Φέρνοντας MAC από Αμερική
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 05:36 PM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-10

Τώρα με την πτώση του δολλαρίου είναι συμφέρουσες οι αγορές από εκεί, όμως το πρόβλημα είναι κατά πόσο πληρώνει κανείς φόρο ή δεν ξέρω τί άλλο για τα προϊόντα που θα φέρει απο εκεί! Ξέρει κανείς περισσότερα?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 08:37 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  643
Εγγράφθηκε  2007-02-02

welcome στο φόρουμ του MacLife.gr!

Χμμμ… το τοπίο δεν είναι ξεκάθαρο σ’ αυτές τις περιπτώσεις. Κι αυτό γιατί οι περισσότερες courier που φέρνουν παρόμοια προϊόντα από εκεί, περνάνε τελωνείο, που σημαίνει πως μπορεί να πληρώσεις δασμούς, μπορεί και όχι. Από την άλλη μια ασφαλής λύση θα ήταν η αποστολή τους μέσω απλού ταχυδρομείου αλλά θα πρέπει να βρείς κατ’ αρχήν online store που να στέλνει στην χώρα μας και να έχει την δυνατότητα αποστολής με αυτή την όχι και τόσο αξιόπιστη μέθοδο.

Μετά θα πρέπει να σκεφθείς και το θέμα της υποστήριξης στην περίπτωση που θα σου παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Ναί μέν η διαφορά τιμής δολαρίου-ευρώ υπάρχει αλλά η ασφαλέστερη επιλογή θα ήταν να αγοράσεις από την χώρα μας. Εκτός κι κάνεις κάποιο υπερατλαντικό ταξίδι οπότε μπορείς να αγοράσεις από εκεί απευθείας χωρίς πρόβλημα, φυσικά πάντα με το θέμα της υποστήριξης να υφίσταται.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 08:42 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-10

θα κάνω υπερατλαντικό ταξίδι ναι, γιαυτό ρωτάω περισσότερο, μπορεί να με βάλουν να πληρώσω όταν φτάσω Ελλάδα και δούν πως έχω μαζί μου ένα MBPro?

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 09:14 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  643
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Δεν νομίζω πως θα έχεις κανένα πρόβλημα στην περίπτωση αγοράς φορητού. Μπορείς να το βγάλεις από την συσκευασία του και να το τοποθετήσεις σε κάποια τσάντα ώστε να φαίνεται ότι το χρησιμοποιείς. Την συσκευασία μπορείς να την αποθηκεύσεις στις αποσκευές σου.

Πιθανώς θα είχες θέμα αν έφερνες ένα iMac 24άρι που η συσκευασία του κάθε άλλο παρά διακριτική είναι. Αν πάς για MacBook Pro νομίζω θα είσαι μια χαρά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 09:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-10
Μιχάλης Σ. - 10 May 2008 09:14 PM

Δεν νομίζω πως θα έχεις κανένα πρόβλημα στην περίπτωση αγοράς φορητού. Μπορείς να το βγάλεις από την συσκευασία του και να το τοποθετήσεις σε κάποια τσάντα ώστε να φαίνεται ότι το χρησιμοποιείς. Την συσκευασία μπορείς να την αποθηκεύσεις στις αποσκευές σου..

Κοίτα επειδή έχω ταξιδέψει, αυτό που λες για το ότι θα το έχω να φαίνεται σα να το χρησιμοποιώ δεν ισχύει, γιατί αυτό θα σήμαινε πως θα το είχα από την Ελλάδα άρα θα έπρεπε να το δηλώσω στο Βενιζέλος πως το παίρνω μαζί μου φεύγοντας, ώστε να μην υπάρχει θέμαόταν θα επιστρέφω στην Ελλάδα! Φεύγοντας από Ελλάδα περνάς από ένα γκισέ όπου δηλώνεις ότι ηλεκτρονικό έχεις μαζί σου! Τώρα όμως που το σκέφτομαι, και εάν αυτό το έχεις μέσα στις βαλίτσα σου, πώς το δηλώνεις? Ωχ τώρα είναι και αυτό ένα θέμα!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 11:57 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  643
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Προσωπικά έχω να ταξιδέψω πάνω από έξι χρόνια προς ΗΠΑ. Τότε που ταξίδευα συχνά και μετά την 11/9 (αν θυμάμαι καλά ταξίδεψα την τελευταία φορά το 2002) κανένας δεν μου τσεκάριζε με λίστα τι ηλεκτρονικό έχω μαζί μου. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα τουλάχιστον προς ΗΠΑ. Σε οποιονδήποτε άλλο προορισμό εντός Ευρώπης αλλά και εκτός (πλήν ΗΠΑ) που ταξιδεύω συχνά τα τελευταία χρόνια δεν μου έχει ζητηθεί κάτι παρόμοιο ούτε έχω περάσει από κανέναν ειδικό γκισέ.

Περισσότερες πληροφορίες δεν έχω δυστηχώς. Αν το βάλεις στις αποσκευές σου πάντως, θα έχεις θέμα τελωνείου μόνον αν σου γίνει έλεγχος. Αυτά.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 10 May 2008 11:59 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
New MacLifer
Rank
Μηνύματα:  4
Εγγράφθηκε  2008-05-10

Σ’ ευχαριστώ για την συνεισφορά Μιχάλη!

Προφίλ
 
 
   
 
 
‹‹ Smilies