+ Απάντηση στο Θέμα
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Lion Recovery Disk Assistant

  1. Top - #1
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,954
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος


    Lightbulb Lion Recovery Disk Assistant

    Στο OS X Lion έχει ενσωματωθεί η λειτουργία Lion Recovery, που επιτρέπει στον χρήστη να επιδιορθώσει τους σκληρούς του δίσκους ή να πραγματοποιήσει εγκατάσταση του λειτουργικού, χωρίς να χρειάζεται να έχει στην κατοχή του ένα φυσικό δίσκο. Το εργαλείο Lion Recovery Disk Assistant, επιτρέπει στον χρήστη να δημιουργήσει έναν εξωτερικό δίσκο με το Lion Recovery, το οποίο διαθέτει τις ίδιες δυνατότητες με την ενσωματωμένη λειτουργία:
    • Επιδιόρθωση του σκληρού δίσκου
    • Επανεγκατάσταση του OS X Lion
    • Επαναφορά από ένα Time Machine backup
    • Πλοήγηση στο διαδίκτυο μέσω του Safari
    Σημείωση: Προκειμένου να δημιουργηθεί το Lion Recovery σε έναν εξωτερικό δίσκο με την χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου, ο Mac θα πρέπει να έχει ήδη έναν υφιστάμενο Recovery HD, το οποίο συνήθως δημιουργείται αυτόματα κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

    Για να εγκαταστήσετε το Lion Recovery μέσω του συγκεκριμένου utility, ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:
    1. Κατεβάστε το Lion Recovery Disk Assistant από την σελίδα της Apple
    2. Συνδέστε έναν USB εξωτερικό δίσκο ή USB stick στον υπολογιστή (η εγκατάσταση είναι εφικτή μόνο σε εξωτερικό USB drive με τουλάχιστον 1 GB ελεύθερου χώρου)
    3. Κάντε διπλό κλικ στο αρχείο DMG που θα κατέβει στον υπολογιστή σας
    4. Τρέξτε το Lion Recovery Disk Assistant
    5. Ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη


    Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, το καινούργιο partition που θα δημιουργηθεί στον εξωτερικό δίσκο δεν θα εμφανίζεται στον Finder ή το Disk Utility.

    Όταν χρειαστεί να τρέξετε το Lion Recovery, συνδέστε τον εξωτερικό δίσκο ή το USB stick στον υπολογιστή, κάντε επανεκκίνηση και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Option κατά την έναρξη. Τέλος επιλέξτε το Recovery HD δίσκο από τον Startup Manager.

  2. Τα παρακάτω 2 Μέλη λένε 'Ευχαριστώ' στον MihalisGR για το χρήσιμο μήνυμα:


  3. Top - #2


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    To recovery στην ουσία δεν είναι το OS X Lion (dmg)? μου κάνει εντύπωση γιατι χρειάζεται μόνο 1GB..
    Αν κάποιος πάρει ένα νέο Mac και θέλει να να φτιάξει ένα δίσκο με το λειτουργικό για clean install κάποια στιγμή πώς θα το κάνει? Πρεπει να κατεβάσει απο το App Store το dmg?

  4. Top - #3
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,954
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Όχι το recovery δεν περιέχει το Lion, γι΄αυτό και απαιτεί μόνο 1 GB. Απλά σου δίνει την δυνατότητα να το κατεβάσεις από τους servers της Apple, όταν βρίσκεσαι στο συγκεκριμένο mode, και να κάνεις εγκατάσταση.

  5. Το παρακάτω Μέλος λέει 'Ευχαριστώ' στον MihalisGR για το χρήσιμο μήνυμα:


  6. Top - #4


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Ακόμα καλύτερα λοιπόν, εγκατασταση απο servers... κατεβαίνουν μαζι και οι τελευταιες ενημερώσεις...

  7. Top - #5
    MacLifer kostas_tio's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Τοποθεσία
    Πάτρα...
    Μηνύματα
    415
    Όνομα
    Κώστας


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Κατσε γιατι ειμαι νεος και δε ξερω… Και πως η Apple θα ξερει οτι εγω ειχα το lion για να μου το επιτρεψει να κατεβασω αυτο το recovery,ωστε να το εγκαταστησω ξανα το lion αν χρειαστει?? Αρα ουσιαστικα αυτο το recovery ειναι το lion?? Ελπιζω να μη ρωταω ασχετα…
    Εκανα τον οδηγο οπως λες,εβαλα usb στικακι. Ομως τωρα δε μου το εμφανιζει το στικακι στο finder οπως λες,αρα το στικακι ειναι ουσιαστικα αχρηστο?? Δε μπορω να το χρησιμοποιησω για αλλες χρησεις?
    Τελευταία επεξεργασία: 06-09-2011 στις 13:04.

  8. Top - #6
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,954
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Quote Originally Posted by kostas_tio View Post
    Κατσε γιατι ειμαι νεος και δε ξερω… Και πως η Apple θα ξερει οτι εγω ειχα το lion για να μου το επιτρεψει να κατεβασω αυτο το recovery,ωστε να το εγκαταστησω ξανα το lion αν χρειαστει?? Αρα ουσιαστικα αυτο το recovery ειναι το lion?? Ελπιζω να μη ρωταω ασχετα...
    Όπως αναφέρω στην δημοσίευσή μου, για να φτιάξεις το recovery disk θα πρέπει να έχεις ήδη στον υπολογιστή σου το Recovery HD partition:

    Σημείωση: Προκειμένου να δημιουργηθεί το Lion Recovery σε έναν εξωτερικό δίσκο με την χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου, ο Mac θα πρέπει να έχει ήδη έναν υφιστάμενο Recovery HD, το οποίο συνήθως δημιουργείται αυτόματα κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού.
    Κατά συνέπεια αν δεν έχεις ήδη Lion, δεν μπορείς να φτιάξεις και το recovery disk.

    Τώρα θα μου πεις τι γίνεται αν το έχει φτιάξει κάποιος άλλος και στο δώσει... ε κάτι θα έχει καταγράψει η Apple υποθέτω ώστε να γίνεται διασταύρωση όταν πας να το κατεβάσεις από τους σερβερς της, εκτός κι αν το κάθε recovery disk τρέχει μόνο στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

  9. Top - #7
    MacLifer kostas_tio's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Τοποθεσία
    Πάτρα...
    Μηνύματα
    415
    Όνομα
    Κώστας


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Ευχαριστω Μιχαλη,με το στικακι που ρωταω πιο πανω???

  10. Top - #8
    MacLife Support 8u88l3's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Τοποθεσία
    Χολαργός
    Μηνύματα
    2,047
    Όνομα
    Μιχάλης Μυρσιάδης


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Εννοείται πως πλέον δε μπορείς για άλλες χρήσεις... Αν δε θες θα πρέπει να το ξαναφορμάρεις για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού αλλά όχι για το Lion Recovery.

  11. Top - #9
    MacLifer kostas_tio's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Τοποθεσία
    Πάτρα...
    Μηνύματα
    415
    Όνομα
    Κώστας


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Απο που εννοειται πως δε μπορω να το χρησιμοποιησω για αλλες χρησεις?? Παει το στικακι μου…… Παει!!! Πλακα κανω...

  12. Top - #10
    MacLife Support 8u88l3's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Τοποθεσία
    Χολαργός
    Μηνύματα
    2,047
    Όνομα
    Μιχάλης Μυρσιάδης


    Προεπιλογή Re: Lion Recovery Disk Assistant

    Από εδώ εννοείται:

    Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, το καινούργιο partition που θα δημιουργηθεί στον εξωτερικό δίσκο δεν θα εμφανίζεται στον Finder ή το Disk Utility.
    Εφόσον στο κάνει κρυφό partition πως να το χρησιμοποιήσεις αλλού;

+ Απάντηση στο Θέμα

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με boot camp assistant
    By gkazou in forum Leopard & Snow Leopard
    Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-2011, 14:31
  2. file recovery με mac!
    By melina in forum Αρχείο
    Απαντ: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-2010, 17:29
  3. Recovery Hard disk
    By cyreptiles in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-2010, 09:40
  4. Το Windows disk δεν εμφανιζεται στο Startup Disk
    By athinamj in forum Windows, Linux, κλπ. στον Mac
    Απαντ: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-2010, 15:14
  5. Recovery disk από τον iMac
    By JimK in forum iMac
    Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-2009, 08:33

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts