+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 25

Θέμα: Thomson TG585 v8 update program?

  1. Top - #11


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Μολις εκανα νεα συνδεση στο πατρικο μου και μου εδωσε 4νετ αυτο το v7. Δεν ειναι και πολυ καλο ε? Περιμενω ακομα ενεργοποιηση συνδεσης οποτε δεν το εχω τσεκαρει γι αυτο σας ρωταω. Ειχα διαβασει καπου οτι ειναι αρκετα σταθερο (δε συγχρονιζει πολυ ψηλα αλλα δεν εχει αποσυνδεσεις)

    Το linksys wag320N το εχει δοκιμασει κανεις?
    Macbook Unibody Late 2009 (120 GB SSD + 4GB RAM)

  2. Top - #12
    MacLifer besddimo's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Τοποθεσία
    Χανιά
    Μηνύματα
    240
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Εγώ έβαλα το τελευταίο firmware στο Thomson αυτό και μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα με το wifi. Και γενικά είναι πολύ καλύτερο.

    Μη βάλεις αυτό από το σάιτ της Forthnet όμως. Κατέβασε κατευθείαν από την εταιρεία. Η οποία παρεμπιπτόντως έχει αλλάξει όνομα και αν θυμάμαι καλά δεν τα έχει online αυτά τα updates.

    Εγώ το κατέβασα από εδώ.
    Αν πας στο Upgrade wizards θα βρεις και για Mac αλλά είναι παλιό και έτσι θέλει Rosseta που δεν ήθελα να εγκαταστήσω. Έτσι χρησιμοποίησα win7 και δούλεψε μια χαρά. Να έχεις υπόψη σου ότι αργεί αρκετά το update.

    Αν χρειαστείς κάτι και ξέρω, ευχαρίστως να βοηθήσω.

    Εdit: @koumos Από όταν έκανα το update, το ν8 που έχω είναι πάρα πολύ καλό (εκτός τους άθλιου interface). Πολύ σταθερό, ούτε μία αποσύνδεση εδώ και 1 μήνα.

    Δημήτρης
    Τελευταία επεξεργασία: 01-12-2010 στις 00:34. Αιτιολογία: Προσθήκη

  3. Top - #13


    Προεπιλογή

    Εγω εχω ενα Airlive Router βεβαια εχω κατεβασει και το αρχειο που μου εδωσε η Airlive για αναβαθμιση αλλα δεν το εχω ενημερωσει ακομα,βεβαια συχνα-πυκνα μου αποσυνδεεται λετε αν του κανω την ενημερωση να φτιαξει η κατασταση;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    One Ring to rule them all,One Ring to find them,OneRing to bring them alland in the darkness bind them.

  4. Top - #14


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Πάντως και εγώ πρώτη φορά το ακούω να πρέπει να γίνεται με αυτόν τον τρόπο η αναβάθμιση... θεωρούσα μέχρι σήμερα ότι για όλα τα modem - router ισχύει ακριβώς το ίδιο όσον αφορά την αναβάθμιση του firmware τους....
    Ή κατεβάζουν και εγκαθιστούν το αρχείο μόνα τους μέσω του δικού τους Interface (check for update) ή το πολύ πολύ manually κατεβάζοντας εμείς το αρχείο και πάλι μέσα απο το δικό τους Interface Update (choose file manually)...

    Ανδρέα θα σου πρότεινα να κάνεις την αναβάθμιση...
    MacLife.gr

  5. Top - #15


    Cool Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ την έκανα τελικά τη δουλειά με υπολογιστη με win7! έλεος...
    είναι δυνατόν μια εταιρία μεγάλη να μην εχει υποστήριξη για mac σε κάτι τόσο απλό? ΕΛΕΟΣ!!!

  6. Top - #16
    MacLifer nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,783
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Quote Originally Posted by besddimo View Post
    Εγώ έβαλα το τελευταίο firmware στο Thomson αυτό και μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα με το wifi. Και γενικά είναι πολύ καλύτερο.

    Μη βάλεις αυτό από το σάιτ της Forthnet όμως. Κατέβασε κατευθείαν από την εταιρεία. Η οποία παρεμπιπτόντως έχει αλλάξει όνομα και αν θυμάμαι καλά δεν τα έχει online αυτά τα updates.

    Εγώ το κατέβασα από εδώ.
    Αν πας στο Upgrade wizards θα βρεις και για Mac αλλά είναι παλιό και έτσι θέλει Rosseta που δεν ήθελα να εγκαταστήσω. Έτσι χρησιμοποίησα win7 και δούλεψε μια χαρά. Να έχεις υπόψη σου ότι αργεί αρκετά το update.

    Αν χρειαστείς κάτι και ξέρω, ευχαρίστως να βοηθήσω.

    Εdit: @koumos Από όταν έκανα το update, το ν8 που έχω είναι πάρα πολύ καλό (εκτός τους άθλιου interface). Πολύ σταθερό, ούτε μία αποσύνδεση εδώ και 1 μήνα.

    Δημήτρης
    Επιβεβαιώνω κι εγώ το firmware που προτείνει ο Δημήτρης! Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά τα δύο τελευταία firmware της Forthnet μου δημιουργούσαν προβλήματα. Με το που έβαλα το original firmware όλα λειτουργούν μια χαρά. Συγκεκριμένα με τα firmware της Forhtnet αντιμετώπιζα προβλήματα στο wifi μετά από sleep (έλεγε πως είναι λάθος ο κωδικός και έπρεπε να πατήσω "Join" καμιά δεκαπενταριά φορές για να πιάσει), και επίσης χανόταν η επικοινωνία των συσκευών που ήταν συνδεδεμένες στο wifi, παρ' όλο που έπαιρναν κανονικά internet. Απλώς δεν έβλεπαν η μία την άλλη, με αποτέλεσμα το άλλο laptop να μη βλέπει τον shared folder μου, να μην μπορώ να συγχρονίσω κάποια apps του iPhone με το Mac και διάφορα τέτοια, και έστρωνε μόνο με restart του router για μια-δυο μέρες το πολύ πριν ξανακολλήσει. Το είχαμε ψάξει μάλιστα και με έναν φίλο τεχνικό που εξειδικεύεται στα δίκτυα, δεν είχαμε βγάλει άκρη και ήμουν έτοιμος να το γυρίσω στη Forthnet για αντικατάσταση σαν προβληματικό. Αλλά με το που έβαλα το firmware από το link που δίνει παραπάνω ο Δημήτρης... όλα μια χαρά. Κανένα πρόβλημα στη σύνδεση και το sync μεταξύ των συσκευών. Τι να πω... Όσοι έχετε προβλήματα στα συγκεκριμένα router, μακριά από τα custom firmware της Forthnet. Κατεβάστε το original να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο...
    :: About me - www.nikos-hon.gr ::

  7. Top - #17


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Στο link του δημητρη εχει 2 firmware. Το R822_R82P kαι το R827.
    Στο πρωτο μαλιστα εχει και 3 επιλογες. Forthnet, Generic και PlusNet.
    Ποιο ειναι το "καλο" φιλε nicos00 και besddimo?

    *Αντιμετωπιζω και γω το προβλημα μετα απο sleep mode που δεν συνδεεται αυτοματα στο δικτυο μου και δεν το βλεπει καν (ενω βλεπει ολα των γειτονων) και ειναι πολυ σπαστικο. Τωρα εχω το firmware της 4νετ. Με το firmware που ηρθε απο τη μανα του, απλα ΔΕΝ δουλευε. Ανοιγα chrome, restart απο μονο του το ρouτερ... (απαραδεκτο)
    Macbook Unibody Late 2009 (120 GB SSD + 4GB RAM)

  8. Top - #18
    MacLifer nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,783
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Εγώ εγκατέστησα το R827 > Generic (είναι έκδοση 8.278, ενώ η Forthnet δίνει την 8.277). Υπ' όψιν πως πρέπει να κατεβάσεις από το παραπάνω link και το Upgrade wizard. Εγώ κατέβασα για το Mac OS, αλλά είναι παλιά έκδοση. Αν δεν έχεις rosetta για να το τρέξεις κατέβασε την έκδοση για Win και εγκατέστησέ το μέσω Bootcamp ή από άλλον υπολογιστή. Η διαδικασία είναι ίδια με αυτή που περιγράφεται στο document που δίνει η Forthnet με το δικό της firmware. Κάνεις δηλαδή reset του router, ανοίγεις το Upgrade wizard, επιλέγεις το firmware που κατέβασες και σου κάνει την εγκατάσταση.

    Αν το περάσεις πες μας κι εσύ αν σου έλυσε τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, μέχρι στιγμής φαίνεται πως από κει ξεκινάνε όλα.
    :: About me - www.nikos-hon.gr ::

  9. Top - #19


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Οκ το κατεβασα μολις. Το εγκαθιστω και επιστρεφω με εντυπωσεις.

    ---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:45 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 22:12 ----------

    Μολις το εγκατεστησα. Σαν πρωτη εντυπωση μου φαινετια πιο σταθερο. Δεν υπαρχει πλεον το προβλημα με το sleep mode συγχρονιζω και λιγακι πιο ψηλα σε σχεση με πριν.
    Συμφωνω και γω λοιπον με τους προλαλησαντες και προτεινω την αναβαθμιση απο το link του δημητρη σε οποιον εχει προβλημα.
    Macbook Unibody Late 2009 (120 GB SSD + 4GB RAM)

  10. Top - #20
    MacLifer besddimo's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Τοποθεσία
    Χανιά
    Μηνύματα
    240
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Thomson TG585 v8 update program?

    Quote Originally Posted by koumos View Post
    Στο link του δημητρη εχει 2 firmware. Το R822_R82P kαι το R827.
    Στο πρωτο μαλιστα εχει και 3 επιλογες. Forthnet, Generic και PlusNet.
    Ποιο ειναι το "καλο" φιλε nicos00 και besddimo?
    Ωχ, είδα πρώτα το άλλο πόστ σου και σε παρέπεμψα εδώ

    Εγώ δε θυμάμαι ποιο έβαλα οπότε καλύτερα όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας βάλει αυτό που προτείνει ο Νίκος (για την ιστορία, τώρα έχω το Software release: 8.2.7.8 όπως και ο Νίκος).

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. iPhone Dev Program Enrollment ID
    By MihalisGR in forum Αρχείο
    Απαντ: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-2011, 17:53
  2. Thomson TG585v7 με Time Capsule/Airport Extreme Base Station?
    By EvangelosP in forum Πληκτρολόγια, Ποντίκια, Airport Extreme, Time Capsule
    Απαντ: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-2010, 10:01
  3. thomson tg585 upgrade wizard
    By snooby13 in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-2010, 19:04
  4. Ερώτηση: MFI Program
    By BGrifindor in forum Λειτουργικό
    Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-2010, 10:10
  5. Apple TV 2.4 Update και Remote App Update
    By MihalisGR in forum Apple TV
    Απαντ: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-2009, 00:43

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts