+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Αποτελέσματα 11 έως 19 από 19

Θέμα: Xcode

  1. Top - #11
    MacLifer skiabox's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Τοποθεσία
    Λάρισα
    Μηνύματα
    1,548
    Όνομα
    Σταύρος


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Παιδιά έχω την 3.2.3 version του xcode.Γίνεται να γίνει update μόνο του ή πρέπει να κατεβάσεις όλο το πακέτο?
    Ευχαριστώ.

  2. Top - #12
    MacLifer jimbakl's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Τοποθεσία
    Αράχωβα
    Μηνύματα
    208
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    καλησπερα....
    ειμαι καινουργιος σε αυτο το club των developer, οπως με ειπε ενα μελος...λεει αφου εκανες ενα προγραμμα εισαι developer..

    tespa...


    στα windows χρησιμοποιω το dev c++... οπως και στην σχολη..φοιτητης ειμαι και φετος ηρθε η ωρα να περασω επιτελους το μαθημα της c...


    στο μακ μου τωρα..
    κατεβασα το xcode Version 3.2.4 απο την σελιδα που μας ειπαν στο πανεπιστημιο, και το εκανα install....
    υπαρχει κατι για να με βοηθησει πως να κανω ενα προγραμμα απο την αρχη ;;; διαφορετικο απο το tutorial; δεν βοηθαει και πολυ....
    εκει που λεει choose a template for your new project ,τι παταω;; cocoa app, cocoa apple script, quartz ή command line tool;;;

    εγω στα windows μολις εκανα rebuild all, kai debuggin ετρεχα απο το command prompt το αρχειο exe ...στο directory που το ειχα βαλει...

    εδω πως μπορω να το κανω αυτο;;;(στο mac εννοω εδω....)
    δεν θελω τιποτα ψαγμενο να κανω, απλα τις ασκησεις της σχολης, ...και αν το μαθω και κατι ασκησεις στην προσομοιωση...

    κατι αλλο...

    στα windows στο dev c++ το πρωτο προγραμμα που μας εκαναν ηταν αυτο ...
    #include <stdio.h>
    main ()
    {
    printf("Hello, World!\n");
    }

    στο x code αυτο δεν τρεχει..πρεπει να ναι σε αυτη την μορφη
    #include <stdio.h>
    int main (int argc, const char * argv[]) {
    // insert code here...
    printf("Hello, World!\n");
    return 0;
    }

    ...γιατι αυτο;, γινεται να κανω κατι για να ειναι στην ιδια μορφη με αυτη που κανουμε στην σχολη στα windows ;;;

    μπορει στην συνεχεια να το μαθω και αυτο αλλα προς το παρον που εχουμε κανει τα απλα δεν το κανουμε ετσι...εχουμε κανει μεχρι και ενα loop ....


    αυτο που εγραψα για το πως θα το κανω να το τρεξω στο terminal θα ηθελα να μου το πειτε...

  3. Top - #13


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Λοιπόν απο ότι έχω καταλάβει αυτο που θέλεις έιναι να τρέχεις προγράμματα c/c++ ή κάνω λάθος?

    Για αυτη την λογική το μονο που έχεις να κανεις εκει που πας και επιλέγεις new project πρέπει μετα να επιλέξεις

    Mac OS X --> Application --> Command Line Tool --> και εκει θα επιλέξεις τν γλώσσα προγραμματισμού που θέλεις.

    Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα αλλο μετα το περιβάλον θα σου θυμήσει κατι το dev c++ αλλα είναι μακραν καλύτερο το xcode.

    Καλή δουλειά...

  4. Top - #14
    MacLifer jimbakl's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Τοποθεσία
    Αράχωβα
    Μηνύματα
    208
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    βρηκα πως το ανοιγω με το terminal πατωντας δεξι κλικ open with finder στο αρχειακι με εικονιδιο σαν του terminal ,αφου κανεις debug,

    to θεμα ειναι για τι εντολες πρεπει να κανω στο terminal για να το τρεξω απο εκει...
    εγω ξερω το cd desktop ------> ls μετα πως το ανοιγω το αρχειακι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ποια ειναι η εντολη


    στο command prompt ειναι cd kai dir, gia na ανοιξεις το αρχειο..

  5. Top - #15


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    αμα δεν χρησιμοποιήσεις το xcode για να τρέξεις την εφαρμογή σου και θέλεις μέσω του command line θα πρέπει να ξέριες εντολες unix όπως

    cd ανοίγεις ένα φάκελο

    ls έιναι για να δεις τα περιεχόμενα ενος φακέλου καταλόγου που έισαι

    nano ειναι ενας κειμενογράφος σε terminal που σου επιτρέπει την επεξεργασία του
    κειμένου σου ή του προγράμματος σου κατευθείαν χωρις να μεταβείς σε κάποια εφαρμογή

    cc filename.c -o filename ειναι ο τρόπος που κανεις compile σε terminal και μετα για να το τρέχεις αρκει να κάνεις το εξής

    sudo ./filename

    και αλλες τέτοιες

    ---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:44 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 22:42 ----------

    skiabox όσο αναφορα το δικό σου ερώτημα δεν ε΄χει να κανει το κατευάζεις και για να εγκατασταθεί θα κανει μονο του τις απαρέτητες ρυθμίσεις για να ξέρεις ζητάει επιβεβαίωση για διαγραφή της προηγούμενης έκδοσης και εγκαθηστα την καινούργια χωρις να χάσεις κανένα project

  6. Top - #16


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Quote Originally Posted by jimbakl View Post
    καλησπερα....
    ειμαι καινουργιος σε αυτο το club των developer, οπως με ειπε ενα μελος...λεει αφου εκανες ενα προγραμμα εισαι developer..

    tespa...


    στα windows χρησιμοποιω το dev c++... οπως και στην σχολη..φοιτητης ειμαι και φετος ηρθε η ωρα να περασω επιτελους το μαθημα της c...


    στο μακ μου τωρα..
    κατεβασα το xcode Version 3.2.4 απο την σελιδα που μας ειπαν στο πανεπιστημιο, και το εκανα install....
    υπαρχει κατι για να με βοηθησει πως να κανω ενα προγραμμα απο την αρχη ;;; διαφορετικο απο το tutorial; δεν βοηθαει και πολυ....
    εκει που λεει choose a template for your new project ,τι παταω;; cocoa app, cocoa apple script, quartz ή command line tool;;;

    εγω στα windows μολις εκανα rebuild all, kai debuggin ετρεχα απο το command prompt το αρχειο exe ...στο directory που το ειχα βαλει...

    εδω πως μπορω να το κανω αυτο;;;(στο mac εννοω εδω....)
    δεν θελω τιποτα ψαγμενο να κανω, απλα τις ασκησεις της σχολης, ...και αν το μαθω και κατι ασκησεις στην προσομοιωση...

    κατι αλλο...

    στα windows στο dev c++ το πρωτο προγραμμα που μας εκαναν ηταν αυτο ...
    #include <stdio.h>
    main ()
    {
    printf("Hello, World!\n");
    }

    στο x code αυτο δεν τρεχει..πρεπει να ναι σε αυτη την μορφη
    #include <stdio.h>
    int main (int argc, const char * argv[]) {
    // insert code here...
    printf("Hello, World!\n");
    return 0;
    }

    ...γιατι αυτο;, γινεται να κανω κατι για να ειναι στην ιδια μορφη με αυτη που κανουμε στην σχολη στα windows ;;;

    μπορει στην συνεχεια να το μαθω και αυτο αλλα προς το παρον που εχουμε κανει τα απλα δεν το κανουμε ετσι...εχουμε κανει μεχρι και ενα loop ....


    αυτο που εγραψα για το πως θα το κανω να το τρεξω στο terminal θα ηθελα να μου το πειτε...
    Η πρώτη μορφή του προγράμματός σου είναι απλά λάθος . Η main γράφεται αλλιώς. Πχ,
    Code:
    int main() // ή int main(void)
    {
    ...
    return some_value;
    }
    
    int main(int argc, char * argv[])
    {
    ...
    return some_value;
    }
    Η μορφή που χρησιμοποιείς στα windows ειναι λίγο παλιά... Για να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο στο Xcode πρέπει να φτιάξεις ενα command-line program. Στη θέση σου δε θα χρησιμοποιουσα το Xcode αλλά θα δούλευα απευθείας σε terminal. Ή έστω θα χρησιμοποιούσα κάποιον απλούστερο editor.

    Αν θέλεις μπορώ να σου πω πώς να κάνεις compile από τερμιναλ, ώστε να ασχοληθείς με την ουσία (τον προγραμματισμό) και όχι με τα υπόλοιπα.

  7. Top - #17
    MacLifer jimbakl's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Τοποθεσία
    Αράχωβα
    Μηνύματα
    208
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον...
    πρεπει να κανω κατι για να μου παιζει στο mac μου..
    αν υπαρχει καποιος editor που να ναι πλησιεστερος στον dev C++ θα μαι ενδιεφεραι να το μαθω, αλλα και απο το terminal αν ειναι σε μορφη που να ταιριαζει στο dev c ++ , ομοιως, αλλα θα θελα να μου πεις, πως να το αποθηκευω σε ενα αρχειο .exe ή .cpp γιατι οτι οποιο προγραμμα θα κανω θα θελα να το στελνω και στον καθηγητη...για να το βαθμολογει....καταλαβαινεις...

    αρα λογικα θα περιμενα μεσω του terminal να υπαρχει και εντολη debuggin(για να βρισκω τα λαθη μου), ή compiler αν υπαρχει αυτη η εννοια στο terminal...


    αρα για να καταλαβεις θελω ολες τις πληροφοριες που θα χρειαστω για να γραψω προγραμματα , να τα αποθηκευσω, να τα τρεξω , και σε ενα editor πλησιεστερο στο dv C++




    αν μπορεις να απαντησεις σε ολες μου τις ερωτησεις με σωζεις....
    ευχαριστω

  8. Top - #18


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Λοιπόν, εγώ θα σου περιγράψω συνοπτικά 2-3 πραγματάκια, και συ θα αποφασίσεις πώς και τί θα χρησιμοποιήσεις.

    Περίπτωση Α: Εργασία μέσω terminal.

    Τρέχοντας το πρόγραμμα, εμφανίζεται το παράθυρό του, και βρισκόμαστε (συνήθως) στον κατάλογο (directory)

    /Users/"όνομα χρήστη"/ (π.χ Users/john)

    Εκεί μπορείς να δημιουργήσεις έναν νέο κατάλογο, στον οποίο θα αποθηκεύεις τις εργασίες σου. Έστω πως θες να τον ονομάσεις projects. Δίνεις στο terminal (αυτό μπορείς να το κάνεις ΦΥΣΙΚΑ και μέσω του finder):

    Code:
    mkdir projects
    Με την ίδια εντολή, μπορείς να φτιάξεις υποκαταλόγους για κάθε εργασία σου, ώστε τα αρχεία σου να ειναι οργανωμένα. Π.χ, για την πρώτη εργασία σου μπορείς να φτιάξεις ένα νέο κατάλογο στο projects, και να τον ονομάσεις ergasia1:

    Code:
    cd projects 
    mkdir ergasia1
    Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και μέσω του finder.

    Έστω πως τώρα θέλεις να φτιάξεις το πρώτο σου πρόγραμμα για κάποιο μάθημα. Αυτό που χρειάζεσαι είναι να γράψεις σε ένα αρχείο τον κώδικά σου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο πρόγραμμα θέλεις, ένας απλός editor (πχ TextEdit αρκεί).

    Έστω πως έχεις γράψει τον κώδικά σου στο αρχείο program.cpp. Αυτό το αρχείο το έχεις σώσει (save) στον κατάλογο projects/ergasia1. Αυτό που θέλεις τώρα, είναι κάνεις compile το πρόγραμμά σου, και debug αν χρειαστεί (...). Η χρήση του compiler γίνεται ως εξής:

    (σημείωση: πρέπει να είμαστε στον κατάλογο projects/ergasia1, οπου βρίσκεται το αρχείο programma.c)

    Code:
    g++ -Wall -g -o "όνομα-εκτελέσιμου" programma.c
    Επεξήγηση:
    1. g++ είναι το όνομα του compiler (ή αλλιώς η εντολή για να εκτελεστεί αυτός)
    2. -Wall είναι ένα option για να μας προειδοποιήσει ο compiler για πολλά και διάφορα πιθανά σφάλματα στον κώδικά μας.
    3. -g είναι ένα option για να αποθηκευτούν στον εκτελέσιμο κάποιες πληροφορίες ώστε
      να είναι δυνατό το debugging.
    4. -o "όνομα εκτελέσιμου" είναι ο τρόπος για να πούμε στον compiler πώς θέλουμε να ονομαστεί το εκτελέσιμο που θα φτιάξει. Σε unix συστήματα (όπως το μακ) δε δίνουμε κατάληξη .exe (γιατί δε χρειάζεται)
    5. programma.cpp είναι το αρχείο που έχει αποθηκευτεί ο κώδικάς μας.

    Στην περίπτωσή μας, αν θέλουμε το εκτελέσιμο να ονομαστεί prog, δίνουμε:

    Code:
    g++ -Wall -g -o prog programma.cpp
    Για να το εκτελέσουμε δίνουμε (εβρισκόμενοι στο projects/ergasia1):

    Code:
    ./prog
    Περίπτωση Β: Εργασία μέσω κάποιου IDE (Xcode, Netbeans, Eclipse, CodeBlocks)

    Τα παραπάνω που έγραψα μπορούν να γίνουν πιο εύκολα χρησιμοποιώντας ένα IDE (Integrated Development Environment). Η προσωπική μου άποψη είναι να μη χρησιμοποιήσεις τίποτα απο αυτά και να εργαστείς μέσω terminal τώρα που μαθαίνεις προγραμματισμό, γιατί έτσι θα μάθεις τα εργαλεία καλύτερα, καθώς και ολη την διαδικασία του compiling/debugging. Τώρα βέβαια, αυτά είναι πολύ ελκυστικά, γιατί αυτοματοποιούν την όλη διαδικασία.

    Όλα τα παραπάνω εκτός από τό Xcode είναι cross-platform, δηλαδή υπάρχουν σε όλες τις γνωστές πλατφόρμες. Αν θες να μάθεις κάποιο, ίσως μια επιλογή θα ήταν ένα από τα τρία αυτά, γιατί θα μπορούσες να τα βρεις και σε άλλα λειτουργικά. Αν και το Code::Blocks δε μπορώ να πω πως μοιάζει στο dev-c++, ίσως είναι το κοντινότερο σε αυτό. Εγώ αν είχα να επιλέξω ένα από τα παραπάνω θα επέλεγα μάλλον το netbeans, το οποίο όμως διαφέρει σαν interface από το dev-c++. Αν δε σε ενδιαφέρει το cross-platform του θέματος, τότε μπορείς να δουλέψεις και με το Xcode, το οποίο θα σου φανεί πιο απλό πιστεύω από τα netbeans και eclipse. Δυστυχώς μου είναι δύσκολο να σου περιγράψω τη χρήση τους μέσα σε λίγες γραμμές.

  9. Top - #19
    MacLifer jimbakl's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Τοποθεσία
    Αράχωβα
    Μηνύματα
    208
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    χίλια ευχαριστώ....

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-2010, 08:55
  2. Σεμινάρια για Xcode
    By vagzaf in forum Ανάπτυξη εφαρμογών για το Mac OS - iPhone OS
    Απαντ: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-2010, 23:50
  3. XCODE
    By konnos_l in forum Αρχείο
    Απαντ: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-2009, 02:01

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts