ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ…. 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 April 2008 11:10 AM   [ Αγνοήστε ]  
Newbie
Avatar
Rank
Μηνύματα:  1
Εγγράφθηκε  2008-04-23

Καλημέρα σε όλους!

Σήμερα παρέλαβα το mac air μου, μετά από 1 μήνα περίπου σε λίστα αναμονής...Το ρημάδι είναι έρωτας…
Ναι ξέρω, μπορεί να μην αξίζει τα λεφτά του, λείπουν κάποιες εφαρμογές...αλλά είναι κουκλίστικο…

Το χειρότερο όμως δεν σας το είπα ακόμη...δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ mac και πραγματικά έχω χάσει την μπάλα...μήπως γνωρίζετε κάποιο χρηστικό βιβλιαράκι με οδηγίες για mac και γενικά tips της λειτουργίας τους???

Φυσικά χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και μάλλον θα βρώ απαντήσεις για αρκετά ζητήματα, αλλά για την ώρα έχω κυρίως τη φοβία όλων όσων έχουν μάθει καλά τα windows και μου φαίνεται βουνό......

Εντωμεταξύ, τα κέντρα επίδειξης της apple δεν προσφέρουν και σημαντική βοήθεια...Ξερέτε εάν κάποια εταιρεία προσφέρει επίδειξη βασικής λειτουργίας και εφαρμογών με λογική αμοιβή?

Και κάτι ακόμα: το usb dvd-r που χρειάζεται ο mac air δεν υπάρχει στην Ελλάδα? Στο πλάισιο πάντως που τον πήραμε δεν το έχουν...Να πάρω κάποιο από τα υπάρχοντα (LG / SAMSUNG) ή δεν θα είναι απολύτως συμβατά? 

Αυτά...κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη…

Μάλλον είμαι σε λάθος post...sorry!!!!!

Ευχαριστώ πολύ! Καλό Πάσχα σε όλους!!!!!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 April 2008 05:27 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Μηνύματα:  583
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Για καινούργιος λίγες απορίες έχεις!  whistle

Κατ’ αρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ.

Κατά δεύτερον καλως όρισες στον θαυμαστό κόσμο των Macintosh. Αν και τώρα σου φαίνεται βουνό θα δείς ότι πολύ γρήγορα θα κινείσαι σε λιβάδια και μάλιστα με χίλια. Καλορίζικο και το MacBook Air. Να περιμένουμε εντυπώσεις;

Συμβουλή πρώτη: ξέχνα ότι ήξερες για τα Windows και απεταξάμιν την φιλοσοφία και τον τρόπο που δούλευες μέχρι σήμερα μ’ αυτά, όσο μπορείς δηλαδή. Το Mac έχει την δική του φιλοσοφία, πολύ πιο απλή και εύκολη αρκεί να μην προσπαθείς να κάνεις τις συνήθεις εργασίες με τον τρόπο που τις έκανες στα Windows. Αυτό θα σε κάνει να κερδίσεις πολύ χρόνο.

Ξενόγλωσσα βιβλία υπάρχουν αρκετά που μπορεί να σε βοηθήσουν στην αρχή. Μια αναζήτηση στον Παπασωτηρίου με “Mac OS X” στο πεδίο αναζήτησης θα βγάλει αρκετά. Αν σε ενδιαφέρουν και θές προτάσεις πές μας. Στα Ελληνικά δυστηχώς δεν γνωρίζω κανένα της προκοπής αν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά είχα βρεί κανά δυό αλλά δεν αξίζουν τον κόπο. Επιπλέον στο διαδίκτυο υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες με σχετικούς οδηγούς και μάλιστα πρώτο και καλύτερο την ιστοσελίδα της Apple.

Οσον αφορά για κάποιο κέντρο εκπαίδευσης, αν είσαι Θεσσαλονίκη, κάτι μπορεί να γίνει, αν όχι δύσκολο.

Το εξωτερικό Superdrive που διαθέτει η Apple για το MacBook Air υπάρχει σε διάφορους διαδικτυακούς τόπους. Αν σε ενδιαφέρει να σε καθοδηγήσω στείλε μου ένα ΠΜ για περισσότερα.  wink Θα σου πρότεινα να επιλέξεις το μαμίσιο drive γιατί με τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι παίζει ειδικά με το Air. Με τους υπόλοιπους Macintosh παίζουν σχεδόν όλα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να τα σκάσεις για το μαμίσιο, είναι να το πάρεις ανά χείρας (το Air εννοώ) και να δοκιμάσεις στα διάφορα καταστήματα. Είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σου αρνηθούν.

Αυτά για την ώρα, και ότι απορίες έχεις… ρώτα! Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση, με υγεία!

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ