office for mac
Δημοσιεύθηκε στις: 17 July 2007 12:50 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2007-07-17

καλησπέρα,

είμαι σε σκέψη να περάσω στο επόμενο επίπεδο και να πάρω ένα macbook και εξετάζω όλες τις παραμέτρους πρώτα πριν το κάνω.
Ισως θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε σε μια απορία που δεν μου έχει λύσει κανείς:

το office είναι απαραίτητο για ‘μένα και ξέρω ότι υπάρχει έκδοση και για mac. Μέχρι εδώ καλώς.
Αν π.χ όμως εγώ αποθηκεύσω ένα word file το οποίο έχω επεξεργαστεί στο macos και θέλω να το ανοίξω σε ένα pc με windows γίνεται?
Και το αντίστροφο...αν αποθηκεύσω αρχείο από ένα pc μπόρω να το ανοίξω μέσω office:mac?
Όλα αυτά βεβαίως χωρίς να αναγκαστώ να εγκαταστήσω windows στο mac...κρίμα είναι confused

φιλικά

 Υπογραφή 

You’ll never walk alone

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 July 2007 08:48 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1011
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αρχικά να σε καλοσωρίσω στα forums του MacLife!

Ναι θα μπορείς να μεταφέρεις οποιαδήποτε μορφής αρχείο (Word, Excel, Powerpoint κ.ο.κ.) από το Mac στο PC και αντίστροφα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχει πλήρης συμβατότητα και τα αρχεία ανοίγουν είτε στην μία είτε στην άλλη πλατφόρμα, με την ίδια ακριβώς μορφή. Οπότε μπορείς να προχωρήσεις άβοφα στην αγορά του MacBook.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 July 2007 12:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2007-07-17

ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!

 Υπογραφή 

You’ll never walk alone

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 July 2007 10:18 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  13
Εγγράφθηκε  2007-04-13

Μπορείς να το κάνεις ακόμα και χωρίς Office. grin

 Υπογραφή 

παυσίφωνο

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 27 July 2007 02:37 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  31
Εγγράφθηκε  2007-07-27

Μερικές φορές υπάρχουν ασυμβατότητες όπως για παράδειγμα η χρήση fonts που υπάρχουν στο ένα λειτουργικό αλλά δεν είναι διαθέσιμες στο άλλο. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις κυρίως σε σύνθετα κείμενα (για παράδειγμα σε κείμενα με γραφήματα, εικόνες) υπάρχουν μερικές μικρές διαφορές.

Πάντως, σε γενικές γραμμές δε θα συναντήσεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 February 2008 02:48 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  120
Εγγράφθηκε  2007-05-26

picture1eo5.th.png

αυτή η έκδοση είναι η ποιὀ φτηνή; εγώ το θέλω βασικά για word και άντε κανά αρχείο power point βασικά μου κάνει; η θέλω άλλη!!

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 18 February 2008 09:34 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1011
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ναί Στράτο αυτή είναι η πιο φθηνή έκδοση. Ρίξε όμως και μια ματιά στην Ελληνική αγορά για την συγκεκριμένη έκδοση, μπορεί να την βρείς και πιο φθηνά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 18 February 2008 10:51 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  120
Εγγράφθηκε  2007-05-26

ευχαριστώ Μιχάλη
θα κοιτάξω και εδώ σε e-shop τι πάιζει!!

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 April 2008 10:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  179
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Λοιπον για να μην ανοιξω νεο θεμα γραφω εδω.
Εγκατεστησα το neooffice, και εφτιαξα ενα εγραφο κειμενου και το εστειλα με mail στο pc με windows που εχω επισης στο σπιτι με office 2003. Δυστυχως ομως μου εβγαζε κατι ακαταληπτα συμβολα οταν το ανοιξα.Μηπως χρειαζεται καμια ειδικη ρυθμιση πριν το save? Mαλιστα οταν εκανα την ληψη απο το mail μου στην επειφανεια εργασιας τον windows το αρχειο ειχε αγνωστη μορφη. Εβαλα την επιλογη προγραμματος απο λιστα να ανοιξει με το word και το αναγνωρισε αλλα οταν πηγα να το ανοιξω...τζιφος.
Εδω να πω οτι το αρχειο μεσα στον mac μου αναφερει επανω την λεξη ODT.
Παντως και με την δοκιμαστικη εκδοση του pages που εστειλα παλι τζιφος. Ολοι η γνωστη μου εχουν windows με office οποτε καταλαβενεται οτι θελω να το λαμβανουν σωστα οταν τους στελνω κατι.
Για να αγορασω το office για mac δεν νομιζω, ισως το iwork αργοτερα. Μηπως με το οpenoffice δω αποτελεσμα?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 April 2008 11:21 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  179
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Λοιπον σαν συνεχεια του ακριβως απο πανω post να πω οτι στη συνεχεια εκανα κατι αλλο.Καποια αρχεια που ειχα στο pc me windows τα περασα σε εναν εξωτερικο σκληρο δισκο που εχω και απο εκει στην συνεχεια το neo office τα ανγνωρισε κανονικα.Αμα μπορειτε βοηθηστε…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 12 April 2008 07:36 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1011
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλημέρα Σταύρο.

Δυστηχώς με το neo office δεν έχω ασχοληθεί καθόλου αφού δεν την θεωρώ ολοκληρωμένη έκδοση και χωρίς προβλήματα.  Υποθέτω πως η μη δυνατότητα αναγνώρισης των αρχείων που έχεις δημιουργήσει με το neo office από το MS Office 2003, έχει να κάνει με τον τρόπο που έχεις σώσει τα εν λόγω αρχεία. Κοίταξε αν έχει περισσότερες επιλογές που έχουν να κάνουν με την συμβατότητα κατά το σώσιμο. Μπορείς να συμβουλευτείς και το support forum του neo office αν θέλεις.

Οσον αφορά το iwork είναι πλήρως συμβατό με τις εκδόσεις του MS Office. Απλά πρέπει να σώσεις τα αρχεία σε φορμά για Windows ώστε να μπορούν οι σχετικές εκδόσεις να τα αναγνωρίσουν. Οπως έγραψα και σε ένα άλλο thread, το MS Office δεν αναγνωρίζει αρχεία με κατάληξη πχ .pages. Πρέπει να σωθούν με κατάληξη .doc.

Καλό ήταν πάντως να επιλέξεις μια ολοκληρωμένη εφαρμογή αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 May 2008 03:46 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2007-12-04

Χαιρετώ τους mac users.

Μήπως γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα για ορθογραφία ελληνικών; Είναι κάτι που λείπει από το Office για mac. Βέβαια χρησιμοποιώ το 2004. Μήπως η έκδοση 2008 έχει διορθωτή;

Χαιρετώ και πάλι και αναμένω.

 Υπογραφή 

Ιδανική μέρα είναι η κάθε μέρα που έχει τα λιγότερα δεν!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 24 May 2008 10:02 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 12 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  1011
Εγγράφθηκε  2007-02-02
spirmac - 24 May 2008 03:46 AM

Χαιρετώ τους mac users.

Μήπως γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα για ορθογραφία ελληνικών; Είναι κάτι που λείπει από το Office για mac. Βέβαια χρησιμοποιώ το 2004. Μήπως η έκδοση 2008 έχει διορθωτή;

Χαιρετώ και πάλι και αναμένω.

Αυτό εδώ. Ούτε το 2008 έχει δικό του.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ uTorrent ή Transmission;      Xml Editor ››