Windows σε MBP μέσω Bootcamp και μετά εγκατάσταση VMware Fusion
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 11:00 AM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-04-30

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Όπως λέει και ο τίτλος εγκατέστησα τα Windows XP SP2 στο MBP και στην συνέχεια εγκατέστησα το VMware Fusion, το οποίο βλεπει τα Windows μέσω Bootcamp. Όμως κάθε φορά που ξεκινώ τα Windows από το VMware μου ζητάει κωδικό administrator. Τον κωδικό δηλαδή που χρειάζεται για να εγκαταστήσω οποιαδήποτε εφαρμογή στο MBP ακόμη και τα updates. Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος?

Ευχαριστώ

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 11:30 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  381
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Βεβαίως είναι φυσιολογικό να σου ζητάει δικαιώματα admin. Είναι θέμα ασφάλειας όπως πχ. το ίδιο κάνει κάθε φορά που κάνεις αναβάθμιση μέσω software update. Στην περίπτωση του VMware από την στιγμή που πρόκειται να τρέξεις windows μέσα στο Mac OS X είναι υποχρεωμένο να σου ζητήσει δικαιώματα admin.

 Υπογραφή 

Μην ξεχνάτε να δηλώσετε συμμετοχή στην κλήρωση για τα γεννέθλια του MacLife εδώ.

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 11:44 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-04-30

Μιχάλη καλημέρα,

Σ’ ευχαριστώ για την απάντηση! Θέλω να ρωτήσω όμως και κάτι ακόμη. Μπορώ τρέχοντας τα Windows μέσω VMware να κάνω chat με το Windows Live Messenger χρησιμοποιόντας την isight κάμερα του MBP? Και αν ναί τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

Και πάλι ευχαριστώ,

Γιώργος

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 11:53 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-04-30

Και κάτι άλλο ακόμη,

Χρειάζεται να εγκαταστήσω στο Windows partition κανένα antivirus? Έχω το Kaspersky, είναι καλό?

Και πάλι ευχαριστώ,

Γιώργος

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 04:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  381
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Απ΄ότι έχω διαβάσει είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσεις την κάμερα του MacBook για χρήση στα Windows όταν τρέχεις VMware ή Parallels. Κάποιες ειδικές ρυθμίσεις δεν υπάρχουν επ’ αυτού στο Mac OS X οπότε είναι θέμα Windows και MSN Messenger. Καλύτερα λοιπόν να αναζητήσεις πληροφορίες από Windows πως πρέπει να το ρυθμίσεις σωστά αφού προσωπικά έχω εγκαταλήψει την πλατφόρμα εδώ και αρκετά χρόνια.

Οσον αφορά το antivirus, λάθος άνθρωπο ρωτάς… Mac user εδώ! tongue wink

 Υπογραφή 

Μην ξεχνάτε να δηλώσετε συμμετοχή στην κλήρωση για τα γεννέθλια του MacLife εδώ.

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 04 January 2008 05:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2007-04-30

Μιχάλη,

Έχεις δίκιο! Και εγώ αναγκαστικά έβαλα τα Windows γιατι τα χρειάζομαι για μια εφαρμογή για την δουλειά μου που θέλω να τρέξω. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Γιώργος

Προφίλ