+ Απάντηση στο Θέμα
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

  1. Top - #1
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    καλησπερα σε ολους. χθες περασα τα mountai lion και ειχα ενα θεματακι με τον σκληρο δισκο που δεν τον διαβαζε. τελικα ολα καλα με την βοηθεια ενος παιδιου απο το forum και τον ευχαριστω πολυ! σημερα λοιπον ξεκινησα να επιστρεφω τα αρχεια μου απο τον σκληρο και να περναω τα προγραμματα. οταν πηγα να περασω το προγραμμα μουσικης logic studio 8.0 (οχι original) μου εβγαλε το μηνυμα που θα δειτε στην εικονα παρακατω. εψαξα να βρω καποιες πληροφοριες και ειδα οτι ελεγαν οτι η θα χωρισεις τον σκληρο και να εχεις και τα snow leopard π.χ η περνας ξανα τα snow leopard. δεν υπαρχει καποια λυση ωστε να κρατησω τα mountain lion και να περασω και το προγραμμα? δλδ να περαστει καποιο αλλο προγραμμα ωστε να μπορει να διαβασει τα powerpc applications?
    Συνημμένες Εικόνες

  2. Top - #2
    MacLifer JimmakoS's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Τοποθεσία
    Athens
    Μηνύματα
    2,062
    Όνομα
    Δημήτριος

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    Σωκράτη καλησπέρα, απαγορεύονται οι συζητήσεις περί παράνομου λογισμικού

    Το ML πάντως έχει έναν περιορισμό στο να βάζεις εφαρμογές από τρίτους κατασκευαστές. Άλλαξε το από System Preferences - Security & Privacy - General και βάλε εκεί που λέει

    "allow applications downloaded from" σε anywhere.

  3. Top - #3
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    χιλια συγνωμη! και ευχαριστω για την απαντηση αλλα το εχω ηδη σε anywhere και μου βγαζει το προβλημα αυτο αρα μαλλον κατι αλλο φταιει και δεν μπορει να το ανοιξει.

  4. Top - #4
    MacLifer JimmakoS's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Τοποθεσία
    Athens
    Μηνύματα
    2,062
    Όνομα
    Δημήτριος

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    Quote Originally Posted by Socrates91 View Post
    χιλια συγνωμη! και ευχαριστω για την απαντηση αλλα το εχω ηδη σε anywhere και μου βγαζει το προβλημα αυτο αρα μαλλον κατι αλλο φταιει και δεν μπορει να το ανοιξει.
    Τότε ναι, είναι επειδή δεν το υποστηρίζει το 8. Αν θυμάμαι καλά έχει βγει 9.

  5. Top - #5
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    απλα το ειχα δει σε μια λιστα πριν περασω το mountain lion για να δω τι προγραμματα απο αυτα που θελω υποστηριζει, και εγραφε οτι το υποστηριζει το logic 8.0. μετα σκεφτηκα μηπως ειναι το προβλημα οτι δεν ειναι original. αλλα στα snow leopard επαιζε κανονικα. θα κοιταξω με το logic 9.0 αν γινεται.

  6. Top - #6
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    το προβλημα λυθηκε τελικα περνωντας το προγραμμα rosseta που βρισκεται μεσα στο dvd εγκαταστασης του SL.
    Once you go mac, you never go back!

  7. Top - #7
    MacLifer mogliset's Avatar
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Τοποθεσία
    Χαλάνδρι, Αθήνα
    Μηνύματα
    502
    Όνομα
    Ευριπίδης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    Quote Originally Posted by Socrates91 View Post
    το προβλημα λυθηκε τελικα περνωντας το προγραμμα rosseta που βρισκεται μεσα στο dvd εγκαταστασης του SL.
    Τι εννοείς, ότι πέρασες τη rosseta και σου παίζουν προγράμματα για PowerPC στο Mountain Lion;

  8. Top - #8
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    οπως εγραψα παραπανω ειχα προβλημα με το logic 8.0 και μου εβγαζε το παραπανω μηνυμα που ανεβασα σε εικονα. ψαχνωντας στο φορουμ βρηκα καπου που ειχε πει ενα παιδι οτι το προγραμμα αυτο βοηθαει να παιξουν καποια powerpc applications που επαιζαν στο SL και τωρα δε παιζουν σε καποιο αλλο λειτουργικο (κυριως lion-mountain lion). εβαλα το dvd εγκαταστασης του Snow leopard και μετα πατησα optional installs. και ξεκινας εγκατασταση. και σε ενα σημειο σου λεει τι προγραμματα θες να περασεις. επιλεγεις μονο rossetta και συνεχιζεις. γινεται εγκατασταση και μετα δοκιμαζεις να ανοιξεις ενα προγραμμα που δε στο ανοιγε πριν. δε ξερω αν πιανει με ολα τα προγραμματα. εμενα παντως μου ελυσε το προβλημα.
    Once you go mac, you never go back!

  9. Top - #9

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    Καλα, εισαι απιστευτος!
    Install απο snow leopard dvd, στο mountail lion?
    Και αντε και εσυ το προσπαθησες, σε αφησε ομως να εγκαταστησεις μονο το roseta?
    Μου κανει τρομερη εντυπωση.

  10. Top - #10
    MacLifer Socrates91's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18
    Όνομα
    Σωκρατης

    Προεπιλογή Re: Powerpc applications are no longer supported ? (mountain lion)

    τσεκαρε εδω ---> http://www.youtube.com/watch?v=4Q0f93sN0Ks

    α
    κριβως αυτα τα βηματα εκανα και δουλεψε κανονικα. δε ηξερα καν αν γινεται η οχι. αλλα ειπα να το δοκιμασω μιας και ειχα το dvd του SL.
    Τελευταία επεξεργασία: 05-10-2012 στις 20:29.
    Once you go mac, you never go back!

  11. Το παρακάτω Μέλος λέει 'Ευχαριστώ' στον Socrates91 για το χρήσιμο μήνυμα:


+ Απάντηση στο Θέμα

Παρόμοια Θέματα

  1. mountain lion 10.8.2
    By scandalvip in forum Mac OS
    Απαντ: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-2012, 21:27
  2. OS X Lion 10.7.5, Xcode 4.4 GM και Mountain Lion GM
    By 8u88l3 in forum Ενημέρωση
    Απαντ: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-2012, 21:36
  3. Ερώτηση: OS X Mountain Lion
    By looney187 in forum MacBook
    Απαντ: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-2012, 22:15
  4. Mountain Lion 10.8
    By dimac in forum Lion
    Απαντ: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-2012, 12:34
  5. OS X 10.8 Mountain-lion
    By cbr929 in forum Lion
    Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-2012, 02:22

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts