+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

Hybrid View

  1. Top - #1


    Προεπιλογή Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Το πρώτο μου post στο forum ηθελα να ειναι και ενα χρησιμο προς σε αλλους και ταυτοχρονα και ενα τεστ δοκιμης για το περιφερειακο που αξιολογω!

    Το desktop της Logitech λοιπον! Ακομη δυσκολευομαι να το πιστεψω πως απεκτησε θεση στο γραφειο μου! Κατι τα 160 ευρω που απαιτουνται για το apple wireless desktop κατι το mighty που απο την βρωμα ο τροχος δεν εκανε scrolling με τιποτα, κατι το γεγονος οτι εχω τον τελευταιο των Μοικανων λευκο Core duo 2, με εσυρε σημερα το απογευμα μεχρι γνωστη αλυσιδα καταστηματων για την αγορα του Logitech 530S. Ομολογω οτι μου ηταν πολυ δυσκολο να δεχθω οτι το γραφειο μου θα ειχε κατι πανω που θα θυμιζε την pc εποχη (Logitech) αλλα μετα συνηδητοποιησα οτι για εμενα ο mac δεν ειναι μια αφορμη για μαχες με vista capable users......αλλα μια σχεση ουσίας, σεβασμου και γοητειας που ξεκινησε 2 χρονια πριν και μετα την παροτρυνση του καλου παλιοφιλου Μπαμπη-που εχω την υποψια οτι ῾σουλατσαρει῾καπου εδω γυρω!-.

    Με τα πολλα και κατα 67,70 ευρω λιγοτερα στην τσεπη κατεληξα σπιτι με το desktop ανα χειρας.
    Συνεδεσα το dongle στο Apacer multicolour USB Hub και πατησα τα κοκκινα κουμπια κατω απο το mouse και το keyboard. Το mouse δουλεψε πραγματικα αμεσως , το keyboard ηταν λιγο πιο δυσκολο καθως μου ζητηθηκε απο το Leopard μια στοιχειωδη αναγνωριση. Στην συνεχεια επισκευθηκα το site της Logitech οπου και κατεβασα ῾τους τελευταιους drivers!!!"- Βασικα ενα control center που εγκαθισταται στο system preferences-.

    Μου πηρε καμποση ωρα tweaking μεχρι να ρυθμισω την ταχυτητα του mouse αλλα και το keyboard (το spotlight button δεν ηταν προγραμματισμενο, αλλα ευκολα το βρήκα). Αυτη τη στιγμη γραφω το review αυτο σταυροποδι και επιτελους σε αποσταση ασφαλειας απο την 20αρα κουκλα οθονη του imac.
    Εν κατακλειδι προκειτε πραγματικα για μια εξαιρετικη λυση για οποιονδηποτε δεν θελει να χαρισει στην apple 160 ευρω για ενα keyboard και mouse. Τα πληκτρα ειναι σαφως πολυ πιο πολιτισμενα απο τα τεραστια πληκτρα του original πληκτρολογιου. Η αισθηση ειναι σαφως πιο ῾πολυτελης῾απο αυτη του original. Ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι πλεον δεν υπαρχουν τα δυο μεγαλουτσικα καλωδια στο γραφειο μου και ιδιαιτερα αυτο του mighty που διαρκως εμπλεκε με το σπιραλ του τηελφωνου῏και οποτε με περναν τηλεφων σηκωνα το ακουστικο μαζι με το mighty!-

    Για να ειμαι ακριβοδικαιος ομως μου λειπουν ηδη :

    Ο υπεροχος ηχος του original.....εκεινο το κλονκ, κλονκ των τεραστιων πλήκτρων που θυμιζει computing των eighties!
    Η υπεροχη γραμματοσειρα της apple που εχει γινει μεχρι και διαφημηση τραπεζας (συγκεκριμμενα το Esc button-)!
    Το φοβερο ῾κοκκαλι῾πλαστικο των πληκτρων που στην apple πρεπει να εχουν ξοδευει πολλα χρονια ερευνας.
    Οι δυο USB 1.1 που ειχε το πληκτρολογιο καθως ηταν υπεραρκετες (και δυνατες) για την φορτιση του κινητου και του bluetooth.

    Εν παση περιπτωση το παλιο keyboard μπηκε αφου καθαριστηκε στο κουτι του καινουργιου πληκτρολογιου περιμενωντας υπομονετικα τον χρονο που θα γινει καποια στιγμή συλλεκτικό!

    Απο αποψη χαρακτηριστικων, οι μπαταριες συμφωνα με την logitech αρκουν για 6μηνη χρηση με δυνατοτητα παρακολουθησης των επιπεδων τους απο το control center αλλα και με λυχνιες αντικαταστασης πανω στις συσκευες

    Καταληγωντας... εξαιρετικη επιλογη που αξιζε τα 67 και κατι ευρω, με καθαρα ορθολογικα και τεχνοκρατικα κριτηρια. Apple βεβαια δεν ειναι.....


    ΥΓ Το γεγονος οτι δεν υπαρχει ουτε ενας τονος στο review ειναι εντελως ασχετο με το πληκτρολογιο!!

  2. Top - #2


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    καταρχήν κάλος ήρθες
    πολύ ωραία και χρήσιμη περιγραφή
    μπράβο
    Mac My Day
    www.motoradio.gr

  3. Top - #3
    MacLifer iGiorgio's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Μαγκουφάνα
    Μηνύματα
    5,327
    Όνομα
    Γιώργης


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Καλώς ήλθες κι από εμένα φίλε μου και καλές δημοσιεύσεις !.

    Πολύ ωραίο review!.
    Κι όταν όλα αποτύχουν... ρίξε μια ματιά στο manual !

  4. Top - #4
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,785
    Όνομα
    Μιχάλης


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Καλώς όρισες Δημήτρη, και σ' ευχαριστούμε για πραγματικά χρήσιμο review.

    Τα πληκτρολόγια & ποντίκια της Logitech είναι πράγματι μια αξιόλογη πρόταση για τους υπολογιστές Macintosh.

  5. Top - #5


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Καλως σας βρηκα, ολους. Ευχομαι οτι καλυτερο σε αυτο το forum και στα παιδια που φιλοτιμα το ῾τρεχουν῾!

  6. Top - #6
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,785
    Όνομα
    Μιχάλης


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Να ᾽σαι καλά Δημήτρη. Χαιρόμαστε να έχουμε ενεργά μέλη όπως εσύ, που προσφέρουν τις γνώσεις τους, στην προσπάθεια που κάνουμε για ενημέρωση των Mac users!

  7. Top - #7


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Παιδια υποχρεωση μου καλο ειναι να μαθαινουμε οσα μπορουμε απο τα λαθη των αλλων. Οποιος ενδιαφερεται να μαθει και πιο μαγαζι πουλαει πιο φθηνα το Logitech ΠΜ αν και ειναι ευκολο πιστευω να το βρειτε και μονοι.

  8. Top - #8


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    παιδιά το αγόρασα κι εγώ το πληκτρολόγιο, είναι συμπαθές αλλα τπτ παραπάνω, δεν ξέρω δηλαδή πόση διαφορά δίνει το logitech σε σχέση με το το trust που είναι και 20 ευρώ φθηνότερο. κατα τα άλλα ένα αρκετά όμορφο και λειτουργικό, αλλά καμία σχέση κατα την προσωπική μου άποψη με το γνήσιο.

  9. Top - #9
    MacLifer esykas's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Piraeus
    Μηνύματα
    331
    Όνομα
    Στράτος


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Mε αυτό είχα ξεκινήσει την περιήγηση μου στον κόσμο του mac σε συνδιασμό με το πρώτο μου mac mini.
    Φυσικά δεν ήταν πλήρες αξιοποιήσιμο όπως της apple δηλαδή δεν χρησιμοποιούνταν όλα τα κουμπιά στο mac os και συχνά πυκνά χρειαζόταν να επανασυνδεθώ με το mac mini.
    Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από το sεrvice της εταιρείας όταν το ποντίκι από λάθος δικόμου έμεινε καλοκαίρι σε περίοδο διακοπών με τις μπαταρίες μέσα.Αποτέλεσμα όταν επέστρεψα μια από τις δύο είχε στάξει υγρά με αποτέλεσμα την μερική καταστροφή του ποντικιού.
    Επικοινώνησα με την εταιρεία μέσω support service και μου έστειλαν την απάντηση ότι δεν πουλάνε ξεχωριστά το ποντίκι σαν ανταλλακτικό παρά όλο το πακέτο μαζί
    Μετά από αυτό το πέταξα και πήγα στα apple με καλώδιο για να είμαι σίγουρος

  10. Top - #10


    Προεπιλογή Απάντηση: Review Logitech 530S Mac wireless desktop

    Καλησπέρα!

    κάτοχος κι εγώ του συγκεκριμένου πακέτου και ψιλοαπογοητευμένος θα έλεγα...

    πρόβλημα: που κ που "κολλάει" κ το πληκτρολογιο κ το ποντίκι.

    -κατέβασα το τελευταίο λογίσμικο
    -το σύστημα μου τα αναγνωρίζει κανονικά
    -δοκίμασα τη σύνδεση σε διάφορα usb ports
    -οι μπαταρίες είναι οκ
    -το troubleshooting section της logitech απεδείχθει άχρηστο

    εμ....αυτά...και λύση δν έχω βρεί ακόμα

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Desktop Screenshots
    By TasosK in forum Συστήματα & Desktops
    Απαντ: 1403
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-2011, 18:50

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts