PDA

View Full Version : trasmission



kapsoke
02-02-2009, 21:53
εχω ενα προβληματακι με το τρανσμισσιον οταν προσπαθω να κατεβασω ενα τορρεντ και ενω βρησκει σιντεερς χαφνικα κλεινει και και μου λεει να στειλει μηνυμα στην apple γιατι συμβαινει αυτο? τι πρεπει να κανω?

MihalisGR
02-02-2009, 21:56
* Μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία!

evripidis
03-02-2009, 02:47
- Ποιά έκδοση έχεις; Είναι η τελευταία;
- Port έχει βρει;
- Το έσβησες και το ξαναπέρασες καμιά φορά;
- Δοκίμασες με κάποιο άλλο(uTorrent, Vuze)

kapsoke
03-02-2009, 05:14
ειναι η εκδοση 1.42 η ποιο προσφατη, το δοκιμασα να το κατεβασω με το vuze, με το vuze δεν μπορουσα, εχω κανει port authoring το εχv δοκιμασει 3 φορες να το χανακατεβασv αλλα τιποτα...

filippos
03-02-2009, 10:17
πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στο transmission γενικα...
σ'εμενα δεν μπορούσε να συνδεθεί σε κανενα peer
και το γυρισα στο utorrent

stayros
03-02-2009, 15:05
Λοιπον εχει βγει και 1.50 η οποια πεταει, φοβερη βελτιωση

kapsoke
03-02-2009, 16:18
οταν παταω για απντειτ ομως μου βγαζει οτι ι 1.42 δεν υπαρχει ποιο καινουργια

Khaos Sektor
03-02-2009, 20:24
Το συγκεκριμενο προγραμμα μου εκανε διαφορα "τρελα" στο linux και το εστειλα. Τωρα στο mac os x leopard ειναι σιγουρα ποιο σταθερο χωρις βεβαια να λοιπουν καποια ανεξηγητα σκηνικα που κανει. Δεν δοκιμαζεις οπως σου ειπαν τα παιδια να βαλεις καποια αλλη εφαρμογη;

stayros
03-02-2009, 20:45
δες εδω (http://www.transmissionbt.com/). Απλα ειναι beta ακομα.

filippos
04-02-2009, 06:32
εβαλα την beta εκδοση του transmission κι εγώ και βλεπω μεγάλη διαφορά στην απόδοση!

stayros
04-02-2009, 07:29
Το συγκεκριμενο προγραμμα μου εκανε διαφορα "τρελα" στο linux και το εστειλα. Τωρα στο mac os x leopard ειναι σιγουρα ποιο σταθερο χωρις βεβαια να λοιπουν καποια ανεξηγητα σκηνικα που κανει. Δεν δοκιμαζεις οπως σου ειπαν τα παιδια να βαλεις καποια αλλη εφαρμογη;
Για δοκιμασε την 1,50 στα linux, καμια σχεση...

kapsoke
05-02-2009, 16:14
την κατεβασα αλλα τωρα οταν παει να ξεκινησει βγαζει ενα θαυμαστικο και γραφει file too large.εχω εξωτερικο σκληρο 250 και ελυθερα 195, καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?

georged7
20-02-2009, 20:02
Οντως το transmission μετα την αναβαθμιση του σε 1.50 πεταει!

Κατι που παρατηρησα ομως και χρειαζομαι τα φωτα σας!

Αφου ανοιξα χειροκινητα πορτα στο ρουτερ και στο firewall του Leopard για το Transmission και ολα οκ, παρατηρησα στη συνεχεια στο Network Monitor του Little Snitch πως ο Mac Os X Kernel συνδεεται με εξωτερικες IP (των seeders?).

Το εχει παρατηρησει καποιος απο εσας;
Υπαρχει καποιος λογος ανησυχιας;
Οταν κλεινω την πορτα σταματαει η επικοινωνια του kernel με τις IP συμφωνα με το LS.

Υ.Γ: Και κατι ακομα για το Transmission, επειδη χρησιμοποιω το macbook μεσω user και τον administrator τον εχω μονο για εγκαταστασεις εφαρμογων και update, οταν ανοιγω την εφαρμογη καθε φορα μετα απο Shut Down ή Log Out, για να ανοιξει η πορτα με ρωταει αν θελω να επιτραπούν απο το firewall οι incoming connections ενω ηδη η εφαρμογη ειναι στη σχετικη λιστα, χρειαζεται δηλαδη να κανω authenticate καθε φορα. Υπαρχει καποιος τροπος να μη συμβαινει αυτο;

Ευχαριστώ! :a068:

jim clarinetist
23-02-2009, 19:04
Μπορεί κάποιος να μου πεί άν τα νούμερα που έχω στους κύκλους είναι ο.κ?


[img=http://img3.imageshack.us/img3/3548/picture7w.th.jpg] (http://img3.imageshack.us/my.php?image=picture7w.jpg)

leonbis2000
23-02-2009, 20:47
Την 1.50 έχω παιδιά και προς το παρόν δεν είχα κανένα πρόβλημα..Μια χαρά κατεβάζει και μάλιστα με 850-αρια αλλά από ιδιωτικούς tracker..

evripidis
24-02-2009, 01:59
Μπορεί κάποιος να μου πεί άν τα νούμερα που έχω στους κύκλους είναι ο.κ?


[img=http://img3.imageshack.us/img3/3548/picture7w.th.jpg] (http://img3.imageshack.us/my.php?image=picture7w.jpg)


Αν μας έλεγες και τι γραμμή έχεις....:a014gth:

jim clarinetist
24-02-2009, 15:05
Αν μας έλεγες και τι γραμμή έχεις....:a014gth:


6 άρα...

http://www.speedtest.net/result/417365934.png (http://www.speedtest.net)

evripidis
24-02-2009, 15:16
Θεωρητικά μπορείς να βάλεις

Global peers = 230
/ torrent = 140
και γύρω στο 65Kb για upload speed με 6 torrent ανοιχτά (δηλ. γύρω στο 5+ Kb ανα torrent)

Αυτά βέβαια για να δώσεις full την γραμμή σου. Αν θες παράλληλα να surfαρεις ή δεν ξέρω τι, ότι βλέπεις πες ότι είναι 100%. Εσύ κάντο 80% ώστε να ελευθερώσεις λίγο γραμμή.

Πάνω απ'όλα παίζει όμως παράγοντας τι χρήση torrent θες να κάνεις, αν θες να seedαρεις μόνο και διάφορα άλλα. Κάθε φορά αλλάζουν αυτά.

jim clarinetist
27-02-2009, 09:14
Θεωρητικά μπορείς να βάλεις

Global peers = 230
/ torrent = 140
και γύρω στο 65Kb για upload speed με 6 torrent ανοιχτά (δηλ. γύρω στο 5+ Kb ανα torrent)

Φίλε evripidis πώς υπλογίζεις τα νούμερα??? (Για να μάθω κι εγώ αλλά και οι ενδιαφερόμενοι του φόρουμ)

Khaos Sektor
27-02-2009, 14:06
Μολις βγηκε η εκδοση 1.51 του εν λογω προγραμματος για mac os x.

gostoso
29-01-2010, 21:18
Η νέα έκδοση 1.83 είναι διαθέσιμη:d030:

jim clarinetist
29-01-2010, 22:37
Τί γίνεται ρε παιδιά??
κάθε μέρα σχεδόν, έχουμε και απο ένα update για το εν λόγω πρόγραμμα.
Έλεος πιά :bang::a018:

Babis_ECE
30-01-2010, 13:52
Oι πιο πολλές εκδόσεις είναι bugfixes..
http://trac.transmissionbt.com/wiki/Changes#version-1.83

karaman
30-01-2010, 19:59
Κατεβάζει κανείς από private trackers; Οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές, και εάν πιάσει καλή, την χάνει μετά από λίγο. Δοκίμασα vuze, μια απ τα ίδια, το utorrent δεν κατεβάζει από συγκεκριμένο site, γενικά υπάρχει θέμα. :confuzed:
Και νεύρα τσατάλια....Καμιά ιδέα;

user4567
30-01-2010, 21:28
Με trasmission κανένα θέμα τωρα!!!

karaman
31-01-2010, 10:28
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το upload είναι full όσο κι αν το ορίσω συνεχώς. Το download δεν κρατιέται ψηλά με τίποτα.
Υπάρχει στα mac κάτι ιδιαίτερο στο portforwarding που δεν έχω διαβάσει;

user4567
31-01-2010, 15:14
Κοιτα... το portforwarding ειναι θέμα ρουτερ, όχι λογισμικού!

karaman
31-01-2010, 15:18
Έκανα downgrade το version του transmission και τα πράγματα φαίνονται καλύτερα. Ίδωμεν

karaman
31-01-2010, 20:37
Μια γενική ερώτηση. Απ᾽ότι καταλαβαίνω, αν και το transmission δείχνει ότι η πόρτα είναι ανοιχτή και δουλεύει κανονικά, το πρόγραμμα συμπεριφέρεται το ίδιο ακριβώς όπως και όταν είναι κλειστή.
Μήπως εκτός από το firewall που βρίσκω στο security, υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να ανοίξω, πιθανώς μέσω terminal;:confused:

karaman
04-02-2010, 12:11
Sorry αν γίνομαι ενοχλητικός, αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας. Τα νεύρα μου πια
Πόρτα ανοιχτή (πολλές δοκιμασμένες) και σωστά περασμένη στο μόντεμ, καλά settings στο torrent client, firewall off αλλά κατέβασμα για κλάματα.

Τα ίδια αρχεία από τον ίδιο tracker:
Mac 50 kbps PC 300k
Mac 300 k PC 1Mb
MAc 500k PC 1.7Mb
Επίσης στο PC η ταχύτητα παραμένει σταθερή, ενώ στο Mac δεν κρατάει ψηλά πάνω από 5'.

Τα Mac υποτίθεται είναι πιο σταθερά στο δίκτυο, σωστά;
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, κι εγώ μετά :priest:

gostoso
04-02-2010, 13:03
Το firewall του παρόχου το έχεις απενεργοποιήσει?
Ti modem-router έχεις?

karaman
04-02-2010, 13:16
Ένα Speedtouch 530v6. To περνάω σε ασύρματο ρούτερ Netgear το οποίο και συνδέω με ethernet στο mac. Φυσικά έχω δοκιμάσει να περνάω το Speedtouch απευθείας στο Mac αλλά αλλαγή μηδέν.

Αν εννοείς το firewall στο μόντεμ και αυτό το έχω δοκιμάσει off. Mου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατόν με τα ίδια ακριβώς settings το PC να κατεβάζει full

Αυτό που μου μένει σα γεύση είναι ότι το Mac εξακολουθεί να βρίσκεται πίσω από firewall. Πώς γένεν αυτό;:a038:

gostoso
04-02-2010, 13:32
Είσαι σίγουρος οτι το firewall του Mac σου είναι Off? (Άσχετο αλλά να ξέρεις ότι πέρα απο το firewall του εκάστοτε modem-router υπάρχει και το firewall που προσφέρει ο κάθε πάροχος στην γραμμή σου.)
Δηλαδή και με Transmission στο Pc κατεβάζει κανονικά?

karaman
04-02-2010, 13:56
Με transmission στο pc δεν έχω δοκιμάσει. Αλλά με vuze και utorrent ναι.
Το firewall είναι στάνταρ κλειστό.

Διάβασα ότι το ipfw δεν σχετίζεται με το application firewall. Άρα θέλει αλλαγή από το terminal; Κι αν ναι, δεν θα είχατε και οι υπόλοιποι πρόβλημα;

Economou D.
04-02-2010, 14:33
Το pc πως το συνδέεις;

karaman
04-02-2010, 15:11
To pc μέσω του netgear (παλαιότερα απευθείας από το speedtouch). Όποια η σύνδεση, δεν έπαιζε ρόλο.

Φαντάζομαι σκέφτεστε ότι κάνω χοντρή λαλακία και δεν βλέπω κάτι οφθαλμοφανές, αλλά δεν παίζει (δυστυχώς)

Economou D.
04-02-2010, 15:29
Χμμ... Άρα έχουμε τα εξής δεδομένα:

Πάνω στο ίδιο router συνδέονται pc και mac και στο pc κατεβάζει κανονικά ενώ στο mac δεν κατεβάζει.

Το πρόβλημά σου πρέπει να είναι στο ip forwarding. Μπορεί να έχεις ανοίξει κανονικά την σωστή θύρα αλλά: Για ποιά εσωτερική IP; Το πρόβλημά σου είναι στο Netgear και όχι στο Speedtouch.

Επειδή έχεις δύο μηχανήματα επάνω, αυτά παίρνουν διαφορετικές IP. Ας υποθέσουμε ότι το Mac παίρνει 192.168.1.2 και το pc 192.168.1.3. Αν στο router έχεις ανοίξει την θύρα για την 192.168.1.3, τότε το pc θα κατεβάζει κανονικά αφού θα είναι ανοιχτή η θύρα για την IP του ενώ για το Mac (192.168.1.2) θα είναι κλειστή.

Οπότε, πρέπει να δημιουργήσεις ξεχωριστούς κανόνες για κάθε μηχάνημα. Κάνε προώθηση την ίδια θύρα αλλά για την IP του Mac. Αν δεν έχεις ορίσει στατικές IP για κάθε μηχάνημα, καλό είναι να το κάνεις, για να μην αλλάζουν IP κάθε φορά που ανοίγεις κάποιο από τα δύο μηχανήματα.

karaman
04-02-2010, 20:11
Χμμ... Άρα έχουμε τα εξής δεδομένα:

Το πρόβλημά σου είναι στο Netgear και όχι στο Speedtouch.


Οπότε, πρέπει να δημιουργήσεις ξεχωριστούς κανόνες για κάθε μηχάνημα. Κάνε προώθηση την ίδια θύρα αλλά για την IP του Mac. Αν δεν έχεις ορίσει στατικές IP για κάθε μηχάνημα, καλό είναι να το κάνεις, για να μην αλλάζουν IP κάθε φορά που ανοίγεις κάποιο από τα δύο μηχανήματα.

Στατικές έχω ορίσει και στα δύο. Μέχρι και που έδωσα στο mac την ip του pc(το οποίο και διέγραψα τελείως από το μόντεμ). Τίποτα.

Αν ήταν το πρόβλημα στο netgear, όταν συνδέω το mac απευθείας με το μόντεμ θα λειτουργούσε οκ, σωστά;

Daphne
04-02-2010, 20:32
Το pc σου έχει windows 7 μήπως; Για ένα μυστήριο λόγο, όταν ένα pc με windows 7 συνδέεται στο δίκτυο μου, μου γονατίζει το ιντερνετ.

karaman
04-02-2010, 20:38
Όχι, αλλά και πάλι δεν συνδέω και τα δύο ταυτόχρονα

Αν και με βλέπω να έχω το laptop για κατεβαστήρι αφού άκρη δεν βγάζω. Το ακριβώς αντίθετο περίμενα βέβαια

Economou D.
06-02-2010, 14:08
Τι πάροχο έχεις στην DSL; Πολλοί πάροχοι κάνουν traffic shaping για να ελέγξουν το bandwidth τους. Ενεργοποίησε το encryption στις ρυθμίσεις του Transmission και ξαναδοκίμασε.

karaman
06-02-2010, 19:54
Conn-x έχω αλλά δε νομίζω ότι τιμωρεί αυτούς που δεν τρέχουν windows.
Δυστυχώς dali13 το pc κατεβάζει full. Το κοίταξε και ένας linuxας αλλά γιατρειά δεν βρήκε.

Κι έχω το ανεμιστηράκι του pc να μου σπάει τα νεύρα. Αθόρυβο το 27άρι, τσάμπα:tired01:

Economou D.
06-02-2010, 19:59
Χε, χε, δεν εννοούσα αυτό. Μπορεί απλά ο client στα Windows να την έχει ενεργοποιημένη by deafult αυτή την λειτουργία και το Transmission όχι.

Δοκίμασε και κάποια άλλη θύρα μπας και ξελαμπικάρει. Σαν τελευταία λύση, δοκίμασε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση.

karaman
06-02-2010, 20:32
Όλα δοκιμασμένα. Τι να κάνεις...
Κάπου βρήκα ότι θέλει κάποια αλλαγή μέσω terminal στο internal firewall, το application firewall το απενεργοποιείς απλά.

Επειδή το παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, κι επειδή με εντολές δεν έχω καμία σχέση, θα το ψάξω.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

WolfRathmA
22-02-2010, 19:50
Εχει παρατηρησει κανεις τελευταια οτι, οταν τρεχει το προγραμμα το μηχανημα σερνεται;

NonBorn
24-04-2010, 18:23
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το transmission τώρα τελευταία και δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα και είπα να το γράψω εδώ... Είμαι στην έκδοση 1.92! Προσπαθώ να κάνω default folder για τα torrent μου έναν φάκελο ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου και κάθε φορά που κάνω να ανοίξω ένα νέο torrent το transmission κολλάει και πρέπει να του κάνω force quit... To πρόβλημα αυτό δεν παρουσιάζεται όταν τα torrents τα σώζω στον εσωτερικό δίσκο του mac mini.

Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα τίποτα και είπα να γράψω εδώ μήπως κανείς έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.


Παρόλα αυτά έχετε υπόψη σας κανέναν καλύτερο torrent client για mac από το transmission? Γιατί τώρα τελευταία πολλά μου τα χει κάνει.. :a015rt::a015rt::a015rt:

TasosK
24-04-2010, 18:30
Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο. Εγώ χρησιμοποιώ τον uTorrent και είμαι πολύ ικανοποιημένος! Το έχω παρατήσει το transmission

kormos
24-04-2010, 18:59
Συνονόματε , αντιθέτως με το μTorrent αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα αρχεία μου , ενώ πχ είχε 200 seeders αδυνατούσε να κατεβάσει έστω και με 1kb με αποτέλεσμα να δουλέψω το Transmission και συγκεκριμένα την έκδοση 1.9.2 όπου και λύθηκε οριστικά το πρόβλημά μου.
Για κάθε διαφορετικό tracker που κατεβάζω μπορώ και ορίζω κάθε φορά ξεχωριστούς φακέλους σε εξωτερικό μου δίσκο χωρίς προβλήματα και με υπερ άριστες ταχύτητες λήψεις...

*επίσης σε MacMini :danceyes:

gostoso
24-04-2010, 19:49
Χρησιμοποιώ το transmission εδώ και 5 Μήνες σε συνεργασία με εξωτερικό δικτυακό σκληρό δίσκο και δεν έχω αντιμετωπισει το παραμικρό πρόβλημα! Κάποιες φορές προσθέτωντας νέο torrent καθυστερεί αλλα αν το αφήσεις χωρίς να κάνες force quit επανερχεται! Η άμεση απόκριση εξαρτάται πάντα και απο το activity τη συγκεκριμένη στιγμή του εκάστοτε σκληρού δίσκου δικτυακού και μη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

NonBorn
24-04-2010, 23:08
Έχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει αρχεία τεράστια? Της τάξης των 150GB ας πούμε σε ένα τορρεντ? Γιατί με τέτοια αρχεία έχω πρόβλημα...

kormos
24-04-2010, 23:35
Μέχρι 30gb αρχείο έχω χρειαστεί και έχω κατεβάσει χωρίς προβλήματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

NonBorn
25-04-2010, 00:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά... Μάλλον είναι το μέγεθος του αρχείου γιατί με μικρότερα αρχεία που δοκίμασα δεν είχε πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό. Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας... Αν έχετε κάποιο άλλο torrent client να προτείνετε (έστω και για δοκιμή), ακούω... :D :D

giannisg2004
26-04-2010, 00:15
Toν Vuze (πρώην Azureus) τοον έχεις δοκιμάσει? Λίγο βαρύς, αλλά πλήρως παραμετροποιήσιμος και σταθερός. Δεν έτυχε να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα ποτέ (έχω χρησιμοποιήσει και uTorrent, Deluge, Aquisition, κτλ.!).(Αν και μπορείς να τον ελαφρύνεις, μη σηκώνοντας το java περιβάλλον).

nsgf
26-04-2010, 00:27
Δεν αξίζει να πας σε java λύσεις από τη στιγμή που το transmission σε καλύπτει στα περισσότερα και είναι πολύ ελαφρύ...ειλικρινά, java μόνο σαν έσχατη λύση στο mac os x

giannisg2004
26-04-2010, 02:05
Ι know, σαν έσχατη λύση τον πρότεινα και 'γω (συν το ότι είναι ο μοναδικός, νομίζω, client που προτείνουν-επιβάλλουν κάποιοι private torrent trackers:a068:!).

George
22-08-2010, 11:45
Να προσθέσω και εγώ ένα πρόβλημα που έχω με το Transmission.
Σε όσες εκδόσεις του έχω χρησιμοποιήσει όταν το λειτουργώ με το USB της Cosmote αν δεν είμαι πάνω στο Macbook να ανοίγω κάποια σελίδα για να έχω "ζωντανή" τη σύνδεση, μετά από λίγο κολλάει τελείως το internet και δεν ανοίγει καμμία σελίδα ούτε κατεβάζει τίποτα το Transmission και αναγκάζομαι να κλείσω τελείως τη σύνδεση και να βγάλω το usb modem και να του αλλάξω θύρα για να ξαναδουλέψει.
Το έχει συναντήσει κανείς άλλως αυτό;

George
31-08-2010, 10:55
Κανείς άλλος;

WolfRathmA
07-09-2010, 23:09
Βρε παιδια.. λυστε μου μια απορια... Πως γινεται να κανω φουλ upload και να εχω μηδενικό download; Μιλαμε εχω δοκιμασει τα παντα.. τι portforward, απενεργοποιηση firewall στο router και στο mac, ρυθμισεις... δε γινεται τιποτα. Εχω δοκιμασει αλλο torrent client και παλι αγκουρια... Απο site κατεβαζω φουλ. Παιζει να ειναι προβλημα του tracker; Απο αλλου που δοκιμασα να κατεβασω κατεβαζε κανονικα χωρις προβλημα.

Εχετε καμια ιδεα;

gostoso
08-09-2010, 08:39
τι εννοείς?

WolfRathmA
08-09-2010, 10:10
Σημερα εφτιαξε...(μαλλον) Νομιζω οτι ειναι απο το tracker το προβλημα. Γιατι βγαζει "Scape error: error parsing response"

osxspot
09-09-2010, 12:00
uTorrent stable εκδοση. ;-)
http://www.utorrent.com/downloads/mac
μικροτερο footprint απο transmission, και γενικα πιο σβελτο...

Magkas
28-09-2010, 22:34
Καλησπέρα παιδια!
Κατ αρχάς, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ καποιον που χρησιμοποιει ήδη αυτό το ρημάδι το πρόγραμμα να με βοηθήσει...
Λοιπόν, εως τώρα χρησιμοποιώ το μτorrent και είμαι πλήρως ευχαριστημένος!
Έλα όμως που γράφτηκα σε έναν private tracker πρόσφατα και επιτρέπει δύο συγκεκριμένες εκδόσεις του vuze και όλες του transmission...
Ο vuze με δυσκολεψε και είπα να πάω στο transmission.
Λοιπόν εν συντομία. Έχω προσέξει όλα με τους seeders και τους leechers.
Η ταχύτητα μου είναι χαμηλή στο κατεβασμα σε σύγκριση με το μtorrent είναι απλά χαμηλότερη (ασε που απο τους seeders ζήτημα να βλέπει το ένα όγδοο) ενώ η ταχύτητα στο ανέβασμα είναι γενικα για κλάματα (εκει πέρα στους leechers ζήτημα να βλέπει το ένα δεκατοπέμπτο)
Παρακαλώ υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει τι μπορώ να κάνω λάθος ώστε να το διορθώσω? εν ανάγκη να του δώσω το μσν μου αν έχει τη καλοσύνη να μου αφιερώσει 15 λεπτα να τα κάνουμε μαζί τις ρυθμίσεις.
Υπόψιν απο το φόρουμ του transmission οι άνθρωποι είναι να μη πω. δε μπήκαν καν στη διαδικασία να ενδιαφερθούν!!!
Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η 2.0.4

Είμαι ευγνώμον!...
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος

sneferu
29-09-2010, 02:23
Portforward εχεις κανει ?

nomore.win7
29-09-2010, 06:44
Folx.com Κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη και απλούστερη εφαρμογή.
Μπες στην σελίδα του και δοκίμασε την:yes:

gostoso
29-09-2010, 07:21
Portforward εχεις κανει ?

To transmission το καρφώνεις και παίζει... σε ελάχιστες περιπτώσεις χρειάζεται portforwarding.
Οι ταχύτητες που πιάνει θεωρώ οτι είναι οι καλύτερες σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους torrent Dm

Magkas
29-09-2010, 07:31
τι είναι το port forword? (renew το port που έχει?) γιατι αν εννοουμε αυτο, εννοειται...

Φιλε που μου πρότεινες το folx.com ο tracker που είμαι, δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο όπως γράφω παραπάνω

gostoso
29-09-2010, 07:57
Όχι το port forwardind δεν έχει σχέση με το renew.
Έχει σχέση με τα port που ρυθμίζουμε χειροκίνητα στο modem-router.
Δεν σε απασχολεί στην συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός κι αν στο ήδη υπάρχον modem-router έχεις καρφώσει άλλο router (bridge mode/access point) όπου εκέι το portforwarding είναι απαραίτητο ακόμα και στο transmission.
και φυσικά αν δηλώσεις ports στο router δεν κάνεις ποτέ renew στο transimission

sneferu
29-09-2010, 08:42
Όχι το port forwardind δεν έχει σχέση με το renew.
Έχει σχέση με τα port που ρυθμίζουμε χειροκίνητα στο modem-router.
Δεν σε απασχολεί στην συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός κι αν στο ήδη υπάρχον modem-router έχεις καρφώσει άλλο router (bridge mode/access point) όπου εκέι το portforwarding είναι απαραίτητο ακόμα και στο transmission.
και φυσικά αν δηλώσεις ports στο router δεν κάνεις ποτέ renew στο transimission

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος, το port forward ειναι απαραιτητο σε ολα τα λειτουργικα και σε ολα τα προγραμματα τορρεντ αν θελεις να εχεις αριστες ταχυτητες

Economou D.
29-09-2010, 08:45
Και το Transmission χρειάζεται port forwarding όπως όλοι οι bitorrent clients. Δεν χρειάζεται μόνο αν είναι ενεργοποιημένο το UPnP στο router.

Στο mTorrent ποιά θύρα είχες ορίσει; Βάλε την ίδια και στο Transmission.

Economou D.
29-09-2010, 08:47
Επιπλέον, αν είναι ενεργοποιημένο το UPnP, άλλαξε την default θύρα γιατί μπορεί να την κόβει ο ISP. Βάλε μια μεγάλη, π.χ. 54124

user4567
29-09-2010, 08:53
Εγώ πάντως που έχω τρανσμισιον εδώ και χρόνια δεν ασχολήθηκα καθόλου με το port f. Σε όλα τα ρουτερ που έβαλα δεν μπήκα ποτέ στον κόπο. Από το κουτί τους στο ράφι και στο ρεύμα. Αλλα χρησιμοποιώ μόνο τρανσμισιον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

gostoso
29-09-2010, 08:53
Το UPnP όλων τα ρουτερ by default είναι στο ON.
Οπότε αυτός που έχει βάλει το χεράκι του να το απενεγοποιήσει σημαίνει οτι ξέρει και απο portforwarding....συνεπώς δεν θα ρωτούσε..
γι αυτό εξ αλλου υιοθετήθηκε το universal pug 'n play... για το "καρφώνω και παίζει"
Δε χρειάστηκε να κάνω port forward ποτέ για το transmission παρα μόνο όταν είχα καρφώσει επιπλέον router, σε bridge mode ,στο ήδη υπάρχον modem-router

sneferu
29-09-2010, 09:30
Folx.com Κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη και απλούστερη εφαρμογή.
Μπες στην σελίδα του και δοκίμασε την:yes:

What ??? (Ελληνιστη : Τιιιιιιιι ???)

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:24 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 09:54 ----------

Υποτιθεται οτι οι απαντησεις μας ειναι για να βοηθησουμε τον ερωτησαντα
Τα ρουτερ εχουν UPnP, αλλα οχι ολα, ασε που καμμια φορα δεν δουλευει και πολυ σωστα

Η αποψη μου ειναι οτι αν ο φιλος θελει να του δουλεψει το transmission να κανει port forward (αλλωστε ειναι το πρωτο που μαθαινεις οταν γραφεις σε καποιον private tracker)

Πρεπει να ορισει πρωτα static IP στον mac του http://portforward.com/networking/static-Mac10.4.htm
και μετα να ορισει τις πορτες στο ρουτερ και στο transmission http://portforward.com/, στο δικο μου ρουτερ γινεται καπως ετσι http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Linksys/WAG200G/default.htm

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:30 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 10:24 ----------



... αυτός που έχει βάλει το χεράκι του να το απενεγοποιήσει σημαίνει οτι ξέρει και απο portforwarding....


Ειμαι ασχετος απο portforwarding !!!
Αν και τυχαινει να ειμαι heavy user σε διαφορους τρακερ.

http://img545.imageshack.us/img545/7885/14200023.th.png (http://img545.imageshack.us/i/14200023.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Sorry για τη φωτο απο τα win αλλα ο mac ειναι σε αναμονη, πεσαμε πανω στις απεργιες

gostoso
29-09-2010, 09:51
Κανεις πολυ μεγαλο λαθος(...)
Υποτιθεται οτι οι απαντησεις μας ειναι για να βοηθησουμε τον ερωτησαντα(..)


Το κάθε μέλος μπορεί να εκφράζει την άποψή του, είτε αυτή προέρχεται απο προσωπική εμπειρία έιτε απο τεχνογνωσία και το κατα πόσο αυτή είναι λάθος η σωστή αυτό καλύτερα θα το κρίνει ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος που θέτει και το ερώτημα.

Δεν θα πρότεινα ούτε εγώ ούτε κανένας κάποια μεθοδολογία η οποία δεν έχει δώσει λύση σε οποιοδήποτε αντίστοιχο πρόβλημα.

Ναι φίλε μου να τον βοηθήσουμε και όχι να τον μπερδέψουμε περισσότερο θα συμφωνήσω μαζί σου.
Σε έναν αρχάριο χρήστη όμως προτείνεις τις απλές μεθόδους πρώτα... και αν και εφόσον δεν του λύσουν το πρόβλημα τότε προτέινεις περισσότερο προχωρημένες.

φιλικά πάντα:a068:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:51 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 10:45 ----------




http://img545.imageshack.us/img545/7885/14200023.th.png (http://img545.imageshack.us/i/14200023.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)



Να σου θυμίσω οτι η άποψή μας αφορούσε το transmission
Δεν καταλαβάινω γιατι μας παραθέτεις εικόνα απο τις ρυθμίσεις του μTorrent?

sneferu
29-09-2010, 10:13
Να σου θυμίσω οτι η άποψή μας αφορούσε το transmission
Δεν καταλαβάινω γιατι μας παραθέτεις εικόνα απο τις ρυθμίσεις του μTorrent?

Γιατι αυτη τη στιγμη ειμαι σε windows και δεν μπορω να κανω καποιο screenshot απο το transmission, οταν με το καλο ληξει η απεργια των φορτηγων και μου ερθει το mac θα βαλω και απο το transmission
To transmission παντως το γνωριζω απο το ubuntu οπου χρειαζεται επισης port forward

τεσπα, ας μας απαντησει ο φιλος που εκανε την ερωτηση :
ποιο προγραμμα εχεις για τα τορρεντς ? αν εχεις το utorrent η βουλα κατω δεξια τι χρωμα ειναι συνηθως ?
http://img571.imageshack.us/img571/7567/utorrentmacmain.th.png (http://img571.imageshack.us/i/utorrentmacmain.png/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Αν ειναι οτιδηποτε εκτος απο πρασινο τοτε θα χρειαστεις portforward και σε αυτο το προγραμμα
Το transmission δε, στις επιλογες οπου οριζεις τις πορτες εχει ενα κουμπακι για να τσεκαρεις αν η πορτα που εχεις επιλεξει ειναι ανοιχτη, αν σου λεει οτι ειναι κλειστη τοτε χρειαζεσαι σιγουρα portforward

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:13 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 11:01 ----------



Σε έναν αρχάριο χρήστη όμως προτείνεις τις απλές μεθόδους πρώτα...


Μα το portforward ειναι κανονας
Αν εισαι γραμμενος σε private trackers ειναι ακρως απαραιτητο και για εχεις σωστες ταχυτητες αλλα και για να ειναι σωστα τα σταστιστικα σου

gostoso
29-09-2010, 10:28
Μα το portforward ειναι κανονας
Αν εισαι γραμμενος σε private trackers ειναι ακρως απαραιτητο και για εχεις σωστες ταχυτητες αλλα και για να ειναι σωστα τα σταστιστικα σου

Είμαι εγγεγραμένος χρήστης σε private trackers, χρησιμοποιώ Transmission δεν έχω κάνει portforwarding στο modem-router ούτε έχω δηλώσει συγκεκριμένη πορτα στις ρυθμίσεις του Transmission.
Η ταχύτητα download/upload θά έλεγα είναι συναρπαστική!

Εμένα έτσι δουλευέι και εφόσον μου το επιτρέπεις μπορώ να το εκφράσω.
Και σου τονίζω, "εκφράζω" γνώμη δεν προσπαθώ να την "επιβάλλω" σε εντίθεση με εσένα που έχεις κολλήσει εδώ και μία ώρα.

Δεν είναι ring το forum φίλε.
Λυπάμαι που αυτό που θεωρέις εσύ κανόνα, αποτελεί εξάιρεση στο δικό μου workstation setup και οχι μονο.

Magkas
29-09-2010, 20:46
Γεια και πάλι, λοιπον με αυτούς τους οδηγους που μου έδωσε ο sneferu
κατάφερα και έκανα σωστα το πρώτο απο τα 3 βήματα. νομίζω δηλαδή, γιατί έχω τα snow leopald και απο κει μέσα είναι διαφορετικό το μενού. ωστόσο την αλλαγη στη σταθερή ιp την έκανα. τα υπόλοιπα δε τα κατάφερα γιατί έχω το thmpson ρουτερ το version8 που δίνει πια η forthnet.
ως τώρα το transmission έχει καλό upload πια.
κανονικά χρησιμοποιώ, mτορρεντ και πάει σφαίρα. πάντα πράσινη είναι η ένδειξη.
αλλα όπως έγραωα στην αρχή, ο τράκερ επιτρέπει ΜΟΝΟ transmission και 2 εκδόσεις vuze φιλε που μου πρότεινες άλλο πρόγραμμα.
τωρα παρεπιπτόντως peers βλέπει πολύ λιγότερους από οσους είναι κανονικά.

Κάποιος που έχει snow leopald και χρησιμοποιεί αυτό το πρόγραμμα μπορεί να με βοηθήσει πιο συγκεκριμένα γιατι κατα τα άλλα με τις δημοσιεύσεις όλες ειληκρινα μπερδευτηκα! οπως σας είπα δεν το κατεχω...

gostoso
29-09-2010, 20:48
Μα δεν μπορεί να συνδεθεί με όλους τους peers που βλέπει έτσι κι αλλιώς
αύξησε τις συνδέσεις από τα preferences

http://farm5.static.flickr.com/4088/5037075046_1e519eaf7a_o.png
και στα connections… ξέχασα να βάλω βελάκι

Magkas
29-09-2010, 21:07
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: επειτα απο 10' δεν είχα ίντερνετ...
παιδια αν δε ξερει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω συγκεκριμένα καλύτερα τότε να μη παλεύω άδικα

επίσης στα peers έχω βάλει στο πρώτο 200 και στο 2ο 60.
εδω μιλάμε ότι μου αντιλαμβάνεται, άντε 2-3 peers.

Economou D.
29-09-2010, 21:38
Στο ρίχνει γιατί έχεις traffic shaping από τον ISP.

Λοιπόν, κάνε port forwarding την θύρα 54123 και όρισε την στο Transmission. Δεν χρειάζεται να έχεις static IP. Επίσης, τσεκάρισε την επιλογή "Prefer encrypted peers" (ή κάπως έτσι) στις ρυθμίσεις του Transmission.

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Magkas
29-09-2010, 22:38
τελικά πως γίνεται το port forwarding???

gostoso
29-09-2010, 23:09
Λοιπόν οι ρυθμίσεις του modem-router μου είναι οι παρακάτω, έτσι για την ιστορία….

http://farm5.static.flickr.com/4125/5036724165_5bb66a77fd_o.png

http://farm5.static.flickr.com/4087/5036724355_0ec8870c08_o.png

http://farm5.static.flickr.com/4103/5037342520_7b82a4aef9_o.png

http://farm5.static.flickr.com/4092/5036724475_4667f28010_o.png

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:48 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:41 ----------


τελικά πως γίνεται το port forwarding???

Επιλέγεις το NAT “Enable”

Ρυθμίζεις την πόρτα για παράδειγμα “62173” βάζοντας την IP με την οποία είναι συνδεδεμένο το Mac σου στο modem router για παράδειγμα “192.168.2.3” (αυτό θα το βρεις από το Network Utility στα Application Utilities)
Μετά αυτή την πόρτα που έχεις δηλώσει να είναι ανοιχτή πας και την βάζεις και στο Preferences , Network του Transmission

Περίμενε να ανεβάσω εικόνες να δεις πως θα το κάνεις...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:05 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:48 ----------

… Έτσι γίνεται το portforwarding ….

1. Βρίσκεις την IP

http://farm5.static.flickr.com/4152/5037397956_750b455e12_o.png

2. Στο interface του modem-router κάνεις τις παρακάτω ρυθμίσεις

http://farm5.static.flickr.com/4110/5037398126_1321d8e32f_o.png

http://farm5.static.flickr.com/4149/5036779927_31b713cd2a_o.png

3. Στο transmission πας και καρφώνεις την πόρτα που δήλωσες.

http://farm5.static.flickr.com/4085/5036780075_b7ce5ed895_o.png

Βέβαια το δικό σου interface του modem router θα έχει άλλη δομή.
Τα μενού είναι περίπου αντίστοιχα όμως δεν θα δυσκολευθείς να το βρεις...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:09 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 00:05 ----------

κι αν θέλεις μια τελευταία γνώμη απενεργοποίησε το firewall στο modem router, αν και εφόσον έχεις δηλώσει πόρτα δεν θα έχεις πρόβλημα βέβαια και ενεργοποιημένο να το αφήσεις… απλά εγώ με απενεργοποιημένο το firewall πετυχαίνω άριστες ταχύτητες..
http://farm5.static.flickr.com/4090/5036798263_fc3638397a_o.png

Magkas
30-09-2010, 00:22
Λοιπον τις ρυθμίσεις τις έκανα, ομως... παρότι η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής δε δειχνει να ζει...
τπτ. παρότι βλέπω πχ 11 leechers, κανείς δε τραβάει ταχύτητα από μένα....
μηπως πρέπει να κάνω κ κάτι ακόμα?

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:22 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 01:06 ----------

by the way, εβαλα την ιδια θυρα με σενα κατα λαθος, κ οταν το είδα αφου τα είχα καταφέρει, τηναφησα, και την έβαλα παντου. ακομα κ στο μtorrent

gostoso
30-09-2010, 09:02
Θα πώ "στην δική μου περίπτωση" για να μην παρεξηγηθώ.
Όταν κάνω login σε κάποιον Private tracker φροντίζω πάντα να ΜΗΝ επιλέγω το checkbox που αναφέρει οτι αυτόματα ο tracker μετά απο κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα κάνει logout.

Aν έιχα επιλέξει το checkbox για το αυτόματο logout κατα τη διάρκεια που κατεβάζω ένα torrent ή ανεβάζω, θα με κάνει logout, συνεπώς θα σταματήσει και το download και το upload...αυτό δεν ξέρω γιατί συμβαίνει απλα υποθέτω οτι...

...αυτό συμβάινει επειδή ο tracker είναι private και χρειάζεται να κρατάει την IP μου για τη συνεχή σύνδεσή που απαιτέιται με αυτόν καθ όλη τη διάρκεια του Download/Upload.
Αν κατα την είσοδο του δηλώσω ότι θέλω να με κάνει αυτόματα logout τότε διαγράφει την IP και σταματάει η επικοινωνία.

Άλλη μια περίπτωση που μπορέι να συμβεί και να σταματήσει να κατεβάζει είναι για παράδειγμα να έχω κάνει κάνει login με unlimited time να έχω αφήσει στο σπίτι για παράδειγμα να κατεβάινει το torrent( ή να ανεβαίνει κάποιο) και να κάνω είσοδο στον tracker απο άλλο υπολογιστή απλά για περιήγηση. (π.χ γραφείο)
Σε αυτή την περίπτωση επίσης ακυρώνει την IP του σπιτιού μου και κάνει χρήση του υπολογιστή που έχω στο γραφείο.
Στην αρχή δεν το έιχα συνειδητοποιήσει και επιστρέφοντας σπίτι πάντα είχε μείνει στη μεση κάποιο torrent


http://farm5.static.flickr.com/4150/5038524790_0c15684a41_b.jpg

koumis
30-09-2010, 13:32
εγώ το έχω τσεκαρισμένο χωρίς να παρουσιάζεται πρόβλημα.....
Κάτι άλλο γίνεται...:scratch::scratch:

Magkas
30-09-2010, 21:40
παιδια, αυτα είναι δεδομένα.
εννοείται δε κανω τέτοιες βλακειούλες.

Βασικά δε μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει το transmission και παρότι είναι για παράδειγμα 7 leechers, κανεις δε παιρνει απο μένα... ελεος δηλαδη! τι αλλο θέλει αυτό το ρημάδι να λειτουργήσει κανονικά? :a030:

Economou D.
30-09-2010, 21:45
Το αρχείο το έχεις ολόκληρο; Αν δεν το έχεις ολόκληρο δεν είναι δεδομένο ότι θα κατεβάζουν από σένα αν δεν έχεις τα κομμάτια που τους λείπουν.

Magkas
30-09-2010, 23:06
Ναι παιδια, κανονικό seed με ολόκληρα αρχεία. αυτά τα πράγματα που είναι θέμα λογικής τα γνωρίζω
Το θέμα είναι οτι το transmission βλέπει στα ίδια τόρρεντ τους μισους leechers ΤΟ ΠΟΛΥ! σε σχέση με το μtorrent για τα ίδια αρχεία...

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:05 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 23:16 ----------

παιδια κατι άλλο, γενικά να μαντέψω οι πιο πολλοί χρησιμοποιείτε μtorrent? (πέρα απο τους private τράκερς που επιβάλλουν συγκεκριμένα προγράμματα) :a030:

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:06 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 00:05 ----------

παιδια, αυτα είναι δεδομένα.
εννοείται δε κανω τέτοιες βλακειούλες.

Βασικά δε μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει το transmission και παρότι είναι για παράδειγμα 7 leechers, κανεις δε παιρνει απο μένα... ελεος δηλαδη! τι αλλο θέλει αυτό το ρημάδι να λειτουργήσει κανονικά? :a030:

gostoso
30-09-2010, 23:18
Μπορείς να κάνεις και μία άμεση στατιστική αναζήτηση ανοίγοντας τον inspector με double click σε μερικά torrent που έχεις στη λίστα σου να δεις ποιο χρησιμοποιούν οι άλλοι που μοιράζουν ή παίρνουν το αρχείο από εσένα

http://farm5.static.flickr.com/4088/5039564175_76ba23d623_o.png

Magkas
30-09-2010, 23:23
ωωωωω! ποσοι πολλοι seeders-leechers μεσα στο τransmission. εγω χαιρομαι αν εχω 3 μεσα στην ιδια λίστα... δε μου χει τυχει με περισσοτερους ποτε...
αχ αρχιζω και παραιτουμαι νομιζω τελικα από τη προσπαθεια αφου δε βρισκω λύση :c026:

gostoso
30-09-2010, 23:32
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το transmission και με ένα άλλον tracker πέραν αυτού που αναφέρεις ότι προϋποθέτει οπωσδήποτε τον εν λόγω client.
Αν δεις ταχύτητες υψηλές και περισσότερους seeders σε κάποιο δημοφιλές αρχείο που θα κατεβάζεις από άλλο tracker τότε αυτόματα θα σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι το transmission σου αλλά o private tracker με το transmission

Magkas
01-10-2010, 00:24
φιλαράκι το έκανα ήδη με έναν αλλο.
ηξερα ηδη απο το μtorrent ποσους leechers ειχε ενα αρχειο που ειχα ανεβάσει στον αλλο τρακερ κ ομως το transmission βρήκε το 30% απο αυτους.
ενταξει κατι δε παει καλα.
Υπαρχει ρε φιλαρακι περιπτωση να μην εχω κανει κατι? η να πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

gostoso
01-10-2010, 00:38
Πραγματικά ότι μπόρεσα να σκεφτώ και να προτείνω το έκανα ήδη…
Μπορεί να δημιουργεί το κόλλημα κάτι εντελώς απλό και να μην πηγαίνει το μυαλό μας….
Μην απογοητεύεσαι όμως κάποια λύση θα βρεθεί …
Όλους λίγο πολύ μας έχουν ταλαιπωρήσει τέτοιου είδους σπαζοκεφαλιές…
Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επιστρέψω.. στο μεταξύ μπορεί να σου δώσει τη πιθανή λύση κάποιος συμφορουμίτης:d055:

georgis_kolet
27-01-2011, 10:11
2420
gostoso, εχω το ιδιο μοντεμ με σενα.. πηγα να κανω τις σχετικες ρυθμισεις για το port του transmission αλλα στο network utilities, ενω ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ, μου βγαζει αυτο..και δεν μπορω να δω IP

gostoso
27-01-2011, 10:31
Λογικό είναι αν συνδέεσαι Wireless... Άνοιξε το Tab εκεί που λέει Ethernet και επέλεξε το Αirport και θα σου εμφανίσει την IP:a068:

koumis
13-02-2011, 15:57
Έστω ότι έχουμε ένα αρχείο και θέλουμε να βοηθήσουμε στο seeding, η το κατεβασσαμε--->το σβήσαμε από τη λιστα αλλα τώρα θέλουμε να το ξαναseedαρουμε.

Που είναι η επιλογή για να δει ότι το αρχείο υπάρχει στο δίσκο και να αρχίσει να κάνει verifying για ένα συγκεκριμένο torrent?

giannisg2004
13-02-2011, 16:23
Εγώ όταν θέλω να κάνω αυτό που λές, ξαναανοίγω το αρχείο .torrent με το transmission και ορίζω να κατέβει στον φάκελο που υπάρχει ήδη το αρχείο (το κανονικό αρχείο, όχι το .torrent).

koumis
13-02-2011, 17:07
αυτό προσπάθησα πρώτο και εγώ αλλα καταλήγει να ξανακατεβάζει το αρχείο μεσα στον ήδη υπάρχοντα φάκελο….

gostoso
14-02-2011, 00:00
Μόλις κατεβασεις το torrent και το προσθέσεις στο transmission πατά pause και μετά πάνω από το μενού verify local data. Θα αρχίσει να κάνει check και θα εμφανιστεί με κίτρινη μπάρα. Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι την ώρα που πρόσθεσες το torrent αρχείο δηλωσες ακριβώς τον ίδιο φάκελο που βρίσκεται ήδη το αρχείο σου χωρίς να έχεις σβήσει το παραμικρό. Δηλαδή αν ο φάκελος πέρα απο την ταινία π.χ περιείχε και αρχείο .info (όπου συνήθως αυτά τα σβήνουμε) μην περιμένεις να το δεχθεί.

stayros
13-05-2011, 09:18
λοιπον εχω ενα θεματακι...εδω και παααρα πολυ καιρο, αν ας πουμε εχω π.χ. 4 torrent περασμενα μεσα για κατεβασμα αυτα δεν κατεβαινουν ολα μαζι αλλα ενα ενα . Μολις δηλαδη ολοκληρωθει καποιο, τοτε ξεκιναει το επομενο και ουτο καθε εξης. Στα preference δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο μηπως και εχω πατησει εγω κατι. Αν ξερει καποιος......

Economou D.
13-05-2011, 09:28
Μάλλον έχεις τσεκάρει κάποια από τις παρακάτω επιλογές.
2833

stayros
13-05-2011, 09:44
Μάλλον έχεις τσεκάρει κάποια από τις παρακάτω επιλογές.
2833
καλα στραβομαρα...αυτο ηταν τελικα. Ευχαριστω Δημητρη.