PDA

View Full Version : MacBook kai Bootcamp



elusive
15-06-2010, 22:56
Καλησπέρα παιδιά,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το macbook μου καi πιο συγκεκριμένα το Bootcamp app και λέω να το αναφέρω μήπως και κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο ή ξέρει πως μπορώ να το λύσω..

Από τότε που πήρα το laptop χρησιμοποιούσα για windows το paralel desktop με windows Xp αλλά επειδή βαρέθηκα λίγο τα εργαλεία εξομοίωσης είπα να δοκιμάσω το bootcamp. Έβαλα λοιπόν τα windows 7 με 60gB δίσκο και ενώ αυτά δούλευαν τέλεια, τα mac (os x SL ) έπαθαν σοκ! άρχισαν να κολλάνε συνέχεια και με το παραμικρό μου έσκαγε ο κέρσορας με τα χρωματάκια και παγώνανε όλα για κανένα λεπτό μέχρι να επανέλθουν.. Είπα μήπως ήταν τυχαίο και ξαναέκανα την εγκατάσταση αλλά πάλι τα ίδια. Με το που σβήνω όμως το partition των windows όλα δουλεύουν ρολόι (τα εχω σβήσει καμια βδομάδα και δεν έχει κολλήσει καθόλου).

Το αποκορύφωμα είναι πως έκανα την ίδια δουλειά και στο macbook μιας φίλης και άρχισα και εκει να παρατηρώ μικροκολλήματα αλλά όχι το ίδιο σοβαρά βέβαια. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο..

Έχω το macbook aluminium 2.4ghz με 4 Gb RAM, και περιμένω τις γνώμες σας :)

Ευχαριστώ πολύ!

Economou D.
15-06-2010, 23:26
Πόσο μεγάλο το κάνεις το partition των Windows και πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στο partition του MacOS X;

elusive
16-06-2010, 00:02
ο δίσκος μου είναι 320 gb και δίνω 60 gb στα windows!

Gojakla
16-06-2010, 10:24
ο δίσκος μου είναι 320 gb και δίνω 60 gb στα windows!


Νομίζω είναι οριακό το μέγεθος που δίνεις... θα σου πούν και οι πιο ¨ειδικοί¨...

Εγώ πάντως του έχω δώσει 110Gb και δεν σκαλώνει τίποτα και πουθενά... :yes: (αλλά με 500ρι δίσκο)

Economou D.
16-06-2010, 10:37
Νομίζω είναι αρκετά τα 60GB. Το θέμα είναι πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στο partition του MaOS.

Μήπως έχεις εγκατεστημένο κάποιον driver για να διαχειρίζεσαι NTFS δίσκους στο MacOS; Δες αν σου καταναλώνει πολλή CPU ή μνήμη κάποια διεργασία στο MacOS.

elusive
16-06-2010, 21:42
dali είχα αρκετό χώρο και στα mac, αλλά όντως έχω και driver για να διαβάζω ntfs, λές να φταέι αυτό? χρησιμοποιώ το Paragon NTFS..

Economou D.
16-06-2010, 21:45
Πιθανόν. Απεγκατάστησέ το και κάνε εγκατάσταση όταν θα έχεις περάσει τα Windows στο Bootcamp.

elusive
16-06-2010, 22:40
thnx φίλε,καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω σε λίγες μέρες και θα επιστρέψω με τα αποτελέσματα!

elusive
17-06-2010, 16:46
Δυστηχώς σήμερα ξαναεγακτέστησα τα windows 7 αφού είχα απεγκαταστήσει τους dirvers του NTFS for Mac αλλά ξανάρχησαν πάλι τα ίδια.. :( και μια εφαρμογή στο activity monitor δεν καταναλώνει πολύ από τη CPU..
Μήπως εαν έβαζα τα windows xp να μην είχα το ίδιο πρόβλημα..?

Chris Mendrinos
21-06-2010, 11:20
Καλημέρα,

Όλα τα windows λειτουργούν άψογα με το Bootcamp.
Έχεις περάσει όλα τα σημαντικά updates για το μηχάνημα σου ? Π.χ. firmware updates
Eπίσης για την υποστήριξη NTFS στο Mac καλό είναι το δωρεάν NTFS-3G το οποίο προτείνει και η ίδια η Apple στο βιβλίο εκμάθησης του Snow.

Ρείξε μια ματιά και εδώ http://www.apple.com/support/bootcamp/

elusive
21-06-2010, 19:25
Γεια σου φίλε, το macbook μου ειναι full up2date και όπως ανέφερα και στο post, και εμενα τα windows μου δουλεύουν τέλεια, στα mac είναι που δημιουργείται το πρόβλημα :P

προς στο παρόν δεν έχω βάλει κανένα πρόγραμμα για NTFS και με το update σε 10.6.4 μέχρι στιγμής δεν έχω δει σοβαρά προβλήματα απο τοτε που επανεγκατέστησα τα windows. Ελπίζω να ήταν κάτι παροδικό γιατί πραγματικά δεν άντεχα να βλέπω τα mac να σέρνονται τοοοοοοσο πολύ, δεν τους πάει καθόλου! Αν προκύψει κάτι άλλο θα ενημερώσω, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!