Multi-Touch on macbook pro
Δημοσιεύθηκε στις: 19 April 2008 08:58 PM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2008-04-13

Παιδια εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το Multi-Touch pad στο macbook pro;Ανοιγω το preview με φωτογραφιες και δεν εχω καταφερει να τις δουλεψω με Multi-touch.Μηπως εχει κανενα τρικ να το ενεργοποιησω;

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 10:25 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  583
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πρέπει να πάς στις ρυθμίσεις (System Preferences>Keyboard & Mouse>Trackpad tab) και να τις ενεργοποιήσεις. Εκεί έχει και οδηγίες για την χρήση τους. Μιλάμε φυσικά για τα τελευταίας γενιάς MacBook Pro που διαθέτουν το multi-touch trackpad.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 12:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2008-04-13

Πως θα κατλάβω αν είναι τελευταίας γενιάς το macbook pro;Έχω πάει στα settings αλλά δεν μου έχει καμία επιλογή για multi-touch

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 05:10 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  583
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αυτό είναι απλό φίλε μου. Εξαρτάται πότε τον αγόρασες. Η τελευταία έκδοση MacBook Pro που περιέχει το multi-touch trackpad κυκλοφόρησε στα τέλη Φλεβάρη. Επίσης οι επεξεργαστές ξεκινούν από τα 2.4 GHz. Tο πιθανότερο πάντως είναι πως αν δεν βλέπεις τις σχετικές ρυθμίσεις στα preferences, να έχεις μοντέλο χωρίς το νέο trackpad.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 05:36 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2008-04-13

2.4 είναι και ο δικός μου,τον αγόρασα τέλος Μάρτη απο το puplic.’Ηταν βέβαια το τελευταίο κομάτι(το δείγμα)

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 April 2008 08:01 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  583
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κοίτα και το μεγαλύτερο μοντέλο της προηγούμενης σειράς στα 2.4 ήταν. Λογικά πρέπει να έχεις το προηγούμενο μοντέλο αφού δεν εμφανίζεται το σχετικό μενού στα preferences. Δυστηχώς όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τα προηγούμενα χαρακτηριστικά ώστε να κάνεις μια σύγκριση. Το πρόβλημα είναι πως το μεγάλο μοντέλο της προηγούμενης έκδοσης μοιάζει αρκετά με το μικρό της πιο πρόσφατης στα χαρακτηριστικά. Ισως να διαφέρει ο σκληρός δίσκος, νομίζω πως στην προηγούμενη έκδοση ήταν στα 160GB και στην πρόσφατη 200GB.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 April 2008 09:52 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2008-04-13

160 γίγα είναι ο δίσκος,τέλοςπάντων δεν πειράζει θα μείνουμε χωρίς multi-touch.Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 April 2008 11:54 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  583
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Οπότε σου έδωσαν το προηγούμενο μοντέλο. Κακώς αν δεν σε ενημέρωσαν. Πριν από κάθε αγορά να ενημερώνεστε για να μην παίρνετε προηγούμενα μοντέλα παίδες, είναι κρίμα.

Να είσαι καλά και όπως και να’ χει να το χαρείς το μηχανάκι σου.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 April 2008 04:05 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
Newbie
Rank
Μηνύματα:  5
Εγγράφθηκε  2008-04-13

Πάντως το μηχάνημα είναι πολύ καλό.Είναι και η πρώτη μου επαφή με mac και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 April 2008 08:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  46
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Καλα και να τους ρωταγε συγα μην ξερανε.Δεν πειραζει αλωστε στην ουσια δεν ειναι ακριβως καινουρια αλλα απλως μια αναβαθμιση εχει γινει

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ πως?      boot camp απο external drive? ››