πρόβλημα με τον preview.app
Δημοσιεύθηκε στις: 27 November 2007 07:08 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

παιδιά έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το preview.app
το εγκατέστησα κανονικά και δούλευε. τώρα όμως προσπαθώ να τον δουλεύσω και ενώ ανοίγει σαν εφαρμογή δε μου δείχνει τίποτα
ξέρετε μήπως τι μπορεί να είναι?
σκέφτομαι μέχρι κ να κάνω ξανά εγκατάσταση του leopard αλλά επειδή έχω κ το bootcamp μήπως τότε θα διαγράψει τα windows που εγκατέστησα?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 November 2007 08:11 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Τι είναι το preview.app;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 November 2007 09:25 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

το preview.app είναι το πρόγραμμα που ανοίγει τα pdf αρχεία που θέλουμε να ανοίξουμε καθώς και τις περισσότερες εικόνες
πήγαινε στο applications folder και θα το βρεις.
είναι πολύ βασικό πρόγραμμα
βασικά αν κάνω εγκατάσταση archive and install τα leopard θα μπορέσει να κρατήσει ανέπαφο τα windows στο bootcamp?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 09:28 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Φϊλε μου το Preview προφανώς και γνωρίζω που βρίσκεται rasberry

Απλά μας μπέρδεψες που λές ότι το εγκατέστησες κανονικά και είπα μήπως είναι τίποτε άλλο που δεν το ξέρω. Πως το εγκατέστησες δηλαδή; Το Preview είναι μέρος της εγκατάστασης του Mac OS X δεν μπορεί να του κάνει εγκατάσταση μόνο του. Εκτός αν εννοείς πως έκανες κανονική εγκατάσταση του Mac OS X Leopard και δεν σου δουλεύει το Preview. Μήπως έκανες update από το Tiger;

Οσον αφορά τα Windows, επειδή βρίσκονται σε ξεχωριστό partition δεν πρόκειται να πάθουν κάτι. Πρέπει μόνο να προσέξεις να επιλέξεις το σωστό partition όταν θα κάνεις την νέα εγκατάσταση του Mac OS X.

[ Διορθώθηκε: 28 November 2007 09:31 AM by Μιχάλης Σ.]
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 06:28 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

έκανα archive and install
μίλησα με ένα παιδί από την elite (μεταπωλητή της apple στην Β. Ελλάδα) και μου πε ότι έπρεπε να είχα κάνει upgrade. τι να πω
όλοι στα forum λέγαν ότι καλύτερα είναι να κάνω archive and install.
έστω θα προσπαθήσω να κάνω ξανά archive and install
μετά του είπα ότι έχω εγκαταστήσει τα windows σε bootcamp και δουλεύει άξογα (καλύτερα κ από pc) ενώ τα parallel δεν το βλέπουν.
αυτός είπε ότι δεν τα ξέρει αυτά αλλά αυτός θα έκανε επανεγκατάσταση. καλά δεν βαριούνται αυτοί? εγώ mac πήρα για να γλυτώσω από τέτοια.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 08:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Φίλε μου καλά έκανες και προχώρησες σε archive & install. Το upgrade δεν θεωρείται αξιόπιστο εξ αρχής.

Μου κάνει εντύπωση πως μόνο το Preview δεν σου δουλεύει σωστά. Μήπως έχει να κάνει με το είδος των αρχείων που προσπαθείς να ανοίξεις; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα; Στο κάνει σε όλα τα αρχεία; Δώσε μας μερικές περισσότερες πληροφορίες πριν προχωρήσεις σε επανεγκατάσταση.

Τι εννοείς τo Parallels δεν το βλέπει; Εννοείς τα Windows υποθέτω αλλά μιλάς για τα Windows που έχεις εγκαταστήσει μέσω BootCamp; Στην περίπτωση που μιλάς για την εγκατάσταση Windows μέσω Bootcamp φυσικό είναι να μην το βλέπει. Το Parallels είναι ένας emulator για να τρέξεις τα Windows σε περιβάλλον Mac OS X. Για να γίνει αυτό πρέπει να τα εγκαταστήσεις από το Parallels!

Αντιλαμβάνομαι πως πήρες Mac για να γλιτώσεις από τις windows ιστορίες αλλά μμην ξεχνάς πως και ο Mac υπολογιστής είναι. Αν δεν γίνει κάτι σωστά θα υπάρξει πρόβλημα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 09:00 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

όχι αρχεία που με το tiger τα άνοιγε ο preview δεν τα ανοίγει πλέον. συμβαίνει σε όλα τα pdf αρχεία.
τα parallel θεωρητικά ανοίγουν και windows που είναι εγκατεστημένα σε partition που δημιουργεί το bootcamp
τώρα τι συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 10:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δεν πάει κάπου το μυαλό μου για το Preview και είναι μια περίπτωση που δεν την έχω ξανακούσει. Θα το ερευνήσω.

Το parallel τρέχει Windows που έχουν εγκατασταθεί σε ξεχωριστό partition με το BootCamp μόνο αν χρησιμοποιήσεις το Transporter. Αν το έχει πράξει και δεν σου τρέχει όπως λές τότε μάλλον υπάρχει θέμα. Να υποθέσω πως έχεις την τελευταία έκδοση Parallels και ότι την έχεις μεταφέρει στο Leopard από την εγκατάσταση του Tiger; Αν ναί τότε ίσως ο συνδυασμός Parallels, Windows και εγκατάσταση Mac OS X Leopard να έχει δημιουργήσει θέμα.

Πέταξέ τα όλα και κάνε ένα clean install. Τα Windows δεν χρειάζεται να τα πειράξεις.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 November 2007 10:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  6
Εγγράφθηκε  2007-07-09

λέγοντας clean install εννοείς δηλαδή όχι το archieve and install. το κακό είναι ότι έχω πολλές ρυθμίσεις και δεν θέλω να τις χάσω.
ή τουλάχιστον το φοβάμαι. λέγοντας ρυθμισεις εννοώ τραγούδια στο itunes (άντε αυτά τα βρίσκω) αλλά και mail (δεν έχω ακόμη .mac για να τα αποθηκεύω στο ιντερνετ). πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν θα χάσω κάτι??
τα προγράμματα πιστεύω ότι μπορώ να τα βρω. επίσης επειδή είχα σβήσει το garage band και ίσως το χρειαστώ μπορώ να εγκαταστήσω τα tiger για να το εγκαταστήσω πάλι μέσω του ilife που είχα?
σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. δεν ξέρω που να ψάξω και πάνω που νόμιζα ότι ήξερα αρκετά για τα mac.

Προφίλ