Πήρε φωτιά μια καρδιά… Μια καρδιά καίγεται! 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 May 2008 05:57 AM   [ Αγνοήστε ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Και φυσικά, αναφέρομαι στην τρυφερή καρδούλα του MacBook Pro μου, η οποια δεν ψήνεται και τόσο από έρωτα, παρα μάλλον απο υψηλές θερμοκρασίες! grrr

Που λέτε, μετά την πρώτη φρίκη του χθεσινου πρωινού ξυπνήματος, έχασα τον ύπνο μου και δε μπορούσα να βρω ησυχία! Βυθίστηκα, λοιπόν, για ώρες στη δίνη ατέλειωτων googlαναζητήσεων σε σχετικά αλλα κυρίως άσχετα και ποικίλα mac θέματα. Τελικά μου προέκυψαν μερικές απορίες και παρατηρήσεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, οπότε εχομε και λέμε:

Με το που ανοίγει το καμάρι μου, και χωρίς να ανοίξω απολύτως καμία εφαρμογή, αυτό σηκώνει θερμοκρασία σε CPU/GPU/Heatsinks κλπ περίπου 55-58 βαθμούς Κελσίου (Αυτά τα στοιχεία τα βλέπω απο ένα widget, το iStat Pro. Χμου...57 βαθμοί σαν πολλοί δεν είναι; Τι λέτε; Εμένα μου φαίνονται τουλάχιστον υπερβολικοί, δεδομένου οτι δεν τρέχω καμία εφαρμογή. Ακόμα χειρότερα, η θερμοκρασία ανεβαίνει κατακόρυφα σε απαιτητικές εφαρμογές πλήρους οθόνης (πχ παιχνίδια) τόσο ωστε με δυσκολία να ανέχομαι να ακουμπάω τα χέρια μου πλάι στο touchpad. Για να το έχω στην ποδιά μου, ούτε λόγος.  Τι μπορώ να κάνω γι αυτό, εκτός απο το να αποφεύγω τέτοιες εφαρμογές; Και side-question: Πόσο χρόνο ζωής αναμένεται να έχει ο υπολογιστής αν συνεχίσω να τον ζορίζω έτσι;

Έπειτα, κατέβασα ένα προγραμματάκι που επιτρέπει χειροκίνητη ρύθμιση των ανεμιστήρων! (στο Fan Control αναφέρομαι). Αφού ανέβασα την κατώτερη ταχύτητα των ανεμιστηριών στις 3.000 στροφές ανα λεπτό (η default επιλογή της apple είναι 2.000 rpm), παρατήρησα πτώση της θερμοκρασίας περίπου 8-10 βαθμών σε όλο το σύστημα, με ανοιχτό safari, itunes και neooffice. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει να τρέξω κάτι πιο απαιτητικό γιατί αναρωτιέμαι: Είναι ασφαλές, ή ρισκάρω κάτι με τη χρήση του; Μήπως κινδυνεύω να κάψω τους ανεμιστήρες μου; Και side-question: απο πούθε βγαίνει αυτός ο αέρας των ανεμιστήρων??

Αυτά, και ελπίζω να μη σας κούρασα!

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 20 May 2008 09:03 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 1 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Αγαπητή Δάφνη (φαντάζομαι δεν κάνω λάθος στο όνομα), ανοίγεις ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς δε διάφορα fora ανά την υφήλιο.

Το ζήτημα υπερθέρμανσης των MacBook Pro ξεκίνησε με την μετάβαση σε επεξεργαστές intel. Αρκετοί χρήστες παραπονέθηκαν για την αυξημένη θερμοκρασία κυρίως στο κάτω μέρος του φορητού. Γι’ αυτό και η Apple κατά καιρούς διέθεσε πληθώρα firmware updates που υποτίθεται πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα. Η επίσημη θέση της Apple είναι ότι το MacBook Pro είναι notebook και όχι laptop, άρα δεν προσφέρεται για να το έχεις στην “ποδιά” σου.

Οι θερμοκρασίες που αναπτύσει ο επεξεργαστής είναι φυσιολογικές. Από κεί και πέρα είναι κατασκευαστικό θέμα των φορητών της Apple πως θα κατευθύνουν την ψύξη του επεξεργαστή ώστε κατά την χρήση απαιτητικών εφαρμογών να μην υπερθερμαίνεται. Ο χρόνος ζωής του επεξεργαστή επηρεάζεται μέν από τις θερμοκρασίες που λειτουργεί αλλά το πιθανότερο είναι να έχεις αλλάξει φορητό αφού πρώτα σε έχει συντροφεύσει αρκετά χρόνια, πριν υποθέσει κανείς ότι μπορεί να τα “τινάξει”. Οι επεξεργαστές είναι πάντοτε χρονισμένοι σε μικρότερες ταχύτητες από τις πραγματικές (εξού και το overclocking) προκειμένου να είναι ασφαλείς.

Με τέτοια utility το πιο πιθανό είναι να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στον φορητό σου. Παρακολούθησέ το για ένα χρονικό διάστημα κι αν παρατηρήσεις περίεργη συμπεριφορά του MacBook (πχ. κολλήματα κ.ο.κ.) μετά από εκτενή χρήση, βγάλτο. Το καλύτερο φυσικά είναι να αφήσεις τον ίδιο τον φορητό να ελέγχει την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Το μοναδικό σημείο που με ανησυχεί σε όσα πολύ γλαφυρά μας περιέγραψες είναι η θερμοκρασία ένθεν και ένθεν της επιφάνειας του trackpad. Αυτό δεν είναι φυσιολογικό κι αν εκεί παρατηρείς σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας ίσως θα έπρεπε να σκεφθείς να απευθυνθείς στο service για έλεγχο.

Ο αέρας βγαίνει από το πίσω μέρος. Δές την φωτό.

Συνημμένα Εικόνας
1be9201633.jpg
 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 21 May 2008 08:03 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 2 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Ο αέρας βγαίνει από το πίσω μέρος. Δές την φωτό.

Τι Έξυπνο! Και δεν παρεμβαίνει και καθόλου στο design! Να φανταστείς τις προάλλες τον έψαχνα δέκα λεπτά τον αεραγωγό, ωσπου κατέληξα οτι .. δεν είχε!

Το μοναδικό σημείο που με ανησυχεί σε όσα πολύ γλαφυρά μας περιέγραψες είναι η θερμοκρασία ένθεν και ένθεν της επιφάνειας του trackpad. Αυτό δεν είναι φυσιολογικό κι αν εκεί παρατηρείς σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας ίσως θα έπρεπε να σκεφθείς να απευθυνθείς στο service για έλεγχο.

Αααα… Αρνούμαι!! Δε θα του δώσουν σημασία και τσάμπα θα πληρώσω ένα κάρο λεφτά για άσκοπο έλεγχο. Βάλε και οτι θα πρέπει να το πάω στα multirama, κι απο κει να το στείλουν στη rainbow, και μετά αυτοί να εδεήσουν να το ελέξουν και μετά πάλι πίσω.... Απαπαπα! Νομίζω οτι άδικα θα το στερηθώ όλο το καλοκαίρι! Αν υπήρχε Apple Retail Store στην Ελλάδα, θα το πήγαινα σε ένα genius να μου πει τη γνώμη του. Αλλά εδώ δεν υπάρχει κάν Apple Hellas!

Ωστόσο αυτό που σκέφτομαι είναι οτι ίσως θα έπρεπε να το ζορίσω όσο μπορώ τώρα, ώστε αν σκάσει να προλάβω την εγγύηση(!). Και μιάς και μίλησα για εγγύηση, μια άλλη ερώτηση τώρα. Ως γνωστόν, η Rainbow δεν δίνει επεκτάσεις εγγύησης. Έστω, λοιπόν, οτι ταξιδεύω στο εξωτερικό. Μπορώ να πάρω επέκταση εγγύησης απο εκεί; Ή ακόμα καλύτερα, μπορεί να παραλάβει το applecare πακετάκι κάποιος άλλος για μένα; Αν ναι, όταν επιστρέψω στην Ελλάδα και συμβεί κατι κακό, θα μου αναγνωριστεί η εγγύηση;

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 22 May 2008 10:17 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 3 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Κανονικά το Apple Care ισχύει οπουδήποτε στον κόσμο και από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία. Τώρα τι γίνεται στην περίπτωση που έχει αγορασμένο μηχάνημα στην Ελλάδα και πακέτο Apple Care στο εξωτερικό, είναι ένα καλό ερώτημα. Αν θυμάμαι καλά για να ισχύσει το πακέτο πρέπει να κάνεις το ανάλογο registration. To θέμα είναι κατά πόσον θα δέχεται τα Ελληνικά στοιχεία σου.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 May 2008 12:28 AM   [ Αγνοήστε ]   [ # 4 ]  
New MacLifer
Avatar
Rank
Μηνύματα:  9
Εγγράφθηκε  2008-05-18

Για να είμαι ειλικρινής, θα βρω κάποιον γνωστό που θα πάει Αμερική και θα τον αγγαρέψω να μου φέρει το πακέτο. Διότι από Ευρώπη δε συμφέρει καθόλου. Φαντάσου οτι κοστίζει 439 ευρώ για να το πάρεις απο Γαλλία/Ιταλία, απο Αγγλία κατεβαίνει στα 350 ευρώ (279 λίρες) και φτάνει μόλις 349 δολλάρια απο Αμερική ~ δηλαδή 222 ευρώ! Ακριβώς μισή τιμή!
Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι μη τυχόν και το αγοράσω τσάμπα και βερεσέ ~και αυτό το registration είναι αλήθεια οτι με ανησυχεί. Δηλαδή τι, λες να μη μπορεί να δεχθεί μία διεύθυνση ή τηλέφωνο στην Ελλάδα, ή κάτι ποιο σοβαρό, όπως πχ το serial number του μηχανήματος; Και ποιον μπορώ να ρωτήσω άραγε για να μάθω; Δε με νοιάζει η τηλεφώνικη υποστήριξη που περιλαμβάνει, η αντικατάσταση προβληματικού hardware όμως, για 3 χρόνια, είναι μεγάλη υπόθεση!

Εντωμεταξύ, παρακολουθώ τις θεροκρασίες και στα παιχνίδια εξακολουθώ να έχω προβληματάκι, παρά το utility. Χώρια που τα ανεμιστήρια δουλεύουν τότε σαν τρελά, κοντά στις 5.000 στροφές/λεπτό και φοβάμαι μη μου καούν κι αυτά και κάψουν κι όλο το υπόλοιπο…

Προφίλ
 
 
Δημοσιεύθηκε στις: 23 May 2008 12:26 PM   [ Αγνοήστε ]   [ # 5 ]  
Administrator
Avatar
RankRankRank
Μηνύματα:  707
Εγγράφθηκε  2007-02-02

Πρώτα απ’ όλα χαλάρωσε, δεν πρόκειται να πάθει τίποτε το MacBook Pro όσο κι αν το ζορίσεις. Αν είναι να πάθει κάτι θα οφείλεται σε σχεδιαστική ανωμαλία και δεν έχει διαπιστωθεί κάτι τέτοιο ακόμη. sing

Τώρα όσον αφορά το AppleCare καλό θα ήταν να διαβάσεις τα FAQ και τους όρους χρήσης.

Οσον αφορά το registration.... αρχικά πρέπει να δηλώσεις την χώρα. Στην λίστα υπάρχουν μόνον οι χώρες στις οποίες διατίθεται το Applecare. Ας πούμε ότι επιλέγεις όμως την χώρα από την οποία το αγόρασες, έπειτα πρέπει να βάλεις την Apple ID σου. Αν στην Apple ID σου έχεις Ελληνικές διευθύνσεις δεν δέχεται την εγγραφή, το δοκίμασα σήμερα. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να καταχωρήσεις στοιχεία από την χώρα που το αγόρασες. Σε συνδυασμό με τα παραπάνω links πιστεύω ότι θα πάρεις την απόφαση τι θέλεις να κάνεις.

Επιπλέον σου αναφέρω έναν όρο που αφορά το Apple care για την παγκόσμια χρήση του και στον οποίο χρειάζεται να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή:

Q: What does “global repair coverage” mean?
If you take your Apple hardware with you when you travel and happen to need repair service, the AppleCare Protection Plan offers global repair coverage.
You can either go to an Apple retail store or contact Apple for information on how to obtain service.
Service will be limited to the options available in the country where service is requested. Service options, parts availability, and response time vary according to country.
Please see the AppleCare Protection Plan Terms and Conditions for complete details.

 Υπογραφή 

“Φασούλι το φασούλι, δεν γίνονται περιουσίες, γίνονται φασολάδες!”

Προφίλ