πληροφοριες για το νεο macbook pro?? 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 January 2008 02:42 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  1
Εγγράφθηκε  2008-01-23

εχω αποφασισει εδω κ λιγο καιρο να αγορασω το πρωτο μου mac..
εψαξα τιμες, πληροφοριες κτλ. κ πανω που αποφασισα μεσα στις επομενες μερες να το παραγγειλω
ακουσα οτι ειναι σχεδον σιγουρο πως θα κυκλοφορησει το καινουριο μοντελο πολυ συντομα..
το προβλημα ειναι οτι χρειαζομαι αρκετα αμεσα νεο pc..
γνωριζει κανεις περισσοτερα και μηπωσ μπορει καποιος να μου πει περιπου ποση θα ειναι κ η διαφορα στην τιμη?
το θεμα ειναι οτι κ με το σημερινο μπορω να κανω καλα τη δουλεια μου,
αλλα αν ειναι σε ενα μηνα να βγει το καινουριο με οχι πολυ υψηλοτερη τιμη ισως αξιζει τον κοπο να περιμενω,,
ευχαριστω.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 January 2008 03:38 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  597
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Να σε καλοσωρίσουμε στο φόρουμ του MacLife.gr!

Πράγματι υπάρχουν φήμες για την κυκλοφορία νέων MacBook Pro που λέγεται ότι πιθανώς θα περιλαμβάνουν νεότερους επεξεργαστές και το multi touch trackpad που εγκαινιάσθηκε με το MacBook Air. Το μόνο σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσουν αναβαθμισμένα MacBook Pro. Το πότε δεν το γνωρίζει κανείς. Η Apple δεν ενημερώνει ποτέ για επερχόμενα προϊόντα και αναβαθμίσεις και πολύ περισσότερο για την διαμόρφωση των τιμών της. Εν ολίγοις κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα στις ερωτήσεις σου.

Από την άλλη αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος γιατί η Apple διαρκώς αναβαθμίζει τα προϊόντα της ή παρουσιάζει καινούργια. Αν περιμένεις πάντα για το επόμενο και καλύτερο, τελικά δεν πρόκειται να αγοράσεις ποτέ τίποτα. Σταθμισε τις ανάγκες σου και αγόρασε το μηχανάκι που χρειάζεσαι όταν το χρειάζεσαι, αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 05 February 2008 02:27 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Το Apple Store ανανεώνεται αυτή τη στιγμή! Εκτός και αν βάζουν πάλι κάποιο νέο χρώμα tongue laugh επιτέλους θα έχουμε τα νέα MacBook Pro!!!

EDIT: Τζίφος… απλά διπλάσιες χωρητικότητες σε iPhone και iPod Touch… mad

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 February 2008 12:37 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  12
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Επιτέλους έγινε η ανανέωση!!! grin

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 05:22 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-05-02

Χαιρετώ!
Είναι το πρώτο μου post εδώ, λογικά θα υπάρχει και συνέχεια μιας και μετά από 11 χρόνια με τα pc αποφάσισα να πάρω κι εγώ mac.
Συγκεκριμένα έχω καταλήξει στο MacBook Pro 2.6GHz 15΄
Θα ήθελα να μάθω αν ξέρουμε τίποτα για το αν η apple σκοπεύει να βάλει blu-ray στα MacBook, δεν έχω δει κάτι σχετικό πουθενά και θα μπορούσα να πω ότι μου φαίνεται λίγο περίεργη η στάση που κρατάει η εταιρεία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα μιας και ήταν πάντα πρωτοπόρος στις νέες τεχνολογίες πχ.mouse,usb κτλ.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό μέρος αλλά μου φάνηκε ότι η ερώτηση ταιριάζει με το θέμα

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 08:25 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  597
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλώς όρισες στο φόρουμ του MacLife.gr!

Και πολύ καλά έπραξες που αποφάσισες να τολμήσεις το πέρασμα σε Mac. Δυστηχώς σχετικές πληροφορίες για την προσθήκη Blu-Ray drives στα macintosh δεν υπάρχουν. Προφανώς η Apple δεν έχει αποφασίσει το βήμα προς αυτή την κατεύθυνση αν και αποτελεί μέλος του οργανισμού που υποστηρίζει το φορμά.

Από κεί και πέρα υπάρχουν κάποιες λύσεις όπως πχ. προσθήκη εξωτερικού drive και χρήση του προγράμματος Toast αλλά αυτές περιορίζονται μόνον στην εγγραφή και ανάγνωση δεδομένων κι όχι στην αναπαραγωγή ταινιών.

Καλό θα ήταν να περιμένεις το WWDC τον Ιούνιο ώστε να δούμε αν θα προκύψουν εξελίξεις αφού εδώ και καιρό φημολογείται η επανασχεδίαση των MacBook/Pro. Τίποτα δεν είναι βέβαιον όμως, αφού τα MacBook Pro αναβαθμίστηκαν σχετικά πρόσφατα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 04:40 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-05-02

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Βασικά για data το θέλω το blu-ray, γραφίστας γαρ! αλλά ξέρεις πως είναι αυτά, τα θέλουμε ΟΛΑ.
Είμαι σίγουρος ότι μετά από λίγο καιρό θα θέλω να δω μια ταινία ή θα θέλω να μετακινηθώ κάπου χωρίς τη δυνατότητα να έχω εξωτερικά drives και θα το έχω μετανοιώσει οικτρά που δεν περίμενα μερικούς μήνες.

Μετά από πόσο καιρό βγαίνουν στην αγορά αυτά που παρουσιάζονται στο WWDC?
Γιατί μπορώ να περιμένω μέχρι τον ιούνιο, το καλοκαίρι βασικά θα το χρειαστώ, τώρα αν βγει στην αγορά Σεπτέμβριο-Οκτώβριο μάλλον θα αρκεστώ στο υπάρχον μοντέλο παρά την σημαντική αυτή τεχνολογική έλλειψη για την εποχή μας.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 05:46 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  597
Εγγράφθηκε  2007-02-02
tonyM - 02 May 2008 04:40 PM

Μετά από πόσο καιρό βγαίνουν στην αγορά αυτά που παρουσιάζονται στο WWDC?
Γιατί μπορώ να περιμένω μέχρι τον ιούνιο, το καλοκαίρι βασικά θα το χρειαστώ, τώρα αν βγει στην αγορά Σεπτέμβριο-Οκτώβριο μάλλον θα αρκεστώ στο υπάρχον μοντέλο παρά την σημαντική αυτή τεχνολογική έλλειψη για την εποχή μας.

Εξαρτάται. Αν πρόκειται για αλλαγή σε προϊόν που έχει μπεί ήδη στην γραμμή αναπαραγωγής συνήθως είναι διαθέσιμο άμεσα. Οπότε υπολογίζεις σε καμμιά εικοσαριά ημέρες να είναι διαθέσιμο και στην χώρα μας. Πάντως δεν θα στοιχημάτιζα και πολλά στην προσθήκη Blu-Ray drive.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ