θεμα MAC osX style για χρηση σε dualboot εγκατεστημενα windows vista (ZEUS os X - ELIXIS for vista)
Δημοσιεύθηκε στις: 24 January 2008 12:15 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

Γνωριζω πως γιά τους χρηστες MAC κάνοντας χρήση του dualboot τά windows xp ειναι μεχρι τώρα μία πιθανως καλύτερη λυση. Γιά οσους χρησιμοποιουν windows vista θά ηθελα να παρουσιασω ενα θεμα MAC osX style τό οποιο κατασκευασα αρχίζοντας από τό 0 τόν Νοέμβριο του 2006. Στά windows vista δέν υπαρχει προγραμμα editor γιά κατασκευη θέματος, οπως υπαρχει στά windows xp (stylebuilder) ειτε στο MAC osX (shapeshifter), υπάρχουν (μεχρι στιγμης) υποτυπώδη προγραμματα εξαγωγης και εισαγωγης οπτικων αρχειων(images) καί προγραμματα μεταβολῆς κωδικα χωρίς ομως νά ειναι γνωστός ο κωδικας ειτε η θέση των οπτικων αρχειων(images). Τα παραπανω αναφερονται για να καταλάβετε το βαθμό δυσκολίας, καἰ διότι στήν Ελλάδα μπορουν και να κατασκευαζονται ΑΡΧΕΙΑ λογισμικου τά οποια αντέχουν στή διεθνη κριτική και Χρήση.
Τό θέμα ZEUS os X - ELIXIS for vista(32bit version) ειναι μιά εξέλιξη των προηγουμένων εκδοσεων του θεματος Win ZEUS os X, καί μπορειτε νά το δειτε καί να το κατεβασετε ZEUS os X - ELIXIS for vista στη διευθυνση http://zeusosx.deviantart.com/art/ZEUS-os-X-ELIXIS-for-vista-75141906 .
Βασίζεται στό πνεύμα του osX καί δέν αποτελει μιμιση αυτου. Ολα τα στοιχεια ειναι σχεδιασμένα απο μενα , το ιδιο καί η εισαγωγή κώδικα, προτιμώντας να ακολουθήσω κυριως τίς πρωτες προ-εκδοσεις του leopard (οι οποιες περιειχαν καί μεταλικές επιφανειες καί πιο σκουρα κουμπιά ελεγχου των παραθύρων (κοκκινο,κιτρινο,πρασιο) και οχι την τελική.
Παντως η προβολή του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμοῦ (ZEUS os X) στό πνευμα του δυνατου, καθως καί η συγχρονη παρουσίαση που τοῦ κάνω μέσω τοῦ θέματος τῶν Vista εἶναι σημαντικότερη, απο τις χιλιάδες δυσκολίες που αντιμετώπισα καί αντιμετωπιζω.
Σας ευχαριστω ελπίζω νά μήν σας κουρασα, οδηγιες εγκαταστάσεως του θέματος οσο καί χρησης (στά αγγλικά) θά βρειτε μέσα στο αρχειο που τό περιέχει και στήν διευθυνση που σας ἐδωσα http://zeusosx.deviantart.com/art/ZEUS-os-X-ELIXIS-for-vista-75141906

ZEUSosX = Παυλος Πιτσελας

Ευχαριστῶ.

Συνημμένα Εικόνας
XA.jpg
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 January 2008 01:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1348
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την εξαιρετική δουλειά αγαπητέ Παύλο!

Πράγματι τέτοιες προσπάθειες αξίζουν την προβολή και υποστήριξή μας. clap

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 January 2008 01:33 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25
Μιχάλης Σ. - 24 January 2008 01:31 PM

Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την εξαιρετική δουλειά αγαπητέ Παύλο!

Πράγματι τέτοιες προσπάθειες αξίζουν την προβολή και υποστήριξή μας. clap

Εύχαριστω Μιχάλη.

Το θεμα ειναι να ειμαστε περηφανοι γιά οτι κατασκευαζουμε, δημιουργουμε σημερα , με μετρο συγκρισης οχι τοπικο αλλα παγκόσμιο , καί να αποδεικνυουμε με εργα την (οποια)αξια μας (ως Ελληνες), στηριζόμενοι μεν στήν παραδοση μας καί πολιτισμό μας αλλά δίνοντας του προβολή χρησιμοποιώντας και εξελισσοντας την τεχνολογια, και μετεχοντας στην τεχνολογικη εξελιξη.
Στην ειδική αυτή περιπτωση παρουσιάζοντας μία προσωπική οπτικη αποψη απεικόνισης βασιζόμενη στό πευμα [και οχι αντιγραφη] του εκπληκτικου os X ,πρός τήν παγκόσμια κοινότητα χρηστων pc καί dualboot mac (που τυγχανει νά χρησιμοποιουν windows vista).
[Παντως περαν του οπτικου σχεδιασμου,η οργανωση ολων των στοιχειων, η ανακαλυψη κομματιων του κωδικα και η Δια-μορφωση αυτου ητο καί ειναι εξαιρετικά επώδυνη.Παρακαλω την υποστηριξη της Ελληνικης κοινοτητας χρηστων και Δια-φημιση απο αυτους στό ΖΕΥΣ os X http://zeusosx.deviantart.com/art/ZEUS-os-X-ELIXIS-for-vista-75141906 . Ευχαριστω.]

-------------------------------

[ Διορθώθηκε: 24 February 2008 04:27 PM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 February 2008 04:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

...................

[ Διορθώθηκε: 24 February 2008 04:39 PM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 February 2008 04:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

ΠΑΡΑΚΑΛΩ οπως δειτε τη δικτυακη μου σελιδα ZEUS os X web page site http://zeus.windowsedge.com .

Υπαρχουν προς λήψη εκτος του θεματος μου, ξεχωριστα φοντα επιφανειας εργασειας Wallpapers σχεδιασμένα απο εμενα διδοντας μια διαφορετικη αποψη γιά το os X, αλλα επισης υπαρχουν προς ληψη και αυθεντικά φοντα επιφανειας εργασειας Wallpapers σχεδιασμένα απο την Apple. Βλέπε http://zeus.windowsedge.com/wallpaper download.html
Επισης θα προστεθουν και νεα στοιχεια συντομα.

Τόν χωρο μου τον διάθεσε ο Yoni (Rafael Rodriguez)στό windowsedge.com τον οποιο θερμα ευχαριστω και η σελίδα σχεδιαστηκε απο μενα στην Ελλάδα.[ενδεχεται ωστόσο να τον ανασχεδιασω]

[Βλέπε και ανακοίνωση μου για τα παραπανω στο Deviant art http://zeusosx.deviantart.com/art/ZEUS-os-X-web-page-site-77991265 ]
Εύχαριστω.
-------------------------------

[ Διορθώθηκε: 24 February 2008 04:35 PM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 February 2008 04:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

ZEUS_os_X__web_page_site_by_ZEUSosX.jpg

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 February 2008 06:24 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1348
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Να πώ μια ακόμη φορά εύγε για την πραγματικά εξαιρετική δουλειά σου, δεν είναι αρκετό… συνέχισε την καλή δουλειά και το MacLife.gr θα σε υποστηρίξει. Αν θέλεις μπορεί να φτιάξεις ένα σχετικό μπανεράκι για να βάλουμε στην πρώτη σελίδα. Στειλε μου email να τα πούμε.

Μπράβο! cool smile

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 March 2008 07:06 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25
ZEUSosX - 14 March 2008 06:50 PM
Μιχάλης Σ. - 24 February 2008 06:24 PM

Να πώ μια ακόμη φορά εύγε για την πραγματικά εξαιρετική δουλειά σου, δεν είναι αρκετό… συνέχισε την καλή δουλειά και το MacLife.gr θα σε υποστηρίξει. Αν θέλεις μπορεί να φτιάξεις ένα σχετικό μπανεράκι για να βάλουμε στην πρώτη σελίδα. Στειλε μου email να τα πούμε.

Μπράβο! cool smile

Ευχαριστω γιο τα καλα σου λογια Μιχαλη.

5d45e6d0133aee1ccff977b5437c166a.jpg

Σας παρουσιαζω το νεωτερο θεμα μου για windows Vista :

Tο νεωτερο στοιχειο σε αυτο ειναι κατα το δυνατο η αποκρυψη των πλαινων οριων του παραθυρου προσομοιαζοντας κατα το δυνατο αυτη την ιδιοτητα του LEOPARD.

Περεχει δε αρκετες παραλλαγες οπτικων θεματων (visual styles - msstyles).

Μια παραλλαγη αυτου ονομαζεται Dionisos riding Leopard και ειναι αφιερωμενο στην εγκστρατεια το θεου Διονυσου στην Ασια [της οποιας τα ιχνη ακολουθεισε ο Μεγας Αλεξανδρος αλλα που δεν κατορθωσε να ολοκληρωσει λογω της αρνησης των στρατιωτων να συνεχισουν].

Στην φωτογραφια περιεχεται αρχαιο Ελληνικό μωσαικο απο την Μακεδονία , .

Να λοιπον και μια αποδεικτικη σχεση της Λεοπαρδαλης με την Ελληνικοτητα της Μακεδονιας.
[Η εικονα περιεχεται στο devian art]
55915c521f1a5c2a9db6471a73307b8f.jpg

Απαγορευω την αντιγραφη ειτε την επεξεργασια των εργασιων μου.
Επιτρεπεται η ιδιωτικη χρηση της εφαρμογης των θεματων μου,εφοσον δεν αντιβαινει τα ορια το νομου απο τον χρηστη, και το πνευμα του δημιουργου.

Ενπνευση εκ του Διος.

Ευχαριστω.

ZEUS_OS_X____SPIRIT_OF_LEOPARD_by_ZEUSosX.jpg

Πηγη εμπνευσεως οσο αφορα το os Χ στυλ αποτελεσαν οι προηγουμενες και οχι η τελική μορφη του LEOPARD στην οποια προσπαθησα να δωσω περισσοτερο φως και διαπερατοτητα.

Η τελικη [αποτελουμενη απο γκριζες gradient επιφανειες] μορφη του LEOPARD καθως και η εμπορικη προβολη της απο την Apple δεν μου εδινε το ερεθισμα, ετσι αποφασισα να το λαβω απο τις προηγουμενες μορφες του os Χ και προβολες της Apple, οταν το os Χ [χωρις να αμφισβητω την τελικη σχεδιαστικη τελειοτητα του LEOPARD ] ειχε περισσοτερο ψυχη.

Δειτε αυτο το VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=UPmP3ojDjDg για να καταλαβεται τι αισθανομουν σχεδιαζοντας τα os Χ Θεματα μου.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[ Διορθώθηκε: 15 April 2008 10:31 PM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 March 2008 08:28 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

ZEUSosX_AGE_OF_TECHNOLOGY_by_ZEUSosX.jpg

16-4-2008
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZEUSosX AGE OF TECHNOLOGY, νεα χρωματα γυρω απο απο τους επιλεγμενους φακελους,νεα διαφανεια στη γραμμη εργασιων, νεο χρωμα στο ‘μηλο’, χωρις να φαινονται γραμματα στην Αναζητηση[=searchbar] (παρα μονο αν εμεις γραψουμε κατι)κλπ βλεπε http://zeusosx.deviantart.com/art/ZEUSosX-AGE-OF-TECHNOLOGY-83502493

[ Διορθώθηκε: 23 April 2008 01:05 AM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 26 May 2008 10:47 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

e7a2f61e8600534a214010f856d24847.jpg

οπτικο στυλ για windows Vista, χρησιμοποιει την τελευταια, ανακαλυφθεισα τεχνολογία γιά την aero εκδοση των οπτικων στυλ για windows Vista, χρησιμοποιώντας ενα διαφορετικο Stream απο αυτο της microsoft [Stream ειναι μια οπτικη απεικονιση png η οποια περιέχει ολα τα στοιχεια πχ. κουμπια που χρησιμοποιουνται μονο στην aero εκδοση των οπτικων στυλ για windows Vista].
Με την προσθηκη κωδικος, μπορουμε να εχουμε μεγαλυτερες επιφανειες τιτλων με αποτέλεσμα την λεπτομερεστερη απεικόνιση σε αυτες[πραγμα αδύνατο με το microsoft Stream],και το οποιο μεχρι τωρα ηταν μονο εφικτο στην basic [βασική] εκδοση του οπτικου στυλ για windows Vista.
Για οσους εχεται ως dualboot mac με partition vista, μπορειτε να το χρησιμοποιησετε ως εχει, αν και ενδεχεται να βελτιωθει και να αποδοθει με νεωτερη [αλλαγη στον κωδικα και σχεδίαση] μορφη, στο ΔΙΑδικτυο εφοσον οι συνθηκες επιτρέπουν.

----------------------------

Σεπτεμβριος 2008

Το τελευταιο διαστημα [Σεπτεμβριος 2008] εχω δημιουργησει καποιες νεωτερες εκδοσεις οπτικων θεματων για windows Vista, στο πνευμα του mac os x , οι οποιες ενδεχεται να διανεμηθουν στο Διαδικτυο, οταν και το Vistastylebuilder προγραμμα θα ειναι διαθεσιμο, ωστε να χρησιμοποιηθει για μια τελευταια επεξεργασια των οπτικων θεματων.
Αυτη ενδεχεται να ειναι και η τελευταια εργασια μου για windows Vista.

Down_to_Earth_by_ZEUSosX.jpg
9ab980cf855c42ff18a922606eaf6809.jpg
e8ee8af49cd81bcdd35ddd0748fd8324.jpg
9ab980cf855c42ff18a922606eaf6809.jpg
bab59d8f6bd4e82fb88d685835e4b10c.jpg
17a5d52fb1b7e8e98141270045fe5eeb.jpg
The_Rising_of_Mac__s____spirit_by_ZEUSosX.jpg
a88524c5625ef5ba6fe1c0b72909c9bf.jpg

-------------

βλεπε επισης http://zeusosx.deviantart.com/

---------------------------------------

[ Διορθώθηκε: 18 September 2008 04:05 PM by ZEUSosX]
Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 October 2008 08:17 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2007-11-25

d734da41d143b6ec75d9293ac5be8125.jpg

Χρησιμοποιοντας τον νεο editor για visual styles - mstyles (οπτικα θεματα), συντομα θα παρουσιασω την τελευταια εργασια μου για Windows Vista, και για λογους υγειας πιθανωτατα θα σταματησω .
ευχαριστω ολους.

Προφιλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 October 2008 08:59 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1348
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Εμείς να σε ευχαριστήσουμε φίλε μου για την πραγματικά αξιόλογη δουλειά σου και να σου ευχηθούμε περαστικά!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφιλ