Φήμες: iPhone 3G και GPS
Δημοσιεύθηκε στις: 26 April 2008 11:53 AM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  752
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Εν όψει του WWDC οι φήμες για το iPhone πληθαίνουν. Το Engadget χθές δημοσίευσε ένα σχετικό άρθρο υποστηρίζοντας πως το ανανεωμένο μοντέλο iPhone που πρόκειται πιθανώς να κάνει την εμφάνισή του στο συνέδριο τον Ιούνιο, θα διαθέτει εκτός από τεχνολογία 3G και ενσωματωμένο GPS. Αναφέρει επίσης πως θα είναι ελαφρώς πιο παχύ από τον προκάτοχό του και πιο στρογγυλό στις άκρες.
Η ενσωμάτωση δέκτη GPS δεν φαντάζει απίθανη αφού στο iPhone SDK η Apple έχει συμπεριλάβει σχετικές αναφορές στον κώδικα.Εγώ απλώς αναρωτιέμαι πόσο καλά θα τα καταφέρει η Apple με την μπαταρία της συσκευής, αν πράγματι συμπεριλάβει τα αναμενόμενα χαρακτηριστικά, ώστε να διαθέτει αξιοπρεπή αυτονομία. Πάντως σ’ αυτή την περίπτωση θα μιλάμε πλέον για την απόλυτη συσκευή επικοινωνίας, όλα σε ένα.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 April 2008 05:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  78
Εγγράφθηκε  2007-05-26

Μιχάλη σχεδόν ένας χρόνος έχει περάσει από το λανσάρισμα του τηλεφώνου και προβλήματα με τις μπαταρίες δεν ακούστηκαν πολύ σοβαρά.Γιατί να μην έχει πετύχει και πάλι τον συνδυασμό συσκευής μπαταρίας;το κοκαλάκι της νυχτερίδας έχει αυτός χεχεχεχεχεχε

 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 April 2008 05:54 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  752
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Φιλαράκι δεν διαφωνώ. Αν τελικά το αποφασίσει και οι φήμες ευσταθούν, σίγουρα η μπαταρία θα παίζει καλά. Να δούμε όμως στην περίπτωση που θα διαθέτει GPS πόση αυτονομία θα έχει…

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 April 2008 09:08 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  8
Εγγράφθηκε  2008-01-27

Καλησπερα και Χριστός Ανέστη ,υγεια ,χαρα και καθε ευτυχια σε σας και τις οικογενειες σας.Το iphone 3G θα κυκλοφορησει σιγουρα μεσα στον Ιουνιο στην Ελλαδα ομως θα ερθει τελικα confuzed ;Και αν ναι ποτε το υπολογιζουμε;Διαβασα κατι σχετικο στο blog του iphone hellas πως θα το φερει τελικα η cosmote.Επισης αλλη μια φημη την οποια διαβασα αναφερει πως το νεο iphone 3G θα διατιθεται πλεον ξεκλειδωτο αλλα σε πιο ακριβη τιμη.Τι ισχυει αραγε απο ολα αυτα blink ;Και μια τελευταια ερωτηση , τι αναλυση πιστευετε η εχετε διαβασει καπου πως θα εχει η καμερα του νεου μοντελου;

 Υπογραφή 

http://s3.bitefight.gr/c.php?uid=34801

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 28 April 2008 09:27 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  78
Εγγράφθηκε  2007-05-26

Αληθώς Ανέστη,Δημήτρη εγώ πιστεύω ότι για να έρθει Ελληνιστάν όποια εταιρεία το φέρει θα πρέπει να έχει μέσα στο πακέτο της σύνδεσης δωρεάν internet μέσω EDGE και εδώ ακόμη πληρώνουμε το ντρίν.Για το ξεκλείδωτο γίνετε από την στιγμή που υπάρχει στις Γαλλία Γερμανία.Για την ανάλυση δεν ξέρω αλλά πρόβλημα δεν έχω με την υπάρχουσα,ας βγάλουν κάποια διαχείριση της υπάρχουσας και βλέπουμε.

Υ.Γ.Μιχάλη ας βγει το πρόγραμμα και το δουλεύω με εξωτερικό gps για να μην έχει και κατανάλωση μεγάλη.

[ Διορθώθηκε: 28 April 2008 09:29 PM by esykas]
 Υπογραφή 

http://www.citroenfanclub.gr

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 April 2008 08:34 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  752
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Χριστός Ανέστη παιδιά και χρόνια πολλά, με υγεία!

Δημήτρη τίποτε δεν είναι σίγουρο για την χώρα μας. Ολα όσα περιέγραψες είναι φήμες και παραμένουν φήμες. Ασφαλείς πληροφορίες δεν υπάρχουν. Σίγουρα όμως η επιλογή της Apple για την χώρα μας αν και όταν αποφασισθεί θα πρέπει να πληρεί τις προδιαγραφές της εταιρίας. Ολες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα μπορεί να είναι υποψήφιες. Το τοπίο στις τηλεπικοινωνίες στην χώρα μας βρίκεται ακόμη σε εξέλιξη οπότε ποιός ξέρει τι μπορεί να συμβεί. Πάντως η Apple έχει αρχίζει να αλλάζει πολιτική ως προς τον τρόπο διάθεσης της συσκευής.

@t esykas: Πρόγραμμα για GPS θα βγεί ούτως ή άλλως από τρίτους βρέ ακόμη κι αν η Apple δεν μας κάνει την χάρη. Θα έχει όμως επικοινωνία με εξωτερική μονάδα GPS μέσω bluetooth ή όχι;

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 April 2008 12:51 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-04-29

καλησπερα παιδια. . σκεφτομαι να παρω iphone και θα ηθελα να σας ρωτησω για το gps. πρεπει να κανω τιποτα για να περασω τουσ χαρτες ή κατι αλλο?

[ Διορθώθηκε: 29 April 2008 04:59 PM by griever]
Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 April 2008 02:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 7 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  752
Εγγράφθηκε  2007-02-02
griever - 29 April 2008 12:51 PM

καλησπερα παιδια. . μολις πηρα το iphone και θα ηθελα να σας ρωτησω για το gps. πρεπει να κανω τιποτα για να περασω τουσ χαρτες ή κατι αλλο?

Καλώς τον. Ποιό GPS; Το iPhone δεν έχει ακόμη GPS, αλλά φημολογείται πως θα έχει στην επόμενη έκδοση. Οπότε φίλε μου, τι χάρτες να του περάσεις; confuzed

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 April 2008 04:58 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 8 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  2
Εγγράφθηκε  2008-04-29

δεν εχει gps ? ;/ αποτυχια γιατι νομιζα οτι ειχε.... δηλαδη αξιζει να το παρω τωρα ή οχι ? δηλαδη η καινουρια εκδοση τι καλυτερο θα εχει ? γιατι βρηκα ενα 8γιγα και σκεφτομαι να το παρω. επισης θα μπορουσα να περασω κανα καλο προγραμμα. εποσης για δειτε εδω http://www.gsmarena.com/iphone_gets_actual_gps_receiver-news-386.php αξιζει ?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 29 April 2008 06:35 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 9 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  752
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Προσωπικά θα σου απαντούσα να περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει επισήμως στην χώρα μας, γιατί πολύ απλά αντιπαθώ τις χακεριές και τα ξεκλειδώματα. Προϊόντα Apple επιλέγουμε γιατί παίζουν καλά “out of the box”. Τώρα πότε και αν κυκλοφορήσει στην χώρα μας είναι ένα άλλο κεφάλαιο, οπότε από αυτή την οπτική γωνία και εφόσον έχεις ήδη αποφασίσει να το αποκτήσεις, καλό θα ήταν να περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο και το WWDC όπου φημολογείται πως θα κυκλοφορήσει η δεύτερη έκδοση της συσκευής.

Η καινούργια έκδοση του iPhone φημολογείται πως θα είναι 3G και θα διαθέτει GPS μεταξύ άλλων.

Οσον αφορά το λίνκ που μας δίνεις, το συγκεκριμένο προϊόν δεν κυκλοφορεί προς το παρόν στην αγορά, οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε. Σαν ιδέα όμως φαντάζει ενδιαφέρον.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 06:07 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 10 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  24
Εγγράφθηκε  2008-04-02

Γεια σας παιδιά. Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα 3G θα ‘θελα να ρωτήσω
1)εάν χρησιμοποιούσα το 3G δίκτυο θα χρεώνομαι? Αν ναι τότε πάει δεν με φτάνει μια περιουσία
2)wi-fi θα έχει τουλάχιστον για να το χρησιμοποιώ σε κάποια hotspot ή στο ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου?
Ευχαριστώ και παρακαλώ μην γελάσετε αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο άστοχες.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 02 May 2008 08:02 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 11 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  60
Εγγράφθηκε  2008-02-24
kargasg7 - 02 May 2008 06:07 PM

Γεια σας παιδιά. Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα 3G θα ‘θελα να ρωτήσω
1)εάν χρησιμοποιούσα το 3G δίκτυο θα χρεώνομαι? Αν ναι τότε πάει δεν με φτάνει μια περιουσία
2)wi-fi θα έχει τουλάχιστον για να το χρησιμοποιώ σε κάποια hotspot ή στο ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου?
Ευχαριστώ και παρακαλώ μην γελάσετε αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο άστοχες.

1.Ενοειται οτι θα χρεωνεσαι και μαλιστα υπερβολικα ακριβα. Παρολα αυτα ομως η wind εχει το windplus, μια υπηρεσια που με παγιο γυρω στα 3 ευρω το μηνα εχεις απεριοριστο internet. Exω ομως την εντυπωση οτι ειναι μονο για καρτοκινητη, αν και δεν νομιζω...Κατι αντοιστιχο εχει βγαλει και η cosmote τωρα νομιζω. Παντως της wind ειναι εξαιρετικο, το εχει ενας φιλος στο κινητο του και ειναι αψογο.
2.Σαφως και εχει wi-fi.
Παντως καλο ειναι να κανετε υπομονη να κυκλοφορησει πρωτα και στην Ελλαδα και μετα βλεπουμε τι παιζει…

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ