Bootcamp Πρόβλημα δεν ξεκινάει η εγκατάσταση των xp στην λεοπάρδαλη SOS
Δημοσιεύθηκε στις: 26 December 2007 05:23 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .
Έχω έναν iMac ιντελένιο τελευταίας γενιάς αυτών δηλαδή με το γιαλί και το αλουμίνιο 20αρα οθόνη και λειτουργικό την λεοπάρδαλη κτλ.
Αποφάσισα να περάσω XP γιατί κάποιες εφαρμογές που θέλω είναι φτιαγμένες μόνο για τα παράθυρα του Βασιλάκη.
Αφού λοιπόν δημιουργήθηκε το Partition με επιτυχία έβαλα το cd με τα xp όπως με προέτρεψε το bootcamp και αφού πάτησα install το μηχάνημα έκλεισε σταδιακά κάνοντας επανεκκίνηση . Μετά το γνωστό ήχο που κάνει ο Mac εμφανίστικε μια ασπρή οθόνη και μετά τιποτά ουτε αααα οθτε ουουουου.
Ξανά ξεκίνησα το μηχάνημα και πατώντας το options με έβγαλε στην γκρι οθόνη με 2 εικονίδια-επιλογές η μία ήταν για να μπεις στο Mac και η άλλη είχε σχήμα cd και έγραφε windows , όταν πατάω την επιλογή Mac με Βάλι κανονικά στην λεοπάρδαλη όταν πατάω το cd με τα windows κολλάει και σβήνει το φωτάκι από το ποντίκι ????? με αποτέλεσμα να χρειάζεται πάλι να πατήσω κουμπί για επανεκκίνησή του μηχανήματος για να ξεσκολίσει........ Σας παρακαλώ κάποιος να δώσει τα φώτα του , καθώς τα xp είναι όπως πρέπει με sp2 δηλαδή . δοκιμάσαμε και τα home αλλά και τα pro. και όταν λέω δοκιμάσαμε εννοώ ότι το πρόβλημα δεν το έχω μόνο εγώ αλλά και ο φίλος μου που πήραμε την ίδια μέρα τον ίδιο υπολογιστή και τρώμε σήμερα την ίδια φρίκη ....... κάθε βοήθεια δεκτή και πάλι χρόνια πολλά

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 02:39 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  596
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Sarantos καλώς όρισες και χρόνια πολλά.

Τι χωρητικότητα έχει συνολικά ο σκληρός του Mac σας και πόση χωρητικότητα έχει το partition που φτιάχνετε για τα Windows;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 07:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Μιχάλη χρόνια πολλά και σε εσένα υγεία πάνω από όλα .
Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για την συμμετοχής και την προσφορά βοήθειας , Δοκιμάσαμε διάφορα μεγέθη 30γιγα , 31, και στο τέλος 32 αλλά τίποτα.
Ό συνολικός χώρος του σκληρού μου είναι 320γίγα . Έχω περάσει το Parallels λες να επηρεάζει?? βοήθεια παιδιά κολλήσαμε ....

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 08:28 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  596
Εγγράφθηκε  2007-02-02
sarantos - 27 December 2007 07:24 PM

Έχω περάσει το Parallels λες να επηρεάζει?? βοήθεια παιδιά κολλήσαμε ....

Λογικά δεν θα έπρεπε να δημιουργεί πρόβλημα το Parallels. Μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την εγκατάσταση των Windows μέσω Boot Camp από το Parallels αλλά θα έπρεπε η εγκατάσταση των Windows να έχει προηγηθεί. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά προβλήματα στο διαδίκτυο τα οποία δημιουργεί ο συνδυασμός και των δύο, δεν αποκλείεται το κόλλημα που τρώτε να προέρχεται κι από εκεί.

Ο χώρος που χρησιμοποιείτε για το partition είναι αρκετός για την εγκατάσταση των Windows.

Επειδή εξ αποστάσεως δεν μπορώ να ξέρω τι έχετε πειράξει στο Mac OS X και τι όχι δεν μπορώ να προτείνω και πολλά. Προσωπικά η δοκιμαστική εγκατάσταση των Vista που έκανα στο δικό μου MacBook με Mac OS X Leopard έτρεξε απροβλημάτιστα. Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι μια φρέσκια εγκατάσταση του Mac OS X Leopard και φυσικά εγκατάσταση των Windows μέσω Boot Camp πρίν κάνετε οτιδήποτε άλλο.

Αλήθεια… όταν προσπαθείτε να ξανακάνετε εγκατάσταση των Windows μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια, έχετε διαγράψει το προηγούμενο partition;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 08:51 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Δεν καταφέρνουμε ξέρεις να περάσουμε και πολλά από τα xp καθώς δεν μπαίνει καν ο εγκαταστάτης τους (αυτή η μπλε οθόνη που σε προτρέπει να επιλέξεις file system που θα κάνει format ).Μετά δηλαδή από την δημιουργία διαμερίσματος fat32 μέσα από τη λεοπάρδαλη και το restart άσπρη οθόνη και τίποτε άλλο .

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 09:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  596
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ααα… άρα δεν ξεκινάει καθόλου η εγκατάσταση. Εγώ νόμιζα πως η εγκατάσταση γινόταν κανονικά και μετά προέκυπτε το πρόβλημα.  bang

Τότε πρέπει να το εξετάσω διαφορετικά το θέμα. Θα επανέλθω!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 December 2007 09:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι γιατί βλέπω όλοι βάζουν xp χωρίς πρόβλημα εκτός από εμάς.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 December 2007 08:43 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  596
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Εψαξα αρκετά το θέμα φίλε μου αλλά δεν κατάφερα να βρώ λύση. Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι η εξής ερώτηση: Το CD με τα Windows Xp που έχετε κι εσύ κι ο φίλος σου, είναι full version ή upgrade;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 December 2007 12:01 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Λοιπόν όταν βγάλω το cd των xp και κάνω restart πατώντας το option μου εμφανίζει μόνο το σκληρό του Mac και όχι και αυτόν τον xp τον οποίο μέσα απο το disk utility τον βλέπω μια χαρά και μάλιστα κανονικά φορμαρισμένο σε fat 32 είναι κανονικό αυτό πάλι μέσα από το Start up disk δεν βλέπει το partition των windows είναι κανονικό αυτό.Τώρα για το cd τον xp αν δεν ήταν το κατάλληλο δεν θα μου το έλεγε το λειτουργικό πριν κάνει το reboot ? και κάτι άλλο πώς είναι δυνατόν να μην κάνουν τα xp home oem και να κάνουν τα xp home full ?????? Μέσα στο διαδίκτιο διαβάζω ότι μέχρι και κόπιες βάζουν (και γιατί όχι άραγε εδώ δεν νοιάζει την Microsoft στα Pc γιατί να νοιάζει την Apple για τα κέρδη των ανταγωνιστών αναγκάζοντας τους να αγοράσουν τα προϊόντα του ενώ τα δικά της τα δίνει δωρεάν βλέπε LEOPARD 10€) Συγνώμη Βρέθηκα για λίγο εκτός θέματος ..... Κάτι άλλο η εγκατάσταση του Leopard δεν είναι καθαρή καθώς είχα Tiger ..

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 December 2007 11:12 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  596
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κοίτα… η Apple αναφέρει πως για να προχωρήσει στην εγκατάσταση πρέπει να έχεις την full version των windows κι όχι upgrade. Δεν ξέρω κι ούτε έχω κάνει πολλές δοκιμές με διαφορετικές εκδόσεις των windows για να σου πώ ποιές και αν τρέχουν κανονικά. Λέγοντας πως πριν είχες Tiger φαντάζομαι πως έκανες αναβάθμιση στο Leopard κρατώντας εφαρμογές και ρυθμίσεις. Μπορεί κι αυτό να δημιουργεί πρόβλημα αφού αυτή η μέθοδος δεν είναι ιδιαιτέρως σταθερή. Εχουμε αρχίσει να βάζουμε πολλά όμως στο “τσουβάλι” και δεν θα βγάλουμε άκρη.

Το μόνο σίγουρο είναι πως το πρόβλημα είναι θέμα software κι όχι hardware. Τώρα αν φταίει το Leopard ή τα Windows δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι αυτό που σου είπα εξ’ αρχής, καθαρή εγκατάσταση Mac OS X Leopard και μετά εγκατάσταση των Windows με αγορασμένη full έκδοση.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 December 2007 09:44 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Πολλά προβλήματα διαβάζω στα forum το boot camp ακόμα . Αααααα και αυτό που παθένουμε εμείς είναι η Γκρί screen of death έτσι το λένε .Αναφέρουν μάλιστα ότι κάποιοι από τους άτυχους όπως εμείς δεν καταφέρνουν να μπουν μετά ούτε στο mac os.............. όχι που θα είχαν μόνο τα windows την blue screen εμείς έχουμε ποιο ωραίο χρωματάκι. . Τα συμπεράσματα δικά σας .................. Τέλος πάντων χρόνια πολλά χωρίς παραπάνω γκρίνια άν μάθω κάτι άλλο θα επανέλθω.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 February 2008 11:56 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-09-04

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε απλά έβγαλα το USB DVDROM και όλα οκ .

Προφίλ