+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 8 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 75

Θέμα: iPhoto

  1. Top - #1
    MacLifer panpol14's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Τοποθεσία
    Έξω από την Apple!
    Μηνύματα
    19
    Όνομα
    Πάνος!


    Post iPhoto

    Όπως βλέπετε είμαι fan διαφόρων προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνων και φωτογραφιών.
    Σε αυτό το θέμα θέλω να με ενημερώσετε άμα μπορω να επεξργαστώ εικόνες στο iPhoto;
    Δηλαδή πώς μπορώ να γράψω πάνω στην φωτογραφία ένα κείμενο ή μία λέξη; Ή να κάνω κινούμενο ένα μέρος μιας εικόνας; Υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες;; Αν ναι μπορείται να μου πείτε που βρίσκονται;
    Mac is the best computer.
    I think I bye one more

  2. Top - #2


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Μαλλον τωρα πηρες Mac και σου λειπει το Paint ε? Μπορεις να επεξεργαστεις
    εικονες απο το iPhoto αλλα οχι να βαψεις, βαλεις κειμενο κλπ. Μονο φωτισμο και αλλες
    παρομοιες λεπτομερεις μπορεις να αλλαξεις οπως και μερικα εφε.

    Διαλεξε μια φωτογραφια και πατα το edit απο κατω για να δεις τι μπορεις να κανεις.. Για τα
    αλλα που θελεις μαλλον θα χρειαστεις καποιο αλλο προγραμμα τυπου photoshop..

  3. Top - #3
    MacLifer jackc's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1,643
    Όνομα
    Ζακ


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Εγώ χρησιμοποιώ για editing (όταν δε με καλύπτει το iPhoto) το LiveQuartz: http://www.rhapsoft.com/

    Είναι ελαφρύ, απλό, και το κυριότερο, δωρεάν! Βέβαια, να τονίσω εδώ πως η επεξεργασία φωτογραφιών που κάνω εγώ είναι πολύ basic... Για κάποιον που θέλει να κάνει σοβαρή επεξεργασία, τότε το Photoshop είναι μονόδρομος...
    Ζακ
    Συσκευές: MacBook Pro 15'' i7 - iPhone 4S 64GB - iPad 3 64GB 4G - iPod Nano 8GB

  4. Top - #4


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Quote Originally Posted by jackc View Post
    Για κάποιον που θέλει να κάνει σοβαρή επεξεργασία, τότε το Photoshop είναι μονόδρομος...
    Και το Aperture, και το Aperture...

  5. Top - #5


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Επίσης ένα προγραμματάκι, δωρεάν φυσικά, που είναι σχεδόν ίδιο με το paint είναι το paintbrush http://paintbrush.en.softonic.com/mac

  6. Top - #6
    MacLifer panpol14's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Τοποθεσία
    Έξω από την Apple!
    Μηνύματα
    19
    Όνομα
    Πάνος!


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Οκ θα ερευνήσω τα προγράμματα αν και έχω γο Gimp αλλά δεν με διευκολίνει.
    Ευχαριστώ παιδιά!
    Mac is the best computer.
    I think I bye one more

  7. Top - #7
    App Developer ioannis's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Πάτρα/Καστοριά
    Μηνύματα
    25
    Όνομα
    Γιάννης


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το iPhoto από κάποιους που το χρησιμοποιούν. Αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω για να κάνω import τη library από το iPhoto στο iPhone (με faces κ.τ.λ)
    Αυτό που δεν θέλω είναι να έχω 2 φορές την κάθε φωτογραφία στον υπολογιστή μου. Βρήκα ότι υπάρχει επιλογή μέσα στα Preferences αλλά έχω μια άλλη απορία.
    Όταν κάνω import ένα φάκελο αυτός γίνεται αυτόματα event (για παράδειγμα ο φάκελος Summer 2008). Αν εγώ αργότερα θέλω να προσθέσω στον ίδιο φάκελο (Summer 2008) κι άλλες φωτογραφίες, πώς θα εμφανιστούν στο αντίστοιχο event; Αν τις "ρίξω" χειροκίνητα στο iPhoto θα δημιουργηθεί αυτόματα άλλο event γι αυτές. Μπορώ μετά βέβαια να κάνω merge τα δύο events αλλά είναι λίγο εκνευριστικό αn θέλω να το κάνω για πολλούς φακέλους.
    Ελπίζω να μου δώσει κανείς τα φώτα του...

  8. Top - #8


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Ο τρόπος που κρατάει το iPhoto τις φωτογραφίες είναι λίγο μπερδεμένος....

    Βασικά έχεις 2 επιλογές:
    1. Κρατάς τις φωτογραφίες σου οργανωμένες όπως θες εσύ σε φακέλους με όποια ομαδοποίηση θες και επιλέγεις να μην αντιγράφει το iPhoto τις φωτογραφίες στην δικιά του βιβλιοθήκη.
    2. Τα αφήνεις όλα στο iPhoto και εσύ κρατάς backup μόνο το "iPhoto Library" package. (Η προεπιλογή φυσικά είναι ο δεύτερος τρόπος)

    Γενικά και στις 2 περιπτώσεις το iPhoto δουλεύει από πάνω από τα αρχεία σου με μια δικιά του database και έτσι ειδικά στην 2η περίπτωση δεν σε ενδιαφέρουν τα Events πως αποθηκεύονται στον δίσκο ή σε ποιόν φάκελο είναι και μπορείς να τα ενώνεις και να τα σπας όπου θες. Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να έχεις τον απόλυτο έλεγχο και να μην μετακινήσεις καμία φωτογραφία αφού την εισάγεις στο iPhoto γιατί τότε θα την χάσει από την βάση του γιατί εσύ έχεις την ευθύνη για την θέση του αρχείου.

    Επίσης γενικά όταν κάνεις μια οποιαδήποτε αλλαγή σε κάποια φωτογραφία τότε το iPhoto δημιουργεί ένα αντίγραφό της φωτογραφίας και δουλεύεις πάνω σε αυτό έτσι η αρχική σου φωτογραφία δεν αλλοιώνετε ποτέ (αλλά σου κοστίζει αυτό σε χώρο...) και πάντα μπορείς να γυρίσεις στην αρχική με την επιλογή "Revert to Original" αν επιλέξεις την φωτογραφία και πατήσεις το δεξί κουμπί στο ποντίκι.

    Εγώ επειδή δοκίμασα και τους 2 τρόπους και επειδή είχα και έχω το Picasa από τα Windows συμβιβάστικα στο να τα κάνει import το iPhoto μόνο του και να ομαδοποιώ τα παραπανίσια Events που μπορεί να είναι άχρηστα/αδιάφορα. Αν και εδώ θα ήθελα να μπορούσε το iPhoto να υποστήριζε ένα ακόμα επίπεδο ομαδοποιήσεις των Events σαν το Picasa.
    Υπάρχει η δυνατότητα να έχεις διαφορετικές iPhoto Libraries αλλά θα πρέπει να ξανα-ξεκινάς το iPhoto και δεν υπάρχει και εύκολος τρόπος να μεταφέρεις φωτογραφίες από την μια iPhoto Librarie στην άλλη...

  9. Top - #9
    App Developer ioannis's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Πάτρα/Καστοριά
    Μηνύματα
    25
    Όνομα
    Γιάννης


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Ευχαριστώ πολύ. Θα επιλέξω μάλλον τον δεύτερο τρόπο και ελπίζω να μη χαθούν οι φωτογραφίες μου. Θα βασιστώ στο iPhoto λοιπόν μιας και είναι πιο βολικό για sync των εικόνων μου με το iPhone.

  10. Top - #10


    Προεπιλογή Απάντηση: iPhoto

    Ερωτηση: μεσα στα backups, σε ποιο φακελο μπορω να βρω τις φωτογραφιες κ τα βιντεο που ειχα συγχρονισμενα στο iphoto ωστε να τα τραβηξω; Κρασαρε ο σκληρος του back up

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 8 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. iPHOTO
    By oromenon in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-2010, 19:32
  2. Ερώτηση: Προβληματάκι με το iPhoto
    By vitojr in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-2010, 10:47
  3. iPhoto δυσλειτουργία
    By xmen in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-2010, 14:44
  4. iPhoto
    By Carpe_Diem_Rj in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-2009, 22:13
  5. iPhoto, help
    By jim clarinetist in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-2008, 15:32

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts