Firewall στο Leopard ( κατά πόσο χρειάζεται?  )
Δημοσιεύθηκε στις: 09 January 2008 08:37 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-04

Παιδιά ακούμε όλοι πως τα mac έχουν μια “ανοσία” στους διάφορους ιούς που κυκλοφορούν..
Μία ερώτηση λοιπόν..το firewall τους φαντάζομαι συμβάλει προς αυτή την κατεύθυση.Πρέπει λοιπόν να το ενεργοποιήσουμε??Κι από ότι είδα έχει 2 λειτουργίες το firewall του leopard..Την πιο απλή και την full προστασία.Ποιά προτείνετε εσείς??(απλή-full)

Υ.Γ: Το download και το surf “παει σύννεφο” στον νέο μου mac

Thanks…

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 09 January 2008 10:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  27
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Των φρονίμων τα παιδιά ...

Εκτός κι αν δεν συνδέεσαι ποτέ στο internet ή σε κάποιο άλλο δίκτυο, κι ανεξάρτητα από υπολογιστή και λειτουργικό σύστημα, θα πρέπει πάντα να είναι ενεργοποιημένο το firewall.

Δυστυχώς, δεν έχω το Leopard οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματός σου. Παρ’ όλα αυτά, η λογική με την οποία χρησιμοποιώ το firewall είναι ότι απαγορεύω τα πάντα μέχρι να χρειαστεί να επιτρέψω κάποιο πρωτόκολλο (πχ Apple Remote Management, κλπ). Ακόμα και τότε μόλις, τελειώσω με την χρήση του πρωτοκόλλου τότε εκ νέου το απενεργοποιώ.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 09:31 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Οπως τα λέει ο Μπάμπης. Καλό είναι να το έχεις ενεργοποιημένο. Τώρα όσον αφορά την ρύθμιση που θα πρέπει να επιλέξεις, εξαρτάται από την χρήση. Σε κάθε περίπτωση η επιλογή “Set access for specific services and applications” αρκεί.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 06:20 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-04

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...κι εμένα μου φάνηκε παράξενο που by default o mac μου είχε στις ρυθμίσεις του firewall σε “full acces” κι έτσι το άλλαξ σε “Set access for specific services and applications”
Τελικά antivirus χρησιμοποιεί κανείς σε mac???

 Υπογραφή 
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 January 2008 07:08 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-10

Ως γενική οδηγία, καλό είναι να είναι το firewall ενεργοποιημένο.
Από την άλλη μεριά είναι ψιλοάχρηστο, γιατί το firewall του router κόβει όλη την ανεπιθύμητη κίνηση και ουσιαστικά ο κίνδυνoς είναι ανύπαρκτος.
Κατά τη γνώμη μου το firewall δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει. Το έχω απενργοποιημένο σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Προφίλ