+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 8 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 73

Θέμα: Parallels ή Boot Camp??

  1. Top - #1


    Προεπιλογή Parallels ή Boot Camp??

    Καλησπερα!!
    Θα ηθελα να μου πειτε ως πιο εμπειροι την γνωμη σας.Επειδη λογω επαγγελματος χρησιμοποιω το προγραμμα AutoCad σκεφτομαι να βαλω Windows στον Mac μου(με μιση καρδια...).Εχω ενα Macbook (2.4 GHz Intel) με 2 GB μνημη. Τι με συμφερει να εγκαταστησω Parallels ή Boot Camp?? Και απο αποψη χωριτικοτητας και οικονομικων!

  2. Top - #2
    MacLifer grpap's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελ-λας
    Μηνύματα
    3,168
    Όνομα
    Γρηγόρης Π.


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Κατ'αρχην δοκιμασα τη χρηση autocad στο δικο μου iMac 2,66 αλλα με 4Gb ram.
    Τρεχει,δεν ειδα καποιο προβλημα.Αλλα θελει τουλαχιστον 4Gb ram γιατι τα windows ειναι μνημοβορα.Ιδανικα θα ηθελα ενα 8πηρυνο-12/24πυρηνο mac pro με 32Gb ram ωστε να δωσω στο parallels 4 πυρηνες και 8Gb ram ωστε να ειναι αεροπλανο σε οτι και αν κανει.Ακομα και να τρεχει 3 λειτουργικα ταυτοχρονα.Mac osx,windows 7 με απαιτησεις και ubuntu linux για περιηγηση στο internet ακομα και στα πιο επικινδυνα μερη!!!!Αν κατι κολλησει (απιθανο) με ενα κλικ διαγραφεται η εικονικη μηχανη του linux και παει και η απειλη στον αγυριστο!

  3. Top - #3


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Ως ποιό ειδικοί σε mac, θέλω να ρωτήσω, τι προτείνετε.θέλω να βάλω xp αλλά με ποιό τρόπο? με parallels ή bootcamp?

  4. Top - #4


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Όπως διάβασες και παραπάνω, για παράδειγμα καθημερινή χρήση 2D AutoCAD, με VMware ή Parallels και 4GB RAM τρέχει μια χαρά. Αν τώρα θέλεις να δουλέψεις απαιτητικά 3D προγράμματα -όπως 3D Max-και να κάνεις και φωτορεαλισμούς κλπ, τότε Bootcamp.

    Εγώ χρησιμοποιώ XP σε VMware για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα αμοιβών οικοδομικών αδειών και ελάχιστα για MS Office, σε Macbook 2.0GHz με 4GB RAM και πάει σφαίρα. Και όπως λέει κι ο Γρηγόρης αν κάτι "στραβώσει" σβήνεις το virtual machine και είσαι "κύριος".

  5. Top - #5
    Banned
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Μηνύματα
    118
    Όνομα
    Γρηγορης


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, κλειδί στην απόφαση σου είναι η μνήμη.
    2 GB ειναι πολυ λιγα, και το parallels-vmware, θα αναζητήσει περισσότερο από το μισό.

    Αντιμετωπισα προσφατα τα ιδιο προβλημα οταν συνεργατης μου ζητησε να του εγκαταστησω autocad σε MacBook air.

    Με μια κανονική εγκατάσταση, λοιπόν, σε mac με τόση λίγη μνήμη, κάνει το μηχάνημα να σέρνεται.

    Μια πιθανη λυση ειναι να εγκαταστησει κανεις Windows XP παρεχοντας σε αυτα την ελαχιστη δυνατη μνημη, 400 περιπου mb.
    Τα XP με το Autocad 2010 lite μπορουν να δουλεψουν σχετικα ανετα με τοση λιγη μνημη. Και το 1,5 GB που θα περισσεψει πρεπει να φτανει για το snow.


    Εαν πάλι χρειάζεσαι την πλήρη έκδοση του autocad, και δεν μπορείς να βάλεις παραπάνω ram, τότε η λύση είναι το bootcamp.

  6. Top - #6


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Γιατι να μην βάλεις και τα 2???
    Δηλαδή βάλε bootcamp και μπορείς να δουλεύεις το autocad για να κάνεις τη δουλειά σου και ταυτόχρονα σύνδεσε το bootcamp partition με το parallels για να το ανοίγεις κι από εκεί όταν θέλεις κάτι

  7. Top - #7
    MacLifer domal's Avatar
    Εγγραφή
    May 2009
    Τοποθεσία
    Λαρισα
    Μηνύματα
    922
    Όνομα
    Μάριος


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    τιποτα απο τα δυο , μονο macosx !!!

  8. Top - #8
    MacLifer silence's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Τοποθεσία
    ΚΥΨΕΛΗ,ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    28
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    :καλημερα,
    επειδη λογω επαγγελματος ειχα και εγω πριν καιρο τον ιδιο προβληματισμο,η καλυτερη και πιο αποδοτικη-λειτουρηικη λυση ειναι η χρηση boot camp.μπορει να βαζεις windows αλλα δεν σε πειραζει γιατι το autocad θα δουλευει μονο.η χρηση paralleles-vmware,δεν προσφερεται γιατι 'κρεμαει' το μηχανημα,και δεν δουλευουν οι 3d απεικονισεις,και ο φωτορεαλισμος.
    καλο θα ηταν να κανεις μια επεκταση μνημης.εχουν πεσει πολυ οι τιμες.

  9. Top - #9


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    Quote Originally Posted by koukour View Post
    Γιατι να μην βάλεις και τα 2???
    Δηλαδή βάλε bootcamp και μπορείς να δουλεύεις το autocad για να κάνεις τη δουλειά σου και ταυτόχρονα σύνδεσε το bootcamp partition με το parallels για να το ανοίγεις κι από εκεί όταν θέλεις κάτι
    αυτο ακριβως εχω και γω κ μ εχει βολεψει. bootcamp εγκατασταση που οποτε θες την ανοιγεις κ απο parallels ή vmware fusion.

    Μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχεις δυνατοτητα suspend απλα πρεπει καθε φορα να κανεις shutdown το μηχανημα...αλλα δεν ειναι κ κατι τραγικο!

  10. Top - #10


    Προεπιλογή Απάντηση: Parallels ή Boot Camp??

    εγώ έχω το macbook με 2gb μνήμη στα 2.26 ghz. θέλω να βάλω xp ή vista απλά για να τρέχω ένα στατιστικό πρόγραμμα (SPSS) και να δουλεύω σε word και access. να χρησιμοποιήσω parallels ή bootcamp????

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 8 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΔΗΓΟΣ : πως να διαγράψετε ένα Boot Camp partition
    By iGiorgio in forum Windows, Linux, κλπ. στον Mac
    Απαντ: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-2010, 15:46
  2. Boot Camp & Snow Leopard!!!
    By airman26 in forum Windows, Linux, κλπ. στον Mac
    Απαντ: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-2009, 17:32
  3. Δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Boot camp
    By newmanj21 in forum Παλαιότερες εκδόσεις Mac OS X
    Απαντ: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-2009, 10:02
  4. Διαγραφή boot camp ΠΡΟΒΛΗΜΑ - SOS
    By sonic in forum Windows, Linux, κλπ. στον Mac
    Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-2009, 21:09
  5. Εγκατάσταση στο Mac των Windows 7 μέσω του Boot Camp
    By iGiorgio in forum Windows, Linux, κλπ. στον Mac
    Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-2009, 11:38

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts