την άλλη κάπως βοήθησαν στο να καταλήξω στην Wind και στο F2G Non Stop Internet πακέτο.
Καρτοκινητό που σημαίνει πως δεν θα έχω το μηνιαίο χαράτσι και θα χρησιμοποιώ το ιντερνετ όποτε θέλω εγώ προαγοράζοντας την πρόσβαση (2 μέρες ή 7 μέρες).

Τώρα απο θέμα συσκευής.
Στα καταστήματα η τιμή ενως usb modem κυμαίνεται απο τα 130-160 ευρώ χωρίς συμβόλαιο κάτι που με αποθάρρυνε αρκετά. Όχι μόνο λόγο τιμής αλλά και οτι κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει εαν είναι συμβατά με το Snow Leopard. Οι περισσότεροι καταλάβαιναν windows 7!!!

Επιστροφή στο ιντερνετ για περισσότερο ψάξιμο!
Στις σελίδες των εταιριών έβλεπα αναφορές για υποστήριξη macintosh, οπότε ένα εμπόδιο λιγότερο. Το μόνο που με κρατούσε ήταν η τιμή.

Κι εδώ έρχεται το ebay!

Κατάφερα και βρήκα το Huawei E169G στα 46ευρώ απο Αγγλία και με τα μεταφορικά 53ευρώ.
Επειδή όμως ήμουν υποψιασμένος φρόντισα κι έμαθα πως το συγκεκριμένο δεν ήταν κλειδωμένο σε καμία εταιρία, και πιο συγκεκριμένα στην 3 μιας κι έχει το λογότυπό της τυπωμένο.

Το παρήγγειλα την Δευτέρα και σήμερα το πρωί ο ταχυδρόμος μου το έφερε στο σπίτι.
Έκπληκτος κρατούσα στα χέρια μου το modem κι αυτό γιατί αν το αγόραζα απο μαγαζί της wind εδώ στον Βόλο θα μου το έφερναν μετα απο μια βδομάδα όπως μου είχε πει ο υπάλληλος, ενώ το κατάστημα μέσω ebay μου το έστειλε μεσα σε 2 μέρες!

Έβγαλα το modem μέσα απο την υπέροχη συσκευασία της “3” η οποία είχε την ένδειξη “unlocked” γραμμένη με μαρκαδοράκι και η οποία συνοδευόταν απο μια καρτα sim της 3, usb cable και οδηγίες χρήσης για το δίκτυό της.

Πέρασα μέσα την κάρτα F2G με ενεργοποιημένο το Non Stop για 2 μέρες και το σύνδεσα στο macbook μου στην θύρα usb.

Το mac-ακι μου όμως δεν έβλεπε τίποτα

Στην συσκευασία της 3 έγραφε “Installs automatically and easy to use” ώς feature αλλά εγώ δεν έβλεπα κάτι τέτοιο. Μόνο το led του modem να αναβοσβήνει δηλώνοντας οτι κάτι τουλάχιστον δουλεύει σε πρώτη φάση.

Αν και κανονικά θα έπρεπε να απογοητευτώ γιατί το macOS μ’έχει (καλο)μάθει σε περιβάλλον ready to use out of the box, θυμήθηκα της εποχές του linux κι άρχισα αμέσως το ψάξιμο για πληροφορίες στο διαδίκτυο.

Βρήκα μια σελίδα (http://blog.evandavey.com/2008/02/how-to-connect-huawei-e220-usb-modem.html#apns) με πληροφορίες για το modem.

Κατέβασα κι εγκατέστησα τους οδηγούς κι αμέσως το macOS μου αναγνώρισε το usb όταν το σύνδεσα.

Τώρα πλέον ήταν θέμα ρυθμίσεων.

Δυστυχώς οι ρυθμίσεις που είχε η σελίδα δεν πρέπει να ήταν σωστές ωστε να συνδεθώ με το ADSM της Wind

Το μήνυμα “Network Connection: An error occurred with the modem. Try reconnecting. If the problem contunues, verify your settings and contact your Administrator” ήταν απόλυτο.

Μέσω google κατάφερα να βρώ το πρόγραμμα Mobile Connect απο την σελίδα της wind. Τι ειρωνεία όμως... να μην μπορεί κανείς να βρεί τον σύνδεσμό μέσα απο την σελίδα της wind.

Με το πρόγραμμα Mobile Connect αναγνωρίστηκε το Huawei, συνδέθηκα στο δίκτυο της Wind οπου κι έστειλα / έλαβα sms για να επιβεβαιώσω πως το modem ήταν ξεκλειδωμένο. Δεν κατάφερα όμως να συνδεθώ στο ιντερνετ!

Περίεργο! Πρόγραμμα που δίνει η ίδια η εταιρία και να μην μπορεί να συνδεθεί στο ADSM.

Μέχρι κι αυτή τη στιγμή δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ στο ιντερνετ μέσω 3G ή GPRS.

Αν έχει κάποιος το ίδιο modem ας μου γράψει τις ρυθμίσεις του μήπως και καταφέρω να συνδεθώ.



(*) Απορώ πως καμία αρχή δεν έχει απαιτήσει απο τις εταιρίες να σταματήσουν να χρησιμοποιούν αυτόν τον όρο μιας και υπάρχει όριο.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:21 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 16:26 ----------

Ενημέρωση:
Με remove και ξανα εγκατάσταση της εφαρμογής της wind, κατάφερα να συνδεθώ στο ιντερνετ, χωρίς επιπλέον επέμβαση στο σύστημα.
Δεν ξέρω τι έφταιγε!

leonbis2000
21-10-09, 19:52
Άρα το πρόβλημα λύθηκε! Η εμπειρία σου και οι ώρες που αφιέρωσες ίσως βοηθήσουν μελλοντικά και κάποιον άλλο.:a020:

dali13gr
21-10-09, 23:00
Λες ότι βρήκες το Mobile Connect από το site της Wind. Για δοκίμασε αυτό (http://www.wind.com.gr/ConDows/WIND%20Connection%20Manager_MAC-new%20version_050508.zip) γιατί μου φαίνεται ότι είναι διαφορετικό. Επειδή δεν έχω στικάκι για να το δοκιμάσω, δες αν στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για "Σύνδεση με συμβόλαιο" ή "Prepaid".