Μνήμες γενικά
Δημοσιεύθηκε στις: 30 October 2007 12:33 PM   [ Αγνοήστε ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  114
Εγγράφθηκε  2007-05-26

Θέλω να αναβαθμίσω σε μνήμη το mac mini και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τις μνήμες από τον πρόσφατα αγορασμένο macbook πρέπει να γίνετε λογικά έτσι;
Μετά θα ήθελα μια βοήθεια για αγορά μνήμης συμβατής με τους mac διότι τόσα και τόσα έχουν γραφτεί περί ασυμβατότητας αν και πάλι νομίζω ότι με την intel δεν πρέπει να υπάρχει.Πάρα ταύτα ποιά είναι τώρα η ποιό συμφέρουσα αγορά στα 1GB στα 512GB σε συνδυασμό πάντα με την υπόδειξη εάν είναι δυνατόν κάποιου link για να δώ και εγώ grin

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 30 October 2007 03:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  57
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Αν το Mac mini σου και το Macbook σου χρησιμοποιούν ίδιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστή (π.χ. Intel Core Duo ή Intel Core 2 Duo), τότε γίνεται. Το Mac mini από όσο ξέρω έχει δύο slots για μνήμη. Αν και έχω mac mini δεν το έχω ανοίξει ποτέ, αλλά λογικά δεν θα είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις μνήμη. Δες στο macfixit για οδηγίες.
Μνήμες για mac πέρνω συνήθως από την Crucial.com. Στέλνουν Ελλάδα και έχουν ανταγωνιστικές τιμές. Έχω πάρει 4 φορές από αυτούς χωρίς κάποιο πρόβλημα. Στην αρχική σελίδα ακολούθησε τον wizard για να βρεις τις μνήμες που ταιριάζουν στον mac σου.

[ Διορθώθηκε: 30 October 2007 03:26 PM by Αντώνης Σιγάλας]
 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 30 October 2007 03:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  980
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μνήμες για Mac πάντα από την crucial Στράτο και γλυτώνεις τον πονοκέφαλο.

Το Mac mini ανοίγει σχετικά εύκολα αν ακολουθήσεις την σωστή μεθοδολογία. Προσωπικά είχα ανοίξει το δικό μου G4 με επιτυχία για αναβάθμιση μνήμης απλά θέλει προσοχή. Η πιο συμφέρουσα αγορά είναι προφανώς αυτή που σηκώνει η τσέπη σου. Προφανώς είναι καλύτερα με core 2 duo επεξεργαστές να γεμίσεις και τα δύο slots του Mac mini. 2 x 512Mb ή 2 x 1Gb είναι θέμα τι θέλεις να τρέχεις στο Mac mini.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 30 October 2007 11:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  114
Εγγράφθηκε  2007-05-26

παιδιά όντως οι τιμές είναι πολύ καλές π.χ 98$ τα 2GB o mini είναι core duo και το book core 2 Duo και λέω να βγἀλω τις μνήμες από το book 2X512 και να της βάλω στο mini και να βάλω τα 2GB στο book.Αλλά ήθελα να ρωτήσω είναι υπερβολή η και με το 1GB θα κάνω δουλειά.Βέβαια δοκίμασα την αντιγραφή ταινίας στο mini και έκανε μία ώρα και στο pc με sVISTA τριάντα λεπτά αυτό έχει σχέση και με την μνήμη η μόνο με τον επεξεργαστή το pc είναι pentium 4 στα 2.8 GHZ με 1GB μνήμη.
Εγώ εκτός από κείμενα internet και αντιγραφή ταινιών δεν το χρησιμοποιώ για τίποτα άλλο.

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 October 2007 02:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  980
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Στράτο αρκετή μνήμη χρειάζεσαι σε καταστάσεις απαιτητικού multitasking δηλ. πολλά παράθυρα ανοιχτά, και σε απαιτητικές εφαρμογές επεξεργασίας βίντεο και εικόνας. Πχ. σε κωδικοποίηση βίντεο με Final Cut ή iMovie και επεξεργασία εικόνας με Photoshop (φίλτρα κ.ο.κ.) η επιπλέον μνήμη κάνει πράγματι διαφορά. Για πλοήγηση στο διαδίκτυο και μεταφορά αρχείων δεν παίζει ρόλο είτε έχεις 512ΜΒ είτε 4 GB.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 November 2007 11:37 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  114
Εγγράφθηκε  2007-05-26

ευχαριστώ Μιχάλη οπότε κάνω μόνο αναβάθμιση σε λειτουργικό και βλέπουμε με την ησυχία μας.

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 01 November 2007 12:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  980
Εγγράφθηκε  2007-02-02
esykas - 01 November 2007 11:37 AM

ευχαριστώ Μιχάλη οπότε κάνω μόνο αναβάθμιση σε λειτουργικό και βλέπουμε με την ησυχία μας.

Ετσι.  yes

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 May 2008 06:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-25

kserei kaneis pos mporo na perase mnimes se macbook pro?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 May 2008 09:05 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  980
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κατ’ αρχήν αυτό εδώ το έχεις διαβάσει; look Σε παρακαλώ γράφε Ελληνικά. 

Ιδού και οι οδηγίες γι’ αυτό που ζήτησες.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 May 2008 10:22 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-05-25

τελικα ειστε αστερια
θενκς α λοτ και σορρυ για την γλωσσα rasberry

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ help needed      service? ››