+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: Xcode

  1. Top - #1


    Exclamation Xcode

    Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός απο δημιουργία προγραμμάτων στο Xcode δεν μπορώ να δημιουργήσω προγράμματα σε c και να τα κάνω compile για να δω αν τρέχουν σωστά?

    Διάβασα το ανάλογο άρθρο αλλα αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες γιατί δεν μου βγάζει κάποιες επιλογές όπως δημιουργία project σε c.

    Μετά επειδή έιμαι πολύ αρχάριος με το Xcode μόλις σήμερα έμαθα γιαυτο θα ήθλα να σιγουρευτώ οτι η έκδοση που έχω έιναι εντάξει. Είναι η τελευταία που δείνει η apple developer.

    Μετά θέλω να ρωτήσω πώς μπορω να χειριστώ και να δω το emulator για το iphone περισσότερο αυτό χρειάζομαι γιατι θέλω να εκτελέσω κάποιες εφαρμογές που έχω σκεφτεί.

    Θα περιμένω τις απαντήσεις ευχαριστώ

  2. Top - #2


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Η τελευταία έκδοση είναι xcode_3.2.4_and_ios_sdk_4.1.dmg

  3. Top - #3


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    ναι αυτή είναι το θέμα με τη c αλλα δεν μπόρεσα να βρώ πώς θα λειτουργήσω το emulator του iphone. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

  4. Top - #4


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Ψυχραιμία,

    φτιάξε ένα νέο project, από τα έτοιμα templates επέλεξε MAC OS X, από τη λίστα (δεξιά) επέλεξε Command Line Tool, και από το combo box στη μέση, επέλεξε C.

    Αυτά που γράφω είναι για να φτιάξεις ενα commmand-line πρόγραμμα σε C, γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς αν θες C, ή objective-C. Για πρόγραμμα iphone (άρα Objective-C) θα επιλέξεις την πρώτη κατηγορία για IPHONE. Εκεί έχει διάφορα templates.
    Συνημμένες Εικόνες

  5. Top - #5


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    ωράια για το emulator iphone πως θα μπορέσω να τον ανοίξω να τον δω και να αρχίσω ενα project

  6. Top - #6


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Ο emulator του iphone θα τρέξει αυτόματα όταν κάνεις build & run την εφαρμογή σου. Δεν χρειάζεται να τον ... "βλέπεις" δηλαδή από πριν.

  7. Top - #7


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    ok αυτο δεν ειχα καταλαβει ξέρεις αν υπάρχουν εγχειρίδια κατα βάση ελληνικα για το xcode?

  8. Top - #8


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Νομίζω πως δεν υπάρχει τίποτα για Objective C / Xcode που να μην είναι αγγλικό. Αυτόν τον καιρό γράφω ένα μικρό tutorial για Οbjective C / Xcode στα ελληνικά, αλλά επειδή το κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο, δεν το βλέπω να τελειώνει ποτέ... Νομίζω πάντως πως τα αγγλικά βιβλία είναι αρκετά καλά. Δεν νομίζω πως πρέπει να κολλήσεις με το Xcode. Αυτό ειναι ένα εργαλείο απλώς. Δεν ειναι το AutoCad για παράδειγμα. Νομίζω πρέπει να "επενδύσεις" το χρόνο σου στην Objective-C και το API (Cocoa, CocoaTouch) που σε ενδιαφέρει.

  9. Top - #9


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    ευχαριστω έχεις κάποια tutorials ή σημειώσεις ή βιβλία που μπορώ να χρησιμοποιήσω για objective C? Cocoa?

  10. Top - #10


    Προεπιλογή Απάντηση: Xcode

    Εγώ αν ήθελα να φτιάξω ενα application για iphone, και ήθελα επίσης να μάθω τα βασικά της objective-c, θα ξεκινούσα από εδώ:

    http://developer.apple.com/library/i...roduction.html

    http://developer.apple.com/library/i...ve-C_A_Primer/

    Στη συνέχεια θα εκτύπωνα αυτό:
    http://developer.apple.com/library/i...uid/TP30001163

    Στη συνέχεια, θα προσπαθούσα να εφαρμόσω τα παραπάνω σε απλές εφαρμογές ώστε να αισθανθώ άνετος με τη γλώσσα, τη βιβλιοθήκη, και τα εργαλεία.

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαθέσιμη η έκδοση Xcode 4 Developer Preview 2
    By MihalisGR in forum Σύντομη Ενημέρωση
    Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-2010, 09:55
  2. Σεμινάρια για Xcode
    By vagzaf in forum Ανάπτυξη εφαρμογών για το Mac OS - iPhone OS
    Απαντ: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-2010, 00:50
  3. XCODE
    By konnos_l in forum Η ζωή με τους Mac
    Απαντ: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-2009, 03:01

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts