Μια μικρη βοηθειουλα…. 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 February 2008 06:10 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2008-01-03

Καλησπερα και παλι στην κοινοτητα του maclife....θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι που παει να με τσατισει πολυ...ειμαι νεος grin....αγορασα το mac book pro μου πριν απο ενα μηνα και 10 μερες ειχε πανω την trial εκδοση του office για mac...κατευθειαν του εβαλα το iwork08...αλλα καθε φορα που ανοιγα ενα αρχειο αν και πηγαινα και clickαρα το open with με εφαρμογη του iwork αυτο παρεμενε για τα υπολοιπα αρχεια που εβαζα καθε φορα να ειναι default το office...τωρα που περασε το trial για 30 μερες αν και το εκανα uninstall παρεμενει ως default το office της microsoft...μπορειτε να με βοηθησετε να κανω default το iwork...γιατι ειναι ψιλοσπαστικο να πηγαινεις καθε φορα στο open with...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το χρονο σας και τις απαντησεις.....

Λαζαρος....

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 February 2008 08:44 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  852
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κάνε δεξί κλικ στο/στα αρχεία που θέλεις να ανοίγουν με τα προγράμματα του iWork. Μετά επέλεξε Open With>Other και το πρόγραμμα που θέλεις να ανοίγει το κάθε αρχείο. Για να γίνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα default επιλογή, πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή “Always Open With” και έτοιμος.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 February 2008 09:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2008-01-03

Πρωτα να ευχαριστησω για την απαντηση...δεν εχει δεξι κλικ το mac book pro μου και κανω αυτην την διαδικασια καθε φορα αλλα δεν γινεται default για καθε αρχειο αλλα μονο για το εκαστοτε...την διαδικασια την κανω απο πανω απο το file...μηπως υπαρχει αλλος τροπος.....

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 February 2008 09:31 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  852
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Χμμμ… ctrl & κλικ λοιπόν… Get info από το μενού.... και πήγαινε στο σημείο Open With. Επέλεξε την εφαρμογή και στην επιλογή “Use this application to open all documents like this” πάτα Change All… τώρα πρέπει να είσαι εντάξει! wink

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 13 February 2008 10:15 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2008-01-03

Σε ευχαριστω πολυ...αυτο ηταν..

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 February 2008 01:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2008-01-03

Για να μην ανοιγω καινουριο thread.....να ευχαριστησω παλι την κοινοτητα του maclife....εχω αλλες δυο ερωτησουλες....εχω ενα stickaki data traveler...καθε φορα που διαφραφω κατι απο το stick και παει κανονικα στο trash ουσιαστικα δεν αποδεσμευεται ο χωρος αν και δεν φαινεται να υπαρχουν τα αρχεια που διεγραψα ο χωρος δεν αποδεσμευεται...πριν 2 εβδομαδες αναγκαστικα να κανω αναδιαμορφωση απο windows(ξερω ντροπη)....επισης εχω ενα πολυμηχανημα printer scaner φωτοτυπικο...το οποιο ενω εχω κανει δυο φορες εγκατασταση τους drivers για mac...παλι δεν εκτυπωνει την σελιδα που θελω ...αλλα βγαζει κατι ακαταλαβιστικα...την δοκιμαστικη σελιδα την εκτυπωνει κανονικα...και μου λεει πως μαλλον θα εχει προβλημα στα settings του mac...ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι να πειραξω ...μηπως εχετε καμια ιδεα και για αυτο...ευχαριστω εκ των προτερων και παλι...αν σας πρηζω sorry e....

Λαζαρος.....

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 14 February 2008 07:20 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  33
Εγγράφθηκε  2007-11-23

Για το stckακι: όταν διαγράφεις κάτι δεν διαγράφεται οριστικά αλλά πηγαίνει στον κάδο.Φαντάσου τον κάδο κάτι σαν ένα φάκελο στο stickακι, οπότε αν θέλεις να το διαγράψεις οριστικά θα πρέπει να το σβήσεις και από τον κάδο πριν αφαιρέσεις το stickάκι.

 Υπογραφή 

my site

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 April 2008 10:43 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  7
Εγγράφθηκε  2008-01-03

Καλημερα....χρειαζομαι και παλι μια μικρη βοηθειουλα...δεν ανοιγω καινουριο thread γιατι σιγουρα ειναι ενοχλητικο....λοιπον εχω το iwork08...δημιουργησα ενα αρχειο με το pages...μεχρι εδω ολα καλα...θελω ομως να το στειλω σαν συννημενο αρχειο με mail ή να το στειλω μεσω msn σαν send file...δεν με αφηνει ομως να το κανω..οταν παω στο φακελο που ειναι αποθηκευμο ενω το βρισκει δεν με αφηνει να το στειλω...εχει αποθηκευτει χχχχ.pages ........ο παραληπτης εχει windows και microsft office 2007 ...τι πρεπει να κανω...οποιος μπορει και εχει χρονο ας μου απαντησει....σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχαριστω και την κοινοτητα του maclife που μου δινει την δυνατοτητα να εκφραζω τις αποριες μου ..ναι ειμαι newbie…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 11 April 2008 12:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  852
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Μου ακούγεται περίεργο αυτό που λές. Για δοκίμασε να το σώσεις στο desktop και να το προσθέσεις στα συνημμένα από εκεί. Αλλά ακόμη κι αν το στείλεις δεν νομίζω πως ο χρήστης των windows θα μπορεί να το διαβάσει από την στιγμή που θα είναι σε φορμά pages. Καλύτερα να το σώσεις σε φορμά .doc και να στείλεις αυτό το αρχείο.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ