PDA

View Full Version : ΟΔΗΓΟΣ : Network Snow Leopard με Windows



Virtuous
27-01-2010, 08:37
Εάν η σύνδεση με τους κοινόχρηστους φακέλους των Windows μέσω του Finder παρουσίασε ξαφνικά πρόβλημα χωρίς λόγο. Και αν αυτό το πρόβλημα είναι το ότι δεν δέχεται πλέον τα στοιχεία σας, τότε ακολουθήστε αυτόν τον οδηγό για να επιλύσετε το πρόβλημα σας.

Είναι ο πρώτος οδηγός που κάνω και ελπίζω να είναι εύκολα κατανοητό. Δεκτό κάθε σχόλιο. Ο παρόν οδηγός δεν είναι αντιγραφή ή αναδιομοσίευση κάποιου υπάρχοντος.
Εάν συνεχίζεται να έχετε προβλήματα στείλτε μου ένα πμ, υπάρχουν και μερικά ακόμη tips που δεν αναφέρω, αλλά πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο εάν στο παρελθόν είχατε σύνδεση μεταξύ τον υπολογιστών και παρουσιάστηκε πρόβλημα στην συνέχεια θα επιλυθεί.

Σημαντικό είναι οι χρήστες να έχουν κωδικό.

Α. Αρχικά πρέπει να βεβαιωθούμε ότι και οι δύο υπολογιστές είναι συδεδεμένοι στο ίδιο WORKGROUP.


Ανοίγουμε στο Snow Leopard τα System Preferences και στην συνέχεια πατάμε Network.

http://img130.imageshack.us/img130/4200/64433959.jpg
Επιλέγουμε το Airport ή το Ethernet αναλόγος με τι έχουμε συνδεθεί όπως εμφανίζονται στα αριστερά.
Πατάμε κάτω αριστερά στο κουμπί Advanced.
Επιλέγουμε το tab WINS.
Στο Workgroup βάζουμε το ίδιο Workgroup με τα Windows. (Συνήθως WORKGROUP ή MSHOME).

http://img695.imageshack.us/img695/1091/screenshot20100127at350.png
Πατάμε ΟΚ.


Β. Στην συνέχεια δοκιμάστε να συνδεθείτε ξανά με την χρήση του Finder με τον εξής τρόπο (αν και λογικά δεν θα δουλέψει):


Ανοίγουμε τον Finder και πάμε GO -> Connect to Server (command+K).
Δοκιμάζουμε να συνδεθούμε στο PC με τον εξής τρόπο:

smb://WORKGROUP_NAME;Username@COMPUTER_NAME

όπου:
WORKGROUP_NAME, το workgroup πουδηλώσαμε στο βήμα Α.5.
Username, το όνομα χρήστη ενός Administrator στα Windows.
COMPUTER_NAME, το όνομα του υπολογιστή στα Windows ή η IP που χρησιμοποιεί.

http://img163.imageshack.us/img163/9360/screenshot20100125at555.jpg
Στην συνέχεια θα σας ζητηθεί ο κωδικός.
Ελπίζω να συνδεθήκατε αλλιώς κάντε έναν καφέ και πάμε παρακάτω.



Γ. Δοκιμάζουμε αν μπορεί να συνδεθεί από το Terminal.


Ανοίξτε το Terminal πηγαίνοντας Applications -> Utilities -> Terminal.
Δοκιμάζουμε να συνδεθούμε στο PC με τον εξής τρόπο μέσω Terminal:

smbclient -L destiny -U Administrator

όπου:
destiny, το όνομα του υπολογιστή στα Windows.
Administrator, το όνομα χρήστη ενός Administrator στα Windows.

http://img693.imageshack.us/img693/7320/screenshot20100127at337.jpg
Θα μας εμφανιστεί κάτι αντίστοιχο με την επάνω εικόνα, όπου θα φαίνονται όλα τα share τον Windows.
Θα αποκτήσουμε πρόσβαση σε κάποιο share με τον εξής τρόπο.

smbclient \\\\destiny\\imac -U Administrator

όπου:
\\\\\destiny\\imac, το όνομα του υπολογιστή στα Windows και το όνομα του κοινόχρηστου φακέλου που θέλουμε να δούμε. (Προσοχή για κάθε \ πρέπει να βάζουμε δύο \\)
Administrator, το όνομα χρήστη ενός Administrator στα Windows.

http://img269.imageshack.us/img269/407/screenshot20100127at339.jpg
Συμπληρώνουμε το password του χρήστη των Windows.
Γράφουμε "ls" και πατάμε ENTER.
Για να αποσυνδεθούμε από τον κοινόχρηστο φάκελο γράφουμε EXIT.


Εφόσον συνδέεται κανονικά από εδώ έχουμε μια τιμή που χρειαζόμαστε για τα παρακάτω βήματα. Σε αντίθετη περίπτωση μπορείτε να συνεχίσετε κανονικά τον οδηγό χωρίς πρόβλημα. Θα δωθούν εξηγήσεις παρακάτω.


Δ. Πρέπει να απενεργοποιήσουμε όλους τους κοινόχρηστους φακέλους ή αρχεία.


Εντοπίζουμε το εικονίδιο “My Computer” και κάνουμε δεξί κλικ επάνω του.
Επιλέγουμε “Manage”.
Στην αριστερή πλευρά του παραθύρου ανοίγουμε στο δέντρο το “Shared Folders” και πατάμε στο “Shares”.
Θέλουμε να αφαιρέσουμε όλους κοινόχρηστους φακέλους που υπάρχουν εκτός όσων φαίνονται στην παρακάτω εικόνα. Με λίγα λόγια πρέπει να βλέπετε ότι και στην παρακάτω εικόνα, με την διαφορά ότι εσείς θα έχετε τόσα γράμματα (C$, D$) όσα και οι δίσκοι σας.



Ε. Θέλουμε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις που αφορούν την κοινή χρήση αρχείων στο δίκτυο στις αρχικές τους τιμές.
Υποσημείωση, όχι όλες αλλά τις βασικές, γιατί υπάρχουν πολλά περισσότερα.


Ανοίγουμε ένα παράθυρο του explorer, ας πούμε “My Documents”.
Πάμε στο menu Tools -> Folder Options...
Πάμε στην καρτέλα View.
Τσεκάρουμε το “Use simple file sharing (Recommended)".

http://img269.imageshack.us/img269/5969/16233108.jpg


Σημείωση, αν είναι τσεκαρισμένο το ξετσεκάρουμε, πατάμε Apply, το ξανά τσεκάρουμε και πατάμε OK.


Ζ. Θα δημιουργήσουμε έναν κοινόχρηστο φάκελο για τις δοκιμές μας.


Δημιουργούμε ένα φάκελο στην επιφάνεια εργασίας με όνομα “imac” (ή ότι άλλο εσείς θέλετε).
Κάνουμε δεξί κλικ επάνω του και επιλέγουμε “Sharing and Security...”.
Τσεκάρουμε τα κουτάκια:

Share this folder on the network



Allow network users to change my files


http://img695.imageshack.us/img695/9996/62177926.jpg
Πατάμε ΟΚ.


Δοκιμάστε να συνδεθείτε από τα Snow Leopard όπως περιγράφηκε στο βήμα Β, αν αποτύχει συνεχίστε τον οδηγό.

Σημείωση: Από τα Windows μπορείτε να συνδεθείτε κανονικά στους κοινόχρηστους φακέλους του Snow Leopard μέσα από το “My Network Places”.


Η. Αλλαγή στο Local Security Policy των Windows.


Πηγαίνουμε Start -> Settings -> Control Panel -> Administrative Tools -> Local Security Policy.
Στην αριστερή πλευρά του παραθύρου ανοίγουμε στο δέντρο το “Local Policies” και πατάμε στο “Security Options”.
Κατεβαίνουμε στα δεξιά μέχρι να βρούμε το “Network security: LAN Manager authentication level” και κάνουμε διπλό κλικ επάνω του.
Από την λίστα επιλέγουμε το “Send LM & NTLM - use NTLMv2 session security if negotiated”.

http://img163.imageshack.us/img163/7861/28638380.jpg
Πατάμε OK.
Κλείνουμε το παράθυρο.


Θ. Αλλάζουμε μια τιμή στην Registry, εάν στο βήμα Γ συνδεόμασταν κανονικά μέσω του Terminal τότε κατά 90% η τιμή που έχει η μεταβλητή που θα δοκιμάζουμε είναι η επιθυμητή.
Αυτή η τιμή θέλει υποχρεωτικά αλλαγή όταν στο βήμα Γ.5 παίρνουμε ως σφάλμα “NT_STATUS_INSUFF_SERVER_RESOURCES”.


Πάμε Start -> Run.
Πληκτρολογούμε “regedit” και πατάμε OK.
Στην αριστερή πλευρά του παραθύρου ανοίγουμε στο δέντρο το:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Se rvic es\LanmanServer\parameters.
Στα αριστερά βρίσκουμε το “IRPStackSize”, μπορεί και να μην υπάρχει.

Εάν δεν υπάρχει κάνουμε στο δεξί μέρος του παραθύρου, δεξί κλικ 
New -> DWORD Value και δίνουμε για όνομα IRPStackSize.
Κάνουμε διπλό κλικ επάνω στο “IRPStackSize”, επιλέγουμε Decimal.
Για αρχή βάζουμε Value Data: 15.

http://img109.imageshack.us/img109/7/48173359.jpg
Κάνουμε Restart τα Windows.
Δοκιμάστε να συνδεθείτε από τα Snow Leopard όπως περιγράφηκε στο βήμα Β.

Σημείωση: Αν αποτύγχει μπορείτε να δοκιμάστε και το βήμα Γ για να δείτε αν βρίσκεστε κοντά στην επιθυμητή τιμή. Αν βρίσκεσται κοντά θα συνδέεται με το βήμα Γ και όχι με το Β.
Αν δεν συνδέεται επαναλάβεται από το βήμα Θ.5 αυξάνωντας την τιμή κατά 3.
Οι τιμές που μπορούν να μπουν είναι από 11 - 50.


Αφού ξανασυνδεθείτε μπορείτε να συνδεέστε και από τις δύο πλευρές κανονικά.

TIPS!!!


Αποφύγετε να κάνετε κοινόχρηστους ολόκληρους τους σκληρούς. Προτιμήστε να κάνετε κοινόχρηστους ξεχωριστά τους φακέλους που επιθυμείτε.
Μπορείτε να συνδεθείτε από τα Snow Leopard στα Windows για να δείτε όλα τα αρχεία σας με τον εξής τρόπο.


Στο βήμα Β, βάλτε σαν διαδρομή:

smb://COMPUTER_NAME/c$



όπου,
c, το γράμμα του δίσκου που επιθυμείτε να αποκτήσετε πρόσβαση. Το μόνο που απομένει είναι να δώσετε τα στοιχεία κάποιου administrator των Windows.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω αν χρειαστεί να σας φανεί χρήσιμος.

jasonx
27-01-2010, 09:29
πολυ καλος οδηγος, ευχαριστουμε... δεν το χρειαζομαι ακομα αλλα ειμαι σιγουρος αν μου χρειαστει θα με καλυψει!:yes:

grpap
27-01-2010, 09:34
Ωραιοτατος οδηγος!!!!!!!

djarte
27-01-2010, 09:48
Πολύ καλός οδηγός ιδίως για τους νέους χρήστες! Εύγε!:d030:

dyrer
18-02-2010, 23:46
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ενώ βλέπει το δίκτυο και τους δίσκους που έχω στα Windows δεν μπορεί να διαβάσει τους 2 από τους 4 (2 εσωτ και 2 εξωτ)
βλεπει εναν εξωτερικό και έναν εσωτερικό τα αρχεια
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και με αλλους υπολογιστές στο ίδιο δίκτυο με Windows και Linux μόνο αυτοι οι δίσκοι, ξέρει κανείς τι παίζει;
ευχαριστώ

Virtuous
19-02-2010, 02:46
Καλησπέρα.
Μην κάνεις απευθείας κοινόχρηστους τους σκληρούς σου, αλλά κάποιον φάκελο μέσα σε αυτούς.
Δώσε πλήροι δικαιώματα στους administrator και στον χρήστη που θα χρησιμοποιείς για να συνδέεσε (απαραίτητο να έχει password)

Τώρα αν δεν το δω από κοντά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Εκτός και αν μπορείς να μας δώσεις καλύτερη εικόνα του προβλήματος.

Ikaria Power
24-03-2010, 13:06
Και ενώ εχθές όλα ήταν καλά σήμερα και αφού ξανάνοιξα mac και (netbook με 7αρια) ο iMac δεν θέλει με τίποτα να δει το netbook οπότε και εγώ έφτιαξα ένα φάκελο στον mac για κοινή χρήση του έδωσα εντολή (read and write everyone) γιατί ακόμα και όταν πρόσθετα το netbook δεν με αφηνε να γράψω παρά μόνο να διαβάσω και απλά θα ελέγχω τα αρχεία από το netbook !!!

Virtuous
24-03-2010, 13:08
Αφού δουλεύει έτσι και αφού δεν έχεις πρόβλημα σου προτείνω να μην σκαλίσεις τα πράγματα.
Πάντως αν έχεις όρεξη τρέξε τα βήματα του οδηγού για να μας πεις αποτελέσματα.

Ikaria Power
24-03-2010, 13:55
Αφού δουλεύει έτσι και αφού δεν έχεις πρόβλημα σου προτείνω να μην σκαλίσεις τα πράγματα.
Πάντως αν έχεις όρεξη τρέξε τα βήματα του οδηγού για να μας πεις αποτελέσματα.
Τα έτρεξα εχθές και έκανα και ανταλαγή αρχείων αλλά σήμερα και αφού ξανάνοιξα τα μηχανήματα και από το mac πείγα finder/go/conect to server ενώ έβλεπε το netbook δεν έπερνε το password ούτε και αφού έβαλα καινούργιο και έκανα restart !!!

Virtuous
24-03-2010, 13:59
1. Θυμήθηκες να κανεις unmount το share φάκελο του windows στο mac πριν κλείσεις τους 2 υπολογιστές.

2. φαντάζομαι ότι έχεις share φακέλους και όχι ολόκληρους τους σκληρούς.

3. δοκίμασε να παίξεις με το IRPStackSize εμένα παίζει οκ με την τιμή 18.

Ikaria Power
24-03-2010, 14:39
1. Θυμήθηκες να κανεις unmount το share φάκελο του windows στο mac πριν κλείσεις τους 2 υπολογιστές.

2. φαντάζομαι ότι έχεις share φακέλους και όχι ολόκληρους τους σκληρούς.

3. δοκίμασε να παίξεις με το IRPStackSize εμένα παίζει οκ με την τιμή 18.
1. Πριν τους κλείσω με το finder έλεγχα όλο το netbook (δεν ξέρω τι είναι το unmount είμαι πολύ νέος ακόμη ούτε βδομάδα). 2. Όχι δεν έχω ολόκληρους δίσκους share. 3. Δεν παίζει να πληρώσω πρόγραμα (τουλάχιστο όχι ακόμη) όταν μπορώ να κάνω την δουλειά μου free έστω και με μερικούς περιορισμούς !!! Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις !!! Αν έχεις οτιδήποτε άλλο περιμένω !!!

Virtuous
24-03-2010, 14:53
1. Ανοίγεις ένα παράθυρο Finder. Στα αριστερά του θα βρείς το όνομα του φακέλου που έχεις κάνει κοινόχρηστο στα windows, δίπλα του έχει ένα συμβολάκι σαν αυτό που έχει στο πληκτρολόγιο για να βγει το cd, πάτησε το και θα εξαφανιστεί ο φάκελος.
Έπειτα μπορείς να κλείσεις τα windows.

3. Δεν πρόκειται για πρόγραμμα αλλά για μια τιμή που αλλάζεις στην registry τον windows όπως φαίνεται στο προτελευταίο βήμα του οδηγού. Είναι εντελώς free.

Ελπίζω να βοήθησα

Ikaria Power
24-03-2010, 15:08
1. Ανοίγεις ένα παράθυρο Finder. Στα αριστερά του θα βρείς το όνομα του φακέλου που έχεις κάνει κοινόχρηστο στα windows, δίπλα του έχει ένα συμβολάκι σαν αυτό που έχει στο πληκτρολόγιο για να βγει το cd, πάτησε το και θα εξαφανιστεί ο φάκελος.
Έπειτα μπορείς να κλείσεις τα windows.

3. Δεν πρόκειται για πρόγραμμα αλλά για μια τιμή που αλλάζεις στην registry τον windows όπως φαίνεται στο προτελευταίο βήμα του οδηγού. Είναι εντελώς free.

Ελπίζω να βοήθησα
Θα το ξανακοιτάξω το βράδυ από τον mac γιατί τώρα είμαι με το iPhone και θα επανέλθω !!! Thanks για όλα !!!

Virtuous
24-03-2010, 15:14
Τίποτα, περιμένω νεότερα.

Ikaria Power
24-03-2010, 18:07
Τίποτα, περιμένω νεότερα.
Πως μπορώ να ανερέσω ότι έχω κάνει και να το ξαναπάω από την αρχή ;;;

Virtuous
24-03-2010, 19:26
Απλος σβησε ολα τα share

Ikaria Power
25-03-2010, 13:29
Όλα καλά τελικά !!! Προχθές κουτούλαγα από την νύστα και έκανα λάθος το Β2 !!! Ευχαριστώ για όλα !!! :-)

geoko86
12-04-2011, 14:42
Και εγω σε ευχαριστω με την σειρα μου καθως δεν φανταζεσαι ποσο με διευκολυνε στη δουλεια μου. Δυο υπολογιστες ειχα. Εγω ομως εχω μια αλλη απορια. Στo PC ο οποιος δεν ειχε εκτυπωτη, εγω εκτυπωνα σε εναν αλλο μεσω του ασυρματου δικτυου. Προσεξε ομως ο εκτυπωτης ειναι συνδεδεμενος στο server PC, θελοντας να πω οτι δεν ειναι ασυρματος ο εκτυπωτης. Μπορω την ιδια πατεντα να την κανω και στο Mac μου και εαν ναι πως;
Ευχαριστω

Virtuous
12-04-2011, 15:14
Και εγω σε ευχαριστω με την σειρα μου καθως δεν φανταζεσαι ποσο με διευκολυνε στη δουλεια μου. Δυο υπολογιστες ειχα. Εγω ομως εχω μια αλλη απορια. Στo PC ο οποιος δεν ειχε εκτυπωτη, εγω εκτυπωνα σε εναν αλλο μεσω του ασυρματου δικτυου. Προσεξε ομως ο εκτυπωτης ειναι συνδεδεμενος στο server PC, θελοντας να πω οτι δεν ειναι ασυρματος ο εκτυπωτης. Μπορω την ιδια πατεντα να την κανω και στο Mac μου και εαν ναι πως;
Ευχαριστω

Τίποτα χαίρομαι που βοήθησα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό. Δυστηχώς είμαι εκτός Ελλάδας αυτήν την εβδομάδα και έχω πολύ δουλειά. Μόλις επιστρέψω θα το κοιτάξω.