Θέμα Κλειστό
Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

  1. Top - #1


    Προεπιλογή RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Καλησπέρα, δε ξέρω πόσοι επο εδώ έχουν το RetinaMacbookPro. Για όσους το έχετε διβάστε τα παρκάτω.
    Η Apple ανέθεσε τις retina οθόνες στην LG και στην Samsung. Φυσικά δεν μπορείτε να διαλέξετε από πριν τι οθόνη θα παρετε, είναι καθαρά τυχαίο.
    Για να δείτε αν έχετε LG ή Samsung κάντε paste στο terminal window αυτό: ioreg -lw0 | grep \"EDID\" | sed "/[^<]*</s///" | xxd -p -r | strings -6
    Άμα σας βγάλει:
    LSN = Samsung
    LP = LG.
    ΄Οσοι έχετε LG κατα 90% έχετε image ghosting βλέπε
    Για να το ελέγξετε κάντε το παρακάτω τεστ:
    1) Πηγαίνετε System Preferences> Desktop & Screen Saver>Apple>Solid Colours> και επιλεξτε το dark gray.
    2) Αλλάξτε προσωρινά να μην μπει screen saver και η οθόνη να μην πάει σε sleep.
    3) ανοίξτε αυτή την εικόνα με το preview κάντε zoom έτσι ώστε να πιάσει όλη την οθόνη(να έχετε ανοιχτό μονο το preview κάντε minimize όλα τα άλλα παράθυρα, μην ανοίξετε πχ την εικόνα και απο πίσω να έχετε ανοιγμένο άλλο πρόγραμα όπως safari)

    4) αφήστε την οθόνη με την εικόνα ανοιγμένη για 15 λεπτά
    5) κλείστε την εικόνα. Αν έχετε IR θα φανεί πάνω στο dark gray wallpaper

    Εγώ προσωπικα είχα την ατυχία να έχω LG οθόνη και φυσικά είχα image retention. πήγα στην Systemgraph_ για repair, και μου αλλάξαν την οθόνη, πλέον έχω τέλεια Samsung οθόνη. Αν το ψάξετε λίγο έχει γίνει ένας ψιλοχαμός στα ξένα forums με αυτό το πρόβλημα

    EDIT: Δυστηχώς η ηλήθια πολιτική του site δεν μου επιτρέπει να ποστάρω εικόνα αν δεν έχω πάνω απο 5 posts,
    EDIT2: εδώ είναι η εικόνα για το τεστ imageshack.us/photo/my-images/266/cb1n.jpg/

  2. Top - #2


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Προς yellinor , μου έστειλες πμ για το πρόβλημα προσπαθώ να σου απαντήσω αλλά τα εισερχόμενά σου είναι full.

  3. Top - #3


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Quote Originally Posted by Lucky555 View Post
    EDIT: Δυστηχώς η ηλήθια πολιτική του site δεν μου επιτρέπει να ποστάρω εικόνα αν δεν έχω πάνω απο 5 posts,
    Το site που κατηγορείς για "ηλίθια πολιτική" με το πρώτο μήνυμα που αποφάσισες να δημοσιεύσεις, σε φιλοξενεί και σου παρέχει το βήμα για να γράψεις αυτό που θέλεις. Πως σου θα σου φαινόταν λοιπόν να ερχόμασταν εμείς σπίτι σου και να αρχίζαμε να σε αποκαλούμε "ηλίθιο";

    Για να υπάρχει ο συγκεκριμένος περιορισμός, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Επιπλέον αν δεν σου αρέσει η πολιτική του φόρουμ μας, δεν σε υποχρεώνει κανένας να εγγραφείς και να δραστηριοποιηθείς. Είσαι όμως ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σεβαστείς τον χώρο που σε φιλοξενεί, αν θέλεις να παραμείνεις στην παρέα μας.

  4. Top - #4


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    ok Σταματάω λοιπόν την ενημέρωση. ''Με φιλοξενεί και μου παρέχει το βήμα να γρψω αυτό που θέλω'', εγώ μόνο να βοηθήσω ήθελα όλους που πλήρωσαν τόσα λεφτά για ένα ελαττωματικό προϊόν. Προσπάθησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες με εικόνες και βίντεο αλλά δεν μπορώ να ποστάρω ούτε εικόνα ούτε λινκ με αποτέλεσμα να μου στέλνουν πμ. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω, να αρχίσω να σπαμάρω στο φόρουμ για να περάσω τα 5 ποστς? Εγώ το έλυσα το πρόβλημα με το macbook και το μόνο που ήθελα να κάνω είναι να το μοιραστώ με όλους στα φόρουμς γιατί είμαι σίγουρος οι περισσότεροι ούτε καν ξέρουν για το πρόβλημα που με τον καιρό χειροτερεύει. Αν δεν είναι στην εγγύηση 1 έτους η αλλαγή οθόνης κοστίζει 755 ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία: 26-09-2012 στις 21:15.

  5. Top - #5
    MacLifer Katana's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Τοποθεσία
    Athens
    Μηνύματα
    796
    Όνομα
    Αλέξανδρος


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Εγώ έχω LG και δεν έχω πρόβλημα. Οποιος έχει ghosting και επένδυσε 3.000 ευρώ στο MBP, αργά ή γρήγορα θα το αντιληφθεί.
    Apple Lover For Good :-)
    NOW:iPad 2 3G 64GB - MBP Retina 2.6 GHz 15'' - MB Air 13'' i5 - iPhone 4S 16GB

  6. Top - #6


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Quote Originally Posted by Lucky555 View Post
    ok Σταματάω λοιπόν την ενημέρωση. ''Με φιλοξενεί και μου παρέχει το βήμα να γρψω αυτό που θέλω'', εγώ μόνο να βοηθήσω ήθελα όλους που πλήρωσαν τόσα λεφτά για ένα ελαττωματικό προϊόν. Προσπάθησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες με εικόνες και βίντεο αλλά δεν μπορώ να ποστάρω ούτε εικόνα ούτε λινκ με αποτέλεσμα να μου στέλνουν πμ. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω, να αρχίσω να σπαμάρω στο φόρουμ για να περάσω τα 5 ποστς? Εγώ το έλυσα το πρόβλημα με το macbook και το μόνο που ήθελα να κάνω είναι να το μοιραστώ με όλους στα φόρουμς γιατί είμαι σίγουρος οι περισσότεροι ούτε καν ξέρουν για το πρόβλημα που με τον καιρό χειροτερεύει. Αν δεν είναι στην εγγύηση 1 έτους η αλλαγή οθόνης κοστίζει 755 ευρώ.
    Δεν σου είπε κανένας να μην ενημερώσεις για το θέμα. Σου είπαμε να μην μας αποκαλείς ηλίθιους επειδή για κάποιο λόγο δεν μπορούσες να κάνεις αυτό που ήθελες. Το ότι ήθελες να βοηθήσεις δεν αποτελεί δικαιολογία.

    Η ιστοσελίδα έχει όρους και κανόνες, πως να το κάνουμε. Αν δεν μας αρέσουν, τότε δεν δημοσιεύουμε μηνύματα. Μπορεί σε αυτό τον τόπο γενικώς να μην τα πηγαίνουμε καλά με τους κανόνες, αλλά εμείς εδώ οφείλουμε να τους τηρούμε.

    Αυτό λοιπόν που θα έπρεπε να κάνεις εφόσον ήθελες να βοηθήσεις τα μέλη μας, θα ήταν να σεβαστείς τον περιορισμό και να επικοινωνήσεις με κάποιον από τους υπεύθυνους, για να σε εξυπηρετήσει στην δημοσίευση του περιεχομένου που ήθελες να κάνεις δηλ. φωτογραφίες και βίντεο. Τόσο απλά και δεν θα υπήρχε λόγος να κουβεντιάζουμε τώρα.

  7. Top - #7
    MacLife Support 8u88l3's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Τοποθεσία
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2,605
    Όνομα
    Μιχάλης Μυρσιάδης


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Quote Originally Posted by Lucky555 View Post
    Προς yellinor , μου έστειλες πμ για το πρόβλημα προσπαθώ να σου απαντήσω αλλά τα εισερχόμενά σου είναι full.
    Μάλλον θα φταίει το "ηλίθιο" σύστημα ΠΜ του site...

    Quote Originally Posted by Lucky555 View Post
    ok Σταματάω λοιπόν την ενημέρωση.''Με φιλοξενεί και μου παρέχει το βήμα να γρψω αυτό που θέλω'', εγώ μόνο να βοηθήσω ήθελα όλους που πλήρωσαν τόσα λεφτά για ένα ελαττωματικό προϊόν. Προσπάθησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες με εικόνες και βίντεο αλλά δεν μπορώ να ποστάρω ούτε εικόνα ούτε λινκ με αποτέλεσμα να μου στέλνουν πμ. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω, να αρχίσω να σπαμάρω στο φόρουμ για να περάσω τα 5 ποστς? Εγώ το έλυσα το πρόβλημα με το macbook και το μόνο που ήθελα να κάνω είναι να το μοιραστώ με όλους στα φόρουμς γιατί είμαι σίγουρος οι περισσότεροι ούτε καν ξέρουν για το πρόβλημα που με τον καιρό χειροτερεύει. Αν δεν είναι στην εγγύηση 1 έτους η αλλαγή οθόνης κοστίζει 755 ευρώ.
    Το πρόβλημα είναι γνωστό στο φόρουμ. Αν έκανες τον κόπο να ψάξεις πρώτα πριν αρχίσεις να "βοηθάς" θα έβλεπες και άλλο θέμα όπου έχει συζητηθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όχι δεν έπρεπε να αρχίσεις να σπαμάρεις. Μέσα από το θέμα που άνοιξες θα ξεπερνούσες εύκολα τα 5 ποστς...με κουβέντα (χώρια ότι μπορούσες να βάλεις τα λινκ όπως το έκανες στο Edit2). Δεν θα κάτσουμε να σου εξηγήσουμε γιατί είναι έτσι το σύστημα (από την στιγμή που δεν μπορείς να το καταλάβεις μόνος σου αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς την λέξη spam).

  8. Top - #8


    Προεπιλογή Re: RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting

    Με την παραπομπή σε προγενέστερο θέμα που ήδη γίνεται συζήτηση για το ίδιο πρόβλημα, το παρών θέμα δεν έχει λόγο ύπαρξης και κατά συνέπεια κλείνει.

Θέμα Κλειστό

Παρόμοια Θέματα

  1. image ATV 1 gen
    By Knaz in forum Apple TV
    Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-2012, 12:27
  2. image backup
    By etsi in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-2012, 16:54
  3. Toast 11 & Burn
    By KoStAsMaC in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-2011, 14:36
  4. burn cd dvd
    By toul in forum Αρχείο
    Απαντ: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-2011, 19:30
  5. Image Hosting - Screenshots
    By iGiorgio in forum Αρχείο
    Απαντ: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-2010, 11:51

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts