Ελληνικά στο iphone (μέχρι να τα κυκλοφορήσει το greek-iphone.com)
Δημοσιεύθηκε στις: 21 January 2008 11:40 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-10

Όπως όλοι γνωρίζετε το Ελληνικό πληκτρολογιο για το iphone έχει λήξει από τις 13/1/2008.
Η ελληνική ομάδα ανάπτυξης της εφαρμογής (greek-iphone.com) δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει τη νέα έκδοση με αποτέλεσμα να έχουμε μείνει χωρίς Ελληνικά.
Για σας που δεν μπορείτε να κανετε χωρίς Ελληνικά (επαφές, sms, google, notes), υπάρχει μια πρόχειρη λύση να κάνετε τη δουλειά σας.
Ρίξτε μια ματιά στο link
http://russianiphone.ru/blog/2007/09/21/tweaking-russian-keyboard-to-speak-your-language/

1. Με εγκατεστημένο το παλιο ληγμένο keyboard συνδεθείτε με έναν SSH client στο iphone (για το mac fugu) και από το directory /Library/MobileEnhancer/cyrillic-keyboard.men αντιγράψτε τα pgn και τα plist αρχεία σε ενα φάκελο.
2. Δώστε στον installer σας το source όπως πριγαφεται στο παραπάνω link.
3. Εγκαταστηστε τον νεο mobile enhancer και στη συνέχεια το ρωσικο (όχι το Ελληνικό) πληκτρολόγιο (ver 1.0.1). Είναι με ρώσικους χαρακτηρες.
4. Αντικαταστήστε τα αρχεία στο /Library/MobileEnhancer/cyrillic-keyboard.men με αυτά που είχατε κρατήσει στο βήμα 1 (τα Ελληνικά δηλαδή)
5. General --> International --> Language δώστε English. Στο keyboards ενεργοποιήστε το Russian έτσι ώστε να έχετε 2 πληκτρολόγια.
6. General --> Keyboard 3η και 4η επιλογή OFF

Έτσι θα έχετε γρήγορα ένα Ελληνικό πληκτολόγιο λειτουργικότατο. Τα κεφαλάια δεν εμφανίζονται κανονικά στο πληκτολόγιο (γράφονται όμως κανονικά). Αν καθήσει και αλλάξει κανείς τα pgn κάτι θα πετύχει, όρεξη να έχει, αλλά ακόμη και έτσι λειτουργεί καλά.

Έχω iphone 1.0.2 upgrated σε 1.1.1 jailbroken & simunlock
Δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει σε άλλη έκδοση firmware και φυσικά δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει σε εσάς. Σε εμένα πάντως δουλεύει.
Περιττό να πω ότι δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε ζημία υποστεί το iphone σας εαν κάνετε τα παραπάνω.

Αναμένω τα post σας για το αν δούλεψε σε εσάς και αν δουλεύει με το νέο 1.1.2 firmware (παλιο πια, βγήκε το 1.1.3)
Σημ: Δεν έχω σκοπό να υποκαταστήσω την ομάδα του greek-iphone.com. Όλη η δουλειά για την ανάπτυξη του πληκτρολογίου ανήκει αποκλειστικά σε αυτή και της αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνει. Απλά δεν μπορώ να μείνω χωρίς Ελληνικά στο τηλέφωνό μου.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 January 2008 11:22 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  126
Εγγράφθηκε  2007-05-26

Ωραίος Ευάγγελε!! κρίμα που πούλησα το προηγούμενο (1.0.2 σε 1.1.1,1.1.2) να δώ πότε θα βγεί και κάποιο πακέτο και σε μας.

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ