Synergy - Το καλύτερο εργαλείο για τους έχοντες PC και Μac (και όχι μόνο)!!! 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 December 2007 09:40 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2007-12-14

Καλησπέρα σε όλους!

Πρώτη δημοσίευσή μου στο forum μας και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα “εργαλειάκι” που μου έχει λύσει τα χέρια. Πρόκειται για το πανάλαφρο προγραμματάκι Synergy, το οποίο επιτρέπει το “μοίρασμα” πληκτρολογίου και ποντικιού ανάμεσα σε δυο ή περισσότερα διαφορετικά μηχανήματα ή λειτουργικά συστήματα. Το μόνο που χρειάζεται είναι τα μηχανήματα να είναι σε δίκτυο!

Έτσι λοιπόν, ενώ (δυστυχώς) δούλευα σε Windows/PC για πολλά χρονιά, πριν λίγο καιρό μπόρεσα (επιτέλους!) να αποκτήσω το νέο iMac. Επειδή όμως δεν ήθελα να καταργήσω το PC (για τα απλά και καθημερινά), αλλά ταυτόχρονα ήθελα να δουλεύω στο iMac (είμαι γραφίστας), προέκυψε το πρόβλημα διευθέτησης του γραφείου μου προκειμένου να χωρέσουν 2 πληκτρολόγια και 2 ποντίκια! Έψαχνα να δω τί λύση υπάρχει και διάβαζα για switch boxes, επιπλέον καλωδιώσεις και άλλα χαοτικά πράγματα. Μέχρι που έπεσα πάνω στο Synergy και πραγματικά βρήκα την υγειά μου!!! Πρόκειται για freeware open source πρόγραμμα της εκπληκτικής κοινότητας SourceForge.net. Η διαδικασία εγκατάστασης είναι πάναπλη. Απλώς κατεβάζετε το πρόγραμμα για τα συστήματα που σας ενδιαφέρει (υποστηρίζει όλα τα λειτουργικά) και αφού το περάσετε σε κάθε υπολογιστή με δυο-τρεις απλές κινήσεις, έχετε καταργήσει περιττά πληκτρολόγια και ποντίκια!!!

Μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα του προγράμματος Synergy εδώ: http://synergy2.sourceforge.net/
Κατεβάστε το πρόγραμμα από εδώ: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=59275
Πολύ κατατοπιστικές οδηγείες εγκατάστασης (για MacOS και Windows) εδώ: http://www.engadget.com/2005/08/09/how-to-share-your-keyboard-and-mouse-in-realtime-with-synergy/

Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία διευθέτησης του χώρου μου. Το PC πληκτρολόγιο το έχω σε περίπτωση (σπάνια) που θέλω να ανοίξω μόνο το PC (αυτό φαίνεται από το πόσο καταχωνιασμένο είναι το microsoft ποντίκι μου)!

Ελπίζω να βρείτε κι εσείς χρήσιμο αυτό το εργαλειάκι!

Συνημμένα Εικόνας
Mac+PC.jpg
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 December 2007 09:56 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  332
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Βασίλη καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr!  welcome

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση και το πραγματικά χρήσιμο εργαλείο Synergy. Καλό!

Μπάϊ δε γουέϊ… κονγκράτς για τον χώρο σου! yes

 Υπογραφή 

Μην ξεχνάτε να δηλώσετε συμμετοχή στην κλήρωση για τα γεννέθλια του MacLife εδώ.

Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 December 2007 10:00 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  3
Εγγράφθηκε  2007-12-14

Καλώς σας βρήκα!

Μακάρι να φανώ χρήσιμος με αυτό το post και με τη σειρά μου να δώσω τα συγχαρητήριά μου για το πάρα πολύ καλό site και forum! To χρειαζόμαστε εμείς οι Macάδες!!!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 December 2007 10:57 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. Member
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  55
Εγγράφθηκε  2007-09-19

Ναι το Synergy είναι όντως χρήσιμο εργαλείο. Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το Teleport που είναι κάτι αντίστοιχο με το Synergy αλλά mac-only, και ελέγχω το macmini που έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση μέσω του macbook μου.

 Υπογραφή 

Ιδιαίτερα μαθήματα Mac OS X για wannabe switchers: Gomac.gr

Προφίλ