PDA

Επιστροφή στο Forum : Unzip multiple files


melgiann
02-11-09, 23:07
Καλησπέρα. 'Εχω το εξής πρόβλημα. Δέν μπορώ να κάνω unzip πολλαπλούς φακέλους .zip σε ένα αρχείο. Κατέβασα ένα torrent το οποίο είναι σε zipakia και θέλω να τα ανοίξω όλα μαζί και να μου βγεί ένα αρχείο. Στα rar αρχεία χρησιμοποιώ το unrarx το οποίο κάνει την δουλειά μια χαρά. Στα zip όμως δεν το κάνει ούτε αυτό ουτε το stuffit. Έχει κανείς κανέναν τρόπο; Ευχαριστώ.

thegeorge
02-11-09, 23:14
SimplyRAR είναι δωρεάν και πολύ καλό!

melgiann
02-11-09, 23:16
Το κατέβασα και αυτό δέν ανοίγει zip files. Μονο Rar.

thegeorge
02-11-09, 23:24
Ναι ε? Καλά θα ψάξω κι εγώ και θα σου πω αν βρω κάτι!

idnik
02-11-09, 23:27
με ένα search στο google θα βρείς πολύ εύκολα... πρόσφατα χρειάστηκα ένα το οποίο δεν το θυμάμαι.. τώρα το ψάχνω

melgiann
02-11-09, 23:30
Ψάχνω κι εγώ τόση ώρα αλλα δέν βλέπω κάτι για .zip και θέλω να αποφύγω το να κάνω εγκατάσταση όποιο πρόγραμμα βρίσκω γι αυτό ρώτησα εδώ μήπως και έχει καποιος ένα που να ξέρει οτι λειτουργεί σίγουρα.

dimpapas
02-11-09, 23:57
H λύση είναι το UnRarX και θα το βρείς εδώ (http://www.unrarx.com/)

melgiann
03-11-09, 00:00
H λύση είναι το UnRarX και θα το βρείς εδώ (http://www.unrarx.com/)

Το έχω το unrarx και το χρησιμοποιώ όταν τα αρχεία είναι rar και λειτουργεί μιά χαρά. Στα zipakia όμως δέν την κάνει τη δουλειά. Δέν μου τα ανοίγει δηλαδή και να μου τα κάνει ενα αρχείο.

Επισυνάπτω και φώτο για να καταλάβεις τι ακριβώς θέλω να κάνω

dimpapas
03-11-09, 00:06
Αυτά δηλαδή είναι πολλά αρχεία zip που δημιουργούν ένα αρχείο (πχ .avi);

Μήπως δεν είναι .zip και είναι κάτι... άλλο; Γιατί δεν μου έτυχε ποτέ από πολλά .zip να δημιουργώ ένα αρχείο.

To Stuffit το δοκίμασες;

melgiann
03-11-09, 00:11
Αυτά δηλαδή είναι πολλά αρχεία zip που δημιουργούν ένα αρχείο (πχ .avi);

Μήπως δεν είναι .zip και είναι κάτι... άλλο; Γιατί δεν μου έτυχε ποτέ από πολλά .zip να δημιουργώ ένα αρχείο.

To Stuffit το δοκίμασες;

έβαλα και φώτο πάνω για να δείς τι είναι. Είναι zip αρχεία τα οποία οταν τα ανοίξεις και γίνουν combined σε ένα βγαίνει ένα disk image. Το έχω ξανασυναντήσει σε torrents. Το πιο συνιθισμένο βέβαια έιναι να τα δέις σε rar αλλα πολλές φορές τα κάνουν και zip.

Και ναι δοκίμασα το stuffit και δέν τα συνδέει σε ένα αρχείο. μου τα κανει unzip σε 38 φακέλουσ, όσα ειναι και τα zipakia.

dimpapas
03-11-09, 00:20
Άκου να δεις τι κάνω εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις....

Τα ξεζιπάρω όλα ένα ένα... συνήθως στο πρώτο zip, αφού το ξεζιπάρεις, παράγει ένα άλλο zip το οποίο χρησιμοποιώντας το (ξεζιπάρωντάς το με το stuffit) θα σου ζητήσει κάποια αρχεία τα οποία θα βρείς στα υπόλοιπα παράγωγα των zip που ξεζίπαρες. πχ θα σου ζητάει ένα αρχείο onoma.01 (Δεν θυμάμαι καλά αλλά κάτι τέτοιο περίπου ζητά).

melgiann
03-11-09, 00:53
Άκου να δεις τι κάνω εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις....

Τα ξεζιπάρω όλα ένα ένα... συνήθως στο πρώτο zip, αφού το ξεζιπάρεις, παράγει ένα άλλο zip το οποίο χρησιμοποιώντας το (ξεζιπάρωντάς το με το stuffit) θα σου ζητήσει κάποια αρχεία τα οποία θα βρείς στα υπόλοιπα παράγωγα των zip που ξεζίπαρες. πχ θα σου ζητάει ένα αρχείο onoma.01 (Δεν θυμάμαι καλά αλλά κάτι τέτοιο περίπου ζητά).

Σωστό αυτο που λές αλλά στο ζητάει 38 φορές. όσα είναι και τα κομμάτια.
Ο τρόπος που έχω βρεί εγώ έιναι να τα ανοίγω ένα ένα και να μεταφέρω το περιεχόμενό τους σε έναν φάκελο. Απλά αυτό είναι μια πολύ πρόχειρη λύση. Στα windows πχ με το winrar τσιμπάς το πρώτο αρχείο και μώλις το ανοίξεις αρχίζει και σου ξεζιπάρει και όλα τα αλλα. Και το κάνει και στα RAR και στα ZIP. Στο Mac όταν έχεις rar κομμάτια το unrarx κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία. Το θέμα είναι τι γίνεται με τα ZIP. Συγνώμη αν έχω κουράσει με την επιμονή μου απλά επειδή κατεβάζω αμέτρητα torrents με ενδιαφέρει να βρώ πως γίνεται στα MAC. Δέν θέλω να τρέχω στα windows κάθε φορα που βρίσκω προστάμου zipakia.

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:53 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 00:33 ----------

Λοιπόν όσο και άν έψαξα δέν βρήκα κάτι. Οπότε μένουμε στη μέθοδο που ανέφερες Δήμο. Άν κάποιος βρεί κάτι θα χαρώ πολύ. Αν πάλι όχι δέν πειράζει θα το κάνω με τη μέθοδο που είπαμε. όπως και να έχει σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας. Πέφτω για ύπνο γιατί αύριο έχω πρωινό δρομολόγιο. Καλο βράδυ σε όλους.

nicos00
03-11-09, 02:14
Για τσέκαρε και το Split&Concat, δεν είμαι σίγουρος όμως αν κάνει για τον τύπο που θες. Εγώ το έχω σαν εφεδρικό μέσα στα προγράμματά μου, σε σπάνιες περιπτώσεις που δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με το Stuffit, έχει λειτουργήσει το Split&Concat. Λειτουργεί σίγουρα σε parts τύπου .001, .002 κλπ.

idnik
03-11-09, 09:16
για δες και το zipeg. http://www.pickfiles.com/index.php?id=18353&t=details&cat=1278&n=Zipeg

neke
03-11-09, 17:39
Εαν κατάλαβα καλά και αυτό που κάνω εγώ είναι κατέβασε το Stuffit Expander και κάνε unzip το πρώτο αρχείο και αυτόματα θα σου τα ανοίξει όλα σε ένα αρχείο. AVI ή οτιδήποτε είναι το video. Σε περίπτωση που έχει κωδικό πριν ξεκινήσει σου το ζητάει και ξεκινάει να ξεζιπάρει.
Για δοκίμασε και το Springy

melgiann
03-11-09, 21:27
Εαν κατάλαβα καλά και αυτό που κάνω εγώ είναι κατέβασε το Stuffit Expander και κάνε unzip το πρώτο αρχείο και αυτόματα θα σου τα ανοίξει όλα σε ένα αρχείο. AVI ή οτιδήποτε είναι το video. Σε περίπτωση που έχει κωδικό πριν ξεκινήσει σου το ζητάει και ξεκινάει να ξεζιπάρει.
Για δοκίμασε και το Springy

To Stuffit den μου το κάνει αυτό που λες. Θα δοκιμάσω και το Springy και θα επανέλθω.

dali13gr
03-11-09, 23:49
Βασικά, έχω αμφιβολίες αν τα αρχεία είναι τέτοια που να κάνουν αυτό που λες. Αν ήταν όπως το λες, θα είχαν κατάληξη του τύπου .001, .002 όπως λέει ο Νίκος και ένα μόνο αρχείο και ανοίγοντας το πρώτο θα άνοιγε και όλα τα υπόλοιπα.

Αντίστοιχα στα .rar θα ήταν .r01, .r02 κλπ με το κύριο αρχείο να έχει την κατάληξη .rar.

Όταν τα αποσυμπιέζεις ένα-ένα, τι αρχείο δημιουργείται μέσα στον φάκελο;

melgiann
04-11-09, 15:23
Βασικά, έχω αμφιβολίες αν τα αρχεία είναι τέτοια που να κάνουν αυτό που λες. Αν ήταν όπως το λες, θα είχαν κατάληξη του τύπου .001, .002 όπως λέει ο Νίκος και ένα μόνο αρχείο και ανοίγοντας το πρώτο θα άνοιγε και όλα τα υπόλοιπα.

Αντίστοιχα στα .rar θα ήταν .r01, .r02 κλπ με το κύριο αρχείο να έχει την κατάληξη .rar.

Όταν τα αποσυμπιέζεις ένα-ένα, τι αρχείο δημιουργείται μέσα στον φάκελο;

Όταν τα ανοίγω ένα ένα και μεταφέρω το περιεχόμενό τους σε έναν άλλο φάκελο μου βγάζει το μύνημα αν θέλω να κάνω replace το αρχείο που έχει μέσα.

Το αρχείο είναι ενα image disk .iso

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:23 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 15:09 ----------

Λοιπόν παιδια μπήκα σήμερα στο Torrentleech και διάβασα τα σχόλια όσων έχουν κατεβάσει το ίδιο torrent και είδα οτι όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα γιατι πολύ απλά λείπου 4 zipakia απο το torrent ένα εκ των οποίων έιναι και το main zip. Το κατέβαζω τώρα απο άλλον uploader που απο ότι είδα τα αρχεία του είναι rar οπότε δεν θα έχω πρόβλημα. Παρόλα αυτά όπως είχα πεί και αρχικά με το stuffit δέν μπορείς να ανοιξεις ΄πολλαπλούς φακέλους zip οι οποίοι καταλήγουν σε ένα αρχείο. Δέν είναι η πρώτη φορά που βρίσκω μπροστά μου torrents με zip αντί για rar.

dali13gr
04-11-09, 23:59
Δοκίμασε και το The Unarchiver.