PDA

View Full Version : App Mail Πρόβλημα



iannai78
05-03-2009, 01:29
Ξαφνικά και ενώ τόσο καιρό δούλευαν όλα μια χαρά το App mail σταμάτησε να λαμβάνει μηνύματα απο τον Gmail λογαριασμό μου!! Μπορώ να στείλω μέσα απο αυτό μα δεν μπορω να λάβω. Τώρα έχω τα εξής 2 ερωτήματα.

Απο ότι είδα στο menu του mail υπάρχει η επιλογή import mailboxes.....που είναι το αντίστοιχο export έτσι ώστε να μπορώ να σώσω τα mail που έχω αποθηκευμένα στον mac?


Aν φτιάξω έναν λογαριασμό από την αρχή μπορώ με κάποιον τρόπο να ξανά κατεβάσω όλα τα μηνύματα που είναι ανεβασμένα στο Gmail?


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

iannai78
06-03-2009, 19:53
...Ούτε φωνή ούτε ακρόαση.....

Μάλλον το app mail μου θα το φάει το μαύρο σκοτάδι....

Θα το ξαναφτιάξω απο την αρχή με αποτέλεσμα να χάσω ο,τι έχω αποθηκευμένο στον Μac μου...:(

iGiorgio
06-03-2009, 20:13
Να ρωτήσω κάτι ;.

Στο Gmail είναι τικαρισμένο το "Forward a copy..." ;


544

MihalisGR
06-03-2009, 20:22
Ωπα σε ξεχάσαμε... κάτσε κάτι θα κάνουμε...

iannai78
06-03-2009, 21:13
Καλος τα παλικάρια....:a040:

Οχι Γιωργο δεν το είχα τικαρισμενο.....το τικάρω...δίπλα τι πρεπει να βάλω το email moy

ολόκληρο?

iGiorgio
06-03-2009, 21:28
Τικάρισέ το, βάλε ολόκληρο το mail σου κι αυτό ήταν !. :d055:

iannai78
06-03-2009, 23:09
Προσπαθω εδω και μιάμιση ωρα να ανοιξω την σελιδα και δεν μπορω....η συνδεση μου ειναι οκ..
Γιωργο εκανα αυτα που μου ειπες και κοιτα μηνυμα που μου βγαζει:

Invalid forwarding address. You cannot specify your own email address.

iannai78
06-03-2009, 23:15
σου το γραφω με το χερι γιατι για καποιο λογο δεν ανεβαζει αυτα που επισυνάπτω... δεν ξέρω γιατι png αρχείο είναι 56 κβ...

TasosK
06-03-2009, 23:20
σου το γραφω με το χερι γιατι για καποιο λογο δεν ανεβαζει αυτα που επισυνάπτω... δεν ξέρω γιατι png αρχείο είναι 56 κβ...

Νομίζω δε μπορείς να επισυνάψεις .png αρχείο. μετετρεψέ το και μετά επισυναψέ το.

evripidis
06-03-2009, 23:27
Αρχικά αρχικά, οι servers μέσα στις ρυθμίσεις σου είναι έτσι; (μιλάω μέσα στο mail.app)

Incoming server = pop.gmail.com
Outgoing server = smtp.gmail.com


@ igiorgio = Γιατι να βάλεις προώθηση αντιγράφου; Αφού το mail.app κάνει συγχρονισμό με το account ( ; ) Ενεργοποιείς το IMAP και τελείωσες.

iannai78
06-03-2009, 23:40
Ολα ειναι σωστα οπως τα γραφεις...μονο που στο Outgoing server εμενα ειναι

Outgoing server = smtp.gmail.com:iannai78

evripidis
06-03-2009, 23:42
Ναι αυτό είναι λογικό διότι είναι το username σου. :)
Anyway συνεχίζουμε το search. Χμμμ....

1. Στο gmail έχεις IMAP ενεργό όπως προείπα;

iannai78
06-03-2009, 23:43
Νομίζω δε μπορείς να επισυνάψεις .png αρχείο. μετετρεψέ το και μετά επισυναψέ το.
σε ποια μορφη να το μετατρέψω?

iannai78
06-03-2009, 23:44
yes sir!!! ειναι οκ

evripidis
06-03-2009, 23:45
σε ποια μορφη να το μετατρέψω?


Έγκυροι τύποι αρχείων: bmp gif icc ics jpeg jpg

TasosK
06-03-2009, 23:46
σε ποια μορφη να το μετατρέψω?

jpeg, jpg, bmp. θα είναι οκ με αυτα, αν θέλεις να επισυνάψεις εικόνα και να την ανεβάσεις. αν πας στη ''Διαχείρηση συννημένων αρχείων'' αρχειων θα το δεις.

evripidis
06-03-2009, 23:47
Προσπαθω εδω και μιάμιση ωρα να ανοιξω την σελιδα και δεν μπορω....η συνδεση μου ειναι οκ..
Γιωργο εκανα αυτα που μου ειπες και κοιτα μηνυμα που μου βγαζει:

Invalid forwarding address. You cannot specify your own email address.

Επίσης να συμπληρώσω πως αυτό είναι φυσικό να γίνει, διότι εδώ πρέπει να δηλώσεις άλλο email. Εσύ δήλωσες το ίδιο. Δεν θα στείλει forward στο ίδιο. Εμείς απλά θέλουμε ο server να τα δώσει στο mail.app σου. Γι' αυτό και το μήνυμα.

iannai78
06-03-2009, 23:51
το θεμα ειναι οτι τοσο καιρο ηταν οκ εγω δεν το πειραξα καθολου...απλα σταματησα να λαμβανω απο το mail app...

iannai78
06-03-2009, 23:59
Παιδια να πω κατι για να μην σας κουράζω....ήταν και η δευτερη ερώτηση μου στο θεμα.....Aν φτιάξω έναν λογαριασμό από την αρχή μπορώ με κάποιον τρόπο να ξανά κατεβάσω όλα τα μηνύματα που είναι ανεβασμένα στο Gmail?

evripidis
06-03-2009, 23:59
Απο ότι είδα στο menu του mail υπάρχει η επιλογή import mailboxes.....που είναι το αντίστοιχο export έτσι ώστε να μπορώ να σώσω τα mail που έχω αποθηκευμένα στον mac?


Έχει ζουμί το θέμα εδώ και κακός δεν το διάβασα καλά.
Λοιπόν φυσικά και μπορείς να σώσεις τα mails.

Δεξί κλικ στο mailbox σου και κάνεις Archive. Θα το σώσεις κάπου και μετά κάνεις Import όπως είπες το mbox που θα έχεις βγάλει.

Επίσης όταν κάνεις λήψη νέων email δεν κάνει τίποτα και δεν στα κατεβάζει; Κάποιο μήνυμα;

iannai78
07-03-2009, 00:03
Οταν ανοιγω το app mail του λεω get mail....και ακουγεται ο ηχος οτι δεν εχω mail....

ενω στην πραγματικοτητα έχω..

evripidis
07-03-2009, 00:07
Τα POP ;

http://www.google.com/mail/help/images/screenshots/enable_pop/pop.gif

iannai78
07-03-2009, 00:07
Πολυ ωραια με το Αrchine!!!

iannai78
07-03-2009, 00:12
Κοιτα αδελφε τι γινεται τωρα....εχω Disable forwarding στην πρωτη επιλογη στην δευτερη τικάρω Enable POP for all mail...κανω save και οταν πηγαινω να δω ξανα δεν το εχει επιλεγμενο....

evripidis
07-03-2009, 00:23
Άκυρο άκυρο, δικό μου λάθος. Και IMAP και POP ενεργό; Πόσα θα μπουν...

evripidis
07-03-2009, 00:28
Λοιπόν... Εφόσον το IMAP το έχεις on, είμαστε σίγουροι πως αυτά είναι έτσι (http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=86393).

iannai78
07-03-2009, 00:32
Ναι ναι τα εχω κοιτάξει ενα ενα ακριβως απο εκει!!

iannai78
07-03-2009, 00:32
...Να το ξαναρωτησω.... μπορώ με κάποιον τρόπο να ξανά κατεβάσω όλα τα μηνύματα που είναι ανεβασμένα στο Gmail?

Αν αυτο γινεται γιατι να μην το φτιαξω απο την αρχη...?

evripidis
07-03-2009, 00:37
Λογικά θα πρέπει να στα βγάλει.

Κάνε create account και κάνε ξανά add το ίδιο ;) Δεν θα πάθει τίποτα.

iannai78
07-03-2009, 00:40
Ευριπίδη σ ευχαριστω πολυ!!!:a014:

θα το κανω αυριο και θα ενημερώσω...

Να δω πως θα σηκωθώ το πρωι....

evripidis
07-03-2009, 00:42
Θα μείνω με την αγωνία βέβαια τώρα αλλά....anyway, περιμένουμε ενημέρωση :a055:

evripidis
07-03-2009, 00:48
Και επειδή δεν τα κατεβάζω από το μυαλό μου αλλά ψάχνω ταυτόχρονα, λέγοντας σου για το POP έκανα την χαζομάρα για μένα - λύση για σένα να θέσω POP ξανά και έχω και κατεβάζει όλα τα mail στο mac τώρα ξανά. 2 χρόνια γίνονται download ξανά. :d030tr:
Κανονικά και εσένα θα έπρεπε να βγουν :afro:

idnik
07-03-2009, 07:20
παιδιά για να έρχονται τα mail απο τον σερβερ στο mail και αντίστροφα... ναι όντως πρέπει να ενεργοποιηθέι το imap απο τις ρυθμίσεις του gmail αλλά στο mail o incoming mail server πρεπει να έχεις ώς εξής: imap.gmail.com και όχι pop

iGiorgio
07-03-2009, 08:10
Λοιπόν παίδες, για αποστολή mail χρησιμοποιώ απόκλειστικά το mail.app. Το gmail το έχω μόνο για λήψη κάποιων mail, που στη συνέχεια γίνονται forwarded στο mail.app.

Για το forward, το μόνο που έχω κάνει, τικάρισα την σχετική επιλογή και δουλεύει μια χαρά. Προτείνω λοιπόν στο φίλο iannai να δοκιμάσει αρχικά έτσι, βάζοντας σαν διεύθυνση email, αυτή του παρόχου του.


547

MihalisGR
07-03-2009, 09:15
Φτιάχνοντας και πάλι τον λογαριασμό GMail δεν πρόκειται να σου κατεβάσει τα μηνύματα που έχεις ήδη στον ιντερνετικό λογαριασμό. Αν θέλεις να έχεις και πάλι τα μηνύματά σου στο Mail, αυτά που έχεις ήδη στον http λογαριασμό, τότε απλά κάντα όλα ένα forward στον λογαριασμό σου ώστε να κατέβουν εκ νέου και μετά απλά διέγραψέ τα από τον http. Δεν έχει νόημα να παίζεις με τις ρυθμίσεις του Gmail είτε στον http είτε στο Mail του Mac OS X γιατί εγκαθιστώνται οι σωστές αυτόματα.

Οι σωστές ρυθμίσεις στον http που κοιτάτε είναι αυτές:

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=550&stc=1&d=1236413576

Επίσης δές αν μέσα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού GMail στο Mail (Preferences>Accounts) έχεις τις σωστές ρυθμίσεις.

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=549&stc=1&d=1236413576

idnik
07-03-2009, 11:15
Υπάρχουν και οι οδηγίες http://mail.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=81379 επίσημα απο την google.
Απλά σβήνεις τον παλιό λογαριασμό φτιάχνεις έναν καινούργιο σύμφωνα με τις οδηγίες και σου έρχονται τα πάντα στο mail.
-Δοκιμασμένο απο μένα στο macbook μου-

iannai78
07-03-2009, 14:44
Φτιάχνοντας και πάλι τον λογαριασμό GMail δεν πρόκειται να σου κατεβάσει τα μηνύματα που έχεις ήδη στον ιντερνετικό λογαριασμό. Αν θέλεις να έχεις και πάλι τα μηνύματά σου στο Mail, αυτά που έχεις ήδη στον http λογαριασμό, τότε απλά κάντα όλα ένα forward στον λογαριασμό σου ώστε να κατέβουν εκ νέου και μετά απλά διέγραψέ τα από τον http. Δεν έχει νόημα να παίζεις με τις ρυθμίσεις του Gmail είτε στον http είτε στο Mail του Mac OS X γιατί εγκαθιστώνται οι σωστές αυτόματα.

Οι σωστές ρυθμίσεις στον http που κοιτάτε είναι αυτές:

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=550&stc=1&d=1236413576

Επίσης δές αν μέσα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού GMail στο Mail (Preferences>Accounts) έχεις τις σωστές ρυθμίσεις.

http://www.maclife.gr/forum/attachment.php?attachmentid=549&stc=1&d=1236413576
....Να μαι και πάλι εδώ....απο που να ρχίσω....

Πρωτα απ όλα Μιχάλη κάνω τις ρυθμισεις οπως ακριβως τις εχεις...και οταν κανω save και ξαναμπαινω να δω τις ρυθμισεις, στην δευτερη στηλη εχει και τα τρια αποεπιλεγμένα..?
Κατασταση ''Το pop ειναι ενεργοποιημενο'' αλλα δεν με αφηνει να τικαρω καμια απο τις τρεις επιλογες...

Δευτερον: εκανα add απο την αρχη στο app mail τον ιδιο Gmail λογαριασμο, ολα οκ μα δεν κατεβηκε παλι τιποτα απο το Gmail....

iannai78
07-03-2009, 14:57
Λοιπόν παίδες, για αποστολή mail χρησιμοποιώ απόκλειστικά το mail.app. Το gmail το έχω μόνο για λήψη κάποιων mail, που στη συνέχεια γίνονται forwarded στο mail.app.

Για το forward, το μόνο που έχω κάνει, τικάρισα την σχετική επιλογή και δουλεύει μια χαρά. Προτείνω λοιπόν στο φίλο iannai να δοκιμάσει αρχικά έτσι, βάζοντας σαν διεύθυνση email, αυτή του παρόχου του.


547
Γιωργο με τον τροπο που το δουλεύεις το Gmail....ακριβως ετσι το δουλευα και ετσι θελω να το δουλευω...

Αυτο που μου λες να κανω ομως δεν γινεται γιατι οταν βαζω το λογαριασμο μου λεει ''Μη έγκυρη διεύθυνση προώθησης. Δεν μπορείτε να ορίσετε τη δική σας διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.''

iGiorgio
07-03-2009, 16:17
Γιωργο με τον τροπο που το δουλεύεις το Gmail....ακριβως ετσι το δουλευα και ετσι θελω να το δουλευω...

Αυτο που μου λες να κανω ομως δεν γινεται γιατι οταν βαζω το λογαριασμο μου λεει ''Μη έγκυρη διεύθυνση προώθησης. Δεν μπορείτε να ορίσετε τη δική σας διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.''

Ε, πως δεν το κάνει, αφού η διεύθυνση mail του provider είναι διαφορετική από αυτή του gmail;.

Εχεις ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις που εμφανίζονται στο screenshot μου ;. Δεν ξέρω τι να πω, τότε. :confuzed:

MihalisGR
07-03-2009, 16:18
Το σωστό είναι να μην είναι τίποτε επιλεγμένο όταν σώζεις τις ρυθμίσεις αφού την επιλογή σου την αναφέρει στην "Κατάσταση". Στον screenshot που σου έβαλα έμεινε εκεί εκ παραδρομής. Το Mail στο Mac OS X αν θυμάμαι καλά πρέπει να χρησιμοποιεί IMAP για το GMail κι όχι POP.

Σου είπα ότι και να ξαναστήσεις τον λογαριασμό εξ αρχής δεν θα κατέβουν τα email σου. To θέμα είναι αν και εφόσον τον ξαναέστησες, αν λαμβάνεις πλέον τα καινούργια email. Για τα παλιά είτε έχεις πρόσβαση μέσω web είτε κάνεις την διαδικασία που σου είπα παραπάνω.

iannai78
07-03-2009, 16:18
Λοιπον αφου εχω κανει export το inbox μου διαγράφω τα πάντα μεσα απο το Αppmail kai to ξαναφτιαχνω απο τν αρχη.....για ριξτε μια ματια εδω......:a038-1:

MihalisGR
07-03-2009, 16:21
Συγνώμμη βάζεις εσύ τους mail servers ή αφήνεις τις αυτόματες ρυθμίσεις;

iGiorgio
07-03-2009, 16:29
Δεν ξέρω βέβαια, αν παίζει κανέν ρόλο, πάντως αυτές είναι οι ρυθμίσεις μοιυ στα accounts του mail.app.


556

iannai78
07-03-2009, 16:32
To μηνυμα αυτο το εβγαλε οταν τους εβαλα εγω....ξαναδοκιμασα με αυτοματες και ολα οκ!!

Παιδια σας κουρασα συγνώμη....η πληροφοριες αρκετες.....θα την μελετησω την διαδικασια απο την αρχη....θα πειραματηστω και λιγο και βλεπουμε....παντως χιλια ευχαριστω σε ολους.....

idnik
08-03-2009, 11:43
παιδιά εμένα πάντως επειδή μου είχε δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα το mail πήγα μέσα απο τον φάκελο που αποθηκεύονται οι λογαριασμοί και τον έσβησα απο κεί. (μέσω finder)
Μετά δημιούργησα καινούργιο λογαριασμό με βάση τις οδηγίες που έβαλα και μου ήρθαν όλα τα mail που υπάρχουν καινούργια και παλιά! ΟΛΑ

***μόνον τα εισερχόμενα***

MihalisGR
08-03-2009, 17:53
παιδιά εμένα πάντως επειδή μου είχε δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα το mail πήγα μέσα απο τον φάκελο που αποθηκεύονται οι λογαριασμοί και τον έσβησα απο κεί. (μέσω finder)
Μετά δημιούργησα καινούργιο λογαριασμό με βάση τις οδηγίες που έβαλα και μου ήρθαν όλα τα mail που υπάρχουν καινούργια και παλιά! ΟΛΑ

***μόνον τα εισερχόμενα***

Σωστή σκέψη!:a042:

idnik
08-03-2009, 21:16
μακάρι να σας βοηθήσει αυτό...

iannai78
09-03-2009, 01:36
μακάρι να σας βοηθήσει αυτό...
Εχω κανει τόσα τέστ.....σε κάποια φάση το Appmail μου έβγαλε κάτι σαν ρολόι και μου κατέβασε καποια παλιά mail μου....πολύ λίγα...

Θα το δοκιμάσω αυτο που λες...

WolfRathmA
13-01-2010, 15:11
Παιδια μια ερωτησουλα.

Μερικες φορες ερχονται καποια mail τα οποια ειναι "αλαμπουρνεζικα". Μπορω να κανω κατι για αυτο; Υπαρχει καπου αλλαγη στο text encoding η κατι τετοιο; Γιατι δε το βρίσκω..

leonbis2000
13-01-2010, 15:13
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και δεν έχει βρεθεί λύση νομίζω. Προφανώς φταίνε οι συγκεκριμένες γραμματοσειρές του Mail.

dimpapas
13-01-2010, 15:30
Συγκεκριμένα φταίει η γραμματοσειρά που είναι γραμμένο το mail που λαμβάνεις. Σε μένα για παράδειγμα κάποια mail της cosmote μου έρχονται με "αλαμπουρνέζικα". Δεν έχω βρει λύση και για να είμαι ειληκρινείς δεν ψάχνω και για λύση διότι έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum.

WolfRathmA
13-01-2010, 19:16
Κριμα ρε γμτ... και ειναι απαντηση απο ενα δικηγορικο γραφειο και πρεπει να το διαβασω... Anyway. Ευχαριστω!


Πρεπει να το πουμε στην apple αυτο να το εχει υποψιν :p

dimpapas
13-01-2010, 19:24
Ξέχασα να πω πως όταν δεν μπορώ να διαβάσω κάποιο mail μέσα από Mail.app τότε πάω και το βλέπω από Safari ή και Firefox και τότε βλέπω κανονικότατα τους χαρακτήρες. Βέβαια πρέπει να χρησιμοποιείς gmail ή κάποιο άλλο λογαριασμό διότι με mail πχ hol ή Forthnet δεν ξέρω τι γίνεται.

iPant
13-01-2010, 19:29
Επίσης παρατήρησα ότι στέλνοντας mail με το Mail.app χρησιμοποιώντας το λογαριασμό της yahoo.gr σε άλλο mac τότε το μήνυμα δε διαβάζεται. Αν αλλαχτεί ο outgoing mail server σε κάτι άλλο πλην yahoo τότε το μήνυμα φτάνει κανονικά στον mac παραλήπτη. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν το μήνυμα περνάει από τον server yahoo αλλάζει κάτι στο encoding???

leonbis2000
13-01-2010, 21:23
Επίσης παρατήρησα ότι στέλνοντας mail με το Mail.app χρησιμοποιώντας το λογαριασμό της yahoo.gr σε άλλο mac τότε το μήνυμα δε διαβάζεται. Αν αλλαχτεί ο outgoing mail server σε κάτι άλλο πλην yahoo τότε το μήνυμα φτάνει κανονικά στον mac παραλήπτη. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν το μήνυμα περνάει από τον server yahoo αλλάζει κάτι στο encoding???

Έχω παρατηρήσει πολλά προβλήματα με τους outgoing servers σε yahoo και hotmail, την μία δουλεύουν και την άλλη όχι γι' αυτό και χρησιμοποιώ σε όλους τους λογαριασμούς μου σαν outgoing τον σερβερ του Gmail.

WolfRathmA
14-01-2010, 01:27
Ξέχασα να πω πως όταν δεν μπορώ να διαβάσω κάποιο mail μέσα από Mail.app τότε πάω και το βλέπω από Safari ή και Firefox και τότε βλέπω κανονικότατα τους χαρακτήρες. Βέβαια πρέπει να χρησιμοποιείς gmail ή κάποιο άλλο λογαριασμό διότι με mail πχ hol ή Forthnet δεν ξέρω τι γίνεται.


Xexe.. ναι, απο εκει μπηκα και το διαβασα το mail τελικα! Ειχε κολησει το μυαλο μου μαλλον! Anyway... ολα καλα παντως! Thanks!

George
14-01-2010, 16:08
Παιδια μια ερωτησουλα.

Μερικες φορες ερχονται καποια mail τα οποια ειναι "αλαμπουρνεζικα". Μπορω να κανω κατι για αυτο; Υπαρχει καπου αλλαγη στο text encoding η κατι τετοιο; Γιατι δε το βρίσκω..

Πήγαινε στο Mail και επέλεξε το μήνυμα που έχει το πρόβλημα. Από το Toolbar επέλεξε Message->Text Encoding και δοκίμασε μιά εκ των Greek που έχει.
Εγώ έτσι κάνω πάντως. :d030:

atsddd
11-03-2010, 23:22
Παιδια εδω και δυο μερες εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο που ανοιξε το τοπικ.
Χωρις να πειραξω καμια απολυτως ρυθμιση, το gmail σταματησε πολυ απλα να φορτωνει και να στελνει email χρησιμοποιωντας το μεσα απο το mail του mac. Tο μονο που κανει ανοιγοντας το και αφου φορτωθουν κανονικα το hotmail αλλα και το yahoo που εχω, διπλα στο gmail εμφανιζεται το σηματακι φορτωσης (αυτο που γυριζει συνεχεια), και παραμενει οσες ωρες εχω ανοιχτο το mail app να κανει το ιδιο πραγμα. Εκανα restart στην αρχη το μηχανημα μηπως ηταν κανα κολλημα του app, τιποτα. Απεγκατεστησα τον λογαριασμο του gmail και τον ξαναεβαλα παλι τιποτα. Ανοιγω και το macbook μου και μου κανει κι εκει τα ιδια. Επισης οταν επιμενω να κανω συνδεση και αποσυνδεση συνεχεια στο gmail, αντι για την κλασικη ροδιτσα που γυριζει μου εμφανιζει κατι σαν (τωρα ρολοι ειναι, κομμενη πιτα ειναι....κατι τετοιο τελος παντων). Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?

Εγω παντως οδηγουμαι οτι κατι αλλαξε στο ιδιο το gmail. γιατι δεν εξηγειται αλλιως να μην μπορω να μπω απο δυο διαφορετικους υπολογιστες κι επισης κι απο δυο διαφορετικα δικτυα μιας και το δοκιμασα και στης σχολης και παλι τα ιδια εκανε...

Αν καποιος εχει βρει κατι νεοτερο θα τον παρακαλουσα να το διαδωσει:priest::priest:

jimavgou
12-03-2010, 01:14
Θα ηθελα να διηγηθω και εγω την ιστορια μου μιας και ειμαι λιγο ασχετος για να καταλαβω τι παιζει με την περιπτωση μου.Γενικα χρησιμοποιω hotmail,αλλα εχω και ενα προσωπικο.
Στο προσωπικο(εταιρικο) e-mail account μπορω να λαβω εισερχομενα αλλα δεν μπορω να στειλω και μου βγαζει το mail ενα μηνυμα με το οποιο μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει με τους outgoings servers .Γενικα ειναι λιγο πιο μπερδεμενο απο τι ακουγεται δηλαδη οταν χρησιμοποιω ιντερνετ σε public wifi μπορω να στειλω κανονικα.Φταιει ο service provider?Φταιει ο τυπας που ασχολειται με την ιστοσελιδα και ολο το web support?Τι φταει δεν ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι και παλια το mail μου ελεγε κατι οπως dont trust this server αλλα αλλαζα τις ρυθμισεις και εστελνα κανονικα .Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ....εδω περιμενω τα φωτα σας :a023::a023::a023::a023:

thanar
12-03-2010, 09:53
Το δικό σου πρόβλημα jimavgou οφείλεται στο γεγονός ότι ο provider σου μπλοκάρει για κάποιο λόγο τη σύνδεση με τον smtp server του εταιρικού σου e-mail. Στην περίπτωη αυτή θα πρέπει να αλλάξεις τον smtp server του συγκεκριμένου λογαριασμού σ' αυτόν του provider σου, αλλά και τότε θα έχεις πρόβλημα με το να στέλνεις e-mail από τον λογαριασμό αυτόν όταν δεν είσαι συνδεδεμένος στο internet μέσω του provider σου, αλλά μέσω κάποιου public wifi.

Εναλλακτικά, μπορείς να επικοινωνήσεις με το support του provider σου και να ζητήσεις οδηγίες, ή ακόμη και να επιτρέπουν τη σύνδεση στον smtp του εταιρικού σου e-mail.

jimavgou
12-03-2010, 19:13
ευχαριστω για τις διευκρινησεις ...να ρωτησω κατι ακομα .Μπορω να χρησιμποποιω τον outgoing server του hotmail,?To δοκιμασα και πιανει.Αλλα δεν καταλαβαινω πως γινεται να στελνω e-mail απο αλλον λογαριασμο(εταιρικο) χρησιμοποιωντας αλλον outgoing server(hotmail)!Ειναι λογικο? Στελνει κανονικα .Αλλα τι επιπτωση εχει?Τα σταλμενα αποθηκευονται δηλαδη στον server του hotmail?

jimbakl
16-06-2010, 08:42
καλημερα παιδια, από την βραστή σημερα χίος...

εδω και τρεις μέρες το mail μου έχει κολλήσει και δεν δεχεται τα mail που λαμβανω....
εχει ενα εικονιδιάκι που μοιάζει με αστραπή...

τι να κάνω;

leonbis2000
19-06-2010, 01:08
Αν έχεις hotmail απλά περίμενε φταίει αυτό το εμφανίζει που και πού.

Stanitsas
03-07-2010, 14:13
Καλημέρα παιδιά,

αγόρασα χθες τον πρώτο μου imac και έχω ως pc-χρήστης το παρακάτω πρόβλημα.

Μετέφερα τα εμαιλ μου από το pc (outlook.pst) μέσω του Outlook2Mac στο Entourage 2008 στα mac (10.6. snow leopard.)
H μεταφορά ήταν επιτυχής και μπορώ και διαβάζω τα μηνύματα (τόσο το θέμα όσο και το κείμενο) στα ελληνικά χωρίς να κάνω αλλαγή το encoding.
Θέλω όμως να χρησιμοποιώ στο εξής για την ηλεκτρονική αλληλογραφία το πρόγραμμα MAIL των mac os x και όχι το Entourage 2008.
Κάνω Import μέσα aπό το ΜAIL τους φακέλους και τα μηνύματα και έχω τα εμαιλ μου πλέον μέσα στο MAIL. Δυστυχώς (τόσο το θέμα όσο και το κείμενο) εμφανίζεται στα... κινέζικα και δεν μπορώ να κάνω encoding σε greek γιατί απλούστατα τέτοια εντολή δεν βρίσκω στο MAIL. Εαν το γυρίσω σε UTF-8 δεν αλλάζει σε ελληνικά.
Το περίεργο είναι ότι μηνύματα (πριν To Import) που κατέβασα στο MAIL εμφανίζονται (θέμα και κείμενο) στα ελληνικά.

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Γιατί στο Entourage τα μηνύματα είναι στα ελληνικά και μετά από Import στο MAIL του Snow leopard δεν υποστηρίζεται η ελληνική γραφή;

Θερμές ευχαριστίες εκ των προτέρων

dimipopt
14-02-2011, 13:25
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πριν 10 μέρες περίπου έστειλα κάποια σημαντικά email σε κάποιον ακαδημαϊκό και συγκεκριμένα ζητούσα συστατική επιστολή. Δεν έλαβα καμία απάντηση, έτσι πριν 5 μέρες περίπου αποφάσισα να στείλω ξανά το ίδιο email. Αφού εξακολούθησα να μην λαμβάνω απάντηση, αποφάσισα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τον άνθρωπο. Μου απάντησε ότι έχει απαντήσει και μάλιστα και στα δύο email μου. Επίσης σε συζήτησή μου με φίλο κατάλαβα ότι την περασμένη εβδομάδα μου είχε στείλει email το οποίο επίσης δεν έλαβα ποτέ και του ζήτησα να το στείλει ξανά, οπότε και το πήρα κανονικά. Η λογική λοιπόν λέει ότι προφανώς έχω κάποιο πρόβλημα στον λογαριασμό μου. Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει;

8u88l3
14-02-2011, 18:03
Μπορεί να έχει γίνει blacklisted το email σου για spamming..Πάντως δε πρέπει να έχει να κάνει με Mac αυτό...δες αρχικά με το πάροχο σου τι γίνεται (εάν είναι από αυτόν το email) και τσέκαρε και το sorbs (http://www.sorbs.net)..

dimipopt
14-02-2011, 23:57
Μπορεί να έχει γίνει blacklisted το email σου για spamming..Πάντως δε πρέπει να έχει να κάνει με Mac αυτό...δες αρχικά με το πάροχο σου τι γίνεται (εάν είναι από αυτόν το email) και τσέκαρε και το sorbs (http://www.sorbs.net)..

Λοιπόν έβγαλα μια άκρη. Είχα χρησιμοποιήσει για λίγο ένα εναλλακτικό email account και πρόσεξα ότι όταν μπήκα σε εκείνο το λογαριασμό (μέσω google mail και όχι μέσω App Mail), ότι μου απαντούσαν τελικά, αλλά σε εκείνο. Το περίεργο είναι όμως πως εγώ τα έστελνα τα mail από το προσωπικό μου λογαριασμό, αλλά για κάποιο λόγο, όταν πατούσαν reply, απαντούσε αυτόματα στο εναλλακτικό... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό, γιατί απλά δεν είχα κάνει εισαγωγή τον εναλλακτικό λογαριασμό στο App Mail στον iMac. Αυτό που έκανα και περιμένω να δω αποτέλεσμα, ήταν να διαγράψω και να περάσω εκ νέου τον original λογαριασμό μου στο App Mail και να δω στην πορεία που θα αποστέλλονται τα μηνύματα όταν οι αποδέκτες πατάνε reply. Ελπίζω να διορθωθεί γιατί διαφορετικά θα με παιδέψει αρκετά...