Νέες τιμές στα μοντέλα iMac στο applestore.gr
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 10:53 AM   [ Αγνοήστε ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Τα νέα μοντέλα iMac με καινούργιες τιμές έκαναν την εμφάνισή τους στο ηλεκτρονικό κατάστημα applestore.gr του Apple VAD Ελλάδος . Διαθέσιμα προς παραγγελία είναι τα μοντέλα με επεξεργαστή 2.4, 2.66 και 2.8 GHz σε τιμές 884€, 1149€ και 1414€ αντίστοιχα, (στις τιμές δεν συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ 19%).

Προς το παρόν φαίνεται να απουσιάζει το μοντέλο των 3.06 GHz για το οποίο δεν έχουμε ακόμη κάποια ενημέρωση από την εταιρία. Αφού επικοινωνήσουμε με την εταιρία και έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Με τις καινούργιες τιμές στους iMac η Apple διαθέτει στην Ελληνική αγορά ένα πραγματικά ανταγωνιστικό προϊόν. Σύντομα θα έχουμε στην διάθεσή μας κάποιο από τα καινούργια μοντέλα όπου και θα σας το παρουσιάσουμε με αναλυτικό review.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 02:34 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  92
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Οντως είναι πολύ ανταγωνιστικές οι τιμές! Με 1050 ευρώ παίρνεις mac με οθόνη και σαν σύνθεση συμφέρει περισσότερο από ένα mac mini και μάλιστα στα ίδια λεφτά περίπου (εκτός και αν έχεις ήδη οθόνη για το mac mini). To μόνο αρνητικό είναι η οθόνη του που αν και δεν είναι τόσο κακή, όταν την συγκρίνεις δίπλα δίπλα με την οθόνη του μεγάλου iMac η διαφορά στη ποιότητα είναι χαοτική! Και μιας και ανέφερα το 24άρι imac και αυτό είναι σε εξαιρετική τιμή με ~1700 ευρώ περίπου όπου περιέχει μια εξαιρετική οθόνη! Κρίμα που έχουν ακόμα την 2600 κάρτα γραφικών ως προεπιλογή (και το φθηνό την 2400) ωστόσο…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 04:55 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  73
Εγγράφθηκε  2008-02-24

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πολλοι χαρακτηριζουν αρνητικο σημειο την οθονη του φθηνοτερου imac. Οτι μπορει να υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τους ακριβοτερους δεν το αμφισβητω(αν και δεν εχω δει με τα ματια μου) αλλα η οθονη ειναι μια χαρα. Και αν ενοειται το glossy νομιζω οτι εχει γινει πολυς λογος για το τιποτα. Ολα αυτα που ακουγονται για αντανακλασεις κ.α. ειναι μαλον υπερβολες. Εγω παντως που εχω το συγκεκριμενο μηχανημα, ειλικρινα δεν με εχει ενοχλησει τιποτα.
Οσο για τις νεεσ τιμες νομιζω οτι τωρα πιασαμε τιμες Ευρωπης. Κοιτα να δεις gulp  για 20 μερες θα γλιτωνα 200 ευρω, χεχε

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 05:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  92
Εγγράφθηκε  2008-01-24

Κοίταξε, καλή είναι η οθόνη στο 20άρι, αλλά το θέμα είναι ότι είναι χειρότερη από αυτή του προηγούμενου μοντέλου. Επίσης επειδή είχα την τύχη να τις δω δίπλα δίπλα , φαίνεται αμέσως η διαφορά, και μιλάμε για άλλο επίπεδο. Επίσης η αντανάκλαση είναι ενοχλητική, τουλάχιστον σε συνθήκες μαγαζιού. Τώρα δε οικειακές συνθήκες δεν έχω άποψη.

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 05:15 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  73
Εγγράφθηκε  2008-02-24

ειναι το πρωτο μου mac και δεν εχει τυχει να δουλεψω ουτε παλιοτερο. Παντως σε σχεση με την οθονη του pc που εχω επισης σπιτι δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει κατι περισσοτερο εδω οσον αφορα τις αντανακλασεις.Αυτο παντως που θελω να τονισω ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει η οθονη αυτη να αποτελεσει ανασταλτικο παραδειγμα για την αγορα του φθηνοτερου imac σε καποιον που θα δησκολευεται να παρει τον αμεσως ακριβοτερο.

 Υπογραφή 

HEAVY METAL:Λατρευω αυτη την μουσικη γιατι ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να με εντυπωσιασουν και να με ξαφνιασουν σε αυτη την ζωη. Καλα αντε και ο mac...

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 05:45 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  827
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Οι Glossy οθόνες που επέλεξε η Apple για τον iMac αλλά και τα MacBook είναι μια πονεμένη ιστορία. Μπορεί να είναι μια χαρά για την αναπαραγωγή ταινιών αλλά μέχρι εκεί. Οχι πως οι οθόνες δεν είναι καλές, είτε στο 20άρη είτε στο 24άρη, απλά η Apple έπρεπε να σου δίνει την δυνατότητα ή να τον παραγγέλνεις και με μάτ, είτε να έχει ως έξτρα το glossy. Αν είχατε δεί την οθόνη του άσπρου 24άρη, σε μάτ, θα γκρινιάζατε ακόμη περισσότερο! tongue laugh

Ευελπιστώ ότι με την τελευταία αναβάθμιση οι οθόνες θα έχουν δεί βελτίωση. Η τελευταίος iMac που είχα στα χέρια μου για δοκιμή ήταν 24άρης και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αλλά ήταν και προβληματική. Περιμένω το τελευταίο μοντέλο να έρθει στα γραφεία του MacLife για δοκιμή και θα δούμε.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 17 May 2008 08:25 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 6 ]  
Jr. MacLifer
Avatar
RankRank
Μηνύματα:  92
Εγγράφθηκε  2008-01-24

H όλη κριτική που γίνεται stayros στην οθόνη του 20άρι είναι ότι η Apple στην ουσία έβαλε χειρότερη οθόνη από το μοντέλο που αντικαθιστούσε. Φυσικά και δεν είναι άσχημη η οθόνη και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η οθόνη στο 20άρι είναι καλύτερη από το MacBook Pro μου (σχεδόν σίγουρος γιατί απλα δεν τις έχω δει δίπλα δίπλα). Αλλά αν δεις τη διαφορά 20αριού και 24αριου είναι μεγάλη αφού στο 24αρι μπορείς να βλέπεις σχεδόν από όπου θέλεις και τα χρώματα είναι πιο ζωντανά και πλούσια. Αλλά ναι, αυτό δε σημαίνει ότι πρεπει να αποθαρυνθούν οι υποψήφιοι αγοραστές από το να πάρουν ένα φθηνό imac! Το λέω εγώ που με είχε πιάσει πρεμούρα με φοβίες μέχρι να πάρω το φορητό!  tongue laugh

Προφίλ