Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 25

Θέμα: Apple Bluetooth Headset

Hybrid View

  1. Top - #1
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    9,148
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος

    Reviews Apple Bluetooth Headset

    Μαζί με την έλευση του iPhone 3G στην χώρα μας, η Vodafone διαθέτει και μια σειρά από αξεσουάρ που το συνοδεύουν όπως καλώδια, φορτιστές, docks και το Bluetooth headset που θα μας απασχολήσει σήμερα. Εμείς πήραμε στα χέρια μας το μικρό ακουστικό που προορίζεται για το iPhone 3G και σας το παρουσιάζουμε αφού πρώτα το εξετάσαμε ενδελεχώς. Αξίζει τον κόπο ή όχι; Οι απαντήσεις ελπίζουμε να δωθούν από το review που ακολουθεί.

    Aρχικά να πούμε πως το Bluetooth headset πωλείται πρός 64? από την ιστοσελίδα και τα καταστήματα της Vodafone. Η συσκευασία είναι αρκετά μικρή και περιέχει το ακουστικό, ένα καλώδιο USB σύνδεσης για το iPhone 3G με ειδική υποδοχή για την φόρτιση του ακουστικού, δύο σφουγγαράκια για τ’ αυτιά, το manual (παραδόξως στην γαλλική, γερμανική και ιταλική γλώσσα), και τα υπόλοιπα απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα.

    Το “πάντρεμα” του ακουστικού με το iPhone γίνεται αυτόματα την πρώτη φορά που θα συνδέσετε το καλώδιο USB με την συσκευή και θα τοποθετήσετε το ακουστικό για φόρτιση. Κατά την διάρκεια της φόρτισης εμφανίζεται σχετική ένδειξη στην οθόνη του τηλεφώνου. Ανάλογη ένδειξη εμφανίζεται και με το bluetooth headset στην ασύρματη λειτουργία δηλαδή η διάρκεια ζωής της μπαταρίας καθώς και το ενεργοποιημένο σήμα bluetooth.

    Το χρώμα του ακουστικού είναι μαύρο εξ’ ολοκλήρου, στο κάτω μέρος βρίσκεται η επαφή για την φόρτιση και το μικρόφωνο, στο δέ επάνω μέρος το ηχείο, το κουμπί λειτουργιών καθώς κι ένα led που αλλάζει χρώμα ανάλογα με την λειτουργία που εκτελούμε. Για να ανοίξει αρκεί να κρατήσουμε πατημένο το κουμπί για λίγα δευτερόλεπτα και ομοίως για να κλείσει. Για να απαντήσουμε σε μια εισερχόμενη κλήση αρκεί να πατήσουμε το κουμπί μία φορά κι άλλη μία για να τερματίσουμε την κλήση. Οταν πραγματοποιούμε εμείς κλήση και το έχουμε ενεργό, ο ήχος μεταφέρεται αυτομάτως στο headset οπότε δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι περισσότερο. Το φωτεινό led είναι πράσινο όταν το ακουστικό είναι ενεργό και πορτοκαλί όταν το κλείνουμε ή το φορτίζουμε. Εδώ να σημειώσουμε πως το iPhone 3G κατά την διάρκεια μια κλήσης μας δίνει την δυνατότητα με σχετικό μενού, να επιλέξουμε από που θα ακούμε τον ήχο δηλ. το bluetooth headset, το ακουστικό ή το εξωτερικό ηχείο της συσκευής.

    Το ακουστικό είναι εξαιρετικά ελαφρύ (ζυγίζει μόλις 6.5 γραμμάρια) και η αίσθηση δεν διαφέρει πολύ απ’ το να έχουμε ένα ακουστικό του iPod για παράδειγμα, στο αυτί μας. Το σήμα του είναι αρκετά δυνατό για να κινούμαστε σε ένα μεγάλο δωμάτιο έχοντας την συσκευή παρατημένη σε απόσταση ή ακόμη και στο διπλανό δωμάτιο. Οι προδιαγραφές του δίνουν 10 μέτρα εμβέλεια και φαίνεται να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αν δεν παρεμβάλονται τοίχοι σε κλειστούς χώρους. Η ποιότητα του ήχου μπορεί να χαρακτηρισθεί αρκετά ικανοποιητική. Το ίδιο και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας που πλησιάζει τις 5.5 ώρες σε χρόνο ομιλίας και τις τρείς ημέρες σε κατάσταση αναμονής.

    Εδώ θα πρέπει να πούμε ότι δεν προσαρμόζεται απολύτως σταθερό στο αυτί κάτω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, όπως κάποια ακουστικά του ανταγωνισμού. Δηλαδή αν σκοπεύετε να μιλάτε όταν κάνετε τζόκινγκ ή ποδήλατο, καλύτερα να το ξεχάσετε γιατί κάπου θα το χάσετε στον δρόμο. Σίγουρα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα όταν περπατάτε ή οδηγείτε αφού θα “κάτσει” στο αυτί σας. Θα πρέπει όμως να έχετε υπ’ όψιν σας σε ποιές δραστηριότητές σας πρόκειται να μιλάτε με το ακουστικό στο αυτί, για να εκτιμήσετε αν θα μένει στην θέση του.

    Το Bluetooth headset της Apple όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τα υπόλοιπα κινητά τηλέφωνα της αγοράς. Εμείς το δοκιμάσαμε με Motorolla και Sony Erricson συσκευές από τις οποίες εντοπίστηκε και λειτούργησε μια χαρά. Για να εντοπισθεί το ακουστικό από συσκευές τρίτων κατασκευαστών, θα πρέπει να κρατήσετε πατημένο το κουμπί λειτουργίας μέχρι να αναβοσβήνει το led πορτοκαλί. Τότε θα σας ζητηθεί να προσθέσετε ένα τετραψήφιο PIN του ακουστικού, που είναι 0000.

    Αξίζει λοιπόν το Bluetooth headset της Apple το κόστος απόκτησης του; Την απάντηση θα την δώσετε εσείς. Σ’ εμάς άρεσε η λειτουργικότητά του, το εξαιρετικά μικρό μέγεθος και βάρος του, αλλά και η ποιότητα του ήχου. Φυσικά αποτελεί το απόλυτο σύντροφο για το iPhone 3G από πλευράς σχεδίασης. Δεν μας άρεσε ο τρόπος που προσαρμόζεται στο αυτί και η σταθερότητά του υπό ορισμένες συνθήκες, αλλά πάλι δεν θα μπορούσε να έχει το μέγεθος και βάρος που έχει αν η σχεδίασή του ήταν διαφορετική. Τα συμπεράσματα λοιπόν δικά σας.



    Φωτογραφίες

















    Τελευταία επεξεργασία: 24-11-2009 στις 12:49.

  2. Top - #2
    MacLifer evripidis's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονίκη (Μυτιλήνη)
    Μηνύματα
    853

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Είναι ο επόμενος στόχος μου. Βαρέθηκα να φορτίζω ξεχωριστά το ακουστικό μου και να το κάνω connect με κωδικούς και ιστορίες. Πιστεύω μαζί με το dual dock είναι μια super λύση.

  3. Top - #3
    MacLifer esykas's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Piraeus
    Μηνύματα
    372
    Όνομα
    Στράτος

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    εγώ χρησιμοποιώ το παλιό που στη συσκευασία έχει και το dual dock το οποίο δεν κάνει για το 3G αλλά εάν έχεις τη θέληση χωράει έστω και πιέζοντας το τηλέφωνο,βλέπεις τώρα τα πουλάει ξεχωριστά η apple

  4. Top - #4
    MacLifer leonbis2000's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Χολαργός
    Μηνύματα
    7,498
    Όνομα
    Λεωνίδας

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Ρε παιδιά εγώ γιατί στο site της Apple που είδα οι περισσότεροι κάνουν αρνητικά σχόλια?? Καταρχήν όλοι συμφωνούν στο ότι δεν είναι σταθερό στο αυτί αλλά αυτό έιναι το λιγότερο. Διάβασα από πολλούς ότι έχει εξαιρετικά μικρή διάρκεια μπαταρίας, μόλις στις 12 ώρες θέλει φόρτιση (ενώ ο μέσος όρος των bluetooth γενικά είναι 2-3 μέρες), όπως επίσης και το ότι η εμβέλεια του στο σήμα είναι τραγικά μικρή. Συγκεκριμένα ανέφεραν ότι αν έχεις το i-phone στην δεξιά τσέπη και μιλάς με το bluetooth στο αριστερό αυτί κάνει διακοπές..! Επίσης ανέφεραν ότι χωρίς λόγο κάποιες στιγμές είτε χρησιμοποιείς το bluetooth είτε όχι γίνεται μόνο του unpaired από την συσκευή..
    Πάντως όλοι συμφωνούσαν στο ότι έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου και καλή εμφάνιση.
    Τελευταία επεξεργασία: 10-03-2009 στις 21:43.
    Mac is for Working, Linux is for Networking, Windows is for Solitaire...
    Facebook Group: Greek Mac Community
    Αναζήτηση Πάρκων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Ελλάδα: www.rsegr.com

  5. Top - #5

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Quote Originally Posted by leonbis2000 View Post
    Ρε παιδιά εγώ γιατί στο site της Apple που είδα οι περισσότεροι κάνουν αρνητικά σχόλια?? Καταρχήν όλοι συμφωνούν στο ότι δεν είναι σταθερό στο αυτί αλλά αυτό έιναι το λιγότερο. Διάβασα από πολλούς ότι έχει εξαιρετικά μικρή διάρκεια μπαταρίας, μόλις στις 12 ώρες θέλει φόρτιση (ενώ ο μέσος όρος των bluetooth γενικά είναι 2-3 μέρες), όπως επίσης και το ότι η εμβέλεια του στο σήμα είναι τραγικά μικρή. Συγκεκριμένα ανέφεραν ότι αν έχεις το i-phone στην δεξιά τσέπη και μιλάς με το bluetooth στο αριστερό αυτί κάνει διακοπές..! Επίσης ανέφεραν ότι χωρίς λόγο κάποιες στιγμές είτε χρησιμοποιείς το bluetooth είτε όχι γίνεται μόνο του unpaired από την συσκευή..
    Πάντως όλοι συμφωνούσαν στο ότι έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου και καλή εμφάνιση.
    Τα έχω διαβάσει και εγώ αυτά, και μάλιστα για το ήχο έχουν κάποιοι παράπονα, αλλά τελικά αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία δεν μπορείς να κρίνεις σωστά και έτσι δεν εκφέρω γνώμη..

    Μένω σε αυτά που διαβάζω (Αρνητικά / θετικά) και αν τύχει και το δω από κοντά θα πω την άποψη μου..


    Ενα μπράβο στο μιχάλη για το πολύ καλό Review!
    MacLife.gr
    iPhone:_____________________________5_64GB_iOS_6
    iPad:________________________________32GB_4G_iOS_6
    Mac: MacBook Pro 15.4" 2.6 GHz i7 (Retina) / MacBook Pro 13.1" 2.7 GHz i7 / Mac Pro 2.93GHz 12-Core

  6. Top - #6
    MacLifer gha's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Kallithea, Athens, Greece
    Μηνύματα
    1,068
    Όνομα
    Γιώργος

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Εγώ πάντως, για να προσθέσω και την δική μου εμπειρία, είναι το 2ο bluetooth headset που χρησιμοποιώ! Και εξηγούμαι: Όταν πήρα το iPhone (Σεπτ. 2008) πήρα μαζί και το bluetooth headset. Όλα καλά μεχρί τον περασμένο μήνα όπου το bluetooth τα έφτυσε! Έτσι λοιπόν το πήγα στην Vodafone και μου το αντικατέστησε άμεσα!

  7. Top - #7
    MacLifer leonbis2000's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Χολαργός
    Μηνύματα
    7,498
    Όνομα
    Λεωνίδας

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Όλα ωραία αφού ήταν μέσα στην εγγύηση..Είχες παρατηρήσει όμως κάποιο από τα παραπάνω θέματα?? Ισχύουν? Τί δεν σου άρεσε από αυτό το bluetooth?
    Mac is for Working, Linux is for Networking, Windows is for Solitaire...
    Facebook Group: Greek Mac Community
    Αναζήτηση Πάρκων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Ελλάδα: www.rsegr.com

  8. Top - #8
    MacLifer gha's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Kallithea, Athens, Greece
    Μηνύματα
    1,068
    Όνομα
    Γιώργος

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Quote Originally Posted by leonbis2000 View Post
    Όλα ωραία αφού ήταν μέσα στην εγγύηση..Είχες παρατηρήσει όμως κάποιο από τα παραπάνω θέματα?? Ισχύουν? Τί δεν σου άρεσε από αυτό το bluetooth?
    Έτσι όπως τα λέει ο Μιχάλης είναι. Ναι η μπαταρία του δεν κρατάει τις απίστευτες ώρες. Τώρα όσον αφορά για τα υπόλοιπα, αυτό με την "αριστερή τσέπη και το δεξιό αυτί" μου έχει συμβεί και με sony ericsson.

    Πάντως εμένα αυτό ίσως που με ενοχλεί περισσότερο είναι το θέμα στήριξης στο αυτί.

  9. Top - #9
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    9,148
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει τέτοια προβλήματα με το συγκεκριμένο headset και το χρησιμοποιώ έξι μήνες τώρα. Το μόνο που θα παρατηρήσω είναι το θέμα της στήριξης στο αυτί που πράγματι δεν προσφέρει την καλύτερη. Δηλαδή δεν μπορείς να το έχεις στο αυτί και να κάνεις τζόκινγκ ας πούμε, όπως αναφέρω και στο review. Αν κάθεσαι, περπατάς ή οδηγείς είναι μια χαρά. Αν "χορεύεις" το ξεχνάς και παίρνεις απ' αυτά που πιάνουν σε ολόκληρο το αυτί.

  10. Top - #10
    MacLifer akibaba's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    142
    Όνομα
    Akis

    Προεπιλογή Απάντηση: Apple Bluetooth Headset Review

    Καλησπερα !! Πριν απο μια εβδομαδα εγινα και εγω κατοχως του !
    Να αναφερω αυτα που παρατηρησα !
    1. η μπαταρια τραγικη !! (12-15 ωρες )αναμονη !
    2. Τελειως ηχος !!
    3. εμβελεια εχει παρα πολυ καλη !! (εχω καφετερια , το αφηνω στο μπαρ και πηγαινω παντου ! εξω - μεσα πανω κατω αποσταση καμια 7-8 μετρα συνεχεια !!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts