PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος χρήστης - Βοήθεια σε iTunes εισαγωγή τραγουδιών


wpgoalkeeper
22-02-10, 15:54
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούργιος (μόλις 2 βδομάδων) αλλά υπέρ-ευχαριστημένος βεβαίως βεβαίως!! Έχω όμως μια απορία... Έχω όλη μου την μουσική σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το iTunes το οποίο τα κάνει όλα αλλά έχω πρόβλημα... Μάλλον δεν μπορώ να καταλάβω πως χρησιμοποιείται ακόμα όσο και αν το έχω ψάξει...
1)Πώς μπορώ να ακούσω μουσική ΧΩΡΙΣ να κάνει import ??? Γιατί με διπλό κλικ γίνεται αυτό και κάνει copy τα mp3 στον φάκελο του iTunes... Με αποτέλεσμα να έχω 100gb ελεύθερα στον macbook pro αλλά τα mp3 μου, είναι 180gb!!! Τι μπορώ να κάνω?? Γίνεται να περάσω κάπως (σαν να είναι συντόμευση) όλον τον φάκελο της μουσικής μου και να παίζει βεβαίως όταν έχω συνδέσει τον εξωτερικό μου??...
2)Πέρασα το Songbird αλλά και αυτό το ίδιο πρόγραμμα πάνω κάτω μου φαίνεται...

Με τον μοναδικό τρόπο που μπόρεσα να ακούσω μουσική με drag&drop είναι το vlc... Χωρίς αντιγραφές σε φακέλους και τέτοια....

Μια βοήθεια ρε παιδιά σας παρακαλώ πολύ... Συγνώμη αν κούρασα και ελπίζω να έγινα κατανοητός....:e055gf:

leonbis2000
22-02-10, 15:58
Πήγαινε Preferences/Advanced και ξετίκαρε αυτή την επιλογή. Έτσι θα αντιγράφει μόνο την συντόμευση των τραγουδιών από τον εξωτερικό δίσκο στο iTunes.

http://grab.by/2Aww

Berry
22-02-10, 16:04
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω μία άλλη παρόμοια απορία. Έχω όλα τα mp3 σε έναν εξωτερικό σκληρό και έχω επιλέξει να τα διαβάζει από τον δίσκο για να μην τα αντιγράφει στο iTunes Media Library.
Τώρα όμως θέλω να τα περάσω όλα σε έναν άλλο μεγαλύτερο εξωτερικό δίσκο. Θα πρέπει να τα περάσω πάλι όλα απο την αρχή;

leonbis2000
22-02-10, 16:09
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω μία άλλη παρόμοια απορία. Έχω όλα τα mp3 σε έναν εξωτερικό σκληρό και έχω επιλέξει να τα διαβάζει από τον δίσκο για να μην τα αντιγράφει στο iTunes Media Library.
Τώρα όμως θέλω να τα περάσω όλα σε έναν άλλο μεγαλύτερο εξωτερικό δίσκο. Θα πρέπει να τα περάσω πάλι όλα απο την αρχή;

Ναι. Θα πρέπει να διαγράψεις τις συντομεύσεις του iTunes και να τις ξαναπεράσεις από τον νέο δίσκο γιατί θα έχουν κρατήσει την διαδρομή του προϊγούμενου και δεν θα βλέπει τα .mp3.

Berry
22-02-10, 16:19
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά πρέπει να περάσω πάλι όλα τα albums ξανά ένα-ένα ή απλώς στο iTunes Media folder location πρέπει να αλλάξω την διαδρομή;

leonbis2000
22-02-10, 16:24
Νομίζω ότι θα είναι εντάξει αλλάζοντας την διαδρομή αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πώ σίγουρα. Κάνε μία δοκιμή με λίγα τραγούδια για να δείς.

wpgoalkeeper
22-02-10, 16:55
Πήγαινε Preferences/Advanced και ξετίκαρε αυτή την επιλογή. Έτσι θα αντιγράφει μόνο την συντόμευση των τραγουδιών από τον εξωτερικό δίσκο στο iTunes.

http://grab.by/2Aww
Είσαι ΘΕΟΣ!!!!! Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο... Λέω κι εγώ δεν γίνεται! Κάτι θα υπάρχει! Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να τα έχει μέσα στο δίσκο! Δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω τώρα φίλε μου! Πάντως πήγα στα Preferences και ήταν τικαρισμένο το Copy files... Άρα θα λειτουργήσει! Φαντάσου ότι (υποτίθεται) έκανα κόσκινο τα Preferences και λέω κανά scriptάκι θα χρειάζεται!:bang: Αν έχω πρόβλημα πάντως θα σου πω! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΔΕΡΦΕ και για την γρηγοράδα σου!!! :a023::bravo-009:

cheez
23-02-10, 18:31
Παρ' όλα αυτά για να ακούσεις ένα κομμάτι δεν μπορείς αν δεν περάσει στο Libray (άσχετα αν θα στο κάνει copy ή όχι), δεν δουλεύει όπως το Media Player που κάνεις διπλό κλικ , ακούς ένα κομμάτι, το κλείνεις και όταν το ανοίγεις είναι πάλι άδειο. Έχει άλλη φιλοσοφία το iTunes.