Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!!! 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 March 2008 01:25 AM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2007-12-04

Είμαι χρήστης mac εδώ και ένα χρόνο. Πρόσφατα έκανα και αναβάθμιση από tiger σε leopard. Όλα είναι τέλεια δεν το συζητώ!
Ωστόσο δεν έχω ακόμα καταφέρει να κάνω video chat, μέσω του ichat. Το ίδιο και ένα φιλαράκι μου που προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε.
Μέσω μηνυμάτων γίνεται . Μέσω video και audio αδύνατον.
Το firewall είναι απενεργοποιημένο, έχω κάνει port forward στο μόντεμ που έχω (speedtouch 585v6), η ταχήτητα σύνδεσής μου είναι 8mbps και isp otenet.
Έχω πάρει άπειρες στην otenet καθώς και στην rainbow μου λένε τα ίδια και τα ίδια, έχω μπει και στο site portforward.com και πληροφορούμε οτι πρέπει λέει να έχω σταθερή ip. Κάτι ποσπάθησα, δεν τα κατάφερα, μετά ξαναπήρα την otenet, μου είπαν πως για να έχω σταθερή ip πρέπει να αλλάξω τη σύνδεσή μου και να πληρώνω επαγγελματική σύνδεση, κάτι για 55 ευρώ και… τρέχα γύρευε.
Ενδεχομένως λοιπόν κάτι να κάνω λάθος. Δεν ξέρω.
Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 Υπογραφή 

Ιδανική μέρα είναι η κάθε μέρα που έχει τα λιγότερα δεν!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 March 2008 09:04 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  520
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Καλώς ήλθες στο φόρουμ φίλε μου.

Αρχικά δεν νομίζω πως το πρόβλημα σου παρουσιάζεται λόγω της σύνδεσής σου οπότε μην το ψάχνεις με την ΟΤΕnet. Υπό κανονικές συνθήκες αν στο firewall έχεις προσθέσει το ichat στην λίστα με τα προγράμματα δεν θα πρέπει να είχες πρόβλημα (δές την εικόνα).

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το skype που σου δίνει την δυνατότητα του videoconference να δούμε αν θα έχεις κι εκεί το ίδιο πρόβλημα.

κάτι ακόμη που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι το firewall στον router σου. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις κι εσύ και ο γνωστός σου. Ακόμη κι αν ο ένας εκ των δύο έχει λάθος ρυθμίσεις το πρόβλημα θα παραμένει. Μπορείς να συμβουλευτείς και το σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα της Apple εδώ.

Συνημμένα Εικόνας
Picture 1.png
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 31 March 2008 07:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2007-12-04

Ok, σε ευχαριστώ! Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

 Υπογραφή 

Ιδανική μέρα είναι η κάθε μέρα που έχει τα λιγότερα δεν!

Προφίλ