2 of 2
2
ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ
Δημοσιεύθηκε στις: 19 April 2008 12:21 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 16 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  51
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Ωραια εχω κανει λογαριασμο στο aim. τωρα πως θα δουλεψω το ichat, θα πρεπει και ο αλλος να ειναι με ichat η και με οποιοδηποτε messenger και αν εχει θα μπορω να τον βλεπω?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 April 2008 03:23 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 17 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Ανοιξε το iChat και εγκατέστησε λογαριασμό AIM. Στην αρχή το iChat σε ρωτάει τι είδους λογαριασμό θέλεις να δημιουργήσεις (AIM ή .Mac). Φυσικά θα μπορείς να μιλάς με όσους έχουν είτε iChat με λογαριασμό ΑΙΜ είτε με όσους έχουν ΑΙΜ για Windows κ.ο.κ. Αν θέλεις να κάνεις chat με λογαριασμούς Yahoo, MSN, AIM κ.ο.κ. υπάρχει και το Adiumbeer

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 April 2008 09:00 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 18 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  51
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Ευχαριστω για της απαντησεις. Μια αλλη απορια ειναι η εξης. Mε τα windows συνηθηζα να μπαινω στα site καποιον ραδιοφωνικων σταθμων που υποστηριζαν live αναπαραγωγη και να ακουω.Τωρα βλεπω οτι δεν γινεται ομως. Υπαρχει καμια λυση?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 19 April 2008 09:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 19 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  51
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Μεχρι τωρα προσπαθουσα με τον firefox. Tωρα προσπαθησα με τον safari και επαιζαν κανονικα.Αληθεια η εφαρμογη flip4mac ξερει κανεις τι κανει?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 10:16 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 20 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Το flip4mac είναι ένα plugin που σου επιτρέπει να κάνεις αναπραγωγή αρχείων wmv μέσω quicktime ή και streaming στον browser. Είναι δωρεάν για αναπαραγωγή και επί πληρωμή για περισσότερες υπηρεσίες όπως μετατροπή σε άλλο φορμά κ.ο.κ. Αν το εγκαταστήσεις θα μπορείς να ακούς και ραδιοφ. σταθμούς που δεν έπαιζαν πρίν.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 April 2008 08:04 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 21 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  51
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Δυο ακομα αποριουλες
1. εχω ενα προβλημα με το screenshot. Ωσ γνωστον με shift+cmd+3 κανουμε screenshot ολης της οθονης, και με shift+cmd+4 κανουμε επιλογη περιοχης.Αν και στην αρχη αυτο λειτουργουσε, τωρα ποια δεν λειτουργει. Μηπως πειραξα κατι? τι να φταιει?
2.Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω για πρωτη φορα το timemachine.Τυχαινει να εχω εναν εξωτερικο δισκο στον οποιο εχω αποθηκευμενα καποια πραγματα απο το pc με windows που εχω απο παλια. Οταν ανοιγω το timemachine και κανω την επιλογη του δισκου μου γραφει πως πρεπει να γινει erase στον δισκο και τα δεδομενα του δεν θα μπορουν να ανακτηθουν πλεον . Δηλαδη ενοει πως θα σβηστουν ολα τα αποθηκευμενα η αν τυχων ειχα κανει παλιοτερο backup με το timemachine θα διαγραφουν μονο αυτα που ειχα μπακαπαρει. Να πω οτι ο εξωτερικος ειναι σε διαταξη NFTS με τα γνωστα προβληματα…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 April 2008 10:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 22 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  666
Εγγράφθηκε  2007-02-02

1. Μήπως πείραξες τα keyboard shortcuts από τα preferences;

2. Φυσικά σου ζητάει να του κάνει erase αφού είναι φορμαρισμένος σε NTFS. Το Time Machine πρέπει να διαμορφώσει τον δίσκο σε HFS για να μπορέσει να λειτουργήσει οπότε θα διαγραφούν τα δεδομένα στον δίσκο. Μπορείς να μεταφέρεις τα αρχεία σου στον εσωτερικό σκληρό και μετά το φορμάρισμά του σε HFS να τα επαναφέρεις κι έτσι να χρησιμοποιήσεις το TM.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 April 2008 11:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 23 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  51
Εγγράφθηκε  2008-02-24
Μιχάλης Σ. - 22 April 2008 10:45 PM

1. Μήπως πείραξες τα keyboard shortcuts από τα preferences;

2. Φυσικά σου ζητάει να του κάνει erase αφού είναι φορμαρισμένος σε NTFS. Το Time Machine πρέπει να διαμορφώσει τον δίσκο σε HFS για να μπορέσει να λειτουργήσει οπότε θα διαγραφούν τα δεδομένα στον δίσκο. Μπορείς να μεταφέρεις τα αρχεία σου στον εσωτερικό σκληρό και μετά το φορμάρισμά του σε HFS να τα επαναφέρεις κι έτσι να χρησιμοποιήσεις το TM.

1.oxi τα shortcuts ειναι ενταξει
2.αν το κανω μετα πριν απο καθε backup θα μου ξαναζηταει erase? και αν ναι αυτο θα συνεβαινε ακομα και αν ειχα ενα δισκο σε μορφη fat32?

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
   
2 of 2
2